nieuwsblad voor den helder, koegras, texel, wieringen en anna paulowna HET GEHEIM VAN DE LOLA is altijd Buitenlandsch overzicht. KLEEDING Costumes 45.™ 55.01 G5.M 75.00 58.11 OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6791. EERSTE BLAD DONDERDAG 10 APRIL 1930 58ste JAARGANG De Vlootconferentie. - De positie van het Duitsche kabinet. - De burgerlijke ongehoorzaamheid in Bntsch-Indië. - Italië laat vijf oorlogsschepen te water. FE UILLETON BI) 00ST-INDIË. „Zeer waarschijnlijk," antwoordde Jack. „Doch ter zake. Eerst dienen wij te weten, waar Muriel' zich bevindt. Als zij, *2®*™ Fagot beweert, te Baatbour*» l*, ku*ne* BINNENLAND. Vraagt nu onze collectie STOFFEN ter inzage gld. KleedingmagazIJn - Den Helder HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant M.d4,.d;S: 117, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 5© en 412 Poat-Glrorakenlag Mo. 16066. ADVERTENTIE)»: 20 ct p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte al» redact Ion. tekrt) dubbele prij». Kleine adrvert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer lOct.bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct Terwijl men dus bij1 de kwestie van bet landbouwprogramma de bestaande moei lijkheden uit den weg schijnt te hebben kunnen ruimen, worden de kansen voor het vinden van een uitweg uit de finan-> cieele moeilijkheden nog ongunstiger be oordeeld dan voorheen. Men kan het niet eens worden over de verzekering tegen de werkloosheid en voor de verhooging van de bierbelasting is nog geen meer derheid gevonden. Men is in politieke kringen thans vrij wel overtuigd, dat de Rijksdag uiterlijk volgende week zal worden ontbonden, in dien voor het finanoiieele program der rijksregeering geen meerderheid kan worden gevonden. In de belastingoommissie van den Rijksdag is gisterenmorgen de verhoo ging van de bierbelasting verworpen. Er vóór hebben slechts bet Centrum, de Duitsche volkspartij1 en de democra ten gestemd. Alle andere partijen waren er tegen. De stemming ten opzichte van de Vlootconferentie is er weer niet gunstiger op geworden. Het blijft een op en neer gaan. Nu eens koestert men hoop een zoodanige overeenkomst te hebben gevonden, die zonder voorbehoud door de drie groote zeemogendheden kan worden geteekend, dan weer geeft men alle hoop op en gelooft dat de oonferentie ten eenen- male ten doode gedoemd is. In een Dinsdagmiddag gehouden bij eenkomst van bet eerste comité verklaar de Alexander, de Engelsche minister van marine, bet uit naam der Britsohe dele gatie zeer te betreuren, dat men niet tot een overeenkomst was kunnen komen vol gens het standpunt, door Groot Brittan- nië, de Dominions en de Ver. Staten be kend gemaakt voor de afschaffing der duikbooten, en dat tenslotte was overeen gekomen om mede te deelen, dat er in geenen deele overeenstemming bestond. De afschaffing van de duikbooten is dus van de baan. Iets optimistischer klin ken op het oogenblik weer de berichten omtrent een drie-mogendheden-verdrag. Dinsdag zijn de Amerikanen, Engelscben en Japanners biji hun beraadslagingen over de nieuwe Japansche voorwaarden een stuk vooruitgekomen. Verschil van inzicht bestaat er nog slechts op een enkel punt, n.1.. betreffende de transmissie van tonnage uit andere categorieën naar de duikbooten. Daarover onderhandelt mfin nu verder. De ster-correspondent van de Nw. Rott. Crt. meldde gisteravond uit Londen: Op het oogenblik is de oonferentie in een zeer belangrijk stadium. Op vele pun ten zijn groote moeilijkheden overwon nen. Tusschen Engeland, Amerika en Japan staan nu nog slechts eenige klei nigheden van zeer ondergeschikt belang in den weg; de gewichtige kwestie van het overbrengen van tonnage naar de duikbootenklasse is uit de wereld. Van Amerikaansche zijde werd vandaag mee gedeeld, dat de oonferentie ten opzichte van de drie zeemogendheden nu als defi nitief geslaagd kan worden beschouwd. Buitengewoon belangwekkend is de stand van zaken tusschen Engeland en Frankrijk. Over den tekst van de verkla ring ten opzichte van artikel 16 van bet handvest van den Volkenbond is men bet eens geworden. De Franschen zijn zeer tevreden met het resultaat. Engeland ver klaart zijn vollen steun te zullen verlee- nen aan de actie van den Volkenbond als de Raad eenstemmig daartoe besloten heeft De positie van het nieuwe Duitsche k a b i n e t is er ook niet gunstiger op ge worden. In de Dinsdag gehouden zitting van het rijkskabinet zijn de ministers het geheel eens geworden over het landbouw programma. Onmiddellijk na afloop van de kabinetszitting begon de aangekondig de bespreking tusschen de rijkskanselier en de leiders der partijen, die in kennis van den inhoud van het landbouwpro gramma werden gesteld. Gandhi's strijd om Inidië's onaf hankelijkheid begint thans een ernstiger vorm aan te nemen. Verschillende plaat selijke leiders en vrijwilligers zijn Dins dag gearresteerd wegens ontduiking van het zoutmonopolie. Eenigen van hen zijn reeds veroordeeld tot gevangenisstraf, waaronder een zoon van Gandhi. Den leider zelf laat men nog steeds met rust en dat is niet naar zijn zin. Want Gandhi had gehoopt gearresteerd te wor den en nu hem dat niet gelukt is met de overtreding van het zoutmonopolie, tracht hij op andere manier de overheid te nood zaken hem in arrest te stellen. Hij heeft daartoe te Jalalpoer Tbij het dorp Aat, waarheen hij na Dandi vertrokken is, een opruiende redevoering uitgesproken, waarin hij zijn volgelingen aanspoorde zich krachtig te verzetten tegen de inbe slagname van het door hen gewonnen zout „Laat elke vrouw in Indië vasthou den aan haar klomp onwettig zout, zooals zij een geliefd kind zou verdedigen, dat boosdoeners uit baar armen trachten te scheuren", zoo zeide Gandhi Tegen het houden van opruiende rede voeringen staat een strenge straf, zoodat Gandhi zich aan dit gevaar heeft blootge steld. Hiji is echter ook nu nog niet ge vangen genomen, daar er geen enkele politieagent te Aat te zien was. Blijft Gandhi echter op deze wijze tegen de re geering optreden dan is het toch niet uit gesloten dat hij1 binnenkort gearresteerd zal moeten worden. Naar uit betrouwbare bron verluidt zal Gandhi na een rondreis door het district Surat tot Zondag, gaan naar elke plaats, waar zijn tegenwoordigheid gewenscht is in verband met de campagne voor bur ger ongehoorzaamheid. Ook zijn volgelin gen trekken naar verschillende plaatsen en het kamp wordt geleidelijk opgebro ken. De politie heeft gisteren vijfentwintig vrijwilligers, die te Saleempur zout be reidden, in hechtenis genomen. door WX&LXAM m QÖBUX. Ik gevoelde de kracht van zijn argu ment, doch bedacht tevens, dat mijn ge liefde onder bescherming van de prinses stond, dat deze onze vrlendn was, zelfs hoewel ik, als Engelschman, geen sym pathie gevoelde of gevoelen kon voor de leer van de bom en den dolk. Ik trachtte Jack omtrent Elma uit te hooren, doch om de een of andere reden scheen hij niet geneigd veel te zeggen. Al wat ik te we ten kon komen was, dat Leithoourt met Oh at er en Woodroffe samenwerkte en dat Muriel buiten het komplot stond. Wat het komplot was, zei hij mij niet. Per slot van rekening bleek ik dus even wijs als vóór onze ontmoeting. „Eerst dienen wij Muriel te vinden," verklaarde Jack, toen ik bij hem er op aandrong mij alles mede te deelen. „Je hebt mij enkele feiten opgenoemd, die mjjn eigen theorie omverwerpen en alleen Muriel kan ons tekst en uitleg geven." „Je schrijft haar, dus zal je ook wel weten waar zij zich bevindt, nietwaar?" vroeg ik. „Haar laatste brief, dien ik tien dagen geleden te Gibraltar ontving, kwam uit Botzen in Tyrol; Bartlett evenwei beweert, dat zij te Eastbourne is gezien." hebt da* mkar adres, waar ver- Mis- mis- Den 27en April komt, naar men weet, de vierde fascistische lichting op bij de militie, die ditmaal voornamelijk voor de zeemilitie bestemd zal zijn. Die Zondag moet een groote propagandadag worden voor de Italiaansche oorlogsvloot en daar om heeft de leiding van partij en regee ring beslist, dat er dien dag vijf oorlogs bodems te water zullen worden gelaten. De schepen zijn de kruisers Zara, Fiume, Giovanni dalla Bande Nere en Alberto da Giussano en de duikboot Delfino. De Zara en Fiume zijn kruisers van 10.000 ton, gewapend met 8 stukken van 20,3 o.M., in vier torens van twee en het noodige afweergeschut tegen vliegtuigen en torpedobooten. De turbinemotoren de zer schepen krijgen een vermogen van 95,000 P.K. Hetzelfde vermogen, ook aan motoren, wordt geplaatst in de beide an dere kruisers, die slechts 5250 ton meten1. Deze, die 169.330 M. lang, 15.5 M. breed en 9.9 M. hoog zijn, moeten bij1 een snel heid van 25 knoopen een werkingssfeer krijgen van 2500 mijl. Hun maximum snelheid is op 37 knoopen per uur be rekend. Zij worden gewapend met 8 stuk ken van 15,2 c.M„ twee aan twee geplaatst in draaibare torens, zes stukken van 10 c.M., eveneens twee aan twee geplaatst, als afweergeschut tegen vliegtuigen, acht machinegeweren, twee aan twee geplaatst van 3,7 c.M. en twee tweeloopstorpedo- kanonnen van 53,3 O.M. BEZUINIGINGEN OP DE AUSTRALISCHE MARINE Uit Melbourne wordt gemeld;, dat het Australische Departement van Defensie volgens de Melbourne Herald heeft be sloten, om op de militaire en [marineuit gaven in totaal 700,000 te bezuinigen. Daartoe zal o.a. bet aautaï marine-sche pen van 11 tot 4 verminderd worden. On der de opgelegde schepen zullen zich ook bevinden de nieuwe Australische duik booten Otway en Oxley, ,die bijna 500,000 hebben gekost. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Bescherming van zendelingen door Amerikaansche oorlogs schepen. De Amerikaansche kanonneerboot, die in Hankau gestationneerd is, heeft bevel gekregen zich naar Kioekiang te be geven, teneinde de buitenlandscbe zende lingen te beschermen, die daar uit veilig heidsoogpunt bijeen zijn gekomen. je brieven heenzendt?" „Ja; een geheim adres. Ik heb haar ge schreven en om een onderhoud verzocht. Zij1 is niet gekomen, zoodat zij natuurlijk verhinderd is geweest. Ik vermoed, dat zij bij haar ouders is en dus niet in Londen kah komen". „Je wist dus niet, dat zij uit Schotland gevlucht waren?" „Natuurlijk niet. Wat ik vanavond ver nam, was een nieuwtje voor mij. Aange naam nieuws, voorwaar!" „Kun je dan niet gissen, hoe d« zaken ongeveer staan?" „Helaas ja; ten minste wat betreft Elma Heath', antwoordde hij op zachten toon, als tot zichzelfsprekend. „Wat dan, Jack? Zeg het mij. Ik bon zoo benieuwd iets te hooren. Wie la die Oberg toch?" „Haar vijand. Toevallig ontdekte zij zijn geheim en dat van Woodroffe. Daar om zijn zij beiden zoo bang voor haar." ,En daarom werd zij aan wal gebracht, waar men een dokter schurkachtig ge noeg vond, haar zoo gruwelijk te minken." Hij knikte. „Maar Chater?" „Van hem weet ik zeer weinig, sohien spant hij' met hen samen, schien ook. is hij onschuldig. Thans even wel schijnt hij hun plannen te dwarsboo- men, getuige de vlucht van de Leith- oourts" „Toch was hij aan boord van de „Lola" en nam hij klaarblijkelijk een werkzaajm aandeel in de Inbraak in het Consulaat. DE TJILLN' TJINGSCHE ZEEROOFZAAK. Men herinnert zich hoe eenige maan den geleden zich een brutale zeeroof heeft afgespeeld op slechts enkele mijlen af stand van de. kust, ergens tusschen Tand- joeng Priok en Bekassi. Het feit werd door de beroofden, een handelaar uit Batavia en zijn metgezellen geheim gehouden, omdat men hang was voor wraak, toen de zaak uitlekte, en het door de slechte communicatie met de kust nog 2 dagen langer duurde voordat het ernstige gebeuren te bevoegder plaatse bekend was. Desondanks gelukte het den assistent resident van Meester Cornelis, die er zelf op uit was getrokken in Tjilintjing, de verdachten te arresteeren. Sedert is men met het verdere onder zoek in volle actie geweest, met het resul taat dat de kwestie geheel tot klaarheid is gebracht. De zeeroovers, 6 in getal, zullen zich niettegenstaande zij Inlanders zijn, over eenkomstig de bepalingen voor den Raad van Justitie te verantwoorden hebben, waarheen de zaak thans verwezen la. FRAUDES EN BEZOLDIGINGEN. De oude kwaal De „Nwe Soer. Crt." schrijft: „Men kan welhaast geen courant in kijken, of er komt een bericht in voor van de een of andere fraude, gepleegd! bij een gemeente- of een gouvernementsdienst. Men is dan wel eens geneigd, zich af te vragen, hoe of zulks mogelijk is, nu, na de ervaringen, welke reeds zijn opgedaan, overal de controle zoo verscherpt is. Doch als men er dan eens zich1 rekenschap van geeft, hoe steeds, sommige betrekkingen, welke financieele verantwoordelijkheid met zicb brengen, worden bezoldigd, dan mag het wellicht niet zoo heel veel ver wondering meer baren, dat er nog steeds en veel wordt gefraudeerd. Ter illustratie volge een oproep, welke enkele diagen ge leden in de Soerabaia-bladen is ver schenen: „Door den burgemeester van Tegal opgeroepen een persoon ter vervulling der betreking van gemeente-ontvanger op een aanvangssalaris van 125 (I) per maand. Vereischt diploma Mulo en een borgstelling van 5000." Als men let op deze en dergelijke bezol digingen van personeel, dat gelden krij'gt te bebeeren, dian zou men, met wat over drijving, zelfs geneigd zijn te zeggen, dat het plegen van fraudes er een natuurlijke consequentie van is!" HET PERSONEELONTSLAG BIJ DE BATAAFSCHE PETROLEUM MIJ. Verschillende bladen, oja. Locomotief en N. v. d. D., oefenen scherpe kritiek op het aan een gedeelte van het personeel der Bataafsche Petroleum Mij. verleend ont slag. Laatstgenoemd blad voorziet dat de in Nederland teruggekeerde employé'i even zoovele propagandisten tegen Indië zullen worden. EEN NIEUW DENKBEELD. Een middtel om gemengde huwe lijken te beperken? Bandoeng, 8 April. Het „A. I. D. de Preangerbode" meldt, dat de regeering het denkbeeld overweegt voor een be paling waarbij' Europeesohe vrouwen, die met inlanders gehuwd zijn, hun recht op EluropeeSch verlof verliezen. wij haar gemakkelijk vinden. In de cou ranten wordt immers, evenals te Heas- tings, de lijst van aangekomen vreemde lingen gepubliceerd?" „Als wij eens naar Eastbourne gin gen?" stelde Ik voor. „Als je wilt kan ik morgenochtend met je meegaan." „Zou het niet beter zijn een expresse- brief aan het gewone adres te sturen? Zij antwoordt in elk geval. Als zij te East bourne is, kunnen er redenen bestaan, waarom zij niet naar Londen kan komen. Als haar familie zich schuil houdt komt zij natuurlijk ook niet. Zij. zal mij dan evenwel meiden waar Ik haar zal kunnen ontmoeten." „Goed. Stuur dan een expresse-brief," zei ik. „Maar wat Olinto betreft, stel je er prijs op, hem te ontmoeten? Misschien zegt hij jou meer dan mij." „Neen. in geen geval. Hij moet niet weten dat ik te Londen terug ben," zei Jack. „Het is beter, dat je niet naar hem toegaat, begrijp je?" „Dus zijn belangen schijnen niet met de onze te strooken?" „Neen." „Waarom vertel je imjji nu niet meer omtrent Elma Heath?' vroeg ik weer. „Vertel me nu alles," drong ik aan. „Ik heb je alles verteld wat ik wist, mijn waarde", was bet antwoord. „Alleen Muriel is in staat meer licht te geven. Daarom sta ik er zoozeer op haar te ont moeten." Raten wij naar het telegraafkantoor tegenover Charing Cross gaan, dat is altijd open." Wij stonden op en liepen het Strand langs, dat nu bijna geheel verlaten was; Jack verzond een telegram aan het adres va» Muriel, Hurlingham Road, FuUmol OP eigen ateliers vervaardigd Prima voerings Heiman Nypels' Toen wij buiten het telegraafkantoor stonden te praten, alvorens van elkaar te gaan, traden twee mannen, m donkere overjassen gehuld, uit do schaduw te voorschijn, staken achter ons langs de straat over en vervolgden hun weg in do richting van Trafalgar Square. Toen bet licht der straatlantaarns op hen viel, meende lk bet gelaat van een hunner te herkennen als van iemand, dien ik vroeger bad ontmoet. „Ik geloof, dat ik één van de lui, die daar passeer den, meer heb gezien," zei ik tegen Jack. „Wij' schijinen vanavond al onze vrien den te ontmoeten," lachte hij. „Hoe het evenwel zij, mijn waarde, het doet mij goed in de stad mijner Inwoning terug te wezen. Wisten wij nu maar waar Muriel was. Tot morgen moeten wij echter ge duld oefenen. Ik ga naar de Club terug, want ik heb nog geen kamers gehuurd. Kom morgen ongeveer tien uur bij mij, dan kunnen wij een plan de campagne maken. Eén ding is zeker: Elma imoet zoo dra mogelijk Rusland verlaten, want zij verkeert daar in .doodsgevaar." „Jij zult mlj: daarin wel willen helpen, met waar?" „Natuurlijk, kerel," antwoordde Jack, mij de hand drukkend. Daama scheidden wij. Jack sloeg de richting in van de National Gallery naar de Junior", ter wijl ik naar mijn hotel terugkeerde. HOOFDSTUK XXXIV. .Kapitein Durnford?" vroeg ik den volgenden morgen aan den portier van de Club. „Die is niet hier, mijnheerI" „Maar hij heeft hier toch vannacht ge MILLIOENENTEKORT BIJ SPOOR WEGPENSIOENFONDS. In de buitengewone algemeene verga dering te Utrecht van aandeelhouders van de Maatschappij1 tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en van de Holl. IJzeren Spoorweg Mij. werd de directie gemach tigd een overeenkomst met den Staat der Nederlanden te sluiten betreffende del ging van het tekort in het Spoorwegpen sioenfonds, dat ongeveer 230 millioen bedraagt Naar de Telegr. verneemt zal het betref fende wetsontwerp zeer binnenkort wor den ingediend. DE OPENING VAN DE NIEUWE SLUIS TE IJ MUIDEN. Het nieuwe mailschip „Johan van 01- denbarneveldt", aan boord waarvan de Koningin op 29 April de nieuwe sluis te IJmuiden zal openen, wordt dien dag des middags 1.15 uur in de sluis verwacht Eerst was het plan, dat het gezelschap zich van boord op het sluishoofd zou begeven doch hiervan is afgezien, omdat dit te veel oponthoud zou begeven. De toespraak van den minister van waterstaat en de cere- monieele handeling van de Koningin ter opening van de westelijke sluisdeur zul len nu aan dek van de „Johan van Olden- barneveldt" plaats vinden. De kinderen der openbare en bijzondere scholen en een aantal zangkoren van IJmuiden, zul len de Koninklijke familie een zanghulde brengen. slapen?" zei ik. „Ik zou om tien uur bij hem zijn." De man zag het groote register vóór zich in, en antwoordde: ,KapRein Durnford is gisteravond ze ven en twintig minuten over negenen uitgegaan, doch sedert niet teruggeko men, mijnheer." Vreemd, dacht ik. Ik wachtte bijna een uur lang, doch Jack verscheen niet. Ik vertrok en kwam te twaalf uur terug; nog was Jack niet teruggekomen; om twee uur nog niet. Toen begon ik onge rust te worden. Ik keerde naar mijn hotel terug en was vast besloten nog eenige uren te wachten. Misschien was Jack van gedachten veranderd en naar Eastbourne vertrokken, ton einde Muriel op te zoeken, doch in dat geval zou hij getelegrafeerd hebben. Ongeveer vlier uur in den namiddag, toen ik In de lange gang van mijn hotel heen en weder liep, hoorde ik een stem in het Itallaansoh imij goeden dag zeggen mij verbaasd omkeerend .stond ik tegen over Olinto, gekleed in zijn beste zwarte pak. Ooigenblikkelijk herinnerde iik mij wat Jack mij had verteld en zag hem onwille keurig met achterdocht aan. ,yMag ik u een oogenblik afzonderiijk spreken, patroon?" vroeg hij zacht, als was hij bevreesd door derden te worden beluisterd. „Zeker," zei ik, tegelijkertijd met ham de lift instappend en hem naar mijn slaapvertrek medenemend. „Ik kom u waarschuwen, mijnheer," zei hij, nadat ik hem1 een stoel had gegeven. „Uw vijanden voeren wederom kwaad ln het schild." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1