Ml GEHEIM VIN DE LOLA KANNEWASSER IS ALTIJD GOEDKOOPER Buitenlandsch overzicht. foeKbenhen OOK VOOR DANIES-CONFECTIE BINNENLAND. No. 6790. EERSTE BLAD DINSDAG 8 APRIL 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Wederom pessimisme ter Vlootconferentie. - Het plan Voung zal door Frankrijk worden geratificeerd. - Een bedenkelijke redevoering van Doumergue. - De Duitsche icgeering in een netelige positie - De nationalistische beweging in Britsch-Indië. We hebben op deze plaats de Vloot conferentie kort geleden vergeleken met een grieppatiënt, die den eenen dag vrij is van koorts, dooh waarvoor men den volgenden dag weer vreeg koestert, omdat de hoop op beterschap ijdel bleek. Welnu, ten opzichte van de Vlootconfe rentie bestaat er nu weer alle reden om zich ongerust te maken. De patiënt is er weer ernstig aan toe. Nadat de vorige week een gunstige wending was gecon stateerd, komen er nu weer berichten uit Londen, die het ergste doen vreezen. De algemeene indruk was Vrijdagavond, dat de onmogelijke toestand niet langer dan uiterlijk eenige dagen meer kan duren. De oorrespondent van de „Times" te Rome meldt, dat een vijt'mogendheden- verdrag daar ais uitgesloten wordt be schouwd en de Vlootconferentie, wat Italië betreft, daar feitelijk tot het ver leden behoort. Slechts wacht Grandi op een gelegenheid om het Italiaansche standpunt nog eens klaar en principieel onder woorden te bréngen. Wel wordt in Italië in het Jubelkoor der pers een ge voel van onrust over Italië's isolatie ge hoord. De „Popola di Roma" schrijft dat Italië, nu de conferentie zijn recht op pariteit niet erkennen wil, nu m«qr één weg openstaat, n.1. de politiek van eigen hulp. In de kringen der Amerikanen zou men eveneens meenen dat men beter doet de conferentie nu maar te verdagen, waarbij een drie-mogendhed'en-verdrag dan in elk geval winst blijft. De Amerikanasche de legatie zou reeds met de uitwerking van een drie-mogendheden-verdrag tusschen Engeland', Amerika en Japan bezig zijn, dat de mogelijkheid zal open laten voor latere toetreding van Frankrijk en Italië. „Aan eenige vermindering van mari tieme bewapening", schrijft het „Hbl.", „moet men in verband: met deze conferen tie hoe het ook verder moge loopen maar niet denken". Zondagavond heeft Glbson, lid van de Amerikaansche delegatie, door de radio voor zijn landgenooten medegedeeld dat er een definitieve overeenstemming tus schen de Vereenigde Staten, Engeland en Japan is bereikt, volgens welke negen linie-schepen van de vloten der drie mo gendheden geschrapt zullen worden zon der vervangen te worden. De Japansche linie-vloot zal bestaan uit negen linie schepen. In de eerstkomende zes jaar zal geen enkel linieschip op stapel gezet worden. Er is verder een basis bereikt voor het beperken van alle soorten van bodems, en de tonnemaat van kruisers, torpedo- Jagers en duikbooten zal ver beneden de laagste grens zijn waarover men in 1927 te Genève gesproken heeft. Het werk, dat de conferentie nu te doen heeft, bestaat in het behandelen van tech nische en politieke vraagstukken, waarbij Engeland, Frankrijk en Italië rechtstreeks belang hebben. Na op geduld aangedrongen te hebben, zegt Gigson verder: Wij hebben goede reden om te hopen dat er vóór ons ver- Wl| BREIEN!!!!!!!!!! trek een vijfmogendheden-tractaat gewee kend zal worden. Wij dienen dit binnen enkele dagen te weten. Dit klinkt wel zeer optimistisch. Het wetsontwerp ter goedkeuring van de ratificatie van het plan Young is Zaterdag met 284 tegen 8 stemmen, door den Franschen Senaat aangenomen. Reynoud, de Fransche minister van fi nanciën, wees, evenals later in de Kamer, op de financieels beteekenis van de plan nen. Het brengt een definitieve herstel regeling en geeft Frankrijk positieve panden. Duitschland heeft sedert de sta bilisatie van zjjn muntwezen aan zijn ver- j pliohtingen voldaan. In de toekomst heeft Duitschland bijzonder belang bij de in standhouding van zijn crediet. Duitsch-1 land zou er niet lichtvaardig over kun nen denken de hand te lichten met zijn verplichtingen. Een herziening van het plan-Young zou slechts mogelijk zijn, als de intergeallieerde schulden gereduceerd werden. Frankrijk zal in elk geval 420 miljoen gouden marken voor de onbe schermde annuïteiten krijgen: de mobili satie van een deel hiervan zal de beste waarborg tot de regelmatige betaling blijven. Frankrijk zou dus een mobilisatie behoeven, ook als het het geld niet noo- dlg had. De president van de Fransche repu bliek, heeft een bedenkelijke rede voering gehouden op een banket te Nantes. Hij zeide o.xm dat Frankrijk, om zich niet door andere naties te laten over vleugelen, zich moet aanpassen aan eischen, waar het na den oorlog onver wacht voor is komen te staan. Zonder krachtigen wil en energie is dat niet mo gelijk, In den oorlog echter heeft het volk bewezen, deze eigenschappen in hooge mate te bezitten. Vervolgens zeide de president o.m. nog: Frankrijk is een groot zeevarend volk geweest. Het mag niet ophouden dat te zijn. Het is in de allereerste plaats nood zakelijk, dat de Fransche wapening ter zee in deze periode van verbitterde vloot- ooncurrentie een eerste plaats inneemt en niet achter komt te staan bij de andere groote koloniale mogendheden. De positie van de nieuwe Duitsche regeering Is op het oogenblik alweer uiterst netelig, daar de beraadslagingen, die Vrijdag én Zater dag in de oommissie van den Rijksdag voor de belastingen zijn gevoerd, vol doende bewijzen, dat voor de finanoieele ontwerpen der rijksregeering op het oogenblik geen meerderheid voorhanden is. Het lijkt zelfs hoogst onwaarschijnlijk, of- de in de regeering vertegenwoordigde burgerlijke regeeringspartijen het over de verschillende voorstellen der regeering, tot dekking van het tekort in de begroo ting, alsnog eens zullen worden. Indien in den loop van deze week de toestand niet voldoende wordt opgehel derd, zal weder ernstig met de mogelijk heid van een ontbinding van den rijksdag rekening gehouden moeten worden. Gandhi is Zondagmorgen in Dandi aangekomen en heeft om half zeven de Indische zoutwet geschonden. Ongeveer een kwartier te voren kwam hij uit zijn bungalow, geestdriftig be groet door ongeveer 4000 volgelingen, die zich gedurende den nacht voor zijn hut verzameld hadden en die het uur voor het aanbreken van den dag hadden door gebracht in zwijgend gebed of met het zingen van nationalistische liederen. Preoies om half zeven heeft Gandhi op het strand een handvol zand met zout kristallen genomen, dat later verkocht werd voor 425 roepijen. Ook zijn volge lingen hebben toen zout verzameld. Kort voor het naderen van zijn eind doel heeft Gandhi aan een verslaggever van de „Dayli Telegraph" een interview toegestaan, waarin hij de grondgedachte van zijn campagne uiteenzette. Met het verloop van zijn actie, zooals dit tot nu toe is, is hij zeer tevreden. Dat zijn eerste aanval juist op de zoutbelas- ting is gericht, is, omdat hij hierin een populair middel ziet om propaganda voor zijn beweging te maken. IS[a de belasting van het zout zal hij: zijn aanval richten op de belasting op dranken en verdooven- de middelen, die voor de regeering nog veel belangrijker, is, dan de zoutbelasting. Op de vraag wat gebeuren zou wanneer hij en de andere leiders der onafhanke lijkheidsbeweging in hechtenis genomen zouden worden, antwoordde Gandhi lachend, dat dit niets zou geven. De on afhankelijkheidsbeweging is sedert 1919 in het Indische volk verankerd en vindt overal geestdriftige aanhangers. Zaterdagavond is in een groote bijeen komst van spoorwegbeambten te Bom- bay besloten b.et spoorwegverkeer te ver lammen en Zondagochtend is het in het district Bombay reeds tot ernstige inca- denten gekomen. Bij het station Kurla, 13 K.M. van Bombay, opende de politie Zondagochtend het vuur op de stakers, van wie er twee werden gedood en vijf zwaar gewond. Van Engelsohe zijde is men van mee ning, dat de caimpagne van Gandhi groot nadeel ondervindt van het feit, dat onge veer 60 inillioen leden der laagste kaste, de zoogenaamde paria's, weigeren zich bij Ghandhi aan te sluiten. De leiders der paria-beweging hebben .besloten zich tegen Gandhi te verzetten oandat hij tot nogtoe te weinig aandacht heeft geschon ken aan hun eischen op godsdienstig en sociaal gebied. De spialale corresponden ten wijzen in hun berichten erop,, dat Gandhi door de terughoudende wijze van optreden van de regeering sterk ln het defensief is gedrongen. Het is mogelijk, dat Gandhi spoedig Dandi verlaten zal om zijn actie op oen gunstiger terrein voort te zetten. Naar verluidt, «al Gandhi door zijh aanhangers een verbintenis laten teeke nen, waarbij! zij zich verplichten alleen zout te gebruiken, dat op onwettige wijze verkregen is. FEUILLETON door W1LLIAM LE QWCUX. Jack zweeg een tijd; rookte voort en scheen in diep nadenken verzonken. Wij zaten in half duister, doordat de lichten waren uitgedraaid en slechts een enkele straatlantaarn haar lichtstralen flauwtjes in de richting van ons tafeltje wierp. „Die kerel zal nooit met Muriel trou wen," barstte hij' eensklaps los. „Wat je mij zooeven hebt verteld, maakt imij tal van dingen duidelijk. Heb je Chater ont moet?" „Hij kwam plotseling te Rannoch. On middellijk na zijn komst vluchtten de Leithcourts overhaast. Sinds dien heeft imen niets meer van de faimille vernomen." „Geen wonder," merkte hij flauwtjes glimlachend op. „Geen wonder. Luister eens, Gordon, ik kan niet alles zoo kalmpjes langs mij heen laten gaan en lijdelijk aanzien, dat die schurk met Mu riel zal trouwen." „Omdat jij haar betmint, waarschijn- UJk?" giste ,k. „Juist. Omdat Ik haar bemin," /<-! hij, toegevend. „En," riep hij' heftig uit: „Ik zal hun plannen verijdelen, hoe vlnding- üjk zij ook mogen wezen. Heb je Elma Heath ontmoet? dJ*," antwoordde lk, verwonderd en benieuwd iets naders te zullen vernamen. „Luister," zei hij fluisterend, dooh op ernstigen toon. „Luister, Lk zal je iets be langrijks mededeelen." HOOFDSTUK XXXIU. „De feiten, die met elkander het ge heim van de „Lola" vormen, overtreffen nog de voorstelling welke jij er je waarschijnlijk van zult gevormd hebben," begon Jack, mij strak in het gelaat ziend. „Toen je mij destijds die geschiedenis ver telde, was ik half van plan je alles mee te deelen. Eén ding hield mij daarvan terug; de tegenzin om mijn eigen ge heimen te openbaren. Ik beminde Muriel Leithoourt, doch kon haar nimmer ont moeten tengevolge van haar voortdurend heen- en weder trekken; ik kon dienten gevolge de door imij zoo vurig begeerde verklaring niet van haar lippen verne men. Toch wilde ik geen vooroordeel vel len, neen, dat zou ik voor geen geld ter wereld," voegde hij er als tot zich zelf sprekend bij. „Ik bemin haar," ging Jack voort, „en zij beantwoordt mijn liefde. Twee jaren geleden, te Malta, hebben wij ons in stilte verloofd en nu hoor ik van jou, dat zij verloofd is iniet dien kerol, Woodroffe, alias Dick Archer. Ik kèn het niet ge- looven. Als zij verloofd was, zou zij mij niet kunnen schrijven zooals ze thans doet: mij tot geduld en zwijgen aanspo rend tot ik weer in Engeland zou zijn. „Tenzij zij tijd wilde winnen," veron derstelde ik Mijn vriend «weeg; op zijn voorhoofd stonden diepe rimpels. „Woodroffe bevindt ilch thans te 8t. J.GPUNO's AAI-TABAK DE NOORDELIJKE PROVINCIE» VAN CHINA VERKLAREN ZICH ONAFHANKELIJK. Naar gemeld wordt, heeft generaal Jen Si-sjan Zaterdag officieel bekend ge maakt, dat alle Noordelijke provincies van China sedert Zondag haar betrekkin gen met de regeering te Nanking hebben verbroken en zich aan zijn regeering hebben onderworpen. Jen Si-sjan ver klaarde voorts, dat hij de regeering van Nanking ontbindt en haar macht over draagt op zijn eigen regeering. Verder verlangt generaal Jen Si-sjan van de re geering te Nanking dat deze binnen 48 uur Tsingtau zal afstaan. De buitenlan- uers hebben Tsingtau reeds verlaten en zijn op stoomschepen naar Sjanghai ver trokken. De politieke toestand is tenge volge van de onzekere houding van maarschalk Tsjang Sjoe liang in dezen burgeroorlog zeer verward. DE EERSTE MEL^ De heer Kupars beeft aan den minister van binnenlandsche zaken on landbouw, voorzitter van don Raad van Ministers, gevraagd: Is de regeering bereid, tijdig vóór den aanstaanden eersten Mei, zoodanige een heid te brengen in de regelingen, bij ver schillende rijksdiensten en staatsbedrij ven geldende, dat aan de ambtenaren en werklieden ln 's rijks dienst, die den wensch daartoe te kennen geven, op den lsten Mei gelegenheid wordt gegeven dien dag geheel of gedeeltelijk vrijaf te nemen? PERSONEEL IN RIJKSDIENST. Resolutie tegen die claslflcatie. Het voortgezette corigrea van de Cen trale van Vereenigingen van Personeel in Rijksdienst heeft een resolutie aange nomen, waarin wordt uitgesproken, dat de classificatie tot onbillijkheden leidt, ontevredenheid kweekt en schade toe brengt aan de staatsdiensten en het lager onderwijs en waarin er b]J de regeering en bij de volksvertegenwoordiging op aangedrongen wordt, dit instituut iu de salarleering van de rijkeambtenaren, rijkswerklieden en onderwijzers zoo spoe dig mogelijk op te heffen. De voorzitter deed eenige mededeelin- gen over den stand van het vraagstuk der arbeiderscontractanten. De commissie, welke dit vraagstuk heeft te onderzoeken, heeft een groot arbeidsveld voor zich Binnen afzienbaren tijd verwacht spr. evenwél als resultaat van gepleegd over leg met de regeering een oplossing op dit gebied. Het congres behandelde voorts een aantal onderwerpen betreffende de mate- rieele rechtspositie van het rijksperso neel. O.m. werd besloten, ten aanzien van de aanstelling, dat in beginsel steeds een vaste aanstelling moet gegeven wor den. Ten opzichte van de vacantie aan vaardde het congres het beginsel, dat men op ouderen leeftijd meer tijd voor ontspanning noodig heeft dan op jon geren leeftijd, in verband waarmee de vaoantietijd voor ouderen langer zal moeten zyn. Ook werd ln beginsel aan vaard, dat voor een vaoantiebijslag der ambtenaren met een salaris van f2300 en lager geijverd zal worden. Voor ver goeding van overwerk, nacht- en Zondags- arbeid stelde het congres normen vast. PRODU ÜTENBEPERKING IN V DIAMANTINDUSTRIE. Van 18 April af zal te Amster dam drie dagen per week worden gewerkt Gisterenavond hield de Algemeene Ju- weliersvereeudging in Parkzicht een druk bezochte vergadering. Op voorstel van het bestuur en de oommissie van adlvies werd besloten de reeds aangekondigde produc tiebeperking met 60 te doen ingaan op 13 April a.s. Dit besluit werd genomen met op 2 na algemeene stemmen. Er zal worden gewerkt van genoemden datum af gedurende drie dagen per week en wel op Dinsdag, Woensdag en Donder dag. HET BERGERBOSCH. Voor den aankoop steun van liet rijk toegezegd. Van het Staatsboschbeheer te Utreoht is bij het gemeentebestuur van Bsrgen beriobt Ingekomen, dat de minister van binnenlandsche zaken bereid ls te bevor deren, dat aan de gemeente Bergen in het belang van het bewaren van natuur schoon voorlooplg gedurende tien jaar een bijdrage van f 1600 wordt verleend ln de kisten van Instandhouding van een deel van het Bergerbosoh ten Westen van de Bparrelaan, ter grootte van 78 H.A., dat door de gemeente van den heer J. van Reenen voor den prijs van f96.000 zal worden aangekocht. De bijdrage sal ver leend worden onder de bepaling, dat de verpleging en Instandhouding van het boeeh op oordeelkundige wijze, in over leg met en tot genoegen van het Staats- bosehbeheer, sal geschieden. Met het oog op de aflossing en hot noodzakelijke onder houd zal do aankoop van de gemesnte laarlijks een offer van f 8000 vorderen. Hierdoor ls bet voor de gemeente finan cieel niet mogelijk geworden om ook nog de 91 H.A. ten Westen van de Sparre- •aan, die reeds ln het bezit zijn van een oouwmaatschapplj, aan te koopen, voor welken aankoop f 90.000 wordt gevraagd. Men hoopt, dat hiervoor in het cultureele belang van Noord-Holland den steun van de provincie zal worden verkregen. Peteraburg," zei ik. „Ik kom daar regel recht vandaan." „In St. Petersburg?!" herhaalde hij ver baasd. „Dan spant hij samen met baron Oberg, den Gouverneur-Generaal van Finland." „Neen; Oberg leeft opgesloten JLn zijn palels te Heisin gfors, uit vrees vermoordt te worden," antwoordde ik. „En Eima; hoe is het met haar?" „Zij1 houdt zich te St. Petersburg verbor gen. het oogenblik afwachtend, waarop zij Rusland veilig kan verlaten." Ik vertelde hem nu hoe men haar mishandeld en verminkt had. „Watl?" riep hij woedend uit: „Is dat werkelijk waar? Dan was men bang, dat zij zou spreken, want zij had meer gezien en gehoord dan hun veiligheid toeliet." „Gezien en gehoord? Wat?" „Heb geduld. Wij' zullen het geheim op lossen en dus ook de redenen leeren ken nen, die tot zulk een ontzettende mishan deling hebben geleid. Muriel schreef mij, dat haar vriendin Elma verdwenen was; en dat zij vreesde, dat haar een ongeluk was overkomen. Oberg heeft haar blijk baar naar zijn particuliere BastiUe ge zonden, waarheen hij een ieder verbant, die hem in den weg staat" „Ik heb hem 'in zijn paleis opgezocht en ter verantwoording geroepen." „Wat?! Gordon, wees op je hoede. Oberg is niet iemand, die een beleediging onuitgewischt laat," zei Jack, waarschu wend. „Toch vrees ik hem niet," antwoordde ik. „Elima's vijanden zijn de mijne". Doch eerst dienen wij het waas van geheimzinnigheid op te lichten en ons omtrent de feiten zekerheid te verschaf. fen," zei Jack. „Op dit oogenblik weet ik slechts enkele vage feiten. De baron is geenszins haar oom, zooals hij beweert; Elma schijnt de dochter van Anglo-Rus- sische ouders te wezen, in Rusland gebo ren en in Engeland opgevoed) te zijn." „Van wien denk je, zou lk inlichtingen omtrent haar kunnen krijgen en van wien zou ik te weten kunnen komen, waarom het voor Oberg zoozeer van belang is, dat zij het stilzwijgen bewaard?" „Jaaa!" zei hij op langgerekten toon, knevel opdraaiend en in gedachten ver zonken. „Dat is juist de quaestie. Vóór wij het raadsel kunnen oplossen, dienen wij te weten, waarom de Leithcourts 7,00 overhaast de vlucht hebben genomen uit Rannooh, onmiddellijk na de koiust van Chater. Dat Muriel onsohuldlg is aan het komplot wat dat ook moge wezen, daarvan ben ik ten volle overtuigd. Waarschijnlijk is zij het slachtoffer van dien Woodroffe, een van de grootste schurken uit Londen, die reeds twee ma len met de Justitie ln aanraking ls ge weest" „Waarom, vraag ik mij dikwijls af, waarom brak men in het Consulaat te Ll- vorno in, als het niet was om gelden of de geheimen van het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken of van Marine? Lag het misschien in de bedoeling de gehei men bij vreemde mogendheden te gelde te maken?!" „Neen, dat was de bedoeling niet. Meer dafi eens heb ik daar ook aan ge dacht, dooh Woodroffe is te sluw en te geslepen om niet te weten, dat geen en kel consul zijn standplaats verlaat met achterlating van geheime stukken of van galden. In ieder geval hebben z]j rich »gen hartwater, het zuur, galachtigheid, ma g- kwalen, gedruktheid na de maaltijden en al le spijsverteringsstoor nissen. Het middel f0.65 per'flacon. daaromtrent zekerheid verschaft, voor en aleer zij bun slag sloegen, wees daar van overtuigd. De zaak was niet zonder gevaar en iDick Archer staat bekend: als Iemand, die zijn voorzorgen neemt; dat weet lk maar al te goed. „Toch stond hij op zeer vriendschappe- lijken voet met Elima. HIJ is er ln ge slaagd haar buiten bereik van den baron te brengen en haar naar St. Petersburg mede te nemen." „Ban kan het niet anders of het is een voorgewende vriendschap, waarach ter een of andere geheime beweegreden verborgen ligt." „Zij schreef uit Kajiana aan een school vriendin, Lydia Moreton en verzocht deze Woodroffe óp te zoeken en hem te zeggen, dat zij, niettegenstaande hetgeen zij had geleden, haar belofte had gehou den en dus het geheim nog steeds was bewaard: gebleven." Juist. En nu ia de kerel bang, dat zij Jou de geschiedenis zal vertéllen, nu je blijk hebt gegeven zoozeer ln alles be lang te stellen en moeite doet, achter de waarheid te komen. Daarom wil hij haar het zwijgen opleggen." „Wat?! Zou hij haar willen dooden?' vroeg ik verschrikt. „Hij zou daartoe ln staat zijn, om zich zelf te redden," antwoordde Jack, „Meen niet, dat hij over zijn daad de minste wroeging zou hebben; doch hij vreest, dat hij er te zeer voor zou moeten boeten. Hij is ongetwijfeld bang voor je, nu je haar bevrijd hebt en blijk hebt gegeven haar te beminnen. (Wertt vervolgd). mlL HELDERSCHE COURANT Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. 60) Een spannend boek voor jou. Die fraaie pijp voor mu Wie BAAI-TABAb van GRUC10 rooW. Dfe krijgl ze er gratis bij! ECHTE FRIESCHE Iels buitengewoons legen zeer lagen prys

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1