T ESONA 0)1 MARINE-LUCHTVAARTDIENST JUBILEERT TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 20 FEBRUARI 1030 Onze vroegere stadgenoot, de heer H. Maramis, Hoofd der School niet den Bijbei te Heukelen, is benoemd tot Hoofd der School met den Bijbel te Wijk bij Duurstede. AANKOMST INDISCHE MAIL. Het stoomschip „Indrapoera" wordt Vrijdagochtend 6 uur te Marseille ver wacht. De Botterdam Lloyd Rapide ver trekt Vrijdagmorgen 11.50 van Marseille Aankomst Zaterdagmorgen in Den Haag (H.S.M.) 9.19. NED. REIS VER EENI GIN G. Ledenvergadering. De leden der afdeellng Den Helder worden opgeroepen tot een ledenvergade ring op Maandag 24 Februari, In het Mili tair Tehuis, Kanaalweg, ter verkiezing o.a. van een bestuur, en bespreking van het werkprogramma. SCHOOLARTSENDIENSTEN. Vüorlooplge raadhulm besprekingen ten Een dertigtal vertegenwoordigers van gemeenten in den kop van Noord-Hol land (burgemeesters, secretarissen enz.) waren gisteren ten raadhulze -alhier bij eengekomen tot het houden van voorloo pige besprekingen Inzake de nieuwe rege ling voor het Instituut schoolartsen en de verdeeling In districten-, alsmede de regeling der provinciale subsidie, een en ander volgens de door de Ver. v. Neder- landsche gemeenten ontworpen plannen. Aangezien de besprekingen geheel een voorlooplg karakter droegen, kan hier omtrent niets naders worden- meegedeeld. VIJFDE MARINECONCERT. Het concert, dat gisterenavond door de Stafmuziek werd gegeven, werd be- heerscht door het vioolconcert van Max Bruch, dat de Haagsche musicus, de heer Swaap, vertolkte. Hij gaf er een voorname, uiterst kunstzinnige vertolking van, die in alle onderdeelen voldeed: in opvatting, wedergave, techniek, en die het buiten gewoon talrijk opgekomen publiek in ver rukking bracht. Het orkest paste zich waardig aan bij den solisthet wilde dien Haagscheri musicus eens toonen wat onze stafmuziek presteert, en zoo werd, door prachtig samenspel, een geheel verkregen van groote schoonheid. Gezegd moet worden, dat het werk als zoodanig dank baar is, en uitmunt in fraaie orchestree- ring, die aan alle verschillende instru menten recht doet. De Kapel maakte er een dankbaar gebruik van. Te bewonde renswaardiger is de houding van ons orkest, omdat van een behoorlijk repe- teeren met den solist geen sprake kon zijn en men met één enkele repetitie vol staan moest. De heer Swaap, die kon Eroflteeren van onze treinverbinding te alf tien, en dus nog denzelfden avond weder in de residentie terug kon zijn, was enthousiast over zijn begeleiding en com plimenteerde zoowel den heer Leistikow als de heeren musici zelf. De ouverture van Mendelssohn, die er aan voorafging, kenmerkte zich eveneens door een zeer artistieke wedergave,waarbij de schoonheid van dit werk en de muzi kaliteit zeer tot hun recht kwamen. Na de pauze kregen we de geestige, ietwat luchtiger muziek van Nicolai. Eenvoudig en pretentieloos waren de beide melodieën van den dirigent: een instru mentatie van een melodie van Louis Boer en een andante religioso. Beide waren pretentieloos, zeiden we; ware dat niet zoo,dan zou eenige meerdere doorwerking wel voldaan hebben. Besloten werd met de suite van Blzet 1'Arl'óslennedankbare, melodieuse mu ziek. Al met al een mooie avond. ZESTIG-JARIG JUBILEUM CHR. BEWAARSCHOOLSTICHTING TE DEN HELDER» Men schrijft ons: 3 Februari j.L was het zestig jaar ge lede®, dat de VeroenJging voor Gerefor meerd Schoolonderwijs haar eerste ver gadering hield om te komen tot het stich ten voor een school. Bestuur de heer W. J. Pontier, president; G. Jonker, vioe-presi- denit; W. C. Swart, secretaris; J. Buysman, adjunct-secretaris en A. Paarib-erg, pen ningmeester. Na stichting van de bewaar school werd Mej. Enzlin benoemd ais hoofd. Een toeziend 'bestuur van juffrou wen-commissaris werd benoemd, n.L de dames Dogger, Boon -en Swart, welke de julfrouw, hoofd der school, met liefderijke raadgevingen zouden moeten bijstaan, enz. Deze eerste school stond in de 2e Vroon- straat en voldeed aan zeer bescheiden eiaoben. Na veel wederwaardigheden kwam het in' 1880 tot naamswijziging in „Ver eniging voor bewaarschool op chnistem- ken grondslag" met ais bestuur Ds. De -Kl-ercq, president; G. Baas, secretaris; R. Jongkces, penningmeester; B. O. Boden, vice-president en1 L. van Dorp, adjunct- teoretaris. Naderhand werd' ais bestuuxs- hd nog g&kozen de heer J. F. Hoelandt. -0 Maart 1883 werd besloten' een nieuw gebouw te stichten en werd de heer L. v eltman bereid gevonden hiervoor bestek en teelkèning te -maken, geheel belange loos, terwijl 19 September d.a.v. de school feestelijk werd ingewijd, waarbij de Chr. Zangvereen. „Hallelujah" eenige liederen ten gehoore bracht. Een tijdperk van bloei der schooi trad in. 16 September '98 werd Mej. Berg als hoofd der school opgevolgd door het tegenwoordig hoofd der school, Mej. P. Krijn en. In dezen tijd' verkreeg Ds. O. Stadig de leiding der Vereeniging, 14 November 1906 werd de laatste verga dering gehouden en werd de school geheel kerkelijke zaak. Plannen werden gemaakt tot verbouw der school Hoogstraat 40 en in 1910 kwam deze verbouw tot stand. 9 September 1910 werd de thans bestaande Vereeniging voor Christelijk Voorberei dend La'ger Onderwijs opgericht, welke de bewaarschoolzaken van de klerk over nam. Het bestuur bestond uit Ds. De Walle, voorzitter; T. Vermooten, vice- voorzitter; O. van Dalen, secretaris; P. O, Geus, penningmeester en J. D. Okel, lid, welke na eenige maanden secretaris werd in de plaats van den heer Van Dalen en deze functie tot heden onafgebroken heeft vervuld. Het thans fungeerende bestuur bestaat uit de heeren J. Bommel, voorzitter; M. S. Bremer, vice-voorzitter; J. D. Okel, secre taris; J. de Jong, penningmeester en W. A. P. F. L. Kramer, commissaris. Comité damesKregentiessen Mevr. De JongGroot, VonlkRoos-endaal, Van DalenBerg. Thans wordt de school geregeld bezocht- door gemiddeld 140 150 'kinderen, welke onder leiding van Mej. P. Krijn en, die be kwame directrice der school, met 'haar staf van onderwijzeres en helpsters, niet alleen nuttig, maar ook aangenaam bezig worden gehoulden in christelijken geest. Vrijdag 21 dezer zullen do kleintjes ge- tracteerd worden en de vlag van het go- bouw wapperen, terwijl 's avonids do Ver eeniging in jaarvergadering hoopt bijeen te komen, waarin het 60-jarig jubileum met dank aan God zal wo-rden herdacht. Het werk der 'kinderen zal dan worden tentoongesteld en dat is de moeite van het bezichtigen dubbel waard. JAN DE WATERDRAGER GEHULDIGD. Hartelijk toespraakje va® kolonel Hartkamp. Gemakkelijke stoel voor Jan. Vier mooie bijpassen de stoelen voor die vrouw, Met een divankleed» Een rookertje voor jam. En een snoepje toe. Het water is ons element. De zee bruist o-nze glorie. Nietwaar, zoo is het inderdaad. Maar die zee zou niet zoo -o-nze glorie uitbazui nen als de Ruyter, EVertsen en Tromp en hoe ze meer mogen hee-ten, niet ook af en toe hun natje hadden betrokken uit de zoetwaterkraan aan den wal. Zwabberen kan je tenslotte met oen puts zeewater, maar een kopje thee of een bord erwten soep kunnen -ook de bekwaamste koks met kiaarkrijgen zonder zoet water. En voor dat zoete water heb je nu eenmaal een waterdrager no-odi-g. Drieënveertig jaar lang heeft Jan Brunee de marine van dat zoete water voorzien. Drieënveertig jaar was hij in dienst v-an het waterleidingbedrijf, eerst een particuliere maatschappij, later door de gemeente overgenomen. Kolonel Hart kamp zei het z-oo kernachtig en juist in een hartelijk toespraakje: „Altijd stond Brunee klaar, nooit was iets hem te veel, wanneer we ook bij hem kwamen, in den mobilisatietijd, bij nacht en ontij, de dienst had ten opzichte van waterlevering nimmer eenige vertraging. Als we een boodschap zonden was Jan er ineestal al eerder dan -onze koerier terug was." Toen is-ie het is altijd nog kolonel Hartkamp, die aan het woord is den 8en December van het vorige jaar met pensioen gegaan, met stille trom, onge merkt. Niemand onzer wist er iets van, dat Jan uit ons leven verdwenen was, Totdat we in, de Hel-dersche Courant van 18 Januari de mededee-ling lazen, dat Brunee gepensioneerd was. Dat is de aan- ieiuiug geweest, -dat de officieren de hooiden bijeen staken om te zien of er niet mogelijkheid bestond aan Brunee een blijk van waardeering voor de aan dé marine bewezen diensten te geven. We hebben zijn vrouw daartoe in den arm ge nomen en die meende, dat Jan graag een gemakkelijke stoel zou willen hebben om eens lekker in uit te rusten. Dus zou het een gemakkelijke stoel worden. Maar toen moeder de vrouw er nog eens over nagedacht had, wam ze tot de conclusie, dat toch eigenlijk vier gewone -stoeien wel zoo aardig waren. Toen wer den het dus vier gewone stoelen. Toen ze nog eens weer -over de zaak nadacht, kwam haar een divankleed als wenschelijker voor. En ziet het resultaat is geweest, dat alle officieren, tot die van de administra tie toe, die toch eigenlijk met water wei nig te maken hebben, hun steentje bij droegen, en dat aan Brunee op dezen stralenden wintermiddag in de ruime longroom van het wachtschip, en in tegen woordigheid van alle betrokken officie ren, overhandigd werden de gemakke lijke feauteuil, de vier bijpassende stoe len, het divankleed'. En voor Jan Brunee zelf een kistje sigaren» „Er is ook nog wat zoetigheid, maar dat hebben we maar aan je huis laten brengen", yseide kolonel Hartkamp. Brunee stond er beduusd van te kijken. Hij wist van niets, het was een oompiot tusschen zijn vrouw en de heeren van het wachtschip. En 'hij kon niet best uit z n woorden komen om te danken. Maar de kolonel hielp hem een beetje. „Het zijn nog niet zoozeer de diensten op ziohzel., die wij aldus wenschen te beloonen, zoo zeide hij aan -het slot, „maar vooral de wijze waarop die diensten gegeven wer den, hebben wil gewaardeerd en de marine wensoht hiermee te toonen, dat zij dit op prijs stelt." Toen kwamen de officieren en die drukten Jan de hand, en Jan die stond maar en wist geen woorden te vinden om te danken voor zooveel hartelijkheid. En de mannetjes kwamen, die de stoelen en den leunstoel, het divankleed en het kistje rookertjes in de wachtende vrachtauto plaatsten, Jan zelf naast den chauffeur een majoor of iets van dien aard binnenin en boven op een der stoelen, en zoo ging het heele zaakje naar moeder de vrouw die wat in haar schik zal zijn met zoo'n. man, had ik bijna geschreven, maar ik bedoel natuurlijk inventaris (ofschoon een man daartoe eigenlijk ook behoort). Ziet-u, op deze wijze huldigt de marine haar dienaren en voor Brunee blijft dit een onvergetelijke dag. Namens den vice-admiraal was de luit. ter zee Hetterscbü, bij de huldiging tegen woordig. Speeltain-vereenlging, „Tuindorp" opgericht. Door eenige bewoners van het Tuindorp was 't initiatief genomen tot het oprichten van een speeltuinvereniging en zij had den daartoe de Tuindorpers opgeroepen tot een vergadering, die op Maandag 17 Februari j.1. in het lokaal van den heer Van "Willigen, aan den Brakkeveldweg is gehouden. Het feit, dat velen aan dezen oproep gehoor hebben gegeven, bewijst wel, dat het vraagstuk van een behoorlijke ont spanningsgelegenheid voor de jeugc groote belangstelling heeft. Namens het voorloopig comité opende de heer Ponstein de bijeenkomst en sprak hij er zijn vreugde over uit, dat het plan om te komen tot stichting van een speeltuinvereniging met zooveel sym pnt-hie is ontvangen. Reeds hebben 826 leden en donateurs zich opgegeven. Bo vendien kan met genoegen worden ge constateerd, dat ook het Gemeentebe stuur belangstelt in ons streven. De ver tegenwoordiger van dit College, de wet houder De Zwart, zoomede de leden van den Raad, die aanwezig waren, heette spreker hartelijk welkom. De te etiohten vereeniging beoogt de kinderen van de straat te halen en een geschikte gelegenheid tot spelen, enz. te bieden. We staan hierbij voor een taak, waar van de mogelijkheden zeker nog niet bij ons allen bekend zijn, daarom heeft het comité contact gezocht met het Be stuur van den Bond van Amsterdamsohe Speeltuinverenigingen, wiens seoretaris, de heer M. G. G. Diemei, direct bereic. was voor ons hedenavond iets te vertellen over „Doel en Streven der speeltuin verenigingen". De heer Diemei, die daarna het woord verkreeg, gaf een uitvoerige beschouwing over de beteekenis vaq het speeltuin wezen voor de Jeugd van Amsterdam In Amsterdam zijri thans reeds 28 speeltuinverenigingen, die beschikken over een behoorlijken speeltuin.|Deze ver- eeniglngen zijn aangesloten bij den Am sterdamschen Bond. Centraal wordt ge streefd naar het verkrijgen van een vol doend aantal geschikte leidende krachten zoowel voor spel, als gymnastiek, muziek zang, handenarbeid, enz. Voor enkele van deze vakken zijn natuurlijk goede vakkundige krachten benoodigd, maar voor het belangrijkste deel van het werk worden leiders(sters) gekweekt nit de ouders. Vele ouders volgen een cursus, die hen de bevoegd heid geeft van leider(ster) voor spel en handenarbeid. Zoo besehikken we thans in Amsterdam over 116 gehonoreerde krachten - en 1806 onbezoldigde leiders Het is vooral dit laatste cijfer, dat goed de'monstreert welke plaats het speeltuinwezen in de harten der ouders inneemt. Met zeer veel liefde en toewij ding wordt er door de ouders gearbeid aan den speeltuin voor hun kinderen. Het mede verantwoordelijk zijn voor het werk, maakt dit overal tot een groot succes. Er zijn bepaalde stadsdeelen waar voor heen zeer veel last van de straatjeugd werd ondervonden en waar nu, door het beschikken over behoorlijken speeltuin, van dezen last niets meer te bespeuren valt. Met den speeltuin wordt dus niet alleen het kind voor de gevaren van de straat behoed, maar daarmede wordt ook zeer belangrijk werk gedaan aan de op voeding van het kind. De Gemeente Amsterdam begrijpt dit volkomen en steunt daarom ook financi eel ons streven. Ruim f 65000.— aan subsidie wordt jaarlijks van de gemeente genoten, terwijl bovendien zeer belang rijke bedragen worden besteed om een gelegenheid voor een speeltuin te schep pen. Van welke groote beteekenis ons werk wel is voor do ouders, is zeer duidelijk gebleken bij het streven om voor de kinderen uit gezinnen, die in zgn. con trole-woningen zijn ondergebracht, een clublokaal in te richten. De ouders van deze kinderen, die dus geacht worden niet behoorlijk een huis te kunnen be wonen, hebben op voortreffelijke wijze voor de Inrichting van dit clublokaal gezorgd. Daarbij bleek wel ten duide lijkste, dat het mede verantwoordelijk zijn voor het werk, óók van opvoedende beteekenis is voor de ouders zelf. Na dit inleidend woord vertelde spreker bij een aantal mooie lantaarnplaatjes nog van het practiache werk van de speeltuin- vereeniglngen. Daarna werd overgegaan tot het ver kiezen van een bestuur voor de nieuwe vereeniging, die den naam „Tuindorp" verkreeg. Een achttal aanwezigen stelden zioh beschikbaar en werden in het bestuur benoemd. De heer De Zwart, daartoe de gelegen heid verkregen, feliciteerde de initiatief nemers met het succes, dat reeds Is be reikt met de oprichting van de speeltuin vereniging en den steun, die daarbij van zoo'n groot aantal bewoners van het Tuindorp is verkregen. Vanzelfsprekend kon spreker geen positieve toezeggingen doen ten aanzien van steun en medewer king, die vanwege het gemeentebestuur eventueel zal worden verleend. Sprekers aanwezigheid, als vertegenwoordiger van dit bestuur, moge echter de vereeniging de zekerheid geven, dat haar werk wel de belangstelling van bet bestuur der gemeente heeft. De heer Ponstein dankte den heer De Zwart voor zijn welwillende woorden. Voorts bracht spreker dank aan allen, die medegewerkt hebben vooral ook de heer Diemei om tot het thans reeds verkregen resultaat te kunnen komen. Met een woord van opwekking om de jonge vereeniging bij haar propaganda voor uitbreiding van het ledental, zoowel als voor het verkrijgen van flnancieelen steun te helpen, werd daarna deze goed geslaagde bijeenkomst gesloten. Voor ieder, die zich voor het lidmaat schap of als donateur wenscht aan te melden, zjj hierbij medegedeeld, dat dit kan geschieden bij de navolgende adres sen A. O. Ponstein, Florastraat 18, G. Kick, Florastraat 11, O. Antheunisse, Tuinstraat 17. CONCERT DÜROTHY HELMRICH. Op het concert hedenavond te geven door da Australische zangeres Dorothy Halimrich worden een viertal Italiaansctoe liederen gezongen, o. a. P-argolesi en Ros- sini; verder van Schuimann een drietal, eenige van Brahms, van Rachraianlnoff, Tischaikows-ky en anderen. CONCERT HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Op Maandag 24 Februari a.a. geeft de Harmoniekapel „Winnubst", directeur de heer N. B. Schenkels, met de welwillende medewerking van het Dubbel Mannen- kwartet „Inter Nbs", directeur de heer A J. Leewens, een concert voor donateurs en genoodigden des avonds te 8 uur in de onoertzaal „Casino". „Inter No-s", welbekend om haar steeds uiterst verzorgd programma en afwerking der zangnummers, zal zich in een zestal liederen doen hooren, w.o. „Bede" van G. A Heinze met baritonsolo, „Muttersegen" van Opladen, enz. „Winnubst" zal eveneens een zestal muzieknummers uitvoeren welke voor het eerst op haar programma staan. De heer H. Toes, solo-trobonist, zal de „le Fantasie voor trombone" van A. Barbe vertolken en tot slot Jubileum-marsoh 1PC0--1930, compositie van H. B. Schenkels. HET MISTSEIN OP HET HAVENHOOFD. Wordt voortaan van des avonds 11 nur tot dies morgens 6 stopgezet en alleen op speciaal verzoek in werking gesteld Berichten aan Zeevarenden no. 41-698 bevat de volgende mededeeling: Het mistsein op het westelijk haven hoofd te Nieuwediep wordt des nachts tusschen 23 uur en 6 uur alleen gegeven op verzoek ,te richten aan den comman dant van Hr. Ms. Wachtschip. Hieruit volgt dus, dat zonder dit ver zoek het sein voortaan -bij mist te 11 uur des avonds wordt stilgezet tot den volgen den morgen. Voor de omwonenden onge twijfeld een tijding, die hen genoegen zal doen. HET DROEVIG ONGELUK IN DE MOLENSTRAAT. Naar wij! vernemen 1« hjet 8-jarig meisje, dat de vorige week, In een wo ning in da Molenstraat, in een tobbe met water viel, aan de gevolgen daarvan overleden. EEN LEELIJKE VAL. Dinsdagmiddag reed mej. K. op de flets In de Hoogstraat. Op den bagagedrager v an haar vehikel had zij een groote brood- mand staan. Toen zij tus-achen een auto en een handwagen door wilde rijden be gon zij met haar stuur te slingeren en viel van haar rijwiel. Zij1 kwam zoo leelijk te vallen dat zij in den groentenwinkel van Elsaz moest worden binnen gedragen en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. liet bleek dat zij haar knie inwendig tamelijk verwond had, zoodat -opname in een ziekenhuis gewenscht was. Per auto werd zij naar de Lidwirua-stichting vervoerd. HET VLIEGKAMP „DE MOK" BESTAAT 21 FEBRUARI 12l/„ JAAR. In de Zuidoostpunt van Texel bevindt zich Oostelijk van de zandplaat „de Hors" een kleine inham van de Texelstroo-m, „de Mok" genaamd. Door een ondiepe be tonde vaargeul bereikt men vanaf Texel- stroom de breede kom dezer inham, waar aan Hr. Ms. vliegkamp „die Mok" is ge legen. Dit vliegkamp, beboerende tot de Marineluchtvaartdienst, is uitsluitend be stemd voor watervliegtuigen; wel bevindt zich in onmiddellijke nabijheid van het kamp een klein landingsterrein voor landvliegtuigen, welke toestellen boven dien ook een landingsgelegenheid hebben op sommige gedeelten van de zandplaat „de Hors". Op het oogenlblik is het vliegkamp bui ten dienst, daar vanaf 1926 gedurende de maanden November tot en met Februari niet gevlogen wordt op dit kamp. De -han gars, waarin zich eenige geconserveerde toestellen bevinden, zijn gesloten en het gebouwen complex wordt door een wacht bewaakt. In verband met het feit, dat het 21 Fe bruari 1930 121/a jaar geleden is, dat Hr, Ms. vliegkamp „de Mok" in dienst gesteld werd, volgen hieronder eenige aanteeke- ningen betreffende dit vliegkamp en over de organisatie van den Marineluohtvaart- dienst, welke gegevens ons, op verzoek werden verstrekt, door den aangewezen commandant van Hr. Ms. vliegkamp ,4e Mok", luit. ter zee le kl. O. O. F. Jager. 1 Oetober 1914 werd de eerste zeeoffi cier, luitenant ter zee A S. Thomson, bij de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg gedetacheerd, teneinde zich in het vlie gen te bekwamen en was in Juni 1915 de eerste marinevlieger, die het militair bre vet behaalde. In April 1915 volgden de uitenants ter zee H. Nieuwenhuis, K. W. F. M. Doorman, K. Muller en den officier M.S.D. H. Steensma, terwijl in Juli 1916 de luitenant ter zee D. Vree-de hij de V. A. werd gedetacheerd. Drie eerst genoemde officieren behaalden het mili tair bevret, de beide laatsten het inter nationaal (F. A. I.) brevet. In Mei 1915 werd te Soesterberg een afzonderlijken Marine hangar in gebruik genomen en marine-personeel te Soester berg gedetacheerd voor onderhoud der Farman toestellen, waarmede door de marinevliegers werd geoefend. Teneinde na het behalen van het mili- air brevet te Soesterberg deze vliegers te oefenen op watervliegtuigen, werd den 17en April 1916 Hr. Ms. „vliegkamp Schellingwoude" onder bevel van den luitenant ter zee Thomson in dienst ge steld. Hier werd in den beginne geoefend op geïnterneerde Elngelsohe en Duitsche watervliegtuigen, doch na Aiigustus 1917 vlogen er de Martin, Friedrichshafen en Brandenburg (van Berkel tweedekker) toestellen. Den 21en Augustus 1917 werd Hr. Ms. vliegkamp „de Mok" In dienst gesteld onder bevel van den luitenant ter zee Vreede. Dit vliegkamp dat geheel naar de eischen des tjjds was ingericht, ressor teerde onder den Commandant der Marine te Willemsoord en was bestemd voor ooriogs watervliegkamp. I>e -afge- oefende leerlingen van „Schellingwoude" werden op dit kamp geplaatst om hun practijk voor oorlogstaak te voltooien. Teneinde de geheele vliegopleiding der marinevliegers onder marineleiding te doen plaats hebben, werd den 7en Oeto ber 1918 nabij Den Helder Hr. Ms. vlieg kamp- „de Kooij", onder bevel van den luitenant ter zee Thomson, in dienst ge steld. Dit vliegkamp is uitsluitend be stemd voor landvliegtuigen; jhier kregen d-e tmarinevliegers hun eerste vlieglessen tot het militair brevet, terwijl ook een oorlogstaak aan dit vliegkamp in opgedragen. Later werd bij dit kamp de Rijksvliegtuigenfabriek gevestigd, zoo dat de Marineluohtvaartdienst alle toestellen, die in gebruik zijn, opbouwt en repareert in eigen werkplaats-en. Tegelijk met de indienststelling van Hr. Ms. vliegkamp „de Kooij" werd de functie van Commandant van den Mhrine- luchtvaartdlenst ingesteld, welke functie werd opgedragen aan den luitenant ter zee Vreede. De commandanten der vliegkampen „de Kooiji", „de Mok", „Schellingwoude" en „Veere" (welk watervliegkamp in April 1918 in dienst werd gesteld') kwa men rechtstreeks onder zijn bevel, Den lOen Mei 1920 werd wederom de oude toestand hersteld, zoodat genoemde com mandanten weder rechtstreeks kwamen onder den Commandant der Marine te Willemsoord. Het commando van den Marineluchtvaartdienst werd 1 November 1922 geheel op-geheven. De tegenwoordige organisatie van den M. L. D. Den Ben April 1922 werden de vlieg kampen „Schellingwoude" en „Veere" met verminderde bemanning in dienst opgelegd en worden deze vliegkampen door onze militaire vliegtuigen alleen als hulpvliegkamp voor het innemen van brandstof of het doen van kleine herstel lingen tijdens het uitvoeren van een op dracht vanuit „de Mok" bezocht. Met in gang van bovenvermelden datum kwam ook de geheele opleiding op watervlieg tuigen op Hr. Ms. vliegkamp „de M-ok". Voor den M. L. D. zijn du» nu alleen „de Kooij" als leskamp en „de Mok" als oefenkamp in dienst. Sedert het afvoeren van de watervlieg tuigen uit do oorlogsformatie (1926) is Hr. Ms. vliegkamp „de Mok" geen oorlogs kamp meer, doch worden er nu uitslui tend zeevliegers en zeewaarnemers opge leid voor den Marineluchtvaartdienst in Nederlandsch-Indië. Jaarlijks is het aan tal afgeleverde vliegers pl.m. 15 en. dat der zeewaarnemers plm. 5. De oefeningen op het kamp bestaan uit: navigatie-tochten op Noord- en Zuiderzee, radio-oefening vanuit vliegtuigen, water werk, mitrailleurschieten, naohtvliegen, landen en meren in verschillende havens, plassen, kustplaatsen en rivieren en oefeningen met de vloot in de Noordzee, terwijl verschillende opdrachten vanuit dit kamp worden uitgevoerd (het bom- menwerpen wordt op „de Kooy" beoefend). TELEFOON 45. het vlugste en beste adres voor AL UW VERZENDINGEN. Ontstaan van den Marine luchtvaartdienst.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5