EXTBA AANBIEDING! Mantels naar maat J. j. h'koopman PU ROL Tailormadecostumes, TWEEDE KAMER. LUCHTVAART. GEMENGD NIEUWS EEN AANVARING BIJ TERSCHELLING. Ernstige Auto-botsing te Rotterdam. Ernstig ongeval op een bewaakten overweg. Nog slechts enkele dagen t.m. Donderdag 6 Maart bieden wij aan Dameskleedermaker - Bontwerker Het drama b|j Bennekom. Verduistering. 137 visschers op een ijsschots afgedreven. Zes en Dertig personen verdronken. Reusachtige brand. hoofdbestuur van de vTiJdenkwRvereeni- ging De Dageraad te Amsterdam beslo ten, enkele vooraanstaande Nederlanders van verschillende geeeteslnrichting te ver zoeken een studiereis naar Sowjet-Rufl- land te ondernemen. Dit verzoek werd gericht tot de heeren Srof. dr. A. H. de Hartog te Utrecht, Jao. notingh, gemeenteraadslid te Amster dam, ds. A. R. de Jong te Bussum en J. Hoving, voorzitter van De Dageraad te Amsterdam. TEGEN DE IEP-ZIEKTE. Geld gevraagd van de gemeen tebesturen. Gisteren heeft het comité, dat is ge vormd ter bestrijding van de iepziekte, opnieuw te Utrecht vergaderd. Er is be sloten een circulaire te zenden aan alle gemeentebesturen in Nederland, waarin zal worden gevraagd om financleelen steun voor een wetenschappelijk onder zoek gedurende vijf jaar. Dit onderzoek zal worden ondernomen door den plan- tenziektekundigen dienst te Wageningen en het Willy Oommelin Scholten insti tuut van prof. Joha. Westerdijk te Baarn. Men zal o.a. trachten door raaien een iep te kweeken, waarop de ziekte geen vat heeft Bovendien zal men middelen trach ten te vinden ter bestrijding der ziekte. Voor het onderzoek denkt men 10.000 gul den per jaar noodig te hebben. Er be staat goede hoop, dat dit bedrag zal kun nen worden verkregen. WINKELSLUITING. Amendementen LH.J. Vos. De beer LEJ. Vos heeft eenige amen dementen ingediend op de artikelen 6, (7, 8 en 0 van het wetsontwerp tot regeling van de winkeMuMng. Het eerste amendement bedoelt om hun, die tót een kerkgenootschap behoo- ren, dat den wekelijkschen rustdag op Zaterdag viert, de gelegenheid te doen behouden des Zondags hun winkel open te houden; het tweede amendement w:l de mogelijkheid scheppen om op Zondag van winkels en winkelhuizen uit melk en melkproducten uit te zenden op tijden, dait de winkels en winkelhuizen 'gesloten moeten zijn; het derdie strekt tot behoud der gelegenheid tot venten op Zondag- het vierde tenslotte wil tegemoet komei aan de belangen van hen, die hun rust daig hebben op Zaterdag, door het eerst lid van artikel 0 zoodanig aan te vuiler diat ook indien redenen van godsdiensti gen aard afwijken van de bepalingen de wet in 'een gemeente gewenscht maken deze afwijkingen door den raad, onder goedkeuring der Kroon, kunnen worden vastgesteld. VLIEGONGELUK Zondag is er in de buurt van Parijs een vliegtuig neergestort, waarbij de beide inzittenden, twee jeugdige leerlingvlie gers, levensgevaarlijk werden gewond. De machine Is op een hoogte van vijftig meter plotseling neergestort en geheel vernield. „GRAF ZEPPELIN" NAAR AMERIKA. Madrid, 8 Maart. Particuliere berichten hier zeggen, dat dr. Hugo Bokener van plan is binnen twee weken een vlucht te maken met de „Graf Zeppelin" naar Amerika, eerst naar Rio Janeiro, dan naar Noord-Amerika en van daar terug naar Europa. Het luchtschip zou te Sevü- la 12 passagiers opnemen. Men is te Guadelajara reeds bezig voorbereidingen te treffen voor de gasvoorziening. Medegedeeld wordt voorts, dat dr. Eckener kolonel Emilio Herrara mee zal nemen als tweede bestuurder en twee an dere Spaansche aviateoirs als navigator. Iflimenfemd. GESTRAND. Van Terschelling werd Zondag gemeld: Het Zweedsche stoomschip „Brage", op weg naar Amsterdam om te bunkeren, is vannacht bij Terschelling gestrand. De sleepbooten „Oceaan", „Texel" en „Born- rif' en de reddingboot „Brandaris" zijn van hier ter assistentie vertrokken. Op eigen kracht vlot. Nader wordt gemeld, dat de „Brage" op eigen kracht is vlot gekomen en de reis naar Amsterdam heeft voortgezet. EEN GOEDE VANGST. De heer S. uit Oegstgeest, bij wien dezer dagen was ingebroken, zag op het station Leiden iemand, die in het bezit was van een koffer, dien de heer S. als zijn eigen dom herkende. Hij waarschuwde de poli tie, die den man aanhield toen hij 's mid dags den koffer, dien hij aan het station Den Haag .in bewaring had gegeven, wilde komen afhalen. Het bleek te zijn de 26-jarige N. H. L., afkomstig uit Deven ter. die tijdens zijn verblijf in het psycho- pnthenasyl te Leiden heeft weten te ont snappen en destijds toevlucht had gezocht in een lantaarnpaal op de spoorbaan, waar de brandweer hem met waterstralen had weggespoten. Hij is toen naar de ge vangenis overgebracht, waaruit hii on langs is ontslagen. Sindsdien zijn er te Oegstgeest. Warmond, Sassenheim en elders talrijke diefstallen gepleegd, waar van de thans aangehoudene wordt ver dacht I Het Doiteche sjs. Kohlenimport gezonken. Van Terschelling meldt men: Het Duitsche stoomschip Kohlenimport is ten Zuid-Oosten van de Tersohellinger- bank geramd door het Zweedsche stoom schip Gudur. De Kohlenimport verkeert in zinkenden toestand. Haar bemanning is overgegaan op de Gudus. De sleep booten Oceaan, Texel en Boniriff zyn met pompmateriaal ter assistentie ver trokken, Een nader bericht meldt dat de Kohlen import is gezonken. ERNSTIGE MISHANDELING. Twee bij de politie te "VUssingen zeer ongunstig bekend staande broers hebben Zondagnacht een caféhouder aldaar, die geweigerd had, hen toegang tot zijn raak te verleenen, in de Hellebaidierstraat op gewacht en hem met een mes en een hamer ernstig verwond. De man is in ernstigen toestand in het ziekenhuis op genomen. De politie heeft mes en hamer in beslag genomen. Een doode, drie zwaar gewonden In de oude binnenstad van Rotterdam heeft Zondagnacht omstreeks kwart over twaalf een zeer ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij één doode en drie zwaar gewonden zijn te betreuren. Op het kruispunt van den Oppert en den nieuwen verkeersweg De Meent ter hoogte ongeveer van het politiebureau aan den Oppert reden twee auto's met vrij groote vaart tegen elkaar. De gevol gen waren ontzettend. Beide wagens wei den voor het grootste gedeelte vernield, i terwijl de glasscherven in het rond vlogen en de inzittenden ernstig verwondden. De 48-jarige mej. SchnitzlerOohen uit de Prinsenstraat te Rotterdam was bijna op slag dood. De 16-jarige D. Krom uit de Berkelschelaan bleek een zware hersen schudding bekomen te hebben benevens verwondingen aan den hals. De chauffeur van één der auto's van de Werken uit de Herlaerstraat brak zijn linkersleutelbeen, terwijl het 17-jarig meisje A. O. van 't Hof uit de Putschelaan ernstige snijwonden aan de kin bekwam. Alle gewonden zijn per auto van den G.G.D. naar het zie kenhuis aan den Ooolsingel vervoerd. Jongeman te Oldenzaal door trein gegrepen en gedood. Zaterdagavond te elf uur is op den on- bewaakten overweg nabij' het station te Oldenzaal een jongeman, zekere J. S. uit Losser, door den extra-trein voor de Leip- ziger Mese gegrepen en gedood. Het on geval, dat aan grove onvoorzichtigheid te wijten moet zijn heeft zich als volgt toe gedragen. De jongeman vond den overweg afge sloten; hij plaatste daarop zijn motorrij wiel aan den kant van den weg en liet den motor loopen, waarna hij onder een der afsluit-boomen is gekropen om door middel van het bel-signaal de aandacht van den overwegwadhter er op te vesti gen, dat hij passeeren wilde. Door het la waai van den motor en het mistige weer heeft hij blijkbaar niets gemerkt van het naderen van den sneltrein. Hij werd ge grepen en op slag gedood. DOODSLAG TE ROTTERDAM. In een zaak, betreffende dood slag, gepleegd in 1925 ls thans een verdachte aangehouden. Op Dinsdag 10 Februari 1925, waren des avonds laat,, in een café aan den Schiedamsohen dijk te Rotterdam twee Spanjaarden aan het biljarten. Zij kregen ruzie en een hunner haalde een revolver voor den dag, loste 3 schoten op den an der, den 34-jarigen F. D., tijdelijk verblijf houdende in de Schildersteeg en liep de deur uit. De getroffene bleek twee schot wonden in den buik en een kogel in den rechterarm te hebben gekregen. Hij is naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel vervoerd, waar des nachts aan de gevol gen is overleden. De dader, die tijdens de verwarring was ontkomen, bleek al spoe dig naar het buitenland te zijn gegaan en de politie had niet veel meer gegevens dan een naam, een bijnaam en een vrij vaag signalement. Na dien tijd zijn geregeld te Rotterdam komende Spanjaarden in het oog gehou den en zoo nu en dan lekte er wel iets, over den dader, die G. B. zou heeten door. Zoo hoorde men, dat het 'hem gelukt was met valsche papieren te monsteren op een schip dat van Noord op Zuid-Ame- rika voer. Geruimen tijd later hoorde men, dat hij weer onder een anderen naam in Antwerpen zou zitten. De vorige week kreeg men een aanwijzing, waaruit men kon opmaken, dat B. zich in Rotterdam zou hebben gewaagd en dat hij 6f in een logement aan den Schiedamschendijk, öf in*een aan de Hudsonstraat verblijf zou houden .Op beide adviezen zijn toen des nachts Spanjaarden van hun bed gelicht en een is voorloopig aangehouden. Den volgenden dag is hij met een aantal getui gen geconfronteerd, die hem herkenden. De aangehoudene ontkent evenwel de ge- van prima Engelsche tweed, blauwe en zwarte travers f 40-. 1ste klas kleedermakerswerk zochte G. B. te zijn, of ooit in een café te Rotterdam te hebben geschoten. Hij is ter beschikking van den officier gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. EEN GEGADIGDE. Voor de betrekking van Vijfde leer kracht aan een prachtige nieuwe Chr. school te Itijssen (Ov.) meldde zich na oproeping één sollicitant aan, schrijft het „Cbr. SohoolbL Onze Vacature". VERDRONKEN. Donderdagnacht is de 71-jarige schip persknecht R. T. van een schuit van de N, V. Expeditie onderneming D. Hennip- man te Hilversum, naar de Gooi- en Eem- lander meldt, over boord geslagen en verdronken. Voor op het vaartuig stond de schippersknecht O. J. G. uit Amster dam; T. stond aan het roer, en de scheepsjager M. v. H. leidde het paard, dat de schuit trok. Bij 's-Gravenland moet T. in de vaart zijn gevallen, althans de beide mannen misten hem plotseling. Zij hebben echter hun reis vervolgd, zonder iemand te waarschuwen. Het lijk is later door de politie opgehaald. De jager en de schippersknecht zijn door de politie in hechtenis genomen. GESTOLEN SCHILDERIJTJE TERECHT. Het schilderstukje van A. v. d. Venne, „de Dansende Invalieden", dat Zondag j.L in het Haagsche gemeentemuseum is ge stolen, is door de Belgische politie in be slag genomen bij een schilderijenhande- Laar te Antwerpen. Een heer had het daar geruild tegen eénige miniaturen. Het signalement, dat de schilderijenhan delaar van zijn klant kon geven, komt volkomen overeen met dat van den per soon, die van de diefstallen te Utrecht, Haarlem en in Den Haag verdacht wordt. Hij had ook nog bij zich het te Haarlem gestolen schilderij van Dirk Hals, een jongenskop je. De Belgische politie is ervan overtuigd, dat dit brutale 'heerschap de dader is van de museumdiefstallen. DWARS DOOR EEN HUIS GEVALLEN. Vrijdagmiddag speelden enkele jongens op het dak van een pand aan de Hoog straat te Rotterdam. De 14-jarige iv.E is daarbij door een glazen lantaarn geval len. Hij kwam 'n verdieping lager terecht op een. horizonthal raam. Ook daar viel hij doorheen. Weer een verdieping lager lag weer een horizontaal raam. Dit brak, maar de jongen bleef op de sponningen liggen. De lawine van glas scherven kwam terecht in een uitstalling van schoenen, waarin eenige verwoesting werd aangericht De jongen heeft geen letsel gekregen. AUTO-ONGELUK. Vrijdagavond reed een open Chevrolet, waarin vier varkenskooplieden uit Laren (Geld,.) zaten, van Deventer over den rijksweg naar Zutphen. Bij de Koerhuis- beek schijnt de bestuurder, Klein Nulend verblind te zijn door het licht van een an deren auto. Hij raakte den weg kwijt en de auto stortte in het door de beek ge vormde ravijn, c.a. 6 M. diep. De men- schen hebben daar geruimen tijd gelegen, voordat zij werden opgemerkt. De bestuur der was onder den auto beklemd geraakt, doch werd door de passagiers met het hoofd boven water gehouden. Ten slotte zijn allen door te hulp gesnelden op den wal gebracht. Twee van hen waren er zonder noemenswaardige verwondingen afgekomen. De bestuurder werd door eenige dokters met kunstmatige ademha ling bijgebracht en daarna naar het St. .Tosephgesticht te Deventer vervoerd. Zijn toestand is redelijk. Zekere Stegeman was vrij ernstig aan het gelaat verwond. De auto is geheel vernield. EEN VUURBOL. Woensdagavond is nabij Zeddam een natuurverschijnsel waargenomen. Plotse ling werd het licht als bij dag en toen eenige personen omkeken zagen ze een vuurbol over den weg rollen. Gelijktijdig werd een scherpe zwavellucht waargeno men. EEN LADINGMEESTER DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Te Amsterdam. Gistermiddag om 6 uur is bi! den over weg Ruyschstraat te Amsterdam, een la- dingmeester van de Nederlandsche Spoot- wegen door een rangeerenden trein over reden. Beide beenen werden hem afge reden. De ongelukkige is spoedig in het gasthuis, waarheen hij was overgebracht, overleden. Een verdachte aangehouden. Bloedvlekken op zlin kleeren gevonden. Door Mej. Boerwin kel herkend!. Verdachte ontkent. Zaterdagavond heeft de politie te Ede een zekeren J. H. als den vermoedelijken dadel van den moord bij Bennekom aan gehouden. H. werd met mej. Boerwinkel j geconfronteerd en zij herkende hem i dadelijk. Bij het zien van den man viel mej. Boerwinkel in onmacht en toen zij bijge- komen was, verklaarde .zij, dat do ver dachte de dader was. Zij was zeer ontdaan. H. blijft echter hardnekkig ontkennen. »De Telegraaf» schrijft o.m. De politie gaat steeds de lijst van haar goede bekenden na, die zij in staat acht een bepaalde misdaad te plegen. Zoo had zij reeds haar oog laten vallen op den 34-jarigen Jan Hoek, wonende Kolkakker- weg te Ede, van beroep handelaar in breimachines, maar eigenlijk een manusje van alles, die o.a. ook als advertentie colporteur optrad. Hij is gehuwd en vader van één kind. Vijf jaar geleden werd hij veroordeeld wegens het, bij Bunteren, aanranden van een jong meisje, waarmede" hij ontuchtige handelingen pleegde. Hoe wel hij nimmer bekende, achtte de justitie de bewijzen voldoende en veroordeelde hem tot vijftien maanden gevangenisstraf. Na het misdrijf vond de politie niet dadelijk aanleiding tegen hem handelend op te treden, omdat het signalement niet geheel met het zijne klopte. Hóek heeft n.1. grijze en geen blauwe oogen. Voorts was de politie aanvankelijk overstelpt met allerlei aanwijzingen tegen anderen, die eerst in aanmerking kwamen voor een serieus onderzoek. Dat Hoek zich vrij veilig voelde, moge blijken uit het feit, dat hij zich na den moord onder de groep jes menschen mengde, die den moord bespraken, en met hen aan de verhalen en gissingen deelnam. De politie begaf zich Zaterdag naar zijn woning om te vragen- of hij zich voor een onderhoud op het bureau wilde melden. Zijn vrouw antwoordde, dat hij er niet was en de politie, die nog geen vermoeden had, den dader op het spoor te zijn, zag geen aanleiding om dadelijk in te grijpen. Zij liet de boodschap achter, dat hij zich in den loop van den dag moest melden. Toen hij niet verscheen, werd dit bevel later op den dag herhaald. Indien Hoek er tegen op zag naar het bureau te Ede te komen, kon hij zich ook wel melden bij de politie te Bennekom, zoo was gezegd. De arrestatie. Tegen den avond begaf Hoek zich ten slotte naar de woning van een agent en kort daarop werd hij door Inspecteur Huis man, die met het onderzoek belast is, in diens auto, vergezeld van eenige agenten, naar Bennekom vervoerd, ten einde ge confronteerd te 'worden met mej. Boer winkel. Hoek toonde zich zeer kalm en verklaarde reeds bij voorbaat niets met het gebeurde te maken te hebben; men zou een vergeefsche reis maken. Mej. Boerwinkel, die Zaterdag naar de woning van haar moeder was teruggekeerd, had in de afgeloopen 2 dagen reeds een groot aantal personen voor zich gezien, van wie zij echter niet kon verklaren, dat één de dader was. Toen Hoek voorgeleid werd, ontstelde zij hevig en gilde: „O, daar is hij." Toen Hoek daarop zeide: „Ikberfonschuldig," herkende zij hem opnieuw aan de stem. Hoek bleef zeer rustig. Mej. Boerwinkel viel, gelijk gemeld, toen hij uit de woning was geleid, in onmacht. Intusschen had de politie veel moeite Hoek in den auto te krijgen en zij moest met den revolver in de vuist zich een weg tusschen de verzamelde menigte banen Inmiddels waren het parket uit Arnhem' ?n. dr- Hesselink gearriveerd en werd huiszoeking gedaan in de woning van Hoek, waarbij de z.g. stille getuigen te voorschijn kwamen. De dader had, volgens de verklaringen van mej. Boerwinkel, een oud grijs pak aan. In de woning werd een oude grijze jasen vest gevonden, waarop-dr. Hesse link dadelijk verschillendeversche bloed vlekken aantrof. De broek werd niet ge xrnnhom j Groote woede van het publiek. Toen Zaterdagavond te Bennekom be kend verd, dat mej. Boerwinkel den aan gehoudene, Jan Hoek, pertinent herkend had stroomde 't publiek voor haar woning samen Er was voldoende politie aan wezig, zoodat de 2 agenten, die hem ge- boeid uit het huis naar het politiebureau geleidden, hem voldoende konden be schermen tegen de woede van het publiek. Een der agenten trok zijn revolver om ruim baan te maken, waardoor het gelukte den verdachte vlug in den auto te duwen en weg te rijden. De vreeselpste verwen- schingen werden hem nageschreeuwd. Het publiek brulde als het ware. Ook te Ede stroomde het publiek naar het politiebureau, toen men Hoek daarheen had overgebraeht. Er werd geroepen: „Baat hem maar los; wij zullen hem wel verhooren." Maandagmiddag werd ook zijn vrouw door justitie en politie aan een verhoor onderworpen. Enkele uitlatingen schijnen niet voldoende te kloppen. Zondagmiddag brachten duizenden men schen een bezoek aan de plaats van de aanranding. Verdachte blijft ontkennen. Nader meldt men: De 35-jarige J. H. uit Ede, die ais de vermoedelijke dader van den te Benne kom gepleegden moord op een verpleeg ster is gearresteerd, is Zondag verschei dene malen aan een langdurig verhoor onderworpen. Hij bleef hardnekkig ont kennen. Het onderzoek naar het door den gear resteerde opgegeven alibi is Zondagmid dag met kracht voortgezet. De politie werd hierin bijgestaan door den majoor van de rijksveldwacht Devree. Zondagmiddag is een bulletin verspreid, voorzien van een foto van J. H., waarin ieder, die inlichtingen kan verschaffen, welke kunnen bijdragen tot do ophelde ring van deze moordzaak wordt verzocht, zich bij de politie-aiutoriteiten te melden. Verdhchte ook door anderen herkend. Men meldt <Ld. gisteren uit Ede: Gisteren zijn weer verscheidene perso nen, die Donderdag den verdachte op be paalde tijdstippen gezien hebben, met J. H. geconfronteerd. Anderen hebben hun verklaringen afgelegd. Verscheidene van die verklaringen kloppen niet met de ver klaringen van H. en ook niet met die van zijn vrouw, welke onderling ook weer verschillen. Zoo juist zijn twee dames, mej. Paling uit Bennekom en mej. Houtrich uit Wolf- lieze, met den verdachte geconfronteerd. Deze dames zijn Donderdagmiddag om streeks kwart voor 4 uit Wolfheze gefietst in de richting Bennekom, een 50 meter langs de plaats waar de moord is ge pleegd. Zij zagen daar een man het bosoh uitkomen, die er zeer ongunstig uitzag. Nu hebben deze dames in den verdachte dien man herkend. BUI de gemeentelijke arbeids beurs te Amsterdam. Een ambtenaar bü de gemeentelijke ar beidsbeurs te Amsterdam, wordt verdacht zich aan verduistering van gelden te heb ben schuldig gemaakt. Hij wordt verdacht geruimen tijd kleine bedragen, bestemd voor de werkverschaffing in Overjjsel, te hebben gestolen en ten eigen bate aange wend. In het geheel wordt hij verdacht op deze wijze 6500 te hebben verduisterd. Toen er vermoeden tegen hem rees, nam hij de wijk naar Parijs. Daar is hij giste ren aangehouden. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. Buitenland. Ingezonden mededeellng. vonden. Ook werd een overjas gevonden, die pas uitgewasschen was. De kleding stukken zullen in het laboratorium van dr. Hesselink nader onderzocht worden. Hoek's alibi. Hoek gaf bij zijn verhoor toe om 2 uur op den moorddag uit zijn woning te zijn gegaan, hetgeen buren gezien hebben Hq zegt in Heelsum vertoefd te hebben' waar hij verschillende winkeliers heeft bezocht. Het parket is daarom naar Heel sum vertrokken om dit „alibi" te onder zoeken. Overigens is de politie er zeker van den dader in handen te hebben. Hii Arnh«rS n ?GD '00p Van de Week naar Arnhem worden overgebracht. 820 Sedert vier dagen, zijn in de Kaspische Zee schepen en vliegtuigen op zoek naar 187 visschers, die op een ijsschots in de nabijheid van Astrakan naar zee gedre ven zy'n. 0 Droevig einde van een brui loftsfeest Uit Warschau wordt gemeld, dat te Swienciany m het district Wilna, zich na ai loop van een bruiloftsfeest een ontzet tende tragedie heeft afgespeeld. Het uit 36 personen bestaande gezel- üu f. op boerenwagens had nó5.mueil0Dlen e,n 111 sterk aangeschoten Wand verkeerde, besloot, om den weg k^s te bekorten over een toegevro- n!™ u®. ^lden' Midden op het meer alÏÏfi lnHH ij^eoh^r 0Iider den last en tor«Ju ^Zltten<ien, kwamen in het water t( i echt en verdronken. In-New Orleans. T)l !'uLn^r0\Tte br-and in de katoenopslag- l-nw, Jew Orleans heeft 30.000 balen digd Ver^rd en 10.000 andere besoha- I osrw rniru11 gel'ikkig betrekkelijk weinig Lvn ongelukken te betreuren, in i, ^ei?8?b kwam om; dertien liggen er ui het ziekenhuis. Een schade van 4 a 5 mlllioen. i,rJÜ?n 1ader bericht spreekt van 40.000 grande balen en van een Amer. vrachtschip van 5000 ton, dat door het zou z«n. Het bedrag der 9 wordt op 4 a 5 millioen geraamd.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2