T ES'O'N'A TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS De eerste speeltuin in Den Helder. VAN DONDERDAG 20 MAART 1030 instituut voor A RTtF.7T>FlR.<i01VTWTirKFT ,TN Q. WQ herinneren aan de lezing van mr. dr, G. v. d. Bergh, lid der Tweede Kamer, op morgen, Vrijdagavond 8 uur in het Marinebondsgebouw, over: „Medezeggen schap, vooral voor de overheidsbedrijven". Men zie verder de advertentie in dit nummer. een lezing over het nut van speeltuinen. Elders in dit nummer vinden onze lezers een advertentie van de Speeltuin- vereeniging „Tuindorp", waarin alle radio-luisteraars worden opgeroepen, Za terdagmiddag om 6 uur, af te stemmen op Hilversum, waar de heer Dubois, voor zitter van den bond van Amsterdamsche speeltuinverenigingen, een lezing zal houden. De heer Dubois zal bij deze ge legenheid ook speciaal tot de Heldersche luisteraars een kort woord spreken. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX" Nei 't wy fornimme scil boppeneamd Selskip op Snjoen, de 29ste Maert, in ütfiering iaën yn „Musis Sacrum". D'r scil opfird wirde „Hwa scil it winne", blijspil yn trije bidriuwen, fen Arend Bouima. Wy imeltsje d'r attint op, det dit de léste iepembiere ütfiering yn dit win- terhealjier is. Wol is op 'e léste jierfor- gearringe bistuten, det d'r noch in fjirde gearkomste hélden wirde scil, mar dy is ütslutend for de leden. Hokker plannen men for dy léste joun hat, scil- meidield wirde op de ütfiering fen 29 Maert. Ljue, dly 't noch lid wirde wolle, kinne hjarren opjaen Faibryksgrêft 17. Sjuch fierder de adfortinsje yn dizze krante fen Tiisdei 26 Maert. JAARVERGADERING „HELDER'S BELANG". Herdenking 40-jarig bestaan. Dinsdagavond had in het Kegelhuis de algemeene jaarvergadering plaats van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Helder's Belang". Met inbegrip van het bestuur waren circa twintig personen aanwezig. Nadat de Voorzitter, de heer Biersteker, den aanwezigen het welkom had toegeroepen de burgemeester, de heer Driessen, had1 bericht gezonden van verhindering, de heer Engelmann, een der bestursleden, zou wat later ter ver gadering komen werden de notulen der "vorige vergadering door den secretaris, den heer Fijting van Walsem, gelezen en zonder opmerkingen in dank aanvaard Ook het finantieel verslag, dat de pen ningmeester, de heer Ten Klooster, uit bracht, gaf geen aanleiding tot eenige be spreking. De secretaris deed voorlezing van het jaarverslag der Vereeniging, waaraan wij het volgende ontleenen: Ledenwerving. Het ledental der V ereeniging liep weer iets terug, hetgeen alhier een gewoon verschijnsel is. H u 1 d i g i n g e n. De op initiatief onzer Vereeniging gevormde Commissie uit de Burgerij, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Kon. Instituut der Marine, heeft zich van hare verplichtingen naar genoegen gekweten. Het verslag bevat hieromtrent nadere mededeelingen en bevat voorts een woord van hulde aan de diverse Muziekvereeni gingen die de slag van Waterloo hebben ten gehoore gebracht. Reclame, In de Gids voor schoolrei zen, uitgegeven te Den Haag, is wederom een aanbeveling geplaatst voor een be zoek aan Den Helder en Huisduinen, ter wijl opnieuw vele gidsen van beide plaat sen werden verzonden. Spoorverbindingen. Op ons her haald verzoek tot betere treinenloop en om op Zondag een betere verbinding te krijgen is voor de zooveelste maal afwij zend beschikt, deze zaak is zelfs nog in den Spoorwegraad onderzocht, doch zon der resultaat. Medailles. Aan den Noord-Holland- schen Voetbalbond is een zilveren medail le toegekend voor de gehouden schoolwed- strijden. Aan de Pluimveevereeniging Den Hel der en Omstreken is een verguld zilve ren medaille uitgereikt voor de gehouden tentoonstelling. Hotel-Pension Zeebad Huls duinen. Ter gelegenheid van de ope ning heeft Helder's Belang gemeend daar aan een autotocht te moeten verbinden naar de bloembollenvelden te Breezand. De vele vreemdelingen hier dien dag aan wezig, waren daarmede zeer ingenomen en uiterst voldaan, temeer daar de Vei- lingsvereeniging alles in het werk stelde ons te ontvangen en onder leiding een der grootste kweekerijen te doen bezoeken. Door verschillende eigenaars van auto's alhier werden wij daartoe in de gelegen heid gesteld, waarvoor dezen heeren van deze plaats uit nogmaals een woord van dank wordt gebracht. Het aanwezig zijn van de groote pers en van den secretaris van den A.N.W.B. heeft merkbare gevol gen gehad, vooral een zeer vleiend stukje hl de „Kampioen" heeft vele vreemdelin gen naar hier doen komen. De secretaris Reclamezuilen. Ofschoon de toe stand waarin die verkeeren verre van goed is, heeft men van reparatie moeten afzien, gezien de hooge kosten tegenover de geringe voordeelen die daaraan ver bonden zijn. Dat zij aan een werkelijkè behoefte voorzien, kan men bet geheele jaar door constateeren door de vele bil- letten die daarop geregeld worden ge plakt. Kamer van Koophandel. Het is het Bestuur mogen gelukken van deze Kamer over dit vereenigingsjaar een subsidie te bekomen; getracht zal worden dit jaarlijks te doen plaats hebben. Vreemdelingenbezoek. Op 25 en 26 Juli werd de gemeente bezocht door ongeveer 60 Duitsche heeren, die alhier een nacht logeerden. Van Wieringen wer den zij per autobussen afgehaald en hier in Hotel Bellevue en Den Burg onderge bracht, alwaar tevens gedineerd werd. 's Avonds werd een bezoek gebracht aan het strand en het Paviljoen, alwaar de Directie van Zeebad voor een gezellige ontvangst had gezorgd door er een strijkje te laten optreden. Den .volgenden dag ging men naar Alkmaar. Later in den zomer kwam nog een tweede ploeg Duitschers hier om een dagje in Den Helder te vertoeven, en keerden na hier gedineerd te hebben, des avonds weer terug. Helder's Belang heeft het verblijf alhier geheel geregeld, waar door aan de verwachtingen van Vreemde lingenverkeer zeer zeker is voldaan en waarvoor de erkentelijkheid later in ont vangst genomen werd. Van beide gelegenheden werd gebruik gemaakt door in ruime mate gidsen en prospectussen te verspreiden. Vele schoolreisjes werden naar hier ondernomen, waarbij van de voorlichtin gen van ons Bestuur gaarne gebruik ge maakt werd, waaronder bezoek aan het Vliegkamp De Kooij, de Marinewerf en het verblijf te Huisduinen. Al deze toch tjes werden per autobus naar hier ge maakt en de diverse Hoofden van scholen waren dankbaar gestemd en geheel vol daan over onze bemiddeling. Tentoonstelling. Omtrent een aanvraag van den heer Tosi Facino uit Amsterdam om in het najaar 1930 alhier wederom een tentoonstelling te houden, werd geadviseerd daaraan geen gevolg te geven, daar de vorige nog geen twee jaar geleden was en de belangstelling op een daartoe uitgeschreven vergadering met den middenstand niet groot was. Pensionaanvragen. Et moge wel eens beweerd worden dat men in de stad zoo weinig hoort van de verrichtin gen van Helder's Belang, bovenstaande geeft u een overzicht wat op velerlei ge bied is verricht. Daarbij wil ik de mede deeling doen dat in 1929 ruim 80 aan vragen voor logies zijn ontvangen, waar omtrent inlichtingen zijn verstrekt met toezending van adressen, gidsjes en pros pectussen, behalve de uitgebreide cor respondentie betreffende de bezoeken van over de grenzen. Jammer dat er zoo weinig gelegenheid is voor pension, daar de meeste aanvragers dergelijke geschikte gelegenheden zoeken. Belangstelling in de Ver e e n i g i n g. Een merkwaardig feit is de geringe belangstelling in de Vereeniging van de zijde van de winkeliers. Hoevelen zijn er niet die geen lid zijn van Hel der's Belang, waarvan de contributie toch slechts een gulden bedraagt. Rekent men nu dat op de geheele bevolking van Den Helder nog geen 300 personen lid zijn, dan kan men zelf de gevolgtrekking omtrent de belangstelling maken. Het zou daarom te wenschen zijn dat ieder die het goed met de stad zijner inwoning meent, lid werd van Helder's Belang, waardoor nog meer propaganda gemaakt kon wor den en nog meer Vreemdelingen 's zomers naar hier kwamen en waarvan de winke liers zeker de vruchten zouden plukken. Zou misschien het 40-jarig bestaan der Vereeniging in 1930 daarin een verande^ ring ten goede brengen? de meest regelmatige en vlugste dienst op ALKMAAR en A'DAM. De stad Parijs krijgt daarvan 1 milliard. En in onze stad, waar toch het vreemde- lingenbezoek betrekkelijk zoo gering was, zijn verleden jaar 1000 menschen in pen sion geweest te Huisduinen. Men mag het bedrag, dat zit hier ter stede achterlieten onder den middenstand, tooh zeker wel op 80 tot 100.000 gulden schatten. De nering doenden zijn het, die hiervan de baten trekken en het is duidelijk, dat, naarmate onze Vereeniging krachtiger wordt, ook meer kan worden verricht ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Uit het verslag van den secretaris hebben wij om trent het werk onzer vereeniging reeds een en ander vernomen. Veel is erboven dien nog, dat niet zoo naar buiten bekend wondt, maar het werk, dat door H B. ver richt wordt, onderschatte men niet. Nu dit jaar de Vereeniging haar 40-jarig bestaan herdenkt, hebben wij ons afge vraagd wat gedaan kan worden om haar krachtiger te maken en tevens het vreem delingenverkeer te bevorderen. Ten vori- gen jare zijn een aantal gidsjes (blauwe hoekjes) verspreid, hetgeen reeds een be langrijk stuk werk is. Maar voor krach tiger werk is meerder steun noodig. Met het organiseeren vajn kinderfeesten en dergelijke zal de Vereeniging zich niet meer bezighouden; daarvoor zijn thans andere vereenigingen aangewezen. In de bestuursvergadering is thans het plan ge rijpt dit jaar een feestje te organiseeren; op de groote trom te slaan. Het plan is geopperd tot het houden van behendig heidswedstrijden voor motoren en auto's. Daarvoor is evenwel de steun noodig van de ingezetenen en de winkeliers. Beken dikheids wedstrijden voor motoren. Een badkrantje tevens officieel orgaan der Vereeniging. Mededeelingen 40-jarig bestaan. De Voorzitter herinnert er aan, dat 1930 een voor de Vereeniging bizon der jaar is. 25 Juni 1890 n.1. werd de Kon. goedkeuring verkregen der statuten van „Helder's Belang". Uit de oude notulen blijkt dat eerste voorzitter der vereeniging was de heer De Waal, een naam, die wei nigen zich wellicht zullen herinneren, welke met eenige inzetenen de Vereeni ging „Helder's Belang" had opgericht. Aanvankelijk stond deze vereeniging op het standpunt uitsluitend zuiverplaatse lijke belangen te behartigen, die konden strekken ter verhooging van het uiterlijk aanzien der gemeente. Eten van de eerste werkzaamheden is bijvoorbeeld geweest de beplanting van het Ankerpark, waar voor nog elk jaar door de Vereeniging 2.aan recognitie aan het rijk moet worden betaald. Destijds waren de werk zaamheden der vereeniging dan ook zeer beperkt. Later zijn ze uitgedijd, toen de heer Jaring voorzitter werd, werden ver schillende sub-commissies gevormd', die zich met allerlei werkzaamheden bezig hielden. Door verschillende oorzaken is in den loop der jaren het werk van H. B. veranderd. De Economische Commissie eerst, de Maatschappij van Nijverheid later nam een deel van het werk over, zoodat ons werk tenslotte beperkt bleef tot de bevordering van het vreemdelingen verkeer. Spr. meent, dat het verstandig is, dat Helder's Belang zich in den vervolge ook uitsluitend blijft bepalen tot de be vordering van de belangen van 't vreem delingenverkeer; dit is een groot econo misch belang, waarvan de beteekenis nog te weinig wordt ingezien. Het vreemde lingenverkeer vormt inderdaad een be langrijke bron van inkomsten voor een gemeente en het mag verbijsterend wor den genoemd, dat hieraan nog zoo weinig aandacht wordt besteed en de medewer king nog zoo gering is. Uit onlangs ge publiceerde cijfers blijkt, dat bijvoorbeeld 1928 een bedrag van 21/» Ter vergadering oirculeeren eenige proefdrukken van het eerste nummer van een nieuw krantje. „Het Dubbel Tij", uit gave van de firma De Boer, badcourant voor Huisduinen, tevens officieel orgaan van H. B. De heer Biersteker merkt naar aanleiding hiervan op, dat het plan hiertoe reeds door wijlen den ouden heer De Boer "was ontworpen, doch door de treurige om standigheden van diens overlijden is van de uitwerking tot nu toe niets gekomen Thans komt binnen enkele dagen het eer ste nummer uit, spr. dankt den heer De Boer voor diens ijver en hoopt, dat dit blaadje tot de bevordering van het vreem delingenverkeer veel zal mogen bijdragen. (Wij willen hieraan toevoegen eerstdaags op de verschijning van dit krantje nader terug te komen) Naar aanleiding van deze mededeelin gen worden enkele vragen gesteld. De heer Monhemius vraagt of het niet mogelijk is tegelijkertijd een etalage' wedstrijd te organiseeren alsmede een be drag uit te trekken voor een doeltreffen de reclameplaat. De heer P. H. L. M a a s (dir. gem. rei niging) deelt mede, met den heer Grun- wald een comité te hebben gevormd uit de burgerij teneinde de belangstelling voor deze wedstrijden op te wekken en den dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. De Voorzitter antwoordt, dat een etalage-wedstrijd al meerdere malen is ge organiseerd. Omtrent een reclameplaat zijn op het oogenblik nog onderhandelin gen gaande. De mededeeling van den heer Maas heeft spr. met zeer veel genoegen vernomen. De Secretaris, de heer Fijting van Walsem, brengt verslag uit van de in Utrecht gehouden gecombineerd vergade ringen der secretarissen der diverse Ver eenigingen voor Vreemdelingenverkeer. Op deze vergadering is gesproken over de geringe medewerking, die ondervonden wordt van de zijde van belanghebbenden inzake het toetreden als lid der V.V.V. Men stelde voor maatregelen te nemen ter bekoming van een statistiek, waaruit zou blijken hoeveel hotelhouders b.v. jaarlijks uitbetalen aan leveranciers, om daardoor die leveranciers tè kunnen bewerken hun bijdragen aan de V.V.V.'s te bepalen. Men wensohte het zoover te kunnen bren gen, dat alle personen, die indirect ge noten van de voordeelen der vreemdelin gen, ook zedelijk verplicht waren aan de V.V.V.'s te betalen. Het schijnt een alge meen kwaal, waarover iedere vereeniging klaagt, dat van de zijde der winkeliers zoo weinig belangstelling wordt getoond. Groote reclame wordt dit jaar gemaakt voor Holland op de tentoonstelling en te Antwerpen en te Luik, waar met steun der regeering bureaux zullen zijn geves tigd1. Een nieuwe reclameplaat is gemaakt voor de badplaatsen aan de Noordzee en een met de Alkmaarsohe kaasmarkt. Veel werk wordt gemaakt in de laatste tijden van het vertoonen van lantaarnplaatjes in de bioscopen, waarvan de eigenaars be reid zijn deze voor niets onder de reclame op te nemen. Aanvragen of toezending kan geschieden aan het adres van den Directeur van den Bond. Ook komt in de kode het vertoonen van films, ongeveer 300 a 400 meter zoogenaamde smalfilm, waarvan veel werk wordt gemaakt en die zeer in den smaak vallen en ook in het buitenland worden vertoond. Naar aanleiding hiervan merkt de Voorzitter op van hoe groot belang het was, dat H. B. is toegetreden tot den alg. Bond van V.V.V. Er bestaat thans contact met de andere Vereenigingen, en reeds nu kan worden geconstateerd, dat meer notitie van Den Helder wordt ge nomen dan vóórdien. Nog slechts eenige jaren terug werd een reclameplaat ge maakt van de Noordzee-badplaatsen, waar op Holland eindigde te Bergen; thans zijn Huisduinen en Koog op Texel daarin op- De heer M. S. de Jong merkt naar aanleiding van des secretaris' opmerking betreffende een achteruitgang van het ledental op, of het niet wenschelijk is een feestvierende vergadering te heieggen en daarop de Heldersche winkeliers tevens uit te noodigen, waarbij dan reclame voor de Vereeniging kan worden gemaakt. De Voorzitter wil thans afwachten welk resultaat het werken van het door de heeren Maas en Grunwald gevormde comité zal hebben. Verleden jaar zijn alle leden van EL B. persoonlijk voor de jaar vergadering uitgenoodigd en het resultaat van thans, nu het niet is geschied, is groo- ter dan toen. Voor een feestvergadering zijn trouwens geen middelen; opzettelijk houden wij de kosten der vergaderingen zeer laag door b.v. onze eigen consumpties te betalen en al het werk der vereeniging geschiedt uit liefhebberij. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren Bakker, Engel mann en Biersteker. Laatstgenoemde merkt naar aanleiding hiervan op, dat hij zich wel eens heeft afgevraagd of het niet tijd voor hem wordt uit de vereeniging te gaan en zijn plaats door een ander te doen innemen. De vergadering antwoordt daarop door de aftredende heeren te her kiezen met 18 stemmen; de beide andere zijn verdeeld over eenige heeren uit de vergadering. De Voorzitter zal met genoegen de herkiezing aanvaarden en dankt voor het in hem gesteld vertrouwen. Spr. zit thans nagenoeg twintig jaar in de vergadering, die een stukje levenswerk van hem is ge worden en het doet hem daarom genoegen, dat men hem herkozen heeft. Rondvraag. De heer M. S. d e J o n g komt terug op den etalage-wedstrijd. Spr. zou dien dit jaar alsnog willen organiseeren en daar aan dan tevens prijzen verbinden. Zal ernstig In het bestuur worden overwogen. De heer Monhemius neemt de ge legenheid waar om de vergadering van 1 April voor de stichting der Jeugdher berg in de belangstelling der vereeniging aan te bevelen. Zoo'n Jeugdherberg kan natuurlijk ook strekken ter bevordering van het vreemdelingenverkeer en mag zich zeker ook in de sympathie verheugen van H. B. De heer Biersteker antwoordt, dat de zaak reeds een punt van bespreking heeft uitgemaakt in het bestuur, dat van plan is de zaak te steunen met een jaar- lijksch subsidie van 10.Inderdaad betreft het hier een stukje vreemdelingen verkeer. De heer YanSoheyen heeft op bui- tenlandsche reizen ondervonden van hoe groote beteekenis het is als men eenige reclame-geschriftjes achterlaat op de lees- "~Ro a tfWWf SplJ»verteringirtor!ngwi Bullrich-Zout tafel van zijn hotel. Goede reclame kijken de logeergasten altijd door. Laat men deze zaak eens in het bestuur van de afdeeling der NecL Reisvereeniging te berde bren gen. De heer V e 11 h u y s vraagt of de fees telijkheden niet kunnen worden uitgesteld tot het volle seizoen. 25 Juni is nog te vroeg. De heer Biersteker antwoordt dat de bedoeling is op den dag zelf de wed strijden te houden en in het seizoen nog iets op het strand te organiseeren. De heer N y p e 1 s antwoordt den he.eï Van Scheyen, dat dit denkbeeld reeds door het Zeebad Huisduinen is toegepast door middel van kleine affiches, die in brieven enz. worden ingesloten. Reclame- boekjes zijn op aanvrage te krijgen bij het bestuur. De heer Maas acht het idéé door den heer Van Scheyen geopperd uitstekend, maar meent, dat het op den weg ligt der vereeniging dit aanhangig te maken in het bestuur der afd. Reisvereeniging. Ver der bepleit spr. een herhaling van de reclame met de dunne affiches. Met een opwekking tot medewerking en dank voor de belangstelling, die heden avond getoond werd, sluit de voorzitter vervolgens de vergadering. VEREENIGD ROTTERDAMSCH HOFSTAD-TOONEEL. „Leontientje". 't Was bijna kwart voor twaalf eer de zoete en zuivere Leontientje, in tegen woordigheid van Heeroom en Vadertje, Sofie en dr. Bos, enIsidoor, deu aller liefste, den laatsten adem uitblies. En toon waren er, tijdens dit laatste tafereel, heel wat zakdoeken natgehuild. Dat wordt een extra-goede week voor de diverse waschinrichtingen I Want een mensch zonder zakdoek*is nu eenmaal maar een half mensch. Overigens is de poging, van Felix Timmermans' roman een too- neelstuk to maken, vrijwel geslaagd. Eenige jaren terug is het ei van Columbus ontdekt, waarbij een of ander bekend werk voor het tooneel »bewerkt« werd, en het middel bleek probaat om het aan verval van kracht lijdende tooneel op de been te houden, alsmede voor de kas van den schrijver, die nu èn van het boek De zaak is flink aangepakt De voorbereiding vrijwel gereed. Veel enthousiasme en medewerking van alle kanten. Zou er wel één zaak zijn, die zich zoozeer verheugen anag in de sympathie van iedereen, van wat richting of geloof ook, dan de kwestie van het bezit van een speeltuin voor de kinderen? De vraag stellen is tevens haar beantwoorden; de hoofdstad des lands, ons koninklijk Am sterdam, bezit er niet minder dan 29, zegge en schrijve negenentwintig! Daar tegenover maakt Den Helder met nul komma nul wel een poover figuur! Maar de gemeente Amsterdam heeft er ook niet minder dan 130.000 voor uitgetrokken, en voteert jaarlijks 85000 aan subsidies. Terwijl Den Helder Maar Den Helder is Amsterdam niet en als onze groote broer geleerd heeft te zwemmen, kan hij zich de luxe permittee- ren in het water te springen, nietwaar? Maar wat niet is, kan komen; wel geen negenentwintig speeltuinen (beware!) maar dan toch naar rato.één, althans twee. De lezer, die de verslagen van den gemeenteraad in ons blad volgt, heeft in de krant van Donderdag der vorige week kunnen lezen van de discussies betreffen de den speeltuin in het Tuindorp, en het is over dezen speeltuin, dat wij een en ander wenschen te vertellen. uwer"vwernTgto7"w^dien daa da" awt I mmïd fran<ïheeft ontvangen-alleen uitgenomen. De Bond geeft groote bedragen Tha het Gemeentebestuur. 'de vreemdelingen, die er jaarlijks komen, uit aan propaganda Het nut van een Bpeelfnïn. Is bet noodig het nut to betoogen, dat het bezit van den speeltuin biedt? Het toenemend verkeer in de straten brengt een toename ook van gevaren, waaraan vooral jonge kinderen blootstaan. We weten het allemaal wel, moedor kan nu eenmaal onmogelijk zich den ganschen dag met haar ukkies bezighouden, en deze zijn vele uren lang aan zichzelf overge laten. Is er een speeltuin in de buurt be schikbaar, waar ze onder deskundig toe zicht zich naar hartelust in de open lucht kunnen bezighouden, dan is dat voor menige moeder een pak van het hart. Bo ven en behalve dit werkt zoo'n speeltuin opvoedend. Toen de heer Boogaard in den Raad bij monde van wethouder de Zwart vernam, wat de vereeniging, die zioh in het Tuindorp gevormd heeft, al zoo tegenover de gemeente op zich ge nomen heeft, sloeg hij achterover van verbazing. En dat is ook geen kleinig heid, luistert u maar eens: De vereeniging krijgt van de gemeente de 'beschikking over een terrein met opstal achter den Brakkeveldweg, tussohen deze straat en een nieuw te projecteeren straat in. Daarvoor neemt de vereeniging op zich het onderhoud en de bewaking, d.w.z. salarieering eventueel van toezichthou dend personeel. Dat er raadsleden waren, die bovendien van de vereeniging nog een toezegging wenschten betreffende een rente-vergoeding Van het door de ge meente gefourneerde kapitaal, is een bij komstige zaak, die hier niet verder be sproken wordt, maar waarop zeker de totstandkoming niet zal afstuiten. Even- wal. daas da vereaniging zelve slechts inkomsten heeft uit de contributies van haar leden en donateurs, rijst vanzelf da vraag hoe zij op deze basis al garandee ren kan voor het onderhoud te zullen zor gen van het speelmateriaal. En hier nu. begint het opvoedende werk van den speeltuin: dit werk zal voor het overgroote deel om. niet worden verricht door de ouders, en de groote jongens en meisjes zullen vader helpen. Bijvoorbeeld: stel, de schommel is gebroken. Wat is er nu fijner karwei voor een jongen om onder leiding van zijn deskundigen var der dat zaakje te repareeren? Of: er moet een bank getimmerd worden waar moe der of groote zus op kan zitten. Wie zou daarvoor niet graag eens bij buurman op de bedelarij, gaan voor een paar plan ken?. En zoudt u niet denken, dat de jongens en meisjes, onder wier toezicht en medewerking zoo'n bank vervaardigd is, die zelf zullen beschermen tegen be schadiging? Is dit opvoedend werk noodig? Ter beantwoording van deze vraag doet men het best eens op informatie uit te gaan in de Javastraat. Daar- staat een brievenbus, en de jeugd) in deze wijk ge bruikt die bus als haar particulier eigen dom en in plaats van brieven en andera poststukken worden er heel andere zaken in geworpen. Het is zóó erg, dat de be stellers bezwaar maken die bus te ledigen wegens den vervuilden toestand, waarin zij den inhoud aantreffen en de posterijen overwegen haar maar weg te halen. Wij zelf hebben aan onzen voorgevel kunnen constateeren, dat men zich niet ontziet een daar aangebrachten thermometer, louter uit baldadigheid en vernielzucht, ta bederven. Dergelijke staaltjes zouden nog bij menigte kunnen worden aangevoerd. Nu beweren wij niet, dat een speeltuin aan dat alles een einde zal maken. Maar een feit is dit, dat men er de kinderen mee van de straat hout, hen alzoo belet kwaad te doen en hen spelenderwijs da noodige beschaving en opvoeding weet bij te brengen, die de straat hen zeer zeker niet leert. Want men begrijpe goed: de verantwoordelijkheid voor het onderhoud der speelmiddelen rust op de jongens, het wordt voor hen een kwestie van eer gevoel en daar is tenslotte elke flinke Hollandsohe jongen en eik meisje zeer gevoelig voor. Maar over al die dingen zijn wijl hek immers allen eens! Onverschillig wat uw geloof is of uw politieke overtuiging, ieder ouder zal het toejuichen als men zijn kinderen een gelegenheid geeft waar zij zich, ver van de straat en haar ge varen, kunnen bezig houden, hun fanta sieën kunnen uitvoeren in spel en sport Daarover praten we niet eens meer. Maar wel praten we nog over allerlei andere dingen, want er is nog veel, dat we u willen vertellen. Maar dat een vol gend «anni. ^ilnd» 100 <aar onovertroffen bet beete nüddM Tabletten fl. 0,2" en ff 1,20. Slecht» echt In blr.uwa vorpnkklnf! met het portret van den uitvinden Monster» (rrstt» en franco v. A vertepnvroordh!» B.flc aroln. umterfea MM. UnM«ai*ai*w<«>* SS

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5