T ESONA TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN DONDERDAG 6 MAART 1930 de meest regelmatige en vlugste dienst op ALKMAAR en A'DAM. Het Zoölogisch station. De oudjes in liet tetuis voor Ouden van Dagen in de Jan in 't Veltstraat zijn verrast geworden door een zending heer lijke worst. Den goeden gever onzen harteljjken dank. 27 Februari slaagde voor het examen 3e stuurman groote vaart onze stadge noot de heer H. Burger. Den 3en Maart slaagde te Batavia voor 2e officier groote stoomvaart, onze vroegere stadgenoot de heer W. Bakker. N. V. ZEEBAD HUISDUINEN. Met ingang van April e.k. is benoemd tot bedrijfsleider bij de N. V. Zeebad Huisduinen de heer J. C. Duinker te Den Haag. DE INDISCHE MAIL. Morgen ln ons land. In aansluiting op het 'heden te Marseille aankomende mailschip „InsuLmde", ver trekt de speciale trein met de mail en pas sagiers om 15.25 uur van Marseille; aan komst morgen om 14.02 te Den Haag H.S.M. INDIENSTSTELLING VLIEGKAMP „DE MOK". Gisterenmorgen, bij het mooist denk bare lenteweer, is het vliegkamp „De Mok" weder in dienst gesteld, een feit, dat voor 't publiek ook niet onopgemerkt is gepasseerd, daar een vijftal W. A.- vliegtuigpn paradeerden boven de direc tie en de stad. Van het vliegkamp „De Kooy" ver trokken een vijftal verkenners en drie Z-toestellen voor een wederbegroeting, zoodat op dezen schoonen morgen de lucht vol was van motorgedaver. HR. MS. „WITTE DE WITH" ZAL DE „HERTOG HENDRIK" AFLOSSEN. Hr. Ma torpedobootjager „Witte te With" zal uiterlijk 1 April as. naar West-Indië vertrekken ter aflossing van Hr. Ma pantsersohip „Hertog Hendrik". Na aankomst van den torpedojager in Curagao zal het pantserschip naar Neder land torugk-i xen. VLIEGTUIG GEVALLEN. Dinsdagmiddag is een Fokker lange afstandverkenner van „de Kooij"; in Anna Paulowna gevallen. Het vliegtuig, dat bemand was met den reserve le luitenant de Mpl en den ma rinier le klasse Wouda, werd door de mist overvallen en bij het zoeken naar een landingsplaats, gleed het op een hoogte van 10 meter af. Het toestel werd vernield, een der in zittenden sloeg met zijn hoofd tegen den mitrailleur, waardoor hij Licht gewond werd. „BLANK EN BRUIN." Dinsdagavond voerde de Heldersche Tooneelvereeniging „Tavenu''het tooneel- spel «Blank en Bruin* op, van Maresco Marisini. De aanwezigen hebben weer eens kunnen genieten van het beschaafde spel van deze dilettantenvereeniging. Het stuk behandelt den ouden strijd en haat tussche» de blanken en de inlanders en Indo's en het gaf den medespelenden ruimschoots gelegenheid om zich van hun beste zijde te laten kennen. Het stuk bestond uit drie acten en in elke acte werd een culminaliepunt be reikt waarop Imt spel op hoog peil stond. Het is een verhaal van een Indisch amb tenaar, die onder invloed staat van een hooger geplaatste en onder dien invloed zich aan corruptie schuldig maakt, en tenslotte door een van het ras, dat door hem geminacht wordt, wordt ontmaskerd. De heer J. M. Ekkers vervulde de rol v&n dezen Indischen ambtenaar, Kees Potters, controleur van het Binnenlandsch Pestuur. Zijn spel was door het geheele stuk zeer goed, vooral in de laatste acte, als zijn handelingen ontdekt zijn en hij zich tracht te onttrekken aan den slech ten invloed, was hij op zijn best. De heer J H. Wijker, een beproefde misverstanden, die kracht, vervulde op prachtige wijze de rezen; men dacht, ro'l van den Indo, van den man van het gesmade ras. Hij neemt het op voor dat ras, tegen over de blanken en schaamt zich zijn afkomst niet. Mooi en gevoelvol was zijn spel in de laatste acte. Door wraakgedachten verblind wil hij zich wreken op de blanken, die ^ij heeft .ontmaskerd, de rassenhaat van eeuwen komt naar boven, doch hij weet dezen haat te overwinnen. Sommigen zullen het wel wat zwaar op de hand hebben gevonden, het kon ons echter wel voldoen, het was goed drama tisch spel. De dames SchellingerPasman en Dijkshoorn- Thieman hebben ook een groot aandeel in het succes van den avond gehad. Zoowel individueel als ln hun samenspel waren zij goed, mevrouw Schellinger—Pasman als vrouw van den Indischen ambtenaar, en mevrouw Dijks hoornThieman als de nicht,die met een ander oog, dan haar neef, den Indiër beziet, ln hem meer een mensch ziet, soms gelijkwaardig en vaak beter dan een blanke. Vooral ln haar samenspel met den heer v\ ijker was zij ook uitstekend. De heer Mol, dien wjj voor het eerst zagen optreden,vervulde de rol van Hamel, de Assistent-Resident, die zijn onderge schikte geheel in zijn macht heeft. Zoo'n rol is eigenlijk nooit erg aange naam om te spelen. De heer Mol ver vulde zijn partij echter naar behooren en „gaf goed sterk spel te zien. Nu rest nog me j. T. Kreuger als Simon, de Inlandsche buisjongen (op het tooneel kan dat) die een beetje zwijgende rol vervulde. Praatte hij (of is het zij nog, dan was het een aardig mondje Maleisch, onver slaanbaar voor de Blanda's in de zaal, doch niet voor die op het tooneel, hét werd daar tenminste even rad gesproken als in Indië zelf. Het was een stuk met een mooien in houd, dat vlot werd gespeeld, en het werd onder volkomen stilte van het publiek gevolgd. De heer Hoppenbrouwer zorgde met zijn orkest voor goede muziek. C. J. M. V. „SPREUKEN 9 10a". De onderafdeelingen «Obadja», «Jona than» en «Immanuël» van deze vereeni- ging hadden Dinsdagavond een familie- en propaganda-avond belegd in «Musis S^crum», die goed was bezocht. De oudste leider, de heer W. Klik, opende na het zingen van gezang 44 met gebed. In zijn openingswoord heette hij alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de afgevaar digden van aanverwante vereenigingen en enkele genoodigden. De leden, die op het tooneel opgesteld waren, zongen het eorste couplet van het N. J. V.-bondslied. Vervolgens werd het programma op vlotte wijze afgewerkt. In de pauze hadden de jongens voor een aardige verrassing gezorgd. Om het de aanwezigen niet aan het noodige nieuws te laten ontbreken, hadden ze n.1. een imitatie-radiodienst van het persbureau Vaz Dias in elkaar gezet. Het weerbericht was er, allerlei binnen- en baitenlandsche berichten. Vermelding verdienen nog wel de tableaux, een serie van 7, voorstellend het werk dat door den landman moet geschieden eer het brood op onze tafels komt. De heer Klik sprak het slotwoord, waarin hij allen bedankte, die hadden medegewerkt om dezen avond te doen slagen. Het doel van dezen avond was om de ouders van de jongens te laten zien, waaruit het werk op de knapen- vereenigingen bestaat. Dat werk laat zich, zooals de heer Klik zeide, wel niet zoo gemakkelijk uitbeelden, maar toch zal door dezen avond de knapenvereenigingen weer meer populair zijn geworden. Op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. „VEILIGHEID EN PRODUCTIE". Voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling sprak gisterenavond in het Marine-Bondsgebouw de heer Ir. R. A. Gorter, Secretaris van het Veiligheids museum te Amsterdam, met als onder werp: „Veiligheid en Productie". De heer Gorter bleek een onderhoudend spreker te zijn, die «it interessante onder werp op duidelijke wij re besprak en die soms ook bewijzen gaf over een goede dosis humor te bescbikken. De lezing werd verduidelijkt door een schitterende serie lichtbeelden, geprojec teerd door den heer Maas. De voorzitter van het I. v. A., dr. Ketner, opende met een kort woord en heette den spreker en de aanwezigen welkom. De goede opkomst van de laatsten zal wel mede eeri gevolg zijn, dat de S. D. A. P. thans een eigen blad heeft, zegt spreker, zoodat onze ideeën beter bekend worden. Het woord is hierna aan Ir. Gorter. Na een praatje over lezingen in verband met de radio, begint spr. aan zijn onder werp. Behalve van zijn eigen museum, zal hij ook eönige andere veiliglieids- musea in Europa behandelen; een en ander zal door plaatjes verduidelijkt worden. Het museum te Amsterdam is het oudste der wereld. Het is opgericht in 1891 en is voortgekomen uit een des betreffende tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt. Die tentoonstelling was een groot succes en de finantieele baten daarvan vorden den grondslag van het Veiligheidsmuseum. Eenlge voorwerpen van die tentoonstelling werden de kern van het museum, dat op 2 Januari 1898 geopend werd. Het is waar, dat Weenen al eerder een museum had, doch met slechts eenlge modelletjes; men moet echter machines hebben, oin te kunnen onderzoeken aan welke eischen ze moeten voldoen. De heer Gorter bespreekt nog enkele in dien tijd zijn ge- dat, n« het museum er was, de verbeteringen onmiddellijk zouden komen. Daar heeft echter nog wel het sen en ander aan gehaperd, de goeden niet te na gesproken. Het museum is ingericht met een kapitaal van f 110.000, dat door een Rijkssubsidie van f60.000, gegeven door minister Talma, en verdere sommen bij eengebracht is. De lichtbeelden waren zeer duidelijk en gaven een goed idee van de inrichting der verschillende musea. Interieuren van het oude en nieuwe (Hollandsche) museum, een voorbeeld van wat men vroeger een goede werk plaats noemde, doch die nu onherroepelijk afgekeurd zou worden, een afdeeling voor beroepsziekten (loodverglftiging, kunstzijde), klein gereedschap, enz., enz. Vooral met het kleine gereedschap gebeuren veel ongevallen, slechts 20°/o wordt door machines veroorzaakt. Bij de afdeeling machinale houtbewer king zien wij de apparaten voor de vei ligheid rood gekleurd en die voor de hygiëne blauw, hetgeen zeer duidelijk is, tevens valt op, dat elke machine een aparte aandrijving heeft, men heeft dus geen last van riemen. Een groote factor is ook de verlichting, vooral ook ln de huishouding. Eenlge plaatjes geven hiervan een goed beeld. De verdere plaatjes gaven een over zicht van de goede en minder goede inrichting van de musea in het buiten land. Door verschillende maatregelen kan men de ongevallen in het bedrijf tegen gaan. 1. Technische middelen. 2. Opvoedkundige maatregelen. 3. Hygiënische maatregelen. De eerst e zijn weer onder te verdeelen in 1. Bekende middelen (literatuur en tijd schriften. 2. Nieuwe maatregelen. 3. Verlichting. 4. Orde en netheid. 5. Brandweer. 6. Statistiek. Men moet geen moderne middelen gebruiken ln een fabriek waar de orga nisatie nog ouderwetsch is. In een fabriek waar orde en netheid heerschen gebeuren veel minder onge lukken dan in een fabriek waar dat niet het geval is, het geeft bovendien een belangrijke tijdsbesparing. De brandweer moet niet alleen een brand kunnen blusschen, maar ook kun nen voorkomen, er moet bovendien ge regeld geoefend worden. De opvoedkundige maatregelen worden onderverdeeld in: 1. Goed onderlegde bazen. 2. Aansporingen en belooningen. 3. Organisatie 4. Bijeenkomsten. 5. Veiligheidsplaten. 0. Diversen, als fabriekscourant, loon zakjes, wedstrijden, prijsvragen, bus sen voor wenken. Nieuwe werklieden, die niet durven vragen hoe het moet, moet men maar niet laten koekhakken, maar ze helpen. Het grootste aantal ongelukken ge beurt bij werklieden die nog geen jaar in betrekking zijn. Van straffen is spr. geen voorstander, tenzij het doorgefourneerde luilakken betreft. De hygiënische middelen zijn te ver deelen in: 1. Onderzoek naar beroepsgeschikt heid; 2. Medische afdeeling (onderzoek naar infectie, enz.); 3. Hyg. technische maatregelen (ven tilatie, enz.). 4. Tijdelijke hulp in het huisgezin en aan den werkman. Huiselijke zorg doet de ongelukken toenemen. Spr. weidde voorts uit over het psycho technisch onderzoek. In het tweede gedeelte van zijn voor dracht gaf Ir. Gorter eenige statistische voorbeelden. Deze komen in het kort hierop neer, dat bij verhoogde effloiente productie het aantal ongevallen afneemt. Aan de hand van statistieken, o.a. van onze mijnen is dit te zien De zeer intensieve productie van het moderne bedrijf kan niet door ongevallen Hjden, zij kan zich a.b.w. de luxe van ongevallen niet permitteeren. Op werkspoor Zuilen heeft spr. zijn ideeën in praktijk kunnen brengen en met zeer goed resultaat. Elk ongeval wordt geregistreerd en door den bedrijfsingenieur en een veilig heidscommissie samengesteld uit de arbeiders zelf (deze mogen nog niet wettelijk worden volgens spr.) wordt dan nagegaan, hoe dit ongeval in de toekomst te vermijden. De lezing vond een aandachtig gehoor. Dr. Ketner dankte den heer Gorter voor zijn aangename voordracht en den heer Maas voor de goede bediening van het projectietoestel. I)E FILM VAN „HET NUT". „Ball". Het departement Den Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen or ganiseert de laatste jaren nu en dan film avonden die een drieledig doel hebben. Zij brengen den leden een kleine compen satie voor hun jaarlijksohe contributie, want zij kunnen voor geringen prijs toe gang krijgen; zij dienen tevens als recla me voor het werk der afdeeling, en ten slotte voldoen zij aan den eisoh waardoor alles wat van het Nut uitgaat, stichtend, ontwikkelend en opbouwend werkt. En als de stichter van de Maatschappij, de predikant Nieuwenhuizen nog eens terug kon komen om het werk dat in zijn naam nog altijd op tal van plaatsen in ons land wordt voorgezet, te aanschou wen wat zou hij zich verheugen in dit nieuwe middel, de film, de levende photo- graphie! Meer en meer wordt den laatsten tijd van de film gebruik gemaakt voor onder wijs en algemeene ontwikkeling; meer en meer ziet men goddank de groote waarde ervan' in. Het is een verblijdend ver schijnsel, omdat er geen enkel ander mid del is, dat zoo veelzijdig en schier onbe perkt kan worden gebruikt als de film. Nu heeft de techniek ten overvloede nog de geluidsfilm mogelijk gemaakt, waar door de mogelijkheden nog onbegrensder zijn geworden. Wat Dinsdag-, Woensdag- en heden avond voor de leden der afdeeling en de schooljeugd vertoond wordt, betreft het eiland Bali. Men weet, Bali, het oostelijk van Java gelegen grootste der Soenda- eilanden, is bekend om den hoogen trap van beschaving zijner bevolking. Het diep-religieuse zijner bewoners heeft een eigen karakter behouden en zich vrij weten te houden van andere invloeden. Bovendien is het eiland rijk aan kunst schatten. In Den Helder zijn er velen, die het ge luk hebben gehad Indië uit eigen aan schouwing te leeren kennen. Misschien nu juist niet Bali, maar dan zal toch deze film van Bali dezulken in t bijzonder in- tecesseeren. Anderen zijn er en schrij ver dezes behoort onder hen die dat voorrecht niet genoten en die slechts door enkele afbeeldingen iets van Indië ken nen. Voor hen is er speciaal deze pracht film. Die film kenmerkt zich niet door vertoon van landsohapsschoon, dat men tenslotte ook van photo's kan zien. Maar hier is het volk in zijn dagelijksch leven afgebeeld, op de film opgenomen, en dit is het merkwaardige ervan. Een Duitsche dame, Lola Kreutzner, is, heelemaal in haar eentje, Baii ingetrok ken, en heeft daar opnamen gemaakt, die ons vooral een blik geven op het gods dienstig leven en den godsdienstigen ritus der bevolking. Zij heeft religieuse plechtigheden bijgewoond en die ver filmd, extatische dansen, godsdienstige lijkverbrandingsplechtigheden, tempelop namen, hanen- en zelfs inlandsche krekel gevechten op de film vereeuwigd, die geen andere expeditie ooit heeft kunnen op nemen. Zij heeft met twee apparaten ge werkt, zelfregistreerend, waardoor het haar mogelijk was ons te doen zien hoe de opnamen tot stand kwamen; nu eens moest zjj het toestel verbergen tusschen bamboe, dan weder van uit een boom een opname doen. Want behalve de mensehen heeft zij ook de dieren gefilmd in hun dagelijksch leven. Om op die mensohen terug te "komen: ontroerend is het te zien met welken heiligen ernst de inlanders zich aan hun ritueele dansen overgeven. Wij zagen twee jonge meisjes, van 6 a jaar, die zich door middel va» bepaalde wierook in een trance-toestand brengen, die hen in staat stelt den ganschen nacht, onder gamelan-muziek, te dansen, zonder dat zij overigens in normalen toestand één enkelen danspas kennen 1 In dien toe stand worden haar de zieken toegevoerd, die bij den aanblik dezer kinderen ge> nezen. Wij zien grotesk-fantastische ge maskerde dansen, voor den „beschaaf den" Europeaan lachwekkend komiek, voor deze onbedorven1 natuurkinderen heilig van godsdienstig fanatisme, wij zien zelfs de menschen tot een soort ra zernij gebracht in zóódanige geestvervoe ring rakend, dat sommigen hunner zich vrijwillig de kris in de borst steken, zich aldus offerend voor de anderen. Want de kris van hem, die vrijwillig den dood in gegaan is, ii heilig en heeft genezende kracht. O, lacht u niet in uw superioriteit van „beschaafden westerling": waar in Onze samenleving vindt men uit overtui ging zoodanige opoffering? Deze film is, we zeiden het reeds, ver toond voor de leerlingen der scholen, Hedenmiddag zullen de leerlingen der uJ.o.-scholen en die der lagere, voor zoo ver ze nog niet in de gelegenheid waren, de film gaan zien. Voor de schoolkinde ren was er als aanvulling een „verkeers film", een film, die hen de regels van het verkeer leert en die, hopen we, goed in het geheugen zal blijven hangen. Tot slot van de Bali-film kregen we een zingende film, die weinig minder dan een pracht stuk was, n.1. zang van een Florentijnsch zangkoor, dat terecht de diepe, enthou siaste bewondering wegdroeg van het auditorium. Het mooie is er wel, ook voor de geluidsfilm! Tot slot kwamen na de pauze „de Ge heimen van het Oosten". Anders gezegd: de wonderlijke droom van schoenmaker Ali uit Smyrna, fantastisch, bombastisch en komisch. Toen Ali op zijn tooverfluit blies en daarna alle wonderen een aan vang namen, werd er spontaan van be neden geroepen: „penantie", hetgeen in de voetbaltaal zooveel als penalty1) of strafschop beteekent. En voorts bracht het puntje van Ali's neus de zaal al aan 't lachen, 't Was een waardig slot, aange zien het, evenals de rest, een volkomen Oostersch karakter droeg, tot de galg, waaraan Ali en de sterrewichelaar ten slotteniet komen te hangen (nou ja, eventjes, voor de grap), toe. Hedenavond alzoo voor de volwasse nen, vanmiddag voor de scholen. Spr. pèn-ltie. schrijven voor de inderdaad uitstekende ver tolking van Strauss' meestg eliefde operette. Waarlijk de bezetting van deze operette is in handen van een aantal artisten, die, zoowel individueel als in de ensembles aan zeer hooge eischen voldoen. Het was een succesvolle avond en ln het grootste vertrouwen, dat men echt genieten zal, kunnen wij dan ook een ieder opwekken deze uitvoering te gaan bijwonen." VIERDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Ais vierde abonnementsvoorstelling staat ons weer een mooie avond te wach ten. Voor deze laatste voorstelling is het mogen gelukken het Rotterdr.msch Hofstad-Tooneel, dir. Oor van der Lugt Melsert van den KoninkL Schouwburg te 's-Gravenhage naar Den Helder te krij gen. En dit nog wel met persoonlijke medewerking van Annie van Ees en Oor van der Lugt Melsert, wat zeer zeker een groote attractie mag genoeimd worden. Als stuk is een der grootste schlagers van hun repertoir gekozen, n.L het prach tige tooneelspel „Leontientje", dat even als „Boefje" en Overschotje" één der ■meest succesvolle stukken is van Annie van Ees. De voorstelling zal plaats heb ben op Woensdag 19 Maart, te half negen. Uitbreiding bepleit. Uitbreiding bepleit Den WINKELNIEUWS. Zaterdag heeft de heer Dirk Bethle- hem, de kruidenierszaak Keizerstraat 26, waar eenige jaren lang de heer J. W. London zaken heeft gedreven, heropend. Een eigenlijke verandering heeft de winkel niet ondergaan. Een nieuwe aan kleeding, een andere uitstalling is alles. Evenwel heeft de heer Bethlehem een uitgebreidere sorteering kaas en vleesch- waren in zijn zaak opgenomen en speciali seert hij zich voornamelijk in koeksoor- ten. Waar de nieuwe eigenaar eenige jaren lang bedrijfschef van een dergelijke zaak Is geweest, kan de cliëntèle ver zekerd zijn van een vakkundige bedie ning. Bij de heropening waren tal van bloem stukken gezonden. OPERETTE „WALSDROOM" AUG. KIEHL. „Walsdroom", de beroemde operette, met de echte, leuke Wiener muziek, blijft één van de aardigste operette's van Oscar Strauss. Het welbekende Nieuw Nederl. Operettegezelschap van het voormalige Paleis v. Volksvlijt welk ensemble door den brand van dit theater zoo ernstig ge troffen werd en nu, noodgedwongen, op tournée moet gaan geeft er Zondag in „Casino" een buitengewone opvoering van met de le rangs artisten: Clairette Hammé, Truus Impyn, Rose Samethini, Sophie Heilbron, Aug. Kiehl, Jan Blok, Pierre Boeyen, Jan Moritz, George Du- bree e.a. Van Aug. Kiehl, die met dit gezelschap zijn 55-jarig jubileum vierde, schrijft de pers: „Aug. Kiehl heeft voor zijn rol als gemoede lijke, onhandige koning een voortreffelijke creatie gegeven. Onbedaarlijk is er gelachen om zijn droge, koddige gezegden. Dezen 77-i, r jarigen speler onze oprechte hulde!" En ver- ue Dierkundige Vereendging ln Staat ge- der over de voorstelling: „Wij kunnen niet au-steld met regeeringaflubsidie tijdelijk een ders doen dan hooggestemde lofuitingen neer-1 bezoldigd directeur te benoemen. Helder Seml-univergiteltsstad? Prof. Dr. H. J. Jordan, te Utrecht, schrijft in een feuilleton in de „N. Rott. Crt." van Dinsdagavond over de wensche- lijkheid van die uitbreiding en betere in richting van het Zoölogisch Station alhier. Na het noemen van verschillende andere Instituten in het buitenland, in het bizon der dat te Napels, met zijn prachtige in richting, schrijft prof. Jordan: Ook Nederland bezit een zoölogisch sta tion en wel te Den Helder. Dit gebouw werd in het jaar 1888 door dé Nederland- sche Dierkundige Vereeniging gesticht. Echter was de beteekenis van dit station tot nu toe beperkt. De mooie beschikbare ruimte werd in vroegere jaren hoofdzake lijk gebruikt als woning van den directeur en werd later verhuurd aan het Rijksin stituut voor biologisch visscherijonder- zoek; sledhts weinige kamers stonden den laboranten, voornamelijk studenten, die gedurende de vacantiemaanden in den zo mer kwamen werken over de fauna en flora van Noord- en Zuiderzee, ten dienste. Weliswaar werd ook hier zelfstandig we tenschappelijk werk verricht, maar niet op ruime schaal. Zoo lang men zich tot de studiewan de diersoorten en den bouw der dieren beperkte, was de werkmogelijkheid in het Zoölogisch Station te Den Helder tot op zekere hoogte bevredigend. Maar de tijden zijn veranderd: men begint hoe lan- ger hoe meer de verschijnseelen van het leven zelf te bestudeeren. De physiologi- sche verschijnselen echter moeten aan het levende dier nagegaan worden en dit is slechts mogelijk in een goed ingericht in- stituut aan de zeekust. Want de dieren verdragen meestal geen langdurig trans port en bovendien zijn de in het binnen land aangelegde zeewater-aquaria nooit wat een aquarium aan zee is, met zijn stroomend zeewater, hetwelk direct uit zee opgepompt kan worden. Een verandering van het Station op groote schaal is dus noodig. Wij stellen ons voor, dat de stu-_ denten in de dierkunde van de Neder-' landsche universiteiten naar Den Helder zullen komen om hier hunne onderzoekin gen te verrichten. Maar vooral zal het sta tion een wetenschappelijk onderzoekings instituut moeten worden, waar Nederland- sche en buitenlandsche geleerden, biologen er medici zullen komen werken, hierbij materiaal gebruikend, dat elders, in het binnenland niét verkrijgbaar is. Hoewel voor bepaalde onderzoekingen met be paalde planten en diersoorten een opont houd1 aan het Zoölogisch Station te Napels steeds noodig zal blijven, zal het station in Den Helder veel wetenschappelijke wenschen kunnen bevredigen. Hier toch zal een nieuw wetenschappelijk centrum ontstaan, zoodra het mooie gebouw voor d'e nieuwe onderzoek!ngslnrichting zal zijn geschikt gemaakt. Uit de huidige woon kamers zullen laboratoria, uit verschillende kleine kamers één groote gemaakt moeten worden, waarin cursussen in' de biologie van de zee voor de studenten van alle Ne- derlandsche universiteiten jaarlijks ge houden zullen worden. De laboratoria zul len voorzien moeten worden van werkta fels voor modern biochemisch en biophy- sisch onderzoek en door het geheele ge bouw zal een zeewafcerleiding naar de groo- tere en kleinere aquaria aangelegd moeten worden. Eindelijk zullen niet alleen het gewone physiolosrische instrumentarium, doch ook kostbare wetenschappelijke in strumenten aangeschaft moeten worden. Dan zal het station als het ware een filiaal van de biologische laboratoria der univer siteiten kunnen worden en 'hiermede zal de wetenschappelijke standing van de Ne- deriandsche universiteiten zeer verhoogd worden. De Nederlandsdhe Dierkundige Veree niging is zelf financieel niet bjj maohte dit alles te deen. Zij heeft stappen bij de regeering gedaan en haar hulp bil dit grootsohe werk ingeroepen. Het gaat hier Immers om een algemeen belang: de vor ming van mannen van wetenschap en we tenschappelijke beroepen, het wetenschap pelijk onderzoek en de naam van Neder land als beschaafd land. De regeering heeft reeds een eersten stap gedaan en

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9