HLT GEHEIM ViH DE LOLA K ANNE WASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA AVsUuit£faaf/ Ifyhit IS ALTIJD Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAIHIES-CONFECTIËi BINNENLAND. No. 6785. EERSTE BLAD. DONDERDAG 27 MAART 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Bestaat er nog hoop op een overeenkomst op de vlootconfei entie. - Op de Engelsche oorlogsbegrooting ruim zeven millioen bezuinigd. - Zal Frankrijk de diplomatieke betrekkingen met Rusland verbreken? - Communistische actie in Ned- Indië. - Zeppelin-post en passagiersdienst tusschen Europa en Amerika. Laat ons maar gerust bekennen, dlat de hoop, op een overeenkomst tusschen de vijf mogendheden op de vlo-otconfe- r e n t i e, zeer ge-ring is. Italië zal het niet niet Frankrijk eens worden en ©en voor stel van den Italiaanschen gedelegeerde, Grandi, oim de geheel© conferentie een half jaar te verdagen (een voorstel dat onde-rtussohen weer van de baan is) zou niet and-ers geweest zijn dan een uitstel van exequtie. De vlootconferentie is ten do-ode apgesohreven en ook een terugkeer van Briand, den Fransohen minister van buitenlandsche zaken, zal daarin geen verandering brengen. D-e Amerikaansche gedelegeerden, voor wie een langer ver blijf tij-dverkno-eien zou zijn, beginnen naar huis te verlangen, o-mdat ook hun werk hen roept en zij in Europa niets aan zaken van staat kunnen doen. De eendg- ste mogelijkheid is dus nog, wij hebben daar Dinsdag ook op gewezen, dat er een tractaat tot stand komt tusschen Enge land, A-m-erika en Jap-an, do-ch dan zal toch zeker Engeland daarin vastgelegd willen zien, dat het -zich alleen aan -dit tractaat zal kunnen houden als geen vastelandsohe mogendheid, tot een snelle en sterke uit breiding van haar vloot overgaat, waar door Engeland bedreigd zou kunnen wor den. Eigenlijk heeft dus een dergelijk tractaat, als het tot stand komt, tusschen deze mogendheden, die duizenden kilo meters van elkaar verwijderd liggen, niet veel practisohe waarde. MaoDonald heeft echter, evenals een aanta-1 andere gedelegeerden, nog altijd h-o-op -op een tractaat tusschen de vijf mogendheden en- zij verwachten van een in de volgende w-eek te houden voltallige zitting, no-g gunstig resultaat. Let men echter op de woorden, die Briand deze •week iri den senaat gespro-ken heeft, dan is er niet veel kans dat Frankrijk ook maar in iets van zijn ingenomen stand punt -zal afwijken, terwijl ook Italië, stijf koppig als het is, zeker geen water in den wijn za-1 d-o-en. Zo-odat wij maar willen zeggen, dat wij niet in het optimisme van MaoDonald en de zijnen dee-len. Briand, de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, is gisteravond te Lon den aangekomen. Veel belang wordt gehecht aan de bij eenkomst van de eerste -gedelegeerden, die hedenmiddag gehouden wordt. Stimson heeft gistermiddag in -het La gerhuis een lang onderhoud met Mao Donftld gehad- Wat meer reden tot verheu-gin-g geeft is het feit, dat de Engelsche b-egr 0 o- t i n v a n o o r 1 O -g, die Dinsdagnacht in het Lagerhuis (bij ons de Tweede Ka-mer) zonder hoofdelijke stemming aangenomen is, ruim zeven millioen gulden lager is dan die van het vorige jaar. De Engelsche regeering toont hiermee dus den ernsti- gen wil om tot be-pe-rking van de uitgaven van -leger en vloot over te gaan. Wanneer we 00-k het aantal manschappen, bij het I leger, vergelijken bij dat v-an 1921, kort na den oorlog dus, blijkt dat hier ook een belangrijke vermindering kan worden ge constateerd. Maar verder kan en durft de Engelsche regeering nu o-ok niet te gaan. De minis ter van -oorlog heeft gezegd, dat Enge land alleen verder k-an ontwapenen, door internationale regeling. En dat is begrij- j pelijk. Eenzijdige ontwapening sta-at ge lijk met -zelfmoord. Er gaan ln Frankrijk stemmen op -om de diplomatieke betrekkin gen met Rusand te verbreken. Aan leiding daarvan is de -ontvoering van ge neraal Ko-etepow, die zooals men weet, eenige maanden geleden sp-oorloos ver dwenen is en waarvan men sedert dien niets meer gehoord heeft. Nieuwe getuige nissen- bevestigen- de lezing, dat generaal Koetepow levend naar Rusland zou zijn vervoerd en wel op een v-o-o-r Houlgate kruisend Russisch schip-. Is dit waar, dan wijst dit op de medewerking der Russische politieke politie en is daarmee de werking van de 1-sjeka in Frankrijk vastgesteld. En dit op zichzelf is al meer dan genoeg een reden om de afbreking der diploma tieke betrekkingen met Moskou en de terugzending van den Sowjetgezant te eischen, waarop van verschillende kanten wordt aangedrongen. Ook is dez-e week weer eens gebleken; dat Ned.-Indië ook niet vrijblijft van de actie der communisten. Te Pa- lembang toch -zijn 5 Ohineezen gearres teerd- en 15 in den Riouw-archipel, terwij-1 ook in Soerabaia- eenige arrestaties plaats hadden. In totaal werden 26 Chineezen ge arresteerd, door de communistische cen trale te Singapore uitgestuurd, speciaal met het do-el- landgenooten- voor het com munisme te winnen. Gelukkig toonde de Indische regeering op haar qui-vive te zijn en heeft zij, ook in bet werk van de-ze onruststokers, tijdig ingegrepen. Uit New-York wordt door N.T.A. ge FEUILLETON door WILLIAM LE QUEUX. 65) Het briefje kwam in haar bezit, doch hoewel ik den ganschen dag in zenuw achtige spanning op antwoord wachtte, bleef dit uit. Zoolang/W oodrof f e thuis was, durfde ik mij niet buiten mijn kamer vertoonen, uit vrees, door hem herkend te worden. Zoodoende was ik gedwongen, ontbijt, lunch, diner en souper op mijn hamer te -gebruiken. Meende ik aan -de ©ene zijde, dat Wood- roffe Elma's vriend was, getuige haar brief aan Lydia Moreton, aan den en deren kant evenwel vreesde ik, dat hij een handlanger van den baron was. Waarom was hij met haar naar St. Pe tersburg gekomen? Wanneer hij haar werkelijk buiten bereik van haar vijanden had willen brengen, was de aangewezen weg immers geweest, haar naar Stock holm te voeren, terwijl -hij de ontvlucht te gevangene thans in het hol van den leeuw had geleid. Wel was haar paspoort volkomen in orde, doch daartegenover stond weer, dat er een bevel voor haar opzending naar Bachalien was uitgevaardigd. Werd El-ma dus nu gearresteerd, dan was zij reddeloos verloren. Speelde Marti» Woodroffe valseh spel? steeds Wybrert-tabletteii meenemen, zoo gatnv hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. Even -over half zeven 's avonds trad de kellner mijn kame-r binnen en overhan digde mij -een briefje, met de woorden; „Ik geloof, dat d-e dame eerst nu in de gelegenheid is geweest, u te schrijven." Haastig scheurde ik de enveloppe open en l&s: „Waarde Vriendl Ik ben inderdaad verrast. Mijnheer Woodroff-e heeft hedenavond cm acht uur een conferentie aan de andere zijde der stad, kom dus -een kwartier later 'bij mij. Ik ben in geiv-aar. Elm-a He-ath.'1' Mijn geliefde in gevaar 1 Juist zooals ik gevreesd had. Ik dankte d-e Voorzienig heid, dat ik haar mijn hulp kon aanbieden, haar bevrijden uit het net, dat de beul van Finland om haar heen had getrokken. Op het aange-geven uur, nadat d-e kell ner mij was koimen waarschuwen, dat de Engelschm'an was vertrokken, -ging ik naar Elma's zitkamer en trad zonder kloppen binnen; zij had het toch niet kun nen hoorenl Elma sprong op en lie-p mij met uitge stoken handen tegemoet. Ik drukte haar handen teeder en hield z-e, langer dan be slist noodzakelijk was, in de mijne, haar tevens bezorgd in de o-ogen ziende. Zij wendde zich glimlachend af, terwijl een verlegen blosje haar wangen hoo-g-rood kleurde. Dan geleidde -ze -mij naar een stoel; beduidde mij te gaan zitten. Wat bij deze ontmoeting aan woorden ontbrak, werd- ruimschoots vergoed door de ondubbelzinnige bewijzen van vreug de, en den glans van haar gevoelvolle oogen, die mij kenbaar maakten hoe wel kom Ik was. En imeer dan ooit besefte ik haar lief te hebben. 38 raakt» haar lippea *®t den wijs meld, dat de overeenkomst tusisohen Dr. Eokener en vooraanstaande Amerikaan sche en Europeesohe maatschappijen en belanghebbenden bij' de Luchtvaart, thans is geteekend. Die overeenkomst beteekent de -oprichting van een 'Zeppelin- Tr an-spor t-Ma a tch a pp ij, die zich ten doel zal stellen pos- en- passagiers -over den Oceaan te vervoeren. 'Dr. Eckener acht ue deelneming der United Aircraft Cy. van het allergrootste belang. Hij gelooft dat de voorbereidende werkzaamheden nog dit jaar hun beslag zullen krijgen. De luchtschepen zullen in Amerika en Duitsohland gebouwd worden. Opnieuw burgeroorlog in China, Medeöeeling van Henderson in het Engelsche Lagerhuis. Henderso-n heeft gistermiddag in het En-gelsch Lagerhuis meegedeeld, dat hij van den Engelsohen gezant in China* be trouwbare inlichtingen had gekregen, volgens welke de burgeroorlog weer voor de deur stond. Er scheen geen hoop, dat Feng en Jen zich ditmaal weer met Nan king zouden verzoenen. Oost-lndië. DE VOLKSRAAD. De defensie-voorstellen. Ver- schülendle moties. Batavia, 25 Maart 1930. Bij de voort zetting der al-gemeene beschouwingen var den Volksraad in tweeden termijn, nopens d-e aanvuüiingsibegrooting ter uitvoering van de deiensievoorstellen, werd de eerste moitde Kerkk-a-mp, strekkende tot het rege len biji wet van ee-n deel der defensiegrond slagen mot 26 tegea ;2i stemmen aange nomen. De gisteren ingediende motie, luidende: „De Volksraad overwegend, dat door de onderteekensing van het Voikenbonds Pact en het Pact Kellogg de weermacht van den onderteekenaar, lid van den Volken bond, georganiseerd moet zijn in verband met de vorming van een eventueel© we reldmacht ter handhaving van de inter nationale -rust en orde, verzoekt -het opper bestuur om na instemming van de Statem- Generaal -een uitgewerkt p-l-an daartoe, ver gezeld vau uitvoerige gegevens, nopens den eoonom-ischen, socialen, politie-ken en financieelen toestand der -samenstellende rijksdeelen ten fine van advies toe te zen den aan den Volkenbondsraad", wordt aangenomen met 34 tegen 15 stemmen. Voorts wo-rdt de motie luidende: „De Volksraad, gehoord de uiteenzet ting van de regeering, dat wijziging der defensie-grondslagen niet is uitgesloten, v-an oordeel, dat vermindering van de sterkte van het leger op Java niet toelaat baar is en van meenling, dat de grondsla gen -herziening behoeven in dien- zin, dat blij-vende binnen de voor de Ned.-Ind-ische begroeting door de regeering gestelde be perkingen, met bedoeld oordeel rekening zal worden gehouden, verzoekt der regee ring dit oordeel ter kennis te brengen van het Opperbestuur" met 30 tegen 16 stem men verworpen. Voorts wordt gestemd over de motie-van -der Weijden, welke de defensie-grondsla gen onaanvaardbaar acht, wegens de on volledigheid ervan, d-oordien de minimum sterkte van het leger niet werd beschre ven. Bij -die motie is het woord onaan vaardbaar vervangen door ondeugdelijk. De -motie wordt verworpen met 34 tegen 14 stemmen. Dan komt in behandeling de motie-Kiès, welke de financiering der defensie-plan nen wil ba-seeren op een uitgewerkt plan van aanbouw, voorziening en vernieuwing en wel binnen afzienibaren tijd en uit een daartoe op te richten defensiefonds. De quaes-tie van het defensiefond-s wordt bij deze motie weggelaten. Daarna wordt de motie aangenomen met 82 tegen 13 stem men. De motie-B widjosewojo, strekkende tot het opnemen van- de invoering van den militieplkht voor de inheemsche bevol king in de defensiegron-dslagen wordt verworpen met 86 tegen 18 stemmen. Suppl. Oorlog»- en Marlne- begrootlnigen. Batavia, 25 Maart. De Volksraad heeft de suppletoire begro-otingen van Oorlog en van Marine aangenomen, resp. met 28 tegen 19 en 34 tegen 13 stemmen. vin-ger aan, om mij te beduiden voorzich tig te wezen, -o-pende haar handen en haal de verdrietig de schouders op. Daarna vlug naar een tafeltje lo-opend, nam zij een velletje papier en krabbelde er met een gouden potloodje op, waarna zij mij het papier overhandigde. Ik las: „Voorzeker heeft de Hemel u herwaarts „ge-zonden. Woodroffe schijnt u van uit „Engeland gevolgd te wezen. Hij1 is mijn „vijand-. Neem mij' van hier en verberg „mij. Men wil mij 'arresteeren. Is u reeds „vroeger te St. Petersburg geweest en „kent u hier iemand?" Zij- relke mij' haar potlood en lk schreef: „Ge-loof mij, ik zal doen wat ik kan. „Slechts eens ben ik te St. Petersburg ge feest. Ware het niet beter Rusland te „verlaten?" „Voorlooplg ls dat onmogelijk", schreef zlj' „Wij, zouden aan de grenzen worden aangehouden. Het -minst gevaarlijke is, te St. Petersburg te blijven. Ik hiel-d Wood roffe voor mijn vriend; vandaag eerst zaj. ik in, dat hij met mijn vijanden heulde. Hij wist, dat ik te Kajana werd gevangen gehouden, en was te Abo-, toen hij hoorde, dat ik ontvlucht wa-s. Met twee anderen toog hij op weg o-m -ons te zoeken; hij ontdekte ons dien nacht in de houthak kershut en wachtte to-t gij beiden waart ingeslapen. Daarna kwam hij voor het venster van mijn kamer en wenkte mij. Op het eerste oogenblik schrok ik hevig, doch spoedig herkende ik hem. Hij be duidde mij, dat de politie in de nabijheid was en plan had de hut te omsingelen; op zijn aandringen vluchtte ik met hem naar Tammerfors, van daar naar Abo en ein delijk naar St. Petersburg. Ik wist toen DE BEMANNING VAN DE „HERTOG HENDRIK". Het verlof na den terugkeer uit West-Indlë. Op vragen van het Tweede Kamerlid Brautigam: I. Is het den minister bekend: a. dat ten vorigen jare het vertrek var het pantserschip „Hertog Hendrik" naai West-Indië dei-mate overhaast geschied de, dat door de bemanning het gebruike lijke voorafgaande verlof bij een reis naar de tropen of het buitenland niet kon wor den genoten en voor vele opvarenden zelfs geen gelegenheid bestond afscheid van hun betrekkingen te nemen; b. dat krachtens beschikking van den vlootvoogd, op een daartoe strekkend ver zoek der bonden van marinepersoneel, aan deze bemanning bij terugkeer van het schip geen verruiming van verlof zal wor den verleend, doch slechts het gebruike lijke verlof van 14 dagen zal worden toe gekend? H. Is de minister bereid, gelet op de in vraag I, onder a. genoemde feiten, te be vorderen-, dat alsnog de leden der ge noemde bemanning in het genot van een ruimer verlof, b.v. van een maand, wor den gesteld? heeft de minister van defensie geant woord: Vraag I, sub a. en b. wordt bevestigend beantwoord. nog niet, welken valstrik hij mij gelegd had, om mij1 het geheim te ontrukken, zoodra wij- buiten bereik van den baron zouden wezen. Geef ik niet toe aan zijn be-geerten, dan waarschuwt hij de politie en ik word naar de mijnen verbannen." „Ja", antwoordde zij. „Zijn eigenbelang, zoowel als het belang van den baron brengt mede, dat ik verdwijn. Ik ben Rus sisch onderdaan, z-ooals ik u reeds zei en bevind mij dus werkelijk in doodsgevaar nu de order is uitgevaardigd, dat ik naar Sachalien moet worden gezonden." „Stel- vertrouwen in -mij," schreef ik haas tig. „Ik zal geheel volgens uw wenschen handelen. Kent u hie-r niet iemand, die u zou willen verbergen, tot het gevaar ge weken is?" „Ik heb hier -slecht» één vriendin. Wilt u een briefje aan haar adres afgeven?" schreef zij. -Onmiddellijk toonde ik mij daartoe be reid, waarop zij opstond; pen en inkt te voorschijn haalde en een brief begon te schrijven, waarvan zij mij den inhoud niet lezen li-et. Middelerwijl z-at ik haar opmerkzaam gade te slaan en in stilte te bewonderen. Zij stuitte den loop mijner gedachten, door imij den brief te overhandigen. Op het adres stond met regelmatige, stevige letters: Mevrouw Olga Stassulevitoh, Mo-dlste. Vasilli Ostro-ff. Sredni Prospect. 281. Ik wist, dat deze wijk zich aan de an- i dere zijde der stad bevond. „Neem een droschky, Wock haar en Vraag II. De ondergeteekende kan er niet toe overgaan de leden der genoemde bemanning in het genot te stellen van een ruimer verlof, b.v. van een maand. Volgens de verordeningen der Ko ninklijke marine wordt aan militairen der zeemacht tenzij de belangen van den dienst zich daartegen verzetten na te rugkeer in Nederland uit het buitenland een verlof verleend van 14 dagen voor elk jaar, dat door -hem onafgebroken buiten Nederland is doorgebracht. Hoewel Hr. Ms. „Hertog Hendrik" nog geen jaar af wezig was, zou ondergeteekende in het onderhavige geval wel termen aanwezig achten thans wat meer dan het reglemen tair voorgeschreven verlof te verleenen, doch de belangen van den dienst laten zulks niet toe. Bovendien moet niet uit het -oog worden verloren, dat aan de op varenden van Hr. Ms. „Hertog Hendrik*, nadat zij van pl.m. 20 Mei tot pl.m. 5 Juni verlof hebben genoten, gedurende de maand Augustus a.s. wederom het gebrui kelijke zomerverlof van 14 dagen zal wor den toegekend. 8. D. A. P. EN N. V. V. Mei-leuzen. Het -dagelijksch bestuur van den alge- meenen raad uit N. V. V. en S. D. A. P. heeft, naar Het Volk wordt meegedeeld, de volgende leuzen voor het Meifeest 1980 vastgesteld: Vóór ontwapening; Vóór doorvoering van den achturendag en wettelijke vacantieregeling; Vóór sociale verzekering en staatspen- sionneering; Vóór bedrijfsorganisatie en medezeg genschap; Vóór opheffing van den grondwoeker. 1 MEL Verlof voor militairen gevraagd. Het Tweede Kamerlid van Zadelhoff heeft den minister van defensie de vol gende vragen gesteld: 1. Is het mogelijk, dat aan hen, die onder de wapenen zijn en die daartoe het verzoek -doen, de gelegenheid worde ge geven, den lsten Mei als feestdag te vie ren? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, de noodige maatregelen te nemen, waar door het mogelijk wordt, d'at militairen, die dit verzoeken den dag van 1 Mei ver lof kr;jgen, om het 1 Mei-feest der arbei ders te kunnen meevieren? DE KANALISATIE VAN WEST-FRIESLAND. De polder Waard en Groet heeft Dins dag besloten geduren-de 40 jaar jaarlijks 50 bij te dragen in de kosten van de kanalisatie van West-Friesland onder voorbehoud dat het kanaal AlkmaarHui- gendijkKolhorn in den Groetpolder door het bestaande Boerensluiskanaal zal gaan en het kanaal StolpenBehagen-Kolhorn door den boezem van de Strijkmolens der, Schager Kogge. wees zoo goed, op antwoord te wachten. Ik zal zorg dragen gereed te zijn, wan neer gij terugkeert", schreef zij. „Mocht Olga niet te-huis wezen, vraag dan den „Rooden Priester" te spreken. Ko-m spoe dig terug; want ik ben bang voor Wood roffe." Vijf minuten later wa-s ik op weg; en reed het Kan-aal langs, de Nioo-laasbrug over naar het opgegeven adres. Het aangeduide huis was iets kleiner dan de andere in de straat, do-ch daaren tegen beter onderhouden. Op de deur was een groote marmeren plaat vastge schroefd-, waarin -met vergulde letters de naam van de mo-dlste was aangebracht. Ik drukte op het knopje van de elec- trische schel en bijna tegelijkertijd werd de deur geopend door een zwaar gebouw- den Rus. Mevrouw is niet thuis", antwoordde hij ietwat kort en wrevelig. „Kan lk den Rooden Priester een oogenblik spreken?' vroeg lk: fluisterend. „Ik kom namens Elima Heath." Zwijgend beduide de portier mij toen binnen te komen; en sloot de deur, zi-oh verontschuldigend, dat het gaslicht nog niet aan was. Hij- streek een lucifer aan en ging mij voo-r, een breede trap op naar een klein, keurig gemeubileerd vertrek op de tweede verdieping, klaarblijkelijk het studeer vertrek van -een geleerde, te oordeelen naar de en-o-rme m-assa boeken en bro chures, die her- en derwaarts verspreid lagen. CWordt vervolgd). COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland fa. Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20 Zondagsblad resp. f 0.50, fo.70, fo.70, f Modeblad resp. f 0.95. f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 et; fr. p. p. 6 ct. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 et p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redactlon. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot. „Hoeft uw geheim op hèm -betrek king?" vroeg ik.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1