KANNEWASSER S. Coltof, Kanaalweg NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA STER-TABAK IS ALTIJD GOEDKOOPER POSTER'C ÏHEEREN-BAA1 52.50 39.50 Buitenlandsch overzicht. GEMENGD NIEUWS OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Nier waarschuwingen. J. RugpijnNieren Pillen yj No. 6786. EERSTE BLAD ZATERDAG 29 MAART 1930 58ste JIARGANG "Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BQER. Het Duitsche kabinet afgetreden. - De Stahlhelm tegen Hindenburg. - De laatste hoop voor de Vlootcon- ferentie. - De Engelsche landbouw in nood. - Crisis toestand in de Engelsche katoenindustrie - De tocht van Gandhi. Het Duitsche rijkskabinet heeft Donderdagmiddag ontslag ge nome n. Het besluit werd genomen in een zitting, waarin werd geconstateerd, dat ondanks de sinds maanden gevoerde onderhandelingen en besprekingen, geen oplossing voor de kwestie van de ver zekering tegen de werkloosheid en enkele apdere vraagstukken is gevonden. De rijkspresident heeft het ontslag van het kabinet-Müller aanvaard. In parlementaire kringen vermoedt men, dat het nieuwe kabinet zal worden gevormd door Dr. Brüning, voorzitter van de fractie van het centrum. Het zou dus een zuiver burgerlijk kabinet en boven dien een minderheidskabinet worden, daar de partijen, die Dr. Brüning steu nen, over 207 stemmen beschikken en voor een absolute meerderheid een stem- menaantal van 247 vereischt wordt. Evenwel wordt geloofd, dat een derge lijk kabinet toch een vrij lang leven zou kunnen hebben, daar het vrijwel steeds op den steun der,sociaal-democraten zou kunnen rekenen, aangezien deze partij er weinig voor zal voelen door haar op positie een ontbinding van den Rijksdag en hiermede nieuwe verkiezingen uit te lokken. Komt het kabinet-Brüning tot stand, dan zullen waarschijnlijk alle tegenwoor dige ministers, met uitzondering van de sociaal-democraten, in functie kunnen blij ven. De sociaal-democraten zullen dus niet in het nieuwe kabinet vertegenwoor digd- zijn. Verwacht wordt dat het kabinet heden (Zaterdag) zal zijn samengesteld. De Stahlhelm die met de nationaal- socialisten en de Duitsoh-nationalen .voor de volksstemming over de wetten van Young heelt geijverd, keert zich, evenais twee bondgenooten, thans tegen haar eere lid, president Hindenburg. Het hoofdbe stuur heeft n.1. in' zijn laatste algemeene vergadering een motie aangenomen, waar in het zegt den rijkspresident, die door de bekrachtiging van het plan-Young de ver antwoordelijkheid voor de knechting van het Duitsche volk op zich heeft ge nomen, niet meer te kunnen volgen. Enkele bladen melden dat een m'nder- heid zelfs heeft voorgesteld, Hindenburg als eerelid te schrappen, welk voorstel echter is verworpen. Er wordt getracht nog te maken van d e v lootcó n f er e n t i e wat er van te makenis. Het is nu de taak van de con ferentie een formule te vinden die het midden houdt tusschen een zuiver consul tatief pact en een pact met militaire waar- horgen. De beraadslagingen hebben ten doel tweeërlei verdragen in elkaar te zét ten, waarvan het eerste door Engeland, Frankrijk en Italië, en het tweede van al- gemeener strekking, door vijf mogend- Jn die pijp vanjou schuilt tooverkracht. Telkens als jij een piip rookt. voelik mij opgewekt en vroolijk." «Dat ligt niet aan mijn pijp, maar aan de tabak,die ik rook. 't Is Koop jij ook maar een pijp, stop die met Ster-tabak en jouw rooken brengt an deren onder de bekoring." heden (ook Zuid-Slavië en Griekenland) geteekend zou moeten worden. Hierdoor denkt men Frankrijk te kun nen bewegen tot vermindering van zijn tonnemaat. Tegelijk zou Amerika op die wijze voldaan zijn, aangezien zijn deel neming aan een consultatief pact niet het karakter van een tegenprestatie tegenover vermindering van het vlootprogram van een andere mogendheid zou hebben. Het Amerikaansche voorstel om een con sultatief verdrag tusschen de vijf groote zeemogendheden te sluiten wordt door de Fransche pers van de hand gewezen. Tusschen Maandag en Vrijdag van de komende week moet men nu tot een resul taat komen, want Vrijdag 4 April vindt een openbare vergadering plaats. Is er niets bereikt, dan zal dit waarschijnlijk het einde der conferentie zijn. Het is in de Tweede Kamer deze week door verschillende leden duidelijk genoeg gezegd, deorisisindenLandbouw .'s geen landelijk verschijnsel, doch een verschijnsel dat zich in de geheele wereld voordoet. De Engelsche pers houdt zich op het oogtnbJik bezig met de landbouwpolitiek van de Engelsche regeering. De Daily Herald zegt dat de regeering besloten heeft tot indiening van een wetsontwerp nopens het aan de markt brengen van landbouwvoortbrengselen en een stelsel van quota voor Bntsohe tarwe heeft goed gekeurd. De wind- en stoommolens zou den er door verplicht worden in alle bloem die zij malen, een zekere hoeveel heid Britsche tarwe te verwerken. De katoenindustrie in Lan- cashire staat er nog slechter voor. In het Lagerhuis is deze ernstige toestand Donderdagavond besproken. Aiie sprekers weten de crisis in de eerste plaats aan het verlies van de overzeesohe markten, vooral Indië, maar daarnaast ook aan gebrek aan organisatievermogen, verouderde ver koopmethoden en gebrek aan talenkennis •van den Engeischen overzeeschen han delsreiziger. Munster Graham erkende ook dat de toestand ernstiger was dan sinds een mensohenleeitijd, en samenvoeging vah labrieken scheen nu wel onvermijdelijk. De minister deelde nog mee, dat het rapport van de commissie, die een diep gaand onderzoek ingesteld heeft, dezer dagen zal verschijnen. De regeering zou dit rapport direct in studie nemen en dan positieve voorstellen doen. Waarschijnlijk zal de Britsch-Indisohe regeering nu toch niet langer lijdelijk blij ven toezien naar G a n d h is tocht. Don derdag was Gandhi nog'maar zestig K.M. van de zeekust verwijderd en toen deelde een N.T.A.-bericht mede dat een politie macht in de kuststreek, waar hij verwacht werd, was samengetrokken, waarschijn lijk om hem te beletten zout te zieden, tegen de belasting waarvan immers o.m. zijn tocht gaat. Het Indische congres heeft besloten om, wanneer Gandhi mocht worden gearres teerd, een „satyagraha" of campagne van lijdelijk verzet voor geheel Indië voor te stellen. Gemeld werd deze week nog, dat Gandhi ook de paria's voor zijn beweging wil winnen. Toen hij tijdens zijn marsch te Jamboesar een vergadering toesprak, zag hij dat de paria's afzonderlijk zaten. Hij gaf zijn vrijwilligers onmiddellijk last bij hen te gaan zitten en gaf zelf het voor beeld. LUCHTVAART. over een oceaanvlueht, welke eind .Juli oi begin Augustus van het meer van Con- stanz uit naar New York zou worden ge maakt. De bemanning zou bestaan uit 12 man. Post en vracht zullen worden mede genomen, doch slechts weinig passagiers. Binnenland. DO X MET AMERIKAANSCHE MOTOREN. Wolff meldt uit Friedrichshafen: Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, zal de vliegboot DO X voorzien worden van twaalf Amerikaansche Cur- tiss-motoren van ieder 625 pk- De motoren zouden nog deze maand worden ontvan gen en op de werf in het toestel gemon- teerd worden. Na eenige proefvluchten zouden grootere vluchten in Duitschland worden gemaakt. Een nauwkeurig pro gramma staat nog niet vast. Dr. Dornier, die met den DO X den op- zienbarenden tocht gemaakt heeft met ïiu passagiers aan boord, vertoeft, naar ae „Voss. Zeitung" bericht, op het oogenblik in Amerika, teneinde te onderhandelen Vechtpartij met een taxi-chauffeur. Een vooraf beraamde aanslag? Woensdagnacht, omstreeks één uur, heeft de politie op den Rijksstraatweg te Diemen aangetroffen een taxi-chauffeur, die bewusteloos bij zijn vehikel lag. Ge neeskundige hulp werd gealarmeerd; de man, die verscheiden snijwonden, builen en schrammen bleek te hebben, was wel dra in'zooverre hersteld, dat 'hij naar zijn woning terug kon worden gebracht per ziekenauto. Bij een kort verhoor, hem door de poli tie afgenomen, deelde de chauffeur piede, dat hij dien avond in Amsterdam een „vrachtje", had gekregen voor Bussum. Ter hoogte van Diemen kwam een andere auto de zijne passeeron en stopte eens klaps vlak vóór zijn poorwielen, zoodat ook hij genoodzaakt tyas, plotseling te remmen. Op hetzelid,.- oogenblik spron gen de passagiers van zijn taxi uit den wagen, vielen op hem aan, brachten hem stompen en eenigo messneden toe en sloe gen hem ten slotte bewustoloos. De portefeuille van den chauffeur is geopend op den straatweg teruggevonden; de geldswaardige inhoud, ten bedrage van ongeveer dertig gulden, was eruit ver dwenen. Over de andere auto en haar inzitten den wist het slachtoffer geen bijzonder heden mede te deelen. Relaas van het slachtoffer. Het Hbld. schrijft: Den aangeranden chauffeur hebben wij Donderdagochtend gesproken in zijn woning aan de Da Costakade, waar 'hij te bed lag: een boom van een kerel met een verband om het hoOfd en om de hand, blij met een beetje afleiding en spraakzaam over zijn nachtelijk avontuur. Naar de patiënt mededeelde, begon zijn dienst Woensdagnamiddag te half vier. Zijn laatste vrachtje had hij 's avonds af gezet in Oost aan de overzij van den spoorweg en daar het na. elven was en hij dus vrij mocht parkeeren, besloot hij, in deze zelfde buurt standplaats te nemen om te zien, of er, vóór zijn dienst afliep, nog klanten zouden opdagen. Inderdaad kreeg hij, tegen één uur dien nacht, een nieuw vrachtje. Aan de Wees- perzijde, .hoek Overamstelstraat stapten twee mannen in, die als bestemming een adres te Bussum opgaven. Even later, bij Schollenbrug, tikten zij aan het tusschen* venster en verzochten den chauffeur te stoppen en twee manspersonen, die aan den kant van den weg stonden of liepen, mee op te nemen. De taxi vervolgde haar weg dus met vier passagiers, van wie één naast den chauffeur zat. Deze herinnert zich, dat het vrij „beerachtig" uitziende personen waren, al droegen zij alle vier een pet; maar naar den indruk dien hij kreeg geen geboren en getogen Amsterdammers. Bij Diemen geschieddeplotseling het voorval met de onbekende auto, die vlak vóór de wielen van den B.W.T.-wagen stopte. De gewonde chauffeur deelde mede, zich thans te herinneren, dat het In géén geval een huurauto was, maar een open personen-wagen, waarvan de Arnerik. regenkap was opge zet; waarschijnlijk 'n Peugeot of Citroën. Oogenblikkelijk nadat de B.W.T.-wagen met een ruk tot stilstand was gekomen om een aanrijding te vermijden, stapten alle inzittenden uit en Vraagt onzs nieuwe collectie STOFFEN Hoeren COSTUUM naar maat, prima kamgaren Modern COSTUUM 2 r|J Confaotle aan snelden fluks naar den voorsten wagen. „Daar gaan m'n centen!" schrok de chauffeur. Een-twee-drie stond ook hij naast zijn wagen en met een vlugge be weging greep hij den laatste der verdwij nende passagiers bij diens jas. Deze jas het staat hem nog duidelijk voor oogen was een gabardine overjas. Op.de sommatie van den chauffeur tot betalen antwoordde de ander, dat hij geen geld had. Er ontspon zich een woorden wisseling, gevolgd door een handgemeen, dat hiermee eindigde, dat de pootige chauffeur zijn tegenstander tegen den grond sloeg. Eerst tijdens deze schermutseling waren de andere drie passagiers, plus de be stuurder van den voorsten wagen, terug5 gekomen. Zij kozen de partij van den neergeslagene, vielen den chauffeur aan; deze, een geschoold bokser, verweerde zioh met de vuisten en wist een tweeden belager te doen terugdeinzen. Op het oogenblik, dat hij zich in den wagen in t veiligheid wilde brengen, zag hij1 zioh om ringd door de overgebleven drie mannen, die hem met hun messen bedreigden vermoedelijk met gewone zakmessen. Een formeel gevecht begon, waarbij: de taxi-chauffeur aan het gelaat en een hand gewond en, toen hij een onwillekeurige beweging naar de bloedende plek maakte, door een harden schop tegen het onder lichaam buiten gevecht werd' gesteld. Men heeft hem kort daarop, als boven gemeld, aan den kant van den weg terug gevonden. De inhoud van zijn portefeuille, ongeveer dertig gulden aan papiergeld, bestemd voor zakgeld en wisselgeld, dus eigen geld van den chauffeur, was ver dwenen. Zijn portemonnaie, waarin het rijloon, in totaal een vijftien gulden, zich bevond, had men hem laten behouden. j De chauffeur, die zioh afvraagt, wat het doel van dezen zonderlingen aanval is ge weest, kan zich de gelaatstrekken van zijn belagers niet meer herinneren. Zoo opzettelijk de manoeuvre met de voorste auto hem scheen zoo weinig kreeg hij den indruk, dat hier sprake is geweest van een vooraf opgezet plan om hem om de een of andere reden onschadelijk te maken. Zijin toestand is thans redelijk weL KINDERMOORD. De moeder tot 3 Jaar gevan genisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft gis teren in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen de dienstbode A. H. v. T., te Arnhem, die in eersten aanleg door de rechtbank te Arnhem wegens moord op haar kind, dat zij in een handtasch had gestopt, waardoor het kind den ver stikkingsdood was gestorven, was ver oordeeld tot 81/, jaar gevangenisstraf. Dit vonnis heeft het hof bevestigd. DOODSLAG. In hooger beroep heeft 'gisteren voor het Arnhemsche gerechtshof terechtge staan H. R. P., werkman te Nijmegen, ter zake doodslag op de bij hem inwonenden kostganger H. V. Te dier zake was ver dachte door de rechtbank te Arnhem, welke rekening hield met verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. De advocaat-generaal, mr. De Visser, verklaarde in zijn requisitoir, dat hij tot de conclusie was gekomen, daarin nog be vestigd door het reclasseeringsrapport, dat, ook gezien het feit, dat verdachte reeds 2 maanden preventieve hechtenis achter den rug heeft, het beste zou zijn, zoowel voor Verdachte als maatschappij, dat' hem een voorwaardelijke straf werd opgelegd. Spr. requireerde daarop veroox- deeling van den verdaohte tot 1 jaar voor waardelijke gevangenisstraf, onder voor waarde, dat de verdachte .zich zal houden aan de voorschriften van de r.-k. reclas- seeringsvereeniging te Nijmegen. De verdediger, mr. Oouvrei, sloot zich bij dit requisitoir aan. Uitspraak 10 April. GEWELDPLEGING. Eergisteren zijn in het huis van be waring te Assen opgesloten E. V., D. H., E. B., alle drie uit Elim, en H. B. uit Nieuwlande, verdacht van openlijk ge weld plegen tegen de gebroeders Van der Vinner, door hen met palen, messen en wapenstokken aan te vallen. DE „BLIJDENDIJK". Het stoomschip „Blijdendijk" is door den bergingsstoomer „Protector" vlotge- sleept en naar Suez gebracht. Het is op de reede van Suez voor anker gegaan. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Donderdagavond te ongeveer 6 uur liep de 59-jarige heer J. D. uit Leiden op het trottoir van de Hoogewoerd aldaar ach ter een paar dames. Daar hij deze wilde passeeren, week hij naar links uit, kwam daardoor op de tramrails terecht, juist op het oogenblik dat een tram aankwam. D. werd op zij geduwd en op het trottoir ge smakt. Hij klaagde over pijn in de borst en aan den arm. Een half uur nadat hij naar het Academisch ziekenhuis was overgebracht, is hij' aan de gevolgen over leden. HET DRAMA IN DE FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT IN DEN HAAG. In het Algemeen Politieblad' wordt thans namens den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage door den commissaris van politie, afdeeling C. al daar, verzocht de opsporing en voorgelei ding van M. B., geb. te 's-Gravenhage 9 Jan. 1886, koopman. Hij is door het ge rechtshof te 's-Gravenhage wegens dood slag veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf en is voortvluchtig. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. De 34-jarige stoker T. de B. uit de Ba jonetstraat is aan boord van het in de Maashaven te Rotterdam liggende kraan schip 14 door de machine gegrepen en gedopd. Het lijk is naar het bureau van de rivierpolitie overgebracht. DE BERENVLEESOH- VERGIFTIGIN GEN. Wolff spreekt in een telegram uit Stutt- gart het bericht, dat het schadelijke beren- vleesch -afkomstig was van een beer, die te Mannheim in het circus Farraseni was gestorven, tegen. Het onderzoek van de politie heeft utigewezen, dat midden Jan. een circuseigenaar om financieele reden zijn menagerie verkocht heeft. Onder de dieren bevond zioh ook een schijnbaar gezonde ijsbeer die door een restaurant in Stuttgart werd aangekocht. Eind Jan. werd het beest geslacht. Volgens experts maakte het vleesch een volkomen gezon den indruk, Niettemin blijkt de beer aan trichinose te hebben geleden. Waarschijn lijk had het dier rotten gevreten, die vaak trichinedragers zijn. HELDER COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant 1.50» voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wierineen f 16^' binnenland f 2.-, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 240 id 0ma I 'anden ƒ3.20. Zondagsblad resp. .f 0.50, fo.70, fo.7'0, f f '-35. Losse nos. 4 cf' K P 60,. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: '50* en 41a Post-Girorokening No. 16066. AD VERTEN TIEN: 20 ct p. regol (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte ala redaction. tekst) dubbele orijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ot. ECHTE FRIESCHB 20'50ctptroru M M Oceaanvlueht met de DO X? Buitenland. Doffe, stekende pijn in de lendenen sa Inspanning of steken in den rug Dij het u oprichten, is soms de eerste waarschuwing van nierzwakte. Spoe dig daarna zult u misschien urine- stoornissen, een vermoeid gevoel duizeligheid, krachteloosheid ofwater- zuchtioe zwellingen kunnen opmerken. Deze verschijnselen kunnen aan duiden, dat uw nieren niet meer goed werken en de onzuiverheden niét uit het bloed filtreerea. Verwaarloos dan zulke verse' ijnseleq niet! Geef zonder uitstel aan de nieren de hulp, die zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Posters Rugpijn Nieren Pillen en herwin uw oude energie en kracht. Vraag de meening van hen, die ze gebruikt hebbem en er baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. fa glazen verpakking f 1.75 p. flacon.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1