IELDEH CIIIANT EXTRA AANBIEDING I Derde Blad. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS VAN ZATEROAfl 22 FEBRUARI 1930 Oorlogsgevaar in Bessarabië. De vlootconferentie. BINNENLAND. Het Zuiderzeefonds. Gedurende 10 dagen van 27 FEBR. t/m. 6 MAART bieden we aan NAAR MAAT, per mantel f 40. per costuum f 60. 'n MANTEL NAAR MAAT tegen confectieprijs. DAMES-KLEEDERMAKER, BONTWERKER WESTSTRAAT 17 dlo noodlge ervaring LUCHTVAART. Inbraak te Alkmaar. De moord te Stompwijk. De moord in den Blijdorppolder te Rotterdam. PREDIKBEURTEN FRANKRIJK. HET NIEUWE KABINET. Gisteravond samengesteld. Chautemps is er gisteren ondanks de weigering van de links-republikeinen om hem te steunen, toch in geslaagd zijn mi nisterie te vormen. Om 19 uur heeft het nieuwe kabinet zich naar het Elysée begeven om zich aan den president der Republiek te presenteeren. DONAULANDEN. Concentratie van troepen langs die Russlsch-Roemeensche grens. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt.: Reeds eenige dagen loopen ernstige geruchten over het dreigend gevaar van een gewapend conflict in Bessarabië tus- sohen Roemenië en Rusland. De regeering heeft deze geruchten gedeeltelijk tegenge sproken, hetgeen echter de onrust geens zins heeft weggenomen, te minder daar troepen langs de grens worden geconcen treerd, hetgeen door de regeering als een voorzichtigheidsmaatregel wordt voorge steld. Het blad Facla schrijft, dat het oor logsgevaar sedert tien jaren nog niet zoo groot is geweest als thans, daar de $owjet- regeerlng thans den tijd gekomen acht, in Bessarabië binnen te dringen, waar de bodem voor revolutie goed is voorbereid. BUITENLANDSCH NIEUWS. Engelsche persstemmen. Uit de Amerikaansche en Britsche me moranda blijkt, volgens de Times, dat Amerika en Engeland het samen gemak kelijk over vermindering van de vloten eens zouden kunnen worden. Maar men heeft met vijf mogendheden te doen en de eischqp, die andere mogendheden voor hun bouwprograms stellen, zouden Ame rika en Engeland dwingen ook hun pro grams te herzien. Men kan van geen mogendheid conces sies vergen die haar veiligheid in gevaar zouden brengen, maar men mag billijker wijze vragen, of de internationale vooruit zichten voor de eerstkomende vijf jaar (waarna een nieuwe vlootconferentie noo- dig zou zijn) geen gróoter bereidwillig heid tot vermindering van de wapening ter zee rechtvaardigen dan sommige mogendheden aan den dag hebben gelegd en of hetzij hun veiligheid hetzij hun maritiem en politiek prestige werkelijk in gevaar gebracht zal worden wanneer zij schikkingen aanvaarden, welke, als zij on voldoende mochten blijken nog altijd op de conferentie van 1936 in het licht van, den toestand van dan herzien kunnen worden. In den tijd, waarin de conferentie ver daagd is, zou men deze vraag nog eens kunnen overdenken. Britten wijst Groot-Brittannlë bij voorbaat aan als spelbreker. Britten, de voorzitter van de commissie voor vlootzaken uit het Representanten- huis, heeft gisteravond een aanval op Groot-Brittannië voorbereid door te zeg gen, dat indien de vlootconferentie mis lukte, dit de derde keer zou zijn dat Groot-Brittannië daarvan de schuld droeg. Er mocht geen sprake zijn van een overeenkomst, die niet ton voor ton waar achtige vlootpariteit voor de slagschepen met Groot-Brittannië verzekerde. GOUVERNER VAN SLOBBE Op Curaqao aangekomen. Reuter meldde Donderdagavond uit Willemstad: Gouverneur van Slobbe is op Curaqao aangekomen. Hij is in een speci ale zitting van den kolonialen raad op plechtige wijze geïnstalleerd. 4l/i PROVINCIE N.-HOLLAND 1980. Resultaat Inschrijving. Bij de Donderdag gehouden inschrij ving op bovengenoemde leening, is op het voor vrije inschrijving beschikbaar ge bleven gedeelte voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat aanvragen tot 5000 vol kunnen worden toegewezen en aanvragen boven f 5000 voor 60 met een minimum van 5000. POSTPAKKETTEN VOOR INDIË. Met ingang van 1 Maart a.s. behoeven postpakketten, zonder aangegeven waar- t de, bestemd voor Ned.-Indië, bij verzen ding langs den rechtstreekschen zeeweg niet meer verzegeld te worden. DE NIEUWE PROV. GRIFFIE VAN NOORD-HOLLAND. Offlcleele opening In het najaar. De nieuwe huisvesting der provinciale Griffie van Noord-Holland in het pavil joensgebouw in den Hout te Haarlem zal waarschijnlijk eerst in Mei haar beslag krijgen. De officieele opening, die door de Ko ninklijke familie zal worden bijgewoond, heeft veel later plaats, vermoedelijk pas in het najaar. (De Tel.). DE OPHEFFING VAN DE STER VAN HET OOSTEN. Van het Agentschap Star Publishing Trust, Alkmaarschestraat 1, Soheveningen ontvingen wij een brochuretje, getiteld ,J>e Opheffing der orde van de ster" en geschreven door J. Krishnamurti. De eerste druk van deze op 3 Aug. 1929 te Ommen uitgesproken rede beschouwde men meer als hoofdzakelijk voor intern gebruik. Juist echter door de opheffing van de orde zelve heeft hët boekje de aan dacht van het algemeene publiek getrok ken. Aan het boekje is toegevoegd een beschouwing van D. Rajagopal behande lende het nieuwe werkplan, volgens het welk de verspreiding van Krishnamurti's ideeën zal worden voortgezet. DE DRANKWET. Een wetsontwerp op koimst be treffende de 1 Mei a.s. verval lende vergunningen. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Boon betreffende spoedi ge indiening van een wetsontwerp tot verlenging van den in de Overgangsbepa ling van de bestaande Drankwet vermel den termijn, waarbinnen de aan vennoot schappen, zedelijke lichamen of aan de besturen dier instellingen verleende ver gunningen vervallen, heeft de minister van Arbeid, H. en N. geantwoord, het blij kens de nadere Nota van Wijzigingen op het ontwerp van wet, inhoudende bepalin gen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, niet gewenscht te achten, dat de vergunningen, verleend aan vennootschappen, zedelijke lichamen, of aan de besturen van deze, 1 Mei a.s. zonder meer vervallen. Zoodra het zich liet aanzien, dat het aanhangige ontwerp, door de regeling van de werkzaamheden van de Tweede Kamer, niet meer vóór 1 Mei a.s. in het „Stsbl." zou kunnen verschijnen, heeft dé minis ter maatregelen voorbereid tot indiening van een wetsontwerp, waarbij de termijn, waarbinnen genoemde vergunningen ver vallen, wordt verlengd tot 1 Mei 1931. De minister zal er gaarne toe medewerken, dat dit ontwerp, hetwelk het departement reeds heeft, verlaten, tijdig tot wet wordt verheven. DE MOEILIJKHEDEN IN DE NEDKRL. REISVEREENIGING. Eén motie van de Haagsche afdeeling. Na een lang en dikwijls zeer heftig debat, waaraan o.a. de heeren mr. v. d. Flier, van Waard, Beurs (Utrecht), Havers en anderen deelnamen, heeft de telkens zeer rumoerige vergadering der Haagsche afdeeling van de Nederlandsche reisver- eeniging de volgende motie van de heeren Koek, Weisz, Havers en v. d. Meer aan genomen: De jaarlijksohe vergadering enz., ge hoord de discussies, besluit aan de buiten gewone algemeene vergadering, op 1 Maart aanstaande te Utrecht te houden, het volgende voor te stellen: De algemeene vergadering der N.R.Y. besluit, onverwijld een grondig onderzoek te laten instellen naar de gestie van de leiders en het beheer van de financiën der N.R.V. Zij eischt een commissie van drie deskundige, onafhankelijke personen, geen hoofdbestuursleden, aan wie te allen tijd gelegenheid wordt gegeven tot volle dige inzage van alle bescheiden, en die het recht heeft van asumptie en van volledige enquête en de bevoegdheid, zich door een accountant te laten bijstaan. Door elk der afdeelingen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag der N.R.V. wordt een dezer commissieleden op een afdee- lingsvergadering benoemd. Het rapport der commissie wordt door haar volledig gepubliceerd en aan alle afdeelingen ge zonden. De begroottng voor 1930. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1980 is het volgende ontleend De drooglegging, Eenerzijds waren er leden, die ver klaarden, prijs te stellen op onvermin derden voortgang met de voltooiing van de drooglegging; anderzijds waren er, die den gang van zaken met groote be zorgdheid gadesloegen. Volkomen een stemmigheid bestond intusschen niet onder deze laatste groep. Sommige leden, wijzend op de angst wekkende overschrijding der oorspron kelijke ramingen durfden niet het pleit te voeren voor algeheele stopzetting van het werk, doch vroegen zich af, of bij het inwendig beheer der Zuiderzeewerken wel voldoende efficiency wordt betracht. Andere leden waren van oordeel, dat men vóór alles rekening moet houden met de kosten, welke door de uitvoering van het werk op ons volk worden gelegd. Het valt in de eerste plaats niet te be twisten, dat de flnancieele teleurstellingen buitengewoon groot zijn en in de tweede plaats, dat er onzekerheid bestaat omtrent de latere inkomstende mogelijkheid is gemaakt van mooie Engelsche Tweed, zwarte en blauwe Unitravers, enz. prima kleedermakerswerk, elegante coupe J.J.H. KOOPMAN, geenszins uitgesloten, dat het gewonnen land veel minder zal opbrengen dan de veronderstelling was. Heeft het, gezien deze feiten, nut de drooglegging voort te zetten Zoo vroe gen deze leden. Zij achtten het gewenscht. dat een commissie van deskundigen met een onderzoek der zaak in haar tegen woordige stadium zou worden belast en die daarna advies zou uitbrengen over de verdere uitgaven en de waarschijnlijke latere inkomsten. Tegenover dq nadeelen van tijdelijke stopzetting van de uitvoering, wezen deze leden op het voordeel, dat er aan verbonden kan zijn, wanneer men niet aanvangt met de drooglegging der ove rige polders, alvorens met den Wieringer- meerpolder is opgedaan. De leden, die tot de eerste groep be hoorden, konden uiteraard niet instemmen met deze beschouwingen. Allereerst brachten zij de regeering hulde voor de zakelijke wijze, waarop thans de voor lichting wordt gegeven. Voorts wenschten zij erop te wijzen, dat men soms beneden de raming is ge bleven. Wat nu de overschrijdingen be treft, voor een werk van zoo geweldigen omvang, dat beheerscht wordt door zoo onzekere factoren ais de droogmaking der Zuiderzee, behoort een eenigszins juiste raming tot de onmogelijkheden. Intusschen zal de Volksvertegenwoor diging straks hebben te beslissen, of met de uitvoering der overige werken, tot de droogmaking behoorende, zal worden voortgegaan en zoo ja, in welke volgorde en in welk tempo dat zal geschieden. De leden, hier aan het woord, achtten het in hooge mate gewenscht, dat de Regeering de plannen voor dé uitvoering der overïge werken, met de daarop betrekking hebbende kos- tenberaming zoo spoedig mogelijk in- diene. Wil de Uitvoering der overige werken zoo economisch mogelijk geschieden, dan zorge menervoor.dat het baggermaterieel niet tot stilliggen wordt gedoemd. Andere leden verklaarden zich bezwaar lijk te kunnen indenken, dat de Staten- Generaal zouden weigeren, voor de verdere uitvoering van dit grootsche werk, waarop de aandacht der geheele wereld gevestigd is, de noodige credieten te verleenen. Ze wezen op het groote belang eener spoe dige indiening der verdere plannen. Betterment-tax. Eenige leden merkten op, dat een der gevolgen van de drooglegging zal zijn, dat eigenaren van aangrenzende gronden voordeel zullen hebben door betere water voorziening. etiz., in Noord-Holland en Friesland. Acht de regeering den tijd niet gekomen om hier een betterment-tax toe te passen. Andere leden zouden bezwaar hebben om in dit geval zoodanigen tax op te leggen. HET LOT VAN EIELSON EN BORFORD. Ook het lijk van dén vlieger Elelson gevonden. Het lijk van den vlieger Carl Eielson die verleden jaar November het bij den Siberischen Noordkaap in het ijs geblok keerde schip Nanook per vliegtuig met zijn mechanicien te hulp was gevlogen en sindsdien zoek was, heeft men thans on der de wrakhoop van zijn vliegtuig gevon den. Het lijk van kapitein Borford was, narr men weet, verleden week reeds op 80 M. afstand van het wrak van het vlieg tuig gevonden. Men vermoedt, dat beide vliegers bij den val van hun toestel op slag zijn ge dood. Eielson was naar men weet de man, die Indertijd met Wilkins van Alaska over de Noordpool naar Spitsbergen gevlogen is. LUCHTDIENST BATAVLA- SINGAPORE. Op 4 Maart zal de geregelde wekelijk- sche luchtdienst BataviaSingapore wor den geopend. TWEE MILITAIRE VLIEGERS GEDOOD. Twee marine-vliegers zijn Donderdag omgekomen terugevoge van een botsing tusschen twee vliegtuigen boven Quan- tioo (Maryland). Binnenland. Geld van het Armbestuur ge stolen. Donderdagnacht is ingebroken in de bestuurskamer van het R.K. Armbestuur, gevestigd in het S t. Josephgezellengebonw aan het Verdronken Oord te Alkmaar. De dief heeft zich toegang versehaft door het nitsnijden van een ruitje in het achtergedeelte van het gebouw. Hij heeft de deelzakjes voor de armen geledigd en f 410 aan aan zilvergeld ontvreemd; f75 aan centen liet hij achter. Waarschijnlijk heeft hij zeer overhaast gewerkt aange zien ook nog eenig zilvergeld en een briefje van f 25 door hem niet werden meegenomen. De politie stelt een onder zoek in en slaagde er in eenige vingeraf drukken te kunnen nemen. Het Armbe stuur bewaart het kapitaal in een safe in een bank, maar maakt al jarenlang Donderdagavond in het vergaderlokaal de geldzakjes voor de armmeester klaar. Aangezien men hier ook de nieuwe en doortrekkende armen ontvangt, vermoedt men, dat ongewenschte elementen hier van op de hoogte waren. Nadere onthullingen. »De Nieowsbron* geeft nog eenige bij zonderheden over den moord te Stomp wijk, waarvan de manufacturier v. d. Drift het slachtoffer is geweest. Wij ontleenen het volgende: De eerste aanleiding tot arrestatie van J. B. was, zooals wij reeds berichtten, dat een bewoonster van een perceel in de omgeving van het oude kasteeltje De Blinckhorst aan de politie meedeelde, dat eenige dagen voordat de moord op v. d. Drift plaats had, iemand bij het kasteeltje met een revolver aan het schieten was geweest. Hij was n.1., zooals hij zeide, bezig proeven te nemen, om vast te stellen op welken afstand de schoten uit een revolver hoorbaar waren. Eén belangrijke getuige. Wij hebben thans de zekerheid, dat deze schietproeven hebben plaats gehad in tegenwoordigheid van een getuige, den .heer P. L., een uitvoerder van betonwerken, te 's-Gravenhage woon achtig. Deze getuige was met verdachte J. B. in kennis gekomen, toen verdachte op een goeden dag vertelde, dat hij, eigenaar zijnde van een huis in den omtrek van de De Ruyterstraat, het voornemen had dit pand te laten ver bouwen. Hij wenschte daarom in kennis te komen met een geschikt aannemer, die P. L. hem wel zou kunnen bezorgen. Toen nu de moord op v. d. Drift be kend werd en daarover eenige bijzonder heden werden gepubliceerd, heeft de heer P. L. zich bij de politie aangemeld. De heer P. L., die zelf een bekend en goed sportsman is, vertelde daarbij, dat inderdaad verdachte J. B. bij het kas teeltje De Blinckhorst uitgebreide schiet proeven genomen heeft. Hij loste daarbij schoten op 50 en 100 meter en ging vervolgens steeds in tegenwoordigheid van dezen belangrijken getuige in den omtrek aan de aldaar wonende menschen vragen, of ze iets gehoord hadden. Ge tuige P. L. heeft ter plaatse aangewezen waar die schietproeven precies genomen zijn. Inderdaad vond men er de leege hulzen benevens een patroon, die geketst had en daardoor niet was afgegaan. Aanstonds bleek toen, dat het kaliber van de gevonden patronen precies was aan dat van de kogels in het lichaam van v. d. Drift gevonden. Voor een onder bedoeld. Anderzijds is ons de vraag gesteld, of het ons niet bekend was, dat verdachte J. B. niet een ander op het oog zon hebben gehad, dan v. d. Drift. Zeer po sitief werd de veronderstelltng geuit, dat de schoten bedoeld zouden zijrt geweest voor een aannemer, die dicht bij de plek woont, waar het drama zich afspeeld. Van dien aannemer is bekend, dat hij steeds met een goed gevulde portefeuille met bankpapier pleegt rond te loopen. Ook weet men, dat J. B. dien meermalen in een bekende dansgelegenheid in Den Haag ontmoet heeft. De rechtbank heeft de lnvriJ- heldstelllnig van den verdachte W. V. gelast Donderdagmiddag heeft de rechtbank te Rotterdam behandeld de vordering van den officier van justitie in zake den moord in den Blijdorppolder te Rotterdam, wel ke vordering inhield verlenging van den termijn van voorloopige hechtenis van den verdachte W. V. Bovendien is be handeld het request van den Verdediger van den verdachte, in welk request de invrijheidsstelling van W. V. werd ver zocht. Nadat het O.M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, zijn vordering nader had toegelicht en de verdediger mr. G. L. Willinge Gratama het verzoek om invrij- ZONDAQ 23 FEBRUARI DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp: De ware gemeen schapszin (Vacature Helder III) Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westplein) 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: >Die heeft, zal gegeven worden.* (Mat. 25 29.) Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 u., Oand. J. R. Hommei, van Enkhuizen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar. Geref. Kerk (Hulpkerkd. Chr. Mil. Tehuis '8 Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar, 's Avonds 6.30 u., Cand. J. R. Hommes Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 6.30 u., Leesdienst. Donderdag geen dienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 6 uur, Leesdienst. Herst Evang. Loth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens geen dienst. 's Avonds 7 uur, Ds. P. H. Borgers. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door Ds. P. H. Borgers. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.80 u., Ds. R. C. W. J. Hoek. Gebouw Middenstraat 117. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door Ds. Hoek. Leger des Heils. 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Av. 7.30u., Verlossingssamenkomst. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10 u. en 's avonds 7 u., de heer Schut, van Winschoten. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gein. 's Morgens 10 uur, Ds. Vorstman. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur, Leesdienst. 's Middags 2.80 uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. WIERINGEN. Ned. Herv. Gein. (Westerland). 's Avonds 7 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv. Gean., H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Gebouw „Land in zicht" (Den Oever), 's Morgens 10 uur, de heer R. O. Franck, Hulpprediker. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 u. en 's middags 3 u., Ds. Jongbloed, van Marken. Busdiensten v. d. Poelweg Westerl. heidsstelling had gemotiveerd, is de recht bank in raadkamer gegaan. Daarna is mee gedeeld, dat de rechtbank de vordering van den officier had afgewezen en dat het verzoek van den verdediger werd toege wezen. De rechtbank heeft daarop de invrij heidsstelling van W. V. gelast. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, moet in den loop van het onderzoek langzamer hand zijn gebleken, dat het niet zoo waarschijnlijk is, dat de verdachte op den dag van den moord in Rotterdam is ge weest, als eerst wel werd aangenomen. Tegenover de verklaringen van hen, die zeggen in hem den man te herkennen, die op den dag van den moord in de Cool- sohestraat is' geweest is komen te staan de pertinente verklaring van een chauffeur, die heeft meegedeeld, dat hij op den dag van den moord een man heeft meegeno men tijdens een rit van Roermond naar Sittard, dat hij daar is aangekomen op een tijdstip, waarop het uitgesloten moet worden geacht nog voor 7 uur 's avonds in Rotterdam te kunnen zijn en dat hij in V. positief dezen passagier herkend, een verklaring dus die met het door V. opge geven alibi overeenkomt. In het request. van den verdediger wordt op deze om standigheid den nadruk gelegd. Voorts wordt daarin naar voren gebracht, dat omtrent een fiets van W. V. niets is ge bleken en dat het rapport van dr. Hesse ling, den deskundige in deze zaak, niets positiefs tegen den verdachte aan het licht heeft gebracht. Tenslotte kan nog worden opgemerkt, dat de kinderen die op den avond van den moord met Marietje van Os hebben ge speeld en die den man, met wien zij is meegegaan hebben gezien, geen van alle dezen verdachte hebben herkend. ONDER DEN TREIN. Doodelljk ongeluk op het perron te Castricum. Op onverklaarbare wijze raakte heden morgen bij aankomst van den trein 9.11 uit de richting Amsterdam een dame, die met haar man naar Alkmqar zou gaan, onder den nog niet stilstaanden trein. Haar rechterbeen werd hierdoor afgereden. De dame is direct door het treinpersoneel naar de derde klasse wachtkamer gebraoht. waar dr. Leenaers de eerste hulp verleen de. Intusschen is de vrouw overleden.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9