Q VOLVETTE KAAS FRIJZENOOMMISSIE VOOR AARDAPPELEN (Hbld.). PLUIMVEETEELT. j-pz yio-Propmma =z|j WETENSCHAPPELIJKE BERICHTEN emson's proeven tot verkrij GING VAN een goede rubber- plant. Een telegram uit Fort Meyera ln Flo- nda meldt: Thomas Edison, die zijn energie tb<ans ■wijdt aan het produceeren van een eur- JCÉTaat voor rubber uit de Gulden Ronde (oolidago), heeft Maandag aan journalis ten verteld, dat hij nu een geschikte va riëteit van deze plant heeft ontdekt. Zij groeit ruim 3 M. boven een mensch uit en door deze plant te kruisen kan men een variëteit van de Gulden Roede ve*- ^AÏgen die 8 pet. prima rubber bevat. Ford beeft onlangs ten gebruike v?n Fidison voor zijn kweekproeven em Sroote plantage gekocht. KONIJN'S SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 POSTZEGELNIEUWS. tijdschriften en weekbladen, uaker maakt het ontbijt tot den aangenaanv«ten maaltijd van den dag werJd k. is het beste Havermout 6eP%ë,rouwatWook? 'Hs maar een vraag J^ookfU J.GQUr/O'S tCHU FRItXtlE BAA/TABAn Dfe ruik (k zelfo dol graag li' SCHAKEN TL J De oplossing van het probleem van White zal ik de volgende maal geven. Het volgende probleem is een van de opdraehtproblemen aan A. White in het Tijdschrift van de N.S.B. Gh H, Goedhart. Tijdschrift N. S. B. Febr. 1930. Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wit: Khl, Db7, Td3 en d7, La2 ea b2, Pb8 en h6, pi f4, ZwartKe6, Tc2 en c4, La8 en gl, Pd5 en g7, pi b6, e7, f0, fj en h5. De volgende partij is uit het tournooi te Kecsemet in bet najaar van 1927 gehouden. Er komt in voor de tegenwoordig veel gespeelde variant van de d4 opening met 3 Lb4. H. Müller. H. Kmoch. 2 bc4: c5 Pe2 DI6 b4 20 cb4: ab421 Tec8 Dd2 22 Pg6 Zwart kiest den koningsvleugel. La6 23 Tel Tel: 24 Pf4 Pf425 Pf4 Tc7 26 Lh3 Geeft remise, als wit neemt. Lfl £7 Zwart moet terug. Dd8 Ta7 28 Ta7: Lal 29 Ld7 Le3 80 Pg6 b5 81 Db8 b6 82 Pe7 Laö 88 Kf8 b7 34 Ke8 Db4 35 Kd8 Lb6f 36 Ke8 Zwart is verloren. La7 37- Wit overzag het schaak I Khl Db6 g3 Lfl bc8 :Pf 38 39 40 41 42 remise. Da7:t Db8 Pg6 Ke7 Lc8 Dc8: bouwers, die ln hart en nieren vrijhan delaars zijn, omdat zij te goed weten, dat alleen een vrij ruilverkeer een goeden aizet waarborgt van hun stapelproducten, een strooming begint te heerschen om ook in ons land maar over te gaan tot het wapen van beschermende rechten Dat de tuinbouwers hiermeee niet gebaat zouden zijn, is gemakkelijk te verklaren doch de strooming is er. („H.bld.")' De prijzenoommissie heeft gisteren de volgende kleinhandelsprijzen voor aardap pelen vastgesteld: Per kg Per hl Per1/, hl afgeh. thuisbez. thuisbez. Zeeuwsdhe Bonten 0 et 3.10 1.60 Idem blauwen 0 ct. 3.05 1.571/, Idem Eigenh. 41/, ct. 2.20 1.15 Bravo's 41/» ct. 2.20 1.15 Thuisbezorgd ct. por kg hooger. BLOED IH EIEREN, Deze woorden dioen bij: de huismoeder een griezel en bij den pluimveehouder een wrevel ontstaan. Heel ia het kort hebben wij dit al eens in een vorig artikel aangestipt. Doch het is thans noodig, daar wat verder op in te gaan1. Het komt voor. dat in eieren, versche eieren, een weinig rood bloed voorkomt. Dit is absoluut van onsc huldigen aardl, wat de 'consumptie betreft. Het ontstaat namelijk op de volgende wijze: De dooier, die zich aan idert eierstok ontwikkelt, rijpt, bevindt zich in een heel dun vliesije. Is de dooier nu groot genoeg, dan scheurt het vliesje en valt die d'ooier in de trechtervormige opening van den eileider of legdarm, waar verder het ei ontwikkelt. Bij het scheuren nu van dat vliesje barst er een adertje en gaat er een heel weinigje bloed met den dooier mee. De hoeveelheid in een vorm aangegeven is verschillend', van de grootte v.an een1 speldenkop tot een luciferskop. Nu zou dit erg onschuldig zijn, als ieder men'sch nu maar wist wat het was, en hoe het ontstond, omdat men het dan uit het ei weg kon nemen, als dat geconsumeerd werd, hetzij in rauwien of in gekookten vorm. Maar niet alle menseben weten het en aan een ei mag nu eenmaal niets mankeeren of het verwekt weerzin. Maar het ergste van, het geval is, en dit geldt voor den pluimveehouder, dat de om standigheid, dat er bloed in het ei komt töe neemt. We zouden zeggen onrustbarend toe neemt. Wlant kwam het heel vroeger nooit voor, en Vroeger weinig, thans begint het va ker voor te komen. Was he vroeger een en kele hof, w.aar het voorkwam, thans zijn er meerderen,. Was het vroeger een enkele kip, die er last van/ had, thans zijn er vele. Waren het vroeger enkel de Barnevelders, thans lijden verschillende rassen aan dat gebrek. Het moeilijke van, het geval is, dat het geen ziekte is m,aar een afwijking. Dat niet één dier het heeft en dan geregeld. Was dat het geval, dan was het dier gauw Op te sporen en kon het verwijderd worden -en tevens zou dan ook allicht de oorzaak van het euvel op te sporen zijn, en het middel tot voorkoming. Nu heb ben meerdere dieren er last van en komt het éénmaal of enkele malen voor en dan weer in wekeh, soms in maanden niet. Doch het kwaad neemt toe en komt zelfs ook voor bij den stadskippenhouder, die een paar kippejes houdt voor eigen gebruik en het begint al eenigszins op een plaag te gelijken. Er wordt wordt dam ook geregeld' gevraagd, wat er tegen het euvel gedaan kan worden, maar het antwoord' laat nog op zich wachten. Zat het in een bepaalde landstreek, in een bepaald voeder of behandeling, in een bepaald ras, had men een' uitgangspunt, dan1 zou men het uitgangspunt kunnen vinden, thans tast men in het duister. Men zoekt de oorzaak in het igroote aantal eieren, dat de kippen leggen, In den tot het maximum opgevoerden leg. Doch hierin is men niet op den goeden weg, want geen der bekende recordlegsters heeft last ran dit gebrek, of voor zoover ze er niet meer zijn, het eerder gehad. Juist omdat hennen een hoog legcijfer heb ben, worden ze als fokdier gebruikt en is hun daardoo-r een lang kippenleven beschoren, ze worden altijd in aparte toornen gehouden, dus zou het zeker blijken, als het 'gebrek samen ging met een hoog legcijfer. Wat in dezen dan te d'oen? Het is noodig, dat elke kippenhouder er zijn aandacht aan schenkt en zijn bevindin gen bekend maakt, want het is voor den han del een groote last. Er mag ,aan een1 ei niets, maar dan ook heelemaal niets mankeeren. Als het ei bij den consument op tafel staat, moet het onberispelijk zijn, anders weigert men "eer eieren te eten. Door nauwkeurige schouwing moet worden voorkomen, dat eieren, waarin' bloed is, al is het nog zoo /gering, in handen komen van wwkelier of verbruiker. WOENSDAG a6 MAART. Hilversum, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.15—2.00 Concert door AVRO-Trio. 2.003.00 Radio-Kin derkoorzang. 3.00—4.00 Naaicursus. 4.004.30 De voornaamste studiemuziek voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen. Toe lichting door Louis Schmldt. 4.305.00 Grammofoonplaten;. 5.30 Concert door het Omroeporkest. 6.457.15 Italiaansch: Beginners. 7.157-45 Italiaansch: Gevorderden. 8.01 Studio-opvoering van1 „De Heks van Haarlem". Treurspel van Frederik van Eeden. In /de rustpoozeni: Persber. Na afloop: Grammofoonpl. 12.00 Sluiting. Huizen, 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. NCRV.-uitz. 8.15'9.00 Morgenconoert. 10.30 Korte Ziekendienst ö.l.v. Ds. D. Tom. 11.00 Grammofoon. 11.30 Orgelconcert door M. F. Juliaans. 12.302.00 Concert. H. Hermanm, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A. v. d, Horst- Bleekrode, piano. 2.00 Concert. Mejj J. v. Antwerpen, sopraan-. L. v. d. Lek, hobo. P. Brouwer, piano. 2.45 Lezen van Chr. Radiolectuur. 3.15'4-15 Vervolg concert. 4.1515.00 Grammofoon. 5.006.00 Kiinderuurtje o.l.v. Mej. Groeneweg. 6.00 Grammofoon, 6.30 Koersen1. 6.40 Radio-cursus, 7.10 Techn. causerie. 7.40 Lezing namens de Ned. Chr. Reisver.: Zwitserland. 8.00 Concert door de Arnhemsche orkestver. oJ.v. M. Spanjaard. F. Goldenberg, piano. 8.509.10 Causerie door Mr. A. v. Deure. 9.10 Vervolg concert. 9.50 Persber. 10.00ai;00 Grammofoon. DONDERDAG 27 MAART. Hilversum, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het AVRO-Ensembie. 2.003.00 Grammofoonplaten. 3.003.30 Mevr. W. A. L. Ros-Vlijman: De opleiding tot de taak van d!e hulsvrouw in Indië. 3.30-4.00 Gramimofoonmuziek. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.306.oo Dinermuziek uit het Cabaret „La Gaïté" te A'dam. 6.00 Tijdsein. 6.011 Voortz. Dinermuziek. 6.306.45 Grammofoon/pi. 6.45-7.145 Landtoouwhalfuurtje. J. Smid: Lanidlbouwstatistiek. 7.157.4S Franscih; Gevorderden en Conver satie. 8.018.15 Grammofoonpl. 8.15 Aansl. van het Concertgebouw te A'dam. Het Concertgebouw Orkest o.l.v. Dr. Wil lem Mengelberg. In de rustploos: Mr. J. de Vrieze: Jury of beroepsrechters in straf zaken. Na afloop v. h. concert: Persber. Daarnia: Grammofponmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen, 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. NCRV.-uitz. 8.159-00 Morgenconcert. 10.00 Dameskoorzang. 10.30 Korte zieken/dienst o.l.v. Ds. P. v. Vliet. 11.00 Lezen van Chr. radio-lectuur. 11.30 Grammofoon. 11.45 Landbouwpraatje. 12.30 Concert voor viool en piano. 2.002.35 Voor de scholen. Lezing: Chrysös- tomus. 2.451.3.45 Handwerkles, 4.00—5.00 Ziekenuurtje o.l.v. Ds: A. die Visser. Met piano- en orgelspel afgewisseld. 5.006.00 Grammofoon. 6.00 Orgelconcert door E. P. Visser. 6.30 Koersen. 6.40 Literaire causerie. 7. xo Vervolg orgelconcert. 7-45 J- J. Hesseling: De Ver. tot heil des VoJks, 8.00 Evangelisatie-samenkomst i. .h. Geb. der Baptiste gemeente te Muntendam. Ds. J. Baptisten gemeente te Muntendam. Ds. J. „Looft den Heer" en ongelbegel. POSTZEGELS VAN NEDERLAND EN KOLONIËN. De postzegels van 100 van Nederland, van 1881, van zetting F, werden verstrekt in blok ken van 50 stuks, breed 10 en hoog 5 zegels, welke verkregen werden door de geheele vellen van 200 stuks in vieren te scheuren. Van d-ez blokken werd: een gedeelte opgebruikt en het overige deel overdrukt met 50 ets: en 3 ets. Van deze twee opdrukken is wel het aantal be kend, maar niet het1 aantal typen, omdat men niet weet welke blokken van het vel' gewoon opgebruikt zijn geworden: Het is dus mogelijk, dat voor zoo'n opdruk een grooter gedeelte, b.v. rech'terbovenblokken, werden gebezigd dan' b.v. rech terben«denblokken: De oplage op gave van' .de typen werd dan ook berekend alsof het van geheele vellen van 200 stuks was uit gevoerd. Als men b.v. ziet de 501.00 type II, miet een oplaag van 4750 stuks en de 3 cent// 1.00 type II, met 3382 stuks, dan klopt dat niet met de werkelijkheid De 50 ets. opdruk is veel zeldzamer dan de 3 cta opdruk. Van alle twee de opdrukken bestaan drie typen, en is de op druk zwart. Daarna verschenen nog de 6Y ets. op 20 ets. en de 4 oip 6Y2 ets. van de uitgave 1896, dus alleen type I en de opdruk rood. In 1907 kwamen uit de De Ruyfcer opdruk port zegels. Deze serie verscheen in de waar den Yi, 1, lYi, 2^, S, 61/», 71/*, 10, 121/», 15, 25, 50 cent en' 1.00. Van de Yi* I, 1 Yz> ?Yz S en 12V3 cent zijn twee oplagen en van de 64/a cent zelfs drie oplagen. Ook bij /deze postzegels zijn verschillende typen, o.a. type I bij alle waarden, type II bij de Yi, I, 1Yi> 5, 67a, 7J/a, i2i/! en 15 cent, type III bij Yi. en cen,f en' *ype IV bij de 6Yz cent. De type II van de waar- lYz, 2Y1, 67a, 77a, en 12Y2 cent is gemakkelijk te herkennen, doordat de 1 van Yi veel dichter bij het hoofdcijfer staat dan bij itype I. De andere typen zijn niet zoo gemakkelijk te her kennen en is -meer voor specialisten. G. (Wbrdt vervolgd) Verschenen bij C. J. van Houten en Zoon te Weesp: het Maart-nummer van „Ons Eigen Tijdschrift". Wout van Slochteren opent dit nummer met een mooi wijsgeerig essay over Het Heelal en eenige van zijn mysteriën. Alexander Cohen vermeldt in eenige anec- dotenl enkele markante karaktertrekken van Olemenceau „le Pète la Victoire". Max Wegener schrijft over Holland aan de Goudkust van Guinea en C. Flaes geeft een paar Marineschetsen uit oude dagen, waarvan vooral de tweede aardig is. Dan vinden we een artikel over „Het land der zwarte bergen", Montenegro, door Dr. C. de Marees van Swinderen. Dr. M. M. de Graauw geeft een klein his- 1 orisch overzicht van de „Weverij door alle tijden heen", naar aanleiding van het in 'wente gestichte jnuseum. Verder vertelt Marie de Rovanno „hoe de 1'arijzenaars Robinson Crusoë spelen", terwijl lleniri van Booven een avontuur verhaalt be liefd bij „De Solfatara" bij Napels. In de jeugdafdeeling o.a. een aardig verhaal toor M. van Kampen: „De danspartij". Verschenen bij Strengholt en de Lange te x.msterdam: een Utrecht-Jaarbeurs nummer van „Ons Nederland". Na het officieele gedeelte, waarin o.a. ver meld wordt: „Wat de A.N.V.V. deed" en „Wat er in de V.V.V.'s omgaat", schrijft Utrecht's burgemeester Dr. J. P. Fockema Andreae over „Utrecht als centrumstad". W. Graadt van Roggen1, secretaris-generaal der Ned. Jaarbeurs, geeft dan een beschouwing over den zetel van het „Staatsboschbeheer", klaart, „dat de Jaarbeurs en Utrecht voor de toekomst onverbreekbaar één zijn/". Dr. P. H. Rit'ter Jr. vertelt een en anider ovrè hetkrkaat wdj/-ad' cmfwyp vbgkqjfgkwf over „het karakter van Utrecht", terwijl Dr. W. P. Hubert van Blijenburgh aan Utrecht een groote plaats toekent als „toeristenstad". Verder vinden we nog artikelen over „Utrecht als Industrie- en Handelsstad"; over „Ouid-Utrecht", over het „Cenrtaal Museum", over de zetel van het „Staatsboschbeheer", over Utrechts omgeving enz. alle rijk geïllu streerd met mooie foto's. Een belangrijk nummer! Verschenen1 bij W. de Haan, Utrecht: Het xoe nummer van „Kie-kè-boe". D. A. Cramer Schaap maakt een aardig versje bij het Groote schoonmaaktafereeltje, dat Claudine Doorman op den omslag teekende „Kiekeboe", bet duiveltje uit het doosje, komt nu in een voddenpakhuis terecht en- de kleuters zullen wel erg benieuwd zijn, of hij nog ooit wei „hetere dagen" zal kennen. A. Bijvoet vertelt weer een verhaal van kinderen en dieren en F. H. N. Bloemink schrijft een avontuur van het leuke hondje Teddy", terwijl Sijtje Aafjes ditmaal aanwijzingen1 geeft bij het maken van wat klei- of pijpaarde figuren. Bij dënzelfden verscheen ook het Maart nummer van „Zonneschijn", dat een speciaal Transvaal-nummer is. We vinden een oud sprookje van de Zoeloe's', naverteld door N. v. Hichtum, een jachtverhaal door Jan Wage- maar, beide in gewoon Hollandsch geschreven, en dan eenige verhalen geheel of gedeeltelijk in Zuid-Afrikaansch, ingezonden1 door men seben, die in Zuid-Afrika of Boerenland wo nen en wier kinderen 'Ook Zonneschijn lezen. In „het- Leuke Hoekje" maakt de familie Nemo een paar aardige „raadsel-wedstrijden" in1 het Afrikaansch. „Het Tooneel," Maart, bevat op den. Om slag het portret van Cor Ruys en tussch-en den tekst opnamen van scènes uit diverse nieuwe tooneelwerken, zooais: „De Eerste Mevrouw Fraser", „Hier was een -man noodig", „Mon sieur Brotonneau", „Hoera, 'n jongen", „De Sul", „De Meeuw", een aantal opnamen van QuridO's „Jordaan" door het Rouber-ensem- ble, verder nog „Menschenjachit", „De Schul dige", enz. Tekst is er, behalve het gewone „nieuws" - er komt weer een' stuk van jhr. van Riemsdijk 1 iets over het zilveren feest van Cor Ruys, door Friits Lapido-th, en diens jubileumvoorstelling, A. B. Buis schrijft over een nieuw gezelschap dat het Amsterdams.ch Cemtraal-tbeater bespeelt onder directie van Louis de Bree, en mr. Merkelbach bespeekit Maurice Chevalier, tusschen twee jaren Holly wood, Edzer Nanninga heeft het over het Friesche tooneel, dat nieuwe wegeni heeft in geslagen door de oprichting van It Nij-Frysk Toaniel, dat zich tracht te ontwikkelen van volkstooneel tot een sterken geestelijken fac tor in het Friesch-n/ationaal bestaan. „De Wandelaar," Maart-nummer. Deze nraanidel'ijksche vriend is weer present. Mét rechtmatigen trots reproduceert de uitgever de bestellingen, die in één postbestelling bin nenkwamen van nieuwe abonné's, n.1. 62. Wat 'n wonder voor zoo'n prachtig, ja wij mogen zeggen, uniek tijschrift. Het Maart-nummer bevat een artikel Van Dingeldein over Bronnen en beken (dit betreft het heideland van Noord Twente, de bosschen om en bij Denekamp, enz. Wie van zwerven en van natuur houdt, moet daar van den zomer eens heengaan). Rinke Tolman schrijft over de laatste aren den, waarin hij. de werken van den Zweed Beng Berg bespreekt. C. A. vanider Gén heeft het over plantenleven im den1 winter. Hij geeft prachtige opnamen van berijpte en bevroren bladeren, o.a. de hulst, aardbeibladeren, een- spinneweb, dbovenetelplantjes, vingerhoeds kruid, enz. Schitterend zijn die opnamen: Jac. Gazenbeek vertelt de Veluwsche sage van de Zeven kolken, waar het niet pluis is in de buurt. J. Wlestra van Holthe heeft een eenden kooi bezocht bij ons in de buurt, namelijk -bij Wervershoof, Ds: J. I. van Schaik heeft op namen gemaakt o.a. van1 een pomp, die als meezenhuis dient en P. J. Schenk geeft het slot van zijn beschouwing ove den bastaard- satijnvlindier en vogelcultuur. J. Gornelissen vervolgt zijn beschouwing over voetverzorging, voor den wandelaar vani veel belang. Een zeer uitgebreide rubriek is' er van -en voor lezers: allerlei vragen^ wetenswaardigheden, enz. in den geest als do Levende Natuur dat ook heeft. Actueel Wereldnieuws en Sp. i. B., 8 Fe bruari. Het nummer behandelt tenniswedstrij den ini den Planten- en Dierentuin te Welte vreden. En dan. te weten, dat wij Zondagmid dag een heer op een fiets haastig huiswaarts zagen peddelen; hij kwam, te oordeelen naar zijn1 witten pantalon, die onder zijn regenjas uitstak, met zijn dame van het tennisveld, dat blijkens de advertentie, dien dag zou worden geopend, welk snoode plan blijkbaar door Maart was verijdeld, dank zij een stevig mot- regentjie, dat ons de Zondagmorgen-wande ling bedierf. Doux payst En met benijdbaar- baar genoegen, zien we naar het Indische tennisveld, waarop al' begin Februari een tournooi kon worden' gehouden. Verdere tekst bestaat uit de wekélijksche brieven van Bar- rossa., een bijdrage van' Wlalter B. Haywaard betreffende de ontdekking van een .nieuw vasteland: Antarctica, waarin deze in het kort do geschiedenis der Zuidpool-ondexzoakingefl Alleen echt met dit HamUUmerk VERSTANP ^Fhuiwnoed-rs «preken niet over havermout, zij spreken over Quaker. Zij eischen Vlu kokend Quaker Havrmout o—dit zi' weten dat dit de so„rt ter van af Kapitein James Cook tot Commander Byrd weergeeft, Modeflitsen van Sam Lioni, den Franschen correspondent, het weekver- haal „Jack Ongeluksvogel", en voorts allerlei sportnieuws. Als extra bijdrage is er een mooie teekening van mevrouw van Huut- Kardos van Chineesche huisjes in Oud- Batavia. Deze knappe teekenaarster werkt hard: ook op het tennisveld heeft zij' verschillende inmpressier weergegeven. Photos zijn er voorts 0. a. betreffende een spoorwegyerzakking tusschen Boemiajoe en Lingigapoera tengevolge van de /hevige regens. M.en ziet de passagiers met pak en zak de brug overioopen. Zoo'n verzakking is dus niet een specifiek moederlandsch polder- landlverschijnsel. Van Amerikaansich toeristen bezoek zijn er diverse opnamen gemaakt en verder is er uit Holland en overig Europa nog allerlei wetenswaardigs, dat de photograaf wist te vereeuwigen. Tooneelgids (voor kath. dilettanten) van1 Maart. Inhoud: Ter navolging, door Jan Gros- feld, Wie weet het? döor Mr. Marell. Journa listieke Blocnotes, door H. v. Nielhoven. Vra- genbus. Het tooneel in Vlaanderen door M. Krojer, 't Jeugdtooneel door Jan v. Valken burg, Walt onze dillettantien doen (1). Decor maken door Jan Grosfeld'. De Verloren Zoon door F. J. L. Een koud waterstra al döor G. H. v. d. Poll. Hoe een Provinciaal ons tooneel ziet door Jan Grosfeld. Kind en Tooneel door Toon de Bock. Klein Oberammergau döor J. G. Tooneelmoppen. Wat onze dilettanten dolen (2). Varia. Correspondentie. Zijn exa men dioor Jan Grosfeld. ALBUM VAN ZEIST. Het „Verkeersbureau Vreemdelingenver keer", gevestigd te Zeist, Broederplein 27, heeft onder den niet zeer origineelett titel „Zeist, de Parel- der Stichtsche Lustwaraindè" een keurig en rijk uitgevoerd' album, uitge geven, dat de bedoeling heeft te doen zien1 welk een ideaal woonplaats Zeist is. Achteraan vin den wij .den tekst, die deze prachtige opnamen commentarieert. H.et is een kostbare en kos- lijke gave, welke den drukker, de firma van Lonkhuyzen te Zeist, eer aandoet, .en1 die zeer zeker een goed denkbeeld kan geven van het natuurschoon, waardoor Zeist, fn hot hartje van ons land gelegen, zich kenmerkt. Wie het niet uit eigen aanschouwing kent, zal er na dit prachtige album te hebben door gebladerd, toch zeker eens een kijkje willen) gaan nemen; het is hier wel een beetje anders dan bij ons! „De Stad Amsterdam", 21 Mlaart. 10e j aart- gang no. 1. Het eerste nummer van den ioen jaargang opent met een nieuw vervolgverhaal „Waar is mijn Vader?". Het andere vervolg verhaal „De Gebrandmerkte" heeft ini dit num mer zijn 4e vervolg. Het nummer opent met een mooie photo van het Alkmaarsche Ver- dronkenoord, we zien er de „Joban van Olden- barneveldt" in de nieuwe sluis te IJmuiden, het portret van baas de Haan, de opening van het nieuwe raadhuis te Koedijk, een aantal op namen uit Rusland (Wplga-visschers), een reproductie van een schilderij van Herman ten Kat.e, nieuwe straten in Amsterdam, enz. d4 1 Pf6 c4 2 e6 Pc3 Lb4 Dc2 4 0-0 Tegenwoordig speelt men Db3 en na e5, dcö: is dan d7 zwak. Lg5 0 h« Lh4 6 d6 A3 7 Lc3 :f Het idee is den van weinig nut zijjnden looper op c3 af te ruilen. De3: 8 Pbd7 f3 9 De7 Een modern idee, het gebruik van de eentrumpionnen. e4 10 e5 d5 11 Tfe8 Dreigt Pe4:. Dc2 12 Pf8 Tacl 13 c6 Dreigt met bö den damevleugel op te rollen. Pge2 14 Ld7 Lf2 15 b5 Pc3 16 Lc4: 17 0-0 18 PhB Dit is onjuist. De kansen lagen op den damevleugel. 19 Dn. P. FEBNSTBA MJffiffiR.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 11