KANNEWASSER HET GEHEIM VAN DE LOLA IS ALTIJD poprein-^ GRIEP en INFLUENZA ABDU5IR0Q? /ha/tc Eerste Blad GRATIS. OOK VOOR BUITENLAND. ABDUSlROOPiBONBONS No. 6781 DINSDAG 18 MAART 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderang- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Zij, die zioh van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers Dinsdag 18 Maart 6.38 uur. Woensdag 19 6.40 ENGELAND. De Nationalistische beweging in Britsch-lndië. Wegens de inhechtenisneming van den burgemeester van Caloutta (de radicale leider Sen Ghipta die van opruiing be schuldigd wordt) staat het werk in de stad gedeeltelijk stil De scholen en „col leges" zijn gesloten. De secretaris van de vereeniging van studenten wekt deze op zich bij den strijd voor de onafhankelijkheid] aan te sluiten. Een opruiende toespraak. Alvorens het dorp Nadiad te verlaten, heeft Ghandi gezegd dat zijn marsch tot prediking der burgerongehoorzaamheid Maandag niet zou voortgezet worden. Hij neemt dus blijkbaar vandaag rust. Naar verluidt, zal de veldtocht voor het prediken van burgerongehoorzaamheid in de verschillende provincies beginnen, zoodra Ghandi daartoe het bevel geeft of wanneer hij in hechtenis genomen wordt. Te Anand heeft Ghandi de studenten aangespoord hun studies te laten rusten en de kooplieden om geen handel te drij ven. Hij verklaarde dat het eenige beroep voor allen hierin bestond „het land in vlam te zetten". Dan zou het niet lang meer duren, of het zou vrij zijn. De Indische Mohamedtoen tegen Ghandi Te New-Delhi is een vergadering van de voornaamste organisaties der Indische Mohamedanen gehouden, waaraan ver scheidene radicale leiders, die Ghandi vroeger gesteund hebben, deelnamen. Zijn houding werd nu afgekeurd. Men ver langt van herr\, dat hij zijn beweging uit stelt tot dat de Engelsoh-Indische confe rentie te Londen heeft plaats gevonden. De Mohamedaansche beweging zou zelfs bereid zijn, de strengste maatregelen der regeering tegen Gandhi's actie te steunen. Uit Anana in de provincie Bombay Wig BREIEN IIIIÜEEIE FEUILLETON door WHJXJAM laE QUEU3L 61) „Welnu?" vroeg ik. „Welk nut heeft bet voor u, /mij te doen arresteeren? Let wel> baron, ik ken uw geheim," zei ik be- teekenisvol. „En het is uw bedoeling inij geld af te persen voor die wetenschap, niet waar?" öiauwde hij mij toe, de kamer op en neer loopend. „Hoeveel moet gij hebben?" ..Niets, Ik wil het onrecht jegens Elltna Heath wreken." „Natuurlijk. Dat la begrijpelijk, te aneer daar u op haar verliefd zijt," zei hij sar castisch. „Maar is zoo iets niet gevaarlijk en ondoordacht, in verband met zekere bepalingen van het strafwetboek?" „In het minst niet," antwoordde ik kalm. „Dat schijnt u dan beter te weten dan ik," laohte hij. „Zij: is gevangen genomen in verband met een moordaanslag op me vrouw Vatourofi, de echtgenoote van den generaal, divisie-commandant van Ulea- borg." „Een moordaanslag?" riep Ik verbaasd uit. „Hebt gij haar gevangen genomen be schuldigd van moord?!" „Ik nietl Het gerechtshof te Abo von niste haar," zei hij, droog. „Het bleek een e'litleke samenzwering te wezen en de luister van Binnenlandsóhe Zaken te Sl Peteraburg vaardigde enkele dagen wordt gemeld, dat Gandhl voor de dorps bewoners daar een rede heeft gehouden, waarin hij zeide, dat niet met geld, doch slechts met bloed' de campagne gewonnen kon worden. Door zijn invloed zijn weder om verschillende Indische functionarissen afgetreden. Tengevolge van het stijgend aantal zie ken onder de deelnemers aan den onaf- hankelijkheidsmarsoh heeft Gandhi zich genoodzaakt gezien, een rustdag te hou den. TEGENMAATREGELEN. Teneinde Gandhi's actie tegen te wer ken is Zaterdag, naar Reuter uit Delhi meldt, een belangrijke maatregel gepu bliceerd in verband met het zoutmono polie. Alle politiebeambten in de provin cie Bombay boven den rang van gewoon agent krijgen dezelfde bevoegdheden als de beambten van bet zoutmonopolie, om zoodoende tot confiscatie of elke andere noodzakelijke handeling over te kunnen gaan. Gandhl zet zijn tocht voort. Ondanks de vermoeienissen zijn Gandhi en zijn volgelingen gisteren van Matar naar Babhan gegaan. Onder de eersten, die hen daar opwachten, waren de plaat selijke autoriteiten, die meedeelden, dat zij hun ambt reeds hadden neergelegd. Gandhl doodelijk vermoeid De tocht per auto voortgezet „Het Volk" deelt hieromtrent cLd. 16 Maart nog mede: Gandhi arriveerde gisteren te Boriavi met zijn 79 discipelen. Ofschoon zij nog maar pas aan het begin van hun tocht staan, toonden de pelgrims teekenen van groote vermoeidheid. Gandhi kreeg doe ken koud water om het hoofd en zijn bee- nen moesten' worden gemasseerd. Als spe ciale concessie heeft Gandhi zijn volge lingen toegestaan het verdere gedeelte van den langen weg per omnibus af te leggen. Een dag per week neemt de groep een dag rust en wel op Maandag. Gandhi brengt dien dag in volstrekte stilzwijgend heid door. UTT EET LAGERHUIS. De strijd in Rusland geen aan gelegenheid voor den Volken bond. In het Lagerhuis heeft Henderson gis teren in .antwoord op verschillende vragen meegedeeld, dat de regeering na ernstig beraad tot de conclusie was gekomen, dat de zaak der godsdienstvervolgingen in Rusland! geen aangelegenheid was, die door Engeland of eenige andere mogend heid voor het forum van den Volkenbond gebracht kon worden volgens artikel 11 van het Handvest BELGIS. verwekkende arrestatie geschied1. Eenigen tijd geleden kwam een vreemdeling, waar van gezegd werd, dat hij 80 millioen francs rijk was, zich in hot om zijne schil derachtige ligging bekende dorp vestigen. Hij kocht het kasteel van LLnkebeek en gaf ten raadhuize dien naam op van Simon Barman en diende een verzoek in tot het verkrijgen van naturalisatie, welk verzoek vrij spoedig werd ingewilligd. Het parket te Brussel kwam onlangs echter tot de ontdekking, dat Barman betrekkingen on derhield mét de Sowjetregeering en de derde internationale, in werkelijkheid Zymal Cyrinski heette, in 1882 te La oho- viss in Polen werd geboren en van Rus sische nationaliteit was Maandag begaf de recherche zich naar Linkebeek, arres teerde Cyrinski en legde beslag op tal rijke Russische documenten. Deze zullen nader onderzocht worden. Cyrinski is in afwachting van verder onderzoek opge sloten onder verdenking van het dragen van een vaischeni naam. DUITSOHLAND. HINDENBURG'S NAAM ONDER HET YOUNG-PLAN. De Berlijnsche correspondent van »De Telegraaf» schrijft omtrent de onder- teekenlng van het Young-plan door den Duitschen rijks-president Hindenburg een waardeerend artikel, waarin hij o.a. zegt: Opvallend en bewonderenswaardig is de volkomen uitschakeling van zijn eigen persoonlijkheid. Het is moeilijk aan te nemen, dat de parlementaire autoriteiten met wie hij onophoudelijk te doen heeft, hem, den ouden militair, innerlijk sym pathiek zijn. Hoe gemakkelijk had zich het geval kunnen voordoen, dat zijn persoonlijk prestige in het gedrang kwam. Men hoort er nooit van. Honder den schreven hem, dat de naam, die met de grootste Duitsche overwinningenis verbonden, niet onder het Young-plan mocht staan. Wat hij hun antwoordt, teekent zijn karakter in zijn volle grootte. Die zingncde, Lficdient ./haald te worden: Velen hebben met welgemeende be doelingen aan mij persoonlijk het ver zoek geriebt mijn naam, den naam van den vroegeren legeraanvoerder, niet daardoor voor de geschiedenis te ver duisteren, dat ik met bem deze wetten bekrachtig. Hierop antwoord ik: >Ik heb mijn leven in de groote school der plichtsvervulling, in het oude leger door gebracht en daar geleerd, steeds zonder te letten op mijn eigen persoon, mijn licht jegens bet vaderland te doen. •aarom moest bij mijn beslissing iedere gedaohte aan mijzelf geheel op den achtergrond treden. Daarom kon ook het denkbeeld door een plebisciet of door af te treden de verantwoordelijkheid van mij af te schuiven, bij mij geen ingang vinden». De naam van Hindenburg zal daar door, dat hij onder de Young-wetten staat, niet verduisterd worden. Men zal hem er om eeren, want deze naam staat 6r als een symbool van onbaatzuchtige plichtsvervulling». SPANJE. Opzienbarende arrestatie van een sowjetspion. De oorrespondent van de „N. Rott. Ort." te Brussel meldde gisterenavond: In het in de nabijheid van Brussel ge logen dorp Linkebeek is Maandag op be vel van het parket te Brussel een ophef geleden een order uit, haar naar Saghalien1) te transporteeren." „Ah!" siste ik, woedend. „Omdat gij bang waart, dat zij haar geheim op schrift zou openbaar maken." „U beleedigt imij. U weet klaarblijkelijk niet wat u zegt," riep hij geraakt uit „Ik weet zeer goed wat ik zeg. U hebt haar opzending naar Saghalien verzocht, opdat uw geheim veilig bewaard zou blij ven. Doch, baron Obergt" zei ik spottend- beleefd, „u kunt doen wat u wilt, u kunt Elima Heath doodmartelen, u kunt mij ge vangen nemen, indien gij durft, maar er zijn getuigen van uw misdaad en die ge tuigen, dat zeg ik u, zullen ons wreken," Plotseling werd1 hij doodsbleek; ik zag, dat imijn schot doel had getroffen.. De man, die hier in al zijn waardigheid tegenover mij stond was schuldig aan een misdaad, die Elma Heath alleen kon open baar maken. Zijn manier van optreden tegenover haar; het laten arresteeren op grond van een samenzwering, bewees hoe sluw en weldoordacht de onmenschelijke heerscher van dit ongelukkige land zijn helsohe voornemens ten uitvoer wist te brengen. Hij vreesde Elma en veroor deelde haar naar dat ongelukkige eiland te worden gezonden. „U is niet bang voor gevangenschap, schijnt het, mijnheer?" vroeg hij, onwille keurig verbaasd. „In het minst niet; ten minste wat betreft u," antwoordde ik kalm. „U moogt vertegenwoordiger van den Alleenheer- scher wezen; goed; doch zelfs in uw BAAI-TABAK Primo de Rivera te Parijs overleden. Onverwacht einde van dan ex- Ölctator. Primo de Rivera is Zondagmorgen om elf uur in zijn hotel te Parijs, in de Rue du Bac ten gevolge van embolie (aderverstop ping) plotseling overleden. Primo vertoefde met zijn familie sinds eenige weken te Parijs, vanwaar hij bin nenkort naar Frankfort a. d. Main zou ver trekken om daar een kuur te maken in verband met zijn suikerziekte. Primo had na zijn val als dictator zeer eenvoudig te Parijs geleefd. Hij bleef zel den laat uit en hield een streng dieet, ook in verband met zijn suikerziekte. De laatste twee of drie dagen had de toestand van Primo's hart reden gegeven tot eenige bezorgdheid, doch hij meende, dat hij daarvan reeds weer hersteld was. De sterfkamer werd 's middags bezocht door den Spaanschen gezant, den Spaan- sohen consul, maarschalk Pétain en Ci- troën. Groote sensatie te Madrid. Het bericht van den dood van Primo de Rivera werd Zondagmiddag te Madrid bekend en verwekte groote sensatie. Men wist wel is waar, dat hij sedert langen tijd ernstig ziek was, doch aan den anderen kant had hij zijn groot weerstandsver mogen herhaaldelijk bewezen. Zijn val als dictator, zoo werd verklaard, trof hem zeer zwaar, vooral door de omstandig heden, waaronder deze plaats had. Hij had zelf willen heengaan maar met de eer waarop hij meende recht te hebben. Dat de koning zich genoodzaakt zag, hem open lijk heen te sturen, en dat daarop in het geheele land een haat-campagne tegen hem was begonnen, die hij nimmer ver moed had, heeft Primo zeer geknauwd. Nog slechts een paar dagen geleden ver klaarde zijn zoon José Antonio aan jour nalisten te Madrid, dat zijn vader in de zes jaren' van zijn dictatuur zijn gezond heid geheel had verwaarloosd, en na zijn val diep ongelukkig was. Ongetwijfeld zal thans onder groote kringen van de bevolking een gevoels-om- slag inzetten. Verwacht kan worden, dat zijn overlijden een eind zal maken aan de campagne, welke nog steeds tegen hem en zijn maatregelen werd gevoerd. Boven dien zal de algemeene situatie er door worden opgehelderd, want het is zeker, dat eenige invloedrijke vrienden van Primo den laatsten tijd sterk hebben geïntri- Voorde Borst geerd voor een herstel der dictatuur on der zijn leiding. Deze beweging stond onder leiding van generaal Anido, den voormaligen minister van Binnenlandsóhe Zaken. De overbrenging naar Spanje. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van generaal Primo de Rivera te Parijs in het hotel waar hij overleden is, gekist. Nadat een geestelijke een gebed had uit gesproken, werd het stoffelijk overschot naar het station gebracht. Aan den nacht trein naar Spanje was een speoiale wagen gehaakt Te Bordeaux is generaal San- jurgo met twee ordonnans-officieren aan gekomen om het lijk in ontvangst te nemen. Primo's lovenglooc». „De Telegraaf' schrijft o.m.: Dit trieste einde had in de jaren rond de eeuw-wisseling wel niemand kunnen bevroeden. De toen omstreeks 80-jarige Miguel hiji was in 1871 geboren een charmant en hupsch jongmensch, was Spianje's jongste generaal. Twee formi dabele kruiwagens, een vermaarde vader overwinnaar ln den Oariiaten- l) Saghalien of Saohalln, het meest Noordelijke eiland van de Japansohe eilandengroep, evenals Siberlö en Jakoetsk een verbanningsoord onder het Tsarenrijk. gebied bestaat rechtvaardigheid voor iemand, die onschuldig is." Een onheilspellende glimlach speelde om de dunne lippen. „Alles wat ik u kan zeggen," zei hij], is dit: „Breng de Engelsóhe dame hier en ik zal haar recht doen wedervaren." Op nieuw lachte hij hoonend. „U zegt dit, omdat u weet, dat het on uitvoerbaar is," zei ik. Dit antwoord ont lokte hem een lach, zóó ontzettend, zóó afschuwelijk, dat ik een oogenblik sid derde bij de gedachte, dat Elma misschien weder in zijn handen was gevallen. „Ik wilde u enkel doen uitkomen, dat ik in het minst geen vermoeden heb, wie de persoon in quaestie is," zei hij koud. „U schijnt een romantische aantrekking te gevoelen tot dat meisje, dat mevrouw Vakuroff trachtte te vermoorden. U schijnt te vergeten, dat gij medeplichtig zijt geworden, door uw wijze van optreden te Kajana. En ten slotte heeft u de onbe schaamdheid tot mij door te dringen en. mij tal van beschuldigingen naar het hoofd te slingeren en feiten ten laste te leggen, die u in het minst niet bewijzen kan." „Ik herhaal niet alleen, baron Oberg, dat u voor eigen veiligheid de dame ge vangen houdt," antwoordde ik, „doch ik voeg er aan toe, dat u de bewerker is ge weest van de misdaad, die haar van haar spraak en gehoor beroofd heeft Dat is op uw aanwijzing geschied." „Op mijn aanwijzing?" „Zeker, op de uwe." Hij lachte nogmaals, onnatuurlijk, ge maakt, en steunde tegen de groote schrijftafel aan. „Wat nog meer?" vroeg hij, benieuwd wat ik verder zou beweren. „Wat wilt u toch?" „Ik wil tIIeen, dat u Elma Heath de vrijheid geeft." „Is dat alles?" „Voorloopig ja!" „Maar, de minister heeft haar opzen ding naar Saghalien bevolen, als gevaar lijk voor den Staat." „Met andere woorden, ze zal mishan deld, misschien wel doodgegeeseld worden?" „Tegenwoordig gebruikt men den knoet niet meer in onze gevangenissen," zei hij kort. „Zijne Majesteit heeft dat verbo den." „Inplaats van den knoet, gebruikt u dus nu de wreedheden, die te Kajana worden bedreven, niet waar?" „Mijn tijd is te beperkt om te redetwis ten over ons systeem van rechtspleging, mijnheer," zei hij ongeduldig. Hij wist( dat Elma mij had ingelicht en hij vreesde, dat zij de geheele waarheid verteld had. Dit moést hem nog meer op haar verbit terd doen worden en zou ten gevolge heb ben, dat hij haar meer dan te voren het zwijgen zou wensohen op te leggen. Ook voor eigen veiligheid d.us, moest hij vrees koesteren voor ruchtbaarheid, die ik aan de zaak zou kunnen geven. „In Engeland ging u voor haar oom door, en hier houdt u haar gevangen. Waarom doet u dat?" vroeg ik. „De Staat houdt haar gevangen; niet ik." „Wie bracht haar hier? Gij! Wie wierp de schuld van den moordaanslag op haar? Gij! Gij! De Beul van Finland! Maar ik zal haar wreken. Haar geheim zal wereldkundig worden. Gij zijt haar vijand, en dientengevolge de mijne!' l) Officieel werden lijfstraffen afge schaft, maar niettegenstaande de „offi- cieele" afschaffing, bleef het regime van da roede onder het Tsarenrijk bestaak. „Goed!" gromde hij binnensmonds, met gebalde vuisten op mij toetredende. „Let wel, mijnheer, u heeft mij bedreigd. Ver geet niet, dat ik Gouverneur-Generaal van Finland ben." „Al waart gij de Ozaar in eigen per soon, toch zou ik niet aarzelen u .al* tyran, als geweldenaar te brandmerken tegenover een sohuldelooze, hulpbehoe vende vrouw." „En tegen wlen zoudt u dergelijke nonsens uitkramen," lachte hij heesch. „Tegen de muren van uw gevangenis te Kajana? Ja, mijnheer Gregg, daar zult u heen moeten. Gij dreigt mij, mij!" lachte hij, vreemd schor, in een stoel neerzinkend en snel eenige regels op een stuk papier krabbelend, waaronder hij zijn handteekening zette. „Ik dreig niet. Ik hal handelen." „Ik ook," zei hij, valsch lachend. Hij vloeide het geschrevene af; zei: „In de duisternis en de stilte van uw levend graf moogt gij zeggen wat u verkiest, al is het nog zoo onzinnig. Nonsens wordt daar door méér idioten uitgekraamd!" „Zoo?! Waar ga ik dan heen, als ik vra gen mag?" „Terug naar Kajana. Hier heb ik het geteekend bevel, u als een gevaarlijk, po litiek misdadiger te behandelen; als iemand, die mij heeft beleedigd; dat beteekent, dat u levenslang in een oei onder den grond zult opgesloten blijven." Ik lachte luid; zocht met mijn hand het vrijgeleide van den Ozaar, dat alles- vermogende document; de oekase mij als gast van den Czaar te behandelen. Dat zou mijn troefkaart wezen. Het volgende oogenblik echter stokte mij de adem in de keel.Mijn zak was ledig. Mijn portefeuille was mij ontstolen! (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT ADM. HELD. CRT. Licht op voor alle voertuigen: Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Lat op den gelen winkel. - Telefoon 251. J\an me ofels scheler», eersf even m'n BAAI TAÊAK halen! Laai hem maar fluiten, D/e lekkere j eRUN0 3 ECHTE FRIC.SCHE Daar han IK niet buiren'' zijn een gevolg van besmetting langs de ademhalingsorganen. Tast de kwaal in haar oorzaak aan. De planten-extracten In Abdijsiroop zuiveren Uw borst van de slijm met ziektekiemen en zullen den hoest verdrijven, 't Aangewezen middel bij Griep, mm Bronchitis. Kink- AKItClm hoest en Asthma. Flacons11.50, f 2.75, f 4.50 leta Nieowi I Voor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop te „stollen" met behoud van alle genezende be.standdeelen tot 60 cent p. doos Een kuur met Fo«ter's Maag- pillen baat bij de hardnekkig ste gevallen van slechte spijs vertering en verstopping. f0.65 per flacon in dro gistzaken en apotheken.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1