Callantsoog. Afscheid van het Hoofd der School den heer E. Smit. Sreezand. Anna Paulowna. Schagen. Wieringen. Texel. Ingezonden. Marineberichten. willen verstrekken. Want ihet bestuur blijft het devies van de Vereen, trouw en waarom ook nie/t, krachtig en gezond als zij Is. Bi! de inwerkingtreding van de Ziektewet op 1 Maart j.1. vielen weliswaar eendge leden ai, omdat zij nu toch volgens de wet verzekerd weren, en er niet van doordrongen waren om een aanvullings- verzokering te sluiten. Wij hebben wed eens iemand hooren zeggen: „Je komt ook wel", en dat onderschrijven wij bij deze. Wel kunnen wij thans vermelden dat er op het moment 74 leden zijn, van wie er 81 een aanvuliingsverzekering hebben ge sloten. Voorts zijn er thans 9 werkgevers, voor hun personeel hij de Bedrijfsveree- niging N.V.Z. verzekerd, zoodat wij met voldoening kunnen constateeren, dat ook dit begin weer lang niet slecht is, al zijn er dan door onvoorziene omstandigheden misschien meer mutaties te boeken ge weest, dan in een ander geval noodig had geweest. Maar nu na deze noodwendige schifting melden zich weer nieuwe leden aan hetzij voor een vrijwillige of voor een aanivullingsverzekering, en ook nog werk gevers voor aansluiting bij de Bedrijfs1- vereeniging van het N.V.Z., en op deze wijze zal het dan ook wel spoedig blijken, dat „V.Z.O.S." zich in den strijd om het haar toekomende deel van dezen arbeid op te eischen, nog steeds waardig is en blijven zal, naar wij hopen. Donderdagmiddag j.1. namen de heer en mevr. Smit, in verband met de benoeming van den heer Smit tot hoofd der school te Broek in Waterland, afscheid van de schooljeugd. De kinderen begonnen met den vertrekkenden een afscheidslied toe te zingen. Hierna werd de jeugd op eenige versnaperingen onthaald. Bij monde van een der oudste leerlingen, Rens de Groot, werd den heer Smit een keurige oud- Hollandschen koperen borstelhanger met twee borstels aangeboden. Dit ging met eenige woor den gepaard, die als strekking hadden, dat de Cal- lantsooger jeugd hoopte, dat het den heer en me vrouw Smit ginds in Broek en Waterland goed zou gaan. Na een tractatie sprak de heer Smit zijn leer lingen toe. Hij hoopte, dat ze een prettige herin nering aan hem zouden mogen houden. Dat zijn opvolger steeds evenveel plelzler van hen zou mo gen genieten als hijzelf. Verder zei hij, dat ieder der kinderen, als ze in Broek mochten komen, hem mochten bezoeken. Na nog een tweede afscheidslied en een lang zullen ze leven, ging de jeugd uiteen, zoodat zij dus hun laatste samenzijn met hun ouden hoofd onderwijzer gehad hebben. Afscheid der Fam. Smit van de Burgerfj. Donderdagavond j.1. namen de heer en mevr. Smit in de groote zaal van Hotel „Duinzicht", al hier, afscheid van de burgerij en de verschillende vereenigingen en instellingen waarvoor zij veel geweest zijn. Ongeveer 8 uur opent de heer D. Breebaart burgemeester der gemeente Callansoog, den avond, echter niet voordat de heer en mevr. Smit met luid applaus zijn binnengeleid en hebben plaats genomen in versierde feuteuils. De heer Breebaart roept den heer en mevrouw Smit een welkom toe en zegt, dat deze avond hen is aangeboden door de burgerij der gemeente Cal lantsoog. Aan dezen avond zal door diverse ver eenigingen, als fanfarecorps, zangvereeniging en rederijkerskamer worden medegewerkt. Tevens zullen er verschillende sprekers het woord voeren. Spreker hoopt, dat deze laatste het niet te lang zullen. Hiermede verklaart hij den avond voor ge opend. Allereerst voegt nu het fanfarecorps een drietal stukken muziek uit. Hierna neemt de heer Breebaart het woord na mens de commissie van dezen avond. Hij zegt ongeveer het volgende: Meneer en mevr. Smit. „Partlr est mourir un peu", zegt een Fransch spreekwoord. Dit is een weinig van toepassing op u. Dit vertrek uit Callantsoog is een mijlpaal in uw leven. U hebt het zelf gewild. U heeft afge daan met de periode achter u en een geheel nieuwe zal beginnen. Maar u neemt nu de spheer van Callantsoog en een schat van herinneringen, als het ware een film, maar een mooie film. Wij wen- schen u het beste in Broek en Waterland. Voor ons was de taak, u een aangename herinnering mee te geven. Daarom, ziehier, een cadeau der burgerij, dat eer prachtmeubel in uw huis is en een gen.it b j uw werk. Hec scherm gaat op, en op het tooneel staat een schitterend schrijfbureau. Wij hopen, vervolgt spreker, dat dit voor u een dankbare herinnering zal zijn aan uw 7-jarig ver blijf te Callantsoog. Wij hebben gemeend u nog specifieks van Callantsoog te moeten geven. We hebben dat uitgebeeld in dit album, waarin u foto's zult zien, die altijd de herinnering aan alles, waar mee u in C. samenwerkte, zullen doen blijven. Aan dit album hebben gewerkt de heeren Loggers, Schut en Breebaart. Spr. hoopt, dat van dit album moreel evenveel vreugd moge uitgaan, als van het schrijfbureau. Vervolgens dankt de heer Breebaart namens dc burgerij den heer Smit voor wat hij. met bekwaam personeel, voor het onderwijs in de gemeente Cal lansoog gedaan heeft. Houd steeds een mooie herinnering aan het dorp, dat u nu gaat verlaten. De heer Smit brengt, mede namens zijn echt- genoote, voorlooplg dank voor het meer dan prachtige cadeau. Hij zegt perplex te staan van zooiets moois. Ik hoop een goeden tijd tegemoet te gaan al dus de heer Smit. In Callantsoog heb ik de eerste jaren van mijn trouwen doorgebracht, mijn jongens gekregen: het zullen vast de belangrijkste jaren mijns levens zijn. Ik breng mijn oprechten dank aan allen ln en bulten de zaal, die aan dit cadeau hebben medegewerkt. Ik vind het eigenlijk een overdreven blijk van waardeering. Verder richt hij nog een persoonlijk woord tot den burgemeester. Hij wenscht al zijn collecga'3 zoo n burgemeester toe. Steeds heb ik, zegt de heer Smit de volle medewerking van hem gehad. Nogmaals dankt hij mede namens zijn echtgenoote voor de waardeering en vriendschap. ^'s eers'e spreekster treedt op mevr. Brouwer Meijer als vertegenwoordigster van het onder wijzend personeel. Zij dankte haar hoofd dar school namens het personeel voor de hulp en prettige samenwerking, die zij steeds van hem hebben genoten. U was, zegt spr., meer onze collega dan ons hoofd. Als e riets was, wist u ons alles zoo onder het oog te brengen, dat het klonk als een verzoek, waaraan steeds gaarne gehoor werd gegeven, ten gunste van het onderwijs en de kinderen. Mevr. Brouwer overhandigt als persoonlijk cadeau een bureaustoel, passende bij het schrijf bureau. Ook dankt zl) mevr. Smit voor de goede gaven door het „luikje". Hiermede doelende op de koffie, die daar s morgens half elf door kwam. Hierna spreekt de heer P. Vos namens de com missie van toezicht op het L. O. Hij brengt den heer Smit hartelijk dank voor de vele medewerking, steeds betoond en spreekt de hoop uit, dat deze in zijne nieuwe standplaats ook de kracht zal vinden, om het onderwijs, evenals hier in C. vooruit te brengen. Verder brengt hij dank voor hetgeen de heer Smit voor de school heeft gedaan. Daarna spreekt de heer R. Hollander namens de commissie tot wering van schoolverzuim. Deze brengt dankt voor de prettige samenwerking en hoopt, dat het het echtpaar ginds goed mag gaan. De heer J. van Scheijen, afgevaardigde der oudercommissie, bedankt voor de prettige leiding der ouderavonden en voor de moeite en zorg, be steed aan de schooljeugd. Hij spreekt de hoop uit, dat de familie Smit Callantsoog nooit zal ver geten. Namens de schoolfeestcommissie spreekt de heer G. Dekker. Hij herinnert aan de prettige dagen der schoolfeesten. Aan uw tact en ijver is het wel slagen dier feesten zegt hij, voor een groot deel te danken. Hij wenscht den vertrekkenden veel geluk in hun nieuwe woonplaats. Voor ons, zegt hij, blijven alleen mooie herinneringen achter. Vervolgens de heer E. E. Oterdoom, schoolarts. Deze wijst op het nut van het rijden van school kinderen met slecht weer. Als schoolarts heeft hij moeten constateeren, dat alles steeds in orde was. v'erder spreekt hij nog een kort persoonlijk woord. Hij bedankt voor de gastvrijheid, die hij en zijn vrouw steeds bij de fam. Smit hebben genoten. Spreker zegt: Toen ik hierheen ging, vroeg ik aan mijn kinderen of ik nog wat zeggen moest. Zij zeiden: Zegt u maar: dag oom en tante Smit, dag Piet, dag Eddiel Verder, zegt spr., hoef ik niet uit te wijden. Dit laatste zegt genoeg. Hierna geeft de dameszangvereeniging „Zang- lust" eenige nummers ten beste. Vervolgens spreekt namens de gemeenteraad de heer S. Kooger. Hij brengt dank voor alles wat de heer Smit voor het onderwijs in deze gemeente is geweest. Het is den heer Smit gelukt, het onder wijs hier op hooger peil te brengen. Verder spreekt de heer Kooger ook nog namens het centraal genootschap van kinderherstellings oorden en vacatiekolonies. Nu meer in het bijzon der tot mevr. Smit. Hij zegt: voor onze secreta resse (mevr. Smit) was hier veel werk aan ver bonden. Namens alle leden een hartelijke dank voor uw flinke medewerking, om onze Callants- ooger jeugd gezond en sterk te maken. Hierna spreekt de heer Vries namens het Arm bestuur, waarvan de heer Smit secretaris was. Hij dankt voor de prettige samenwerking. Veel men- schen, zegt hij, zullen uw steun missen. Uw op volger zal het u dadelijk niet verbeteren. Er wordt een brief van den heer Veull aan de fam. Smit overhandigd. Vervolgens dankte de heer P. Vos voor al het goede werk, dat de heer Smit voor de V.V.V. heeft verricht. De heer Vriesman dankt voor het gebruik van een lokaal der school voor de repetities van het Fanfarecorps, en tevens voor de prettige mede werking, die zij van den heer en mevr. Smit heb ben genoten. De heer J. Brouwer brengt dank namens de Rederijkerskamer „Nieuw Leven". Aan mevr. Smit, daar zij zooveel verschillende rollen goed kon ver vullen. Den heer Smit voor zijn werk, verricht als regisseur en souffleur. Steeds is er op de prettig ste wijze samengewerkt. Mej. Zuêlen brengt een woord van oprechten dank namens de zangvereeniging „Zanglust". Vooral aan mevr. Smit, die een gezellige sfeer in de vereenlging hield. Zij zegt: waterlanders zijn minder gewenscht, maar de bevolking van Cal lantsoog hoopt toch, de „Waterlanders" nog eens terug te zien. Nu krijgen we de opvoering van een vroolijke één-acter, door leden van de Rederijkerskamer „Nieuw Leven", hetwelk veel bijval oogstte. Hierna nog eenige sprekers, n.1. de heer Bree baart, namens de reddingscommissie: waarvan de heer Smit secretaris was. De heer K. Hollander, schipper der reddingboot, brengt dank namens de roeiers. De heer J. Mooij bedankt den heer Smit voor zijn arbeid, die hij verricht heeft in het belang der coöperatie. Hij spreekt de hoop uit, dat de heer Smit-ginds in Waterland ook weer zijn beste krachten aan de coöperatie zal geven. De heer Mooy spreekt namens de ex-uurwerk- commissie. Hij brengt nog eens in herinnering, hoe door middel eener fanclefalr het benoodigde geld bij elkaar kwam. Hij dankt den heer en mevr. Smit nog eens voor het vele werk, wat zij toen verricht hebben. Nu wordt er door den .heer Oterdoom en diens echtgenoote een kleine dialoog opgevoerd, voor stellende: de heer en mevr. Smit over 50 jaar, als hun gesprek nog eens komt over Callantsoog. Het dialoog viel zeer in den smaak. Mej. G. Nieuwenhuis draagt nog voor een lied op den zang. De heer A. Loggers dankt den heer en mevr. Smit voor de p rettlCge verstandhouding. Hierna ls het woord aan den heer Smit. Hij dankt alle sprekers, allen die medegewerkt heb ben aan het welslagen van dezen avond. Hl] ziet ln dezen avond de goede gemeenschapszin, die heerscht in de gemeente Callantsoog. Hl] wenscht Callantsoog bloei en eendracht toe. Nogmaals brengt hij dank voor al het hem gebodene. „Het was een onvergetelijken avon, zegt hij. De heer P. Vos geeft nu met behulp van zijn geïmproviseerd draaiorgel nog eens een geheel resumé van wat er op dezen avond ls gebeurd en gezegd. Dit viel zeer ln den smaak. Hierna neemt de heer Oterdoom het woord en' bedankt namens alle aanwezigen den heer Bree baart voor de meer da nkeurige leiding van dezen avond. Vervolgens neemt de heer Breebaart voor het laatst het woord. Hl] is verheugd, dat de avond zoo prachtig verloopen ls. Hl) hoopt, dat dit voor den heer en mevrouw Smit een avond moge zijn geweest, die zij nooit zullen vergeten. Verder wenscht spr. namens de burgerij den vertrekkenden het beste toe in Broek ln Waterland en spreekt de hoop uit ze nog eens ln Callantsoog terug te zien. Hij wenscht den heer Smit toe, dat deze zijn Bijziende verkooper: »Eh, juffie, koop een ballonnetje voor de baby», »Weekly Telegraph*, Sheffleld. werk daar het het zelfde pleizier mag waarnemen als hier. Hierna sluit hl] dezen schitterenden on vergetelijken afscheidsavond. VOORDRACHTAVOND JAN VAN RIEMSDIJK. Begin Mei komt de bekende Veluwsche diehiter-zanger Jan van Riemsdijk met zijn gezelschap in de zaal van den heer Jb. Borst. Van Riemsdijk draagt zijn lied- les voor in het costuum en de taal van den Veluwschen boer en begeleidt zich daarbij op de „mook". Zijn kunst is dan ook wel iets bijzonders in vergelijking met wat ande' e „liedjeszangers" brengen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in het nummer van Donderdag a.s. UITVOERING „SURSUM CORDA". Op den tweeden Paaschdag hoopt de Geref. Zangvereen. „Sursum Corda", dir. de heer Joh. F. Asma, te Den Helder, des avonds om 8 uur een uitvoering te geven in de Geref. Kerk. Welwillende medewerking zal dien avond worden ver leend door de Ohr. Muziekvereen. „Soli Deo Gloria". Voor bizonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. SCHAGER MARKTOVERZICHT van Donderdag 17 April 1930. De gebruiksveebandeL in z'n geheel is nu wel voor 't voorjaar op z'n toppunt, de prijzen zijn hoog en dientengevolge is de handel wel wat kalmt, hoewel het meeste vee geplaatst wordt. Als hoogste markt konden we noteeren voor gelde- koeien 360,kalfkoeien 410,En voor het jongvee: pinken 180,Ook ln het jongvee komt aardig handel Voor den vetveehandel is een luie stemming met dalende prijzen. De meeste slagers waren wel voorzien van hun Paaschheest, zoodat dit een niet .geringe factor was, die den handel drukte; de beste kwalitei ten golden tot 430,De nuchtere kal- verenhandel begint weer wat op te leve ren, de groote vleeschwarenfabrieken verwerken er verscheidene en zoo kon het gebeuren, dat de nuchterenkalveren- handel weer wat williger en vastere, zoo niet betere prijzen gaf met als hoogste markt 30,De minder* aanvoer zal ook wel een duit in 't zakje gedaan heb ben, daar er pl.m. 20 minder aanvoer was dan verleden week. Ook voor het wolvee weer een opleving, wel ging alles er nog niet gesmeerd in, maar de prijzen worden beter, voor de overhouders had den wij nu weer een prijs van 44,als hoogste markt. De aanvoer van vette var kens was weer beter, maar de prijzen bleven lager; men moet met het vleeseh den prijs nog zoeken, daar men met het spek e.d. verlegen zit, dat men goede prij zen kan betalen is uitgesloten en dat de toestand zich spoedig zal herstellen is nog niet te voorzien. Hoogste markt 87 ct. per pond. De magere varkens eu biggen- handel werd door een en ander ook ge drukt; hoogste markt 40,biggen 32,-. PAASCHTENTOONSTELLINGEN. „Met zooveel tentoonstellingen zal het miooie er spoedig af zijm," hoorden wij iemand zeggen. Wij zijn juist van een tegenovergestelde meening. Het mooie komt nu eerst. Altijd beter, altijd vooruit gang, stilstand is achteruitgang, is het einde. Wij zullen centrums krijgen, die boven andere tentoonstellingen uitblin ken, dat spreekt. De centrale punten van handel en verkeer zullen op dat gebied uitblinken, daar zijn krachten en mach ten, daar is kapitaal en energie, die elders ontbreken. Dit was nu al reeds het geval met Amsterdam. Daar waren op het ter rein 600 runderen, alles van het mooiste en beste, wat er voor gebruikt kan wor den. De tijden zijn er evenwel niet naar, om een willigen handel en hooge pr'jzon te verwachten. De slager koopt naar dat zijn portemonnaie is, en naar dat de stem ming van het publiek en ln 't bijzonder van zijn klanten is. Paasohkoeien van 1.10 1.80, kalveren van 0.70 k 0.80, prijsvarkens van 1.00 L06. Ziedaar de prijs van het Paaschvee, vrij wel overal, en ook te Amsterdam, Maar men houde in het oog, dat het doel niet uitsluitend de prijs mag zijn, daar boven uit staan de Hollandsohe cultuur, wat Holland voort kan brengen, hoe hier rijn kansen staan. CONCOURS N.H. ZANGERSBOND. De Noordhollandsohe Zangersband ral dit jaar zijn oonoours op 6 en 18 Juli te Anna Paulowna houden. De gemeente Anna Paulowna heeft voor dit feeat een gouden medaille en of een sllveren lau wertak ter waarde van 40 beschikbaar gesteld. DE SCHAGER EffiRENVEILING. Op de Sohager eierenveiling zijn reeds een millioen eieren met een belangrijk overschot aangeveord. DE KANALISATIE IN HOLLANDS NOORDEN. De werkzaamheden aan de kanalisatie zijn ln Hollands Noorden aan de Stolpen begonnen. Twee opzichters brengen, bij gestaan door een viertal mannen, de op metingen in teekening. Voor de betrekking van vader en moe der in het NederL Hervormde Weeshuis te Schagen zijn 46 sollicitaties ingekomen. Burgerlijke Stand van Schagen van 10—-17 April 1930. GEBOREN: Willem Karei, z. v. E. de Jongh en S. Kaper; Bertha, d. v. G. Rong en J. Domper; Oen©, z. v. H. die Graaf en B. Elzinga. ONDERTROUWD: P. Wit en N. Bree baart; G. Witsen en W. Bos. OVERLEDEN: J. C. Zomerdijk, z. v. J. Zomerdijk en M. H. J. van den Bergjh; Klaas Boon, 85 jaar, wedn. v. M. Bankras. POLITIE. Gevonden: een springtouw, 2 hee- renfietsen, een portemonnaie met eenig geld. Verloren: een rijwiel, een oorbelle tje, een rijwielplaatje. BRAND. Nog Juist bijtijds ontdekt. Gisteren (Vrijdagmorgen) omstreeks 9 uur, toen mej. de wed. N. Scheltus, van Zandburen, nabij Hippolytushoef, thuis kwam van een door haar afgelegd bezoek, ontdekte zij dat 'haar binnenkamer in brand stond. Direct ging zij hulp halen en met vereende krachten en vele emmers water werd men den brand, die zich ern stig liet aanzien, meester. De kamer was geheel uitgebrand en de zoldering reeds doorgebrand. Na blussching was het treu rig de kamer met inhoud aan te zien. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Donderdag in den namiddag heeft de groenten-auto van den heer Alb. Lont, toen deze nabij Oosterland den vracht wagen van den heer De Haan wilde pas- seeren, dezen laatsten van achteren aan gereden. De schok was zoo hevig dat de auto van den heer Lont over den kop sloeg en die van De Haan in een greppel terecht kwam. De materieele schade is naar wij ver nemen niet gering en wordt niet door verzekering gedekt. Persoonlijke ongeluk ken zijn, behoudens eenige lichte kwet suren, niet voorgekomen. De opzichter bij de Zuiderzeewerken, de heer L. Verbost, te Medemblik, is over geplaatst naar Den Oever, alhier. Deze week werden van hier verzonden: 71 koeien, 103 kalveren, 56 schapen, 13 varkens, 1 paard. Burgerlijke Stand van Texel van 12 tot en imet 18 April 1930. GEBOREN: Albert, z. v. A. Bakker en T. List; Bernardus Hendricus, z. v. H. Boogaard en E. E. Haakman. ONDERTROUWD: C. A. Eelman en M. Vlaming; J. O. Graaf en J. Hin OVERLEDEN: Frans Tjallingü, i9 jaar; Biem Vlaming, 66 jaar, ongeh.; Hendrica van Lenten, 89 jaar, wed. van J. Koorn. POLITIK Gevonden: 1 taschje. RAADGEVINGEN AAN HET PUBLIEK. Men verzoekt ons opname van het volgende: Steeds komen in de dagbladen klachten voor van het publiek ten opzichte van de spoorwegen. Maar ook de spoorweg- menschen zouden wel eens hun wenschen betreffende het publiek uit willen spreken. Misschien dat het uiten van drze wen schen ten goede zou kunnen komen op de meening van het publiek over de spoorwegen. Voor een zeer klein onderdeeltje van het groote spoorwegbedrijf zijn zonder moeite een vijftal wensohen bijeen te brengen. 1. Betaal niet steeds en vooral niet in de eerste uren van den dag met briefjes van 10 en 25 gulden. 2. Spreek duidelijk en neem vooraf sigaar, pijp of sigaret uit den mond. 8. De dames zouden ons zeer gerieven, indien ,zij, bij het terugontvangen van geld, hun handschoenen uit zouden willen trekken. 4. Vermijd alle onnoodige vragen om trent overstappen enz. aan de(n) ambte naar aan het loket, daar dit oponthoud veroorzaakt en niet ln het belang la van de >achtei'8taandera«. 6. Waoht uw beurt af en schreeuw niet over den schouder van uw buurman uw verlangens naar het loket- Indien het publiek deze raadgevingen eens ter harte zou willen nemen, dan zou dit bijdragen tot het veraangenamen tot beider genoegen van het verkeer tusschen spoorwegpersoneel en publiek. (Overgenomen uit Spoor- en Tram wegen No. 8, tijdschrift Spoor- en Tramwegen in N.-Indië). Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u plaatsing van 'het volgende. Het Raadsverslag lezende in uw blad van j.1. Donderdag viel mij het stukje op waarboven staat Verlichting Havenhoofd. Daarin stond dat de heer Smits een on derzoek ingesteld had, en den Markt meester en verschillende belanghebben den naar hun meening gevraagd had. Nu kan ik mij niet voorstellen dat de Markt meester er veel van weet, daar ik hem er 's nachts nog nooit gezien heb. En ik kan aantoonen dat ik er wel twintig maal ge weest ben met haring. En wie waren die belanghebbenden? Ik kan niet gelooven dat dit direct belanghebbenden waren. Ik kan u wel zeggen dat de verliohting totaal onvoldoende is. Wanneer het gebeurt, en dat gebeurt nogal dikwijls dat er zes, acht of meer vletten liggen te lossen, dan zijn er maar drie of vier die iets van de be staande verlichting hebben, de rest kan in donker wroeten. In het z.g. haventje liggen soms drie vletten te lossen, waar niet eens één lichtpuntje te vinden is. De lantaarn bij de steiger der Texelsohe boot heb ik nog niet zien branden dit voorjaar. Ik vertrouw dat' het in het belang is van minstens twee honderd menschen als de verlichting aan het havenhoofd grondig verbeterd wordt. Dit is te constateeren elke nacht als het mooi weer is dat er ge- vischt kan worden. Met hartelijken dank voor de plaatsing, teeken ik Hogachtend, C. GILTJES. Wij merken op, dat de heer Woud in de eerstvolgende raadsvergadering over deze aangelegenheid zal interpelleeren, en hoe wel wij wel iets hierover zouden kunnen zeggen, lükt het ons gewenscht niet op deze kwestie vooruit te loopen. Redactie Held. Ort. Bij beschikking van dien minister van defen sie zijn met 2 Mei geplaatst aan boord van Hr. Ms. Nauitilus, de luit. ter zee 2e k'„ A. C. Versendaal, de off. van den M.S.D. 2e kl. W. F. H. Riecker en de off. van gez. 2e kl J. A. Leegsma. Kap.-luit. ter zee W. K. Maurits, die tijde lijk is angewezen voor het bevel van Hr. Ms. politekruiser Nautilus, wordt 1 Mei ontheven van zijn detacheering bij de Hoogere Marine krijgsschool te 's-Gravenhage. Off. van den M.S.D. 2e kl. J. Moerer, die nende aan boord van Hr. Ms. instructieschip van Speyk, wordt overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. mijnenlegger Hydra, die 6 Mei te Nieuwediep wordt in dienst gesteld. OOST-INDIE. Vergund te repatrieeren aan d'en luit. ter zee ie kl. A. R. Meijer en aan den kap. ter zee W. J. Smit en H. E. te WinkeL PENSIOENACTIE ZEEMACHT. In „Het Kegelhuis" te Den Helder verga derden een dezer dagen de oud-marinemannen van vóór 1918. Door de hoofdbestuurders H. J. Hendrikse en P. Staal werd betoogd: Dat het uit de Kamerverslagen blijkt, dat zoowel bij de Regeering als bij de leden der Eerste en Tweede Kamer, veel belangstelling en toewijding is voor een verhooging der, zooalis minister de Geer het noemt, bijzonder lage standpensioenen der oud-marinemannen van vóór 1918; dat zelfs met de ruimste uitkeeringen uit de „Stichting", waaraan sommige staatslieden zich helaas nog krampachtig vasthouden, aan deze gewraakte Instelling het cachet van armenzorg en bedeeling niet kan worden ont nomen, zoolang die uitkeeringen niet geschie den aan alle oud-gepensionneerden der zee macht; dat het droevig, inconsequent verschijnsel is, dat bij htt toekennen van uitgesteld loon aan de ouderen vooraf wordt gevraagd „hoe veel verdient gij er bij", terwijl htin jongere collega's met hun hoogere pensioenen vrijuit gaan; dat van minister Deckers kan worden ver wacht, dat Z.Exc., afgescheiden van de bil lijkheid, het als een zaak van Nationale eer zal beschouwen, nu of ln de nabije toekomst, af doende verbetering te brengen in den arm zaligen pensioentoestand van hen, die onder de moeilijkste omstandigheden, den staat, ln onze koloniën en elders, groote diensten heb ben bewezen. Sprekers zeiden, dat voor ié weduwen van vóór 1909, reëele financieel® verbeteringen zijn oegezegd. Aan de orde werd nog gesteld de vraag, of de weduwen van gepeniaonneerden, die huw den na pensionneering, recht hebben op we- duwenpenaioen. Dit in verband met het feit, dat zij, ongehuwd zijnde, verplicht werden tot storting in het weduwenfonds. CORRESPONDENTIE. H. K. en H. H. uw versjes zijn niet ge schikt voor opname. Red. Held. Crt

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 19