HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 MAART 1930 No. 6784 DINSDAG 25 MAART 1930 EERSTE BLAD. 58ste JAARGANG Callantsoog algemeene ledenvergadering der v.v.v. callantsoog. Anna Paulowna. ouderavond o. l. school i. vergadering „sportlust". Schagen. de voorjaarskoemarkten. wekelijksche causerie. marktoverzicht Wieringen. instituut voor arbeidersontwikkeling. chr. tehuis. politie. Kenaamf want crooto,i/i G.t w n. -.-"L haneden-"ee- zou zien; doch tevergeefs. De zon ging! Thans bevond ik mij onder hetzelfdeI iukte, hem bij' aankomst*&te *8t. SuK I SSBSSS*lÖVtaoïSTÏÏi onder *0° groote, uitgestrekte water- dak al. Elma, hoewel deze daarvan geheel1 HELDERSGH COURANT Donderdag j.1. werd in Hotel „Duin zicht", de algeraeene vergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden. Aanwezig zijn het bestuur der V.V.V., zijnde de heeren P. Vos, voorzitter, J. Brouwer, penningmeester en de heeren D. Breebaart en E. Smit. De secretaris, de heer W. Kooiman, is onlangs vertrokken naar Haarlem. Verder ongeveer 40 leden. De Voorzitter opent de vergadering, niet dank voor de opkomst, die, gezien het gure weer en de groote afstand, die ver scheidene leden moeten afleggen, bevre digend is te noemen. Vervolgens leest de heer D. Breebaart de notulen der vorige vergadering voor. Va de gebruikelijke vraag voor goedkeu ring der notulen, vraagt de heer E. Smit het woord. Het betreft het punt, wat op de vorige vergadering besproken was, over de duin- tjes der gemeente, die door V.V.V. waren beplant met dennen, en welke nu geruild zijn met de N.V. „Het Zwanewater". In de notulen staat n.1., dat de V.V.V. geen luatsten feestavond der V. V. V. zoo mis- 12 jaar bestaan. Vroeger is besloten dit leit feestelijk te herdenken. Daar het her denkingsfeest natuurlijk eenige voorberei ding behoeft, stelt het bestuur voor een 1 eestcommissie te benoemen, die, naast het bestuur, de noodige maatregelen kan trei len. Gekozen worden de heeren A. de Wit, A. Kruit en H. J. Schut. Besloten wordt om begin Sept. volks leesten te organiseeren en eind Sept. een feestavond te houden. Zomerprogramma. De vergadering besluit een drietal fees ten te organiseeren, n.1.: Ie. Een strandfeest voor kinderen, op kosten der V.V.V. 2e. Een wedstrijd in het opwerpen van barricaden, op kosten der pensionhouders. 3e. Een feest of wedstrijd te bepalen en te bekostigen door de neringdoenden. Aangaande punt 3 stelt de heer J. Brou wer voor, een vergadering te beleggen van neringdoenden, om een plan op te stellen. Dit wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer A. Loggers bedankt de verga dering voor het in hem gestelde vertrou wen als secretaris. De heer A. Kruit vraagt hoe het is af- geloopen met den persoon, die zich op den aan de o. l. school alhier, welke met 1 Mei a.s. door het vertrek van den heer E. Smit ontstaat, hebben zich slechts 7 sollicitan ten aangemeld. Donderdagmiddag 27 Maart a.s. zal in een der lokalen van de O.l. alhier gelegen heid worden gegeven voor vaccinatie. rechten had voor mogelijke schadever goeding. Dit heeft het bestuur nooit on derschreven, dus meent de heer Smit, dat deze uitleg hier niet op zijn plaats is. De Voorzitter onderschrijft deze grief volkomen. dragen heeft. De Voorzitter antwoordt, dat genoemden persoon 14 dagen tijd is gegeven, om excuus te vragen. Dit heeft hij niet ge daan, daarom is hij geroyeerd als lid. De heer Kruit noemt de strandtrap, zoo- De vergadering keurt goed, dat deze als deze thans is> „evaarlijk. De t7eden verandering in de volgende notulen zal worden vastgelegd. Daarna komt aan de orde verkiezing secretaris. Allereerst wordt aan den reeds vertrokken secr., den heer W. Kooiman, dank gebracht voor de accurate vervulling van zijn functie. Hem is als herinnering aan V.V.V. Callantsoog een vulpotlood aangeboden. Daar er geen tegen-candidaat gesteld is, liggen te schuin. De Voorzitter antwoordt, dat dit komt door de verandering der helling van het duin. De trap zal nu echter goed gelegd worden. „Of er geen leuning aan de trap kan", vraagt de heer Kruit. „Jawel", antwoordt de voorzitter, „maar de lieve jeugd zal wordt zonder stemming de bestuurscandi- j ',aai denk gouw vernielen daat, de heer A. Loggers, gekozen. Dej De heer J. Koegelberg vraagt of de prij nieuwe secr. neemt dadelijk aan de be stuurstafel plaats om de vergadering te verstaan. Evenzoo wordt de heer J. Brouwer her kozen als penningmeester. Ingekomen stukken. Ie. Een verzoek van den uitgever van een Duitschen reisgids, n.1.: „Die Welt der Bader und Kurorte", om in dien reis-, gids te adverteeren. De uitgever verdui delijkt zijn verzoek met te wijzen op het feit, dat Nederland door de Olympiade en de Haagsche Conferenties bij de buiten landers thans bekend is. Daarom is in dezen reisgids een geheel aparte Neder- landsche afdeeling. Er wordt besloten een advertentie te plaatsen. 2e. Een schrijven van den heer J. v. Scheijen, waarin hij V.V.V. bedankt voor de subsidie aan zijn autobusonderneming. De Voorzitter wijst er op, dat deze sub sidie niet geheel uit de kas der vereeni ging is gekomen, maar dat de neringdoen den in de gemeente hebben bijgedragen. Jaarverslag 1929. Uit het jaarverslag blijkt, dat de V.V.V. op 31 Dec. 1929 telde 130 leden. De heer E. Smit wijst na voorlezing van het jaarverslag op een drietal schoolrei zen, die Callantsoog in 1929 hebben aan gedaan. Hij vindt dit wel de moeite van vermelding waard, daar deze schoolreizen tevens het vreemdelingenbezoek bevorde ren. Rekening en verantwoording van den penningmeester. De commissie verklaart, dat alles in °rde is bevonden. De ontvangsten bedroegen 583.65k Er was een saldo van 113.295. De uit- Y'yj} bedroegen 494.25. Batig saldo Verloting. De Voorzitter stelt voor a.s. zomer een ^'loting te houden, om de kas wat te sterken. Deze verloting kan echter alleen "oorgang vinden, als de neringdoenden medewerken met het verkoopen dei- loten. Int-Ze VVOI'dt toegezegd. In de ver- oungscommissie worden gekozen, naast «etbestuur,de heeren D. Prins, S. Kooger en H. J. Schut. va vo'"en(^e punt gaat over het herstel J1 de strandtrap. Zonder veel discussies ordt dit goedgekeurd. 12l/s-.1arig bestaan. zen voor de resp. feesten voortaan bij de neringdoenden in Callantsoog zullen wor- den gekocht, en indien niet mogelijk in sommige gevallen, dan toch in overleg met de neringdoenden. De Voorzitter zegt, dat hieraan door V.V.V. de hand zal worden gehouden. De heer D. Prins vraagt, of de vlet der V.V.V. nog goed in orde is. De Voorzitter geeft een bevestigend antwoord. De heer G. Baker interrumpeert: „Het luikje is weg,, dus hij is niet in orde". De Voorzitter zal zorgen, dat er een nieuw luikje komt. De heer W. van Twuijver vraagt hoe het gaat met den strandwacht. Dit is op de vorige vergadering besproken. Des Zon dags in de zomermaanden is er 'n strand wacht, aangesteld door de gemeente. Door de week acht men een strandwacht nog niet noodig. Verder vraagt de heer v. Twuijver naar de borden aan den Strandweg. Er liggen er al een paar omver. De Voorzitter zal zorgdragen, dat die weer in orde komen. De heer E. Smit wijst erop, dat de be noeming van den heer A. Loggers tot secretaris der V.V.V. tevens insluit het correspondentschap der vereeniging. Verder zou de heer Smit het verstandi ger en secuurder vinden, om in geval van redding van drenkelingen, boeien te ge bruiken inplaats van dreggen. De Voorzitter zegt, dat hij juist toezeg ging heeft van den burgemeester voor een tweetal boeien op het strand. De Voorzitter, de heer P. Vos, brengt in herinnering, dat de heer E. Smit Cal lantsoog gaat verlaten. Dit is de laatste vergadering die hij bijwoont. Spr. brengt hem dank voor het vele werk, dat hij ge daan heeft voor de V.V.V., en altijd met veel toewijding. De heer V. Kaan, voorzitter der ouder commissie, richt zich, na een welkom aan ouders en uitgenoodigden spreker, tot het nieuwe hoofd der school, den heer G. 't Hart, De kennismaking bij het voorbe reidende wenk voor deze bijeenkomst, zegt hij, is zoodanig geweet, dat hij alle hoop heeft, dat de prettige geest, die op de ouderavonden onder zijn voorganger heersohte, opk een kenmerk zal zijn van de bijeenkomsten der ouders en het per soneel, nu de heer 't Hart daar ambtshalve voorzitter van zal zijn. De heer 't Hart neemt dan de leiding van den avond op zich en begint met dank te brengen voor de hartelijke manier, waarop hij hier is welkom geheeten. Na alles wat hij van de school en de bevolking gehoord had, is hij met veel genoegen en verwachting naar den Polder getrokken, hopend de goede reputatie, die de school geniet, te kunnen ophouden. Daarbij re kende hij op de samenwerking met het personeel en de ouders en wees er op, dat ieder, en een onderwijzer zeker, wil hij liefde voor zijn werk behouden, waardee ring behoeft, waardeering niet alleen in salaris, maar ook en vooral in de gewone beteekenis. Na nog even in herinnering gebracht te hebben, den steun dien hij mocht ontvangen van zijn voorganger, den heer Kramer, die hem met allerlei inlich tingen enz. heeft geholpen toen hit zijn functie aanvaardde, doet voorzitter eenige mededeelingen o. a. over zijn plannen en het aanstaand vertrek van den heer S. T. van Dijk. Hierop krijgt de heer lest, hoofd der school voor buitengewoon lager onderwijs in Den Helder, het woord. Zijn onder werp: „De zorg voor het misdeelde kind", zegt spreker, kan van zooveel kanten be keken worden, dat het moeilijk is, een keus te doen uit alles, wat er van te zeg gen is. Hij wil dan ook rekening houdend met zijn auditorium in hoofdtak vertel len, wat er op de Heldersche school voor de kinderen gedaan wordt. Pas in de laatste eeuw is men zich gaan bemoeien met het onderwijs aan hen, die aoor een lichamelijk of geestelijk defect afwijken van de massa. Lang niet altijd nemen de ouders een goed standpunt in, wanneer blijkt, dat hun kind over onvol doende capaciteiten beschikt en spreker hoopt door zijn lezing verkeerd begrip en valsoh schaamtegevoel weg te nemen, zoo dat deze avond tot heil mag zijn van de betrokken kinderen en ouders. Lettend op de geestelijke capaciteiten kunnen we on derscheiden: Normalen, debielen, imbecie len en idioten. De normalen gaan naar de gewone school; voor de idioten, zij, die niet kunnen waarnemen, kan men in ge stichten misschien iets doen. De beide andere groepen hooren niet in het gewone klasseverband thuis, maar moeten op voor hen passende, individueele wijs geholpen worden. In de gewone klas kan daar niets of zoo goed als niets aan gedaan worden, en terwijl er juist zooveel extra hulp ver langd wordt, zal dat tot eenige minuten beperkt moeten blijven, die aan de andere kinderen ontnomen worden. Zoo is ook voor de gewone kinderen van belang, dat zü die niet mee kunnen, op een aparte school verzorgd worden. Er zijn thans aan de school in Den Hel der vier klassen voor debielen, dit zijn kinderen, die buitengewone moeite hebben met het begrijpen der leerstof en één klas iets. Wel zal door school en gemeente nog aandacht besteed moeten worden aan de nazorg, maai- dan ook zullen velen, die an ders als nietsnutters en straatslijpers in de maatschappij kwamen, in staat blijken te zijn productieven arbeid te kunnen ver richten en in plaats van het ellendig min derwaardigheidsgevoel dat neerdrukt, zul len zij de arbeidsvreugde leeren kennen. Een luid applaus beloont spr. voor zijn mooie rede. Na de pauze, die op de gebruikelijke manier besteed wordt, dankt voorzitter den heer lest en uit zijn bewondering voor de resultaten, die we mochten zien (werk van de leerlingen circuleerde tijdens de lezing). Bij de rondvraag richt de heer V. Kaan eenige vriendelijke en van achting getui gende woorden tot den heer S. T. v. Dijk, die 1 April naar Amsterdam vertrekt. De cadeaux, die hij namens collega's en de oudercommissie mag aanbieden, zijn de bewijzen van vriendschap en waardeering, die de vertrekkende verdient. De heer Van Dijk dankt voor de cadeaux en voor al het goeds hem toegewenscht en als ook de heer 't Hart de woorden van den heer Kaan onderstreept heeft, sluit hij de bijeenkomst. Als de heer D. Stammes, voorzitter van „Sport- lustde vergadering opent, zegt spreker verheugd te zijn over de flinke opkomst. Voorzitter deelt mee, dat er verleden jaar twee harddraverijen ge houden zijn. De eerste was door het slechte weer een strop. Er werden maar 144 kaarten verkocht. De tweede daarentegen was best. De verkoop der kaarten bedroeg toen 1048 stuks. Ook de tentoon stelling was een succes. Daarna leest de secretaris de notulen voor, die onveranderd worden goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt, dat het kasgeld 221.291 bedraagt. De heeren G. de Leeuw en P. Wilms, die de Bü beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der registratie en domeinen W. Spaanstra verplaatst van Schagen naar Purmerend. De groote voorjaarskoemarkten zullen te Alkmaar gehouden worden op den 3den Maandag in April; te Schagen van den len Donderdag in April tot half Mei; te Hoorn op den laatsten Maandag in April en te Purmerend op den len Maandag in Mei. De hooge varkensprijzen doen het ge bruik in de groote steden belangrijk da len. Volgens de officieele opgaven werden in 1928 gemiddeld te Amsterdam 1610 stuks per week geslacht; in het laatst van 1929 was dit getal teruggeloopen tot 1300. Niet alleen slachtten de slagers minder, maar ook bij de grossiers is dit zoo. Be halve minder verkoop zijn deze ook niet gesteld op groote spekvoorraden, waar meestal verlies aan zit. Trouwens, er is in het varkensslaohtersbedrijf een groote verandering gekomen. Voor ongeveer 25 jaar werd het var- kensvleesch bijna uitsluitend verkocht aan slagers. Grossiers waren er weinig. Het gemengde bedrijf ontstond langzaam aan. Varkensslagers kochten runderproducten bij de gx-ossiers, omgekeerd begon de grossier ook in varkens te doen. De ge wone slagers beginnen nu ook varkens- vleesch bij de grossiers te koopen en be trokken de worst van fabi-ikanten. In deze ontbinding van de bedrijven heeft 't bevroi-en vleesch ook een belang rijke rol gespeeld. Vele slagers laschten den verkoop daarvan bij hun bedrijf in. bescheiden hebben nagezien, verklaren deze vol- VleeSChwarenl'ablieken en de veikoop uit de fabrieken aan particulieren, hebben in komen in orde te hebben bevonden. De heer D. Koorn en H. Stellingwerf, die als bestuurslid moeten aftreden, worden herkozen, ter wijl in de plaats van den heer P. van Eeten, die wegens voortdurende ongesteldheid heeft moeten bedanken, de heer R. van Wieringen wordt geko zen. Allen nemen de benoeming aan. Het spijt den Voorzitter erg, dat de heer Van Eeten door ziekte heeft moeten bedanken. Vanaf de oprichting is hij bestuurslid geweest, altijd was hij present en steeds heeft hij een werkzaam aan- j deel in alles gehad. Spr. hoopt op een spoedig j herstel .zoodat hij weer gauw in het bestuur kan I De ctailVOei' in de kalf koeien W01'dt we- terugkeeren en stelt voor hem schriftelijk te be- i kehjkS grooter. De pi'ijzen dalen echter danken. Dit voorstel wordt aangenomen en de niet evenredig, hoewel velen wel een paar beestjes wilden hebben, maar het slagersbedrijf ook een groote omme keer gebracht. Misschien mocht de regeering daaraan wel eens haar aandacht wijden. Zij be moeit zich thans nogal met winkelzaken. van Donderdag 20 Maart 1930. heer Van Eeten wordt tevens benoemd tot eere lid. Nu volgt bespreking draverijen. De eerste zal gehouden worden op 25 Mei. De prijzen zullen zijn 200, 75, 25 en 10 gulden. De laatste prijs zal alleen gegeven worden bij deel name van 8 paarden. Paarden, die in 1929 niet meer dan 200 gulden ineens hebben gewonnen (uitgesloten de 800 M.) mogen ingeschreven wor den. De heer Van Wieringen deelt mede, dat er 180 korte baandravers zijn, waarvan 85 mogen meedraven. De groote draverij (alleen voor „aangespannen" paarden) zal worden gehouden op 17 Augustus. Deze is open voor alle paarden. De prijzen zullen bestaan uit 400, 200, 75 en 25 gulden. De tentoonstelling zal, evenals het vorig jaar, weer twee dagen worden gehouden. Dinsdag 19 Augustus opening, 20 Aug. voortzetting enz. Bij de rondvraag wordt nog een en ander be sproken, waarna sluiting volgt. onderschrijft de waardeerende woorden van den voorzitter. De heer Smit dankt voor de vriendelijke woorden, tot hem gesproken. Zeven jaren heeft hij in het bestuur der V.V.V. geze ten en steeds met het meeste pleizier ge werkt. Spr. wenscht de vereeniging al wat goed is, en dat ze op den ingeslagen weg moge blijven doorgaan. (Applaus). Daar niemand meer het woord wenscht, sluit de voorzitter onder dankzegging deze vergadering. 27 Sept. a.s. zal de V.V.V. Callantsoog Voor de vacature van hoofd der school Een stevig applaus der vergadering voor imbecielen, zij, die een slecht voor stellingsvermogen hebben en dus tot nog minder in staat zijn dan de vorige groep. Alsof meester een mooie vertelling deed voor de kinderen, zoo zaten daar nu de grooteren, gevangen) door de boeiende, prettige manier van vertellen van den heer lest. Zijn groote liefde voor wat zijn roe ping is, straalt uit alles wat hij meedeelt over zijn zoeken en streven. Zoeken naar geschikte leermiddelen en werk voor zijn .jongens, om hen nog eens zoover te bren gen, dat het idéé niets te kunnen, dat er soms al zoo diep in zit, verdreven wordt en plaats maakt voor het gevoel: ik kan Vanwege het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, afd. Wieringen, zal op Zaterdag 22 Maart 1930, des avonds 8 uur, in de tooneelzaal van den heer Jb. Bruid, te Hippolytushoef, een ontspanningsavond worden georganiseerd door het vertoonen van een schitterende film uit de Russische revolutie en wel „De laatste dagen van St. Petersburg", met als bijfilm „Een tochtje door den Hai-z". Met het oog op den groo- ten toeloop voorzie men zich tijdig van kaarten. Naar men ons meldt is de jongeheer A. Visser geslaagd voor het toelatings examen naar de Ambachtsschool te Den Helder. Door 't Zuiderzee-comité is wegens on gesteldheid van den heer Jonker voor loop ig in zijn plaats benoemd de heer S. J. Dokter als leider der evangelisatie in 't Recreatiegebouw te Den Oever. door de prijshoudende mai'kt eventjes afschrikten en zoodoende een stugge handel ontstond. De geldekoeien blijven nog wel te duur voor de weiderij, zoodat ook hierin de handel niet vlot ging. De vette koeien blijven aan den prijs, de handel was stug en prijshoudend. Wij willen hier nog wel eens opmerken, dat men altijd hier met den afzet van vetvee eigenlijk geen raad weet, zoodat de vei'koopers liever hun vee naar een andere markt zenden. Zou hierin geen verandering kunnen komen b.v. door desnoods met subsidie een flinken gros sier aan te zoeken, die al het overblijvende vetvee kon koopen, zoodat de boei*en zeker zijn, hun beesten kwijt te raken en zoo doende den bloei der Schager markt te bevorderen? De hoogste markt voor kalf- koeien was 410, geldekoeien 320 en vetvee 405. Paarden waren weinig aangevoerd; hoogste markt 200. De handel in pinken heeft ook nog wei nig om 't lijf, hoogste markt 110. De nuchtere kalveren bleven op prijs, on danks den grooten aanvoer, maar er is dan ook een geweldige vraag van de fa brieken. Hoogste markt 20. Voor het wolvee een kleine opleving; handel beter. Tot voor 36 werden de overhouders vei-kodht. Voor de vette varkens een prijs van 39!d ct. per pond, wat echter voor de heele beste werd besteed, daar over 't algemeen er eei-der daling was, wat ook opgemerkt werd in den biggen- en magere varkens handel. Hoogste markt magere varkens 54, voor de biggen 34. Burgerlijke Stand van Schaigen. van 13—20 Maart 1930. OVERLEDEN: Trijntje Dekker, 78 j„ echtg. van C. Roosloot. Verloren: geld. 2 portemonnaies (met

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1