vóór 15 April VOLVETTE KAAS Een en ander over belasting betalen en sparen. DERDE EN LAATSTE BLAD ABONNEMENTSGELDEN. VAN DINSDAG 1 APRIL 1930. GEMENGD NIEUWS. Dood door schuld. De zaak-Beider Belang. Zaterdagmiddag heeft de rechtbank te Leeuwarden in raadkamer behandeld de zaak van Beider Belang en Walstra te Ernstig ongeluk. Brand en gasverstikking. Mevrouw Hanau in vrijheid gesteld. Brutale aanslag in een Hamburgsche juwelier^zaak. Het opzienbarende faillissement. KONI JN'S SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 DE VERGIFTIGINGEN DOOR BERENVLEESCa Ludendorff contra Hindenburg. DDTKELDtR DU AANTAL POiTtN TEQUGBC.T Aan onze postabonneé's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het tweede kwartaal ten bedrage van I 2.—. per nostwlssel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden tn de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bi] eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Lloht op voor alle voertuigen: Dinsdag 1 April 19.01 uur. Woensdag 2 19.03 Binnenland. DE „WRAAKNEMING" TE HEERLEN. De in verband met de „wraakneming" btj ds. Mol te Heerlen gearresteerde communist v. d. B., is Zaterdag naar Maastricht gebracht en daar ter besohik- king van de Justitie gesteld. BRAND. Zaterdagmiddag 12 uur is te Bergen (N.-H.) geheel afgebrand de villa Flan- dria, eigendom van den Belgischen kunst schilder Arthur Verbeeok, die op het oogenblik te Londen vertoeft. De brand is waarschijnlijk ontstaan door vuurtje stoken van kinderen. DOODELIJK ONGELUK. De ongeveer 20-jarige H., uit Zuiddijk, (Ör.ji is door het op hol slaan van de paar den, van een wagen gevallen en onder het voertuig terecht gekomen. De man werd dood opgenomen. EEN DEFICIT VAN 400,000 GULDEN. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt. uit Deventer: Het deficit in het faillissement van het kassierskantoor R., alhier, wordt geschat op ongeveer 400.000. Eén van deze cre diteuren ia voor ongeveer de helft van dit bedrag bij de zaak betrokken. EEN BRUTAAL HEERSCHAP. De politie te 's-Gravenhage heeft een man aangehouden, die op klaarlichten dag aanstalten maakte om in een onbe woond huis op het Bezuidenhout binnen te dringen. Hij had reeds een achterdeur opengebroken, maar werd door een re chercheur opgevangen, die in het huis ge posteerd wag op aangifte van de eigenaars van het pand, dat er een kostbaar tapijt en een empireklok uit gestolen waren. De man had een handwagen by zich en had zich toegang verschaft door een brand gang. By een huiszoeking in zijn woning zyn verschillende voorwerpen voor den dag gekomen, die blijkbaar van diefstal afkomstig waren. Groote onvoorzichtigheid. In deai avond van Zaterdag 14 December J.l waren een paar opgeschoten jongens in Vledderveen (gem. Onstwedde) by de woning van een man, die met zijn weder helft naar een „ouderavond" was, zoodat de dochter des huizes met een paar vrien dinnen „op het huis moest passen". Toen de meisjes hen niet wilden binnenlaten, werd besloten „de wichten bang te maken''. Een der jongens vond een stuk kabel draad en slaagde er in dat over de boven- grondsche draden van de electrische ge leiding te werpen. Er kwam vuur van de draden en de jongens gingen aan den haal zonder te merken dat de draden van de electrische geleiding doorsmolten en op den grond kwamen. De gevolgen waren heel ernstig. Den volgenden morgen zag de tienjarige Wil lem Huishof de draden liggen en pakte een er een beet. Deze draad kwam toeval lig in contact met een der niet doorge brande draden, waarop nog stroom stond. Het knaapje werd door den stroom ge dood, het lukte niet de levensgeesten weer op te wekken. Een 18-jarjge jongen stond Vrydag voor de arrondissementsrechtbank te Win- schoten terecht wegens het veroorzaken van dood door schuld, want hij was het, die den kabeldraad over de geleiding wierp. De jongen had diep berouw en uit de verhooren bleek wel, dat hy en zyn kameraden, niet wisten, wat de gevolgen konden zijn en niet aan de mogelijkheid van ernstige gevolgen hebben gedacht. Het O. M. achtte de schuld bewezen en vond het feit zeer ernstig. In deze streken worden wel meer uit baldadigheid draden ovear de geleidingen geworpen. Hy eischte •ea jaar gevangenisstraf. Verdachten door de rechtbank te Leeuwarden in vrijheid gesteld. rayenhage, in verband met de nood zakelijke verlenging .van de preventieve hechtenis. De officier van justitie eischte verlenging met dertig dagen voor al de aangehoudenen. Mra Mout en Veldiman verzetten zich hiertegen ten aanzien van uen directeur en den commissaris va% Beider Belang, daar h. i. geen enkele aan wijzing van schuld aanwezig was. De rechtbank heeft daarna alle aangehou denen in vrijheid gesteld. Het faillissement aangevraagd. Mr. J. Muller heeft Zaterdag naimens den heer H. A. Koomans, het faillissement aangevraagd van de N.V. Beider Belang. Een en ander wegens niet uitbetaling van verschuldigde rente en uitgeloote premies. De aanvrage komt Donderdag voor. Dr. Pool te Makkinga is Zaterdag op zijn motorfiets bij Oldeberhoop door een luxe-auto uit Zuid-Holland aangereden, tegen een boom geslingerd, en op slag ge dood. Buitenland. Drie dooden. In een woonhuis van vier verdiepingen hoogte in de Rakoczystrasse te Boedapest heeft een geweldige brand gewoed, waar door het gebouw grootendeels in de asch werd gelegd. In het huis werden drie mannen aangetroffen, die in bewusteloo- zen toestand verkeerden. Toen de genees kundige dienst arriveerde, konden de medici slechts den dood constateeren. Het waren drie werklieden, die bezig waren in den kelder een electrisohe geleiding te herstellen en door uitstroomend gas ver giftigd zyn. De elfde strafkamer te Parys heeft be sloten mevr. Hanau voorloopig in vrij heid te stellen tegen een borgstelling van 800.000 frs. In de beschikking wordt verklaard, dat het feit, dat mevr. Hanau haar honger staking opgegeven heeft, de rechtbank genoopt heeft in aaar vrijlating toe te stemmen, daar nu de uitdagende houding wegviel, die tot afwyzing van vroegere verzoeken geleid had. Hamburg, 28 Maart (V.D.). Hedenmid dag werd de Hamburgsche juwelierszaak Wempe opgebeld door een onbekende, die mededeelde, dat hy dynamiet te verkoo- pen had. Op het antwoord, dat hy waar- schynlyk verkeerd verbonden was, kreeg men ten antwoord, dat do verbinding goed was, doch, dat, wanneer niet om 5 uur des middags in de telefooncel van het post kantoor Baumwall 500 mk. waren gede poneerd, de zaak in de lucht zou vliegen. „Waarschuw de politie maar niet" werd er aan toegevoegd. Natuurlijk werd onmid- dellyk de crimineele politie van een en ander in kennis gesteld, dooh de door deze genomen maatregelen bleken ver- geefsch te zyn geweest, want om 8 uur had in het trappenhuis Hamburger Stras- se 40, waar de Fa. Wempe een vrij groot verkooplokaal heeft, een ontploffing plaats. Tot in de zolderverdieping spron gen er vensters. Persoonlyke ongelukken hadden hierby niet plaats. Van Prinses Olga van Leuchtenberg. Zaterdag hebben wy melding gemaakt van het opzienbarende faillissement van prinses Olga van Leuchtenberg, geboren prinses Repkin en door haar huwelijk ver- maagtsohap aan het Russische keizeriyk huis. De Weensche correspondent van de Nw. Rott. Crt. herinnert er aan, dat de hertog van Leuchtenburg, haar man, hoe wel hy een gemediatiseerd Beiersch vorst was, in den oorlog aan Russische zyde tegen Dultschland heeft gevochten en dat hij' later» in de Oekraine een anti-sowjet- leger heeft op de been gebracht, dat hy, om de bolsjewiki in discrediet te brengen, betaalde met valsche roebelbiljetten, die te Berlijn gemaakt waren. De hertogin had zich pas het vorige jaar In Karinthië gevestigd en daar de firttna „Leuchten- bergische Holzindustrie" gesticht. Zy had groote bosschen gekocht, waaronder het geweldige bezit van graaf Henckel—Don- nersmarck, waarvoor zy byna tien imU- lioen mark betaalde Dit faillisement is het grootste, dat de civiele kamer van de rechtbank te Klagenfurt, de Karinthisohe hoofdstad, ooit te behandelen heeft gehad. Toen de Leuchtenbergs, die ook in Beieren nog vele goederen bezitten, zioh verleden jaar in Karinthië vestigden, verwekten zy veel beroering in die streek door een vervallen kasteel te koopen, dat als „spookburcht" bekend stond, (laar een „witte vrouw" ronddoolde. De hertogin, die als een zonderlinge vrouw bekend 'Staat, beeft de ruin© ten kosta van veel geld in bewoonbaren staat laten brengen en moet daarby veel1 van haar inspiratie aan spiritistische séances te danken heb ben gehad. Het negende slachtoffer. Zaterdagmorgen is te Stuttgart een 82- jartge man overleden, die eveneens van het geïnfecteerde berenvleesch had ge geten. Dit is reeds het negende slacht offer. DE „EUROPA" OP DE TERUGREIS. De „Europa" is Vrijdagnacht uit de haven van New-York vertrokken voor de terugreis. Het publiek toont groote be langstelling of 't record van de „Breinen" ook in de Oostelyke richting zal worden verbeterd. BRAND TE SINGAPORE. Een schade van een half mllllcien gulden. Uit Singapore wordt gemeld, dat daar een brand heeft gewoed in de rubberfa briek van den Chineeschen millionair Tan Kah-kee. De schade wordt op 200.000 dollar geschat. DE BERLIJNSCHE SPOOKENDE INBREKER. Het nachtspook, de geheimzinnige in breker, die een tijdlang het Berlynsche Westen onveilig maakte en enkele dagen geleden kon worden gepakt, heeft reeds bekend twaalf hetm ter. laste gelegde in braken te hebben gepleegd. CARBOLZUUR ALS „COCKTAIL". Met verlamming als gevolg. In den laatsten tijd brachten alcohol- smokkelaars in de Vereenigde Staten een nieuwen drank in omloop, die ais „cock tail" zeer veel aftrek vond. Toen de drank- v^rbodspolitle een hoeveelheid van dezen drank in handen kreeg, bleek deze te be staan uit slechten alcohol, waaraan waren toegevoegd zuiver carbolzuur en creosoot. De commissaris van den Prohibitiedienst verklaarde, dat na het gebruik van deze i „cocktails" zich onder de slachtoffers ver-1 scheidene gevallen van verlamifüngi heb ben voorgedaan. DOLLAR- VERV ALSCHERS GEARRES TEERD. Te Wilna. Uit Wilna wordt gemeld, dat de politie aldaar er in geslaagd is een uit een vry groot aantal personen bestaande bende van dollarvervaischers, die niet alleen in Polen maar ook in het buitenland hun werk verrichtten, op het spoor te komen. Tot nog toe zyn vyftien personen gear resteerd. By een huiszoeking by: een hunner te Wilna, vond men tweeduizend valsche dollarbiljetten. EEN DUIKBOOT AANGESPOELD. By St. Just in Cornwall is Zaterdag een leege en omgekeerde duikboot aangespoeld Visschers hebben zich vergewist, dat'zich geen opvarenden aan boord bevonden. De Admiraliteit heeft later bekend gemaakt, dat zy verleden jaar de oude duikboot L I aan een sloopersfirma in Wales heeft verkocht en dat deze duikboot waarschijn lijk van een sleep is losgeraakt. EEN MEDIUM. Naar de Weensche correspondent van de Nw. Rott. Crt meldt heeft Weenen op het oogenblik den mond vol van een nieuw medium, een jongmensch, Kordon- Veri genaamd, die onlangs onder scherpe controle is opgetreden voor een kring van genoodigden van de Metaphysische ver- eeniging te Weenen. Volgens de versla gen in ernstige dagbladen ontsprongen er, als het medium in „trance" was, sterke lichtstroomen aan zijn heele lichaam. On der zyn invloed ging een klok zweven en begon te luiden. Ten slotte gaf het me dium op vragen antwoorden aan gene zyde van het graf, die het met totaal veran derde sitem weergaf. In de spiritistische kringen te Weenen heerscht een heele beroering over hét geval. DIEFSTAL IN DE PARIJSCHE EFFECTENBEURS. Van 80.000 francs. Terwyi de effectenbeurs te Parys in vollen gang was, heeft iemand, waar- sohyniyk een vroegere beambte, die vol komen van den plaatsehjken toestand op de hoogte was, in zyn bureau op de tweede étage den kassier van den admi nistratieven dienst overvallen. Hy ver doofde hem met een In ether gedrenkte prop en verdween met 80.000 fr. CONTROLE OP HET BOEREN- CONGRES TE BERLIJN. Men meldde Zaterdagavond aan de Nw, Rt. Crt. uit Beriyn.: Sinds Donderdag wordt hier het Euro- peesch boerenoongres gehouden, dat eigeniyk niets anders dan een oamtmunis- tisch allegaartje is. Gedelegeerden uit zeventien landen, o.a. ook uit Nederland, nemen aan de bijeenkomst deel. Daar de BerUjnsche politieke politie vermoedde, dat een groot aantal bultenlandsche gede legeerden zonder pas en wellicht zelfs mét valsche papleren over de grens waren ge komen, werden Zaterdagochtend een twin tigtal agenten naar het congreslokaal ge zonden. Nadat de uitgangen waren afge zet, werden alle aanwezigen ultgenoodigd zich te legitimeeren. Het bleek, dat van de 150 in de zaal aanwezige menschen 26 buitenlanders niet in het bezit van een pas waren. Het waren 7 Polen, 4 Tsjechen, 1 Italiaan, 1 Zuidslaviër, 1 Litauer en twee Russen. Ze zullen vermoedeiyk over de grenzen worden gezet. De overige aan wezigen moesten hun pas ter contróle aan de agenten afstaan. Een Engeisohe ge delegeerde prof. Mitrany van de univer siteit te Oxford, begof zich terstond naar het Engelsche gezantschap om hiertegen te protesteeren. Een kleinzielige aanval van den generaal. In zijn „Volkswarto" publiceert Luden dorff een artikel over zyn vroegeren chef Hindenburg, hetwelk wederom een niet bepaald voornamen indruk werkt van het karakter van den oud kwartiermeester- generaal. Onder den titel „Herr Paul von Hin denburg" betoogt Ludendorff, dat de eer waardige figuur van den veldmaarschalk eigeniyk een vervalsching van de geschie denis beteekent Hindenburg is volgens hem een geheel ander mensch als het Duitsche volk is verteld; een geheel andere persoon naar geest, hart en karakter. Eigeniyk heeft hij, Ludendorff, ook schuld aan die mis vatting, omdat hü Hindenburg tot held gemaakt heeft. Hij heeft zich indertijd laten overhalen den veldheer in zyn „Kriegsherinnerungen" ter wille van het volk als mensch geheel anders te schet sen als hij het in zijn eerste ontwerp, ge heel volgens de waarheid, had gedaan. Zyn schuld acht hy echter daardoor ver minderd, dat hy geloofd heeft bet volk te dienen door hei aan een held te helpen, waarby het steun en kracht kon vinden. Aan het slot van dit voor den schrijver zoo erbarmeiyke artikel wordt verklaard, dat generaal-veldmaarschalk von Hinden burg volgens de wetten van het oude leger het recht verbeurd heeft de veld- grauwe soldatenkleeding van het oude leger te dragen. „Gedurende vier moai- ïyke jaren heeft de veldmaarschalk in militair opzicht alles gedaan wat ik hem voorschreef maar aan deze woorden zal hy geen gevolg geven. De wereldgeschie denis echter weet hoe het oude leger over plichtsvervulling denkt." Generaal Ludendorff is in eigen oog de miskende vriend van het arme volk, Hindenburg volgens hem een ongevoelige egoïst. Hindenburg, zoo verklaart Ludendorff dan, heeft op 9 Nov. '18 de beruchte ver gadering van de officieren byeengeroe- III. Op welke wyze maakt men hu het beste gebruik en heeft men het grootste gemak van de Nutsspaarbank? Ie. Door elk bedrag, dat men niet vooi direct gebruik noodig heeft, tenzy groot of klein, te plaatsen op een spaarboekje. Het geeft onmiddellyk rente tot den dag waarop het wordt teruggenomen, het it veilig bewaard en toch steeds ter beschik king van den inlegger. De terugbetaling der bespaarde gelden, ls uiterst gemak- keiyk geregeld. 2e. Door regelmatig op een spaarbank boekje te plaatsen de bedragen, die noo dig zullen zyn voor de betaling van regel matig wederkeerende verplichtingen (huur, belasting, hypotheekrente, levens verzekeringpremie enz.). Wie telkens tydig een bedrag per week, per maano enz. op de Nutsspaarbank heeft geplaatst, j kan het onverschillig zyn of hem b.v. zyn J belastingbillet laat wordt toegezonden,] want het brengt rente op gedurende dien tyd en het geld is op tyd beschikbaar. 3e. Door ter voorkoming van moeite en tydverlies de Nutsspaarbank de belas-3 ting van Ryk en Gemeente te laten be talen., Men behoeft daartoe slechts zijn 1 aanslagbillet(ten) aan de spaarbank af te geven, onder opgave van het nummer van het spaarbankboekje, waaruit de be taling moet geschieden. De Nutsspaar bank betaalt op de juiste vervaldagen, zoodat de spaarder de grootst mogelyke rente kweekt. Kans op aanmaningen ey vervolgingskosten is hierdoor uitgesloten. 4e. Door gebruik te maken va1- Tost-!: rekening No. 9559 der Nutsspaarbank. Wie zelf geen postrekening heeft, laat be dragen, welke 'hy heeft te ontvangen (ge wone vorderingen) salaris, pensioen enz. storten of overschryVen op de postreke ning der Spaarbank. Het wordt dan on middellyk op zyn spaarrekening by'ge- sohreven en dus rentegevend en in het spaarboekje by de eerstvolgende aanbie ding daarvan aangeteekend. Heeft men bedragen te betalen, dan vraagt men aan de Spaarbank dit even eens kosteloos per postgiro te doen. Wie zelf een postrekening heeft, maakt zyn overtollig saldo rentegevend, door overschryving op postrekening No. 9559. Omgekeerd kan men naar behoefte van zyn spaarrekening laten gireeren naar zyn postrekening. Laten de zeer vele 'hier ter plaatse wo nende gepensionneerden eens overwegen, op deze wyze door tussohenkomst der Nutsspaarbank hun pensioen te ontvan gen! Voordeelen zyn: geen moeite en tyd verlies voor het incasseeren der post cheques geheimhouding der pensioen bedragen direct ingaande rente, geen risico van verlies of diefstal der gelden. De pensioenacte blijft bij dit systeem in het bezit van den gepensionneerde. De Nutsspaarbank verricht ook deze diensten geheel kosteloos. „De Spaarbank thuis". De Nutsspaarbank stelt voor haar spaar ders kosteloos spaarbusjes beschikbaar. De sleutel dier busjes wordt op de Spaar bank bewaard. Ten alle tyde kan men het busje ter lediging aanbieden, waarna de inhoud op het spaarbankboekje wordt bijgeschreven. Ruim 1100 dezer spaarbusjes heeft do Nutsspaarbank thans te Den Helder in om loop. Men meene niet, dat deze busjes al leen gevraagd worden voor kinderen. Een zeer groot aantal wordt door volwassenen gebruikt. Voor het personeel der Marinewerf heeft de Nutsspaarbank een z.g. „Belas tingspaarfonds" ingesteld. Door samen werking met de werkliedenorganisaties „Onderling Belang", Ned. Chr. Bond van Pers. in Publ. Dienst, Alg. Ned. Ryks- werklledenbond en R. K. Bond „St. Pau- lus" onder medewerking van de directie van 's Rijkswerf is met die werf een over eenkomst getroffen. Hierdoor wordt het mogeiyk gemaakt dat wekelijks of maan delijks een bepaalde som, voldoende voor het doel,' van loon of salaris wordt afge zonderd en door de Nutsspaarbank wordt aangewend ter voldoening van belasting- aanslagen. Met goedvinden natuurlijk van de 'betrokkenen wordt dit geld door de directie van de Werf rechtstreeks aan de Nutsspaarbank afgedragen. Ook voor deze diensten brengt de Nutsspaarbank geen kosten in rekening .terwyi bovendien nog direct ingaande rente a 8 pet. wordt ver goed. Snelle toename van aantal spaarders. Wy zeiden reeds, dat, dank zy een in tensieve en regelmatige propaganda, een groote toename valt te constateeren van aet aantal spaarders en ingelegde be iragen. Als het zoo door gaat, zal de ruimte in het gebouw aan den Polderweg te klein worden, om de vele spaarders vlug en vlot te bhjven bedienen. Merkwaardig is, dat er nog steeds per sonen biyken te zijn, die hun spaargelden in huis houden. Niet alleen Lange Gerrit bewaarde zyn geld op zonderlinge plaat sen, doch ook nu nog zyn, er menschen, die nun spaarduitjes achter portretlystjes, in linnenkast, onder vloer of in bedstede ver stoppen. Ook is wel gebleken, na de laatste .nededeeling betreffende vervallen bank- billetten, dat nog velen zulk oud bank papier in huis hadden. Zy vonden de Nutsspaarbank bereid, het papier voor hen in te ruilen. Ook in andere gemeenten nemen de Nutsspaarbanken zeer in 'bloei toe. De Nutsspaarbank aan de Botersloot te Rot terdam heeft nu reeds ruim 162.000 spaarders met byna 40 miilioen gulden te goed. In Den Haag steeg 't aantal spaar ders in 1929 van 67.000 tot 72.700. In Groningen is thans 40 pet. der bevolking, inlegger der Nutsspaarbank. Zoo zouden wy door kunnen gaan, maar wy willen het hierby laten. Andere spaarbanken. Er zyn nog andere wyzen van geldbe legging dan de Nutsspaarbanken. Wy doelen hier op de Rykspostspaarbank, die genoegzaam bekend is, op de vereeni- gingsspaarbanken of spaarfondsen, waar men ook sparen kan, hetzy in den vorm van directe beleggingen in geld, hetzy door middel van bons enz. Iedere huis vrouw kent ze wel. Maar ons doel met de bovenstaande artikelen was meer in het byzonder onze lezers er op te wyzen, dat zy op gemakkelyke wyze de nog altyd hooge belastingen hier kunnen afbetalen door middel van de.nuttige instelling aa den Polderweg. Dat men tegenwooid-3 ook op de postkantoren zijn belastingpen ningen storten kan, is wellidht genoeg zaam bekend. Maar daarvoor is toch noodig een tydige storting, omdat de post kantoren uit den aard der zaak dit werk niet automatisch verrichten. De Nuts spaarbanken en er zyn nog wel oudere andere spaarbanken ook die zich ermee belasten doen dat wel, zoodat men, als eenmaal een voldoend bedrag ten name van den spaarder op de bank aanwezig is, er verder „geen omkyken meer naar heeft". Het tweede artikel is opgenomen in ons nummer van Zaterdag 29 Maart GCAripcii oviozicnr OVtQ 192.0-I0Z0 VAW I AAMTAL PObTtN INLAOt jiTnit'flirviiFniïTOirTniFïTiimiii^fjTri

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9