A GEMENGD NIEUWS „WITTE SCHADUWEN". In de Witte Bioscoop. „Witte Schaduwen".... Dat is de „be schaving" van den blanke, die alles wat zij aanraakt, hopeloos bederft, besmeurt en bezoedelt. „Witte Schaduwen": erger dan de ziekten, die den inlander teisteren. Want voor de ziekten is er de medicijn man, die de booze geesten verjaagt en den zieke geneest. Maar de „Witte Schadu wen" laten zich niet verjagen; zij brengen de zegeningen der beschaving aan wie er niet om vrogen. Met de parels, die de in- landsdhe oestervisscher achteloos op zij werpit, en die de blanke voor wat waarde- looze zaken inruilt, koopt die blanke dat gene wat hij voor zijn geluk aanziet. Maar hij laat den inlander iets veel minderwaar digere achter: zijn eigen armzalige begrip pen omtrent beschaving. „Witte Schadu wen": zij laten zich niet verdrijven, steeds weer dringen ze zich op. De film, die gisterenavond voor de eer ste maal in de „Witte Bioscoop" vertoond werd, staat èn technisch èn kunstzinnig zeer hoog, en zij kan zoowel dengene be vredigen, die in een film uitsluitend amu sement zoekt, alsook den toeschouwer, die wat hoogere eischen aaa een film stelt. Uit wat wij hierboven schreven, heeft de lezer wellicht de strekking van het film werk reeds begrepen: aan te tonnen hoe het blanke ras het gekltHude steels '.veer weet uit te buiten voor zijn doeleinden: goud te maken uit de arbeidskracht van den inlander. Dit is geschied door middel eener bekoorlijke idylle, die met zeer veel goeden smaak, goeden wil en ernst in scène gezet is. „Witte Schaduwen" is opgenomen op het eiland Tahiti in den Grooten Oceaan. Dat dientengevolge dus zeer mooie na tuuropnamen tot stand kwamen, spreekt wel vanzelf. Maai- dat is nog niet het voor naamste. Men heeft hier vrijwel van alles gebruik gemaakt, waartoe zich de film leende, men heeft o. a. de parelvisscherij, die hier veelvuldig uitgeoefend wordt, verfilmd. We zien de inlanders van hun bootje af te water gaan, we volgen hen op hun tocht onder water, zien, hoe zij al zwemmende de pareloesters losruk ken. Met soms verbijsterend realisme wor den ons de gevaren dezer expeditie ge toond. Door deni hoogen druk van het water springen vaak de bloedvaten, ja, het schijnt voor te komen, dat de visschers met gebarsten longen worden opgehaald. Door middel van het trilheeld is ook dit zeer plastisch en suggestief opgenomen. Of wel: een of ander griezelig dier/houdt den voet van den man op den bodem van den oceaan vast en dan moet de collega, die op het bovenkomen wacht, ter hulp snellen. De blanken „koopen" zullen we maar zeggen deze zwaar-bevochten parels af voor armbandhorloges of luttele dollars. Het eigenlijke verhaal want dit alles is nog maar inleiding betreft de ietwat' romantische geschiedenis van een wat aan lager wal geraakten, verloopen dokter, te midden der inlanders levend, dpor de blanken zelf uitgestooten en verafschuwd. Op zekeren dag komt er een wonderlijk schip in zicht; de bemanning ervan is ge storven aan pest. Dokter Lloyd, die dit constateert, zegt, dat het schip dient te worden verbrand, doch er gebeurt iets heel anders. Mem overmeestert den dokter, bindt hem aan het roer vast en stuurt zoo het schip de zee weder in. Dagen lang zwerft hij hulpeloos rond; we wonen de verschrikkingen bij van een typhoon, die zeer natuurgetrouw is opgenomen, en ten slotte wordt de dokter aan land gespoeld. Hier begint de eigenlijke idylle; de woners vam dit eiland 'hebben nog nimmer een blanke gezien, en beschou wen hem als een; god. Zij eeren hem, bereiden een feestelijken maaltijd, en dokter Lloyd, door zijn soortgenooten uitgestooten en verafschuwd, vindt hier, onder deze ongerepte natuurkinderen, een nieuw leven. Hoe het nu verder tijdens zijn verblijf aldaar toe gaat, moet men zelf inaar gaan zien. Eerst krijgen we te zien op welke wijze deze inlanders den schipbreukeling verzorgen en genezen; dan het aanrichten van den feestmaaltijd te zijner eer. Vermakelijk is het de zwartjes als apen te zien klimmen in de cooospalmen om er de vrucht van te oog sten; dit is een allergeestigste opname. Eveneens zeer geestig is de scène, waarbij de schipbreukeling, aangelokt door de aan wezigheid van een hut, eenige badende inboorlingen ontdekt, en deze meisjes vluchten. Vooral de wijze waarop ze snel zwemmende gekiekt zijn, is geestig. Er zijn meer,van die aardige tooneelen, zoo het tooneeltje in den boom als het meisje den dokter plotseling hoort fluiten en de wijze waarop zij het tracht na te doen. Kortom, deze film, die daarenboven uiterst decent is en die door eiken leeftijd kan worden genoten, is een van de beste die wij ooit zagen. Zy behoort tot dé klankfilm, hetgeen in dit geval zeggen wil, dat ten eerste de film zichzelf begeleidt en de muziek is aangepast aan (le verschillende scènes en stemmingen. Ten tweede zijn storende ge luiden vermeden, men heeft gesprekken niet opgenomen, wèl daarentegen het ge zang der inlanders, geluiden als het zin gen van de vogels, dat den dokter aanlei ding geeft tot zijn fluiten, dit fluiten zelf, geklop e.d., kortom, alles is gedaan om deze film vrij te houden van alles wat op eenige manier storend zou kunnen werken. De idylle eindigt zooals dat te verwroch ten was. Weliswaar blijft dokter Lloyd, die aanvankelijk voor de verleiding van zoo veel parels wilde bezwijken, zijn Fayaway, de dochter van Mehevi, het opperhoofd, trouw, maar het is te laat: de blanken zijn gekomen, Lloyd wordt bij een twist ge dood en de blanken nemen bralt van het eiland. Het slot is de idylle van de „be schaafde" bar en de tango. Hot bjjprogramma bestaat, behalve uit1 een klucht, die doet zien, dat het nog wel eens zeer Ingewikkeld kan 4jn om een portie vanille-ijs te bemachtigen, en een voetbal-conourrentie-blijspel, idt 'n prach tige opname van WilLv Mullens van de Indische vulkanen, in volle werking ge filmd onder vaak zeer moeilijke omstan digheden. Een aardig truck-filmpje is een geestige reclame voor de Karei I-sigaren. Anna Paulowna. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Jan, z. v. A. Folkers en P. Bergsma; Helena Alida, d. v. P. J. Oonijn en M. L. Fontaine. GETROUWD: F. Kraak en M. Post. OVERLEDENTrijntje Reitsma, oud 63 jaar, echtgenoote van M. Wagemaker. POLITIE. Verloren: een bruin lederen dames handschoen met bontrandje en een dop van een Ford auto. Ten behoeve van den heer A. van Zand wijk, rijwielhandelaar, is vergunning ge vraagd ingevolge de Hinderwet, tot het oprichten van een ondergrondsche ben- zine-bewaarplaats met aftapinrichting op zijn perceel gelegen aan de Spoorbuurt. De heer J. Nuij, alhier, heeft een aan vraag ingediend oim een plaatsje te be komen ingevolge de Landarbeiderswet. Door hem is een perceel land gekocht, gelegen aan den Stoomweg, van den heer Joh. Nuij, waarop een woonhuis zal worden gebouwd. Naar wij vernemen heeft de heer G. van den Berg bedankt als lid der Com missie van Toezicht op de arbeidsbemid deling. Wieringen. De jongeheer H. Baijs te Westerklief is geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Ambachtsschool te Den Helder. KERK EN VREDE In de Doopsgezinde Kerk te Hippoly- tushoef werd Donderdagavond door ds. P. J. Smidts van Den Helder een lezing gehouden over het onderwerp „Kerk cn Vrede". Spr. zette uiteen, hoe de leer van het Christendom volkomen in strijd is met alle geweld en speciaal met den moder nen oorlog, hoe nochtans op grond van enkele plaatsen in den Bijbel de stelling verdedigd wordt, dat—oorlog geoorloofd is, doch ook, hoe een steeds groeiend ge tal Christenen het onhoudbare en zedelijk ontoelaatbare van deze oorlogsverdedi- giriig inziet. De kerk, die zich voorheen beperkt heeft tot het persoonlijke, indi vidualistische terrein, zal ook moeten in zien, dat zij de groote maatschappelijke vragen niet terzijde kan laten. Speciaal geldt dit op het gebied van de oorlogsbe- strijding; op dit punt heeft de kerk tot heden veel verzuimd en thans veel goed te maken. Een nieuwe oorlog zou beteekenen het einde van onze heele' beschaving, ook het einde van het Christendom. Het is daarom gelukkig, dat de Kerk en Vrede beweging is ontstaan en steeds groeit, dat in steeds b ree cl er kring het besef ontstaat, dat de kerk ten opzichte van de ooiiogs- bestrijding een groote taak heeft. Enkele vragen werden na afloop door den inleider in het kort beantwoord. DE ZUIDERZEEWERKEN. Het bezoek aan de Zuiderzeewerken te Den Oever begint zich weer meer en meer uit te breiden en was in de afgeloopen dagen, dank zij het mooie weer, vrij druk. EEN GEZELLIGE AVOND IN HET CHR. TEHUIS. Donderdagavond werd weer, als van ouds, een gezellige avond georganiseerd. De heer S. J. Dokter opende door te laten zingen het bekende „Waarheen pelgrim, waarheen gaat gij", en ging voor in gebed. Daarna riep hij de velen die opgekomen waren een hartelijk welkom toe, inzonder heid de heer L. Brasser uit Den Helder, die een lezing hield over het onderwerp „Uit de practijk". Spreker voerde zijn toehoorders naar ■Amsterdam en vertelde veel merk waardigheden over het leven daar in bioscopen en verdachte huizen. Daarna vestigde hij de aandacht op de inwendige Zending, de Evangelisatie, Leger des Heils, de Barmhartige Samaritaan, Bijbel wagens en zijn colporteurs die op zeld zame wijze het evangelie brachten. Boven dien vertelde de spreker veel persoonlijke ervaringen .op evangelisatieterrein, vooral in Amsterdam, Nieuwe Markt en Amstel- veld, de vrouwen- en mannenmarkt Op de vrouwenmarkt is minder humbug. Het in teressantste is de Zaterdagavondmarkt. Daar staan de karretjes van zoute haring en heete bieten. Ook vinden daar de groote debatten plaats. Veel wijsheid hebben de sprekers noodig. Eerst gaan we naar de praathoek; daar staat een karretje met een man, die de „Dageraad" propageert. Dan de katholieken, die de kerk predi ken. Temidden van nog veel meer staat de straatprediker, omringd door vrienden en vijanden. Nooit ging hij op interrupties in. Zelfs niet op bananen- en sinaasappel schillen.' De vraag is of er wel vruchten worden geplukt. Och daar kunnen we weinig over zeggen. Zie maar de gelijkenis van den zaaier, die op verschillenden grond zaait Denk aan de eerste straatprediker Noach. Naast de straatprediking is er het huis bezoek, dus 't zien door de vensters van anderen. Ge ziet veel vriendelijks, maar ook 't tegendeel. Wij (kijken gaarne naai anderen en soms te weinig naar ons zelf.1 te veel als boeken op den rug. Het huisbezoek doen is het zien van de ellende, het binnendringen in de meest verborgen toestanden. Een huisbezoeker moet nu eenmaal een innemend mensch zijn. In Amsterdam .staan wel de deuren open voor de huisbezoekers. Even werd toen gepauzeerd waarin dr. Adama een voordracht deed „Steenen Brood" getiteld. Met aandacht en belang stelling werd geluisterd. Meerdere voordragers kwamen naar voren o.a. de heer Bosman ,;het Perzisch rijk" en de heer J. Winter die een kern achtige voordracht hield. In de pauze werd de gezelligheid ver hoogd door zang, orgel- en vioolmuziek. Daarna zette de heer Brasser zijn boeiende lezing voort, 't Was reeds over tien uur toen de lezing uit was. De heer S. J. Dokter bedankte den heer Brasser nog eens hartelijk voor zijn be langrijke lezing en wekte de thuisbe- zoekers op om volgende week Donderdag 3 April, voor een groote voordrachtavond, waarin zullen optreden de heer P. van Dalen en den heer F. Teerink uit Den Helder. Met het zingen van „Grijp toch de kan sen" en dankgebed werd de avond', die een bijzonder goed verloop had, gesloten. Schagen. WEKELIJKSCHE CAUSERIE Men kan van den toestand der veeteelt in Rusland slecht op de hoogt© komen. Voor enkele weken sohreven wij, dat van verschillende zijden werd medegedeeld, dat in het Wolga-gebied groote veeteeltgebie- den werden klaar gemaakt, waar de fok kerij zeer in het groot zou worden inge richt, waar volgens Amerikaansoh model groote fabrieken werden gebouwd, voor vleeschuitvoer en distributie, waar men wonderen van vleeschproductie in allerlei vormen gereed maakte, en nu weer, dat een deel der fabrieken in' orde is, maar dat de 'boeren voor het bedrijf ontbreken, en dat men voor den uitvoer der groote plannen maar is begonnen om in de maand 10 of 12 vleeschlooze dagen vast stellen. Personen, die een bezoek aan Le ningrad op uitnoodiging nog wel, hebben gebracht, vertellen van den waren toe stand het volgende: Te Leningrad' werd het slachtvee per spoor aangevoerd. Die veetreinen hebben voor 8 kilometers 48 uren noodig. De wagons worden tijdens het transport nooit gereinigd. De beesten krijgen onderweg voer noch drinken. Dat geeft een gewichtsverlies van 6%. Het lossen geschiedt van 8 tot 4 uur n.m. In het slachthuis moeten de beesten gerui- men tijd <vp het slachten wachten, alweer een gewichtsverlies van 6 Wat er dan verder met het vleesch gebeoirt, is te on zinnig om mede te deelen. Dit alles vertelt eene Duitsohe arbeiders-inspectie. MARKTOVERZICHT. van Donderdag 27 Maart 1930. De handel in gébruiksivee begint den laatsten tijd aardig op te bloeien, hoewel het natuurlijk nog lang niet dat is wat wü aanstonds krijgen. Maar tocli geeft het 'land, dat hier en daar al aardig groen word!t, animo tot koopen. Hoewel de boeren zelf nog met veel kochten. De handel was dan ook stug, maai- prijshoudend. Hoogste markt kalfkoeien J 425, voor de magere geldekoeien 320. Voor de paarden constateerden wij een mooien aanvoer, handel, als gewoonlijk, kalm, en prijshoudend. Hoogste markt 300. Voor den slachtvee handel over alle kwaliteiten een beetje rijzend; hoogste markt was 400. Voor de nuchtere kalve ren hadden we een kleine daling in prijs te not-eeren; de aanvoer was zeer groot. Het buitenland neemt gelukkig nog nogal wat af, zoodat men hoopt, dat de daling niet te ver zal gaan. Hoogste markt 20. Voor het wolvee een stug dure handel, zelfs een tikje hooger, ook al omdat het buitenland, met name België en Frank rijk, veel trekt; hoogste markt overhou- ders 36. Voor de vette varkens teruggang in prijs en wel nu als hoogste markt 37 ct. per pond. Het eigenaardige is echter nu> dat hef varkensvleesch op zichzelf niet goedkoop er is, daar dit nog wat op prijs moet blijven om het verlies op het spek wat te compenseeren. De daling ging ook door in de gelederen der magere varkens en bigggri; de handel was heel wat stug ger, mede dank zij het feit, dat de graan prijzen (nu de boeren weer vol biggen zit ten), weer stijgende zijn. Hoogste markt magere varkens 50, biggen tot 35. DE LENTE In enkele weiden ziet men al jong vee. Hier en daar tracht men' den grasgroei te bevorderen met zwavelzure ammoniak. VEE-UITVOER NAAR HET BUITENLAND. Van half Februari tot half Maart wer den na goedkeuring naar het buitenland uitgevoerd 2882 runderen, wroarvan 2388 naar België, 182 naar Italië, 160 naar Tsjecho-Slowakije, 7 naar Chili en 5 naar Portugal. Op de veetentoonstelling te Paren ver kregen 2 in Friesland aangekochte stieren een len prijs. KAASFABRIEK OMGEZET IN ZOETFABRIEK. De Schager Kaasfabrietk aan den Loe- terdijk wordt omgezet in een Zoetfabriek. Het werk is opgedragen aan den architect Vroom te Leeuwarden. De fabriek zal de melk van 270 280 koeien kunnen ver werken. Verscheidene boeren blijven nog in afwachting. POLITIE Gevonden: een sohoevendraaier, een sleutel. Burgerlijke Stand van Schagen. van 2027 Maart 1980. GEBOREN: Bernardus, a. v. G. A. Roo- beek. Texel. LICHTBEELDEN VERTOON 1NGEN. Evenals verleden jaar werden ook deze week een serie lichtbeelden vertoond voor de leerlingen der hoogste klassen en voor de leerlingen der vervolgschool. Ditmaal waren het plaatjes van 't eiland Surnatra. De heer Kruger gaf een korte verklaring bij elk plaatje. Voor de kleintjes werden plaatjes vertoond van „Sneeuwwitje" en „Robinson Crusoe". De heer J. Zoete, onderwijzer aan de O. L. school te Oudeschild, die gisteren naar Den Haag is vertrokken, ontving van de schoolkinderen een paar schilde rijen, als aandenken. Deze week werden van hier verzonden: 23 koeien, 28 kalveren, 21 varkens, 35 schapen en 2 paarden. De jongeheer K. Vlas, alhier is overge gaan van de 2e naar de 3e klas der Am bachtsschool te Den Helder, afd. Meubel- maken). Burgerlijke Stand van Texel van 2228 Maart 1930. GEBOREN: Thijs, z. v. Dirk Witte en Hendrica Witte; Jan, z. v. Nicolaas Kor- tenhoeven en Luise Maria Brucker. GEHUWD: Dirk Jacob Keijser en An- naatje Alida Bakker. OVERLEDEN: Dirk Koorn, 79 j., wedn. van Cornelia Bakker. POLITIE. Gevonden: een armbandhorloge. Binnenland. Onregelmatigheden? Een commissionair in effecten heelt zich ter beschikking van de justitie gesteld. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt.: I De commissionair in effecten E C. C. R. te Deventer, die door de rechtbank te Zutfen op eigen verzoek failliet is ver klaard, heeft zich ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Er moeten onregelmatigheden zijn voorgekomen. Om trent den omvang der débëcle is nog niets te zeggen, aangezien het actief nog niet is vastgesteld. Geruchten omtrent door cliënten geleden verliezen doen de ronde. Inbraak In een juwelierswinkel. Belangrijke bult. In den juwelierswinkel van de firma J., Noordeinde no. 100 tè 's-Gravenhage, is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken en voor een waarde van onge veer 24.000 aan kostbaarheden, goud, sieraden met brillonten en diamanten ver sierd enz. ontvreemd. Deze sieraden vorm den den inhoud van een vitrine, die op den toonbank stond. Een poging om de brand kast, waarin zich eveneens voor een groote waarde aan sieraden bevond te openen, is onvoltooid gebleven; in wand kasten geborgen sieraden heeft men on aangeroerd gelaten. De inbreker(s) is (zijn) vermoedelijk aan de achterzijde door het privaat binnengedrongen. Een van de firmanten, die boven den winkel woont, heeft niet het minste onraad bespeurd. Naar den dader wordt nog ge zocht. De firma J. was verzekerd. Een zaakwaaarnemer aangehouden. Verdiacht van oplichting. Op last van de justitie is te 's-Graven hage aangehouden de zaakwaarnemer mr. E. G. M., verdacht van oplichting van een cliënt. Volgens de „H. Ct" heeft het geval zich als volgt toegedragen. De betrokkene was in contact gekomen met een buitenman, die bij vonnis van de Haagsche rechtbank veroordeeld was tot betaling van 1100, het echter met dit vonnis niet eens was en op middelen zon om zich van de betaling te onttrekken. Mr. M., die zich uitgegeven zou hebben voor advocaat en procureur, hoewel hij niet als zoodanig is ingeschreven, liet den man op zijn kantoor komen en stelde hem voor, een regeling met den söhuldelscher te treffen, waarvoor, naar hij zeide, een bedrag van 900 wel voldoende zou zijn. Dit bedrag stelde de cliënt hem ter hand Er verstreek eenige tüd zonder dat hü verder iets van de zaak hoorde, tot, een paar weken geleden, zich een deurwaar der bij hem aanmeldde om hem wegens niet-betaling in gijzeling te zetten. On danks alle protesten werd hij meegeno men en in bet huis van bewaring in gijze ling gesteld. Dit duurde fjrie dagen, toen schoot een vriend hem de 1100 voor om de schuld te voldoen en kreeg hij zijn vrij heid terug. Het gevolg hiervan is geweest dat de buitenman een aanklacht tegen mr' M. als verdacht van oplichting (liet zich' uitgeven voor advocaat om geld los te krijgen) in verzekerde bewaring heeft doen stellen. Behalve de 900 zou mr M ook familieleden van den cliënt tot het bewSr^T VOOm5h°tten hebbe* weten te DE WRAAKNEMING TE HEERLEN. Gistermiddag heeft de politie uit Heft„ len te Brunsen in het Schuttersveld ok een bouwwerk aldaar aangehouden den oommunlst A. V. v. B., secretaris van a* afdeeling Heerlen van de oommunisti8ch« partij. Hil wordt verdacht van den inval die Zondag j.L plaats heeft gehad bil <1* Mol, die toen sprak op een protestver^T deriiig tegen de godsdienstvervolging,,,." in Rusland. Hem wordt ten laste gelen' inbraak en poging tot brandstichting. EEN GELUKKIGE VINDER. De knecht van den landbouwer v. d. L te Geldrop vond bij het omspitten var zijn tuin, waar vroeger een boerderij had gestaan, een oude pot. Bij het stuk stooten rolden er ruim 100 zilveren munten uit 94 ter grootte van een rijksdaalder, deels Fransche, deels Zuid-Nederlandsohe geld stukken, waarvan de oudste uit 1619 stamt en de beeltenissen van hertog Albertus en zijn gemalin Isabelia dragen. EEN DIEVENBENDE De laatste nachten is herhaaldelijk in gebroken in distilleerderijen te Schiedam, waarbij de inbrekers dikwijls flinke voor raden gedistilleerd buit maakten. De poli tie blee. waakzaam en het mocht haar dan j ook in den nacht van Woensdag op Don, derdag gelukken twee inbrekers op hee- terdaad te betrappen, toen zij bezig waren het hangslot te iorceeren van de distil leerderij van D. V. aan de Langehaven te Schiedam. Het waren de 30-jarige A K. en de 16-jarige J. P., beiden Schiedam mers. In verband met deze arrestatie zijn Donderdagmorgen nog aangehouden de 21-jarige E. v. H., de 20-jarige D. v. M„ verdacht van medeplichtigheid aan dezè inbraken en de caféhouder J. M., verdacht van heling. De aangehoudenen hebben verscheidene nbraken bekend. Het onder zoek wordt voortgezet. NOG EEN GEVAL VAN KINDERMOORD. 17, Jaar gevangenisstraf geëischt. In begin Januari heeft de Haagsche politie zooals men zich zal herinneren gearresteerd een vrouw en een man. die sinds korten tijd gehuwd waren en die verdacht werden een pasgeboren kindje door opzettelijke verstikking van het leven te hebben beroofd. Aanvankelijk ontkenden beide ouders zich aan het feit schuldig gemaakt te heb ben. De moeder, die nog niet geheel van de bevalling was hersteld, werd naar het ziekenhuis overgebracht en onder politie toezicht geplaatst. Later volgde haar brenging naar het huis van bewaring. De man, die eveneens door de politie was aan gehouden, moest echter weer op vrije voeten gesteld worden, daar de jonge vrouw inmiddels een volledige bekentenis had afgelegd en verklaard had, dat zij al leen de schuldige waa De Haagsche rechtbank heeft Donder dagochtend deze zaak met gesloten deuren behandeld. Naar de Nw. Rott. Crt verneemt, heeft de officier van justitie tegen de vrouw 17, jaar gevangenisstraf geëischt. Buitenland. Winterweer in de Ver. Staten. Elf mcnschen doodgevroren. Hoewel de lente officieel is begonnen, heerscht in het Noordelijk deel van de Vereenigde Staten nog een vreeselijke koude. In de staten van het Midden-Wes- ten zouden elf personen zijn doodgevro ren. Overal in het Noorden worden hevige sneeuwstormen en sedert een paar dagen wordt Chicago geteisterd dooi; een sneeuw storm, zooals men in jaren niet meer heeft gekend. Het meteorologisch instituut mat een windsnelheid van 50 meter per se conde en de wegen liggen zoo diep onder de sneeuw begraven, dat het verkeer op vele plaatsen geheel onderbroken is en ook het treinverkeer moet worden stop gezet. De hevige koude drijft ook de wol ven tot dicht bij de bewoonde centra, zoo dat gewapende bereden politie is uitge zonden om op sommige plaatsen, waar de wolvenplaag al te gevaarlijk wordt, de hongerige dieren te verjagen. IN DEN SNEEUWSTORM GESTRAND. Negen man omgekomen. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat een visrhkotter van de Faroer-eilanden gister nacht gedurende een hevigen sneeuwstorm op de Zuidkust van IJsland is gestrand, van de l>emarming verdronken acht man, terwijl de overige achttien man aan land wisten te komen. Een aantal hunner was er echter zoo ernstig aan toe, dat één spoedig na zijn redding overleed, terwijl een ander in levensgevaar verkeert. Het schip is geheel wrak geslagen. de foncier francais. Malversaties ten bedrage van 25 mlllioen franc. Parijs, 28 Maart. De rechter van In structie heeft 28 administrateurs en onder directeuren van de Foncier ïYancals naar de oorrectioneele rechtbank verwezen, wegens opliohting, misbruik van vertrou wen en inbreuk op de vereenlgingswet. De malversaties beloopen 25 mlllioen fr- ONTPLOFFING IN EEN ZIEKENHUIS. Verscheidene artsen en kindé ren gewond. Canton (Ohlo), werden verscheidene ®rt- sen en kinderen gewond. Tengevolge van een ontploffing in d® X-stralenkamer van een ziekenhuis t® -«

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 18