K ANNE WASSER IET GEHEIM VIN DE LQU NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD STER-TABAK Eerste Blad. OOK VOOR DAMES Spierpijn Kloosterbalsem Rugzwakte? (RugpijnNieren Pillen* No. 6777 ZATERDAG 8 MAART 1930 58ste JAARGANG 6.21 WEEKOVERZICHT. Stroomen de regen, door weekte kleeding, natte voeten, maar— gewapend met een pijp en daardoor de goede stemming bewaard, het gevoel van vriendschap versterkt I De kwaliteit van Ster-tabak overwint de elementen. FE UILLETON stijve spieren „Geen goud zoo goed ïyk. HELDER COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2— Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id p. mail en J, landen 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, fo.70, f r.— Modeblad resp. fo.9S, f *.25, f i.2g, f ,.35. Losse n0£ 4 ct fr p p 6 ct Verschijnt Dinsdag-, 1' ';"rdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: 1'. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorek nlag No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. rogol (galjard). Ingoz. ineded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Maart. 'opT^ond.: op": Z 9 10.23 3.45 6.29 M 10 11.35 4.45 6.27 D 11 13.02 5.28 6.24 W 12 14.36 5.57 6.22 D 13 16.09 6.18 6.20 V 14 17.39 6.84 6.17 Z 15 19.06 6.47 6.15 Hoogwater ond 17.51 14.09 2.46 17.52 15.82 4.25 17.54 17.18 6.05 17.56 18.45 7.19 17.58 19.47 8.10 18.—.20.31 8.52 18.02 21.11 9.30 Licht op voor alle voertuigen 1 Zaterdag 8 Maart Zondag 9 Maandag 10 6.19 uur. 6.22 Binnenland. Nogmaals de vorstenreis naar Ned.-Indlë. Wij hebben in ons overzicht van de vorige week melding gemaakt van de ge ruchten omtrent een eventueel bezoek van H.K.H. Prinses Juliana aan Ned.-Indië. Wij hebben toen gewezen op de wensche- lijkheM van zoo'n bezoek en vonden nu in het HbL een artikel, dat daarover ook schreef en waarin er op gewezen werd dat, wanneer zoo'n bezoek eventueel mocht plaats hebben, (de wenschelykheid s. van bepleitte bat blad eveneens), dit in alle opzichten „vorstelijk1" zou moeten zijn. Wjj ontleenen aan dit artikel het vol gende: „Zulk een reis zou misschien toch nog liever maar wat moeten worden uitge steld, wanneer ze niet ruim zou kunnen worden opgevat. In tweeërlei opzicht: wat de ontvangst van personen, wat den om vang van de reis in Indië en wat den uiterlyken luister aangaat. Ten aanzien van het eerste hebben wij reeds opgemerkt dat men zoo gul moge lijk zal imoeten wezen met het toelaten van personen Inlanders zoowel als Europeanen tot de audiënties van de Prinses.ai zal dat voor haar dan ook vermoeiend zijn. Ten tweede moge men vooral niet ver geten, dat Indië tegenwoordig allerminst ine er synoniem is met Java. En ten d'erde moet deze reis vooral met groeten luister worden omgeven. Voor den Oosterling is een vorst iemand die machtiger en dus rijker is dan ieder gewoon rnensch. Zuinigheid in uiterlijke praal zou hij licht uitleggen als gemis aan vorstelijkheid, een indruk die natuur lijk nooit zou mogen worden gewekt. Daarom moge men van den aanvang af zich op dit standpunt stellen: Deze vor stenreis moet in alle opzichten vorstelijk, royaal rijn.en anders dient er voorshands liever van te worden afgezien. Van den aanvang af: ook in dien zin, dat de Prinses in Indië reeds niet aankomt als een „particulier sadja", als een ge woon sterveling en dus b.v. niet met een mailboot reist doch met een oorlogsschip (aangezien de Koningin van onze zeeva rende natie nu eenmaal geen eigen zee- jacht heeft). Het moet dus een zeer dure geschie denis worden. Maar dat zal men er voor over moeten hebben; zuinigheid zou hier de wijsheid bedriegen. Maar zóó opgevat, als echte Vorsten reis, zal het dan ook iets zijn van veel en van langdurig nut. Een waarlijk nationaal belang." Nederland los van Indië? Dit onderwerp is de laatste maanden nogal eens besproken. Op het Koloniaal Congres der SJXA.P. stond het in het middelpunt der belangstelling en ook in de Tweede Kamer is de laatste weken over het voor en tegen van gedachten ge wisseld, Naar aanleiding van een en an der heeft Dr. Tinbergen eens een schat ting gemaakt van het aantal Nederland- sche arbeiders, dat de werkgelegenheid zal verliezen, wanneer de band tusschen Nederland en Indië eens plotseling zou worden verbroken. Wat de personen betreft, die werken in de bedrijfstakken, welke direct deel nemen aan den uitvoer naar Neder- landsch-Indië, kan worden geschat, dat dit aantal in totaal 27,000 bedraagt. Daarnaast staan nog verschillende an dere bedrijven, welke indirect bij. den uit- voei naar Nederlandsch-Indië zijn be trokken. Dit kan voor den landbouw op 3000 personen worden geschat Verder kan men nog schatten, dat in de metaal-industrie nog 3500 menschen, in dón handel eveneens 3500 en in het verkeer 5000 personen indirect werkge legenheid genieten door Nederlandsch- Indië. Met enkele andere kleine 'groepen mede komt men dus op een totaal van 45.000 menschen, welke direct of indirect werk gelegenheid genieten door den band, die Indië met Nederland verbindt. Zouden door het verbreken van dien band de 45.000 bovengenoemde personen werkloos worden, dan kan men nog schatten^ dat dit werkeloosheid ten ge volge heeft van een groot aantal perso nen, die voor de verzorging van deze 45.000 menschen zorgdragen. Men kan dit aantal op ongeveer 35.000 schatten. Daarbij komt nog de zeer belangrijke groep van personen, die in de behoefte voorziet van hen, die geheel of gedeelte lijk hun inkomen trekken uit de in Indië gemaakte winsten. Men kan deze winsten op ongeveer 400 tmillioen gulden per jaar stelen en wanneer men aanneemt, dat daarvan 200 millioen worden verteerd kan men schatten, dat dit werk geeft aan 80.000 Nederlanders. Zoo komt men tot een totaal aantal per sonen van 160.000 welke werkloos zullen worden, wanneer de band met Indië plot seling zou worden verbroken. Aangezien het aanbal in een bedrijf werkzaam zijnde pcainen tot een totaal aantal Nederlanders s aat als 1 21/i, zou dit dus een totaal aai.tol beteekenen van 400.000, welke matei, ei er geheel van afhankelijk zijn, dat >.dië een kolonie van Nederland blijft. Wanneer men der lijke cijfers ziet behoeft het, geziei. de moeilijkheden, welke men thans ree .li bij: do werkloos heid heeft, geen betoog, dat, wanneer Indië van Nederland zou worden losge maakt, dit een onoverkomelijke ramp voor ons land zou zijn Vermind- Eng der veiligheid. Het is voor de idee. ten en optimisten, die gelooven in een eolutie, in een lang zame ontwikkeling en vooruitgang van het maatschappelijk. U ven, niet bemoedi gend, dat er den laatst 11 tijd als het ware een golf v«n misdaad door ,de wereld gaat. Als we .blijven toi> ons eigen kleine Holland', slaat ons de schrik om het hart als wc zien de toename van misdaden en de verschrikkelijke en önmensohelijke wijze waarop ze bedreven worden. Hot Hjikt waarlijk wel. of alle moraliteit, alle menschelijk gevoel, dezen individuën door WIHJAM HE QUEIIX 47) De man luisterde naar dit romantische verhaal en richtte zich tot mij; hetgeen Felix mij vertaalde. „Uwe Exoellentie is welkom. Het bed staat hy aan de dame af, opdat die kan uitrusten. Hy is zeer vereerd met uwe te genwoordigheid." De houthakker maakte dan een een voudig maal gereed, waarvan de aange name geur zich door het vertrek ver spreidde en vijf minuten later zaten wy aan een stuk wildbraad, terwijl onze gast heer ons daarby nog een kruik licht bier voorzette. Wy waren uitgehongerd, In een oogenblik was de reebout verdwenen en nóg waren wy eigenlyik niet verza digd. Het huisje bestond uit twee kamertjes, zeer laag van verdieping. De muren wa ren van ruw dennenhout; alleen de ven sters waren dubbel, voor de koude, ge durende de lange wintermaanden. Onze gastheer verteld© ons, dat het hutje dikwijls insneeuwde, waardoor hij drie of vier maanden achtereen totaal was buitengesloten van de bewoonde wereld; en toch leefde de man hier rustig en vreedzaam als woonde hy in een paleis! Ik vroeg hem, of hy mij e®11 potlood kon geven, doch hy bezat niets dan een stuk houtskool. Hiermede ging het be- bezwaariyto met Ellma te oorrespondee- ren. Zy stond dan ook op, gaf nrij de hand, boog glimlachend voor den gast heer en Felix en trok zich in haar ver trekje terug. De houthakker presenteerde ons grove slechte tabak en wij bleven nog een uurtje babbelen, tot wy eindeiyk onze vermoeide leden op den grond uitstrekten en in een oogwenk als blokken sliepen. Wy werden opgeschrikt door een luid kloppen tegen de deur; tegeiyk hoorder! wy paardengetrappel en het geduid van stemmen. De houthakker snrong op en keek dioor een reet van den muur. Byna onmiddellijk wendde hy rioh bevend tot ons, verschrikt stamelend: ,J)e politie! Wat moet die hier? „Doe open," klonk een barsche stem. „Open; In naam van den Czaar." Felix en ik sprongen op, elkander ont zet aanziend. Wy waren ontdekt verloren! HOOFDSTUK XXV. Op hetzelfde oogenblik sprong Felix op; stormde de achterkamer in, waar Elma zich had teruggetrokken, maar kwam onmiddeliyk daarop terug, ver schrikt uitroepend: „Excellentie! De deur is open. 'De dame is weg!" „We vreemd ia Voor een paar gulden ver moordt imen, in koelen bloede, zyn mede- mensoh en overvalt oude en weerlooze stakkers. Voor het uitleven van zyn harts tochten en lagere driften wordt een on schuldig meisje vermoordt Het is inbe- droevend en al worden de straffen den laatsten tijd ook verzwaard, het schijnt van geen invloed' te rijn, want er is nog steeds een toename van ongerechtig heden. Dat alles is aanleiding geweest voor het Kamerlid van Voorst tot Voorst om den minister van Justitie in overweging te geven maatregelen te heramen tot het verkrijgen van meer veiligheid in het bizonder op buitenwegen en tot het over wegen van verscherping van straffen, op misdrijven in onze wet gesteld, bepaalde lijk tot wederinvoering van de doodstraf. Buitenland. De Fransche regeering heeft het pleit gewonnen. Tardieu is er in geslaagd een kabinet samen te stellen en Woensdag is hoj met zijn regeerings- verklaring voor de Kamer geweest én heeft hy' de kwestie van vertrouwen ge steld en een meerderheid van 53 stemmen verkregen. Zooals het meestal gaat by het afleggen van regeeringsverklaxinigen, was er in de Kamer de noodige herrie, met tal van interrupties werd' de minister-president in de rede gevallen en incidenten bleven niet uitVooral links reageerde sterk op de verklaring en dat niet omdata de lin kerparty misdeeld was maar juist omdat de regeeringsiverklaring haast op alle punten aan de eischen van links beant woordde en !men nu woedend was, omdat de omstandigheden beletten daarvoor de medeverantwoordelijkheid' te aanvaard den. Nu kan ook de Vlootconferentie haar gang weer gaan, de gedelegeerden voor de conferentie zyn reeds benoemd en dus is Frankrijk nu weer vertegen woordigd door verantwoordelijke regee- ringspersonen, waar Tardieu aan het hoofd van de delegatie staat Het schijnt dat men tijdens de afwezig heid van de Franschen verschillende vraagstukken onderling heeft bezien en men het op meerdere punten eens is ge worden, zoodat er momenteel een opti mistischer toon heerscht dan bij het ver trek van de Franschen. Het zal nu moe ten biy'ken of dit optimisme werkelijk ge grond is en er dus hoop is op een bevre digend resultaat. Zonder al te pessimis tisch te zyn hebben wij daarin nog niet veel vertrouwen. In Spanje heerscht een sterke republikeinsche strooming en het is in het geheel niet onmogelijk, dat na zes jaar dictatuur wederinstelling van de monarchie een on mogelijkheid blijkt en men spoedig den republikednschen staatsvorm in Spanje zal zien ingevoerd. Aan een en ander is niet vreemd de impopulariteit van Koning Alfonso, die men aansprakelijk stelt voor de groote militaire ramp in Marokko in 1921, waar- bjji zoo goed als het geheele Spaansche leger vernietigd werd' en dien men ook verwyt medegewerkt te hebben aan voor bereidingen van den dictatuur. dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt 1 Akker s Er hebben den laatsten tijd tal van de monstraties voor de republiek en tegen den koning plaats gehad, die niet zonder incidenten zijn afgeloopen. Met spanning mag het verder verloop van dit proces worden tegemoet gezien. In China schynt een burgeroorlog van ongekende hevigheid verwacht te worden, zoodat de Brltsche inwoners van Tientsin besloten aan de Britsche regeering het verzoek te richten de terugtrekking van het Brit sche garnizoen uit te stollen. eg?!" riep ik, ontzet de kamer bin nenstormend. Daar vond ik de achter deur wyd open; van Elma geen spoor! Zy was verdwenen 1 De politiedienaren bleven togen de 1 voordleur aanbanneren, luidkesla dreigend de deur 'te zullen intrappen, wanneer zy niet spoedig werden binnengelaten. De oude houthakker schoof den grendel over en liet hen binnen. Slechts twee ruwe barsche kerels kwamen in huis; de ove rige bleven te paard buiten wachten. „Hoe heeten jelui?" vroeg een van dë twee. Onze gastheer beantwoordde die vraag en vroeg wat zy wensohten. „Wy zoeken een vrouw, die uit Kajana is ontsnapt," was het antwoord. „Heb jy ook een vrouw gezien?" „Neen," antwoordde de houthakker. „Hier komen nooit vrouwen." De officier trad de achterkamer bin nen, keek rond om zich te overtuigen, dat zich daar niemand had verborgen en zich toen tot mtij wendend, vroeg hij: „Wie is u?" „Dat is mijn zaak." Het geheimzinnige van Elma's verdwy. ning hinderde mij geweldig. Zy scheen van onzen slaap gebruik of liever misbruik te hebben gemaakt om in stilte te vluchten. Maar, kon zy soms een waarschuwing ontvangen hebben, dat de politie in aantocht was? Zij was doof en kon dus niet rijn opgeschrikt door het bonzen op de deur. „Ik wil weten, wie u is," zei de man, die tot nu toe het woord had gevoerd en een officier scheen te wezen. „Wie is uw hoofd der politie?" vroeg ik, plotseling een ingeving krijgend. „Melnikoff te Helsingfors." „Dus is dit niet het district Abo?" „Neen! Maar wat doet dat er toe? Wie is ju1?*11 „Gordon Gragg. Britsoh onderdaan! antwoordde ik. Draag zoo noodlq zorg voor gvr nieren! Die pijn in de lendenen 1 die nare urine en b laasstoornissen, hoofd- pijn en duizeligheid: dat vermoeid& en zenuwachtige, prikkelbare gevoeg zij behoeven niet te blijvenvoort» duren. Zij kunnen overwonnen won den door de verzwakte nieren ie hulp te komen. Beproef het middel, dat door zoo velen uit eigen ervaring wordt aan» t geprezen: Foster's Rugpijn Nieren' Pillen. Wacht niet onnoodig langen doch begin nog heden met het ge* bruik. Het is immers aanbevelend waardig om uw kwaal geen gelegen* heid te geven zich verder uit te breiden. Foster's Pillen zijn geen alles genezend middel, doch dienen uit sluitend voor de nieren en blaas, en tegen de uit verzwakking dier orga nen voortkomende kwalen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz in glazen verpakking f 1.75 p. flacon „En jij bent de drosky-koetaier uit Abo," zei de man, zioh tot Felix wendend. „Dat dacht ik wel. Jelui hebt de non te Kajana omgekocht en hebt die Engelsóhe dame helpen ontvluchten. In naam van den Czaar arresteer ik jelui." 'De oude houthakker werd doodsbleek. Wy bevonden ons inderdaad in groot ge vaar, door in handen te zullen vallen van baron Oberg, den Beul van Finland. Eén troost bleef ons over, namelyk dat Elma, hoe dan ook, ontvlucht was. „Op grond van welk misdrijf, als ik vragen mag?" vroeg ik zoo kalm moge- „Wegens de hulp die gyi verstrekt hebt j by het ontvluchten van die Engelsóhe dame." „Dan moet ik er u eerst op wyzen, dat u de bevoegdheid niet heeft mij te ar- resteeren, en dan, als u mij iets te zeg gen heeft, dat alleen te Abo kan gebeu ren." „Dat is bulten myn district," bromde de man aarzelend. „Ik verlang dat u my vergezelt naar het hoofd der politie Boranski; die zal u bet noodige uitleggen. Vóór dien tijd wei ger ik beslist eenige inlichting te ver strekken," zei ik. Hoeft u een paspoort?" .Hier is het," zei ik, het document te voorschyn halend, „u ziet dat ik inder daad de persoon ben, die ik voorgeef te wezen." De officier deed' een paar passen zy- waarts; las het paspoort door. „Waar is de vrouw?" vroeg hy, bet mij toereikend. ,Jk weet het niet," antwoordde ik. „Dan nul jij bet mij wel vertellen," zed hy, zich met een onheilspellend gelaat tot den ouden man wendend. „Let wel, deze twee verdachte personen zyn in uw huis aangetroffen, zoodat gij ook gearresteerd kunt worden." „Ik weet het niet; heusoh, ik weet het niet," zei de oude man, bevend onder den blik van den officier. Zooals allen van zyn stand was ook hij doodsbang voor dë politie. „Je herinnert het je niet, veronderstel ik," grinnikte de officier. „Dan zal je ge heugen wel wat optgefrischt worden door een paar maanden gevangenisstraf. Ik ar resteer jou ook." „Maar, ik. „Genoeg," bulderde de officier, woer dend. He hebt aan samenzweerders on derdak verleend. Je weet zeker wel welke straf daarop in Finland staat." „Maar deze heeren zyn geen samen zweerders," protesteerde de arm© man. „Zyne Excellentie is ©en Engelscbman en de EngeJsohen smeden geen samenzwe ringen," voegde hij er naïef byi „Dat zullen wyi later wel zien," 'grijnsde de officier, zich. tot den aanwezigen be ambte wendend met opdracht het geheele huis nauwkeurig te doorzoeken. Aan dit bevel werd voldaan. De beambte wenkte eenige kameraden en alles werd overhoop gehaald. Geen stuk bleef op rijn plaats. „Zoek nauwkeurig; misschien vinden jelui brieven of papieren." Maar het zoe ken leverde geen resultaat op. fWoadt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1