E T ESONA DE PUF-VISSCHERIJ. KLEINE EGOÏSTEN DERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN DONDERDAG 13 MAART 1930 de meest regelmatige en vlugste dienst op ALKMAAR en A'DAM. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. „Mooi hoor Hans," prees tante Annie, terwijl ze de bloemen in ontvangst nam, ,4k zal ze meteen in 't water zetten". DE PORDER. EEN GOUDEN JUBILEUM OP DE MARINEWERF. Maandag 17 Maart a.s. herdenkt de heer J. A. de Haan, baas der werktuigmakers aan de ald. werktuigbouw op de Marine werf alhier, den dag waarop hij voor 60 jaar in* 's Rijksdienst trad. JUBILEUMAVOND W1LLY DERBY. Ik wil het eerlijk, en met schaamte, bekennen: ik kende vóór dezen avond Willy Derby niet. Dat wil zeggen: den naam had ik *el eens gehoord, zooals men ook den naam Mussolini hoort, maar ot de heer Derby een Engelschman dan wel een Afrikaner was, het was mij onbekend. U kunt het wat mij betreft een tekort aan algemeene ontwikkeling noe men, want het is thans, na dezen juhilé- avond, gebleken, dat Willy Derby een groot man is. Willy Derby, om het maar ineens te zeggen, is de populaire liedjeszanger, bekend door de radio en door zijn optreden in de bioscoop alhier. En het feit dat hij vijftien Jaren dat eervolle beroep uit oefende, was voor een comité hier ter plaatse onder leiding van den heer van Twlsk aanleiding tot een grootsche hul diging. Zoo dan haddon we gisterenavond de joyeuse entrée van den heer Derby met de muziek van hrtt Stedelijk voorop en omstuwd door een groote menschen- massa, in Casino. Helaas moest het feest varken zelf constateeren, dat nog velen buiten waren gebleven, alleen genoegen nemend met het Stedelijk. Nochtans heerschte binnen gezellige drukte, en de zaal met Willy Derby-supporters heeft eoht genoten van dezen avond. Behalve de held van den avond zelf hadden we nog een aardlgen snelteekenaar, die in een minimum van tlju geestige caricaturen maakte; uit het enkele woord »ober« u een kostelijk conterteitsel van dit nuttige mensohensoort voortooverend, uit het uit 't publiek opgegeven woord »aapje« in slechts weinig !-econden inderdaad een aapje te voorschijn-brengend, en van een Indiaan op dezelfde wijze een Amerikaan makend: werkelijk zeer aardig. Na de pauze trad een danspaarop.dat zeer mooie phantasieën ten beste gaf, waarbij vooral een dramatische figuur opviel. Vóór en na de pauze trad in zeer uitgebreid repertoir Willy Derby op. Daar hij genoegzaam bekend is, kunnen wij het bij deze vermelding laten Het was de heer L. van Loo, die namens het huldigings-comité optrad en in een hartelijk toespraakje de verdiensten van den jubilarts huldigde. De harten van Let volk, aldus de heer Van Loo, ^ïeeft hij met zijn liedjes gewonnen, en om daarbij niet banaal te worden en steeds den juisten toon te treffen, is geen ge ringe verdienste. Namens het comité biedt spr. een door den heer Jaarsma vervaardigd schilderij aan. De Casino-directie kwam met een krans, en de heer L. Polak, als „dood-gewoon grammofoonhandelaar" die de platen van Derby verkoopt, bracht namens den im porteur der Beka-parlophoonplaten een krans en deelde mede, dat de heer Derby een gift had toegezegd voor het monument voor het reddingswezen. Waarna de heer Ferry, auteur van de door Derby ge zongen liedjes, met een speech en een rookertje kwam. Hij zei, dat Derby's groote verdienste was e -n nieuw genre liedjes te hebben ingevoerd, n.1. die als „Moeder" e.d., in het ernstige genre, een genre, dat zeer insloeg bij het publiek. Het was de impressario Saks, die met een derden krans kwam, en het was tenslotte een spreker namens de radio-vereeni- gingen, de Vara en de Avro, die ook een klein souvenir aanbood. Zoo was dit, alles tezamen, voor den heer Derby een onvergetelijke avond, sn het publiek heeft intens van de vele liedjes genoten en behoorlijk meegezongen. NIEUWE MUZIEKINSTRUMENTEN VOOR CAFE'S. In hotel „De Toelast" is op 'het oogem- blik een vertegenwoordiger van de be- „Wel gefeliciteerd, tante Annie." Dik en Henki drukten met buitengewone hartelijkheid tante Annie's hand. „Ja," vervolgde bun moeder, „met alle geweld wilden ze Three oim tante Annie te felici- teeren." „Nou," vond deze, „dat is aardig van jullie hoor! Ga maar zoolang op de divan zitten." Ze zaten nu zoo recht als een kaars en hoopten, dat het niet zoo lang duren zou. Hun moeder vermaande ze nog eens on- noodig, „Netjes zitten, hoor, Dikkie en Henkie, en er om denken, dat jullie je niet vuil maken." Niet vuil maken? Dikkie streek over z'ri schoone blouse, stak toen z'n leege hand uit: „Ik heb toch nog niks?" klonk het argelsos, terwijl hij z'n moeder verbaasd aankeek. „O, jongen!".Ze werd rood tot ach ter haar oor en, en keek in de richting van de keuken, in de hoop dat tante Annie, die de tractatie stond klaar te maken, het kende firma Hupfeld, voorbeen Duwaer en Naessens te Amsterdam, welke aldaar eenige nieuwe automatische muziekinstru menten, door deze firma ln den handel ge bracht, demonstreert. Wij waren in1 de gelegenheid ze te hooren en- willen gaarne verklaren, dat ze ons zeer voldaan hebben. flt op dit gebied de laatste jaren bereikt is, grenst aan 'het volmaakte. Vooreerst is er de Helios automatische piano, tevens met de 'hand bespeelbaar. Behalve piano kunnen worden aangekoppeld cello, viool, lotofluit, slagwerk en saxofoon, tezamen of elk afzonderlijk, die ook weder kunnen worden uitgeschakeld, zoodat alleen piano muziek wordt gehoord. Als volledig auto matisch orkest voor dansmuziek bijvoor beeld is dit instrument buitengewoon ge ëigend. Verder waren er een drietal nieuwe mo dellen spreekmachines, n.1. de Columbla Kolster in 'baby- en groot model. Verbe terde en versterkte grammofoons, geheel wat geluidsterkte betreft, regelbaar. Het groote model is aangekocht door den heer Dallinga, den eigenaar van hotel „De Toe last". Het derde is eigen fabrikaat, de H i rp fel d - spreekmachine Tenslotte een nieuw soort tafelbillard, Dultsch Rola-patent. Hoewel uit den aard der zaak allereerst voor café's bestemd, eigent zich dit ook voor kamersport, of schoon het als zoodanig natuurlijk wat duur is. De wijze waar hier op kap worden gespeeld, is zeer aantrekkelijk, omdat hier alles afhangt, evenals bij het blllardspel, van de handigheid van den speler. Tot en met Vrijdagavond ls een en ander nog te zien en te hooren in „De Toelast". DE THERMOMETER AAN ONZEN VOORGEVEL. Sinds eenigen tijd ls de thermometer aan den voorgevel van onze drukkerij, die daar was aangebracht door de R.V.S., ver vangen door een anderen. Een vriendelijke voorbijganger had zichzelf namelijk een genoeglijk oogembljk bezorgd althans dit moet worden verondersteld door den vorlgen: te vernielen, een klein kunstje overigens. Er was een gaatje ge maakt in het buisje waardoor dit natuur lijk onbruikbaar was geworden. Wij hadden niet gedacht, dat in onze stad nog dergelijke zoutelooze aardigheden plaats vonden en dat het nog noodig zou zijn een beroep te moeten1 doen op welwil lender! om dergelijke kwajongensachtig heden te voorkomen indien zij ze zien ge beuren. Maar het is helaas niet anders en wij doen dan ook bij dezen een dergelijk beroep op het publiek om te voorkomen dat ook deze tweede thermometer denzelf den weg als de eerste opgaat. Wil men ons in dezen helpen? Niemand heeft er ten slotte wat aan als zoo'n thermometer stuk gemaakt wordt, zelfs hij, die het doet, kan er niet dan een zeer twijfelachtig genoe gen door ondervinden. 4E ABONNEMENTSVOORSTELLING. Leontlentje, door het gezelschap Cor y. d. Lugt Melsert. Wij helmen reeds medegedeeld, dat de voorstelling, welke as. Woensdag 19 Mrt. gegeven wordt door het Ver. Rott.-Hof- stad-tooneel van het naar Felix Timimer- man'a roman bewerkte tooneelstuk „Leontientje" door de aanwezigheid' van den heer en mevrouw van der Lugt Mel sert iets bizonders belooft te worden. Wij laten hier nog enkede perskritieken vol gen betreffende de voorstelling elders1: „Prov. Groninger Courant: Gisteravond is de schoone geschiedenis van het zoete Leontientje den dichterlijken Isidoor en den goeden heer Nonkel voor de honderd ste maal op de planken afgespeeld. Annie v. d. Lugt Melsert-v. Ees heeft de velen die in den schouwburg waren gekomen weer door haar innige zuiver-doorvoelde creatie» ontroerd. Doch hoe groot-menschelijk beeldt Cor v. d. Lugt Melsert den edelen pistoor uit, welk een warmte straalt uit zijn spel en hoe schoon klinkt het Vlaamsch uit zijn mond. „N. Rott. Courant": Met volle belangstelling hebben die talrijke toeschouwers geluk en leed van het lieve meisje als een O. L, vrouwken immers zoo goed en zoo schoon gevolgd. Zaterdagmiddag plaatsbespreking. Men raadplege daarvoor de advertentie. Voor niet-abonné s zijn tevens nog kaarten ver krijgbaar a 2.40. niet gehoord zou hebben, doch een Md ge lach deed die hoop in duigen vallen. Boos keek Moe naar Dikkie. Deze beantwoordde haar blik glunderend; hij stootte Henkie aan: ze konden er nu wel op rekenen, tante Annie had hen wel begrepen. Henkie streek zich, voldaan over de gunstige uit werking, vergenoegd over z'n schoone blouse, in 't zalige vooruitzicht, dde eens heerlijk in te kunnen zegenen. „Ach, geef die inhalige jongens toch niet tante Annie." Hun moeder keerde zich naar de genoemde, die met twee glaasjes limonade en twee taartjes op een blad binnen kwam. Maar die „inhalige jongens" staken hun handen al naar de voor hen bestemde lekkernijen uit. „Dank u wel tante Annie." Ze hadden weldra hun snoetjes met limonade en slagroom volgesmeerd, maar hun moeder dorst voor den tweeden keer geen gevaar lijke opmerking maken. Toen ze ternauwernood alles schoon gelikt hadden, kondigde zich het tweede verjaarsbezoek aan: mevr. Pieterse met haar zoon en dochter, zoon gewapend met een groote bouquet rozen. Aan het „Verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommis sie ingesteld voor de gemeente Den Hel der gedurende het jaar 1929" is het vol gende ontleend: Het aantal overledenen, waaronder niet gerekend dood geborenen, bedroeg 299. Het volgend staatje geeft een overzicht van de bevolking, de sterfte, de geboorte en de kindersterfte in de laatste jaren. Hierbij is alleen in aanmerking geno men de werkelijke bevolking dier ge meente. De cijfers tusschen haakjes ge ven de overeenkomstige getallen voor het geheele Rijk aan. Uit deze cijfers blijkt, dat de sterfte in 1929 belangrijk hooger was dan in de voorafgaande jaren, hooger dan zij sedert 1918, of, als wij dit griepjaar uitzonderen, hooger dan zij sedert 1906 geweest was. Uit nadere informaties hieromtrent bleek, dat de hoogere sterfte niet over alle leeftijdsgroepen gelijkelijk was ver deeld, maar dat zij te vinden was bij de zuigelingen en bij ouden van dagen. Oorzaken van deze groote sterfte onder zuigelingen en bejaarde personen zijn moeilijk aan te geven. 1928: inwoners op 1 Jan. 29192, over ledenen 223, levend geborenen 596, over ledenen beneden 1 jaar 14. 1229: inwoners op 1 Jan. 29044, over ledenen 299, levend geborenen 620, over ledenen beneden 1 jaar 80. Demping balkenhaven. Van eenige bewoners van den Rujjgh- weg ontving de Commissie een schrijven betreffende d^ aanwezigheid van stank- verspreidend vuil achter hunne wonin gen. Dacr die klacht bij onderzoek ge grond bleek, zond die Commissie bij schrij ven van 7 October 1929 aan B. en W. een advies tot het nemen van maatregelen terzake. B. en W. hebben, naar uit de gevoerde correspondentie bleek, de N.V. -Oort- gijsen en Zoon hierover aangeschreven en hen medegedeeld, dat op andere wijze met demping der balkenhaven moest wor den voortgegaan. De N.V. zette evenwel de demping op dezelfde wijze voort Ontheffing Bouwverordening. Driemaal werd gedurende het jaar 1929 een verzoek ingediend c«n ontheffing van art 16, le lid, der Bouwverordening (onbe bouwde ruimte). In twee dezer gevallen luidde het advies der Commissie gunstig en werd de gevraagde ontheffing door B. en W. verleend. Krachtens het voorschrift van art 14 sub b der Woningwet heeft de Commissie in 1929 aan B. en W. 161 woningen aan gewezen, waarblji het aanbrengen van verbeteringen noodzakelijk was. Voor zoover de toestand niet reeds ver beterd. bleek te zijn, werden telkens door B. en W., blijkens de door hen aan de Commissie in afschrift toegezonden be sluiten, de eigenaren tot het aanbrengen van de noodige verbeteringen aange schreven. De Commissie ontving in 1929 van het gemeentebestuur 48 maal bericht van het zich voordoen van een geval van be smettelijke ziekte. Die berichten betroffen: 87 maal een geval van roodvonk, 8 maal een geval van diptherltis en 8 maal een geval van meningitis Bovendien werden blijkens' do opgaven van B. en W. geconstateerd twee gevallen van meningitis en een van encephalitis. Gedurende het jaar 1929 werden 146 perceeJen aan de gemeentelijke duin waterleiding aangesloten, zoodat het totaal aansluitingen op 1 Januari 1930 bedroeg 7701. Gasvergiftiging. Tijdens die felle vorst in het eerste kwartaal van het verslagjaar kwamen eenige ernstige gevallen van gasvergif tiging voor tengevolge van het springen van gasbuizen. Uit de hieruit gevolgde corresponden tie bleek, dat dit springen van gasbuizen niet was te wijten aan de kwaliteit diex buizen, doch inderdaad! uitsluitend aan de felle vorst. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoren over de maand Februari 1929. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand Ingelegd f89.618.76 en terug betaald f 63.094,16, derhalve meer Inge- legd dan terugbetaald f 26.424.60. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 5S. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats- schuldboekjes ingeschreven een nominaal „Ja, ja, tante Annie, wat zeg je daar van he? Mijn zoon wou niet hebben, dat Ik ze je door den bloemist liet bezorgen, hij wou ze je zelf als een galante ridder overhandigen." De galante ridder tuurde juist over z'n bloemen heen naar Dikkie en Henkie, die hun vingers nog na zaten te likken. Die hadden de buit al binnen, overlegde hij, toen z'n moeder nog steeds z'n lof stond te zingen. Dikkie en Henkie beantwoord den z'n blik, met een voldaan gegrinnik, en stonden op otm den aftocht te blazen. De galante ridder stak nu van wal, over handigde tante Annie zijn bouquet rozen, en stamelde als een netveus minnaar z'n felicitatie. Corrie, een zelfbewust, aankomend bak- vlschje, trok haar mondje tot een ringe tje en stak met een gracieus gebaar haar hand uit. Meteen vloog de deur open, en een jongen van een jaar of acht stond hijgend van het harde loopen voor hen. „Tante Annie, gefeliciteerd]!" bedrag van 1 6600.— en afgeschreven f 2300.Derhalve méér in- dan afge schreven f 8300.Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 2. NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Febr. 1930. Op spaarbank boekjes werd in den loop der maand ingelegd f 162.840.10 en terugbetaald f 142.014.86. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 20.826.74. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij den aanvang van dit jaar f 1.534.656.06, klom dientengevolge tot f 1.657.010.32. Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand Febr. 125. De lediging in den loop van Februari van spaarbusjes leverde een bedrag op van f 3.044.11 aan kleine besparingen. Het aantal te Den Helder in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 1109 „NACHTASYL". Over de opvoering van Maxin Gorki'e „Nachtasyl", dat Vrijdagavond hier in Casino gegeven wordt, schrijft het Haar lems Dagblad": Dat dc leden van Bouber*s gezelschap een graad van bijna volmaaktheid bereikt iheb- ben ln het typeeren van menschen uit de Amstend'amsche volksklasse hebben wij meer malen mogen constateeren, maar in Gorki's stuk stonden zij voor vrij wat moeilijker taak, omdatde levenisschipbreukelingen, die in dit nachtasyl tezamen komen, voor hen geheel vreemde types zijn. In een Amsterdamsch volksstuk kunnen deze acteurs voor een deel imiteerend te werk gaan, in dit Russische stuk moeten ze zuiver „scheppen". En nu was het verrassend te zien, hoe prachtig velen van deze acteurs hierin geslaagd waren. Welk een sterke talenten zijn er onder deze zoogenaamde „volksacteurs" 1 Klaar als het geklater van het kristal heldere water van een bergstroompje, klinkt de zang van den unerel, vóór dag en dauw, eiken ochtend ln mijn slaap kamer. Het is nog schemerig en het duurt nog minstens een half uur vóór de zon even boven den horizont tipt. Hij port me eiken ochtend, dlan rek ik me wat uit, gaap geweldig en trek nog even de dekens tot onder mijn kan en luister.luister. Wat egn vroolijk, blij, geluid I Het klinkt zoo ongekunsteld, opbeurend en eigenlijk schaam je je soms een beetje, dat je hoofd vaak zoo vol muizenissen en spinraggen zit, die je heele leven voor een groot deel Is een pufverbod gewenscht Wat kan die oorzaak zfin van den achteruitgang van dien vischstand ln de Noordzee f Eenige maanden geleden hebben wij vermeld, dat bij de regeering plannen in overweging waren om, over te gaan tot een eventueel pufverbod, d.w.z. de vis- scherjj te verbieden op schol en schar, beneden een bepaalde maat, b.v. 20 e.M Wij hebben ons toen reeds afgevraagd of zoo n verbod voor de Heldersche vis- schers van groote beteekenis zou zijn en zullen nu, ln een drietal artikeltjes, het voor en tegen van oen pufverbod be schouwen en ook bezien ln hoever onze Heldersche visschers hierbij' betrokken zijn. De meeningen omtrent een eventueel verbod voor de pufvisscherij zijn zeer verschillend. De reeders zijn het er zelfs niet unaniem over eens, dat een verbod gewensoht is, hoewel er in deze kringen sterke voorstanders voor gevonden wor den. Wat is toch de oorzaak, dat de regee ring het noodzal^ijk begint te vinden, om een verbod te overwegen? Dat is spoedig gezegd, n.L de achteruitgang van den vischstand in de Noordzee. De vang sten van de laatste jaren zijn aanmerke lijk minder en het ziet er niet naar uit, dat daarin voorloopig verbetering zal komen. Wij lezen b.v. ln het verslag van de IJmuider Vischhandel Yereenïging, over 1929: „Het gaat dus met de vangsten weer in dalende lijn. Vooral voor Umui- den met zijn Noordzeevloot is het zeer wenschehjk dezen achteruitgang onder de oogen te zien." „Van enkele z ij'den wordt de schuld geweten aan de pufvissoherij,"'' Verder lezen wij in dit verslag: „Wij kunnen aannemen dat d)e „opzette lijke" pufvissoherij op den duur haar invloed kan gaan uitoefenen op den vischstand van enkele platvissohen (be doeld worden schol en schar, schr.) in de Noordzee, doch wat die rondvissohen, als b.v. sohelvisoh betreft, is aan te nemen, dat de hoofdoorzaak van den achteruit gang van den vischstand te zoeken is in overbevtesching." In datzelfde verslag wordt er over gesproken, dat de vangst van de groote en grootmiddel schol „onrustbarend" afneemt In dit verslag, waaruit we niet meer zullen citeeren, wordt dus niet positief uitgesproken, dat de oorzaak van den achteruitgang heslist moet worden toege schreven aan de pufvischerij, dóch dat de mogelijkheid bestaat, dat deze vis- scherij er mede aan schuldig is. Een van de voornaamste oorzaken wordt genoemd de overbevissching. En diit is ook alles zins aannemelijk. De laatste jaren toch is er een gestadige uitbreiding van dc trawlervloot en dat niet alleen in ons land, neen, ook in bet buitenland, vooral in het buitenland zouden we willen zeg gen, waar de vloot met de meest moderne stoomtrawlers ls verrijkt, enkelen met bevriezing der visch aan boord, dadelijk na de vangst, zoodat deze trawlers nog langer in ze» kunnen blijven en dus nog intensiever vissollen. Daarbij komt dat Hij keek of dat feliciteeren van hem heel iets bijzonders was, en.er volgde meteen op: „Mijn moeder zal vanavond een ca deautje voor u meenemen, maar dan kan Ikke niet komme, want ik moet naar bed." Hou dat vind ik lief van Je hoor Jaap, dat je van uit school hierheen bent geko men, om me nog te feliciteeren. Ga maar op de divan zitten, dan krijg je strakkies wel wat lekkers, jij ook Oorrie en Hans." Weldra zaten ze in een rijtje op de divan en wachtten op de dingen die ko men zouden. Maar wat een teleurstelling: tante Annie kwam binnen, maar op het presenteerblaadje, dat ze in haar hand hield, stonden alleen maar twee kopjes thee, en drie glaasjes limonade. Het ver wachte taartje, het hoofddoel van hun hartelijkheddsbetulgingen, was er niet op aanwezig. En een „nu-zal-ik-je-bloemen- in-'t-water-zetten-Hans", deed Hans' hoop dat het taartje het glaasje limonade wel dra zou volgen, ln duigen vallen. Hij boog zich verbitterd over z'n armzalig glaasje limonade. Oorrie wist vanwege den eerbied, voor haar bijna vijftlen-jari- de trawlervloot altijd buiten ls, weer of geen weer, er wordt gevischt, Zondags en dloor de week, en dat een dergelijke intensieve visscherij: op den duur haar in vloed moet doen gelden op den vischstand is begrijpelijk. Maar toch meenden eenige reeders, dat de pufvisscherij ook debet was aan de mindere vangsten, waarom zij zich tot de regeering wendden, imet het resultaat, dat de regeering een eventueel verbodi in overweging nam. De mogelijkheid ls natuurlijk niet uitgesloten, dat de puf visscherij van Invloed ls op den visch stand van enkele platvissohlen in de Noordzee. Jaarlijks tovh worden millloe- nen visohjes, die niet voor die consumptie geschikt zijn, uit hun element gehaald en voor een appel en een ei aan de visch- meel-fabrieken en eendenhouders gele verd. En nu is het vanzelfsprekend, zoo zei ons een deskundige, „wanneer je het kind wegneemt, dan krijg je geen moe der", of met andere woorden, deze mil- iioenen visohjes komen niet tot ontwik keling, sterven een vroegtijdigen dood en worden dus niet bestemd voor de con sumptie. Verbiedt men dus deze pufvissoherij', dan zal daarvan het gevolg zijn dat dui zenden vissohien tot vollen groei komen en dus de vischstand met deze verrijkt wordt. Voor we nu gaan schrijven over de mogelijikheid van het ver- biedlen vlan deze vttjssc h erij willen we er eerst even den nadruk op leggen, dat er onderscheid gemaakt moet worden, tusschen pufvissoherij en „op zettelijke" pufvisscherij. Opzettelijke pufvisscherij wordt uitgeoefend door ver schillende IJmuider visschers, die er met hun botter op uitgaan, om speciaal op die plaatsen te gaan visschen, waar zij weten diat jonge visch zit. Zij roei,en dus opzettelijk de jonge visch uit en dat is natuurlijk te veroordeelen. Voor zoover ons bekend is, wordt door de Heldersche visschers geen „opzette lijke" pufvisscherij uitgeoefend, de pul komt ha hun netten, terwijl op andere visch gevischt wordt. Bij een eventueel verbod zouden zij dus de puf weer over boord moeten gooien, want zij zouden natuurlijk even goed déze kleine visch weer in hun netten krijgen. De eenige mogelijkheid, om dit te voorkomen, zou zijn het maken van grootere mazen, doch dit is practisoh onmogelijk, omdat daarmee ook de visscherij' op de zg. rondvissohen, met name op de poon, de pieterman en' de tong onmogelijk gemaakt zou worden, daar deze visschen, bijl groo tere mazen, eveneens netjes door de mazen zouden zwemmen. Men ziet d-qs wel, dat het vraagstuk niet zoo gemakkelijk is, temeer waar een pufverbod nog maar zeer betrekkelijk aan het bezwaar van de vernietiging van kleine visch zou tegemoet komen. Doch laat ons daarover in een volgend artikel tje schrijven, waarin we dan tevens bes- zien wat een verbod voor onze visschers zou beteekenen. gen leeftijd, haar teleurstelling zichtbaar beter te dragen. Iemand van vijftien was natuurliik geen kind meer en kon zich niet als zoodanig gedragen, maar inwen dig speet het haar als haren op d'r hoofd. Hans stootte stlekum Jaap beteekenia- vol aan: „Ik heb gezien dat Dik en Henkie hun vingers af zaten te likken," deeldle hij hem fluisterend mee. „Ik denk wel, dat ze daarin zitten," lichtte hij toen weer Oorrie in, terwijl hij op een doos wees. Ze stak achteloos haar neusje in de lucht, maar wierp toch nog even een sluikschen blik in die richting. „Oorrie! Hans!" „Wét moe?" Oorrie keek verwonderd. „Willen jullie wel es ophouwe met dat gevlaa op een taartje?" „Ik moe?" Corrie keek zoo beleedlgd!, als alleen iemand van haar leeftijd kijken kan. „Ja, jij evengoed als Hans, al trek je er nog zoo'n uitgestreken gezicht bij. Ja, hoe vindt u dat, mevr. Hendrikse, die coquetteert al met joggles van de „zee vaart" en nu solliciteert ze weer naar een taartje."

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9