ESONA Een en ander over belasting betalen en sparen. TWEEDE BLAD GRATIS. STADSNIEUWS DONDERDAG MAART 1930. Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers Donderdag 27 Maart18.53 uur. Vrijdag 28 18.54 „HELDER'S MANNENKOOR". De Edelaohtb. heer W. F. G. L. Dries- sen, burgemeester onzer gemeente, heeft het beschermheerschap van bovengenoem de liedertafel op zich genomen. RECTIFICATIE. In de Held. Crf. van Dinsdag j.1. staat bij de aanbesteding, gehouden door den heer J. J. v. d. Leek namens het bestuur der Nat. Ned. Werkl. Ver. voor de bebou wing van een terrein aan de Prins Hen driklaan o.a. J. T. v. Os 9910, dit moet echter zijn J. P. v. Os 9970. ARREIDERSZ AN G VEREENIGING „KUNST AAN 'T VOLK". Er was bitter weinig belangstelling voor het Dinsdagavond door bovenstaande zangvereeniging gegeven concert, het geen de taak van den verslaggever ver gemakkelijkt,-die nu zijnerzijds, rekening houdende met de wenschen van de be trokken niet-aanwezigen, zijn belangstel ling voor andere, meer in den geest des publieks vallende zaken, bewaren kan. Dit neemt niet weg, dat het ten gehoore gebrachte op hoog peil stond, getuigde van ernstige studie niet alleen, maar ook van de aanwezigheid van uitsteker,d stemmateriaal. Begonnen werd met Otto de Nobel's »De Rooden roepen*. Dit, alsmede het daarop volgende «Broeders, verheft u ter vrijheid* (een Russische volksmelodie, gezongen op de vertaling van Marie Vos en de bewerking van Ant. Krelsge,(werd weinig minder dan subliem ten gehoore gebracht. Prachtig kwam hierin het stemmateriaal uit, vooral de fraaie mannenstemmen. Wat wij verder van het programma hoorden, betrof een tweetal nummers van Brahms, waaraan wat téerheid van uitvoering betreft, nogal hooge eischen worden gesteld, en waarin de vrouwenstemmen nogal eens storend hard werkten. Ook de inzet van de man nen was niet altijd even mooi. Tenslotte nog voor de pauze Olman's »De Nieuwe Lent«, een bekend en altijd dankbaar nummer, dat weer opviel door den f raaien samenzang en het mooi klanktimbre. De heeren D. B'. Steinroth (piano), D. H. Steinroth (viool), J. Ströbel (viola) en Juc. Wolters (violoncel) vertolkten een piano-kwartet van Mozart (No. 1), kunst zinnig, fijn, muzikaal, zooals dat van deze heeren ook njet anders te verwachten was. Na de pauze kregen we nog een aantal andere nummers in muziek en zang, waaronder ook eenige Roode Strijd zangen. Voor propaganda zooals de be doeling was, leende zich deze avond evenwel niet erg. Aan het begin van den avond had de heer Smith, die de aanwezigen het wel kom toeriep, de aandöcht gevestigd op het a.s. 20-jarig bestaan der zangveree- niging, welke men dit najaar hoopt te herdenken. Misschien is dan de belang stelling wat grooter. LAATSTE MARINECONCERT. Een avond vol verrassingen. Dat begon al dadelijk bij het betreden van den muzentempel. „Meneer Brouwer, haingt u je daar maar op! Maar u mag het ook in de gang doen!" Nietwaar, dat rolt je koud op je lijf. Bij nader inzien bleek de uitnoodiging betreffende het hangen te slaan op jas en hoed. Daar wij hiervoor oen vasten kapstok in eeuwigdurende erf pacht hebben, werd jas en hoed daaraan opgehangen, waarna de eigenaar de zaal betrad. Daar wachtte de tweede verrassing. „Wilt u niiet wat offeren(voor een hul deblijk aan de musici?" Dat 'was een vraag, rechtstreeks tot de portemonnaie gericht en sinds van den achterzak van m'n daag- schen pantalon de knoop af is, komt die Portemoninaie er gemakkelijk uit. En op dezelfde schaal, waarmee in andere om standigheden, gebakjes geoffreerd worden helaas! zeldzaam zijn de gelegenheden, waarbij de verslaggever aanwezig is als de zalige stonde van deze heerlijkheden aanbreekt! stroomden nu de dubbeltje® «i kwartjes, de oenten, en,, zoowaar! de guldens! Er waren er niet veel, die onge hinderd passeerden, er waren er weinig, die niet reageerden on de neemt niet weg, dat niemand protesteerde toen de heer Maas in de pauze namens alle bezoekers een krans aanbood, bene vens wat sigaren voor de musici. Andereni waren er, die links en, rechts hun pen-1 ninikske deponeerden op de schaal. Num mer drie der collectanten protesteerde dan altijd heftig. De derde verrassing zou in de pauze komen in de personen der heeren Leewens eri Maas, bovengenoemd. De heer Leewens bracht namens het Comité voor de con certen den, dank over voor het muzikaal genot, dat wij dezen winter wederom ge smaakt hebben, en dankte ook de Muziek- comimissde, in casu kolonel Hartkamp, voor hare tegemoetkoming in deze. En beide heeren, de heer Leewens namens het Comité dat de concerten organiseert, de heer Maas namens de bezoekers, boden den directeur een fraaien krans aan, laatstgenoemde tevens, zooals we zeiden, sigaren voor de musici. Intusschen hadden we toen al het eerste gedeelte van het programma gehad, dat den heer Leewens aanleiding had gegeven tot waardeerenide woorden aan het corps. Juist een programma als dit gaf aanlei ding de verschillende instrumenten eens te doen uitkomen. Geopend werd met een concertmarsch, compositie van den direc- "teur, een frisch, pittig-gespeeld nummer, mooi van timbre, dat gevolgd werd door een ouverture naar motieven van een zang spel van Petrie, eveneens door den heer Leistifcow. Dit nummer was het, dat den heer Leewens aanleiding gaf tot de op merking, dat de instrumentatie hiervan zoo fraai was, een oordeel, dat wij gaarne onderschrijven. De. tweede Hongaarschie rhapsodie van Liszt, is oorspronkelijk voor piano ge schreven; de orkestbewerking, van den meester zelf, deed de frischheid en aan trekkelijkheid van het werk goed tot haar recht komen.Voor het orkest een waar bravournummer, dat het publiek toonde te waardeeren. Het eerste deel sloot met een fantasie over Puocini's muziek van „La Tosca", die, ondanks het feit, dat zij op uiterlijk effect is berekend, toch vele ti effende en stemmingsvolle gedeelten kent. Geheel anders was de ouverture „Wil helm Teil" van Rossini, een voorganger van Puccini, de schepper van de wellui dende Italiaans,che opera, die de oorzaak was dat een tijdlang Europa van meening was dat de Italiaansche muziek in de toe komst de wereldheerschap pij zou ver overen. Hierin vond het dankbare publiek de bekende, geliefde melodiën terug. De legende „Zorahayda" van den Deen Joh. Svendsen (18401911), behoort tot diens belangrijkste werken en bezit het weemoe- dig-Noórsche karakter, dat ook de muziek van Grieg kenmerkt. Tenslotte de „Tiet-Hein-rhapsodie" van Peter van Anrooij. Pofferdikkde, dit num mertje in een builtenlandische concertzaal met de aankondiging erbij, dat het speci fiek-Hollandsche muziek is! wat zouden die buitenlanders stupéfait staan van het vuur en den gloed der Hollandsche kaas koppen! Maar het is dan ook Piet Hein, wiens naam klein was, doch die de Spaan- sche matten heeft aangebracht en de Hol landers zijn altijd goede kooplui geweest, die wisten wat een dukaat waard was! Met het volkslied, staande aangehoord, werd deze laatste avond besloten, en ieder riep in gedachte het corps een hartelijk „tot weerziens!" toe. de meest regelmatige en vlugste dienst op ALKMAAR en A'DAM. Velodroom: K. Stuy Zn., Sliedrecht, f 365.tezamen met draaimolen en zweefcaroussel (zie boven) f 1801.50, al leen met draaimolen f 906.—; Gebrs. J. G. A. van Dam naast kinderdraaimolen (zie boven) tezamen met deze f 1175.50. Cakewalk: üorn. Pieters, Bergen op Zoom, f 375. Turksche schop F. J. J. Punt, Monni kendam, f 223.—; Joh. Breek, Broek in Waterland, f 253.Westplein, f 71. Singel. Catrak J. Theuniz, Utrecht, f 500. Theater Variété: H. Mullens, Gent, België, f 270.-. Consumptie- en Cabarettent: W. C. van Dijk, Amsterdam, f 101.05. Apen kijkspel: Harry Rochez, Amster dam, f 77.—. Skooter en Autodrome: C. M. Vermolen, Gouda, f 1001. Rupsbaan (Caterpillar), dezelfde, f 901.-. De beide tezamen f 2002. DanstentJoh. Benema, Anna Paulowna, f 360.—. Wafelbakkerij: W. Loggen Jz., Zaan dam, f 75.—, f 125.— Molenplein, f 150.— Koningsplein. GebakkramenJohn Deines Zn. Co., Groningen (twee stuks), f 275.—; Th. W. Jongemaats, Amsterdam (beignets) f 420.-; A. Isaac Co., Amsterdam, f 650.—; A. de Brave, Amsterdam, f 76.voor drie jaar tezamen f 250. Haring en zuur: O. Laan, Den Helder, f 102.—; N. W. v. d. Steen, Den Helder, f 107.12 of f 41.01 naar gelang van de plaats. GEMEENTERAAD. „FLIEREFLUITERS OPONTHOUD". Over de voorstelling van het Tournee- gezelschap Nap de la Mar, welke Dinsdag 1 April in Casino zal worden gegeven, zijn alle groote bladen vol lof. Vooral Nap de la Mar en de jonge Sisca Kremer, die de rol van Merijntje zoo wonderlijk mooi speelt, zijn er weer uitmuntend in. VERPACHTING KERMIS. Dinsdagmiddag had ten Raadhuize al hier de inschrijving plaats voor de jaar- lijksche kermis, welke in de eerste week van Juli gehouden wordt. Van de vele inschrijvingen, welke hiervoor waren in gekomen, vermeldén wij de belangrijkste: KinderdraaimolenK. Stuy Zn., Slie drecht, f 536.— Gebrs. J. G. A. van Dam, Amsterdam, f 575.50; F. G. van Leeuwen Zn., Haarlem, f 580.—. ZweefmolenA. Hendriks, Overschie, f 760.—; K. Stuy Zn., Sliedrecht, f 876.—; J. Dobber, Broek in Waterland, f 1311.—; H. van Eyk Jz., Nieuwveen, f 1210.25, tezamen met luchtschommel f 1510.— N. J. van Dam, Amsterdam (luchtschom mel) f510.10 of f 120.20 naar gelang van de plaats; D. J. van Dam Zn., Amster- dam, f 1425.50. Rad van avontuur: M. f 500.— plus 50 °/0 MEDEWERKING INGEVOLGE ART. 72 E.V. L.O.-WET 1920. B. en W. stellen voor aan de Veree- niging „Laat de kinderkens tot mij komen" medewerking te verleenen overeenkom stig art. 72 e.v. der L.O.-wet 1920 voof de aanschaffing van 3 nieuwe kachels ten behoeve van de bijzondere lugere school in de Koningstraat en aan de stichting „Het R.-K. Onderwijs" eveneens voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen ten behoeve van de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan den Kanaal- weg alhier, waarmede een bedrag gemoeid is van ongeveer f370.Omtrent deze laatste aanvrage merken B. en W. op. Aangezien de Inspecteur van het L. O. zich voortaan van het geven van advies op een dergelijke aanvrage meent té moe ten onthouden, oindat ingeval van beroep tegen 's Raads beslissing zijn advies dooi de hoogere autoriteiten wordt gevraagd, hebben wij ons, ten einde toch over een onderwijskundig advies te kunnen beschik ken, gewend tot de Ambtelijke Vereeniging van Hoofden der openbare lagere scholen. Blijkens haar bij de stukken gevoegd advies meent deze vereeniging, dat de bij de methode Prop behoorende wandkaarten voorloopig buiten de aanschaffing kunnen vallen, omdat de in de school aanwezige wandkaarten, welke pas in 1924 bij de opening der school zijn aangeschaft, ook bij de nieuw in te voeren methode stellig nog we! enkele jaren kunnen gebruikt worden. Voorts wordt opgemerkt, dat de benoodigde atlassen ingenaaid kunnen worden aangeschaft en dan naderhand kunnen worden gecartonneerd ten laste van de krachtens art. 101 der L. O.-wet 1920 genoten exploitatie-vergoeding. Op deze wijze zou met een belanrijk geringer bedrag kunnen worden volstaan, hetwelk door bedoelde vereeniging op ongeveer f170.— wordt geschat. Wij kunnen ons met dit advies veree nigen en zijn dus van oordeel, dat, ofschoon hier niet gezegd kan worden, dat het gevraagde de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen te buiten gaat, daarop wel in vrij belangrijke mate kan worden bezuinigd. Waar evenwel door den Raad niet een bepaald crediet wordt verleend, maar slechts in principe tot medewerking wordt besloten, kan op de gewone wijze in gun- stigen zin op het verzoek worden beschikt, waarna wij overeenkomstig do desbetref fende wetsbepalingen met het School bestuur in nader overleg zullen treden. Leidt dit overleg niet tot do gewenschte overeenstemming, dan legt de wet de eind beslissing in handen van den Minister van Onderwijs. EEN BEGIN VAN BRAND. Maandagmiddag werd een begin van brand ontdekt in de school voor achter lijke kinderen, op het Dijkje, Eén balk, die door den schoorsteen was gebouwd, was aan het schroeien en gelukkig werd dit bijtijds ontdekt, zoodat met eenige emmers waters erger onheil kon worden voorkomen. Bij den sterken wind die er stond, was er bij een doorzetten van den brand zeker niet veel van ons oude raadhuis overge bleven. Kantongerecht Den Helder. Zitting van Dinsdag 25 Maart 1930. Eerst die melkknoelers voor de balie. Bij wijze van onsmakelijk voorgerecht kregen we de melk van „Neel", die dooi den landbouwer P. O. E., van Texel, ge molken was en die van ondeugdelijke samenstelling bleek. „Neel" leed n.1. aan nierziekte en de ambtenaar, voorgelicht door den directeur van de Keurings- en Warendienst te Alkmaar, was zoo slecht te spreken over de kwaliteit, dat hij tegen den melkenden boer een boete eischte van 150 gulden, subs. 100 dagen hechtenis. De kantonrechter was wat milder en bracht de straf terug tot een boete van 26 gulden of een hechtenis van 3 dagen. Een andere Texelsche landbouwer, Jb. SI., had er water bij gedaan en wel niet minder dan 15 pet. En zeker was het niet de eerste keer dat hij deze knoeierij ge pleegd had, want de aangifte was gedaan door de melkfabriek „Hollandia", die het water- en melkproduct van S. betrok, en eerst getracht had de zaak met S. te rege len. Toen de boer bleef knoeien, deed de melkfabriek aangifte, en de ambtenaar vond hierin dan ook gereede aanleiding SI. niet al te medelijdend te behandelen Hij eischte 250 gulden boete, subs. 100 dagen hechtenis. De kantonrechter bracht de straf terug tot een boete van 200 gulden of een hech tenis van 10 dagen, waardoor S. dus door een verblijf van 10 dagen, op kosten van den Staat, in het logement te Alkmaar, 200 gulden kan verdienen. Wat zou U doen? Er is bij mij niémand aanwezig, als ik iets doe, dat niet mag. Dat was zoo ongeveer de verdediging van den Wieringer slager G. v. d. L., die een proces had opgeloopen, terzake het slachten van een dood kalf, natuurlijk met de bedoeling dit in den handel te brem gerlijk. Hij bevql den slager aan onder de speciale bescherming van de terechtzit ting aanwezige Wieringer-veldwachtere en eischte een boete van 150 gulden of een gevangenisstraf van 100 dagen. De kantonrechter vorderde 50 gulden of 10 dagen. Machtsmisbruik. De jeugdige landbouwer O. L., getrof fen door Amor's pijlen, stapte het vorige jaar in het huwelijksbootje, een zeer men- schelijke handeling, waarvoor hij zeker niet terecht zou hebben gestaan, tenzij., en daarvoor stond hij nu voor de drie- schaar, hij een van zijn knechts niet van een boerderij had gezet, die hijzelf wilde betrekken en dezen knecht in een schuur tje had gestopt Daarbij kwam nog dat do kneoht contractueel voor drie jaar op de boerderij mocht wonen, doch daarvan maakte deze patroon geen gewetenszaak en het vooruitzicht, dat hij met zijn jonge vrouwtje in de knechtelijke woning zou komen, deed hem over al die andere „klei nigheidjes" heenstappen. De ambtenaar dacht er echter anders over. Het laten wonen van een kneoht in een schuurtje, dat niet voldeed aan de eischen van het Keetenbesluit, vond hij nogal een ergerlijk staaltje van machts misbruik en hij eischte daarvoor dan ook niet minder dan 80 gulden boete en 80 dagen hechtenis. De kantonrechter, wiens rechtsgevoel in deze zaak nog ernstiger gekwetst was, deed er nog een schepje op en vorderde 100 gulden of 10 dagen. Een groote .dwarsdrijver. Zoo noemde de ambtenaar van het O. M. den landbouwer P. Z., te Koegras, die zijn boerderij verkocht had aan een „bollen- boer" te Lisse, onder bepaling dat zijn schapen tot 1 Februari op het land moch ten blijven loopen, doch er dan onverbid delijk af moesten. Maar Z. trok zich van het contract niet veel aan en liet zijn beestjes rustig grazen en zelfs nu loopen gen. H;j had het kalf voor vijf gulden ge- ze er nog, in ongestoorde vrede. Hij was kocht van den landbouwer Mulder, ter te rechtzitting aanwezig. Op de vraag van den ambtenaar, wat hij met het beest ge daan had, antwoordde hij, dat hij dat niet meer precies wist. Maar een vroegere knecht van verdachte, zekere K., wist het wel. Hij had gezien dat zijn baas het beest slachtte. „De heere kenne wel effe nazien op welken datum het was", zei K. „Het was den Dinsdag van de eerste week van de Alkmaarsche kermis", (hilariteit op 't schellinkie). Fel laakte de ambtenaar de handeling van v. d. L, en noemde deze meer dan er- het met het contract niet eens, zei Z., en de heeren koopers hadden er geen last van. Deze meening was de ambtenaar echter niet toegedaan en hij eischte voor deze „dwarsdrijverij" en „schandalige manier van optreden" 25 gulden boete of 25 d. hechtenis. De kantonrechter was niet veel vriendelijker tegenover den boer gestemd en gebruikte een nog krachtiger kwalifi catie, om zfin afkeuring te kennen te geven. Hij vorderde, in overeenstemming met den eisoh, 25 gulden boete of 3 dagen hechtenis. Het speet Z.Ed.achtb. alleen maar dat hij niet meer kon vorderen. I. Kan dit samengaan? Burgerlijke Stand van Den Helder van 25 en 26 Maart 1930. f reageerden op de vraag. Maar Ivoor liefdadige instelling, toep! enkele grapjassen of waren het SchietsalonJ. Schuurman, Krommenie, Pwtzakkers? reeds is de week een eind f 256.80 en f .152.75; N. v. d. Abeelen, Kevorderd en ook de maand is alweer een Noord-Scharwoude, f 96.60; W. Dirks, eind heen en armoede is tenslotte Apeldoorn, f 105.65 of f 45.65 naar gelang «een schande wisten te ontkomen. Dat van de aan te wijzen plaats. ONDERTROUWD: J. J. Veereschild en J. Rasch; H. O. Geervliet en G. P. E. LooijD. N. Bak en J. J. PrinsO. den Hartog en C. A. Molenaar; O. B. Pels, Arnhem,1 Zooh en J. Hen; J. Faber en G. O. Ver- van het batig saldo sluis. BEVALLEN: E. Visser—Hendriks, z.; E. Gallas—Gerdes Oosterbeek, z.;B. Ot- tenhofVeneman, d. Misschien glimlacht de lezer, als hij dit opschrift leest, over de naïviteit van den courantenschrijver, die deze heide, zoo ver van elkander liggende begrippen, broederlijk onder één hoofd samenbrengt. „Belastingbetalen en sparen": hoe kan dat ooit samengaan. Vooral in een stad als de onze, berucht door haar hooge belas tingen, zal het moeilijk gaan nog over te leggen van zijn inkomen.' Wij hopen niettemin in staat te zijn. in het volgende de beide begrippen te oorn- bineeren niet alleen, maar den lezer zelfs te doen ziep>, dat ze eigenlijk hij elkaar beboeren en dat elke belastingbetaler tevens als spaarder kan fungeeren. Onze hooge belastingen zijn vele jaren lang voor menigeen drukkend geweest. Uit de discussies tijdens de begrooting hebben we kunnen vernemen, dat er het volgend jaar, dank zij de nieuwe finan- tieele regeling tusschen rijk en gemeen ten, aanmerkelijke verlichting van druk zal ontstaan. Wethouder de Zwart deelde mede, dat, wat de gemeentelijke inkom stenbelasting de 125 opcenten op de r.i.b.) betreft, we op een gemiddelde ver laging van 50 pet. kunnen rekenen. Na tuurlijk moet men dit niet als maatstaf voor het geheel nemen; van 60 pet. belas tingverlaging over de heele lijn zal wel geen sprake zijn, al zal het bedrag, dat moet worden betaald, aanzienlijk minder worden. De verdwllnendo Ophaaldienst. Uit dit oogpunt beschouwd, is de hier volgende beschouwing over den gemeen telijken ophaaldienst wellicht min of meer overbodig geworden. Deze dienst is, jam mer genoeg, nooit zeer populair geweest, eni wij hebben dan ook reeds kunnen lezen in 'het Alg. Rapport betreffende de be grooting, dat het voornemen bestaat, het volgend jaar aan den Raad voor te stellen den dienst op te heffen. De gemeente be taalt jaarlijks omstreeks 3 a 4000 voor de instandhouding van den dienst, en er is in verhouding onvoldoende deelname om die kosten te wettigen. Het heeft geen zin ons te gaan verdie pen in de mogelijke oorzaken, die mede gewerkt hebben aan de weinige populari teit van den ophaaldienst. Het feit ligt er, dat de dienst zal gaan verdwijnen, en voor de deelnemers ervan is dit ongetwijfeld een groote teleurstelling. Gelukkig kun nen zij in de Nutsspaarbank een plaats vervangend lichaam vinden. Groei dier Nutsspaarbanken. De Nutsspaarbanken zijn al heel oud; zij dateeren van de eerste jaren der 19e eeuw. Merkwaardig is de wijze van groei. In het verslag over 1926 van de Haarlem- sche Nutsspaarbank vinden we daarom trent treffende grafieken. Van 1818 tot 1830 is een stijging te constateeren van 0 tot 300.000 gulden. De Belgische opstand van dat jaar was oorzaak van een scherpe inzinking, welke eerst omstreeks 1836 zich begon te herstellen. Zeer langzaam ging het voorwaarts, tot na den Fransch- Duitsohen oorlog van 1870/'71 een sterke groei ontstond, welke tot omstreeks 1881 aanhield: In dit jaar deed zich de wer king van de toen opgerichte rijkspost spaarbank gevoelen, en tot 1910 duurde het, eer weder van belangrijke stijging kon worden gesproken. De vier oorlogs jaren, die op het economisch leven zoo'n grooten invloed hebben gehad, hebben, in tegenstelling met de periode van den Bel gischen opstand, slechts weinig invloed op hun groei gehad. Reeds in 1918, het vredesjaar, was een enorme toename van bespaarde gelden te constateeren, en deze stijging zet zich in dezelfde schier loodrecht omhooggaande lijn voort. Sparen beteekent welvaart Het is ons doel, in de volgende regels één en ander te vertellen omtrent onze eigen plaatselijke Nutsspaarbank, die van 1843 dateert en den laatsten tijd, dank zij haar stelselmatige en intensieve propa ganda, zeer naar den voorgrond van ons economisch leven is getreden. Misschien zullen vele lezers meesmuilen en zeggen: sparen? Is dat in een plaats als de onze waar verreweg de meerderheid der bevol king een rechtspositie heeft, wel noodig? Wie zoo spreken, bewijzen, de zaak slechts van hun eigen standpunt uit te bezien. Bovendien is sparen voor ieder, wie het ook zij; ten allen tijde een kwestie van meerdere of mindere welvaart. Wanj sparen beteekent welvaart. Wie spaart, heeft ten allen tijde de beschikking over een groot of klein sommetje, dat hem in staat stelt buitengewone uitgaven bij ziekte, bevalling, of wat ook, het hoofd te bieden. Wie niet spaart, en zijn inkomen geheel verbruikt, heeft uitteraard dat sommetje niet en zal dus, indien hij plot seling voor tegenslagen komt te staan, met de handen in het haar zitten en van anderen afhankelijk zijn. Wij hebben in den gemeenteraad een discussie gehad betreffende de praktij ken der woekerbanken. Zóó erg is dat hier ter stede al, dat de gemeente inder tijd maatregelen heeft -moeten nemen om althans haar ambtenaren zoo goed moge lijk en heel erg goed is dat niet, omdat dergelijke maatregelen tenslotte de indi- vidueele vrijheid te veel aantasten tegen woeker te beschermen. En woeker ontstaat alleen daar waar schulden wor den gemaakt, die niet kunnen worden be taald, m.a.w„ waar uitgaven worden ge daan, die niet door een spaarsommetje worden gedekt. Niet ieder is even spaar zaam aangelegd. Geld is een verleidelijk ding en guldens zijn rond en rollen erg gauw weg. Dan zijn er massa's nuttige en overbodige zaken, die ons uit de winkel etalages worden opgedrongen en die veel van die rollende guldens naar zich toe halen. Natuurlijk, zegt u, geld moet rol len en wie op de guldens blijft zitten, is een vrek. Accoord, van Putten, maar er is onderscheid tusschen vrekkigheid en ver kwisting. ADM. HELD. CRT. Licht op voor alle voertuigen: Het Handelsblad schrijft: Nap. de la M:ar gaf van Flierefluiter een zeer geestige creatie en zoowel aan het sterf bed van den Pastoor bij het afscheid van Merijntje heeft hij heel gevoelig gespeeld. Cisca Kreme'r gaf den nu iets ouderen Me rijntje stiller en' ingetogener, vooral de too- ne,eitjes met Blozeriekske waren geslaagd, mede d'ank zij het natuurlijke tegenspel van Mientje Pa<m. Hans Brüning was een gevot- ïigie en lieve Pastoor ert Mevrouw de la Mar- Kley had de oude pastoorsmeid Jans mooi ge typeerd. Het Volk schrijft: Dat Nap. de la Mar een' onvergetelijk knap acteur is, bewees hij in het tafereel va n-des Pastoor's dood; dit was fijn, sterk, ontroerend spel van een groot dramatisch acteur en hoe vol humor waren zijn hakketakkcrijen met den Pastoor on Jans de meid, hoe vol tecderhcid zijn gesprek met Merijntje. Cisca Kremer is na verleden jaar geweldig vooruit gegaan en in haar Merijntje sprak nu het diep menschelijk-e af en toe heel sterk. Het weggaan van het sterfbed van den Pastoor was in zijn kinderlijke onbeholpenheid" en trouw haast geen tooneel meer.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5