B KIM VIN DE LOLA KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR HEEREN-BAA1 Oost-lndië. West-lndië. GEMENGD NIEUWS Pijn in den Rug. No. 6792. EERSTE BLAD ZATERDAG 12 APRIL 1930 58ste JAARGANG Nog eenige dagen Vlooconferentie. - De fïnancieele moeilijkheden in Duitschland. - De nationalistische be weging in Britsch-Indië. - Het plan Young in de Belgische Kamer. - De verdediging der Fransche grenzen. De vlooteonferentl© zal -waar schijnlijk nog slechts eenige dagen een dankbaar onderwerp zijn voor ons buiten landsch overzicht. Het ziet er nu naar uit dat het nog een kwestie is van een paar dagen voor de sluiting van de conferentie. Een drie-mogendheden-verdrag is binnen. Officieel werd Donderdag meegedeeld dat tusscihen Engeland, de Vereen. Staten en Japan op alle punten overeenstemming was bereikt en Reuter wist Donderdag reeds in cijfers uit te drukken wat een dergelijk verdrag beteekent. Voor de Vereen. Staten zou een bezuiniging zijn verkregen op maritieme uitgaven van 350 millioen dollar en voor de drie deelnemen de mogendheden samen van 900 millioen dollar, of twee-en-een-kwart inilliard gul den. In gulden» uitgedrukt ia dit dus het practiaohe resultaat van deze conferentie. Toch wel iets zal men zeggen. Voor een vijf-mogendheden-tractaat staat de toestand er niet zoo gunstig voor. De Londensche pers is er van overtuigd dat het met de kansen voor een vijf- mogendheden-verdrag voorgoed gedaan is, en zij hoopt dat er nu nog slechts een vorm van ontbinding der conferentie ge vonden kan worden, die vergiftiging van de verstandhouding tusschen Frankrijk en Italië tot het minimum beperkt Ook de Fransche pers verbergt haar teleurstelling niet over het feit, dat de kansen op het totstandkomen van een vijf- mogendheden-overeenkomst meer en meer verdwenen zijn. Het Journaal verklaart dat de Italiaansche halsstarrigheid het vooruitzicht op een overeenkomst tusschen de vijf staten in gevaar heeft gebracht. MacDonald heeft in het Bngelsche Lagerhuis meegedeeld dat na de onder- teekening van de overeenkomst tusschen de Vereen. Staten, Japan en Engeland_de conferentie de volgende week zal worden verdaagd, terwijl Frankrijk, Italië en En geland hun pogingen zullen voortzetten om tot een overeenkomst te 'geraken, die bij de eerstgenoemde zal aansluiten. De heropening van de zitting van den Duitschen Rijksdag onder vond Donderdagmiddag vertraging, daar de politieke situatie volkomen gewijzigd was en er opnieuw ernstige moeilijkheden waren gerezen. Zou de Rijksdagzitting van gisteren (Vrijdag) weer moeilijkheden opleveren, dan zou de regeering de zit ting onderbreken en een kabinetszitting houden. Het resultaat daarvan kan slechts ontbinding van den Rijksdag zijn. In ECHTE FRJESCHB FEUILLETON door WILLIAM LB QUEUX. „Wie zijn imijn vijanden?" vroeg ik nog steeds wantrouwend. „Dezelfden, die mij dien duivelschen valstrik te Lambeth hebben gespannen zeker?" „Ik ben hier niet gekomen om u te ver tellen wie zij zijn, mijnheer, doch alleen oim u te waarschuwen en-aan te raden op uw hoede te wezen," was het antwoord van den Italiaan. „Luister eens, Olinto," riep ik beslist uit, „ik heb nu meer dan genoeg van dat verwenschte geheim. Vertel mij alles wat tot den moord van je ongelukkige vrouw aanleiding heeft gegeven." „Och, mijnheer," antwoordde hij treu rig. „Ik weet niets. Het was een complot. Er scheen iemand te bestaan, die voor mij, moest doorgaan en deze werd evenals mijn vrouw vermoord. Men meende mij te hebben neergeveld,' voegde h» er bitter lachend bij. „Het lijk van de arme Ar- mida werd aan de andere zijde van het bosch achter een rots gevonden. Ik heb het gezien. Brrl" zei hij, rillend bij' de gedachte aan die oogenblikken. „Dus je weet niet wie je vrouw heeft vermoord?" regeeringskringen was men echter van meening dat het zoo'n vaart nog niet zou loopen en men dus de situatie nog zou weten te redden. De toestand in Britsch-Indië wordt ernstiger. De politie heeft te Bom- bay Donderdagmiddag energieke maat regelen genomen. Een groote macht van ruim 300 agenten omsingelden het gebouw van het congres en verschafte zich daarna met geweld toegang. Alhmed Ali, die zich „secretaris van de Nationale militie" noemde, werd gevangen genomen na eeni- gen tegenstand van zijn aanhangers, waarbij drie personen ernstig en een tien tal minder ernstig gewond werden. De politie heeft al het aanwezige zout vernie tigd en de potten en verdere ingrediënten voor de bereiding in beslag genomen. Stakende spoorwegbeambten hebben Woensdag een posttrein van Bombay naar Calcutta in de nabijheid van Nappur aan gehouden. Vijf en twintig stakers plaat sten zich voor de locomotief op de rails en verhinderden den trein verder te rijden. Met een extra-trein werd een sterke poli tiemacht gezonden, die de stakers oppakte. En zoo zijn er meer berichten over onge regeldheden. Te Nasik zijn b.v. 100 men- schen, b.w. eenige politie-agenten gewond, bij botsingen tusschen orthodoxe Hindoe's en paria's. Over de algemeene lijnen, die het Brit- sche bestuur in lndië, bij het voortduren van de nationalistische beweging zal vol gen, wordt in een telegram uit Simla aan de Times gemeld, dat sinds lang in alle stilte toebereidselen zijn getroffen voor eventueele grootère gebeurtenissen dan nu. De regeering streeft er evenwel naar in elk stadium van de ontwikkeling der gebeurtenissen een zoo groot mogelijk deel van de openbare meening achter zich te hebben. En het optreden van de Brit- sche regeering is tot nog toe beleidvol en tactisch geweest. Donderdag kwam nogal onverwacht het voorstel tot ratificatie der accoorden van Den Haag, betreffende het plan- Young, Dinsdag door den Senaat goed gekeurd, in de Belgische Kamer aan de orde. In de middagvergadering keurde de Kamer bij hoofdelijke stemming het ratifi catie-voorstel goed met 143 stemmen tegen 1 en 9 onthoudingen. De voorstemmers waren alle aanwezige katholieken, libera len en de socialisten, tegenstemmer was de communist Jacquemotte, de 9 blanco- stemmen werden uitgebracht door de aan wezige leden der Vlaamsch-nationale frac tie. Voor de legercommissie uit de Fransche Kamer bracht Maginot, de minister van Oorlog, Woensdag rapport uit over de sterkte van het Fransche leger en de zat Arinida een of ander sieraad in den vorm van een geëmailleerd kruisje, zoo- iets als een ridderorde ln miniatuur?" „Ja. Dat had ik haar destijds gegeven. Ik had het op den grond van het „Man sion House" *j gevonden, toen lk daar als kellner dienst deed. Ik weet wel, dat ik het aan de bedienden van den Lord- Mayor had moeten teruggegeven, maar het was zoo'n aardig klein dingetje, dat ik het hield. Ik vermoed, dat een v&n de diplomaten het verloren heeft." Ik zweeg. Het flauwe vermoeden, dat Oberg op de plaats des onhella waa ge weest, bleek, dus zonder grond, „Waarom vraagt u dit, mijnheer?" vroeg hij'. „Omdat het kruisje werd gevonden op de plaats van den moord en men meende, dat de moordenaar het had verloren," zei ik. De politie bleek er du» eindelijk in geslaagd; het lijk van de ongelukkige vrouw te vinden en baar identiteit te be- ^.Ken je ook iemand, die Leithcourt heet?" vroeg ik een oogenblik later. „Komaan, vertel de waarheid. Wat déze aangelegenheid betreft, gaan onze belan- gen toch samen, niet waar?" Hij knikte, na eenige aarzeling. verdedigingsorganisatie der Fransche grenzen. Maginot wees op de noodzakelijkheid om het effectief, dat het leger door de huidige wetgeving heeft, onveranderd te handhaven. I De voortgang, die gemaakt werd met de verdedigingswerken aan' de grens was be vredigend. Vóór het einde van dit jaar zal Frankrijk in het bezit zijn van de grond slagen der eerste verdedigingslinie, zoo als deze in ontworpen. Voor de Noordelij ke grens is men nog bezig met het bestu- deeren der moeilijkheden, doch ook hier zal men vóór het einde van 1930 met het werk beginnen. Tegen het einde van 1934 zullen alle verdedigingswerken, die de veiligheid van Frankrijk waarborgen, ge reed zijn. POKKEN IN MEESTER-CORNELIS. Gevreesd wordt voor een pokkenepi demie in het Kabajoransche, een district van Meester-Cornelis. In twee dagen zijn 70 patiënten in het ziekenhuis opgenomen. Strenge bestrijdingsmaatregelen zijn ge nomen. WERKT DE SMEROE? Soerabaja, 9 April. In verband met het feit, dat inwoners gerommel hoorden, het welk werd toegeschreven aan werking van den Smeroe, vermelden <ie bladen thans dat officieels berichten zijn ontvangen van den regent van Loemadjang waarin wordt medegedeeld dat op 26 Maart j.1. in het district Kandangan des middags drie maal gerommel werd gehoord, dat .afkom stig moet zijn van den Smeroe. Er be staat echter geen reden tot ongerustheid. Het Hbld. teek ent bij dit bericht aan: De Smeroe, Java's hoogste berg, ge legen in Pasoeroean, is een altijd werk zame vulkaan, wiens hooge rookpluim tot op grooten afstand, o.a. te Soerabaja, dui delijk zichtbaar is. Wellicht zal men zich nog herinneren de z.g. rnmp van Loemad jang van 29—30 Augustus 1909, waarbij 208 personen door een modderstroom om het leven kwamen en 38 dorpen geheel of gedeeltelijk werden verwoest, welke ramp destijds werd toegeschreven aan een ver hoogde werking van den Smeroe. Latere onderzoekingen toonden echter aan dat men te doen had gehad met een samen loop van meteorologische omstandigheden. In 1911 had echter een vrij hevige erup tie plaats, maar sindsdien schijnt de berg weer tot zijn normalen staat van werk zaamheid, het periodiek uitstoote® van rookpluimen, te zijn teruggekeerd. De totale opbrengst der middelen ia ge raamd op 8.404.060, of 2.423.735 meer dan voor 1930 (de middelen hebben in 1929 een bedrag van 7.662.916 opge bracht). LUCHTVAART. CURAQACS ONTWERP-BEGROOTTNG VOOR 193L Een slultendle begrooting. De ontwerp-begrooting voor het dienst jaar 1931 is bij den Kolonialen Raad in gediend. De toelichting is nog van den waarnemenden gouverneur. De begrooting is opnieuw een sluiten de, ditmaal zonder dat geleend behoeft te worden voor een tekort op de gewone middelen; geleend zal worden voor buiten gewone werken. VLIEGHAVEN IN HET HARTJE VAN LONDEN? De deskundigen van het Britsohe mi nisterie voor luchtvaart werken aan een plan om in hot hartje van Londen een landingsgelegenheid voor vliegtuigen aan te leggen. In de eerste plaats zou men denken aan de mogelijkheid o<m het dak van het Waterloo-Station, dat een opper vlakte heeft van 660 bij; 660 meters, zoo danig uit te breiden, dat vliegtuigen erop kunnen starten en dalen. Aangezien dit plan echter 6 imillioen pond zou kosten, heeft mon het voorloopig weer laten varen en wordt thans ernstig naar andere mogelijkheden gezocht ONGELUK MET EEN MILITAIR VLIEGTUIG IN ENGELAND. Te East Chureh is Donderdagmiddag een militair vliegtuig neergestort. De beide in zittenden werden gedood. De machine kwam dicht bij een groep spelende kinde ren terecht Dit is nu al het derde onge luk van dien aard, dat deze week gebeurt. DE LUCHTVAARTDIENST AMSTERDAMBATAVIA. Naar het departement van waterstaat mededeelt, heeft de Britsohe regeering, in de onderstelling, dat de toestand der landingsterreinen in Britsch-Indië dit toe laat, vergunning verleend voor het ge bruik van die terreinen ten behoeve van een geregelden luchtvaartdienst Amster dam—Batavia. EEN MERKWAARDIG j VLIEGTUIGONGELUK. Dat goed afliep. Dinsdag maakte de vlieger KMbausen, leeraar in het kunstvliegen te Graz met zijn toestel A 74 een tochtje ln den om- trek, toen ploseling in den omtrek van Puntigaim de inotor weigerde. De vlieger daalde, maar kwam vlak bij' den spoorweg neer, waar hij niet landen kon, daarom besloot hij' onder de draden van de elcc- trische leiding voor hooge spanning door te zweven. Hierbij raakte het toestel een tweetal draden, die afknapten. Intusschen had de motor weer gepakt, zoodat Kiel- hausen door kon vliegen naar het vlieg veld Thalerhof. Op de electrische centrale had men dadelijk het onklaar raken van de leiding gemerkt en den stroom afgezet. Ook het spoorwegpersoneel te Puntigaim m in 't algemeen ieder heerenhuis; meer in 't bijzonder duidt men evenwel hier mede aan, het huis van den Lord-Mayor. Titel van den jaarlijks te verkie/en eersten burgemeester van Londen, Du blin en York. In Londen gaat deze ver kiezing met eigenaa*il*e, MftsLviUitw. „Ken je ook een zekere Archer, die zich nu eens Hornhy, dan weer Wood- roffe noemt, en een vriend van ham, Ghater geheeten?" „Ja Mijnheer," antwoordde hij» „Allen heb ik ontmoet heiaas." ,yOok soms een Rus, baron Oberg, een oom van Elma Heath?' „Een oom?l Maar Elima Heath is zijn nicht niet!" „Wie is zij dan?" „Hoe zou ik dat weten? Ik heb haar eens of tweemaal gezien. Zij is immers dood, is 't niet? Zij kende het geheim en moest daarom verdwijnen. Ik heb nog ge tracht te beletten, dat men haar te Llvor- no aan wal bracht en was voornemens de politie te waarschuwen, doch ik durfde niet." „Waarom niet?" „Omdat mijn eigen handen niet schoon waren," antwoordde bij, na een oogenblik stilte, mij strak ln de oogen ziend. „Ik wist, dat men haar wilde doen zwijgen, doch was niet bij machte haar te redden, het arme meisje." Men nam haar mede aan 'boord van de „Iris", het stoomjacht van Leithcourt." „Dan schijnt de naam en het uitwendig voorkomen van het vaartuig onderweg veranderd te zijn en de „Iris" herdoopt in „Lola", zei ik. „Buiten twijfel," glimlachte hij. „De „Iris" was een jacht met vele namen en was in den loop der tijden in alle kleuren van den regenboog geschilderd. Het was een geheimzinnig schip, doch bestaat thans niet meer. Naar men zegt, heeft men het ergens in de Baltische Zee doen rijdten."" had gezien, dat er iets niet in den haak was en met behulp van gendarmen het spoor afgezet, totdat de afgeknapte dra den verwijderd waren» Naar de vlieger vertelde, waren er bijl het breken van de draden groote vlammen uitgeslagen. ZJja toestel was slechts licht beschadigd. Binnenland. Drama in de W. Wagenstraat te Rotterdam. Een man doodgestoken. Slaak twaalf jaren gevangenlMttsf. In den nacht van 17 op 18 December van het vorig jaar is de 66-jarige vi»ch- handelaar W. D. Timmerman uit die West» Wagenstraat te Rotterdam door een koop man met een mes gestoken, tengevolge waarvan Timmerman is overleden. De alles uit Olinto te vernemen. „Iemand, die bang is voor het 'arme meisje, geloof lk; want op zijn aansporing namen Leithcourt en zijn vrienden haar mede op dat verwenschte jacht." „In welke betrekking stond je tot hen?" „Ik was bediende van Leithcourt," was het antwoord. „Ik zal ongeveer een jaar lang als hofmeester op de „Iris" hebben dienst gedaan, toen men meende, dat ik te veel begon te zien en het tijd werd mij aan een haantje aan wal te helpen." „En wat heb je dan wel gezien?" „Meer dan ik durf vertellen, mijnheer. Als zij, gearresteerd worden, word lk het ook." „Maar lk wil, ten koste van alles, achter het geheim komen, Olinto," zei ik vast besloten, in een niet al te beste stemming. „Al zou het mij het leven kosten, lk wil weten wat er geschied ia." „Als mijnheer het zélf tracht uit te vor- schen, kan men mij niet beschuldigen de zaak verklapt te hébben," was het diplo matieke antwoord. „Ik vrees evenwel, dat zij te geslepen en te zeer op hun hoede zullen blijken." „Arrnida is vermoord. Dat zal zeker wel voldoende voor je wezen, hen aan het ge recht over te leveren, niet waar?" Hij tandenknarste; antwoordde echter: „Zeer zeker. Meer dan voldoende. Doch wanneer zij binnen bereik van óe wet vallen, val ik er ook binnen." lk vertelde hem daarop op welk een gruwzame wijze mijn geliefde door de schurken was verminkt, waarop hij uit riep: „Dus zij Ja niet dood? Dan is nog niets verleren. Zij kam alias du» »og niede- daalML"1 De oorzaken zijn velerlei: een ge vatte koude, tocht, influenza, over spanning enz. En de taak der nieren, die het bloed moeten zuiveren van de zich erin bevim ende onzuiver heden. is toch reeds zwaar. Zoodat wanneer de nieren verzwakken, het geen wonder is, dat gij kunt gaan lijden aan lendenpijn, duizeligheid, een vermoeid gevoel, waterzuchtige zwellingen en urinekwalen. „Maar kan jij bet niet doen?" „Neen. Beslist niet. Het geheim, waar van zij kennis draagt, is mij ten eenau- male onbekend. Men vreesde, dat zij on voorzichtig genoeg zou wezen alles te verklappen. Oim dat te voorkomen, be dacht Oberg het helsohe plan van dat uitstapjë. Het lag in de bedoeling, dat zij op het speeltochtje een „ongeluk" ®ou krijgen; „toevallig", natuurlijki" „Zij is thans te St Petersbung. Een week geleden heb ik haar daar achter gelaten." „In Rusland? Och, mijnheer, laat het meisje daar .geen oogenblik langer blij ven. De baron Is almachtig. Hij doet ln Rusland wat hij: wil en hoe hondscher en wreeder hij is voor het volk, dat hij moet besturen, des te grooter belooningen wachten hem van de zijde van den Czaar. Zelf ben ik nooit in Rusland geweest, maar naar men beweert, moet het een raar land wezen, mijnheer." „Wél," zei ik, op den rand van mijn bed zittend en hem strak in de oogen ziende. „Zul je mij alles vertellen, al» ik juffrouw Heath in Engeland heb weten te krijgen?" „Welk nut zou het hebben; daar waar de bewijzen ontbreken?" was zijn weder vraag. Ik bemerkte duidelijk, dat hij vreesde, op voor hem minder aangename wijze in de aangelegenheid betrokken te zullen worden, terwijl hij vastbesloten weigerdte mij verder in te lichten. Een vol half uur praatten wij voort en uit zijn spreken bleek, dat hij Elm* zeer goed kende. (Wordt varrelgd.i HELDERSCHE COURANT Abonnemsnt per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f2.—, Ned. U. en W lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. fo.50, f 0.70, f 0.70. ft.— Modeblad resp. f 0.95, f 125, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte aU redactiën, tekst) dubbele prijs. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te kuur) v. 11lat 8 regels 40 ct.. elke regel meer lOet. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. 20-50ct per om 02) i» Ot, Geef aan de overwerkte nieren Juist die hulp. die zij noodig hebban en welke van zoo groot belang voor u is. Volg het voorbeeld van zoo- velea, die Posters Rugpijn Nieren Pillen gebruikten en er volgens bun eigen verklaring baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten in glazen verpakking f 1.75 p. fl

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1