T ESONA TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN DINSDAG 4 MAART 1930 JUBILEUMTOURNEE WILLY DERBY Evenals zijn voorgangers is ook dit GEMEENTERAAD. Werktijdenbesluit en Winkelsluiting. Nu en voorheen. Bij Kon. besluit van 27 Februari is aan mr. A. H. D. F. Essers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van fiscaal-plaatsvervanger bij den Krijgsraad in de directie der Marine te Willemsoord. SPAARBANK ST. ANTONIUS VAN PADUA. Bovengenoemde spaarbank hield gister avond baar jaarvergadering in den R.K. Volksbond. De heer P. Luyckx, welke voor de le maal als voorzitter de vergadering leidde, opende deze en sprak er zijn waardeering over uit, dat er zooveel inleggers aan wezig waren. Spr. bracht een hartelijk woord van hulde aan den afgetreden adviseur, kapelaan De Groot, en stelde voor aan henk nog een schrijven van dank te richten voor al hetgeen hij voor de spaarbank had verricht, wat met applaus werd goedgevonden. Tevens riep spr. den nieuwen adviseur, kapelaan Heemskerk, het welkom toe en hoopte 'op een hartelijke samenwerking. Verder memoreerde de voorzitter nog het ver trek van den heer Van Breda, die 80 jaar bestuurslid, waarvan vele jaren voorzitter, van de spaarbank is geweest en veel heeft gedaan voor deze Instelling. Op verzoek van den heen Van Breda werd dank gebraoht aan de inleggers voor het aangeboden cadeau bij zijn ver trek naar Bovenkarspel. Ten slotte riep de nieuwe voorzitter de clementie in van de vergadering, daar hij nog geen ge tegenheid had gehad eloh voldoende in de zaken van de spaarbank ln te werken. De notulen werden hierna voorgelezen en onder dank goedgekeurd. Hierna was het woord aan den Pen ningmeester. Uit diens verslag stippen wij aan, dat het saldo-tegoed op 1 Jan. 1980 bedroeg f 216.211.86 of ruim f 87.842 meer dan vorig jaar. Het reservefonds was f 80.010.89 en de uitgeke.erde rente over 1929 f ,8.798.76 (4°/0 kon over het afgesloten boekjaar aan de inleggers worden uitgekeerd). Ingelegd was over 1929 f 122.814.54en terugbetaald f92.596.77. Het aantal in omloop zijnde boekjes was 6tj2, dat is 60 meer dan vorig jaar. Nadat nog eenige inlichtingen waren beantwoord, werd het verslag onder dank goedgekeurd, terwijl de Oommissie van Verificateurs mededeelde, alles in uit stekende orde te hebben bevonden. Als leden van de Commissie van Ve rificateurs werden voor dit boekjaar be noemd Mej. Van Breda en de heeren M. S. Kolster en C. Mahieu. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat spaarbusjes waren aangeschaft en deze gratis beschikbaar werden gesteld. Verder memoreerde de Voorzitter nog eens het 30-jarig bestaan van de Spaar bank in 1929 herdacht en wees er op, dat zij gedurende die reeks van jaren getoond heeft, het vertrouwen van de inleggers ten volle waard te zijn. Hij riep de inleggers op om propaganda te maken voor hun Spaarbank. Ook werd nog medegedeeld, dat bij de Spaarbank gelegenheid bestaat om be lasting te betalen. Bij de rondvraag maakte de adviseur van de gelegenheid gebruik om dank te brengen voor de woorden van welkom, door den voorzitter tot hem gericht. De aandacht werd gevestigd op het moeilijke afdragen van de spaarpenningen omdat het op de Zaterdagavonden soms te druk is en er spaarders zijn, die dan wegens het drukke bezoek weer weggaan. Wordt gevraagd om daarin verandering te brengen, door er bijv. nog een loket bij te openen of er nog een avond van inbreng bij te nemen. De Voorzitter zegt toe, deze zaak zoo spoedig mogelijk bij het bestuur aanhangig te maken. Ten slotte werd nog gevraagd om meer reclame voor de Spaarbank te maken. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering met een woord van dank voor de goede opkomst gesloten. OVERHANDIGING HERDENKINGS ALBUM A. G. A. VERSTEGEN. Zaterdagmiddag met den trein vair 4.19 vertrokken mevr. BorkertJetten en de heer M. Noest, in opdracht van de bestu ren der diverse Heldersche corporaties, naar Zaandam, ter overhandiging, aan den heer Verstegen te Koog a. d. Zaan van het album, dat hem werd aangeboden als blijk van waardeering en erkentelijk heid voor wat hij in de jaren van zijn ver blijf alhier, voor de arbeidersbeweging heeft gedaan. Met het oog op den gezondheidstoestand van den heer Verstegen, geschiedde de overhandiging in alle stilte en was alle officieel vertoon achterwege gebleven. De heer Verstegen was zeer onder den in druk. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Blijkens eene advertentie in dit blad spreekt Ir. Gorter, Directeur van het Vei ligheidsmuseum te Amsterdam, morgen avond 8 uur in het Marine-Bondsgebouw over „Veiligheid en Productie". Voor velen van ons is het van groot praktisch belang te weten hoe wij ons het beste beveiligen tegen de gevaren, die ons bedreigen door electriciteit, machines, enz. Daar de spreker ongetwijfeld een der meest bevoegde deskundigen is op dit ge bied en de lezing door lichtbeelden wordt verduidelijkt, is het dus wel van belang, deze bijeenkomst bij te wonen. boekje weer een Wtstekende propaganda Men schrijft ons: voor het bekende Gazelle-Rijwiel, De vooral in Den Helder zoo geliefde Wij voegen hieraan toe, dat als ver en populaire radio- en grammofoonzanger i tegenwoordiger voor deze plaats optreedt Willy Derby, gaat zijn 15-jarig jubileum IE. N. Heiligenberg, Keizerstraat 112. vieren en zal Woensdag 12 Maart a.s. in Casino met zijn gezelschap een specialen! vrooljjken avond geven ter gelegenheid van zjjn 15-jarige tooneelloopbaan. Wi; zijn er van overtuigd dat het Heldersche publiek hem enthousiast ontvangen zal en hopen dat Casino te klein zal blijken te zijn om al zijn vrienden en kennissen te bevatten, Vooral hij het volk wist hij op het too- neel de goede snaar aan roeren, daar hi; de psyche van de menschen zoo goed be greep. Voor een groot deel ook heeft hij zijn populariteit te danken aan de grammo foon en radio. Iedere grammofoonbezitter beeft toch zeer zeker platen van Derby in huis en iederen keer bij, zjjn optreden voor de radio ontvangt hij tallooze brie ven van bewonderaars-luistervinken, die hij een genoegelijk uurtje bezorgd heeft. In het begin van dit jaar heeft hij een tournée gemaakt door Holland en waren in iedere stad de schouwburgen bespro ken, uitverkocht, hetgeen op zichzelf al bewijst wat een groote attractie deze hu morist voor het publiek is. In Den Helder wordt een comité vormd om Derby feestelijk te ontvangen Hieronder geven wij nog een persuit treksel van het Noord-Hollandsch Dag blad over zijn optreden te Alkmaar. ,Een wonderlijk .goed kenner van de volkspsyche, deze zanger. Met wat een virtuositeit weet hij alle aoooorden aan te slaan die in de volksziel zoo spoedig tril len; het gevoelig bezingen van de „Moe der" en „Moederliefde" in velerlei varia ties („Hallo Bandóengl") om dan weer plotseling in echt Hollandsoha humor los te barsten. Kortom er is volop genoten' NIEUW NED. OPERETTE GEZELSCHAP WALSDROOM. Men sohrijft ons: Dit in ons land zoo goed aangeschreven Operettegezelschap zal a.s. Zondag In Casino een. uitnemende opvoering geven van de zoo bekende en steeds mooie operette Walsdroom (Walzertraum). Het gezelschap bestaat uit prima krachten, o.a ook de populaire August Kiehl, die met dit ensemble zijn 55-jarig jubileum vierde. Waar het oorspronkelijk in de bedoeling heeft gelegen een opvoering te geven van „De klokken van Oornevllle" met Aug. Kiehl in de rol van Gaspard, vond de Casino-directie het heter nu de operette reeds onlangs voor een tjokvolle zaal door de Zangver. „Harmonie" werd gegeven de schitterende operette „Walsdroom" te doen opvoeren, waarin ook Aug. Kiehl de komische hoofdrol vervult. Wh komen hier nader op terug. HET SPINNEWIEL. Blijkens advertentie in dit nummer geeft de tooneelver. „Excelsior" Zaterdag in Casino een1 opvoering van bovengen, stuk. „Het Spinnewiel" is de naam van een stoomweverij, waarvan de familie Hout man, bestaande uit een zeer conservatie ve moeder en een dito zoon, eigenares is. Mevrouw Houtman en Willem staan, wat karakter en levensopvatting betreft, lijnrecht tegenover den jongeren zoon Piet, die in Delft heeft gestudeerd aan de Technische Hoogesohool. Het is een vlot geschreven stuk, met een goede sociale strekking. De Nw. HaarL Ort. schrijft: Het stuk sloeg in bij het publiek. Met spanning werden verschillende bedrijven gevolgd en een luid applaus na elk bedrijf bewees den auteur, die zelf op de uitvoe ring tegenwoordig was, dat zijn werk suc ces had. Oprechte Haarlemsche Courant: De vier bedrijven, vaak goed geschre ven en prachtig gespeeld, hielden voort durend de aandacht van het publiek bezig, De heer Stoutenbeek heeft ongetwijfeld een goed stuk werk geleverd, hopen we voor hem, dat „Het Spinnewiel" dikwijls zal draaien. EEN VECHTPARTIJ. Zaterdagavond, na de sluiting van de Marine-cantine, had een vechtpartij plaats tusschen eenige aangeschoten personen. Een daarvan liep een hevige slag op met een bierflestih en moest zich in het hos pitaal laten verbinden, daar bij tamelijk ernstige verwondingen aan het hoofd had. „DE GAZELLE ALS REDDER". Wanneer een'schrijver en een teeke naar, beiden van gevestigde reputatie, samenwerkten om iets te vertellen van een artikel, dat zich eveneens in een uit stekende reputatie mag verheugen, dan kan het wel haast niet anders, of er moet iets héél goeds voor den dag komen. Dit is dan ook het geval met de uitgave van het propaganda-boekje, dat de be kende Gazelle RJjwielfabriek te Dieren dit jaar uitgeeft, en waarin wordt ver haald, hoe de „Gazelle" aan twee pro fessoren, die in de wildernis den kanni balen in handen vielen en op het punt stonden te worden opgepeuzeld, het leven redde. De tekst, die in dichtvorm is geschre ven, wordt verlevendigd door allergees tigste teekeningen, en waar ook de druk ker voor een keurige uitvoering zorg droeg, zal deze nieuwe Gazelle-uitgave haar weg zeker wel vinden. TELEFOON 45 het vlugste en beste adres voor AL UW VERZENDINGEN. ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN waarvan afzenders onbekend zfjn. 2e helft Februari 1930. Brieven binnenland: 1. N.V. Olanda, Amsterdam. 2. N.V. Olanda, Amsterdam. 3. N.V. Olanda, Amsterdam. 4. Rijnders, L., Rotterdam. Briefkaarten binnenland: 5. v. d. Linde, S., Schellingwoude. 6. Osinga, G., Amsterdam. 7. Stuivezand, J., Den Haag. Brieven buitenland: 8. Clayman, M., Londen. 9. Dale en Co., Lancaster. Kotter Zeevaartschool B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals uwe vergadering bekend zal zijn, is sedert eenige jaren een voormalige loodskotter door het Rijk in bruikleen af gestaan aan de Zeevaartschool alhier, ten behoeve van het maken van oefenings- toohten door de leerlingen dier school. Thans bericht de Minister van Defensie ons, dat sedert eenigen, tijd van Rijkswege wordt overgegaan tot verkoop van zeil schepen van den loodsdienst. In verband met de voortdurende vraag naar deze schepen, is de Minister alleen bereid de bruikleen van bovenbe doelden kotter te continueeren, indien een nader overeen te komen jaarlijksche ver goeding wordt betaald, terwijl de gemeente verder in de gedegenheid wordt gesteld het vaartuig aan te koopen. Uit het bij de stukken gevoegde advies van den Directeur der Zeevaartschool blijkt, dat de kotter niet aan de destijds gekoesterde verwachtingen heeft beant woord. Voor het sloepen van het vaartuig door nauwe vaargeulen of bjj tegenwind mist men do besolfikklng over een motor boot van voldoende capaciteit, terwijl de diepgang het varen bezuiden de lijn Mars diep-Stavoren onmogelijk maakt. De Inspecteur van het Nijverheidson derwijs, wiens advies hier eveneens wordt overgelegd, deelt deze .bezwaren en vindt het vaartuig bovendien te zwaar om te hanteeren voor jongens eemer Zeevaart school. Hierbij komt nog, dat de reeds langer aanhangige plannen, om voor alle Zee vaartscholen gemeenschappelijk de be schikking te hebben over een alleszins doelmatig oefeninggvaaituig, vasteren vorm aannemen. Onder deze omstandigheden achten wü een 'hoogere uitgave voor het vaartuig niet gerechtvaardigd, waarom wij u meenen te moeten' voorstellen den kotter wederom ter beschikking van' het Rijk te stellen op een nader door den Minister van Defensie te bepalen tijdstip. B. en W. teeltenen hierbij aan, dat de Commissie van Bijstand1 voor het onder wijs zich, hoewel noode, met dit voorstel kan vereenigen. „Hier heb je een zoen," zei een onder officier tot een meisje. „En hier heb je mijn band!" antwoord de het meisje en de sergeant kreeg er een die raak was. Wij ontvangen van deskundige zijde, n.1. van den heer F. L. van der Leeuw, redacteur van het Alg. Weekblad „de Middenstandsbond", onderstaande bijdra ge inzake de winkelsluiting. De schrij ver mag op dit terrein als deskundige worden beschouwd, aangezien hij de samensteller is van een „Hand leiding voor de regel'ing van den arbeid in winkels" met een uitvoerige toe lichting tot de Arbeid8wet-1919, het Werktijdenbesluit voor winkels, het Ar beidsbesluit 1920 enz., in opdracht van den Kon. Nederl Middenstandsbond ge schreven, een geschriftje dat een goede pers had en waarvoor de schr. zelfs een compliment mocht ontvangen van den 'Dir.-Gen. voor den Arbeid. Bestaat er behoefte aan een aanvullende gemeentelijke slul- tlngsregellng? Nu de Gemeenteraad zich bezig houdt met de vele adressen van belanghebben den bij de winkelsluiting, welke bun ont staan danken aan de actie van de organi saties van handels- en kantoorbedienden, die ijveren voor een gemeentelijke win kelsluitingsregeling, aanpassend aan het op 1 Januari j.1. ingevoerde Werktijden besluit voor Winkels, is deze kwestie van zoodanige actualiteit, dat wij te dezer plaatse de vraag willen bespreken, of er aan dit ingrijpen van den localen wetge ver behoefte bestaat. De verlangens van de personeelsbonden komen neer op: le. een verplichte (middag-) sluiting op een dag der week en wel na 1 uur 's mid dags; 2e. vervroeging van het bestaande slui tingsuur. De verplichte middagsluiting wordt verdedigd op grond van de overweging, dat een vrije middag, waarbij de avond aansluit in den regel voor de bedienden meer waarde heeft dan een vrijen morgen (tot 1 uur 'smiddags); dat de winkelbedienden dan toch, even als do arbeiders in fabrieken, werkplaat sen en vele andere ondernemingen, een vrijen middag verkrijgen, al is het dan uiteraard niet den Zaterdagmiddag; dat de oontrole op de naleving van het Werktijdenbesluit vergemakkelijkt wordt, indien de winkels op uniforme tijdstippen geslopen worden; dat door zoodanige regeling; ook de winkeliers eens op een geschikt tijdstip vrijen tijd voor rust en ontspanning ver krijgen. De beide laatstgenoemde argumenten worden vrijwel onveranderd aangevoerd ter verdediging van de vervroeging van het gewone sluitingsuur. De bevoegdheid der gemeente besturen. De vraag, of de gemeenteraad bevoegd is om een verplichte middagsluiting in het leven te roepen, is indertijd door de Alg. Winkeliers-Vereeniging te Amster dam aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid voorgelegd, die van meening bleek, dat een dergelijke veror dening mede gelet op in verschillende gemeenten reeds bestaande en verbin dend geachte ZondagssluitingsTegelingen binnen het kader blijft van art 135 der Gemeentewet Dit antwoord van den Minister zal on getwijfeld velen de gewenschte ophelde ring nebben gegeven. Daarnevens zouden wü nog willen wijzen op art. 99 der Ar beidswet 1919, luidende: „Gemeentelüke verordeningen op de sluiting van winkels en koffiehuizen wor den geaoht te vallen buiten het onder werp, in deze wet geregeld". Dit artikel is speciaal in de wet gebracht om mogelljken twijfel aan de rechtsgeldig heid der bedoelde plaatselfike regelingen uit te sluiten. De gemeentelijke wetgever heeft dus, binnen de grenzen der Gemeen tewet, ook ingevolgf genoemd artikel der Arbeidswet recht tot ingrijpen op dit ter rein. Dat men nochtans in het ontwerp-Win kelsluitingswet de bevoegdheid der ge meentebesturen tia.v. den halver^ vrijen dag uitdrukkelijk heeft opgenomen, zou inderdaad kunnen doen twijfelen, doch na voormelde toelichtingen van den Minister zelf mag men aannemen, dat de wetgever eens erg nauwgezet en volledig heeft wil len zün en daarom deze bevoegdheid nog eens heeft vastgelegd. Ook Gombault („Communaal Straf- reoht") zegt ten aanzien van artikel 99 der Arbeidswet, „dat de wet zelve aan derge- lüke plaatselijke verordeningen het leven en voorbestaan heeft gewaarborgd". Nochtans zou men kunnen opmerken, dat deze interpretatie een algemeens is en in dit geval ook gelet moet worden op het Arrest van den Hoogen Raad van 25 Maart 1912 (W.B.A. no. 3312), waarin o.m. wordt overwogen, dat een verordening, welke de grenzen van het gemeentehjk belang zou overschrijden, bindende kracht mist. „Door geen wettelü'k voorschrift is de rechterlüke macht ontheven van de verplichting om buiten toepassing te laten de verordening, die treedt in eene regeling van de bijzondere belangen der ingezete nen". Zooals uit het navolgende zal blü'ken, vindt het verlangen van de personeels bonden bü groote groepen tegenkanting en vloeit uit de argumentatie in de be wuste adressen zelfs voort, dat persoonlij ke c.q. groepsbelangen hier primeeren boven al het andere („meer hebben" aan een vrijen middag). Uit hetgeen in vele plaatsen zich te dezer zake heeft afge speeld blijkt wel, dat een middagsluiting noch bij het overgroote deel van het pu bliek noch bü de meerderheid der winke liers instemming heeft kunnen verwerven, terwül in verscheidene gemeenten, waar deze zaak reeds aan de orde was, het Col lege van B. en W., afwüzend prae-advies uitbracht, mede op grond van de overwe ging, dat het algemeen gemeentebelang er eerder door geschaad dan gediend zou worden. Men kan dus vaststellen, dat onder de tegenwoordige omstandigheden het ver zoek der personeelsbonden een bijzonder en niet een algemeen belanlg betreft, zoo dat het toch op z'n minst twüfelachtig moet worden genoemd, of een verordening, welke daarvan uitgaat, op grond van voor meld arrest van den Hoogen Raad niet buiten toepassing gelaen moet worden. Wü willen er nadrukkelijk op wüzen, dat de Minister van Arbeid indertijd bij zün uitspraak in deze zich op algemeen standpunt heeft gesteld, doch zich niet uitgelaten heeft over de rechtsgeldigheid onder bijzondere omstandigheden, n.1. wanneer een groote groep der burgerij zich door zoo'n verordening in haar be langen geschaad acht. Intusschen wordt de kwestie der ver bindbaarheid, hoewel van beteekenis, eerst actueel, wanneer de verordening er eenmaal-is. En wü laten haar nu verder rusten, ook omdat wü op nader te noemen gronden niet kunnen aannemen, dat zij zal tot stand komen. In geen enkele ge meente des lands is dit voor zoover ons bekend nog het geval geweest; büna overal hebben de ooileges van B. en W. zelfs de aanneming ontraden. Is deze regeling urgent? Deze vraag hebben reeds vele gemeen tebesturen en organisaties zich voorge legd en over 't algemeen ontkennend be antwoord. Men komt namelük tot de con clusie welke ook de onze is dat men gerust de behandeling van het wetsont werp op de Winkelsluiting kan afwachten (waarmede over enkele dagen een aan vang wordt gemaakt) en waarin de ge- heele materie geregeld wordt. Het ware monnikenwerk om overhaast wüzigingen en aanvullingen in een plaatselüke veror dening aan te brengen, welke over enkele maanden toch komt te vervallen, omdat dan de Rükswet in werking zal zijn. Inge- wüden meenen, dat de inwerkingtreding wel op 1 Januari 1931 zal worden gesteld. Alleen op grond hiervan zouden wü reeds den gemeenteraad willen aanbeve len een afwachtende houding aan te nemen. Daarvoor pleit echter nog een andere overweging, n.1. deze, dat het uitermate gewenscht moet worden geacht eerst eens af te wachten,, hoe het Werktüdenbesluit voor Winkels in de praktijk werkt en wel ke behoeften zich deswege voordoen. Dit geldt vooral de vervroeging van het slui tingsuur en volkomen terecht hebben o.a. de Commissies voor de Strafverordenin gen te Amsterdam en 's-Gravenhage ge adviseerd de zaak eerst nog eens aan te zien, welk standpunt ook is ingenomen door de Gemeenteraden van Apeldoorn, Wij geven hierboven een overzicht van het nieuwe pand der firma H. Spruit tegenover het tegenwoordige gelegen. Ter vergeüjking nemen wü hieronder een photo op van den toestand zooals die vóór dien tijd was. Vooral de doodloopende punt, waarin het oude per- eeel uitliep, is door den heer van der Leek bü dit nieuwe gebouw bizonder gelukkig opgelost.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5