Kluun VOOR TWINTIG GULDEH Derde Blad- GRATIS. GEMENGD NIEUWS De eerste Speeltuin in Den Helder. VAN DINSDAG 25 MAART 1930 Zl], die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers Binnenland. Ernstige aanrijding. Een jnan gedood. Op het Spul, nabij de Groote Markt straat te 's-Gravenhage, reed Zaterdag middag de 46-jarige P., wonende in de Jaoob Catsstraat, per fiets uit de richting van 't Ziekenhuis en wilde de Gr. Markt straat inrijden. Hij passeerde hierbij plotseling vlak voorbij een auto, tenge volge waarvan hij van dien auto een duw kreeg en onder de baanschuiver van een juist passeerenden wagen van lijn 8 te recht kwam De man werd zeer ernstig verwond en kon eerst na opvijzeling der traim uit zijn benarde positie worden be vrijd Hij werd overgebracht naar het zie kenhuis aan den Zuidwal, waar hij echter vrijwel onmiddellijk na aankomst is over leden HET EERSTE KIEVITSEI. Het eerste kievitsei is Zaterdag aan de Koningin aangeboden door Evert van Grootveld te Rjjsenburg. ZIJN TEGENSTANDER MET EEN MES GESTOKEN. Vechtpartij te IJmulden. Zaterdagnacht kregen twee personen, die op bezoek waren bij' de familie In de Kortenaerstraat te LTmuiden, hevige ruzie, die op straat werd voortgezet. Een van hen, zekere G., trok zijn mes en bracht zijn tegenstander G. v. d. L., een diepe steekwond in zijner dijen toe, waar na hij! de' vlucht nam. Nadat v. d. L. door een inmiddels ontboden geneeskundige was verbonden, werd hij per politiebran- card naar zijn woning overgebracht. G. werd later gearresteerd en is op het poli tiebureau Willemsplein ingesloten. DE BRAND OP DE „BLUDENDIJK". Het schip geheel verloren. Bij de directie van de Holland-Amerika lijn is bericht ontvangen, dat de brand aan boord van het stoomschip „Blijden- dijk" in hevigheid is verminderd. Het schip zelf is totaal verloren. Het is moge lijk, dat van de lading nog een klein ge deelte kan worden geborgen. JONGEN ONTVOERD OP EEN MOTORFIETS. De 24-jarlge K. de J., die Woensdag middag een 12-jarig jongetje op zijn motorfiets uit het Haagsche Bosch heeft ontvoerd, met welk kind hü later door de politie in de duinen te Wassenaar werd aangetroffen, is Zaterdag naar het huis van bewaring overgebracht en aldaar op gesloten. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een slachtoffer. Zaterdagmorgen half-tien wilde de be jaarde werkman J. Vissenberg, uit Hoe- rsn, werkzaam in de boomkweekerij van de firma J. G. van den Bom te Ouden bosch, den onbewaakten overweg in het Groenewoud aldaar per fiets oversteken, toen een personentrein uit de richting Rosendaal naderde. De oude man heeft den trein niet zien aankomen en werd door de machine gegrepen en overreden. Het hoofd werd van den romp gescheiden. Blijde gebeurtenis in Artis. Wij hebben melding gemaakt van de geboorte van jonge leeuwtjes in Artis. De omstandigheden, waaronder deze ge boorte plaats had, zijn merkwaardig ge noeg om te vermelden. De moeder-leeuw namelijk moest, daar het dier leed aan longontsteking, worden afgemaakt Dit geschiedde op snelle en pijnlooze wijze door den dierenarts van Artis. De leven de jongen werden daarna uit bet lichaam der moeder gehaald. Het probleem der voeding werd opgelost, doordat Artis reeds weinig uren later de beschikking kreeg over een prachtigen herdershond. Het was eigenaardig, dat het dier bij intuïtie voelde, wat van hem verlangd werd, en dadelijk, toen hij bij de jonge diertjes in het hok gelaten werd, zijn plichten waarnam. Ziehier wat „De Tele graaf' er over schrijft: De leeuwen-kinderkamer is ten huize van, dr. Sunier, den directeur van „Artis" Da delijk na de geboorte hebben de jonge leeuwtjes een poosje vertoefd in het huis van de zeekoe, waar een temperatuur van 76 gr. heeraoht, die tenslotte voor die voed ster te afmattend bleek. Ze zijn nu naar hun tegenwoordig verblijf gebracht, wor den in een temperatuur van 70 gr. gehou den en dag en nacht bewaakt Nora, de pleegmoeder, een 'lieve, zachifce, licht bruine herdershond, stapt op het eerste sein gewillig de mand in, voedt de leeu wenkinderen op de gebruikelijke wij'ze, en dat niet alleen, maar wijdt ze ook alle teedere zorgen, die elk moederdier zijn kinderen wijdt, waaronder een der voor naamste is het schoonhouden. Twee jonge leeuwtjes, schattige molle tjes, lagen met de pootjes om elkanders hals in diepen slaap. Andere- kropen naar den rand, altijd in hulpeloos blind tasten. En dan plotseling hief er een een ge schreeuw'aan met een wonderlijk forsch geluid. Maar instinctief zochten ze elkan der toch voortdurend op en lagen meestal in een dicht kluwen bij elkaar. Intusschen is de geboorte dezer dieren onder zulke moeilijke en tragische om standigheden een aanwinst van groote beteekenis. Wanneer de moeder in leven gebleven was, zou men in geen geval zoo als nu gelegenheid hebben gehad de jon gen van de geboorte af waar te nemen en te bestudeeren als dat nu mogelijk is. Leeuwenkinderen1 nadert men niet, als de moeder er bij is, Nora, de pleegmoeder, laat de omgeving vol vertrouwen tot haar pleegkinderen toe. Of Nora dat bij haar eigen kinderen evenzoo zou doen, durven we niet zeggen. Ook in de dierenwereld elk moeder-dier haar jongen bewaakt, deze pleeg-jongen waarschijnlijk niet met het angstvallige wantrouwen, waarmede elk moeder-dier haar jongen bewaak. Nora heeft in haar allure iets van die be taalde kracht. Maar dan: de trouwe, liefde volle, toegewijde kracht. Want onver moeid, gewillig en vol liefde geeft zij haar pleegkinderen de volle maat der moeder lijke teederheid. Buitenland. VAN DEN DOOD GERED. Vijftig arbeiders op een ijsschots afgedreven. Naar Wolff uit St. Petersburg meldt, zijn 50 arbeiders, die op een ijsschots zee waarts gedreven waren, door vliegtuigen opgespoord en van een anders wissen dood gered. DE EERSTE REIS VAN DE EUROPA. Naar de Europa draadloos aan de Associated Press gemeld heeft, heeft het schip ondanks storm en tegenwind den eersten dag op den Oceaan een gemiddel de snelheid van, 28.15 knoopen gehaald. In totaal zijn 703 zeemijlen afgelegd, wat nog 16 mijl meer is dan de Bremen ver leden jaar op den eersten vollen dag van haar eerste reis gehaald heeft. De koers, dien de Europa volgt, is 70 mijl langer dan indertijd de koers van d» Bremen. DOOR ZWAVELZUUR VERGIFTIGD. Verhaal van een leeraar (historisch). Dikwijls had Ik bij mijn Dultsche les sen gedacht: Wat is het toch jammer, dat V00r imljn leerlingen het Dultsoh zich be paalt tot het sohoollokaaL Voor hen is deze taal iets, dat In een boek is gedrukt, Om te woirden geleerd. Dat daar onmid dellijk over de grens een mililoenenvolk *oont, dat alle gevoelens en gedachten door deze taal en door deze alleen uit- drtikt, daarvan hebben ze geen goed be- Hoe mooi zou het zijn, als ik ze eens haar Deutschland bracht, om „Land und Leute kennen zu iernen". Toen ik in Duitschland hoorde hoe daar de jeugd hiet en zonder geleide reist en trekt en ?oe daar na den oorlog tal van gelegen heden, de zoogenaamde Jugendherber- Ren, zijn opgericht, waar rondtrekkende jongelui voor een vergoeding van slechts »0 Pfennig per nacht onderdak vinden, healoot ik een reisje door Duitschland te ®haken. Groot was de geestdrift onder hujn leerlingen, toen ik hun meedeelde, uat li in de groote vacantie een week met hen naar Duitschland wilde gaan en dat Si slechts 20 per persoon be- oefde te toosten. Collega's met wie ik er «pnak, waren minde» hoopvol ge stemd, ze vonden mijn plan nogal phan- tastisch en sommigen keken me met spottend lachje aan. Thans behoort deze Rijnreis tot het verleden. Heerlijk zijn de herinneringen er aan bij mij en de leerlingen. Daar ik meer dan ooit overtuigd ben van de groote waarde van zulke reizen, is mijn doel an deren op te wekken ook eens met hun leerlingen een reis naar het land te ma ken, welks taal zij' onderwijzen. Misschien kan ik hun van nut zijn door van mijn ervaringen en fouten ©en ©n ander te vertellen. Allereerst was van belang, het aantal achterblijvers zoo klein mogelijk te hou den. Wed had ik het bedrag laag gesteld, doch voor den kleinen burger blijft f 20 nog een belangrijke som gelds, die moei lijk In eens te betalen valk Daarom liet ik mijn leerlingen elke week 50 cent meebrengen, Groote zorg besteedde ik aan do voor bereiding. Van hot Verband für Deutsche Jugendherbergen te Hilsbach in West- falen heb ik een Reichshergbergsverzeich- nis (M. 1.00) benevens een Führeraus- weis (M. 0.25) laten komen. Dit Verzeich- nis geeft een volledige beschrijving van alle Jugendherbergen van Duitschland, kaarten geven de ligging er van aan. Dezen Auswels moest ik eiken avond bij mijn aankomst ln de Jugendherberge too- nen. De mooie Reichskarten van Verlag des Reiohamat* für Ladesaufnahme Vrijdagmiddag is te Warschau bij het schoonmaken van een kanaal in de voor de stad Wola een ernstig ongeluk ge beurd. In een chemische fabriek van de gasfabriek was een ketel met zwavelzuur lek geraakt. Het zuur raakte in het ka naal, zoodat zich daar vergiftige dampen ontwikkelden. Van de aan het kanaal werkzaam zijnde arbeiders zijn er zes tien vergiftigd. Drie arbeiders zijn in tusschen reeds overleden. EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE Een prlns-opltchter. Prins Thomas Lubomirski, lidi van een zeer bekende Poolsche adellijke familie, is gisteren tijdens een bezoek, dat hij aan zijn broeder Hypolit Lubomirski te Warschau bracht, gearresteerd. De prins, die beticht wordt van bedrog, is opge sloten in de gevangenis van Lemberg. Hij was enkele weken geleden te War schau gekomen en woonde sindsdien in verschillende voorname hotels, zonder zijn rekeningen te betalen. Tot de arres tatie werd overgegaan op verzoek van de politie te Lemberg, die hem in verband met een aantal door hem gepleegde knoeierijen zocht. In het geheel zou hij een kwart millioen zloty hebben verduis terd!. ALPEN-ONGELUK. Drie dames gedood. Drie Zuid-Duitsche dames die in het Paznaundal een ski-tocht maakten zijn Vrijdagmiddag bij de Jamtalhut door een lawine overvallen en gedood. Drie heeren de echtgenooten der dames konden nog levend door de reddingskolonne uit de sneeuw gehaald worden maar de toe stand van een hunner is ook zeer ernstig. KETELONTPLOFFING IN EEN SUIKERFABRIEK. Drie dooden. In de suikerraffinaderij te Dessau i3 Vrijdagavond tegen 10 uur door onbeken de oorzaak op de eerste verdieping een ketel ontploft, waarin loog bereid werd. De ijzeren bodem .van de ketel sloeg door de vloer en door een steenen muur en kwam tenslotte met hevige kracht ln eon kleedkamer. Een arbeider werd op slag gedood; twee anderen zijn weldra in een ziekenhuis aan de opgeloopen ernstige kwetsuren bezweken. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Vijftien oudjes ln gevaar. In het armhuis te Cholet zijn een aan tal oude mannen Vrijdagnacht bedwelmd door kolendamp. Vijftien grijsaards ver- keeren in ernstigen toestand. Een is er overleden. JUWEELENDIEFSTAL TE NEW YORK In de New-Yorksche voorstad Jamaica op Long Island drongen Zaterdag 8 ban dieten een juwelierszaak binnen. Ze hiel den de bedienden met getrokken revolver in bedwang en wisten sieraden ter waarde v;an 160,000 dollar te stelen en daarna te ontkomen. DE NAWINTER IN ENGELAND. In Schotland is het zoo fel koud en ligt alles zoo onder sneeuw, dat herten uit de bergen in het district Oban de boerde rijen afloopen om voedsel te vinden en boerenknechts, die hen trachtten te ver drijven, hebben aangevallen. In geen twintig jaar heeft bet in Schot land in dezen tijd van het jaar zoo fel gewinterd. In het district Morayforth is zes dagen achtereen sneeuw gevallen en elders zijn vele wegen onbegaanbaar. De sneeifw- banken liggen soms 4 M. hoog. Bij be grafenissen moet men sleden gebruiken. Autobussen en auto's zijn door sneeuw bedolven. In het Noorden van Engeland is ook veel sneeuw gevallen, maar in het Zui den is over het algemeen heerlijk voor jaarsweer. NOODLOTTIGE BRANDEN IN ROEMENIË. Naar Vaz Dias meldt heeft in de streek van Brasov (Kroonstad) in Zevenbergen een boschbrand gewoed, die een groote oppervlakte bosch vernield heeft en bovendien een twintigtal boerderijen in de asch heeft gelegd, waarbij heel wat vee in de vlammen is omgekomen. Bovendien brak ten gevolge van on achtzaamheid brand uit in het gehucht Stobotsza waar een dertigtal huizen aan het vuur ten offer viel. In de daarop ontstane paniek zijn de bewoners zoo overijld op de vlucht gesla gen, dat zij vergaten hun kinderen mee te nemen, met het gevolg, dat drie kinde ren levend verbrandden. De schade wordt op ongeveer 10 mil lioen lei geschat. DE VOEDSEL WEIGERING VAN MEVROUW HANAU. De gedwongen voeding van mevrouw Hanau is Zaterdag weer mislukt tenge volge van den hardnekkigen weerstand van de patiënte. Tot driemaal' toe heeft -men getracht haar vloeibaar voedsel in te gieten, den eersten keer proestte zij het uit door den neus, den tweeden beet zij de gummislang door en den derden keer stak zij de vingers in de keel en braakte het voedsel uit. Op verzoek van mevrouw Hanau en haar verdediger heeft een medicus zich naar het hospitaal be geven en vastgesteld, dat het lichaam van de patiënte verschillende blauwe plekken vertoont tengevolge van de geweldple ging, die de 12 verplegers en 8 verpleeg sters bij de pogingen tot kunstmatige voeding gedurende de laatste 48 uur op haar hebben uitgeoefend. De advocaat van mevrouw Hanau zou op grond van de verklaring van den medicus opnieuw verzoeken zijn cliënte op vrije voeten te stellen. In ieder geval is het te hopen, dat er aan dit weerzinwekkende gedoe spoe dig een einde komt. DOHENY VRIJGESPROKEN. Men zal zich misschien nog de zaak Doheny-Fall herinneren, die het Ameri- kaansche publiek jarenlang in spanning heeft gehouden. Thans is het laatste be drijf in deze zaak afgespeeld in den vorm ii*) Berlin N.W. 40, Moltkestrasze 5 kan ik aanbevelen. Ik had me een kaart van Bonn und Uimgebung en Ooblenz und Umgebung aangeschaft. Om de grens te kunnen passeeren had ik een collectieven pas noodig. Daar deze 1.26 per leerling moest kosten, besloot ik het op imijn eigen pas te wagen, de goedhartige douanen zouden me wel doorlaten en in het ergste geval stapte lk immers uit en marcheerde wel ergens over de grens. Werkelijk heeft de grens wacht na eenige strubbelingen genoegen genomeni met een lijstje mijner leerlin gen, waaronder de schoolstecnpel was ai- gedrukt. Verder behoorde tot de voorbereiding het bespreken van den trein op Hol- landsoh gebied. Dit moet minstens 14 dagen voor bet vertrek gebeuren, terwijl men in Duitschland zijn biljet slechts een kwartier voor de Abfahrt behoeft in te leveren. Alleen met 26 jongelui (12 j. en 14 m.) van 16 17 jaar op reis te gaan, was wel een heele onderneming en ik was ©en collega dan ook zeer dankbaar, toen hij zich bereid verklaarde, een week van zijn vacantie voor dit doel op te offeren. Op Dinsdag 19 Juli vertrokken wij om 8.82 uit Amsterdam, uitgeleid door vele ouders. Toen deze met een zekere zorg hun kinderen aan ons toevertrouwden en ik bedacht, hoe ik met mijn collega een heels week dag en nacht voor hen var We hebben verteld van de plannen, die bestaan in het Tuindorp tot de oprichting van een speeltuin te komen en we hebb&i betoogd het groote sociale nut ervan en het opvoedend werk, dat zoo'n tuin ver richten kan. We moeiten nu nog een en ander van de vereeniging zelve vertellen, die zich met zooveel energie en enthou siasme op dit mooie werk geworpen heeft. Op het oogenbliik telt die vereeniging in het Tuindorp alleen reeds 250 leden. Daar de contributie laag is gesteld, n.1. op slechts 15 cent per maand en per gezin (er zijn ook begunstigers, die zelf het be drag kunnen bepalen, waarvoor zij willen deelnemen), moeten op alle manieren de geldmiddelen versterkt worden. Er is een loterij georganiseerd, waarvoor 6000 loten «Hn den man moeten worden gebracht van 10 cent per stuk. Voor diie verloting kwa men van heeren winkeliers reeds 100 prij zen in. Het wachten is nog op de goed keuring van B. en W., die wel niet zal uitblijven. Eén enkele oproep in de Hel- dersdhe Courant voor een schrijfmachine bezorgde der vereeniging een prachtige Remington in bruikleen. Op het oogenblik is een reclame-campagne voor het werven van meerdere leden gaande in de omge ving van Sluisdijikstraat - Schagenstraat - Graven^, Bas-, Klaas Duit-, Torenstraat, enz., dus dat stadsgedeelte, dat het dichtst bij het Tuindorp ligt. Ook daar is de animo onder de bevolking groot. Minder groot is zij onder de bewoners van de Javastraat en omgeving, en dat is wel eigenaardig, omdat hier zich het kritieke punt bevindt, waarover wij in ons vorig artikel schre ven, van de bevuild© brievenbus. Wij hebben uit de discussies in den Raad vernomen, dat het plan bestaat op het braak liggend terrein aan den Singel een tweeden speeltuin te ontwerpen. Dit voorstel moet nog in den Raad komen, en de heer Van Dam vond hierin aanleiding de zeer juist© vraag te stellen of het niet gewenscht is dan één algemeen© veree niging te stichten, daar er op andere plaatseen in de stad óók nog wel speel tuinen noodi'g zijn. Wethouder De Zwart antwoordde daarop het met die beschou wing eens te zijn. In het onderhavige geval namelijk van den speeltuin in het Tuindorp kon evenwel de zaak ver bonden worden aan het belang van het gemeentelijk Grondbedrijf, omdat het hier betrof den aankoop van gronden benoo- digd voor den aanleg van enkele straten in het Tuindorp. Het plan Singel thans reeds te bespreken, is dius nog wat voor barig. Maar wel kan gezegd worden, dat dit volstrekt geen bezwaar behoeft te zijn voor hem, die zich thans reeds wenscht aan te sluiten 'bij de Tuindorp-vereeniging. Integendeel, zouden wij zeggen: hoe spoe diger hier de zaak voor elkaar komt, des te steviger staat de zaak voor het Singel- terrein. Voor dit laatste is overigens, naar wij vernemen', reeds een Commissie van voorbereiding geconstitueerd. Deze cadeaux van de winkeliers voor de verloting, en die prachtige schrijf machine, die men ln bruikleen kreeg, waren evenwel nog niet alle goede gaven, die de vereeniging mocht ontvangen. Want de heer Adriaanse, die zijn bloemis terij daar ter plaatse verplaatsen gaat, gaf de vereeniging een prachtige heg cadeau. Op het oogenblik is het de geschikte tijd voor het overplanten daarvan, maar langer dan een week of drie kan dit niet wach ten, willen althans de heesters dit jaar nog hun dienst doen als beschutting. Hoe spoediger u dus de vereeniging aan de noodige gelden helpt, des te beter, dan kan met de verpoting worden begonnen. Begrijpt u goed: dat doen de vaders met de jongens en meisjes zelf. Is dat een fijn karweitje of niet? Je zou er twaalf of der tien jaar voor willen zijn. Misschien vraagt u nu wat er alzoo op dat speelterrein komt te staan? Nou, na tuurlijk een stuk of wat schommels. Stel u voor, dat je niet zou kunnen schom melen! Dan: de noodige tobogans, dat zijn glijbanen. Ik moet eerlijk bekennen: voor de jongenstoroeken zullen ze misschien niet 'bijster opvoedend werken, maar enfin: vóór wat hoort wat en er zijn in alle prijzen splinternieuwe spullen. Verder: klimtouwen, klimpalen, groote hobbelpaarden, een zweeftoestel, en.... niet te vergeten een groote betonnen zand bak, diep in den grond gegraven, en be stemd voor de kleinste ukkies. Om hygië nische en andere redenen geen wippen. Ook hoopt de vereeniging nog voor de grootere jongens en meisjes de beschik* I kimg te krijgen over het terrein aan den I Ruijghweg voor lichamelijke oefening. Daar zullen dan honk- en korfbalspelen worden uitgeoefend. Het plan' bestaat ook huisvlijt te beoefenen, houtzagen, vlecht en handwerk, voor de jongens harmonica- clubs e. d. Zoo kan de speeltuin een prachtig so ciaal werk verrichten onder onze jeugd. De baldadigheid zal verminderen, hopen wij, en de taak der politie daardoor ver licht worden. Tenslotte recapituleeren wij hieronder nog even wat in het 'bovenstaande is medegedeeld: U kunt lid of donateur wor den voor 15 cents per maand en per gezin. U kunt begunstiger worden voor een wil lekeurig, door uzelf vast te stellen, bedrag. Ook al zou u niet in de kom wonen van het stadsgedeelte, waaronder deze speel tuin ressorteert, dan behoeft dat geen be zwaar te zijn u op te geven. Gaarne zal men de contributie bij u ophalen. Verder zijn er 'loten verkrijgbaar k 10 cents, waarmede u het nuttige en sociale werk der vereeniging steunt en waarvoor een aantal prijzen zijn beschikbaar gesteld door heeren winkeliers. De secretaris, de heer Antheunissen, Tuinstraat 19, neemt gaarne uw giften of aanmelding in ont vangst. Voorzitter der Vereeniging ls de heer Ponstdjn. Het eerste artikel is opgenomen in ons nummer van Donderdag 19 Maart antwoordeHjk zou zijn, maakte zich een angstig gevoel van mij meester. De stra lende gezichten en de opgewonden ge sprekken der leerlingen gaven me spoe dig imjjn vertrouwen in een goeden afloop terug. De grenis passeerden we als boven ge>- zegd, zonder een formeelen pias, dank zij de goedmoedigheid van de douane, doch op het Duitsche grensstation Elten deed lk een ervaring op, die me werkelijk den schrik op het lijf joeg: mijn netjes ingevulde Antrag zur Erlangung der Preisermfiszigung werd niet aangenomen. Natuurlijk had lk vele voorwaarden aan den achterkant niet gelezen en daar wees me de dreigende vinger van den beambte op de Bestimmung: die Enmöszigung wird mlt Genehmlgung der Eisenbahnverwal- tung auoh Studierenden und Schtllern auszerdeutscher Anstalten gewfihrt. Waarom ik me voor deze Genehmlgung niet tot de Direotion der Eisenbahn in Essen gewend had? Al mijn betoogen hielp hier niet. Vol betalen of terug? Vol I betalen! 150 Mark offeren van mijn resteerende 800 Mark, enkel voor reis geld tot Köln. Zonder de Ermflszigung was al ons geld voor de spoorreis noodig. Terug? Geen denken aan, wat een teleur stelling voor jongelui en ouders! Vooruit dus naar Köln en onderweg bedacht hoe ;hier raad was te schaffen. De lucht was triest en mijn stemiming was triest, te meer toen ik bedacht, hoe ik doo® zorgeloos heid me deze onaangename situatie op den hals had gehaald. Even later zaten we in een Duitschen wagon vierde klas. Deze wagens zijn voor trekkende jongelui zeer geschikt, vooral die für Reisende mit Traglasten, die al leen aan de kanten zitplaatsen hebben. Ze kunnen vrij rondloopen, voor de ramen staan, een praatje maken met boeren, die hun groenten naar de markt brengen of moeders helpen, den kinderwagen in den trein te tillen. Werden de jongelui door de vele indrukken ln beslag genomen, wij, geleiders, door het zoeken naar een ge schikte oplossing van het flnantiëele pro bleem. We vonden een uitweg: óf we moesten de „Genehmiigung" voor de ver dere reis in Köln einholen óf we moesten de besproken Jugendherbergen aftele- phoneexen en ergens voor een week on derdak zoeken. Toen te Köln imlijn ool- lega den Dom bezichtigde, gelukte het mij op het Reichsamt al mijn Antrëge onder teekend te krijgen, terwijl me bovendien de raad gegeven werd, me voor de Rüokerstattung van het te veel betaal de aan de directie te Essen te wenden, over wier gebied we gereisd waren. Dat was een opluchting. (Essen heeft later mijn verzoek ingewilligd). fWcnfit vervolgd). ADM. HELD. CRT. Drie dboden.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9