1 Mobilisatie van Den Helder op 29 Maart 1930. DERDE EN LAATSTE BLAD GEMENGD NIEUWS VAN DONDERDAG 27 MAART 1930 Aanslag op een radiozendstation. De zaak Beider Belang. Laffe mishandeling. Bullrlch-Zout Maar geen staat van beleg. - Het verkeer in de war. - Te voet, te water, te paard trekken de bewonen op. Binnenland. Dinsdag is voor het Gerechtshof te Am sterdam in hoogier beroep behandeld de zaak van een 24-jarigen metaalbewerker, aangesloten bij de Nederlandsche fascis ten, die door den politierechter te Am sterdam was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens opzettelijk en we derrechtelijk vernielen van een eleotrici- teitsleiding. Op 30 April 1929, den verjaardag van Prinses Juliana, heeft verd. de bedoeling gehad de radio-uitzending van de V.A. R.A op den avond van dien dag te ver hinderen. Op zijn verzoek was verd. door zijn partijgenooten aangewezen om de telefoondraden, waarlangs de uitzending zou plaats hebben, door te knippen. Verd. had zich voor dit werk opgegeven, omdat hij uit hoofde van zijn vroeger beroep hij! was acrobaat geweest goed kon klimmen. Op 30 April dan begaf hij zich naar de Heuvellaan te Hilversum, waar de studio van de V.A.R.A. is gevestigd, klom in een paal en knipte een draad door van het electrische net, daar hij in de meening verkeerde, dat dit de telefoondraad was, waarlangs de uitzending van de V.A.R.A. zou plaats hebben. Verd. handhaafde zijn verklaring voor den politierechter afgelegd. Hij dacht in derdaad een zwakstroomleiding af te knippen, wist niet, dat hij de draden van heit electrisch net door knipte. Hij wist ook niet, dat de stroom, die door dezen draad ging, levensgevaarlijk was. Wel werd een diame, die zich in de nabijheid bevond, tijdig gewaarschuwd. 'De advocaat-generaal was van oordeel, dat verd. het opzet had te vernielen. Bo vendien ontstond door deze vernieling groot gevaar. Derhalve eischte hij beves tiging van bet vonnis van den politie rechter. Verd. verklaarde gehandeld te hebben overeenkomstig zijn politieke overtuiging en was van imeening in 's lands belang te handelen1 door de uitzending te verhin deren. Op 8 April zal arrest worden gewezen- Hoe té handelen? Omtrent de affaire der N.V. Mij. tot exploitatie van onroerende goederen Bei der Belang wordt gemeld, dat Donderdag een spoedvergadering van aandeelhouders wier aantal slechts enkele personen omvat zal worden gehouden, teneinde té beslissen over de vraag of in de gegie- ven omstandigheden de maandelijksche plaats hebben, kan doorgaan, trekking, die op 28 dezer zou moeten Het hoofdkantoor van Beider Belang aan de Waldeck Pyrmontkade ln Den Haag heeft getracht, ook na de arrestatie o.a. van zijn directeur O. en zijn gedele geerden oommissaris K., die zich te Leeu warden in voorloopige hechtenis bevin den niet afdragen, in afwachting van wat taak was vrijwe. ondoenlijk, aangezien de kas is uitgeput, de meeste obligatiehouders niet meer storten en de agenten hun géi den niet afdragen, in afwahcting van wat er zal gebeuren' met de onderneming en haar leiders. Van de zijde der justitie was vrijheid gegeven tot het doen van betalingen aan crediteuren en obligatiehouders op wier nummers prijzen waren gevallen, doch bij gebrek aan contanten kon het hoofdkan toor van deze vrijheid geen gebruik maken. Mocht intussehen de verplichte maan delijksche trekking a.s. Vrijdag niet wor den gehouden, dan zou de onderneming automatisch hebben opgehouden te be staan. Dit echter willen de overgebleven aandeelhouders trachten te voorkomen en om die reden is de vergadering op a.s. Donderdag bijeengeroepen. Drie daders ieder tot 1 Jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Te Waspik waren drie broers met de kermis in een herberg en verkeerden on der den invloed van drank. Zonder eenige aanleiding vielen verdachten een hun on bekend persoon aan, die daar 's avonds om half elf rustig per rijwiel voorbij kwam. Met een bierglas, een mes en hun knuisten bewerkten zij den wielrijder, ge naamd Faasen, uit Waalwijk. De getrof fene leed een schade va" 108 voor be taling van de doktersrekening, kleeren en rijwiel en waarvoor de benadeelde ver goeding vroeg. Bij de behandeling voor het gerechts hof te 's-Hertogenbosch zei de adv.-gen. dat verdachten vlegelachtig en beestachtig zijn te keer gegaan en een flinke straf hier op zijn plaats ia. Volgens de marechaussee nemen de vechtpartijen in Waspik toe. De eisoh luidde tegen leder der ver dachten een jaar gevangenisstraf. HANDIGE GAUWDIEVEN. Maar de politie was nog vlugger. Twee Belgische vrouwen vervoegden zich bij den kolenhanderlaar S. te Oud- Beijerland om eenig geld te wisselen. Na het wisselen miste S. 100. De vrouwen werden aangehouden. In een boomstam aan den Oostdijk werd het geld gevonden. De vrouwen zijn te Dordrecht opgesloten. EEN SIGARENFABRIEK AFGEBRAND 25 arbeiders werkloos. Te Oulemborg is Maandagnacht half- drie een felle brand uitgebroken in de sigarenfabriek der N.V. Ph. de Ruiter Zonen in het Koestraatje. De brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was, kon in het nauwe straatje weinig uitrichten; ze heeft toen door de apotheek van mej. Branderhorst op de Markt met drie slan gen en door de woning van den heer Lach in de Ridderstraat met twee slangen op de leiding water gegeven, terwijl nog twee slangen van de1 Oude Vischmarkt af door het Koestraatje dienst deden. m tlinen_ M a a g*"0O» SpU«v»rterlng«»torlngen li iladl 100 Jur onovertroffen bet beite middel -ABUieiieü fl.0,35 en fl, 1,30. Slecht» ecbt ln bleuwe verpakking met het portret ven den uitvinder, Moniteri gratll en franco d. vertegenwoordiger B-da Urtiln, Amsterdam oost. f Binnen bet uur was men dleni brand meester; de fabriek is geheel uitgebrand. Een groote party sigaren, tabak, enz., is verloren gegaan. Een 25 arbeiders wor den door dezen brand werkloos. De oor zaak van den brand is onbekend. Verze kering dekt de schade. Begin December 1915 ls de fabriek ook afgebrand; toen werd er diefstal gepleegd en daarna brand gesticht. DE OVERVAL MET ROOF TE WOUDENBERG. De Utrechtsche rechtbank heeft Dins dag-uitspraak gedaan in de zaak tegen den 19-jarigen G. J. V. en den 17-jarigen P. E., beiden uit Austerlitz, verdacht van den overval met roof, gepleegd in den nacht van 5 op 6 Februari 1.1., t>y den landbouwer Van Egmond te Woudenberg. De rechtbank veroordeelde G. J. V. tot één jaar en drie maanden1 gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, en P. E. tot negen maanden gevangenis straf. Na het ondergaan van de straf zal verdachte ter beschikking van de regee ring worden gesteld. De eisch luidde resp. één jaar en zes maanden en negeni maanden met opzen ding naar het Ryks Opvoedingsgesticht. Het ls zeer goed mogeiyk, waarde lezer, dat u van het bovenstaande plaatje niets snapt. Het is niet alleen mogeiyk, het is zelfs zeer waarschiiniyk. Toch zijn het Mlemaal Helderschen, die u er op ziet; zelfs Lange Gerrit is er voor uit Amster dam overgekomen. Wy zullen u maar gauw uit den droom helpen en vertellen, dat het bovenstaande een voorstelling geeft van den Kanaalweg, en wel van het huis van den heer Bern. Meyer. Maar wat moeten dan al die menschen? vraagt de lezer. Moeten die allemaal kou sen hebben uit den grooten voorraad, die er is? Neen, die menschen komen iets brengen. De kwestie is namebjk deze: ln vele plaatsen ln ons land zyn reeds inzame- hngen gehoude^ ten bate van het Monu ment voor het Reddingwezen, dat* hier ter stede zal worden opgerioht. Wy heb ben er al meerdere malen mededeelingen over gedaan; het bestaande Comité heeft °P grootsche schaal een reclame-campagne op touw gezet, met het gevolg, dat op vele scholen in den lande de onderwijzers de kinderen wezen op de daden van een voudige mannen. Namen als Dorus Rij kers, Cornelis Dito, en vele andere, zullen 111 de geschiedenis van ons land blijven voortleven. Schoolboekjes zyn er reeds in gebruik, waarin over de daden van deze nelden der zee verhaald wordt. U weet, bi.1 de plechtige begrafenis van Dorus rtykers hier ter stede is het plan gerijpt ne herinnering aan hem en aan alle ande- en, nu en in de toekomst, levendig te uden door een monument, dat aan het nageslacht van hunne daden verhaalt Er zit in een dergelijke huldiging iets zeer treffends. Wie wel in Brussel of Parijs Londen heeft het ook en trouwens meerdere steden voor het graf van den Onbekenden Soldaat heeft gestaan, heeft iets gevoeld van de ontroering, die daar van uitgaat, hoe sceptisch men overi gens ook tegenover monumentenhulde mag staan. In dat monument, gewijd aan den Onbekenden Soldaat, heeft men ge symboliseerd de gevoelens van dankbaar heid en piëteit, die de achterblijvenden koesteren voor de plichtsbetrachting en de opoffering van de ontelbare gesneu velden; dit monument is een symbool waarin men duizenden jonge, ontijdig af gesneden levens, vereert. Waag het niet oneerbiedig dit monument te naderen! Welnu, het Heldersche monument moet een symbool worden voor hen, die hun vaderland dienden, nu eens niet in den oorlog, dat barbaarsche onmensch- waardige bedrijf, maar in een nobeler strijd, den strijd met onze groote tegen standster, de zee. Een symbool voor hen, die niet met gifmasker en mitrailleuse in de loopgraven gelegen hebben, loerend of zich niet het puntje van den neus eens tegenstanders zichtbaar maakte, waarna dood en verderf werd uitgebraakt over dien tegenstander, maar voor hen, die, in zuidwester en laarzen gehuld, de woeden de zee haar prooi trachtten te ontnemen, en niet rustten, voor dit, dood of levend, gelukt was. Het ia altijd een ongeiyke strijd, want de zee en de storm zyn mach tig. Maar het is een edele stryd en met verbeten woede en wilskracht wordt ny door de mannen in zuidwester gevoerd. Hoevelen er in den loop der jaren al aan de golven ontrukt zün? Een statistiek is hiervan niet gehouden en helaas, de dappere daden, voor zoover ze niet worden vastgelegd in geschrift, zij worden in den dagelijkschen tredmolen vergeten. Het Heldersche monument wil de her innering aan deze mannen levendig hou den. Aan mannen, die zelf reeds het tydige met het eeuwige verwisseld heb ben, zooals Dorus Rijkers, de vele Dito's, (om slechts enkele namen te noemen), en aan de vele anderen, die na hen het werk der menschllevendheid zullen voortzetten. Het monument wil ze eeren, deze een voudige helden, die zonder eenigen ophef hun plicht doen, die den harren strijd met de elementen aanvaarden omdat zy het als hun plicht beschouwen. Die uren, ongeteld, wachten en werken in een open, dobberend bootje, blootgesteld aan de. grillen der elementen, dryfnat, ondanks de oliekleeding, verkleumd, hongerig wel licht. Maar die volhouden, desondanks, en wier Hollandsohe koppigheid hier tot een wonder wordt van volharding. Die elk moment, waarop de zee hun een kans geeft, benutten om verbinding te krygen met de schipbreukelingen, en die straks, doodmoe, verkleumd, huiswaarts zullen keeren met hun „buit". Het Heldersche monument wil in steen de herinnering aan hun werk biyvend houden; steen waarop de zee en de wind geen vat heb ben. En dagelijks zullen velen komen ter bedevaart naar dit monument voor den Onbekenden Soldaat, dat ook Holland, on gedeerd uit den oorlog gekomen, nochtans voor deze soldaten des vredes heeft opge richt. Eerbiedig en vol piëteit zullen ook de Hollanders hun monument naderen. Helderschen! Er wacht u een groote en schoone taak. Wij hebben boven reeds verteld, hoe op verschillende scholen in ons land ten&evolge van de propaganda, die reeds gemaakt is door het Comité, ge sproken wordt over dit monument, hoe aan de jeugd verteld' wordt van de daden dezer eenvoudige Hollandsohe mannen. Vele scholen hebben reeds onder hun leer lingen inzamelingen gehouden en deze gelden opgezonden naar Den Helder;, velen zonden Individueel hun bijdrage aan den penningmeester, den heer Bern. Meyer. Maar ln Den Helder zelve deed men nog niet veel. Helderschen, dat mag niet en dat zal niet! Men zal later niet mogen zeggen, als het monument hier ls opgerioht: ziet, dit is er gekomen van de gelden van alle Nederlanders, behalve van de inwoners van Den Helder zeiven. Nietwaar? dat ware toch al te dwaas. Daarom ls thans door het Comité een Monumentendag in gesteld voor Den Helder, en daarvoor is vastgesteld Zaterdag a.s. Hoe het dien dag op den Kanaalweg zal toegaan: de tee kenaar heeft het in beeld gebracht. Van aiïe zijden, te voet, te paard, per auto, te water, worden de bijdragen aan den pen ningmeester overhandigd; de politie moet er aan te pas komen om de zaak eenigs- zins te regelen, opdat niemand heenga zonder zyn penninkske te hebben geof ferd. Tot zelfs de vissohen toe verwaar digen zich den kop uit het kanaalwater te steken en te kijken wat er aan de hand is, en Lange Gerrit is er speciaal voor over gekomen om ook wat bij te dragen. Moeten wij nog zeggen van hoe groot belang afgezien nu van alle andere overwegin gen het bezit van zoo'n monument voor Den Helder ls? We hebben nog pas ge lezen hoe het vreemdelingenverkeer toe neemt, hoe van jaar tot jaar het bezoek aan onze badplaats grooter wordt Het Reddingsmonument, als het er straks Ls, zal daaraan zeer zeker weer een steentje bydragen. Welnu, toont, dat gü de tot standkoming van dit monument in onze stad weet te waardeeren, laat a.s. Zaterdag de Kanaal weg metterdaad te smal zyn om de men'p- te te bevatten, die dien dag haar pe"1 ninkske zal offeren op 't altaar der dan'- baarheid en piëteit voor mannen, van we. ke een groot aantal hier geboren zf1n en nog hier leven» Trekt ln massa's op naai den Kanaalweg of stort uw bijdrage op de girorekening van den heer Bern. Meyer, no. 94719 kantoor Den Helder. Het Bestuur van bovengenoemde ver- eeniging deelt mede, dat van de N. V. Sigarenfabriek „La Bolsa" te Kampen, fabrikante van het bekende merk „Uiltje", gratis duizend doosjes lucifers zyn ont vangen voor de luciiers-reolame.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9