Voor de Kinderen VOOR DE VROUWEN. BABBELUURTJi; OVER MODE. de tweelingen. Begrepen. Voor het Voorjaar en toot den middag! Zoo als de wollen tweeds voor de tail leur-kleeding schering en inslag zal zyn voor het nieuwe seizoen, zoo zal voor de chique middag-kleeding heel veel, over wegend veel, de wollen georgette ge dragen worden. Mooi goedje is dat. Het doet ons denken aan de vroegere wollen voile, maar 't is veel eleganter, veel vol ler en „sappiger" in 't neerhangen en ook veel.duurder. Hoewel, 't is in sterk uiteenloopende prijsverschillen in den handeL Het wordt ook in verschillende uiterlü ken geweven. Het is b.v. ook voor mantels een veel gebruikte stof. Maar naast de vele dames welke zoo'n dunne poreuze mantel wel elegant en luchtig vinden, zijn er ook tamelijk veel, die het effect wei sierlijk vinden, maar als dracht te „nikserig" (zooals ik dit iemand eens hooide uitdrukken). Dit schijnen de fabrikanten voorvoeld te heb ben en zoo hebben zij ook deze zelfde stof op een fijne gladde onderstof geweven, zoodat het aan de rechte kant wollen georgette lijkt en aan de linkerzijde een zacht glanzende dichte stof. Hierin wor den zelfs patroontjes geweven als streep jes, ruitjes, vischgraatjes etc. Dit met het oog op het gebruik van de achterzijde als garneering op de rechte kant. Dit is dus een kwiek elegant jong figuurtje noodig. De stof was beige wollen georgette met een wijnrood ruit-motief. Het ensemble was geheel zonder garneeripg bewerkt 't Het was uitsluitend opgesteld uit de eigen stof. Maar het model was zoo lief en vlot dat het volstrekt geen behoefte had aan een of andere opfleuring. Boven het strakke rokje waaraan voor de helft een ruim geplooide strook hing was een vlot lijfje, smaakvol gedrapeerd Om den hals een schuin doekje dat vóór in slipjes eindigde en ook om de taille was een schuin doekje aangebracht, dat in een jes vóór saêmgeknoopt Over dit aardige jurkje was een zgm. driekwart jasje. Uiterst simpel, geheel recht. Langs de vóór-en-onderkant was een schuine zoom gestikt en langs de ta melijk laag sluitende hals was weer een schuin doekje aangebracht wat in een royale strik eindigde. Dit was tevens de eenige sluiting. Bij dit aardige jonge toiletje werd een wijnrood hoedje gedragen met klein beige lint-strikje. Het andere toiletje wat mij trof was er een van zwart wollen georgette. Het was doodeenvoudig, heel makkelijk en toch zoo buitengewoon elegant. Maar het fijn ste eraan vond ik, dat je er zooveel mee „doen" kón. Er waren b.v. twee shawls bij: één kleine in felle kleuren welke met wel een mooie vinding, maar deze soort is tamelijk prijzig. Naast dat deze wollen georgette in alle modetinten verkrijgbaar is, zijn ar ook nog diverse fantasie-soorten in, als don kerblauw met wit ruitje of wit met rood ruitje, kortom, diverse streep en ruit- motieven in afstekende kleuren en diverse tinten ondergrond. Voor de leuke zomertoiletjes een dus teer gewild artikel, 'k Zag kort geleden een mooie collectie kleeding die alles uit deze stofsoort was gemaakt, waarvan men een paar modellen ziet op onze teekening. Het eerste ervan leek mij zoo schattig voor jonge meisjes, die nog zoo geheel de vereischte „lijn" hebben voor dit toiletje. Want om dit te kunnen dragen en er dan kwiek elegant mee uit te zien heeft men een punt op den linkerschouder om den hals geknoopt werd naar den rechter schouder. De shawl was met de eigen stof gevoerd. De andere shawl was zeer groot en van wit georgette met roode en zwarte ruiten, deze was óók met de zwarte stóf gevoerd. Deze shawl kon naar eigen ver kiezing gedragen worden, maar stond zeer cihio op de manier als hij ons getoond werd' (en zooals ook de teekening laat zien). Zóó was het een up to date wandel toilet en nauwelijks is de shawl af, of er blijft een keurig eenvoudig visite-toilet over. Een ideaal japon dus voor een war me voorjaarsdag om eerst een flinke wan deling en daarna een korte visite te maken Corry Brens. PARIJSCHE MODEBRIEF. Vorstelijke personen en de mode. Vorstelijke personen hebben dikwijls grooten invloed op de mode. Wat zij ge lieven te dragen, wordt in de eerste plaats door het hof en Later dikwijls door het gansche land nagevolgd De Hertogin van York b.v., de vrouw van den tweeden zoon van den Koning van Engeland, heeft een speciale tint blauw in de mode ge bracht, die men Betty-blauw noemt. Ver der behoort een teere tint cyclamen-roze tot haar lievelingskleuren. Prinses Mary heeft eveneens een nuance blauw, die haar bijzonder bevalt, iets dieper dan Betty-blauw, en Mary- bLauw genoemd. Zij was een van de eer sten die zich het aardige snufje van tasohje met bijpassende sjaal aanschafte, hetgeen nu zoo algemeen mode is. Het snoezige kleankindje van het En gelsche koningspaar geeft ook al op haar manier de mode aan, op het geb'cd van kinderkleeding natuurlijk. Het kleintje is bijna altijd in een zachte tint geel ge kleed, een voorbeeld, dat door tallooze Engelsche mama's van kleine dochtertjes "evolgd is. De Koninigin van Engeland is bijzon der gesteld op mooie kleuren, die voor haar meer beteekenen nog dan goede snit. Ze houdt buitengewoon van zachte blauwe en grijze tinten en van oud goud. De geheel e koninkijke familie in Enge land houdt trouwens veel van blauw, zoo- als we gezien hebben. I>e Kroonprinses van België, de mooie prinses Astrid, heeft den goeden smaak om 's avonds in plaats van kunstbloemen, frissche bloemen te dragen. En daar ze in België ten toon aangeeft, zal dit voor beeld wel spoedig navolgsters vinden. Aan Koningin Marie van Roemenië danken we de korte bolero-jasjes, die zoo aardig een japonnetje kunnen afwer- ?n. Deze vorstin heeft een groote voor liefde voor dit sierlijke kleedingstuk en ze houdt 't er in verschillende soorten op na, niet bij elke japon, maar bij elke ka mer heeft ze een passend bolerotje. In een hper vertrekken staat b.v. een prachtige roodgelakte kast met een fantas tische slangenversie ring. Koningin Marie heeft zich nu van crêpe de chine in dezelf de roode kleur, een 'bolero laten maken waarop, heel fijn, 'n slang is geborduurd. Verder heeft ze een bijzondere voorliefde voor vreemdsoortige juweelen, waardoor ze de eigenaardige halskettingen en arm banden in de mode heeft gebracht, die op het oogeniblik zooveel gedragen worden. Ze houdt er dozijnen smalle, dunne arm ringen op na, waarvan vele zeer kostbaar zijn. Verder interesseert zich deze Roe- meensche koningin zeer voor mode-shows. Wanneer ze in Londen is, gaat ze er dik wijls als gewone bezoekste r heen. De Koningin van Spanje daarentegen ziet nooit anders dan privé shows, die speciaal voor haar en haar dochters ge houden worden. Ze is zeer gesteld op klede ren van individueelen snit en weet precies wat haar goed kleedt. De beide jonge Spaansche princessen waren bij haar be zoek in Engeland gekleed in stijljapon netjes en droegen gewoonlijk een waaier, harmonieerend bij haar toilet. De kroonprinses van Noorwegen heeft, op haar huwelijksreis, in Londen verschil lende tennisjaponnen gekocht, in haar ge liefde nuance roze. Naar dit goede voor beeld hebben vele Engelsche dames zich eveneens roze toiletjes aangeschaft om te tennissen. De japonnen waren heel een voudig gemaakt, met platte plooien van voren in den rok en een gekleurd cein tuurtje. Tot het uitzet van deze prinses be hoorde o.a. een prachtige wit hermelijnen avondmantel, gevoerd met lichtgroen bro- caat-, waarop, in een hoekx een groep water leliën was geborduurd. Beste jongens en meisjes 1 Behalve raadsels op rijm heb ik van de week ook een drietal opstelletjes ontvan gen, waarvan ik er nu twee plaats en een voor de volgende week bewaar, met het oog op de plaatsruimte. Klaas Stadtman. Nee, Klaas, je kan geen stekeltjes bij een goudvisch in de zelfde kom doen, want dat wordt vechten en dan verliest de goudvisch het. Het beste is om je goudvisch niet in de zon te zetten, je moet maar eens lezen wat er in het album van Verkade, „Mijn Aquarium", staat over de verzorging van goudvis- schen en als je je daaraan houdt, dan ge loof ik wel dat je ze langer in het leven zult houden dan nu Doe op school maar flink je best, Klaas, dan haal je dien achterstand wel weer in. Ja, natuurlijk zal je wat krijgen op je ver jaardag. Vertel het me na dien maar eens. Mon Bonte. Ja, dat heb ik gezien, Mon, dat jij met je moeder op kantoor kwam, omdat je je naam vergeten had. Je neus kwam net boven het loket uit en ik stond juist op kantoor.vDat wist je niet, hè? Geertje Twuiver. Dat is heel fijn, dat je vader gauw thuis komt, Geertje. Dat zal wel feest worden bij jullie, denk ik. Geesje de Vries. Als jij je best doet en veel andere rijmpjes leest, zal jij het ook wel goed leeren, Geesje. Dus doe dat eerst maar eens en probeer het dan later maar weer eens op rijm. Gita Spaans. Hieronder vindt je je rijmpje. Ik heb je naam er maar onder gezet, want dat had jezelf vergeten. Of had je hem er liever niet onder gehad? Nu, daar is dan niets meer aan te doen. Ja, de raadsels van de vorige week waren moeilijk. Wel jammer dat je ze niet kon oplossen, maar enfin, een volgende maand beter. Kees Abbenea Je zelfgemaakt raadsel heb ik ontvangen, Kees, maar je vergat de oplossing er bij te zetten. Stuur het dus volgende week nog maar weer eens in en dan de oplossing niet vergeten, hoor. Joh. D. Jimmink, (Oallantsoog). Dat vind ik zeker goed, Joh, als je voor nieuwe vriendinnetjes zorgt. Hoe meer ziel, hoe meer vreugd, hè? Je opstelletje moest ik tot een volgend Juttertje laten staan. Jan Groenendijk. Je bent welkom, hoor Jan.» Ik vind het leuk dat je den eersten den besten keer meteen al een eigenge maakt raadsel instuurt. Nanda Visser. Het was nog niet de laatste keer van de maand, Nanda Ook de raadsels van deze week moeten nog opgelost worden. En dan wordt volgende week Zaterdag de uitslag van de verloting bekend! gemaakt. C. Rudolph. Je raadsels van de vorige week waren of fout of zijn niet op tijd ingezonden. Ik weet het niet precies meer. Wanneer schrijf jijl nu je voornaam eens voluit? Nannie Grande. Lest best, Nannie, nu ga ik nog een paar regels aan mijn zieke vriendinnetje schrijven, of ben je al weer beter? Zoo niet, steek dan je neus eens buiten de deur en haal eens diep adem, dan kan je de lente ruiken en dat wil zeg gen dat je wel heel gauw beter zult wor den. Het beste hoor, ik hoop dat de zon in je kamer schijnt, want dat is goed voor je. Dag! Kindervriend. Beste Mijnheer! Het zonlicht valt soms door de ruiten, Waar ik heerlijk van genieten kan. Waarom zou ik het buiten sluiten, 't Glasruit breekt er toch niet van? Wat gij niet wilt dat u geschiedt, Doe dat ook aan een ander niet. En wat het spreekwoord zegt is goed Als ge ook maar aan dien wensch voldoet GiRIETJE STAALMAN, Binnenhaven 3 A. Beste Kindervriend. Het eerste raadsel valt wel mee En stelde mij ook zeer tevrêe. Want al begint het zonnetje wat te steken, Ze valt door 't glasruit zonder het te breken. Ook zou het daglicht kunnen zijn En is dit het eerste deel van mijn rijm. Het tweede is wat moeilijker te verzinnen En valt je ook maar niet zoo te binnen. En als alle menschen het verstonden: Wat gij niet wilt dat u geschiedt, Doe dat ook aan een ander niet, Dan was a'lles voor elkaar En ik heb zoo mijn rijm weer klaar. Groeten van Ze heetten Jaap en Job, leken op elkaar als twee druppels water en waren onaf scheidelijk. Als één van beiden ergens de <rast was of te logeeren gevraagd werd dan bedankte hij beslist zonder zijn broer van de uitnoodiging gebruik te maken. Familie en vrienden zagen zich daarom al spoedig genoodzaakt Jaap en Job samen te vragen, hoewel de meeste men schen daar wel wat tegenop zagen. De tweelingen waren nu niet precies zoete jongetjes en als de een n „nieuw spelle tje" verzon, was de ander onmiddellijk bereid het mee te spelen. Op school waren' ze natuurlijk in de zelfde klas en ook op hun verzoek in dezelfde bank, totdat Jaap eens ernstig ziek werd en wel drie maanden de school imoest verzuimen. Daar hij evenals Job lang niet tot de beste leerlingen behoorde, kon hif het verzuim niet meer inhalen en moest hij tot zijn groot verdriet blijven zitten Wat had de arme jongen het te kwaad. Of mijnheer de Jong hem al traohtte te troosten door te zeggen, dat het geen schande was na zoo'n lange ziekte, Jaap schreide hartverscheurend, trouw geholpen door Job, die het al even vreeselijk vond, gescheiden te worden1 van zijn liefsten vriend. Op weg naar huis beloofde Job, dat hij het volgende jaar heeletmaal niet zijn best zon doen, zoodat hij dan ook zou blijven zitten. Jaap lachte alweer om het grappige idee, maar wilde van zoo'n offer van Job heelemaal niet weten. In de vacantie vergaten ze hun verdriet door al het heerlijks, dat ze beleefden, doch toen ze weer naar school gingen en voor het eerst naar verschillende lokalen moesten, toen waren het weer eeuige moeilijke oogenblikken voor de tweelin gen. Na schooltijd zochten ze elkander dadelijk op en vertelden elkander van de jongens, naast wie ze nu zaten en van het nieuws, dat Job en van het ouds, dat daarna zaghij, dat twee meisjes wat in haar JaaP gt-herd ')a.ck T 1 mond stopten* „Wat stop jelui daar in je .^ah, ZOO saag Jaap Al dezelfde boeken weer, diezelfde somimen, alles net eender als het vorige jaar!" Ja, dat 'begrep Job ook best. Hij kreeg leuke nieuwe boeken en nieuwe vakken. Geachte mijnheer! Lichtstralen dringen1 door de ruiten; Door 't broze glas, dat spoedig breekt. Maar stralen, zon en licht, die guiten, Die doen dat niet. Het tweede raadsel is: Wat gij niet wdlt dat u geschiedt, Doe dat ook aan een ander niet, Dat spreekt u toch niet tegen? De raadsels waren spoedig opgelost, En heb t meteen ook maar gepost. Al is mijn rijmpje nu ook wat klein, Een volgenden keer zal 't misschien wel (grooter zijn- Vriendelijk gegroet, B. ZWIERSTRA. EERLIJKHEID DUURT T LANGST. Marietje Wilkens was jarig, daarom was haar tante haar komen opzoeken' en had een mooi doosje, met zes reepen er in, mee geno men. Marietjte was heel dankbaar. Want ze had nog niets anders gehand, want Marietje had nog iets anders gehad, want Marietje gestorven. Daarom was ze nu in het weeshuis. Den volgenden morgen ging ze naar school en haar cadeautje in haar zak. Op school schaarden zich allen om haar heen en vonden het allen even mooi. 's Middags om 12 uur ging Marietjte naar huis, maar ze vergat haar doosje. De andere meisjes bleven op school. Toen Marietje op school kwam, stond haar doosje er wel, maar de reepen waren er uit. Schreiende liep ze naar den onderwijzer, die schudde het hoofd en zei: „Ik zal wel eens een oogje in 't zeil houden.'" Eerst vlotte de les goed, maar een1 kwartier stopten. „Wat stop jelui daar in je mond?" „Chocolade", zei Dieuiwertje, die nog al brutaal was. „Van- wie hebben jelui het?" „Van Dina," klonk het afgemeten. „Van Dina? hoe komt die aan zooveel chocolade, dat ze er van aan jelui geeft?" Dina kreeg een kleur als keek peinzend VOOI Zich Uit, nauwe- vuur en riep: „Ik heb het niet gedaan, ze lijks loerend naar Jaaps gemopper hebben het zelf gedaan." "Ik heb bet!" riep Job plotseling uit en De meester gaf de zaak in handen van de iaaps verwonderde vraag. .'Wa, heb directrice, maar ook hetzelfde resultaat. En >?'r antwoordde hij: „Ik weet, hoe we zoo kwam het, dat Dina in den kelder moest, 'üi één klas kunnen komen, maar bet zal Maar Dina begon' zoo te schreien, dat de di- keel moeilijk ZIJ'nl rectrice maar besloot het in handen van de „Vertel op, jo! schreeuwde Jaap. politie te geven. Reeds had de directrice de „Ik zal jou iederen dag na schooltijd bel in handen om de politie op te bellen, toen leeren, wat we dien dag op school geleerd de beide meisjes door de mand vielen. En zoo kwam het dat Dina voor schuldig werd ge houden, maar het kwam toch uit, dat ze het niet gedaan had. VROUWTJE HOORNSMAN. HAASTIGE SPOED IS ZELDEN GOED. Het was vacantie en al een lange tijd mooi weer geweest. Johan zou in de vacantie naar zijn Grootvader gaan, die op een groote boer derij in Gelderland woonde. Hij ging alleen, dus erg fijn. Den volgenden morgen zou Johan vroeg opstaan, omdat hij kwart over zes met den trein meeging. De klok sloeg half zes toen Jo wakker werd. Maar het was nog vroeg genoeg dacht hij en hij ging nog even dutten. Daar riep zijn moeder hem. Ja, hij zou komen. Hij draaide zich nog even om en sliep weer in. Om tien voor zes werd hij weer wakker. Wat laat! Gauw sprong hij uit bed en waschte zich snel en ging eten. Zoo vlug had hij nog nooit gegeten. Om vijf over zes stond hij op straat; het was tien minuten loopen naar het station, dus liep hij zoo hard mogelijk. Ein hebben. Als jij dan op school erg je best doet en geen kattekwaad meer uithaalt kun je misschien nog wel inhalen en met Kerstmis verhoogd worden. We hadden nooit zulke mooie rapporten, maar we hebben ook nog nooit erg ons best ge daan en ik geloof, dat we wel tot de bea- ten kunnen hooren, als we maar w'üVen". Na deze lange redevoering hield Jaap op en keek rijn broer vol verwachting aan. Jaap weifelde even1, maar zei dan flink: „Job, ik wil het en het imoet!" Moeder en Vader begrepen niets van den plotselingen ijver van de tweelingen, die dag aan dag na schooltijd naar hun kamer verdwenen en dapper werkten tot etenstijd toe. Nel en Ting, de oudere zussen lachten er wat om en zeiden: „Die bevlieging zal wel weer overgaan. Zoo iets duurt nooit lang!" Maar de bevlieging duurde wel lang, twee, drie weken, een maand en nog was de ijver der tweelingen niet bekoeld! „Moeder vroeg wel1 eens: „Maar Jaap, jij hebt toch niet zooveel huiswerk en jij kunt het nu toch zeker gemakkelijk af, delijk was hij er. De weg had hem tweemaal uu Je blijven zitten?" zoo laag toegeschenen als anders. De trein gUMachten de jongens geheim- zette zich juist in beweging, toen johan op ^nnig en Moeder bleef even wijs. Ook de treeplank stapte. Hij zou het deurtje open doen, maar hij gaf er zoo'n harden ruk aam, dat het harder opensprong, dan hij gedacht had; door den schok viel hij op den grond en hij kwam zoo ongelukkig neer, dat hij niet meer kon loopen, ook niet toen de menschen hem hielpen. Nu werd hij in een auto huis gebracht. Vlug werd daar een dokter gehaald, die zei dat het been gebroken was. Gelukkig ging ze soiras kijken of de jongens wer kelijk studeerden, maar wanneer ze ook binnenstapte, steeds' zag ze twee hoofden ijverig gebogen over boeken en schriften. Jaap bleek al spoedig de beste leerling van de klas te zijn, beter dan mijnheer de Jong ooit gedacht had, dat de jongen kón zijn, doordat soms even de twijfel bü hem rees, of Jaap misschien toch zijn schade Vl O /-I 1.—1. 1 -1 - GERDA VAN STRAiATEN, Langestraat 12 a. OP HET IJS. Jan, Saar en Gijs, Die wilden wel eens schaatsen. Natuurlijk op het ijs. Zij vroegen het aan Vader, En geen kwartiertje later, Waren zij op het ijs. Nu fluks de schaatsen aangebonden. En met een paar seconden, Waren ze daarmee klaar. Behalve kleine Saar. Nu hielp Gijs haar even, Die was vol vreugde -en leven. Ziezoo, ai klaar, nu opgepast, En houdt elkander stevig vast. W ant 't ijs zit vol met scheuren, Daardoor kon een ongeluk gebeuren. Hi, hi, hi, lachte Saar. ooruit, en denk aan geen gevaar. Dra slierden ze heen. Maar Saar, nog pas gereden, Verzwikte al haar heen. Nu was het mooi van schaatsen af, Dat was 't spottend Saartje's straf. En pruilend ging ze heen. GITA SPAANS. dat het goed gezet werd, want anders had hij kunnen inhalen en dus onnoodig van ■--- Job gescheiden was. „Maar enfin", dacht mijnheer dan. „Als de jongen zoo blijft werken, dan heeft hij vérder een g«mak kelijk en schooltijd en dat is ook wat waard." En de jongen bleef werken, trouw ge holpen door Job. Eerst maakte'elk zijn eigen huiswerk en dan begon de les. Nooit scheen Job liever te gaan spelen, nooit wilde hij, dat vrienden hem kwamen halen. Hij: bleef vol toewijding Jaap hel pen. l .n Jaap werkte met taaie volharding en kreeg werkelijk lust in het leeren, nu het bleek, dat hij toch wel kon. Zijp geheele leven een ongelukkig heen gehad. En nu moest hij de geheele vacantie thuis blijven. Zoo ziet men, dat haastige spoed zel den goed is. FREEK NIEUWLAND, Balistraat 38, Den Helder. RAADSELS. Oplossingen der vorige raadsels: L Het licht. II. Wat gij niet wilt, dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet. De namen van de goede oplossers van beide raadsels zijn opgenomen onder „stadsnieuws". Nieuwe raadsels. I. Hoeveel is vijfmaal één en twintig? Ingez. door Jansje M. II. Mijn geheel is een plaats in Noord .Bicibünt cn bestaat uit 15 letters. *8 ?e^s waar men op rust. 6> I® ®n. H,is iets wat een normaal mensch drie keer op een dag doet. i '8 ^en 'mhaamsdeel 1 o a h 8 e?c5 is,een jongensnaam. Jp strand.6" ®D iongen8 wel eena In de 6, 7 en 8 zijn vogels wel eens Ingez. door F. N. fWordt vervolgd). JS* «Wel juffrouw, is u aan voet verrtiiü/naK Zeg#en' dat ik kon?" heb en daarom niet komen „Hospita: „Jawel meneer" g™en9a«l: »En wat zei de baas?" srhfm Hot u. beterschap wen- en. Ik moest u maar een gemar meerde haring geven." >10 a ^,armacht hebben ze mijn tweed e- nandsch auto gestolen. de hebt het zeker aangegeven? al beet 6 kerel heeft zijn straf gewerkt8 111011 ^ar zackl aardig op- Hoe bedoel je dat? tandarts'W3S pedicure, nu is hij Ze herinnert mie aan witte suiker. Zoo blank of zoo zoet? Neen, zoo geraffineerd.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10