K ANNE WASSER UT GEHEIM «lil DE LOLA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOIOKOOPER 7/etzuut\ Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BINNENLAND. Hü liel" z,ch /°PPen ^6787. EERSTE BLAD DINSDAG 1 APRIL 1930 58ste JAARGANG "Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. De Duitsche kabinetscrisis opgelost. - Oplossing van de Poolsche kabinetscrisis. - Kabinetscrisis in den Ierschen Vrijstaat. - Toenemende pessimisme ten op zichte van de vlootconferentie - Het plan Young in de Fransche Kamer. - Een nieuwe regeering in Peking. Europa stond verleden week wel in het teeken der kabinetscrisissen. Een kabi netscrisis in Duitschland, een in Ierland en de reeds eenige weken oude kabinets crisis van Polen. De Duitsohe kabinetscrisis is Zaterdag echter opgelost. De samen stelling is wel eenigszins anders gewor den, dan wij onder laatste berichten, iri ons nummer van Zaterdag vermeldden. Dr. Curtius is n.1. minister van buiten- landsche zaken geworden en Dr. Wirth van binnenlandsche zaken en bezette ge westen. De formateur zelf, Dr. Brüning, is rijkskanselier, zooals de veronderstel ling ook was. Het kabinet heeft gisteren zijn eerste zitting gehouden voor de samenstelling van de regeringsverklaring, die heden door den rijkskanselier zal worden voor gelezen. De verklaring zal zeer kort zijn en op de .volgende drie punten neer komen: de zorg voor den landbouw, de politiek ten aanzien van het Oosten en de finaneieele vraagstukken. De minister van landbouw en volks voorziening, Schiele, van wien het aan vankelijk zeer twijfelachtig was dat hij een portefeuille op zich zou nemen, heeft in het belang van den landbouw aan Dr. Brüning zeer hooge eischen gesteld en deze heeft de eischen wel moeten aan vaarden, om den voorzitter van den land- bond voor zijn kabinet te winnen. Nieuwe verhoogingen der landbouwtarieven zul len wel het gevolg zijn: „Alles wel beschouwd", schrijft de Crt„ „is het nieuwe kabinet-Brüning een kabi net-Hindenburg. Zonder den ouden man,' die in Duitschland het hoogste regee- ringsambt bekleed, zou deze nieuwe re geering nooit tot stand zijn gekomen, of zich ook maar acht dagen kunnen hand- naven. Slechts zijn prestige kon den Cen trums-politicus Dr. Brüning den moed geven tot dit experiment, dat in de Duit sche geschiedenis een novum is." De Nw. Rott. Crt schrijft nog: De verwachting dat een zwakke regee ring door een nog zwakkere vervangen zou worden, is vervuld, want het nieuwe kabinet is in den Rijksdag in de minder heid, indien het geen krachtigen bijstand van rechts krijgt. De berekening is na tuurlijk dat de Duitsch-nationalen dien op grond van het agrarisch program aan de regeering zullen verleenen. De Duitsch- nationalen in hun drieërlei schakeering zyn nu bij deze constellatie de beslissende factor geworden en, als de hoop van de nieuwe regeering op hun hulp vervuld wordt, zal de geheele wetgeving tot rege ling van den finanoieelen toestand en de verzekering tegen werkloosheid sterk on der den invloed van rechts komen. Alle Parljsche ochtendbladen van giste renmorgen publioeeren de samenstelling van het nieuwe Duitsohe kabinet, en voor zoover zij er commentaar op geven is deze in welwiilenden toon gehouden. Om alle kabinetskwesties maar achter elkaar af te werken, deelen we hier ver volgens mede, dat de Poolsche kabi netscrisis Zaterdag eveneens is op gelost. Er zijn in het kabinet slechts twee veranderingen gekomen. Slavek is Bartel als minister-president opgevolgd en Dut- kiewioz, de minister van justitie, is ver vangen door Car, die in het vorige kabi net dezelfde functie had. en toen een der zwarte schapen van de oppositie van links was. Daarentegen zijn Prystor en Czer- winski, tegen wie het sejm de motie van wantrouwen had aangenomen, waarop het laatste kabinet-Bartel viel, gehandhaafd. Men kan deze oplossing van de kabinets crisis niet anders zien, dan als een regel rechte uitdaging van het sejm: de afstand tusschen volksvertegenwoordiging en ka binet is nog grooter geworden, dan hij reeds was. De benoeming van het kahinet-Slavek, welks dictatorisohe en anti-parlementaire gezindheid buiten twijfel is, wordt door de Poolsche regeeringspers met groote vol doening begroet, terwijl de oppositie bladen van links en rechts er een scherpe uitdaging in zien. Zaterdagavond hebben te Warschau de monstraties tegen de regeering plaats ge had, uitgaande ven de socialisten. In ver schillende gevallen moest de politie ingrij pen en de demonstranten uiteenjagen. Wij BREIEN!!!!!!!!!! En tenslotte nog een enkel woord over de Iersche kabinetscrisis, die te wijten is aan het feit, dat te veel leden van de 12 onafhankelij ken, op wie Cos- grave steunt, afwezig waren. Hó? kabinet- Cosgrave viel op een weigering om een nieuwe ouderodmspensioenwet te aan vaarden, die van de Britsche schatkist nog eenige honderdduizenden ponden meer zou vragen, welken last zij volgens hem niet meer kon dragen. De regeering van president Cosgrave ging voor de oudste van Europa door. Sedert 1923 is Cosgrave met zijn partij door alle moeilijkheden heen aan het be wind gebleven, zonder over een meerder heid te beschikken. Het is het meest waarschijnlijk, dat Cosgrave weer aan het bewind zal komen onder voorwaarde dan dat de niéuwe pensioenwet van de baan gaat De Vlootconferentie loopt op haar laatste beenen, wij hebben dat de vorige week reeds in een overzicht ge zegd. De ster-correspondent van de Nw. Rott. Crt. schreef Zaterdag in zijn blad: „Het einde van deze conferentie-week beantwoordt heel weinig aan de verwach ting, die het begin der week gewekt heeft. Vrij «nel zijn alle schijnbare mogelijk heden afgebrokkeld. MacDv tald zoowel als Stimson, maar Stimson vooral, zijn. in hun ijver om van de conferentie riog iets terecht te brengen, verder gegaan dan de omstandigheden veroorloofden. Op het oogenblik zien de dingen er weer zoo somber mogelijk uit, en het is niet duide lijk hoe er nog iets gedaan zal kunnen worden om dit te veranderen." Erg optimistisch klinkt di' niet en een Reuter-bericht uit Londen meldde, dat de Engelsch! - Fransche onderhandelingen, over een veiligheidspact. voor de Middel- landsche zee, in een volkomen impasse zijn geraakt. In Fransche kringen heersoht zwartgal ligheid en tenslotte heeft de „Daily Tele- graph" uit Tokio een telegram ontvangen, dat ook weinig hoopgevend is. De Japan- sohe regeering zou in groote moeilijk heden zitten over de definitieve instruc ties, die zij aan haar delegatie te Londen moet geven. De vloot-autoriteiten zouden de regeering liever zien vallen dan een jota prijs te geven van de 75 procent als Japan's minste limiet. Als we hier nog aan toevoegen dat pre sident Hoover, in een telegram aan Stim son heeft meegedeeld, geen enkel consul tatief pact tusschen de vijf mogendheden goed te keuren, behoeven we zeker verder niets te zeggen. In de Fransche Kamer wordt druk ge debatteerd over de ratificatie van het plan- Y-o-u-n-g. Zaterdag heeft minis ter-president Tardieu het woord gevoerd. Niemand, zei hij, zal de beteekenis van het plan-Young voor de liquidatie van den oorlog miskennen. Na elf jaar rond tasten is men tot de oommeroialisatie van de schuld gekomen, die oorspronkelijk een politieke schuld geweest is. Deze oplos sing is buitengewoon moeilijk geweest. Zij moet zoowel van financieel als van poli tiek standpunt toegejuicht worden, daar zij. de politieke verstandhoud ng onder de volken voorbereidt. In liafar voigiiuuxiuft -Lu nacht - an Zaterdag op Zondag heeft de Kamer het wetsontwerp tot ratificatie van het plan- Young met 527 tegen 88 stemmen en 21 onthoudingen goedgekeurd. De regeering had de kwestie van vertrouwen gesteld *n toen het votum was uitgebracht dankte Tardieu de vergadering voor het doorzicht en de objectiviteit waarvan zij had blijk gegeven. Volgens een Vaz-Dias bericht uit Sjanghai, wordt uit Peking gemeld, dat Wang, de voormalige voorzitter van de plenaire-commissie van den Koeomintang, zich bereid heeft verklaard de vorming van een nieuwe Ohineesche regeering te Peking op zich te nemen. SAMENWERKING TUSSCHEN INDISCHE VORSTEN EN NATIONALISTISCHE LEIDERS TEGEN ENGELAND? Uit Delhi wordt gemeld, dat verscheide ne vorsten van Indische staten, onder hen ook de machtige Maharadja van Patiala, besprekingen hebben gehad met de lei ders der Indische nationalisten, met het doel, tot een gemeenschappelijk optreden te komen. Reeds zou men op zeer vele punten tot overeenstemming zijn gekomen en men zich wederzijds verplicht hebben gemeenschappelijk te ageeren voor de na tionalistisch© eischen en tegen het Brit sche bestuur. DE ITALIAANSCHE MILITIE. De Groote Raad heeft Zaterdagavond het rapport over de militie behandeld en daarbij zijn bevrediging er over uitge sproken, dat er dit jaar 800.000 man bij de fascistische militie zullen zijn ingeschre ven en met karabijnen gewapend. De raad sprak den wensch uit, dat de eerste batal jons der militie hun militaire ontwikkeling zouden voortzetten in samenwerking met het leger. Voorts dient het aantal batal- jons van de militie in de beide komende jaren verhoogd te worden en moeten de' officieren van de militie vaker aan oefe- ningen deelnemen. De fascisten, die in de eerste bataljons van de militie dienen, moeten zioh verbinden voor een tijd van tien jaar. Zij zullen daarvoor echter een zekere vergoeding ontvangen. FEUILLETON door WILLLAM LE QUEUX. 57) Na enkele minuten verzocht hij1 ons hem e volgen naar een salon, waar een dame van middelbaren leeftijd, ons ontving. „Mag ik u juffrouw Heath voorstellen, LT*? in„het Fransch, daarna mijzelf presenteerend. Onze gastvrouw verwelkomde mijn ae- ■eilin op vriendschappelijke wijze ik zei evenwel: „Ongelukkigerwijze is juffrouw Heath doofstom, zoodat zij u niet kan verstaan „Ach, wat treurig", zei de dame deel- nemend. „Arm meisje, ongelukkig kind." Teeder legde zij: haar hand op Eima's schouder en blikte haar in de oogen. Zich daarop tot mij wendend, zei zij: .yDe Roode Priester heeft u dus naar ™ij gezonden? Is u bang gearresteerd te «orden en wenscht u zich hier te ver bergen." „Het was mijn bedoeling uw bescher- te roepen voor de dame", ant- oordde ik. „Wat mijzelf betreft, ik koes- riio ?een yree&- ben EngeLschiman en dientengevoige sta ik geheel buiten dén tiT'Pvi8 meTiffrouw is bang gearresteerd zullen worden?" h»«ft «m hevel cadeeteekemd kuur naar Sachalien te verbannen", zei ik. „Men hield haar te Kajana in Finland gevangen, doch ik mocht er In slagen haar te bevrijden." „Was zij' te Kajana?!" riep de prinses verbaasd. „Wij hebben er reeds zooveel verhalen van gehoord, dat het noemen van den naam alleen voldoende ls, Iemand te doen ij'zen. En u heeft haar bevrijdl Dan is zij zeker de eenige, die ooit uit dat levende graf is opgestaan; uit dat graf, waarheen Oberg zijn slachtoffers zendt" „Dat vermoed ik ook, prinses." „Mag ik veronderstellen, dat u uw leven heeft gewaagd, omdat u haar be mint? Vergeef mij deze vraag." „Uw veronderstelling is juist," ant woordde ik, licht blozend. Wetende, dat Elima ons niet verstaan kon, zei ik: „Ik bemin haar, doch heb haar niets van mijn gevoelens doen blijken. Mis schien zal juffrouw Heath u wel het een en ander over zichzelf mededeelen. 't Zijn vreeselijke ervaringen, die ze doorleefd h&cft „Goed," antwoordde de dame glim lachend, mijn geliefde eigenhandig van imanbel en hoed ontdoend. „Hier is zij veilig, het arme kind. Indien de spionnen u niet gevolgd zijn, kunt gij hier, zoolang ge wilt, als mijn gast blijven." „Ik besef ten volle hoeveel wij u ver-1 sehuldigd zijn, prinses", antwoordde ik. 1 ,31 ©juffrouw Heath is het slachtoffer van een schurkachtig komplot. Men heeft haar in Italië bewusteloos gemaakt en verminkt. U begrijpt in welk doodsgevaar zij zich bevindt, indien zij ontdekt wordt." „Wat?!" riep zij' uit ,Js men zóó wreed geweest? Ontzettend!" ■Misschien deelt ajj u hst geheim made, Een ideaal laxeer middel vindt ge in Foster'sMaagpillen. Zacht werkend zon» der eenige krampen, f0.65 per flacon. DE KWESTIE-FRUYTIER, De minister van arbeid, handel en ij verheid heeft thans, naar de Stct- van gisteravond meldt, de overplaats., .g van den hoofdinspecteur van den arbeid, ir. J. H. J. Huygens naar Maastricht en diens aanwijzing als hoofd van den dienst der arbeidsinspectie in het eerste district in getrokken. RADIOTELEFONIE MET SCHEPEN. Het tijdschrift „Radio-Wereld" d'eelt mede, dat binnenkort ook in Nederland proeven zullen worden genomen met radio-telefonie tusschen oceaanschepen en telefoonabonné's; voor dit doel is reeds een zender te Scheveningen-Haven in aanbouw. DE EXPLOITATIE VAN DE A. T. O. Door den Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland (B.B.N.) is een schrij ven gericht aan den Minister van Water staat, waarin werd aangedrongen om een Commissie in te stellen, welke tot taak zal hebben, te onderzoeken op welke wijze de A.T.O. wordt geëxploiteerd en in hoe verre de expediteurs door het optreden der Algemeene Transport Onderneming worden benadeeld. De ongerustheid, welke in expeditie kringen door de gestes van de A.T.O. ls verwekt, is volgens den B.B.N. zeer ver klaarbaar. De exploitatie van de A.T.O. schijnt toch in afwijking van haar doel, zooals dat in haar statuten staat vermeld, hetwelk een verband legde tussohen het vervoer per A.T.O. en het rail-vervoer, te gesohieden, terwijl ook de vraag mag worden gesteld, of de exploitatie wel op economische basis geschiedt. Frederik van Eeden 70 jaar. Frederik van Eeden herdenkt Donderdag den 8den April, zijn 70sten geboortedag. Wij hebben hem enkele jaren geleden hier ter stede nog eens kunnen zien en hooren, toen hij wat eigen wenk voordroeg, o. a. ook een fragment uit zijn meest bekende werk, het sprookje van den „Kleinen Jo- hannes". Het is niet wel mogelijk de fi guur van Van Eeden, die onder de zooge naamde „Tachtigers" de meest veelzijdige figuur was, in een kort bestek als het onze r aar waarde te schetsen. Want Van Eeden was veel meer dan literator en dichter alleeffi: op schier elk geestelijk terrein heeft hij zich bewogen. Oorspronkelijk voor geneesheer opgeleid en als zoodanig ook gepromoveerd, beeft hij enkele jaren praotisch werk verricht in de kliniek van prof. Van Renterghem. Maar zijn roeping lag elders. Zijn gansche leven is hij een zoekende en dwalende geest geweest, tot dat mu, op zijn ouden dag, de troost van. den katholieken godsdienst hem de ge moedsrust heeft gegeven: Als jonge man stichtte hij te Bussum de kolonie „Wal den"; hij nam weliswaar niet daadwerke lijk deel aan de groote spoorwegstaking in 1903, maar nu nog is het rijmpje niet vergeten, dat in die fel-bewogen dagen een geheim, welks omvang ik nog steeds niet heb kunnen bevroeden. Hoewel in Engeland opgevoed, is zij Russisch onder daan. Baron Oberg in eigen persoon ls haar meest verbitterde vijand, geloof ik." „Ah. De Beul!" riep zij met een plotse linge flikkering ln de donkere oogen. „Zijn einde is nabij. Ieder oogenblik kan de strijd voor vrijheid en recht ontbran den." Ik zag in welk een vol-bloed vrijzinnige zij was. Onopgemerkt door de politie evenwel, vanwege haar hooge positie, was zij1 in staat Kaïmpf groote sotmmen gelds te verschaffen, voor propaganda-middelen. Zij offerde zelfs het grootste gedeelte harer inkomsten aan het altaar der revo lutionaire beweging. Zij drong er op aan, dat ik mij van mijn overjas zou ontdoen, terwijl een „Tata rine" l) thee ronddiende. Elma en onze gastvrouw voerden etn gesprek op papier. „Wie is Martin Woodroffe, van wien zij spreekt?" vroeg de prinses, zich eens klaps tot mij1 wendend. „Ik heb hem slechts éénmaal ontmoet", antwoordde ik, „en dat onder zeer zonder linge omstandigheden." Ik zette haar onze Een Tatarine is een Tartaarsche lakei. Deze werden, voornamelijk op spoor wegstations en in restaurants, bij voor keur als bedienden gebruikt, wegens hun gedweeheid, zindelijkheid en eerlijkheid. Vooral waar in de groote steden de „dvor- niks" (huisknechten) en de portiers (oon- cierges) van particuliere huizen gewoon lijk handlangers der politie (en dus ten eenenimale onbetrouwbaar zijn), is de Tatanin* ««ar gazoaht. ontmoeting aan boord van de „Lola" uit een. „Misschien bemint hij haar en wil hij haar tot een huwelijk dwingen", veronder stelde zij1, na van haar verbazing over mijh verhaal te zijn bekomen. „Dat denk ik niet, en wel om tal van" redenen. Ten eerste, omdat zij in het bezit is van een geheim, hetwelk ook hem be treft, en verder, omdat hij reeds verloofd is met een Engelsch meisje, Muriel Leithoourt." „Leithcourtl Leithoourt?" herhaalde de prinses, haar wenkbrauwen samentrek- Kend. „Hoe heet haar vader, weet u dat soms?" „Philip Leithoourt." „Heeft hij tot voor korten tijd ln Schot land gewoond?" „Ja", antwoordde ik, eenigszins ver wonderd over <leze vraag. „Hij heeft des tijds een buiten gehuurd, dicht bij Duim- fries. Terwijl hij daar verblijf hield, werd er een dubbele moord gepleegd; kort daar op kreeg Leithoourt bezoek van een zeke ren Hylton Ohater; onmiddellijk daarna verdween de familie Leithoourt spoor loos." Prinses Zurloff bleef met gefronste wenkbrauwen en saamgeknepen lippen strak het doofstomme meisje voor haar aanzien. Elma zat in een gemakkelijken stoel; blijkbaar volkomen op haar gemak. Onwillekeurig moest ik inwendig lachen bij de gedachte aan de machtelooze woede van Woodroffe, als hij zijn slachtoffer zou missen. „U schijnt de Leithcourt'a te kennen, prinses", zei ik, na een kort stilzwijgen. „Ik heb over hen hooren spreken", was en een verkeerd merk - T'M k/vn/^Ar» al-nnnsn J.GQUNOS LCMTL FRIE5CME BAAI TABAK rook en! het ontwijkende antwoord. „Nu en dan kom ik in Engeland. Toen de prins nog leefde, brachten wij' gewoonlijk het sei zoen te daridge door. Een paar jaren voor zijn ongelukkig einde was mijn ge maal militair attaché bij1 de ambassade onder De Staal. Hetgeen Ik van de Lelth- courts weet, is niet in hun voordeel. Doch u zei zooeven, dat er vóór hun vlucht iets buitengewoons plaats had. Wat was dat?" Op dit oogenblik werden de groote deuren van het vertrek opengeworpen en Otto Katmpf trad binnen. Elma en ik sprongen tegelijkertijd op, terwijl hij voor de prinses een buiging maakt en galant een kus drukte op de hand, die zij hem toestak. Hij gaf ons daarna een hand, trok zijn overjas uit en wierp die op een stoel, geheel met het air van een goed bekende en wolkomen bezoeker. „Ik kom u de zaak nader uiteenzetten, prinses", zei hij. „De dame ls bang op nieuw gearresteerd te worden en uw huis is het eenige in St. Petersburg, waarop de verdenking der politie nie t valt. Daar- am dan ook heb ik haar naar u gezonden, wetend, dat gij, met uw beleende edel-, moedigheid, bereid zult wezen ha,ar te helpen." „Alles ls reeds ln orde", was het ant woord van Hare Hoogheid. „Het arme kind kan hier blijven, tot zij Rusland vei lig kan verlaten." ("Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant f 1.50; voor Koegras Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f 0.70, f 0.70 f 1 Modeblad resp. f 0.95, i 1 -25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Poat-Glrorokenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. ln z'n banden shoppen Wfe meh volmaakh genot wfl smoken, moeh natuurlijk

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1