Stichting Heldersche Jeugdherberg. Zo»»9c'y GEMENGD NIEUWS. Gemeenteraad van Den Helder Scheidsgerecht Groote brand te Middelburg. Groote brand te Vlaardingen. De papegaaienziekte. Voor het houden dezer oefeningen zijn geregeld 7 W.A. (van Berkel tweedek ker) toestellen in dienst en 8 in reserve, terwijl in een seizoen ongeveer 2500 vlieg uren voor de oefeningen noodig zijn. Vanaf de indienststelling van het kamp waren de navolgende typen van water vliegtuigen in dienst: geïnterneerde En- gelsche en Duitsche toestellen, Martin R- en S-toestellen, groot© en kleine Frie- driohshafen (V) van 1918 tot 1922, van Berkel tweedekker (WA.) vanaf 1919 tot heden, van Berkel ééndekker (W.B.) van 1921—1923, Fokker amphibie (1923), Fai-1 rey (F) 1925—1920, Fokker C VII W (V) 1928, Dornier Wal (D) 1928. Het W.A.-vliegtuig heeft in de 10 jaar, dat het bij den M.L.D. in dienst is, uit stekend voldaan voor allerlei opdrachten. Er werd met dit type toestel plan. 17.000 uur gevlogen, terwijl het totale aantal vlieguren op „de Mok" behaald sedert in- dienstelling pl.m. 19.500 uur is. In het komende seizoen zal het moder ne Fokker di'ijvertoestel type C VII W zijn intrede doen op het vliegkamp en voor het eerst bij de oefeningen in ge bruik worden genomen. Het vliegkamp werd sedert de indienst stelling vaak door vliegtuigen van andere naties bezocht voor officieele bezoeken of voor demonstraties. Er kwamen o.a. vliegtuigen van Engel- sche, Fransche, Duitsche, Italiaansche, Zweedsche en Deensche nationaliteit, ter wijl ook vanuit het vliegkamp verscheide ne vluchten naar het buitenland werden ondernotmen, o.a. een vlucht naar Felix towe en drie vluchten naar Kopenhagen, terwijl vorig jaar de tocht der drie Dor- niers naar Ned.-Indië ook vanuit Hr. Ms. vliegkamp „de Mok" plaats vond. Als bij zonderheid zij hier nog even melding ge maakt van een vliegtocht in Juni 1921 door Z.K.H. den Prins der Nederlanden medegemaakt per W.A.-toestel van „de Mok" naar Delfzijl en terug. Toen in 1927 de watervliegtuigen uit de oorlogsformatie waren afgevoerd en de toenmalige Minister van Marine over woog deze toestellen in Holland geheel af te schaffen werd het voortbestaan van Hr. Ms. vliegkamp „de Mok", dat toen juist 10 jaar bestond, ook bedreigd. G-elukkig echter is daarna beslist, dat een militair watervliegkamp in Neder land voor opleiding der zeevliegers en zeewaarnemers moest blijven gehand haafd ten behoeve van den M.L.D. in Nederlandsoh-Indië en laten we hopen, dat in de toekomst de watervliegtuigen weder in de oorlogsformatie zullen wor den opgenomen. Ook de aanwezigheid van hetzelfde materieel waarmede de vliegers en waarnemers in Indië moeten werken, (Dornier Wal-boot en Fokker T IV) zou zeer gewenscht zijn. De commandanten in het af geloopen tijdperk. Het bevel over Hr. Ms. vliegkamp „de Mok" werd achtereenvolgens door de on dervolgende zeeofficieren gevoerd: 21 Augustus 19177 October 1918, Luit ter Zee le kl. D. Vreede. 7 October 1918—6 Januari 1920, Luit ter Zee 2e kl. F. J. Backer. 5 Januari 1920—19 October 1921, Luit. ter Zee le kl. K. v. Aller. 19 October 1921—20 October 1923, Luit. ter Zee le kl. J. S. C. Olivier. 20 October 1923—16 Juni 1925, Kapt. luit. ter Zee F. J. Heeris. 16 Juni 1925—11 Maart 1926 Kapt.-luit, ter zee A. F. H. Dalhuizen. 11 Maart 1926—3 Mei 1926 (tijd.) Luit ter zee le kl. C. C. F. Jager. 3 Mei 1926—22 Maart 1927, Kapt.-luit ter Zee J. P. Remjjnse. 22 Maart 1927 tot heden, Luit ter Zee le kl. C. C. F. Jager. De chefs dienst. van den technischen Met de betrekking van Chef van den Technischen Dienst werden achtereen volgens belast: Officier v. d. M.S.D. le kl. H. Steensma van Augustus 1917 tot October 1918. Id. 2e kl. W. Dollekamp, van October 1918 tot Maart 1922. Id. 2e kl. H. Uurbanus, van Maart 1922 tot Februari 1924. Id. 2e kl. H. Woudenberg, van Februari 1924 tot December 1924. Id. 2e kl. W. D. v. Os, van December 1924 tot December 1925. Id. 2e kL J. J. v. d. Eijk, van December 1926 tot Juni 1928. Id. 2e kl. II. Woudenberg, van Juni 1928 tot December 1928. Id. 2e kl. J. Lugtenburg, van December 1928 tot heden; De Instructeurs terwijl als instructeurs op dit kamp ge plaatst waren: Officier-vlieger 2e kl. Schmidt-Crans, Juni 1920—October 1920. Sergt.-konstabel J. v. d. Witte, Januari 1920—Mei 1923. Bootsman H. Dinkelman, 1 October 1924—16 Maart 1926. Burger-instructeur K. Lesch, 19 October 19201 November 1928. Officier-vlieger 2e kl. P. S. Everts' 1 Maart 1927—2 Juni 1928 22 September 19261 December 1926. Sergt.-konstabel A. Feenstra, 1 Maart 1928—1 Juni 1928; 18 Maart 1929— November 1929. Sergt.-vliegtuigmaker C. Blaak, 18 Maart 192925 April 1929. Groote belangstelling. Een vergadering zonder resultaat. Aan diverse vereenigingen ter plaatse, alsook aan ons, was een circulaire verzon den, onderteekend door de heeren A Zui- dervliet, voorzitter, A. Lever, penning meester, mevrouw A. W. DekkerKlik, en den heer S. F. Monhemius, secretaris, waarin uitgenoodigd werd Dinsdagavond j.1. ter vergadering te komen in „Belle- vue", teneinde alsdan te komen tot de op richting eener Vereeniging tot Steun van de Stichting „Heldersche Jeugdherberg", welke Vereeniging de exploitatie moge lijk zou moeten maken. De vier ondertee kenaars dezer circulaire noemden zich „de stichters der „Heldersche Jeugdher berg", tevens dagelijksch bestuur. Een groot aantal corporaties had aan den oproep gehoor gegeven, zoodat een twintigtal afgevaardigden Dinsdagavond in de eetzaal van hotel „Bellevue" bijeen waren. Zij1 werden welkom geheeten door den heer Zuidervliet, die zijn blijdschap uitdrukte over de groote belangstelling en die verder mededeelde, dat nog een aantal vereenigingen en particulieren be richt hadden gezonden van verhindering. I£it waren de burgemeester wegens een vergadering elders, de heer Lever, mede stichter, de Arbeiders Jeugd-Centrale, ds. Tollenaar, de heer Van der Vaart, raadslid, dr. Rienks, dr. Ketner (Inst. v. Arb.ontw.), de heer Stevenson, mej. Char mes (Vrijz. chr. Jongerenbond), terwijl nog mondelinge berichten van verhinde ring waren ingekomen van den waar nemend commissaris van politie, de h.h. Fabricius (Coöperatie), de Böck, Avenari- us, (twee hoofden van scholen), Van Zijl, ds. Hoek, Oortgjjsen. Wie aanwezig waren. De volgende corporaties en personen waren ter vergadering tegenwoordig: de dames Hoek, Ruymgaart en Van der Laag (Driehoeksmeisjes), de heer C. F. E. Smith (Comm. van Schooltoezicht), Jac. Dijkstra (Ned. Padv.ver.), W. A. Elrkelens en H. Witmer (Held. Best.bond), J. Kamman (gemsecr.), W. Biersteker en Fijting van Walsem (Held. Belang), mevr. De Boer Jongkees (Vakschool v. Meisjes), J. Vliet- stra (C. J. M. V. Padv.), mevr. Lodder Botter, F. Lodder, J. Kreuger, Dennen- |F0()dat hierover °P het oogenblik niets heuvel, H. A. Jaarsma, J. B. F. Meijer, J. n worden medegedeeld. Wij hopen het M. de Langen, Singel, W. de Boer, raads lid, S. Coltof. Doel en strekking dier jeugd herbergen. In een uitvoerige inleiding zette de heer Zuidervliet doel en strekking der jeugd herbergen uiteen. De beweging heeft, zooals bekend is, in Duitschland een hoo- gen trap van ontwikkeling bereikt; aller wegen vindt men daar uitstekend inge richte jeugdherbergen, dikwijls in oude kasteelen, waarvan er vele in Duitschland zijn. De staat en ook de gemeenten steu nen deze jeugdherbergen en maken het mogelijk ze in stand te houden. Zeer veel studeerende jongelui brengen hun vacan- ties gedeeltelijk door met het verrichten van handarbeid in mijnen e.d. Het op die wijze verdiende geld wordt dan gebruikt om de rest van de vaoantie als Wander- vogel wat van hun land te zien. De jeugdherbergen oef enen een grooten invloed uit op het jeugdleven. De bedoek ling is de rondtrekkende jeugd zeer goedkoope gelegenheden te geven een nacht logies te hebben en eten. Uitvoerig vertelt spr. van de reis van een Amster- damsch onderwijzer met een 20-tal kinde ren. Persoonlijk heeft spr. in ons land de in Kampen bestaande jeugdherberg bezocht, die nog vrij primitief is ingericht. Ook hiervan vertelt spr. uitvoerig. Het voordeel der jeugdherbergen is, dat de jeugd in aanraking komt met de na tuur, en leert reizen en trekken. Ook de internationale aanraking en de daaruit ontstaande onderlinge waardeering is een zeer belangrijke factor. Hier ter stede geen voldoenden geldelljken stenn te krijgen? De oprichters meenen van niet. Hier ter stede zijn geen menschen te vinden, die de beweging met geld kunnen steunen, zooals dat elders geschiedt. Huren of koopen van een gebouw en een sluitende exploitatie-rekening waren voor ons onbereikbare dingen en gretig hebben wij dan ook het aanbod aangegre pen van een Amsterdamsch onderwijzer, den heer Van Twisk, die een jeugdher berg in Amsterdam beheert. Deze heer Van Twisk, een jeugd-herberg-enthousiast, heeft al verschillende pogingen gedaan hier een jeugdherberg te krijgen; in Am sterdam is door zijn werken de Stichting „Weideheuvel" tot stand gekomen, en deze stichting is het, die ons steun toe zegde voor onze verdere plannen. Zij wil namelijk de benoodigde gelden als hy potheek verschaffen en ook bijdragen in de tekorten op de exploitatierekening. De heer Monhemius heeft pogingen ge daan de kazerne in de Langestraat voor dit doel te krijgen, maar dat lukte niet. Daarna viel de aandacht op het leegstaan de Oudeliedenhuis in de Breedwarsstraat, dat alleszins voor het doel geschikt is. Deze onderhandelingen zijn nog gaande, afgelost. Deze stichting draagt 100 in de exploitatiekosten bij. Wat ls het doel van de op te richten vereeniging? De hedenavond op te richten vereeni ging zal moeten zijn samengesteld uit di verse richtingen. Zij zal toezicht moeten houden op de gestie van de Stichters, pro paganda moeten maken, leden winnen enz, teneinde op deze wijze de exploitatie der jeugd-herberg mogelijk te maken. Over dracht van de verantwoordelijkheid ten opzichte van de Amsterdamsche Stich ting op de eventueel te stichten vereeni ging is niet wel doenlijk, vandaar, dat deze vorm is gevonden. Tenslotte wordt bet voorstel-Biersteker aangenomen, waarna de vergadering g sloten wordt Vergadering van den Raad der gemeen te Den Helder op Dinsdag 25 Februari 1930, des namiddags 8 uur ten Raadhuize. Agenda: Notulen. Waarom juist een van Weideheuvel? onderdeel Welk belang heeft het Amsterdamsche „Weideheuvel" bij deze Heldersche stich ting? vraagt mevr. Hoek (Driehoeks' meisjes). Van eenig belang is geen sprake, zegt de heer Zuidervliet. Alle jeugdher bergen zijn aangesloten bij een Centrale, en de plaatsen in ons land, die voor een jeugdherberg in aanmerking komen, zijn daarbij aangestippeld. Daaronder is ook Den Helder, en omdat de heer Van Twisk den toestand en de plaats goed kent hij was hier onderwijzer heeft hij het mogelijk gemaakt hier tot de oprichting te komen. De heer Biersteker vindt den opzet onpractlsch. De heer Bierste ker (HeldeFs Be lang) geeft als zijn meening, dat we 't na tuurlijk allemaal over 't ideëele wel eens zullen zijn en allemaal vóór de oprichting van zoo'n jeugdherberg. Maar spr. zou gaarne wat meer willen weten: is de Cen trale een stichting in den zin der wet? Wie koopen het gebouw? Hoe is de ver houding tussohen de vereeniging en het viermanschap ter bestuurstafel? De Heldersche stichting een filiaal van die Amsterdamsche. Dit wordt nader uiteengezet. De Helder sche stichting zou een filiaal worden van de Amsterdamsche. De heer Biersteker wenscht op een dergelijke basis niet te beginnen en meent dat men de eerste jaren beter had kunnen huren. De heer Zuidervliet: Dat wil de gemeente niet, en wij wilden gaarne dezen zomer beginnen. De heer Biersteker stelt voor een circulaire te ontwerpen en deze rond te zenden aan diverse vereenigingen om op deze wijze de noodige gelden bijeen te brengen. De heer Monhemius: Wij wilden gaarne het bijeenbrengen van de benoo digde gelden overdragen op de te stichten vereeniging. Wij moeten ook een commis sie hebben voor de propaganda. Niet de stichting moet dat doen; die heeft zonder dat al werk genoeg. Het was niet mogelijk hier een zelfstandig werkende stichting te vormen. Een vereeniging heeft nu geen zin meer. De heer Biersteker meent, dat het verdere werk nu ook van het vierman schap moet uitgaan. De heer Kreuger heeft respect voor een bestuur, dat al koopen wil, zonder dat er geld is. Ook spr. meent, dat men voorloopig beter zou kunnen huren. Kan men een der gebouwen van de Weesin richting te Huisduinen niet goedkoop krijgen? De heer Zuidervliet meent van niet. De heer Monhemius: In Amsterdam wenscht men geen herberg te Huisduinen, maar, met het oog op doortrekkende jon gelui, in de stad zelf. De finantieele ver antwoording is bij de stichters. De heer Er kelens (Hel<j. Best.bond) heeft uit de besprekingen begrepen, dat de Vereeniging geen zeggenschap krijgt over de jeugdherberg. De heer Zuidervliet: Zij houdt toezicht over de gestie der bestuurders. De heer Erkelens meent, dat onder den thans voorgestelden vorm wel weinig animo bij zijn organisatie zal bestaan om deel te nemen, en zou liever een gewone vereeniging zien opgericht, welke het volle mede-zeggenschap heeft. Spr. vraagt voorts nadere gegevens teneinde die aan zijn organisatie te kunnen overleggen. De heer Coltof vraagt of de op te richten vereeniging niet het huis kan koopen, terwijl dan „Weideheuvel" hypo theekhoudster wordt? De heer Biersteker: Daar gaat veel tijd mee heen, want dan moeten we Vaststelling der notulen van de verga deringen van 10 en 11 December 1929. Ingekomen stukken. a. Brochure van den N ederlandschen Bond tot Bescherming van Zuigelingen. b. Berichten van aanneming der be noeming tot onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs van mej. L. C. van Vliet en van mej. E. C. de Leeuw. c. Alsvoren tot onderwijzer aan school 6 van J. Zoete. d. Dankbetuiging van de Oranje Har moniekapel voor de subsidie-verhooging e. Goedkeuring van de Kroon op do wijziging der verordening op de heffing van tolgelden voor de pontonbrug nabi. De Kooy. f. Goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten van 24 Jan. j.1. tot: a. verkoop van grond aan Mevr. Wed A. M. Buisonjé—Spruit; b. verpachting van weiland aan H Burgers en aan H. Delver; c. uitgifte van grond in erfpacht aan J. J. Schoeffelenberger, J. H. Hop man en F. M. F. Fels Jr. Goedkeuring alsvoren op de raadsbe sluiten van 20 Jan. j.1., tot: d. wijziging van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur; e. wijziging van het Reglement voor „Het Algemeen Weeshuis". g. Bericht van ontvangst van Ged Staten van de raadsbesluiten van 20 Januari j.1. tot: a. wijziging van de Algemeene Poli tieverordening; b. wijziging van de verordening tot regeling van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst; c. wijziging van de verordening be treffende de voorwaarden, waarop patiënten, welke geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente Den Hel der verpleegd worden, in het Marine- Hospitaal kunnen worden opgenomen. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). Voorstel tot het benoemen van een lm van het Scheidsgerecht voor ambten^ en van een plaatsvervangend lid van hi) Scheidsgerecht voor ambtenaren en ven. dat voor werklieden. or Voorgedragen worden respectieveliiv. 1 Mr. A. Veldman. H. A W. Meijer. M 2. Mededeel ingen. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de wijzigingsbegrooting, dienst 1930. eerste voor een bescheiden som van de gemeente te kunnen koopen. Teneinde het nu mogelijk te maken den steun van de Amsterdamsche stichting te krijgen, zijn de vier oprichters, t.w. de heeren Zuidervliet, Lever, Monhemius en mevr. DekkerKlik, lid geworden van deze stichting „Weideheuvel". Zij wen- schen nu een absoluut neutrale vereeni ging te stichten, zonder scheiding van godsdienstige of politieke richtingen, en het is verblijdend te noemen, dat de ver schillende richtingen zich ook inderdaad m deze gevonden hebben. Op verzoek van den Voorzitter doet de heer Monhemius thans voorlezing van een exploitatie-rekening, welke uiterst ongun stig is opgezet en rekening houdt met een tekort hi de exploitatie. „Weideheuvel" verschaft de hypotheek a 5 pet. rente; ter- wjjl er jaarlijks 160 zal moeten worden eerst een Kon. goedgekeurde vereeniging hebben enz. Maar de heer Erkelens heeft gelijk: de organisaties dienen nu eerst de kwestie te bespreken, en wij kunnen hier geen beslissing nemen. Spr. hand haaft dus zijn voorstel een circulaire te ontwerpen, waarin nader de zaak wordt uiteengezet. De heer Kamman merkt op, dat een Vereeniging als het „Witte Kruis", welke finantieel zeer sterk staat, geen uitnoo- diging heeft ontvangen. Mevr. Hoek vraagt voor de Drie hoeksmeisjes inzage van de statuten der Amsterdamsche stichting en verdere zake lijke en finantieele bizonderheden. Wybert-tabtetten on der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. Verkoop en erfpacht Voorstellen tot verkoop van grond aan A. Laan, tot uitgifte van grond in erf pacht aan W. A. Ran, N. Schutte en J. P. van Os. Vergoeding bijzonder onderwijs. Voorstel tot het toekennen van voor schot op de vergoeding overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet-1920 aan de bijzondere schoolbesturen. Stichting school Tuindorp. Voorstel tot het stichten van een school gebouw voor lager onderwijs in het Tuin dorp. Subsidie bewaarscholen. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan de besturen der bewaarscholen. Monument Jan LïgtharL Voorstel tot het verleenen van een bij drage voor het oprichten van een monu ment ter nagedachtenis van Jan Ligthart. Schoolbordten Held. Schoolvereenlging. Voorstel tot het verleenen van mede werking voor het in behoorlijken staat brengen van de schoolborden der Helder sche Schoolvereenlging. Zlektegeldregellng gem. personeel. Voorstel in zake ziektegeldregeling Ge- meentepersoneel in verband met de ziek tewet. Loon- en arbeidsvoorwaarden. Bestekken gemeente. Voorstel tot wijziging van de bepalin gen omtrent loon- en arbeidsvoorwaarden in bestekken. Winkelsluiting. Voorstel met betrekking tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting. Autobusdienst Hulsduinen. Rapport van de Raadscommissie van advies omtrent het door den autobuson dernemer H. Heeman ingediend verzoek om schadevergoeding voor het gedurende het jaar 1928 geleden verlies op de exploi tatie van een drietal autobusdiensten bin nen deze gemeente. Burgemeester en Wethouders kunnen zich met de conclusie vereenigen. W ach tgeldverorden ing. Voorstel tot het benoemen van twee leden en twee ledtenhplaatsvenvangera der Commissie van Beroep ingevolge art 17 der Wachtgeldverordening17 Voorgedragen worden ais lid- 1. Ir. A. L. Bijl. 2. Mr. A. Veldman, en als plaatsvervangend lid: O tr' Btfvoet. 2. H. A W. Meijer. Door Burgemeester en Wethouders i8 opdracht gegeven en aan het hoofdbureau van politie eenige verbeteringen aan een zeer gevaarlijke trap te doen aanbrengen De kosten hiervan kunnen worden bel streden uit den post Politie, met over schrijving van het eene onderdeel op het andere. Hiervoor zal t.z.t. een voorstel worden gedaan. Verder is opdracht gegeven om de sloot tussohen het plantsoen nabij den water toren en het spoorwegterrein uit te bag geren en van riet te ontdoen. Ingevolge een in 1907 gesloten overeenkomst is de gemeente tot dit onderhoud verplicht. Op de begrooting voor 1930 zijn hiervoor geen selden uitgetrokken. Wat de financieel© regeling betreft zal den Raad t.z.t. een voorstel gedaan worden. Binnenland. Het sociëteitsgebouw De Ver genoeging ln lichte laaie. Ongeveer half één gistermiddag is een hevige brand uitgebroken in liet sociëteit s gebouw De Vergenoeging, aan de Markt te Middelburg. Het gebouw staat in lichte laaie en moet als verloren worden beschouwd. Ook het belendende pand, een filiaal van Sluys'Ochtendvoer,brandde reeds. Nader wordt nog gemeld: Het sociëteitsgebouw is geheel uitge brand. De brandweer is bezig de muren omver te halen. De beide belendende perceelen konden gespaard blijven, maar hebben veel waterschade gek regen. De inventaris was slechts voor f 25.000 ver zekerd, hetgeen aanmerkelijk te laag is De fabriek van geoliede goede ren van den heer Jb. van Toor Jam. aan den Parallelweg over een oppervlakte van 2000 M2„ tot den grond afgebrand. Gisterenochtend halfvfif werd de heer Van Toor, te Vlaardingen, wiens woon huis tegen zijn fabriek is aangebouwd, wakker en rook een sterke brandlucht. Hij wilde naar het aangrenzende kantoor gaan om de politie te telefoneeren, doch ontdekte toen, dat alles in lichte laaie stond. Onmiddellijk ging hij naar de aan den anderen kant van zijn woning ge legen garage, haalde zijn auto er uit en ging hulp halen. De brandweer was zeer spoedig aan wezig, doch kon de fabriek onmogelijk meer redden. Met vier brandspuiten en de drijvende spuit van de N.V. Haven bedrijf Vlaardingen Oost werd het vuur aangetast. Om halfzes stortte de voor muur van de fabriek met donderend geraas in. Met vereende krachten werd toen getracht, het overslaan van de vlammen naar de aan de Prins Hendrik straat gelegen woningen te voorkomen, hetgeen gelukte. Van eenige huizen sprongen wel de ruiten, er werd nog al waterschade aangericht, doch de huizen bleven gespaard. Eenige bewoners waren al spoedig begonnen hun huisraad in veiligheid te brengen. De geheele fabriek met naaizaal, katoen kelder, het magazijn met een grooten voorraad fabrieksgoederen en winkel- aenoodigheden, een nieuw pand, bestaande uit vijf droogcellen, meer dan 9000 meter geolied katoen, gereed om verwerkt te worden, de oliekokerij met opslagplaatsen, twee installaties voor centrale verwarming, de kantoren en het woonhuis van den heer Van Toor zijn door den brand meld. Er werkten 45 bedrijf. De panden waren voor f 250.000 ver zekerd op beurspolis. De eigenaar is niet verzekerd tegen bedrijfsschade. e fabriek is in 1917 gebouwd en be sloeg een oppervlakte van 2000 Ma. De inhoud was 17,000 M3. De oorzaak van den brand is onbe- wordt gedacht aan kortsluiting- ver- 60 personen in het kend. I erdachte ziektegevallen to Ben Haag en te Breda. deïIa^dagf!vond heeftl de directeur van dal J3ee®*undigen dienst te Annster- v e r er';) d pri L- Heyermans, in een 3. van de Gezondheidsoöffl- jmssieaidaar,gezegd, dat zich venmoede- u gevallen van p apega aienziekte Breda" V°°<rgedaai1 Ben Haag en te Naar aanleiding daarvan meldt de naagsche gemeentelijke geneeskundige n gezondheidsdienst het volgende: me©3«Weken «eleden be6ft de gT geneeskundige- en gezond- «dienst te 's-Gravenhage kennis ge e^en van drie ziektegevallen, welke k ,ren ontstaan korten tijd nadat Id het huis een van de beide Pe etje® was gestorven. Onderzocht w

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10