NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER HOOFDPIJN Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6793. EERSTE BLAD. DINSDAG 15 APRIL 1930 58ste* JAARGANG De pers en de Vlootconferentie. De meening van Hoover. - Hen overwinning van de Duitsche re geering. - Hen demonstratie van meer dan 500 duizend van Gandhi's aanhangers. - De verkiezing in West- Australië. Dalen! BAAI-TABAK Wij BREIEN!!!!!!!!!! Oost-lndlë. BINNENLAND. Nieuwe Aartsbisschop van Utrecht FOSTER'S MAAGPILLEN SLDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. en W. lndië p. zeepost f 2.to, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, fo.70, f 0.70, f 1.— Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitaave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Over het algemeen is de pers ten opzichte van de resultaten der vlootconferentie nogal gun stig gestemd. Om het mislukken van het vijfmogendheden verdrag in de schaduw te stellen, wordt het driemogendheden- tractaat, in het gunstigste licht geplaatst. Vooral de bladen, die zich het ergst on gerust hebben gemaakt over nieuwe ver plichtingen, zijn ten zeerste opgelucht. De Daily Herald sohrijft dat Frankrijk en Italië de conferentie wel verlaten zon der overeenstemming, maar dat zij dat niet doen in een stemming van vijand schap, maar van vriendschappelijkheid. De Herald sohrijft in een anderen toon en zegt dat het dwaasheid ware het werk der conferentie te overschatten, daar zij zich noch de ontwapening noch verzeke ring van den vrede heeft gebracht. Hoover heeft, naar de Ass. Press, meldt, gezegd, dat de resultaten van de vlootconferentie hem bevredigen. Hij heeft de Amerikaansche delegatie tele grafisch zijn instemming betuigd met de wijze, waarop de moeilijkheden overwon nen zijn. Het voornaamste resultaat der conferentie vindt hij, dat nu een eind is gemaakt aan de wapening ter zee en voorts dat Amerika voor het eerst pariteit ter zee heeft verkregen met Engeland. De Italiaansche bladen wijzen de be schuldiging van de Fransche bladen, dat de mislukking van de conferentie te Lon den, te wijten zou zijn aan de onhandel baarheid der Italianen van de hand en spreken de hoop uit, dat Frankrijk wel dra een redelijk vergelijk met Italië zal sluiten, omdat op de conferentie Frankrijk voorgaf hypothetisohe oorlogs plannen onder het oog te moeten zien en daarvan zijn vlootvraagstukken te moeten laten afhangen. Tengevolge van de bepaling in het driemogendheden-verdrag over de be spoediging van het buiten dienst stellen van kapitale schepen, zal Engeland vijf, Amerika drie en Japan een linieschip af danken. Met de formuleering van het vloottrac- taat vlot het nog niet bijzonder en hier en daar meent men dat de overhaasting waaraan men zich op het oogenblik ge vaar loopt schuldig te maken, later door slordige definities of verzuim onaange name gevolgen zouden kunnen hebben. De Duitsche Rijksdag wordt niet ontbonden. De gecombineerde finan- cieele-agrarische wetten zijn aangenomen met 217 tegen 206 stemmen. De kleine meerderheid voor de regee ring is ontstaan, doordat de meerderheid van de Duitsch nationalen, n.1. 31 leden, voor het verbindingsvoorstel heeft ge stemd. De motie van wantrouwen der commu nisten is met 222 tegen 203 stemmen v worpen. Het wetsontwerp inzake de verzekering tegen de werkloosheid, dat van het kabi- net-Mtiller was overgenomen, is met 213 tegen 186 stemmen aangenomen. Het rijk wordt hierdoor verplicht aan de verzeke ring de noodige bedragen voor te schie ten. De premie zal 3Va pet. van het loon niet overschrijden. Aan het debat, dat aan de verschillen de stemmingen voorafging, namen alleen de sociaal-democraten en de communisten deel. Van 'beteekenis was de rede van den sociaal-democraat Tarnow, leider van de vakvereniging der houtbewerkers, die aankondigde, dat thans, gezien de gewel dige stijging van de prijzen, alle vakver- eenigingen een actie tot het verkrijgen van loonsverhoging op touw zullen zet ten. J\ao me nfets schelen, eerst even rrVn BAAI TAÉAK halen! Laaf hem maar /luifen Dfe lekkere J.ÖRUNO'3 ECHTE FRIESCME Daar han ik nfet buiten'" lerj Bij de hoofdelijke eindstemming is gis teren de wet op de land'bouwhulp, die ook de verbindingsbepaling bevat, met 250 tegen 204 stemmen in derde lezing aan genomen. De Duitsch-nationalen hebben zonder uitzondering voor gestemd. In parlementaire kringen wordt het resultaat van de stemmingen in den Rijks dag als een groot succes voor het kabinet en "speciaal voor rijkskanselier Brüning beschouwd. Men verwacht, dat het kabi net zich nu zal consolideeren. Het kan nu na de overwinning van de parlemen taire moeilijkheden aan den practisChen arbeid gaan. Men acht de positie van het kabinet voorloopig tot aan den herfst veilig. De nationalistische bewe ging in Britsch-Indië neemt met den dag grooteren omvang aan en niet zonder bezorgdheid1 zien de autoriteiten het groeien van de beweging van Gandhi. Zondag is de nationale week van de cam pagne voor de civiele ongehoorzaamheid met groote betoogingen te Bombay en andere plaatsen geëindigd. Te Bombay namen aan deze betooging ongeveer vijf honderd duizend' personen deel. Een af schrift van de zoutwetten werd op het strand van Ohowpattee, in zee geworpen. De straten van Bombay weerklonken den ganschen dag van nationalistische liede ren, waarvan het refrein was: „de zoutwet is geschonden". Incidenten deden zich hier overigens niet voor. In andere steden liep het niet zoo rustig af als te Bombay en moest de politie meerdere malen ingrijpen, met gevolg dat verscheidene personen werden ge wond. De burgemeester van Calcutta, Sen- gupta, is Zaterdag veer gearresteerd, ter wijl hij bezig was voor de studenten een lezing over verboden litteratuur te hou den. De congresleider Neroe kondigde Zon dag aan, dat na de inleiding der bewe ging tegen de zoutwet, thans op groote schaal met de ongehoorzaamheidscam- pagne zal worden, begonnen. Zout zal worden aangemaakt in verschillende par ticuliere huizen, terwijl men de oprich ting van een onwettige zoutfabriek zal overwegen. Op bet oogenblik is het nog onmoge lijk om een juisten indruk te krijgen van den stand van zaken in lndië. Men zal moeten wachten totdat men weet hoever de beweging onder Gandhi's volgelingen zal gaan en hoever de regeering die be weging ongehinderd zal laten voortschrij den. De situatie is geen geval geruststel lend. Pundit Jawaharlal Nehru, de voorzit ter van het Nationale Congres, is giste renochtend aan het spoorwegstation van Ohecki in hechtenis genomen. Hem wordt overtreding der zoutwet ten laste gelegd. Dadelijk na zijn inhechtenisneming is hij voor den rechter gebracht en tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zoodra het bericht te Bombay aankwam, werden de katoen-, graan- en metaalbeur zen gesloten. Over het algemeen gelooft men dat de inhechtenisneming van Gandhi nu bin nenkort zal plaats hebben. Men gelooft, dat de regeering de schending van de zoutwet niet al te lang mag toelaten, om dat haar prestige over het algemeen op deze wijze licht in gevaar kan worden ge bracht. De burgemeester van Oalöutta, Sen Gupta en vier studenten zijn wegens op ruiing tot zes maanden celstraf veroor deeld. Volgens de jongste opgaven, staat het vrijwel vast dat de West-Australische ar- beidersregeerlng bü de verkiezing ver slagen is. De stand der partijen is nu: 22 leden der arbeiderspartij, 16 Nationalisten, 16 leden van de plattelandspartij en tien on- afhankelijken. De nederlaag van de ar- beidersregeering, welke in het vorige par lement vier stemmen meerderheid had, is een gevolg van een nieuwe verdeeling van de zetels. De arbeiderspartij heeft dientengevolge vier zetels waarop zjj vast kon rekenen, verloren. Zij was zes jaar aan het bewind geweest. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuld»traat 18 Lat op daa gala* «"tnkaL Talefoon J51. DE UITVAART VAN KONINGIN VICTORIA VAN ZWEDEN. Een Indrukwekkende plechtig heid. Groote belangstelling. AI vroeg Zaterdagochtend waren alle openbare gebouwen, banken en magazij nen te Stockholm gesloten. Oan één uur (Zweedsche tijd)" kwaan het koninklijk eskader, bestaande uit de kruisers „Gus- taaf V" en „Drottning Victoria" deze laatste bevatte het stoffelijk overschot der koningin geëscorteerd door torpedo jagers uit Swinemünde in de Norrström aan, waar het voor anker ging. De lijk kist werd uit de „Drottning Victoria" in de koninklijke sloep, de „Vasaorden", overgebracht, terwijl saluutschoten wer den gelost. Terwijl de kist door tien hooggeplaatste marine-officieren aan wal werd gedragen, speelde de imarinekapel. Zij werd in een door zes paarden getrokken lijkwagen geplaatst, waarna de stoet zich in bewe ging zette en de klokken van alle kerken in de hoofdstad begonnen te liilden tot dat die stoet aan de Riddarhohnskerk, het Zweedsche Pantheon, was aangekomen, waar een groot aantal Zweedsche ko ningen en koninginnen zijn bijgezet. Ko ning Gustaaf en alle andere mannelijke deelnemers aan de plechtigheid volgden den lijkwagen te voet. De stoet werd ge opend en gesloten dloor adelborsten, de tachementen cavallerie en artillerie. De kist werd in het koor der kerk ge plaatst, waarna de uitvaartplechtigheid begon, geleid door den Opperceremonie- meester, die de catafalk naderde, de ko ninklijk© kroon, welk© op het deksel der kist stond, zette naast de kroon, die tusschen de kroonjuweelen lag. Na deze ceremonie begon de Aartsbisschop van Upsala geassiteerd door drie hof- geestelijken, den lijkdienst. 's Ochtends om vier uur waren uit op alle vestingen en marinestations van Zwe den 42 schoten gelost. ARVID THOR*)ERG. t Een bekende figuur van de Internationale arbeidsorganisatie overleden. Op het veld van eer is die voorzitter van het Zweedsche verbond van vakvereeni-' gingen Arvid Thorberg gestorven. Ter wijl hij in den Rijksdag te Stockholm een redevoering hield, trof hem een beroerte en enkel'e minuten daarna was hij over leden. Thorberg is gestorven in de kracht van zijn leven. Hij was nog slechts 63 jaren oud. Een bekendle figuur van de Geneefsche bijeenkomsten der internationale arbeids organisatie is met Thorberg heengegaan. SIGURD IBSEN. Te Freiburg (Breisgau) is de gewezen Noorsche minister-president Sigurd Ib- sen vannacht overleden. Hij was naar Freiburg gekomen om daar genezing van een kwaal te zoeken. Eenige weken ge leden werd hij geopereerd. De gehoopte verbetering trad aanvankelijk in, doch tenslotte kwamen er complicaties, die den dood tengevolge hadden. Sigurd Ibsen is 70 jaar geworden. Hij was op 23 Dec. 1859 te Oslo, dat toen nog Kristiania heette, geboren, als zoon van den grooten Noorschen schrijver en dich ter, Henrik Ibsen. REVOLUTIE IN ABESSINË? Volgens de „Observer" is te Cairo uit een in den regel betrouwbare bron het belicht ontvangen, dat in Abessinië on lusten zouden zijn uitgebroken. Een der leidende Ras zou zich tot tegenkeizer van Ras Tafari hebben laten uitroepen. VERHOOGDE WERKING VAN DEN SLAMAT. De vulkaan Slamat vertoont sedert 2 April een verhoogde activiteit. Op 7 April werd een sterke ontwikkeling van dampen waargenomen, terwijl op 8 April een eruptie werd geconstateerd. Den gehee- len dag worden aschwolken tot een hoogte van 500 Meter utigestooten om de halve of heele' minuut. De Vuioanotogische Dienst is waakzaam. De indrukwekkende Slamat *op de grens van Banjoemas en Tegal in Midden- Java, de op één na hoogste berg van Java (de Sineroe in Oost-Java is de hoogste) behoort tot de werkzame vul kanen, waarvan echter geen erupties van beteekenis bekend zijn, al heeft hij meer malen asch uitgeworpen. De Slamat is een jonge kegel, opgebouwd op een oude ren voet Er zijn drie, in elkander ge legen kraterranden. (NR* Ct) RECEPTIEGELDEN, MAAR GEEN RECEPTIES. Een half mlllioen receptiegel- den waarvan naar schatting slechts een vlerdie deel besteed. De Java-Bode schrijft: Officieel heeten de receptiegelden „toe lagen voor bijzondere ambtskosten", en zij zijn natuurlijk niet bedoeld als een geca moufleerde traktementsverhooging. Reden dus om deze aangelegenheid onder de aandacht van de z.g. „Organisatie-com missie" te brengen, vindt het blad. Onder de 'betrekkingen, waarvan voor den be- kleeder het genot van eene toelage voor bijzondere ambtskosten is verbonden, wor den aangetroffen: de Algemeen secretaris, de directeuren van de Departementen, de president van de procureur-generaal bij het Hooggerechtshof, allen met 250 'smaands. Verder eenige mindere goden met 150 tot 25 per maand. In de twee de categorie bevinden zich de burge meester van Band'oeng, Batavia, Sema- rang, Soerabaja, ieder met 300 en voorts die van kleinere steden met 150 tot 100 per maand. Onder III het Europeesch en Inlandsch B.B. Verder is nog bij afzon derlijk Staatsblad bepaald, dat de vice- president en leden van den Raad van Ned.-Indië en de voorz. van den Volks raad ieder 250 en de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer 150 per maand genieten aan toelagen voor bijzondere ambtskosten. Voor zoover wij hebben kunnen opmer ken in Batavia, waar de meeste bijzondere ambtstoelagen-genietende hoofdambtena ren wonen, worden nagenoeg in 't geheel geen recepties gehouden, zeer enkele lof felijke uitzonderingen daargelaten, sohrijft de Java-Bode. Het is langzamerhand een algemeen gebruik geworden waarop evenwel ook weer uitzonderingen bestaan om bij benoeming tot bet hooge ambt één recep tie te houden, die, wij willen het gaarne aannemen, eenige maanden toelage ver slindt, maar dat is dan ook alles. De daar op volgende maanden gaat die toelage in den spaarpot; er wordt niet één avondje meer aangeboden, zelfs de woning is vaak aan de voorzijde slechts armelijk verlicht. Een ruwe berekening leert, dat per jaar een half millioen gulden aan deze toelagen voor bijzondere ambtstoelagen aan 'sLands schatkist wordt onttrokken, waarvan matig geschat niet meer dan een vierde deel voor het doel wordt aange wend. Mgr. J. H. G. Jansen benoemd. De Vicaris Gapitularis van het Aarts bisdom Utrecht, pastoor J. H. G. Jansen, is benoemd tot aartsbisschop' van Utrecht. De nieuwbenoemde aartsbisschop is 9 Mei 1868 te Leeuwarden geboren; hij stu deerde te Rolduc, Culemborg en Rijsen- burg. Den löen Augustus 1893 werd hij tot priester gewijd. De heer Jansen wera daarna assistent te Heeg in Friesland, ver volgens kapelaan te Sneek en te Arnhem in de Sint Walburgis parochie. Van 1899 tot 1908 was de nieuwe bisschop professor in de exegese aan 't seminarie te Rijsen- burg en een jaar later werd hij pastoor te Goy, om vervolgens als zoodanig Harlin- gen en daarna te Utrecht te komen. In 1921 volgde zijn benoeming tot kanunnik van het Metropolitan kapittel van Utrecht en het vorig jaar tot pastoor van de door hem gesichte H. Hart kerk te Oudv ijk. Hetzelfde jaar werd Z. D. H. benoemd tot deken van Utrecht en na het overlijden van Mgr. van de Wetering aangewezen tot vicaris capitularis van het aartsbisdom. (De Telegr.) aanrekenen, hebben naar voren gedragen als den primus inter pares der diocesane candidaten voor den open aartsbisschop- pelijken stoel. »Maar ook niet minder zijn schitterende staat van priesterlijken dienst «Kanunnik Jansen genoot het volle vertrouwen van den overleden aartsbis schop, hem koos enkele jaren geleden mgr. v. d. Wetering tot reisgezel op zijn reis naar Rome, en toen plebaan Starink vóór enkele jffren kwam te overlijden, was het weer kanunnik Jansen, die door mgr. v. d. Wetering tot biechtvader werd gekozen, in welke functie hij ook het voorrecht had mgr. den aartsbisschop in zijn laatste oogenblikken bij te staan. Hij was het, die door vertrouwelijke» omgang van jaren ook het beste in staat was het ontroerend levensbeeld te schetsen van den overleden hooge priester, dat hij in 'n keur van woorden bij de lijkbaar mocht uitspreken.* R. K. VOLKSPARTIJ. Het voorstel tot fnsle met de R. K. Staatspartij verworpen. Omtrent het Zondag te Utrecht gehou den congres der R. K. Volkspartij wordt vanwege het partijbestuur het volgende meegedeeld: De vergadering was zeer cruk bezocht. Het resultaat der vaak hef- tige, doch tenslotte in onderlinge waar-" deering gehouden besprekingen was, dat met slechts één stem tegen besloten werd, het voorstel van het partijbestuur tot fusie met de R. K. Staatspartij niet te aan vaarden, en dat met groote meerderheid werd besloten, niet verder te vergaderen met de R. K. Staatspartij. Zes moties werden door den voorzitter tenslotte gecombineerd en daaruit bleek, benevens uit de desbetreffende rappor ten, dat men oordeelde, dat de geformu leerde voorstellen niet voldoende reke ning hielden met doel en streven der leden van de R. K. Volkspartij; dat mits dien in de wijze zooals werd voorgesteld lot de R. K. Staatspartij terug te keeren, geen enkele zekerheid wordt geboden, dat met het streven, vastgelegd in het begin sel en het partijprogram der R. K. Volks partij, wordt rekening gehouden en dit zelfs niet zou bevorderd worden door eventueele studieclubs in landelijk ver band te organiseeren; dat aan de partij leiding opdracht is gegeven, een krachti ge actie te ontplooien voor de punten, vastgelegd in de programs der Volks partij. Tenslotte sprak het congres het ver trouwen uit, dat in de toekomst een even tueele bestrijding door alle vertegenwoor digers van de R. K. Staatspartij zoowel als ook door heeren geestelijken en de R. K. pers ridderlijker gevoerd moge worden. Het voorstel, door den voorzitter, mr. P. M. Arts, bij den aanvang van het con gres gedaan, om toegang te geven aan de vertegenwoordigers van dagbladen, werd met op één na algemeene stemmen na langdurige beraadslaging verworpen. EEN LANDBOUWTELLING. Ter verkrijging van waarde volle gegevens. Naar de Telegr. verneemt, ligt het in de bedoeling van den minister van Bln nenlandsche Zaken en Landbouw, om in het tijdvak van 20 Mei tot 20 Juni e.k. een algemeene telling van het grondgebruik en van den veestapel te doen houden, on geveer op dezelfde wijze als in de jaren 1910 en 1921 heeft plaats gevonden. De minister verwacht, dat evenals bij vorige keeren, op vrij eenvoudige wijze waardevolle gegevens zullen worden ver kregen, die voor de behartiging van de belangen van den Neder la. jdschen land bouw onmisbaar zijn. De plaatselijke leiding van de telling zal wederom bij de burgemeesters be rusten. »De Maasbode* schrijft over den nieu wen aartsbisschop o.m.: «Nog op 60-jarigen leeftijd gaf deze levenskrachtige en levenslustige werker zijn parochie prijs om een niéuwe te gaan stichten. »Men is wel eens geneigd de Friezen voor stugge menschen aan te zien, maar als dit waar zou zijn, dan zou men in kanunnik Jansen moeilijk een Fries onderkennen. Kanunnik Jansen is de be minnelijkheid, vriendelijkheid en gemoe delijkheid zelve, bij het eerste ontmoeten en aanvoelen een eerlijk open mensch. En 't zijn zeker deze aangename karakter eigenschappen, die hem, ondanks zijn zestig jaren, die men hem amper zou is vaak te wijten aan constipatie. Alle spijsverterings stoornissen verdwij nen na gebruik van aagpillen, het ideale 1. Alom aangeprezen, acon. Foster's N laxeermidde f0.65 per f

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1