ernstig auto-ongeluk. goedkoope grond. twee woonhuizen afgebrand. een ontsnapte weer gepakt. doodelijk ongeluk. kolendamp. of het ook noodig is. een vergeten schat. een zonderling geval. beroo vev g. onder familie. Een familiedrama. Mevrouw Hanau uit het ziekenhuis ontsnapt Redding van de „Blijdendijk" onuitvoerbaar. Havenbrand te Hoboken. Aanslag van Prins Nicolaas op een Minister? Callantsoog. jaarlijksche uitvoering „nieuw leven". 't Zand. Breezand. Anna Paulowna. Wieringen. nieuwbouw. maatregelen tegen overlag. Droevig ongeval. Ingekomen stukken. lag op den gang en in andere kamers, terwijl op een der kamers de gaskraan was opengezet. Over hetgascoir.'oorvas een beddesprei geworpen. Voorts bleek nog, dat waarschijnlijk bij het verlaten van het huis petroleum was uitgegoten in de serre en daarop was papier neer gelegd en dit in brand gestoken. Het schijnt evenwel, dat tengevolge van de tocht het vuur weer was gedoofd. Op een der kamers van de bovenverdieping werd een papier gevonden, waarop geschreven stond: »communistische wraak». De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onder zoek ingesteld, dat evenwel bemoeilijkt werd doordat ook de telefoonleiding ver nield was. Bij net verlaten van het huis hadden de indringers het electrisch licht in het geheele huis laten branden om daardoor den indruk te wekken, dat er iemand thuis was. Het onderzoek heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd Te Grollo in de gemeente Rolde (Dren te) zijn ruim 32 hectare grond verkocht voor 1667, dat is 52 per H.A. Een per ceel van 10.38 are bracht 1 op. Zondag zijn te Boxmeer twee woonhui zen, bewoond door de gezinnen Holmans en Verwei, afgebrand. De brandweer van Boxmeer kon tegen het vuur niets uitrich ten. Eenig vee, benevens de inboedel van beide huizen, ging verloren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. De Duitscher S., die onlangs uit de strafgevangenis te Breda is ontsnapt, is door de rijksveldwacht in de bosschen onder Maastricht in Limburg gepakt en te Breda weer in verzekerde bewaring ge steld. In de rijwielzaak van den heer J. Tol te Franeker is gisterennacht een moffél- oven uit elkaar gesprongen, vermoedelijk doordat zich bij het te laat aansteken te veel gas in den oven had verzameld. Een 16-jarig knechtje, N. de Vries, die den oven bediende, werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij kort daarna is over leden. De door de ontploffing veroor zaakte materieele schade is niet groot. Zondagmorgen zijn enkele kinderen op een Zondagsschool op het Jao. Marisplein te Amsterdam door kolendamp uit een oude kachel, bedwelmd. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft hulp ver leend. Eén kind is in een ziekenhuis op genomen. Een schooljongen levert 1300 rupsennesten ln. In een week tijds zijn ten gemeente huize te Hengelo (Gld.) nadat de bur gemeester de hulp der jeugd had inge roepen bijna 8000 nesten ingeleverd. De leerlingen van een school leverden 3530 stuks in; een der jongens had er 1300 gevonden. Het -gebeurde op een boerderij te Op- stuedde (Gr.); Hier stond een oude kast. die te koop was aangeboden. Een koop man kwam opdagen, bekeek de kast van binnen en van buiten, maar hij was niet volkomen tevreden, omdat een der laden niet voor of achteruit wou. Alvorens den koop te sluiten moest ook deze lade toch eerst los gemaakt worden. Dit geschiedde en.... een groote schat van goudgeld, zilvergeld en bankbiljetten vertoonde zich, vertelt „De Veenbode". Een Zondagavond na het vertrek van den laatsten trein in den omtrek van het station te Bussum zwervend negentien- jarig Amsterdamsch dienstmeisje, waar over de politie zich ontfermde, bleek bij fouilleering ln het bezit te zijn van een bankbiljet van f 1000. Voor de herkomst van dit biljet, waarvan het iüeisje, dat in hooge mate achterlijk is, zelfs niet de waarde kende, gaf zij verschillende ver klaringen. De politie onderzoekt thans wat hier achter steekt. In een perceel aan de Prinsengracht te Amsterdam is een vreemdeling, die daar had vertoefd, beroofd van 1025. Verdacht van dit feit wordt een 27-jarige oostuum- naaister, wanende in genoemd perceel. Sedert eenigera tijd werden te Rotter dam geregeld fietsen in huurkoop gekocht op naam van een typograaf uit de Nico- laas Zasstraat, De termijnen werden niet betaald em bil onderzoek bleek de typo graaf van niets te weten. Thans is het de politie gelukt den man op te sporen, die zich aan deze oplichtingen heeft schuldig gemaakt. Het bleek een ver familielid van den typograaf te zijn. Hij heeft ten minste 6 fietsen op deze wijze onder zich gekre gen. Hij is opgesloten. Buitenland. ONTSPORING VAN EEN TREIN. Bij de te Mansfeld (Staat Ohio), v. St., ontsporing van een trein, uit Pullman wagens bestaande, kwamen de machinist en de stoker om het leven. De lijken ver toonden zware brandwonden. De passa giers bleven miraculeuseljjk ongedeerd. Acht dood en. Zondag is te Auburn (staat New York) een zeer 'ernstig ongeluk gebeurd. Eeö auto, waarin vier jonge mannen en vier meisjes zaten, werd door een sneltrein gegrepen en tegen een huis geslingerd. De inzittenden waren onherkenbaar ver minkt. Eerst na verscheidene uren slaag de men er in één enkele persoon te iden tificeer en. Twee moorden en zelfmoord. De visohhandelaar Jabilowski te Lüden- scheid heeft vanmorgen zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, en zijn 18-jari- ge dochter door verscheidene revolver schoten gedood. Daarna schoot de man zichzelf in het hoofde Ook hij zal waar schijnlijk sterven. Zijn schoonmoeder, die bij het drama tegenwoordig was, kreeg van schrik een beroerte, waaraan zij is bezweken. BRAND IN EEN WONING TE BAYSIDE. Zes personen verbrand. In Bayside, een voorstad van New-York brak brand uit op de tweede verdieping van een huis .tengevolge van het te fel stoken van een kachel. Menschen die op een hoogere verdieping woonden, konden niet meer ontsnappen en zijn aileh levend verbrand. Het waren een gezin van zes personen (vier kinderen) en een commen saal. STEUN VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DEN WATERSNOOD. Door particulieren reeds 30 mlllloen franc bijeengebracht. De flnancieele commissie uit de Kamer heeft zich Zondag nogmaals bezig ge houden met de hulpmaatregelen voor de bevolking van de door overstrooming ge teisterde gebieden in Zuid-West-Frank- rijk. Besloten is het oorspronkelijk op een half milliard frank bepaalde crediet te verhoogentot één milliard, op voorwaarde, dat het hier slechts een voorloopigen maatregel zal gelden, die, indien zulks noodig mocht blijken, nog verder uitge breid zal kunnen worden. De particuliere steunbeweging voor de slachtoffers van de overstroomingsramp heeft tot dusver een bedrag van 30 mil- lioen frank bijeengebracht Toen de prefectuur van politie te Parijs Zondagavond om elf uur naar het zieken huis, waarin mevrouw Hanau wordt ver pleegd, telefoneerde teneinde ingelicht te worden omtrent haar gezondheidstoestand, kreeg zij ten antwoord, dat mevr. Hanau niet meer in haar bed lagl Het bleek inderdaad, dat mevr. Hanau naarde St. Lazarus-gevangenis was terug gekeerd. Om half tien Zondagavond heeft zij het ziekenhuis verlaten, zonder dat de twee politie-mannen, die zich in de gang bij haar kamer bevonden, het hebben bemerkt. Mevrouw Hanau heeft zich langs de lakens van haar bed, die zij aan de spijlers van het venster had gebonden, in den tuin laten zakken, heeft dezen door een zijdeur verlaten, een taxi aangeroepen en zich naar de St. Lazarus-gevangenis laten brengen, waar zij bij aankomst het bewust zijn verloor. De directeur van de gevan genis heeft onmiddellijk den procureur van de republiek en den advocaat van mevrouw Hanau ingelicht. Mevr. Hanau is onmiddellijk naar haar oude kamer in de gevangenis overgebracht, waar haar kamfer-inspuitingen zijn toegediend. Zij weigerde bijzonderheden omtrent haar ontsnapping mede te deelen, maar her haalde slechts, dat men haar niet met geweld zou voeden. Zondagochtend had professor Achard in het ziekenhuis nog een kunstmatige voeding op mevrouw Hanau toegepast, waarbij het ten slotte was gelukt haar de hoeveelheid van een kopje melk-met- koffle in te gieten. Daarna bezwijmde de patiënte. Hoe kon de ontsnapping plaats hebben. Een gisteravond door het parket ge houden bespreking had ten doel vast te stellen hoe mevrouw Hanau is kunnen ontsnappen. De inspecteurs van politie, aan wie haar bewaking was opgedragen, zijn vannacht ondervraagd. Medegedeeld wordt, dat mevrouw Hanau gisteren twee maal koffie heeft gedronken, waaruit men opmaakt, dat haar plan om te ontsnappen vast stond. Men vermoedt, dat de kame nier van mevrouw Hanau, die haar Zondag tweemaal bezocht, kleeren voor haar heeft meegebracht. Ten gevolge van verder ongunstig nieuws werd Zaterda# op de Londensche verzokeringsmartot het Hollandsche s.s. „Blijdendijk" van de Holland—Amerika- lijn, dat zich in de Golf van Suez in bran denden staat bevindt, als onverzekerbaar beschouwd. De.agent van Lloyds te Port bard meldt, dat het schip boven een lijn van 23 voet diepgang is vernield. Gevreesd wordt, dat de machines en de ketels ernstig zijn beschadigd; redding van het schip wordt vrijwel onuitvoerbaar ge acht. Gemeld werd nog, dat de mogelijk heid bestaat om ongeveer 600 ton rubber uit de ruimen 1 en 2 te bergen, doch men vreest, dat de overige lading gelwol ver loren ia Meer dan 400 auto's vernield. Bij een havenbrand te Hoboken (Stokt New-Jersey), zijn twee steigers tob de Lamport Holt. lijn in vlammen opgegaan. Acht vrachtauto's en heel wat goederen zijn door het vuur verteerd. De oorzaak ls onbekend; de schade wordt geraamd op een millioen ctohar. Een later bericht uit Hoboken stelt den gang van zaken nog iets ongunstiger oor. Men zou twintig uur noodig hebben ge had om het vuur onder bedwang te krij gen. Meer dan vierhonderd auto's zijn v er- nield. De schade wordt dan ook thans ge raamd op 3.500.000 4.000.000. Het blusschlngswerk. In totaal namen aan het blusschings- werk ongeveer driehonderd brandweer auto's en een zeer groot aantal drijvende spuiten deel. De omvang van den brand is niet zoo groot als die van 1900, doch overtreft verre den geweldigen brand, die in Deoember 1927 woedde. Behalve de vierhonderd auto's brandden ook niog vijf loodsen van de firma Lamport en Holt af. Deze reederjj was de eigenares van het in November 1928 onder zoo noodlottige omstandigheden gezonken passagiers- stoomschip „Vestris". Vijf schepen, die aan den brandenden steiger gemeerd la gen, konden veilig de rivier op worden gesleept Bij het blusschingswerk werden twee brandweerlieden gewond. Wonderlijk verhaal uit Boekarest. Een Zondag uit Boekarest te Constanti- nopel aangekomen persoonlijkheid, wiens mededeelingen niet in twijfel worden ge trokken, verklaarde tegenover den corres pondent van de »Voss. Zeitung», dat voor eenige dagen twee ingenieurs van bet Roemeensche Ministerie van Landbouw voor een inspectie der bosschen om bet Snagofmeer werden uitgezonden. Deze bosschen liggen ongeveer 30 K.M. van Boekarest verwijderd. Toen nu de beide ingenieurs, teneinde de bosschen te be reiken, landerijen passeerden, die tot het landgoed van den prins-regent Nicolaas behoorden, werden zij gevangen genomen en op den zolder van een huis 24 uur lang gevangen gehouden. Een boer kreeg hiervan kennis en deelde het feit aan den minister mede, waarop de beide in genieurs in vrijheid werden gesteld. Twee dagen later reed minister Miha- lache langs denzelfden weg naar Snagof, toen plotseling geweerkogels zijn auto doorboorden en tusschen hem en den chauffeur heen vlogen, zonder echter iemand te treffen. De minister liet on middellijk dén auto stoppen, stapte uit en bevond zich tegenover den prins regent Nicolaas. De minister zeide: »Ik ben het, koninklijke hoogheid, wilt U mij doodschieten?» De prins antwoordde niets en verdween ijlings in de bosschen. (De Telegraaf BRAND IN EEN BIOSCOOP. De operateur verbrand. In een bioscoop te Douamenez is Zon dagavond tijdens een voorstelling brand uitgebroken. Onder de toeschouwers ont stond een paniek, maar allen.' konden" on verlet het gebouw verlaten. De bioscoop is geheel afgebrand. Onder de puinhoopen vond men het lijk van den operateur, die zich niet in veiligheid had kunnen brengen. DIAMANTDIEFSTAL TE LONDEN, Ter waarde van 120 duizend gulden. Arnold Konijn, vertegenwoordiger van een Antwerpschen diamanthandelaar, kwam gisterenmorgen te Londen aan. Na de lunch te hebben gebruikt in Hol- born, nam hij een bus, om zich naar een bank te begeven. Toen hij daar aankwam, mistte hij zijn portefeuille, inhoudende een partij diamant, ter waarde van 10.000 pond sterling. EEN SCHOOLDRAMA. Men schrijft uit Boedapest Ongeveer een jaar geleden werd in Boedapest in eene hoogere handelsschool voor meisjes een zgn. »poederrazzia« gehouden, waarbij de handtasschen der meisjes werden onderzocht, of zich daarin ook poeder, rouge of andere verboden schoonheidsmiddelen bevinden. Bij die gelegenheid werd bij een van de meisjes een brief gevonden, dien zij van een jongmensch had ontvangen en de brief in beslag genomen. Hierop liep het meisje de klas uit en stortte zich uit een raam in de gang naar beneden. Sedert dien was het meisje voortdurend in doktershanden totdat het tenslotte verleden Woensdag in het ziekenhuis overleed. INGEZONDEN. IN HOPE! D oud svpensioiwieerde mannen w achten thans hun noodlot af. Zou er nu eens uitkomst komen? Of weer honger tot aan 't srraf? Zie hun oogen soms eens stralen, Als men van Defensie praat, Decz minister moet hen helpen, Anders is het vast te laat. Laat die oude zee-soldaten W eer eens lachen van genot, Gun aan deze oude heeren Toch een vroolijk beter lot Ken oud-gepensionneerde. Zondagavond j.1. gaf de toneelclub «Nieuw Leven" van bier haar JaarllJk®cb® uitvoering in de lokaliteit van den heer P. Luikes Butter. Opgevoerd werd1 „De Gebroeders Kalkoen een blijspel in drie b Hefstuk viel zeer ln den smaak, want het eerste bedrijf was "aU^!Elvn^ minuten aan de gang. of de techsalvoi3 daverden door de zaal, die bijna geheel bezet was. Vooral om de snedige gezegden der hoofdpersonen, de heeren J. Brouwer en S. Kooger, die de rollen deir Gebr. Kalkoen vertolkten, werd onbedaarlijk Dit wil evenwel niet zeggen, dat de uitbeelding der andere rollen niet noe menswaard was. Integendeel, alle speleis, zonder onderscheid, verdienen hier een woord van lof. Het publiek uitte dan ook haar bijval aan het eind van elk bedrijf door een stormachtig handgeklap. Aan het eind van het laatste bedrijf was minuten lang het applaus niet van de lucht. De dames-rollen werden vervuld door dames: M. A.O. Smit—Du Pied, J. Kooger- Ree en H. O. Zuêlen. De heerenrollen door de heeren: S Kooger, J. Brouwer, A. de Wit, J. Hoek, Jb. Vos, H. J. Schut, P. Vos en A. Krust. Resumeerd komen we tot de conclusie, dat onze tooneelvereeniging op een ge slaagde avond kan terugzien. Een gezellig bal besloot deze prettige uitvoering. JUBILEUMVOORSTELLING N.-H. TOONEEL. Naar we vernemen zal het Noord-Hol- landsch Tooneel, Dir. B. C. Loevens op Zondag 30 Maart a.s. een jubileumvoor stelling bij den heer H. Schrieken geven in verband met Loevens' 25-jarige tooneel- loopbaan. Opgevoerd zal worden „Het Circuskind", romantisch tooneelspel in 3 bedrijven met een voorspel, speciaal voor deze gelegen heid geschreven door mevr. G. J. Loevens- Jongejan, schrijfster van „Het schooier tje". Volledigheidshalve vermelden we nog even, dat de rol van Airnie, het Cirouskind in het voorspel wordt gespeeld door den jongeheer Piet Loevens, die het vorig jaar met zooveel succes bij Schrieken de rol van het „Schooiertje" vertolkte. Het ligt in de bedoeling van den heer C. Wisse, te Rotterdam, zich als timmer man-aannemer in deze gemeente te vesti gen. Door hem zal een woonhuis worden ge bouwd aan den Oester Zandvaartsweg op een perceel van de boerderij „Ceres". POLITIE. Verloren: een bruin handtaschje met inhoud. Gevonden: een voethal. Inlichtingen worden ter secretarie ver strekt. Door den Commissaris der Koningin van Noord-Holland is aan den dienst plichtige der lichting 1931» A. M. van den Berg, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broeder- dienst. Voor rekening van den heer R. Breen zal aan den Middenweg een woonhuis worden gebouwd. Den heer G. Hoornsman, timmerman te Julianadorp, is de bouw opgedragen. Door den heer Chr. de Vries, broodbak- leer te Breezand, is vergunning gevraagd ingevolge de Hinderwet om in zijn nieuwe bakkerij een electromotor te mogen plaat- DE VISSCHERIJ IN DEN WIERLYGER MEER. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 April a.s. de visscherij in de afgesloten Wienngermeer zijn verpacht aan de vis- schersvereenigingen te Medemblik,, Kol- zamenufk! ücksluis en Wieringen ge- Slechts zal gevischt mogen worden in J üor hen' die van vereeni- kregen vergunning hebben ver- Uit s Rijks kas is aan deze gemeente ™w°^rS°T verleend van 7195 inge volge de Landarbeiderswet ter verkri.1- b(ddersan plaats^e voor twee landar- Het bouwen van een'woonhuis met ga- wF€LVi?0r rekenlng van de gemeente en door B «new&n d6n tteini«ingsdienst, is en w- gegund aan A. A. Schou ten, aannemer alhier, als laagsten inschrij ven en ander zal aan den Noorder Molenvaartsweg worden gebouwd. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Vanwege de afd. van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling werd 11 •vond in Conoortiï'P de film ..De laatste dagen van St. Petera, burg". Met groote aandacht werd deze schitterende film uit de Russische revolu- tte door de aanwezigen gevolgd, evenals hitfilm „Een tochtje door den Harz». lammer dat de zaal niet geheel bezet was, want de thuisblijvers hebben veel gemist. Men meldt ons dat het bouwen van een woon- en winkelhuls voor raej. de wed. H. Dijkshoorn aan de Hoofdstraat te Hip. no vtushoef, uit de hand is opgedragen aan den aannemer, den heer P. Jb. Doves te W ester land. PROPAGANDA VERGADER ING „DE TIJDGEEST". Door de Coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel zal op Woensdag 26 Maart a.s. des avonds 7'/, uur in Concordia" te Hip polytushoef een groote pn>paganda-ver- eadering worden gehouden. Behalve mu ziek zang declamatie enz. zal een :ede worden gehouden door mevr. L. Moll. Al- gm secr v d. Ned. Coöp, Vrouwenbond te Den Haag. Toegang vrij. AUTOBUSDIENST M. GEEL. Geen uitbreiding van den dienst tot Den Oever. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep ingesteld door M. Geel te Wie- ringen, tegen de beschikking van Gedep. Staten van Noord-Holland van 7 Augus tus 1929, waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om vergunning tot het uit breiden naar Den Oever (op Wieringen) van den door hem onderhouden autobus- dienst tusschen Schagen en Hyppulitus- hoef (op Wieringen). BRAND TE WESTERLAND. Te Westerland verbrandde in den afge- loopen nacht door onbekende oorzaak het burgerwoonhuis, toebehoorende aan den heer Jan Sprenkeling te Nieuwe Niedorp. Het huis, dat door een arbeidersgezin werd bewoond, brandde geheel af en de stoomspuit heeft slechts de smeulende, resten gebluscht. Het is onbekend of verzekering de schade dekt. De gemeentebode, de heer Alb. Veerdig. is door den Commissaris der Koningin tevens benoemd tot buitengewoon gemeen teveldwachter. De heer S. Juisting, hoofd der Chr. school te Den Oever, heeft zijn benoeming tot lid der oommissie van toezicht op het lager onderwijs aangenomen. De dienstplichtigen G. Holtjer en H. Feiken zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, respectievelijk op 5 Mei te Nijmegen en op 7 Augustus te Assen. In den laatsten tijd is tegen diverse personen proces-verbaal opgemaakt wegens venten langs de huizen zonder vergunning, alsmede tegen verschillende houders van honden wegens het laten los- loopen van honden. Meisje doodgereden. J.1. Zondagmiddag heeft in Den Oever een droevig ongeval plaats gehad. Het aan den Geesterweg spelende, ongeveer 3H-jarig dochtertje van den heer S. Lont uit Den Oever werd daar ter plaatse door een in de richting Hippolytushoef rijden den automobiel overreden. De arme kleine was nagenoeg terstond dood. De bestuurder van den auto heeft, naar men ons mededeelde, aan dit ongeluk geen schuld. Ofschoon het ongeval in' bovenstaand bericht nu eens niet te wijten ia aan roe keloos rijden, is het lang niet overbodig er op deze plaats nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat er in de kom van Den Oever nog voortdurend op onverantwoor delijke wijze met automobielen wordt ge reden, terwijl er toch nog zoo iets bestaat ais „maximum snelheid". Als men detze voertuigen vanaf den Mot- gedrjjk de Hofstraat in ziet „vliegen", staat men verwondend, dat nog niet meer ongelukken gebeuren, temeer waar liier nergens trottoirs zijn, welke den voetgan gers althans nog eeniige veiügheeid bieden. Een dringend, beroep op nauwlettend toezicht door de politie tegen overschrij- ding der maximum snelheid is zeer zeker te motiveeren, in het bizonder niu de tijd weer aankomt, dat velen de Zuiderzeewer ken komen bezoeken. ALGEMEENE VERGADERING VISSCHERS VEREENIGIN G D.E.T.V. dö^rf6™66116, ldden" ®n openbare verga dering van de Visschersvereen. D.E.T.V, 28xMaart 1980, in het lokaal Aanwiwi r Kok te Hippolytushoef. voor80 P^onen. Daar de Sï?W'J* 661 J> T««en, door plotse- iq ,f5urJ?e o-'rLStandigheden verhinderd u 8 te wonen, opent de wnnJ do beer Jb. Lont Dm, met een v volkom de vergadering en leest <te notuilen der vorige verga- K'<>«i gekeurd W onveranderd worden 7„?,et bestuur van de Generale Commissie ^uiüeraeesteiinwet vestigt er de aandacht t evenals vorige jaren bereid ls u.j ""teren, dat zoons van belamgheb- in ,n 611 der Zuiderzeesteunwet göleg^caliöidi worden gooteld 0111 op-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6