HELDERSGIE CIRUIÏ ESONA TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 27 FEBRUAR11930 CONCERT „TOONKUNST". GEMEENTERAAD. Verkoop en erfpacht van Igrond. Schoolborden Held. S ch ooiver- eonlglng. Onze stadgenoot de heer C. Kikkert, herdenkt Zaterdag 1 Maart den dag waar op hij voor 40 jaar, als schilder, op 's Rijkswerf alhier, kwam. Onze stadgenoot, de heer J. Noot, is met ingang van 1 April bij 't Rotter- damsch politiecorps geplaatst, ter oplei ding van inspecteur. MENSCHLIEVEND HULPBETOON. Bij Kon. besluit van 22 Januari is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor mensch- lievend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan J. A. Gauw, luitenant ter zee 1ste klassee. DE „WITTE DE WITH" IN DIENST GESTELD. Dinsdagmiddag pl.m. 4 uur is Hr. Ms. „Witte de With", alhier aangekomen. De stafmuziek was ter verwelkoming op het havenhoofd opgesteld. TIMMERLIEDEN VOOR CURA<?AO GEVRAAGD. Uurloon 1.20 en 35.— per week tegemoetkoming voor het gezin. Bij de Arbeidsbeurs alhier is ingekomen een aanvrage betreffende- bekwame tim merlieden voor Curagao. Uurloon 1.20 plus vergoeding voor het achterblijvende gezin van 35.per week. Inlichtingen worden ten kantore der Arbeidsbeurs verstrekt. CONCERT „STEDELIJK MUZIEKCORPS". Gedurende de laatste dagen hebben de muziekliefhebbers van Den Helder hun hart naar genoegen kunnen ophalen. Marine-Concert, Abonnementsconcert, „Winnubst" en Dinsdagavond concerteer de het „Stedelijk Muziekcorps" in Casino. Het was het tweede Winterconcert, dat het Stedelijk gaf, en zooals gewoonlijk, was er weer een talrijk publiek. Daar hier ook de voorzitter, de heer Bruin ziek was, nam de 2e voorzitter, de heer Uyleman, de honneurs waar. Hij heette alle leden, speciaal de eere- leden, welkom. Zooals men wel zou zien, was voor een mooi, varieerend program ma zorg gedragen, welk programma, door den directeur, met zorg was ingestudeerd. Verder deelde de heer Uyleman mede, dat er introducties ter kennismaking waren verzonden, en hij hoopte, dat dit tot het toetreden van vele nieuwe dona teurs zou leiden, die hartelijk welkom zouden zijn. Wij hopen het met hem. Het programma bevatte enkele zeer zware stukken. Het eerste nummer was een marsch van den directeur,„Groet aan 't Stedelijk" en werd goed en pittig gespeeld. No. 2 de ouverture d'Opéra Phédre, ver- eischte meer van het corps. In de zware passages ging het niet altijd even goed, hoewel het over het geheel wel goed ver tolkt werd. Veel beter werd nummer drie ten ge- hoore gebracht, „Chanson de Nids", een fantasie-polka voor twee clarinetten en piccolo met orkest. De heeren Makelaar, Oost en Bregman bespeelden deze instrumenten en begeleid door het orkest werd dit moeilijke num mer goed ten gehoore gebracht. De drie heeren waren op hun best en het publiek waardeerde hun spel zoo, dat het niet ophield met het applaus, alvorens zij even opgestaan waren. De heer Pala complimenteerde ze eveneens, wat wel een goed bewijs is voor hun prestaties, want wij hebben, naar wij meenen, eens hooren ve.tellen, dat hij. niet scheutig is met zijn lofuitingen. Het verdere programma omvatte nog vier bekende nummers „A Tol", een wals van Waldteufel, „Oavalleria Rusticana", van Mascagni, „Sufte Oriëntale" van Fr. Sopy en de „Carmen-Marsch" van Bizet. Deze nummers, vooral nummer drie, en daarvan het begin, werden goed vertolkt. De heer Pala is een dirigent, die niet alleen alles van het corps vraagt, doch ook volkomen stilte van het publiek eischt. Hij begon niet voordat het doodstilin de zaal was. Een enkele keer moest hij twee keer aftikken. Zelfs onder het spelen, is zijn aandacht nog op het publiek gevestigd. Na afloop werd, zooals vanouds een tooneelstukje opgevoerd, met als titel „Als nien meisjes fopt. Hierin speelden weer bekende krachten mede, de heer en mevr. Jansen, Mej. Bruin, de heer Koningstein en de heer Oost, welke laatste aan zijn muzikale gaven ook die van het tooneel nog paart. Het is een verhaal van een ambtenaar, die, in het nette, zou Barendje Donderkop zeggen, heeft kennis gemaakt met een meisje van buiten, en dit blijkt later zijn eigen dienstbode te zijn geworden. Na vele leugens weet hij zijn vrouw twee maal op een dwaalspoor te leiden, zoodat zij niets van zijn gedrag te weten komt en in hem nog steeds de trouwe man, een voorbeeld voor anderen ziet. De rollen van den ambtenaar en zijD vrouw, waren in handen van don heer en mevr. Jansen, hun spel was heel goed. Mej. Bruin was het kittige dienstmeisje, en de heer Koningstein de advocaat. Deze had niet veel gelegenheid gehad zijn rol in te studeeren, daar hij voor den heer Bruin was ingevallen. Hij bracht het er echter goed af. De heer Oost was uit stekend als barbier, die voor geld en.... ruwe woorden den schuld van den slip pertjes-makenden-ambtenaar op zioh nam. De avond werd met een bal besloten. In de nachtelijke stilte is hij tot me gekomen. Helder en stralend stonden de sterren aan den hemel; een verwijderd tuftuf van een motorbootje op zee, het stoomafblazen van een locomotief, een enkel onbestemd geluid maakten de een zaamheid nog intenser. Hoog stonden de sterren te stralen en onze trouwe vuur toren draaide zijn lichtbundel rondom in de duisternis. En van Casino af is hij met me meegegaan, de schim van het jong gestorven, onsterfelijke Paddestoeltje. «Zóó heb ik ze nu in mij gevoeld*, zeide zijn stem, «zooals deze stralende, blinkende, juichende stem ze heeft ver tolkt, even gelukkig, even blij, even jube lend, even zonnig, even gevoelvol. Hoe dankbaar ben ik dat ik ze heb mogen hooren vertolken, mijn eigen liederen. In smarten heb ik ze gebaard, ze hebben door de jaren heen, nu al een eeuw lang, duizenden verrukt en getroost, en steeds weer zullen er glansrijke menschenstem- men zijn, die ze zullen vertolken, zooals ik ze gevoeld heb. Das hast Du gut ge- macht, mein Kind!* En nu, aan de schrijftafel gezeten en de indrukken van dezen avond trachtend te verwerken, doemt naast Schwammerl een andere schim op, die van den godde- lijken spotter Hein©, een uitverkorene, evenals de ander. Ik hoor hem hoe hij declameert: «Mir ist 's alsob ich die Hfinde aufs Haupt dir legen sollt, betend dass Gott dich erhalte, so schön, so rein und hold*. Dan gaan ze weg van me, het goed moedige, vriendelijke Paddestoeltje zelf, dat zooveel millioenen en millioenen ge lukkig heeft gemaakt, Heine, de spot ter, en goddelijke zanger. En slechts de eenzaamheid van den nacht blijft over, en de zware taak om met tekortschietende woorden iets over dezen zang te zeggen. Een stralende, lichte, innig-muzikale stem is het, die wij gehoord hebben, een verrukkelijke interpretatie van Schubert's liederen, een gevoelige wedergave. Later, bij de oude Hollandsche liedjes, was niet meer diezelfde ontroering van eerst, en dat moet wel hier van komen, dat het bij Schubert intuitieve inspiratie was, terwijl Röntgen natuurlijk een zuiver verstande lijke bewerking maakte van de oud-Hol- landsche melodiën. Maar ziedaar I tenslotte kwam zoowaar Schwammerl ons nogmaals begroeten. Want het verrukte publiek liet Jo Vincent niet los dan nadat ze het Stfindchen (Leise ftehen meine Lieder) als toegift voor ons had gezongen. Behalve dit alles en dat was al heel veel vertolkte mevrouw Vincent de Elisabeth-partij in de vóór de pauze ge zongen fragmenten van Liszt's oratorium »die Legende von der heiligen Elisabeth*. De lezer weet, dat onze afdeeling «Toon- kunst* een ernstige crisis heeft doorge maakt tot op zekere hoogte nóg door maakt. Zóó ernstig was die crisis, dat ze het voortbestaan der afdeeling in ge vaar heeft gebracht. De crisis is door staan, de afdeeling blijft bestaan, maar onder deze omstandigheden was van groote krachtsontplooiing nog geen spra ke. De uitvoering van gisterenavond was de eerste onder het nieuwe bestuur en kon slechts worden gegeven na betrek kelijk korte voorbereiding. Zoo was dan ook de uitvoering tamelijk pretentieloos. Men beperkte zich tot eenige fragmenten van een koorwerk van Fr. Liszt, die, met uitzondering van de soliste, mevrouw Vincent, geheel met eigen krachten werden gegeven, alsmede tot een serie koorliederen van Joh. Brahms, n.1. diens »Liebeslieder«. Wat de fragmenten uit Liszt's «Legende der heiligen Elisabeth* betreft, deheerMar- witz was het, die tot beter begrip van het geheel, telkens een korte verklaring gaf. Over den zang van het koor dit: er waren, naast enkele minder goede mo menten, oogenblikken van een zekere matheid, een inzinking, ook vele mooie oogenblikken, waarin het niet vrij sterke koor nochtans een groote kracht wist te ontwikkelen. Die momenten waren er in de fragmenten van Liszt's koornummer zoowel als in de Liebeslieder van Brahms. Het is te hopen, dat een'sterke toevloed van werkende leden kome, met namo van heeren, want daaraan deed zich het tekort ter deeg merken. Behalve deze twee en beide koor werken stellen hooge eischen aan den zang werd geopend met 's heeren Leewens' compositie «Heerlijk is 't des zomers buiten*, met den frisschen, glans rijken inzet. Dr. van Dalfsen hield een kortopenings- speechje, waar hij de aanwezige gasten, waaronder ook de burgemeester, welkom heette en de crisis, die wij boven rele veerden, besprak. Door der leden offer vaardigheid is deze crisis overwonnen, zoo zeide hij, en zoo is deze avond door de beide koorwerken, en niet het minst door het optreden van mevr. Jo Vincent, nog tot een belangrijke avond geworden, onder ongunstige omstandigheden tot stand gekomen. Behalve mevr. Vincent, werd door onzen stadgenoot den heer Ramler, een solo partij vervuld. Zijn frissche bariton deed aangenaam aan. Mevrouw Vincent had voor haar liederen de begeleiding van mevrouw Betsy RijkenCulp. Voor de koren was het mejuffrouw Gien Beuning, die aangewezen was op het zware Liszt- fragment (zonder voorafgaande repetitie met de soliste), terwijl bij de Liebeslieder „Paddenstoeltje" (Sohwammerl) noem den Schubert's vrienden hem wegens zijn onooglijke, paddenstoel-achtihe figuur. een vierhandige piano-begeleiding werd gegeven door de dames Beuning en Heij- boer, die er zich schitterend van kweten. Zoo was dit alles bijeen een mooie, dankbare avond, Toonkunst waardig, en hopen wij op een stevigen grbei der afdee ling onder het nieuwe bestuur. FEESTAVOND H. F. O. Men schrijft ons: Zaterdag a.s. zal in „Casino" de feest avond plaats vinden van de H.F.C. „Hel der", tot viering van' het behaalde kam- pioenschaip van Helder II. Het is ons ge lukt de medewerking te verkrijgen van „Helder's Gemengd Koor", dir. de heer Van der Meij, en van den heer Crabben- dam, bekend conferencier uit Gorkum. Verder zal men kunnen genieten van het spel van een órigineeie Hawaïan Band, die de nieuwste Engelsöhe „schlagers" ten gehoore zal brengen. Dit gedeelte van den avond zal besloten worden door een zeer komisch blijspel, opgevoerd' door zeer be kende Heldersche dilettanten. Dan vangt aan een bal met verschillende attracties, dat zeer gezellig belooft te worden. Eén van de hoogtepunten van den avond wordt de gratis verloting, waarvoor vele winke liers de mooiste prijzen beschikbaar zijn gesteld, zooals taarten, tulbanden, fruit manden, gratis abonnement voor de Witte Bioscoop, te veel om op te noemen. Zie voor bijzonderheden vooral de in dit blad opgenomen advertentie, ieder is welkom Zaterdagavond. TWEE INBRAKEN IN EEN NACHT. Maandag in den laten avond, of in den nacht van Maandag op Dinsdag, zijn hier ter stede weer eens een tweetal inbraken gepleegd. Een der firmanten van de firma M. A. K. kwam Dinsdagmorgen, toen hij zich in zijn kantoor, Achterstraat alhier begaf, tot de ontdekking, dat er ongewenschte gasten waren geweest. Alle kasten en laden waren opengebroken, op dezelfde wijze als dat bij vorige inbraken was ge daan^ zoodat wederom verondersteld mag worden, dat hier dezelfde daders aan het werk zijn geweest. Den toegang tot 'het kantoor had men zioh versohaft door het gebruik van een vnlschen sleutel of een looper. In denzelfden macht 'heeft men een be zoek gebracht in' de 2e Vroonstraat, ook hier werd ales overhoop gehaald, dooh niets gevonden. Voor het publiek zijn deze gevallen weer een waarschuwing te meer, om er toch vooral voor te zorgen, dat nooit geld in huis achtergelaten wordt, als men niet thuis is, terwijl we er tevens wel op aandringen, dat men, bij het bemerken van eenig onraad, toch direct de politie waar schuwt. Was er meer medewerking van het publiek, dan toch zouden waarschijn lijk reeds lang de inbrekers gepakt zijn en achter slot en grendel zitten» Het is meermalen voorgekomen, dat buren on raad bemerkten, doch dat zij zioh rustig naar bed begaven. Wanneer men echter wat meer activiteit aan den dag legt, zal onze stad waarschijnlijk spoedig van deze inbraakplaag bevriid zijn. EEN HOUTBOOT GEZONKEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag, te ongeveer twaalf uur, is voor de woning van den heer Lokkers, Spoorgracht, een houtschuit gezonken. Door het spuien was de schuit op het droge komen te liggen en is toen gekapseisd, met gevolg, dat de schuit vol water liep en onder de opper vlakte verdween, 'haar lading aan de op pervlakte latend. Toen dus Dinsdagmorgen de bewoners van de Spoor- en Bassingracht, alsmede van1 de talrijke zijstraten, langs het kanaal kwamen, ontdekten' zij, dat het kanaal vol nieuw hout dreef en dra ontwaakte in hun jutterhart de begeerte zich daarvan mees ter te maken» Het duurde dan ook niet lang of langs den kanaalfcant liepen ver schillende menschen met stokken en haken, visschend en dreggend naar de planken en ware niet spoedig de politie en de eigenaar van het hout present ge weest, er zou niet veel van de lading meer over geweest zijn. Nu wend echter bijtijds ingegrepen. Gisterenmiddag om ongeveer een uur is het houtschuitje met hefboomen en takels gelicht door de firma Kaan. Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder, op Dinsdagavond 25 dezer. Aanwezig alle leden. Notulen. Ingekomen stukken. Nadat zijn afgehandeld de Notulen der vergaderingen van 10 en 11 December, alsmede Ingekomen Stukken (hiervoor verwijzen we naar de nummers van Zater dag en Dinsdag 1.1.), komt allereerst in be handeling het voorstel betreffende Vuilverwildering Anna Paulowna. De heer Woud houdt hieromtrent een betoog strekkend om het standpunt van de meerderheid der commissie van bij stand betreffende de constante kosten, aan de vuilverwijdering verbonden, uiteen te zetten. Hij wenschte te protesteeren tegen de uitlating van den directeur der reiniging in zijn rapport als zouden par ticuliere diensten minder goed zijn ge outilleerd en de menschen daar slecht in de kleeren zitten enz. Hoewel spr. het eens is met hen, die op het standpunt staan van gemeentelijke exploitatie, wil hij toch tegen dergelijke uitlatingen over het particulier initiatief protesteeren. In het rapport staat geen motiveering ten aanzien van den prijs van 35 cent, zooals die berekend wordt. De Commissie heeft toen gezegd niet te kunnen beoordeelen of deze te hoog dan wel te laag was. Nu blijkt, dat het College al met Anna Pau lowna had gecontracteerd 1 De grootst mogelijke meerderheid der oommissie wenscht tegen een dergelijke wijze van doen te protesteeren; ook meent deze meerderheid de onkosten betreffende af schrijving en rente van het stortbuis op andere wijze te moeten berekenen. Zij kwam daarbij op ruim 50 cent per M'. en stelt daarom een prijs voor van 55 cent. De heer Van Gessel wijst op enkele in de bijlage staande onjuistheden. Met 55 cent hebben wij tevens een goede basis voor eventueele andere aansluitingen. Zou men alleen de variabele kosten wil len berekenen, dan kan met een vergoe ding van 18 cent worden volstaan. Ook het bedrag van 200.is een slag in de lucht. Spr. wijst nog op enkele onjuist heden, die in de bijlage staan. De heer Schoeffelenberger vraagt zioh af of het wel verstandig is andermans vuil te verwijderen. In de be rekening van den directeur is geen reke ning gehouden met slijtage van het mo torschip e. d. Zakelijk bekeken is de be rekening foutief, er zijn allerlei factoren, die den prijs beïnvloeden. De heer Bogaard behoort tot de minderheid van het rapport. Spr. meent, dat den directeur der reiniging een woord van lof toekomt voor den verrichten ar beid. Wat hij in zijn rapport zegt van par ticulier werk is voor 75% waar. Spr. heeft op Helvoet althans kunnen oonsta- teeren, dat de toestand daar treurig was, en daar is het in particuliere handen. Het verschil van meening betreft de bereke ning van den kostprijs. Maar de gemeente Anna Paulowna heeft er niet mee te ma ken waar wij het vuil heen brengen. Wij mogen geen kosten voor het storthuis in rekening brengen, meent spr. Spr. advi seert het voorstel van den directeur te aanvaarden. Volgens het betoog van den heer Van Gessel zou de gemeente eert kleinigheid meer ontvangen. Dezo heer zegt thans, dat de reiniging geen winst mag maken, maar bij elke begrooting hoort men, dat het bedrijf zoo duur is. De heer Van Dam: Het gaat erom of men volgens onze eigen centrale boek houding berekent dan wel een slag in de luoht doet Is de prijs per Ms. niet wat in gewikkeld? De heer Monhemius meent ook, dat een prijs van 55 cent zou moeten worden berekend. Op het oogenblik komt het voor Anna Paulowna op hetzelfde neer, maar in de toekomst bij uitbreiding is dat niet het geval. Laat ons den kostprijs eenvou dig berekenen volgens de centrale boek houding. De heer De Zwart beantwoordt de verschillende opmerkingen. Het College staat principieel tegenover de heeren Van Gessel c.s. Deze heeren betoogen dat niet alleen de variabele kosten moeten worden berekend, maar ook de vaste kosten voor het storthuis en de m'otorschuit. De con clusie van den heer Van Gessel is on juist. Een kostprijsberekening houdt al leen met concrete feiten rekening. Wij hebben een volledige installatie voor het naar zee brengen. De kosten daarvan blijven onveranderd, onverschillig ot Anna Paulowna er al dan niet bijkomt. Mochten de tarieven te laag blijken, dan bestaat de mogelijkheid van een herzie ning. Welke gevolgen heeft voor ons be drijf dè aansluiting van Anna Paulowna? Dat is een weinig meerder stroomver bruik van het hijschioestel en een paar meerdere reizen met het schip, alsmede ietwat meer arbeidsloon. Dat zijn de kos ten die stijgen. Maar de gewone kosten van het storthuis etc. stijgen niet. Op deze wijze geredeneerd, zou men ook het gas tegen 5 cent kunnen geven. De heer Van Gessel: Dan moet u 18 cent berekenenl De heer De Zwart: Onjuist, u houdt geen rekening met benzine en kosten van afschrijving voor het schip. Volgens spr. komt men aldus op ruim 25 cent. Hoe komt de heer Van Gessel voorts aan die 200.vaste kosten, daar dit bedrag in de 55 cent inbegrepen is. De heer Van Gessel interrumpeert herhaaldelijk. De heer De Zwart: Men zou voort durend het stroom- etc. verbruik moeten controleeren en die controle zou allicht meer kosten dan we ontvingen. De opzet, zooals die door B. en W. is gemaakt, is de beste, die van de heeren Van Gessel c.s. is principieel foutief. De Voorzitter meent, dat we af dwalen. We hebben gemeend onze buurt- gemeente Anna Paulowna aldus te hel pen; zij betaalt 550.'t zij op de eene 't zij op de andere manier. Laat men deze regeling een jaar probeeren; als het tarief onjuist is, kan dat worden herzien. Wat we nu doen is onvriendelijk jegens Anna Paulowna. De heer Biersteker: Voor de ge meente Anna Paulowna maakt het niets uit; daar de kosten dezelfde blijven. Maar de vraag is maar: wat is zuiverder? Spr. is het niet eens met de redeneering van den heer De Zwart. Discussies en interrupties. Desge vraagd antwoordt de heer Biersteker omtrent het principe gaarne eens een debatavond te willen houden hieromtrent. De heer D e Boer wijst er op, dat in de bijlage de verwachting wordt uitge sproken, dat vooreerst de hoeveelheid van 1000 M3. per jaar wel niet zal worden be reikt. Welnu, dat is voordeelig voor ons en nadeelig voor Anna Paulowna. Laten we dit voorstel dus aanvaarden. De heer Van Dam betoogt nader de juistheid van de redeneering des heeren Van Gessel. Tenslotte komt in stemming: a. de vraag of een overeenkomst zai worden aangegaan met de gemeente Anna Pau lowna en het voorstel-B. en W. betreffen de de vergoeding, n.1. 200.per jaar en 35 cent per M*. vuil. Wie er tegen is, stemt voor het voorstel-Van Gessel om 55 cent te vragen. Met 12 tegen 9 stammen wordt het voorstel-B. en W. aanvaard. Tegen1 (dus vóór het andere.voorstel) zijn de heeren Schoeffelenberger, Eylders, Van Dam, Biersteker, mevrouw Dekker, Woud, Monhemius, Terra en. Van Gessel. TELEFOON 45. het vlugste en beste adres voor AL UW VERZENDINGEN. Aangenomen worden de voorstellen in zake verkoop van grond aan mej A. M. van der Kraan, en uitgifte van grond in erfpacht aan M. J. 't Hart. Vervaldata op belastingbiljetten. De heer Eylders brengt het College dank voor het korte en kernachtige ant woord inzake spr. vraag. Ook aan den ontvanger brengt spr. dank voor diens toezegging. Eerste wljzlglngsbegrootlng. Vastgesteld wordt de eerste wijzigings- begrooting, dienst 1930 (bijlage 18, 1930). Verkoop en erfpacht van grond. Aangenomen worden de voorstellen be treffende verkoop van igrond aan A. Laan (een later ingediende aanvraag om nog ernaast gelegen grond te mogen hebben wordt van de hand gewezen met het oog op den ingang voor de school, welke te smal wordt), aan W. A. Ran en N. Schutte, in erfpacht aan J. P. van Os. Vergoeding art. 101 L. O.-wet. Ook het voorstel tot het toekennen van voorschot op de vergoeding overeenkom stig art. 101 der L. O.-wet 1920 aan de bij zondere schoolbesturen passeert zonder discussie of stemming den hamer. Daarna is men genaderd tot Stichting school Tuindorp. De heer De Boer vraagt bespoedi ging van het onderzoek betreffende gas- verwarming of centrale verwarming, het geen spr. wordt toegezegd. Dezelfde spr. brengt de vraag ter sprake omtrent de mogelijkheid van rijkssubsidie. De heer De Zwart zet uiteen, dat in dat geval mogelijk eerst over een jaar met den bouw zou kunnen worden begonnen. En zeer zeker gaat dan de kap er af, als mede de centrale verwarming. Men zie maar eens wat aan de school in de Van Galenstraat besnoeid is. De heer De Boer meent, dat alsnog een poging zou kunnen worden gedaan. De heer Biersteker vreest ook, dat het dan zeer lang zal duren. Zou intus- schen met den bouw kunnen worden be gonnen, dan is het wat anders, meent spr. De heer D e Zwart zet nader uiteen, dat tegenwoordig geen enkel gemeentebe stuur meer rijkssubsidie krijgt voor schoolbouw, tenzij men kan aantoonen armlastig te zijn. Maar in dat.geval komt er ook een heel andere school dan wij thans bouwen. De heer De Boer bespreekt de gepro jecteerde 7 klassen. Deze 7e wordt ver dedigd als parallelklasse, maar de com missie is tegen zoo'n parallelklasse. Waar we straks voor een centraal 7e leerjaar komen te staan, is daar die 7e klasse thans niet overbodig? vraagt spr. De heer De N ij s wijst er op, dat deze zaak in de Cie. niet uitvoerig besproken is. In de bijlage is gezegd: het is goed, dat deze lokaliteit er is ten behoeve van han denarbeid, enz. De heer De Boer: De heide gronden, waarop het College dit 7e lokaal verlangt, bestaan niet. De heer Monhemius zou omtrent de gasverwarming gaarne nadere inlichtin gen wenschen te ontvangen. Beide plan nen heeft spr. bestudeerd en acht ze beide gelukkig geslaagd; dat met bekapping acht spr. evenals B. en W. beter. In alle opzichten kan spr. met het ontwerp mee gaan. De Voorzitter zegt, dat de bedoe ling is een reservelokaal te hebben. Het zou inderdaad van het project kunnen worden afgehakt, maar dit zou minder bezuiniging geven dan de Raad zich voor stelt En daar we allerwegen met een te kort aan ruimte zitten, is het wenschelijk dit lokaal te behouden als algemeene re serve. De heer VanDam bespreekt nog en kele details. Daar de school nogal achter af komt te staan, zou spr. de uitwerking der versieringen tot het allernoodigste willen beperken. De voordracht wordt tenslotte aange nomen zonder stemming, waarmede dus het project met bekapping is aanvaard. Voorstel tot verleenen van sub sidie aan die besturen der be waarscholen. Aangenomen. Subsidie Jan Llgthart-monument. Mevrouw Dekker was in de commis sie hier niet voor en motiveert haar stem tegen het bedrag. Spr. is bewonderaarster van Jan Ligthart, maar wenscht die be wondering principieel niet langs dezen weg uit te spreken, doch individueel door particuliere bijdragen. De heer Eylders spreekt van een monumentengril, die over ons land gaat, en voor spr. is het de vraag of we er hier mede af zijn. Ook deze verklaart namens zjjn fractie zich tegen het bedrag. Aangenomen met de stemmen van mevr. Dekker en de heeren Monhemius en Eylders tegen. Voorstel tot het verleenen van mede werking voor het in behoorlijken staat brengen van de schoolborden der Helder sche Schoolvereeniging. Bij acclamatie aangenomen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9