lOHIIH's GiMU HUM I jzz Radio-Programma zzj-j AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. bepalingen: kinderen, die den leeftijd van 16 Jaren nog niet bereikt hebben, hebben geen paspoort noodig dooh kunnen vol staan met een verklaring, opgemaakt door den burgemeester der plaats van inwo ning of door den commissaris der Ka- i- ».oom ouderdom, stnnts- ver meld. Voor kinderen, ouder dan tien MIJNHARDT'* Hoofdpijn-Tabletten 60 oi Laxeer-Tabletten «o Zenuw-Tabletten Staal-Tabletten Maag-Tabletlt n Uit de Land- en Tuinbouwwereld. Pasvisa. ;£",°fdfrdeChMtlachel"uwerii '••■'Vw'w komen voor ffi ApriL dzrtum DINSDAG 93 APRIL. SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 den tolboom. Een paal van Delfland die lr. den weg stond. werd onder groote hoera's door agenten uitgegraven. Na acht uur zijn geen weigeringen meer voorgekomen, doch gingen verschillende chauffeurs met groot geld betalen, ten einde vertraging te veroorzaken. Legen half negen was het verkeer weer normaal en kwamen geen weigeringen meer voor. De Schiedamsche politie regelde het ver keer en zoo werd de file opgelost. Buitenland. HET PROCES TE CHARKOF. VtJf doodvonnissen geglscht. In het proces tegen de Vereeniging ter bevrijding van de Oekraine is de uiterste sociale verdedigingsmaatregel, de dood straf, geëischt tegen de beklaagden Efre- mof. Tsjechofski, Xikofski, Boerdoekofski en Kontsof. De officier verklaarde hierbij, dat hij, gezien het berouw van de beklaag den en de politieke en economische kracht van de sowjetrepubliek, desnoods niet zou persisteeren bij dezen uitersten socialen v erdedigingsmaatregel. DE PAUSELIJKE MUNT. Bij het verdrag van het Lateraan, waarbij de Paus zijn sovereinej rechten op (je Vaticaansche stad terug heeft ge kregen, is ook gestipuleerd, dat de Va ticaansche staat zijn eigen munt mag slaan. Eerstdaags zal daaraan gevolg worden gegeven en zullen er gouden, zilveren en bronzen munten verschijnen met den beeldenaar van Pius XI en de Pauselijke wapens op de keerzijde. Pa pieren geld geeft de Vaticaansche stad niet uit. Trouwens ook de munten zullen alleen curiositeitswaarde hebben. Behalve postzegels, briefkaarten en reproducties van kunstwerken uit de musea is er in de Vaticaansche stad niets te koop, zoo dat zelfs de inwoners zich voor hun dagelijksche inkoopen toch van Italiaanse!) geld zullen moeten blijven bedienen. Men verwacht echter, dat d.e Pauselijke munt veel aftrek bij verzamelaars en bij geloovlgen, die een bezoek aan Rome brengen, zal vinden, zoodat de kas van het Vaticaan er wel bij zal varen, evenals dat trouwens reeds met den verkoop van de postzegels het geval is. OUDE GRAVEN ONTDEKT. Op de Bareln-eilanden. Naar uit Basra gemeld wordt, hebben Amerikaansohe archaeologen in de afge- loopen maanden uitgebreide opgravingen gedaan op de Barein-eilanden in de Per zische Golf. Zij hebben op deze eilanden verschillende graven ontdekt van een tot dusverre onbekend volk, dat zijn stam hoofden placht te begraven te samen met het geheele huishouden. Het onderzoek der grafheuvels liet zien, dat deze steeds vier lagen bevatten. In de eerste laag wa ren de slaven en dienaren begraven, in de tweede de katmeelen, ezels en paarden, in de derde het stamhoofd zelf en in de viede, de bovenste laag, de vrouwen van het stamhoofd. De uitgravingen der heu vels brachten o.m. ook nogi resten van een schrift aan het licht, dat men nog niet heeft kunnen ontcijferen, en dat geacht wordt prae-arabisch te zijn. In Ur, in het Zuiden van Mesopotamië, heeft een Amerikaansche expeditie voor ongeveer twee jaar graven gevonden, waarvan het mogelijk geacht wordt, dat zij aangelegd zijn door mensohen van den zelfden stam. De graven worden prae- sumerisch genoemd. De bij Ur gevonden graven worden toegeschreven aan het oervolk van Babylonië, het oudste cultuur volk der aarde, dat ongeveer 4000 jaar voor Christus leefde. STADS VERBETERING EN -UITLEG TE ROME. Hoe Mussollnl er over denkt. Bloemen-overdaad. Het „RIcemen fonds*. PMSch-ver- keersdrukte. Paasch-nltstnpjes. r—rii—ii I, Bloemen, het ls een onderwerp, dat zich, nu we, niettegenstaande deze laatste herfstige dagen, nog altijd hopen op een groene Paasdh, ais van zelf opdringt, bloemen zijn de laatste jaren onder ons ontegenzeggelijk uitermate populair ge worden. Waren zij, een vijftien, twintig jaar geleden, vooral in de wintermaanden, grootendeels nog een weelde-artikel, dat men zelfs in de huizen der meer welgestel- den slechte bij verjaardagen, diners of andere bijzondere gelegenheden aantrof, -~j!_ <x)fc in het O». - 3K Mussolini heeft Maandag den voorzit tersstoel bekleed op de eerste vergade ring van de commissie van stadsverbete ring en -uitleg te Rome en daarbij in een toespraak zijn denkbeelden over de ver dere ontwikkeling van de stad te kennen gegeven. Naar de Romeinsche cor respondent van de Times aan zijn blad meldt, heeft Mussolini gezegd, dat de leden der commissie geen rekening moe ten houden met het huidige Rome', maar met dat van 1950 of 2000. In 1950 zal de stad waarschijnlijk twee millioen inwoners tellen en 150.000 auto's. Vandaar dat het nieuwe stadsplan op groote schaal ont worpen dient te worden. De stad zal zijn natuurlijken weg van groei en schoonheid vinden door de heuvels en de zee te vol gen. Het toekomstige Rome moet beschik ken over parken, tuinen en speelvelden, terwijl zelfs de dichtstbevolkte wijken van voldoende luoht en licht voorzien moeten worden. Men heeft geklaagd, .dat bij de huidige af- en doorbraken de schilder achtigheid van de stad werd opgeofferd om een ruimen aanblik te versohaffen op het Rome uit den keizertijd. Wat dit be treft, merkte Mussolini op, dat Rome be staat uit ten minste vier verschillende steden. De oommissie staat daarom voor de moeilijke en interessante taak het speciale karakter en doel van elk dezer steden met elkaar in harmonie te bren gen. Het streven van de commissie moet er daarom, volgens Mussolini, meer óp gericht zijn deze architecturale indeeling te bewaren dan te streven naar het be houd van een lokale kleur, die at en toe wansmakelijk, onhygiënisch en onesthe tisch is. Met het behoud van de oude ker ken moet men ook de plechtige monumen ten uit den keizertijd bewaren, voor zoo ver deze de levende getuigenis afleggen van de gedenkwaardige gebeurtenissen tegenwoordig vindt men, koude jaargetij, het geheele jaar door een bloemetje in schier iedere woning. En ook de gewoonte om het „met bloemen te zeg gen" nam zoo toe, dat de gelegenheid niet eens meer bijzonder hoeft te zijn, maar elke gelegenheid, hoe weinig gewichtig en gewoon ook, wordt aangegrepen wat bloe- men te zenden of mee te brengen. W ie ge woon, huiselijk, bij goede vrienden gaat koffiedrinken of middageten, wie iets later dlah gewoonlijk bij zijn eigen weder helft aan tafel komt, neemt haast al uit gewoonte en vanzelfsprekend -wat losse bloemen, onderweg haastig gekocht, mee; het kleinste sigaren- of snoepwinkelttje, dat in een buitenwijk zijn deuren opent, staat op den eersten dag boordevol bloe menmanden van familie, kennissen en leveranciers, het meest bescheiden! violistje of piamstje in een achteraf-café ontkomt "niet aan bloemenhuldes van pa troon of klanten én als hij er langer dan enkele maandien zijn neger- en andere moderne deunen heeft afgestreken of iieergetokkeld!En hij de wat grootere of meer zeldzame gebeurtenissen, zooals bruiloften, jubilea en begrafenissen, kan men tegenwoordig wel van een bloemen- lawine spreken. Met vrachtwagens tege lijk, men kon het nog dezer dagen zien b;1 het zooveel-jarig jubileum van de kleerenzaak van Kreymborg op heit Ko ningsplein, werden Flora's kinderen in allerlei vorm aangevoerd. Ongetwijfeld steekt in deze overdaad een., ongezond element, is zij idiikwijis een teeken van kleinzielige hoogdoenerjj aan de zijde 'dei- gevers; de een wil niet voor den ander onder doen, een ieder hoopt dat zooveel mogelijk mensohen het aangehechte kaartje zuilen lezen en vervolgens paf zullen staan van de vorstelijke royaliteit van den schenkerlEen aantal men sohen nu hebben zich reeds geruimen tijd over de hieruit voortvloeiende onproduc tieve geldverspilling min of meer geër gerd en op middelen gezonnen om de al tlus aan een nuttelooze bloemen-overdaad fbestede bedragen tot beter en meer opbou wende doeleinden te doen strekken en de schenkers hij bovengenoemde gelegen heden daardoor tevens gelegenheid te geven op „waardiger wijze uiting te geven aan de gevoelens van liefde, waardeering huildle en vriendschap". Tot dit doel werd een vereeniging opgericht, „Het Bloemen- fonds", dat op enkele klinkende namen 'in het 'bestuur kan bogen, en waarvan het streven een dezer dagen in een persconfe rentie door dien vice-voorzitter werd uit eengezet. Dat streven is op zichzelf zeker sympathiek: met de, naar men hoopt en verwacht, dOor de propaganda der ver eeniging „vrijkomende" gelden wil men ouden van dagen van alle gezindten, in 't bijzonder de invaliden onder hen, steu nen aan goede foningen goede verpleging enz. enz. helpen. Als een der middelen, waarmede men het doel naderbij wil ko men wordt o.a. genoemd: 'het propageeren van het dienkbeelöl om onder rouwadver tenties de woorden te plaatsen: „inplöats van bloemen gelieve men het bloemen- fonds te gedlenken". In gevallen dat men hetzij hij sterfgevallen, hetzij, bij jubilea, het advies der vereeniging wil volgen, zou dan aan de betrokkenen een artistiek album gegeven kunnen worden, waarin de namen van de schenkers worden vermeld, evenwel zonder het bedrag van de gift Een en ander, het zij met alle eerbied voor het goede doel en voor de betrokken klinkende namen gezegd! doet wonder lijk aan en kan als teeken gelden van de wijze waarop men soms op laag water pbilantroplsche spijkers zoekt! Zeker: er is hier, bij bloemenhuldes, veelal over daad, die niemand schaadt, die fleurig aandoet enonze tuinbouw ten goede komt En oude lieden-steun moet en kan gevonden worden langs royaler, eenvou diger en algemeener wegen. En als men dan toch iets in deze bloe- menfondsrichting wil doen, waarom dan niet )>egomnien met b.v. lang niet zulke onschuldige ovendaden alsde onnoo- dig vele wijnen en dranken bij allerlei officie el e feestmaaltijden? Zooiets als een Champagne-fonds. Een enkele flesch, nu ja.... Maar, als men eens onder de menu's liet drukken: Jn plaats van nog een derde flesch gelieve men het Champagne-fonds te gedenken?" benoemen zal en een eind maken aan het ongeloo f- lijke inkt-vergieten dat deze zaak reeds geëischt heeft en nog steeds eiaoht. Houden we ons liever, nu half Am sterdam Paasoh-uitetapjes beraamt en een goed deel van - de provincie, omgekeerd, over een reisje naar Amsterdam denkt, aan onze omstreken, aan 'het verkeer, in alle geval aan dingen die ver af zijn van de politieke plankenlucht De Paasch-ver- keersdrufcte staat voor den boeg en men bereidt er zich, terwijl ik dit söhri|f, aan alle kanten op voor.De tram doet het met het in gereedheid 'brengen van een aantal extra bijwagens, de taxi-onder- némingen brengen hun wagen-materiaal op zoo hoog mogelijk peil, en de verkeers politie laat een extra hoeveelheid witte handschoenen en wit-zwarte manchetten wassohenWat we aan verkeerspro blemen hebben zal deze komende dagen wel dik onderstreept voor den dag komen. En ze zullen ons weer eens extra inge wikkeld en moeilijk oplosbaar voorkomen, vooral in de binnenstad. Waardoor we dan meteen gelegenheid krijgen onze voor ouders weer eens te benijden, die zulke zaker^. ja, ook zij hadden, op hunne wijze, hun verkeersproblemen 1 heel wat eenvoudiger en radicaler oplosten. Zoo oordeelden bjv. de Hoeren van de Geregte in het midden der zeventiende eeuw onze straten en stegen „mits haere engte onbe- quaem om beredlen te worden, althans met karossen en kaüessen" en „tot voorkomin- ge van meerder ongelucke" vaardigden zij dan ook een verbod uit, dat het rijden in of door de stad met dergelijke voertuigen geheel en al verbod. Alleen als mien van buiten kwam werd het toegestaan, regel recht, langs den kortsten weg, naar zijn huis te rijden. Later werd dit algeheele verbod wat verzacht; er mocht gereden worden maar alleen stapvoets. Nog later, - - maar tien schreef men al 1740 kon den de ingezetenen „houdende karssen, kalessen, herlijnen, srwemmerS of andere over-te toe-rijtuigen,, hebbende een bok voorop tot zitting van een knecht" een rij vergunning voor f 25.per jaar kloopen. Alleen doktersboven de 40 jaar, wa ren daarvan vrijgesteld! Benijdenswaardige eenvoud van stede lijke verkeers-wetgeviijg! Wat hebben wij slechts eien kleinne twee honderd jaar later, niet te worstelen met allerlei in gewikkelde bepalingen; met ééji-rkhting- verkeer, uren waarop wel en die waarop niet in een bepaalde straat gereden mag worden, maximum-snelheden, standplaat sen voor taxi's, parkeerruimten en wat dies meer zij! tii utli.e 60 oi 76 ot 90 ot 75 o. glMen deze verklaring een PM- jaren, moet op deze ve-^^eld foto worden opgep aai, JO VO WVLUVU door genoemden overheidspersoon. Frankrijk: paspoort geldig zonder visum. WUIl... Groot-Brittannlë en Ierland: geen vt surn. Voor de Britsche dominions en de meeste Britsche bezittingen ls evenmin een visum noodig. Italië; geen visum. Nederlandsche vreemdelingenpaspoorten, moeten voor zien worden van een visum. Kosten f 6. Luxemburg: zelfde als België. Noorwegen: geen visum. Zweden: geen visum. Voor faimiliepas- poort kinderen niet ouder dan 16 jaar. Zwitserland: geen visum. Kosten van vernieuwing (voor alle lan den) 1.50. 5.30 Concert door het Omroeporke»t. 5-JV 6.30 Vaz Dia». Koersen. 7.00—8.00 Concert op twee vleugels door Géza Frid en Maurice van Ijzer, m.m.v. Julje a Stuers (zang), Jan Govers (begel.), 8.009,00 Grammofoonpl. 9.0011.00 Marke Weber en zijn orkest. 10.00 Persber. 11012.00 Grammofoon®!. Daarna ZONDAG ao APRIL. Hilversum, 1071 M. 9.00 VARA. Orgelspel. 9.30 Ir. R. A. Gorter: Beantwoording ingeko men brieven en afscheid. 9.45 VARA. Mededeelingeni. 9.48 VARA. Declamatie door P. A. Begeer. 10.15 VARA. Orgelspel. 10.30 VPRO. Kerkuitz. vanuit het Gebouw v. d. Ned. Prot. Bond te Bloemendaal. 12.0112.45 AVRO. Paaschklokken bespeeld door den beiaardier Toon van Balkom. 12.451.15 AVRO. Mevr. H. M. Content Hofstede: „De Passiespelen te Oberammer- gau". 1.152.00 Concert. AVRO-Octet. 2.002.30 AVRO-Boekenhalfuurtje. Voortzetting concert. 3.304.00 AVRO-Grammofoonmuziek. 4 004.30 Kommer Kleyn„Rozeroode Rozen" v.an C. M. van Hille—JGaerthé, 4 305.00 Sportuitsl. Vaz Dias en grammo foon pL 5.00 VARA (Golfl. 298 M.) Grammofoonpl. 5.15 VARA. Korte toespraak door Willem van Capellfen. 5.20 VARA. Kinderuurtje. 6.00 Concert. VARA-Orkest. 7.308.00 AVRO. Grammofoonpl. ?.oo Tijdsein, pers- en sportnieuws. .15 Vocaal en Instrumentaal Paaschconcert. Het Versterkte Omroep-Orkest; Di Moorlag (sopraan), Suze Luger (abt)Jac. v. Kem pen (tenor). In de pauze: Harp-recital door Rosa Spier. Na afloop van het concert: Grammofoonpl. 12.00 Sluiting. 11.0012.00 Huizen, 1875 M. (Jitsl. KRO-Uitz. 0.159.30 Grammofoonpl. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.15—1.15 Concert. KRO-Trio. 1.152.oo Grammofoonpl: _iUO3.00 Vrouwenuurtje. H.vu4.40 Grammofoonpl. 4.40—6.00 Debutanten-uurtje. Nico Schuurman (piano), Willem Hessimg (bar-bariton). 6.016.15 Nieuwsber. in het Esperanto. 6.156.45 Grammofoonpl. 6.457.15 W. A. A. Grül: „Weergave-kwaliteit van de moderne ontvanginstallatie". 7.157.45 Pater Jucundus Bouwman O.F.M.: „De ontwikkeling van de woning bij de ver schillende volken onder den invloed van het klimaat". 9.009.30 Concert door het KRO-Orkest. 9.3010.30 Uitz. vanuit het Concertgebouw te Hengelo: Hemgelosch Dubbelmannenkwar- tet en jongenskoor, Muziekvereen. „De Een dracht". Spreker: Mr. Dr. Jan Willem Schneider: „Twentsche Humor". 10.30—11.00 Vervolg concert KRO-Orkest. 12.00 Tijdsein en sluiting. De lente op komstEn aanstonds gaan we ook weer piekeren over het feit, dat we een stad zonder omstreken zijn. dat'het ons beloofde groote bosoh bij de Nieuwe Meer er nog niet is, bosch, dat in de toekomst misschien eenige vergoe ding zal geven voor dat gemis. Ook dat was vroeger anders, gedeeltelijk omdat toen inderdaad, dicht bij huis, nog lommer rijke lustwaranden waren, gedeeltelijk ook zeker omdat mengauw tevreden was en b.v. de hoogdravende dichterlijke lofzangen kon neerschrijven, gezeten in zijn theetuin aan den Overtoom, waarin de trekschuit voorbii voer: „De snelle trekschuit vliegt langs (zijnen groenen zoom, Dat 't water bruist en schijnt een (edbo weer te geven".. Nu stappen we, met deze Paasdh, 'met de keerende lente van 1930, op dienzelfden Overtoom in een touring-car, die ons voor enkele guldens heen en weer naar Arn hem, Oosterbeek, Veluwe, Betuwe, enz enz, een dag-uitstapje laat maken en be treuren we het alleen, dat 't "vliegen toch nog altijd vrij duui- is.Anders waren we nog liever even per K.L.M., die juist weer haar uitgebreide zomerdienst Instel de, naar Londen en Parijs, of een van onize andere,, zwierige „omstreken" een Paasch-bezoek gaan brengen. Huizen, 1875 M. Uit si. NCRV-Uitz. 7.309.20 NCRV. Morgenwijding. Bespeling van de klokken van het Kon. Paleis te Am sterdam. Bariton, en kerkorgel. 10.25 KRO. Klokgelui. 10.30 Uitzending der Hoogmis opgedragen in de H. Hart-kerk te Utrecht, ca. 12.0012.30 KRO. Grammofoonpl. 12.301.30 KRO. Concert door KRO-Trio. 1.302.00 Alex Paulaen: „Paschen in Moscou". 2.00—2.30 KRO. Literair halfuurtje. KRO. 2.304.10 Concert door de Arnh. Or- kestvereen. 4.104.30 KRO. Grammofoonpl. 4.30—5.00 KRO. Ziekenhalfuurtje. 5.00 NCRV. Kerkdienst vanuit de Geref, Kerk (Noorderkerk) te Leeuwarden. 7.307.55 KRO. Piet Kasteel 7.558.05 KRO. Voetbaluitsl. 8.0510.35 Concert door KRO-Orkest m.m.v. solisten. 10.3511.00 KRO. Epiloog door Klein Koor. MAANDAG ai APRIL. Hilversum, 398 M. Na 1 uur: 1071 M. 9.0010.15 Grammofoonpl. 10.30 VPRO. Kerkuitz. vanuit de Remonstrant- sche Kerk te Amsterdam. 12.00—2.00 Concert. AVRO-Kwintet. 2.00—2.30 J. J. Hens: „Amateurfoto,grafie". 2.304.30 Concert. 4.305.00 Sportuitsl. en grammofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.45 Grammofoonpl. 6-457.IS Tooneelhalfuurtje. Aniton Verheven: „Iets over Zuid-Afrikaansch Tooneel". 7.45 Grammofoonpl. 8.00 Tijdsein. Pers- en sportnieuw». 8.15 „Polenbloed". Operette van Leo Stein. Muziek van O. Nedbal. Na afloop: Grammo foonpl. Bij bloemen en champagne heeft overi gens, sinds mijn vorig schrijven, de jeune premier van het Leidsche plein zijn eerste, 12H-jarig jubilé op de planken gevierd, en gaat mevr. Mann-Bouwmeester weldra haar zooveelste dito vieren, niet op de planken, maar als onze nog altijd jeugdige thans 80-jarige tooneel-grootmeesteresse in ruste, met een receptie en diner in het Carlton-hotel, dat, na de reorganisatie de laatste maanden alles wat er aan mondaine festiviteiten in de hoofdstad voorvalt, bin nen zijn zalen weet te trekken.Ik ver meld deze dingen, evenals het feit, dat de voordracht vóór vaste bespeler van den Stadsschouwburg, thans verschenen is in den vorm van een meerderheids-nota pro- Voor toelating en tijdelijk verblijf in hot buitenland moeten Nederlandsche staats burgers voorzien zijn van een geldig112.00 Sluiting, paspoort, al of niet voorzien van een visum; voor sommige landen is inplaats Huizen, 1875 M. van een paspoort een bewijs van Neder- Uitsj NCRV-Uitz. 1 anderschap voldoende. 9.50 Kerkdienst vanuit de Vrije Evang. Kerk Welke landen wel en geen visuim te Apeldoorn. eischen en welke bepalingen over het al- 12.30—2.00 Orgelconcert door Jan Zwart, gemeen van belang zijn vindt men In 2.003.30 Concert door Chr. Meisjeskoor onderstaande lijst vermeld. Het Harpje". De kosten van een paspoort bedragen 3.30—4.00 Grammofoonpl 2.voor Nederlanders en 3.- voor4-«^5 W.jdingsuur. H. L. Golterman (or uit dat giorietijdperk Het opruimen van I Saalborn, en een minderheids-nota nro- enke e kleine woonhuizen heeft reeds den Verkade, slechts in het voorbitoaan plaBÜscheD aanblik van de zeven henve- ik U „u eenmaal K h* ta len hersteld, die vrijwel verloren was ge- stormloop op het leidsche olein niJt d" vervlogen eeuwen. waar„p de Baad de uitverkorene dilïïttffl buitenlanders. Geldigheidsduur twee jaar. Voor man, vrouw en kinderen (niet ouder dan 15 jaar) worden famlliepassen 'ïitgereikt, die eveneens 2.50 kosten. Het familiepaspoort is in vrijwel alle landen erkend. Voor landgenooten, dlo van Nederland uit met een Nederlandsche boot naar Ned.- Indië reizen is geen paspoort noodig, doch wel gewensoht, wij] men anders onderweg de boot niet kan verlaten. In plaats van paspoort, is ook een bewijs van Nederlan derschap te gebruiken. Voor toelating In de verschillende lan den ls noodig: België: geen visum: in plaats van pas poort is ook een bewijs van Nederlander schap geldig. Kinderen niet ouder dan 15 jaar mogen reizen op een familiepaspoort, voorzien van een, door het gemeentebe stuur der woonplaats gestempelde, foto der oudera De geldigheidsduur ls vijf jaar. Denemarken: geen visum. Dultschland: geen visum. Voor reizi gers naar Duitsohland gelden nog deze gel), Co van. der Mark (sopraan), Ella de Stoppelaar Blijdesteyn (alt), G. Eykeniduyn (lector). 5.155.30 Grammofoonpl. 5 307.00 Cantate „De Opstanding" van S. Neukomm. Chr. Gem. Koor „Con Amore". Chr. Radio-Orkest. Di Moorlag (sopraan), Theo de Vries (tenor), Hendrik Koning (bas) 7.008.00 Concert. Mevr. A. Reclaire (mezzo sopraan), mej. T. Buchler (plano). 8.00—9.00 Concert 'door de Arnhemsche Or- kestvereen. o. 1. v. H. J. Manks. 9.00—9.30 P. J. Rlsseeuw: „Vergiffenis", een Paaschnovellle, door Q. A de Ridder. 9-3010.15 Vervolg concert. 10.1510.25 Persber. 10.2511.00 Grammofoonpl. Hilversum, 298 M. Na 6 uur: 1071 M. Na 6 uur: 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.00—a.oo Concert. AVRO-Kwintet. 2.00—2.30 Grammofoonpl. 2.304 00 Aansl. van het Rembrandt-Theater te A'dam. 4.00s.oo Concert. Ali Baartseheer (piano), Annie Hol (sopraan). EEN ZONDERLING BESLUIT. Bij de Instelling een er staat- eommissie voor de bestudeering der landbouwcrisis. Het Hbl. schrijft: Het besluit van de regeering, om een staatscommissie in te stellen, wier taak het zal zijn „na te gaan, welke maatrege len getroifen kupnen worden in verband met den oogenblikkelijken toestand van land- en tuinbouw", doet al zéér zonder ling aan! I11 de eerste plaats het ieit, dat de be grippen „staatscommissie" en „oogenblik- kelijk" elkander gemeenlijk zeer slecht verstaan, zoodat men moet vreezen, dat de toestand, waarin land- en tui»V>vivi zullen verkeeren wanneer later het rap port der commissie zal verschijnen, niet meer van dit oogenblik zal zijn maar nóg hopeloozer! Want staatscommissies zijn, behalve gemakkelijke kapstokken voor ministers, die met een „quaestie" zitten, logge en traag-functioneerende lichamen, wier arbeid lang, héél lang, op zich kan laten wachten, men denke b.v. aan het onlangs gepubliceerde rapport der commissie-Haffmans. Het was be paald een verrassing, want haar bestaan was bijna vergeten na 4V2 jaar! En juist nu, waar het de crisis geldt, is spoed een éérste vereischte, om te voorkomen, dat de patiënt sterft, terwijl de dokters deli- bereerén. Maar in de tweede plaats zouden wij de vraag willen stellen: is de tegenwoordige minister zélf wellicht het spoor bijster ge- raakt in een doolhof van staatscommis sies? Herinnert hij zich niet, dat zijn ambtsvoorganger ongeveer anderhalf jaar geleden een commissie instelde onder voorzitterschap van zijn tegenwoordigen ambtgenoot Deckers, die tot taak kreeg, de vraag te beantwoorden: le. of, en zoo ja, in hoeverre en door welke oorzaken in den land- en tuinbouw een wanverhouding bestaat tusschen de bodemprijzen en productiekosten eener- zjjds en de opbrengst der producten anderzijds, en 2e. of, en zoo ja, In hoeverre het moge lijk is, in die verhouding een verbetering te brengen. Na haar installatie is van die commissie niets meer vernomen, behalve.... datmr. Deckers' bij zijn benoeming tot minister van Defensie, als voorzitter is vervangen door den heer Ebels. Ons ontgaat het verschil tusschen de opdrachten dezer beide commissies, zoo dat de vraag voor de hand ligt, waarom deze heele nieuwe commissie eigenlijk moet worden ingesteld. Zij is 0. i. volko men overbodig na en naast de oie.-Ebels, waarvan zij slechts een jongere imitatie is! Want men kan niet aannemen, dat de minister door dezen stap heeft bedoeld, de eie.-Ebels op een zeer ongewone wijze zijn misnoegen te kennen te geven over nare langzaamheid of wel haar aan te sporen tot grootere activiteit in wedloop met haar jongere zuster Een derde opmerking, die wij zouden villen maken, is wij herhalen wat wij 1 langs schreven dat wat deze twee conmnssies te doen kregen, zou moeten nehóoren te geschieden niet door een aantal heterogene en verspreide oommis- en toe eens bij elkaar .wuicu, maar door een departement van Landbouw met een staf van deskundigen» onder directe leiding van een Direoteur- Generaall Neen, dit besluit van de regeering kun nen wij niet anders qualiflceeren dan hoogst zonderling.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6