HET GEHEIM VAN DE LOLA I S. A. KaNNEWASSER 4 ZN. Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. Nr. 0797. EERSTE BLAD DONDERDAG 24 APRIL 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Bureau: Ktnlngstraat 29 Telefoon: 80 en 412 Het Vloottractaat onderteekend en de conferentie ge sloten. - Greote monarchistische betoogingen in Spanje. - De nationalistische beweging in Britsch-Indië. - Wijzi ging van de immigratie-wet der Ver. Staten. FE UILLETON De nationalistische beweging in Britsch-indië. Opnieuw ongeregeldheden Bombay. te Het oproer te Chittagong. Weer een botsing te Chittagong. Onthulling gedenkteeken voor Juliana van Stolberg. Komt Tobral co aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN I111 VOLLEDIGE GARANTIE!! Rede ctr. J. Th. de Visser. (Slot volgt). HELDERSCHE COURANT Uitgave N.V. Drukkerij v/h 0. DE BOER JR. Binedagaiprgen had d« slotzitting der vlooteonferentie plaat», MaciDonald, de Engeleohe minister-presi dent, die de oonferentie geleid heeft, deel de mee dat de volgende conferentie in (het jaar 1935 zou plaats vinden, tenzij zieh bizonder gelukkige omstandigheden voordoen, die haar niet noodig maken. Wanneer nu nog alle parlementen het Dinsdag onderteekende vloottractaat ge ratificeerd hebben, kan het nieuwe in strument tot beperking der krijgstoerus tingen ter zee, in werking treden. Alexan- der, de eerste Lord der Britsche admira liteit, heeft gezegd over deze conferentie, dat zij, naar den maatstaf van vroegere pogingen, een „hij kans phenomenalen vooruitgang" verwezenlijkt heeft, aange zien zij de vlootprogramma's van de drie voornaamste zeemogendheden alles bij, 'n besnoeid heeft met ruim 500.009 ton aan kruisers, torpedojagers en duikbooten, die anders op stapel gezet zouden zijn; dat zij een vlootvaoantie voor kapitale schepen, die voor vervanging aan de beurt kwamen, heeft ingesteld en dat zij een verschiet voor nader overleg tot her ziening en beperking in 1935 openlaat. MaoDonaid was niet minder optimis tisch gestemd ten opzichte van de resul taten van deze oonferentie, toen hij o. m. bij de sluiting zeide: Wij scheiden thans in een geest van actieve welwillendheid. In vergelijking met Washington en Genève hebben wij groote vorderingen gemaakt. Wij hebben aangetoond, dat de bedreiging van de bewapening door een verdrag terzijde ge steld kan worden. Het drie mogendheden- verdrag was volgens MaoDonaid een zeer groot succes. De Fransche gedelegeerden hadden het hoofd moeten bieden aan ver scheidene politieke afleidingen. MaoDo naid betreurde het, dat Grandi afwezig was en voegde hieraan toe, dat de Ita lianen een moeilijke taak te vervullen hadden, doch dat zij' op alle manieren hun hulp hadden verleend, ofschoon zij niet üi een bespreking hunner cijfers konden treden. Hoopvol waren ook de woorden die Stimson, de Amerikaansche gedelegeer de sprak. Hij zeide o.a.: Amerika gelooft dat de beperking van de bewapening bij wederzijdsche over eenkomst de meest doeltreffende methode is om het vertrouwen der volken in hun wederkeerige vredelievende bedoelingen te vergrooten, terwijl de beperking van de vlootbewapeningen aan de wereld het grootste vertrouwen geeft in de mogelijk heid tot regeling van internationale quaesties met vredelievende middelen. De gedelegeerden van Frankrijk, Italië en Japan waren tenslotte niet minder te vreden over het bereikte resultaat en wanneer men daarop afging zou men veronderstellen dat de vrede voorgoed verzekerd was, maar zoover zijn we nog niet. Tot een oplossing van het geschil tusschen Italië en Frankrijk is het niet gekomen, zoodat van een vijfmogend- heden-verdrag geen sprake kon zijn en daarvoor was de conferentie toch belegd. Doch laat ons bij de oprimistische klan ken peen pessimistische doen hooren en het beste hopen van de bereikte resul taten. êmw De oonferentie heeft juist drie maan den geduurd. Zij werd op 21 Januari met een toespraak van koning George ge opend. Op den eersten Paaschdag heeft in de arena voor stierengevechten te Madrid de sinds weken aangekondigde groote monarchistische betooging plaats gehad, waaraan ongeveer 25 dui zend menschen deelnamen. Uit Madrid werd aan het Berliner Ta- geblatt geseind, dat vertegenwoordigers uit alle klassen der maatschappij versche nen waren. Men zag niet alleen vertegen woordigers der aristocratie en ambtena ren, maar ook tal van ambtenaren en zeer vele vrouwen bevonden zich onder de be- toogers. Een vijftal sprekers voerden het woord. Van. beteekenis was de redevoering van Doiooechea, den gewezen minister van binnenlandsche zaken, die het bewijs trachtte te leveren dat de monarchie van beteekenis is zoowel voor de demooratie als voor de ontwikkeling van 't socialisme. De oorr. van het Berliner Tageblatt meent dat het pleit thans voorloopig door de monarchisten is gewonnen, aangezien de republikeinen verzuimd hebben ge bruik te maken van de gunstige gelegen heden, die hun tijdens de eerste weken ■werden geboden. Gandhi heeft omtrent de gebeurte nissen te Chittagong op tot hem gerichte vragen verklaard, dat hij deze als zeer ernstig beschouwt, daar zij niet als de onlusten te Calcutta en Karachi op zich zelf staande gebeurtenissen vormen. Hoewel de toestand ernstig is, zal hij niet afzien van het voortzetten van zijn veld tocht. Zoolang het Britsche volk het In dische volk een ongewenschte heerschap pij blijft opleggen, is deze Britsche heer schappij onwettig. Op een Alindisch Moslimsch congres voor Palestijnsche aangelegenheden, dat te Bombay gehouden is, heeft de voorzit ter Maulvi Mahomed Yakub, na een ori- tiek op het Britsch beleid in Palestina, met nadruk den staf gebroken over Gandhi's beweging voor burgerongehoor zaamheid. Hij zeide dat zij tot doel had een meerderheid over een minderheid van de Indische bevolking te laten bazen. Tusschen de vertegenwoordigers van de Britsche regeering en van de Ohinee- sche regeering, de regeering van Nan king, is op Goeden Vrijdag, de overeen komst geteekend, waarbij Wei-Ha i- Wei inChineesoh tiezitterug- keert. Het Hbl. schrijft naar aanleiding daar van o. m.: Wei-Hai-Wei, aan de kust van Sjant- oeng, was een zoogenaamd pachtgebied, ;waar de Britten een maritiem station hadden gevestigd. De bezetting van Wei- Hai-Wei dateert uit den tijd toen de groote mogendheden er op uit waren oin zich in China steunpunten te verschaf fen, vooral ook voor hun poli-expansie in het zoo zeer verzwakte China. Deze vrijwillig» afstand is wel een zeer dui delijk bewijs van de groot© verandering in de houding van de Britsche regeering tegenover China #n van haar verlangen, de positie der nationalistische regeering te versterken en de betrekkingen met deze door een tegemoetkomende houding te verbeteren. m Uit Washington werd Dinsdag gemeld dat de Senaat met 39 tegen 81 stemmen een amendement van den repu blikein Norbeck heeft aangenomen, dat de clausule inzake de nationale herkomst ter beperking der immigratie opheft. Dit systeem was op 1 Juli 1929 in werking getreden. Het amendement vermindert de jaar- lijksche immigratie uit de Europeesche landen van 150.000 tot 120.000, doch voor ziet in de oude quota-basis. Duitschland en Skandinavië ontvangen daardoor een grooter percentage in de totale immigra tie. President Hoover had de clausule in zake de nationale herkomst aanbevolen. WliklAM &B QVEWX *0 „Het was Archor, die het dulvelsche Plan bedacht heeft, omdat hij bang was, «at gij in Londen waart gekomen, om hem te zoeken", antwoordde Ollnto in zijn ge broken Engelsoh. Daarop vervolgde hij zenuwachtig-woedend: „Nu ik weet, waar om men mijn Armida heeft vennoord, zal ik de waarheid openbaren en niemand sparen. Sedert uw vertrek uit Schotland, mijnheer, ben ik te Dumfries geweest en heb tal van feiten ontdekt, die bewijzen, eei°u ?ndere reden. alleen a *C0U1*t bekend kon wezen deze èn aan Armida èn aan mij afzonderlijk itffcÏUfC\re^n- m ont^od ons tege- lhkertljd naar Rannoch, ten einde ons een of andere geheime opdracht te geven. De brief, welke aan mij was geadresseerd weid onderschept enkwarnRS handen - waarschijnlijk ln bezit van een geheimen agent van baron Oberg die Leithcourt's doen en laten voortdurend Het bespieden. Nieuwsgierig te vernemen wat Leithcourt mij te vertellen had gri meerde de spion zich, om zoodoende'voor mij door te gaan. Hij vertrok werkelijk naar Rannooh, zooals wij allen weten. Armide, die den brief buiten mijn mede weten had ontvangen, vertrok naar Schot land'. Wat te Rannoch plaats heeft ge- S'epen, valt niet met zekerheid te zeggen. et schijnt evenwel, dat Leithcourt ge woon was op die plek te vertoeven, ten emde aldaar een geheime samenkomst met Chater te hebben. Deze hield zioh ln een onaanzienlijk iogement te Dumfrie© ver- De beramers van het plan schenen de bedoeling te hebben de verdenking van de misdaad op Leithcourt te doen vallen. Waar èn Armide èn ik kennis droegen van het bestaan van de dievenbende, was het van veel belang voor de schurken, dat wij van het tooneel zouden verdwijnen daar de politie achterdocht begon te koes teren. De ongelukkige Armide was dus ten doode opgeschreven, terwijl mijn dubbel ganger zijn nieuwsgierigheid, of ijver voor de belangen van den baron, mede met den dood moest 'boeten. Belden vielen dus als slachtoffer". „Van wien?" „Niet van Chater, want die was den avond van de treurige gebeurtenis te Londen". „Van Woodroffe dan?" vroeg Jack. „Zonder.twijfel. Alles was even vernuf tig bedacht. Niemand dan hij had belang bij ons stilzwijgen, want in dienzelfden helschen stoel te Lambeth vond Jacob Moser, de diamanthandelaar van Hatton Garden, den dood; dit was een misdaad, waarvan niemand zijner vrienden kennis droeg en waaraan geen hunner mede plichtig was. Hij was het dus, die ons dep brief schreef en het deed voorkomen alsof Leithcourt ons uitnoodigde. Begunstigd door de duisternis kon hij zoodoende zijn slag slaan", voegde hij' er bitter bij. „Daar bij kwam, dat hij vreesde, dat wij mijnheer Gregg de waarheid zouden zeggen". „Dit alles heb je zeker niet aan de politie medegedeeld?" „Dat durfde ik niet, mijnheer. Werke lijk, hoe minder de politie van deze zaak te weten komt, hoe 'beter, anders zou juf frouw Muriel bovendien moeten boeten voor de inhaligheid en schraapzucht van haar vader". „Ja", zei Jack. „Dat is waar, Olinto. De politie moet van alles onkundig blijven. Wij dienen zelf onze voorzorgsmaatrege len t© nemen. Wie was het dis de» aan- •lag op mijn lsvsa pleegde?" Te Bombay kwamen Dinsdag bij het zoutwinnen door aanhangen» van Gandhi opnieuw ongeregeldheden voor, waarbij 3 përsonen gewond werden. De politie trachtte tevergeefs de aanhangers van Gandhi, die de zoutwinners ter bescher ming omringden, te doorbreken. Te Bom bay werden Dinsdag weder verscheidene personen wegens schending van het zout monopolie veroordeeld. Tijdens de zittin gen had zich voor het gerechtsgebouw een menigte verzameld. Tot botsingen is het hier echter niet gekomen. Volgens nadere berichten uit Calcutta, hebben ongeveer zestig man aan den aanval op de wapenopslagplaatsen te Chittagong in Bengalen deelgenomen. Men gelooft dat het meerendeel hunner naar de bergen de wijk genomen beeft en zich daar schuil houdt. Br zijn pa trouilles uitgezonden om hen op te sporen. Er werden na den aanval een geweer, 20 revolvers, 56 musketten en een hoe veelheid schietvoorraad vermist, die ver moedelijk door de oproerlingen meege nomen zijn. Er zijn vijf man in hechtenis genomen, van wie men aanneemt dat zij, tot de bende behoorden. De distriotsmagistraat van Chittagong verklaart dat nu alles rustig is. Vier auto's die bij' den aanval dienst hadden gedaan, zijn teruggevonden. Bij huiszoekingen zijn ook vijf kanonnetje» in beslag genomen. Een telegram uit Simla behelst dat de aanslag zonder twijfel uit is gegaan van de terroristische organisatie in Bengalen, die het tijdstip van de beweging voor burgerongehoorzaamheid geschikt achtte om haar slag te slaan. Van andere zijde wordt gemeld dat het oproer goed voorbereid was. De opstan delingen waren in- uniform verkleed, chloroformeerden de beambten van het telefoon- 'en telegraafkantoor en staken vervolgens het gebouw in brand. Hier door werden alle telegrafische verbindin gen verbroken. De draden werden boven dien op drie plaatsen doorgesneden. Van het telegraafkantoor begaven de opstandelingen zich naar den spoorweg- wachtpost, waar een als officier verkleed opstandeling naar de wacht ging. Voor dat de wacht begreep wat er gebeurde, was zij door de opstandelingen neerge schoten. De opstandelingen schoten daar op den dienstdoenden commandant neer en begaven zich toen naar het politie- depot, dat op dezelfde wijze werd overval len en geplunderd. Naar thans vaststaat zijn bij de onlusten negen menschen, onder wie twee Euro peanen, omgekomen. Vier verdachten, die betrokken waren bij den overval te Chittagong, zouden gisteren in een dorpje in de nabijheid gearresteerd worden. De mannen open den uit een hinderlaag bij het station het vuur en hebben 5 Inlandsche politie mannen gewond en een treinbeambte gedood. Zij zijn ontkomen. Te Karachi zijn meer dan 60 lieden ziek geworden door gebruik van onwet tig verkregen zout, dat volgens een steek proef niet voor consumptie geschikt bleek. 'I De correspondent van de British United Press te Calcutta deelt mede, dat bericht is ontvangen, dat nabij de belangrijke havenplaats Chittagong weer een gevecht 'tusschen politie en inlanders heeft plaats gehad, waarbij zeven mensohen zijn ge dood. Bij een vervolging van de bedrijvers van den aanslag te Chittagong is het gisteren tot een gevecht gekomen tus schen de politietroepen en de vervolg' den, van wie er 12 gedood en 2 ernstig, gewond werden. Ongeveer 40 man kon den nog ontsnappen. „Natuurlijk: Woodroffel" „Dus de schurk is blijkbaar uit Rusland teruggekeerd?" „Hij is mijnheer Gregg op den voet ge volgd. Markoff, een van de meest geslepen spionnen van baron Oberg vergezelde hem". Eerst dan herinnerde ik mij, dat de man, dien ik op den bewusten avond van den aanslag had herkend, dezelfde was, dien ik heen en weder had zien drentelen ln de antichambre van het paleis van den „Beul van Finland". De twee sohurken waren te Londen gekomen, met de bedoe ling mij het leven te benemen, daar zij vreesden, dat ik zou openbaren wat ik wist. „Ik veronderstel, dat juffrouw Leith court u de geschiedenis van het jacht zal hebben verteld", ging Olinto voort. „Zoo doende weet u dus op welke wijze ik ln de aangelegenheid ^verd betrokken. U zult dan ook volkomen begrijpen, waarom ik tot heden bezwaar maakte u eenlge inlich ting te verstrekken". „Ja", antwoordde lk, „juffrouw Leith court heeft mij veel, doch niet alles ver teld. Ik weet bijvoorbeeld nog niet waar om zij met haar vader uit Schotland is gevlucht". „Dan zal Ik het u zeggen", zei Muriel haastig. „Mijn vader wantrouwde Wood roffe en verdacht 'hem den dubbelen moord te hebben gepleegd. Hij wist, dat Woodroffe zich van zijn vroegere vrien den afgescheiden en met Oberg verbon den had. Nog steeds wachtte mijn vader op een gunstige gelegenheid' Elma uit Finland te doen ontvluchten. Toen Wood roffe dien bewusten avond te Rannoch verscheen en mijn vader hem ln een der lanen van het park ontmoette, liet hij hem door een der zijdeuren binnen en nam hein met zich mede in de studeer kamer. Hij wist, dat Woodroffe namens Oberg voorwaarden kwam stellen en zag duidelijk ln, dat hh veiligheidshalve naar Nrweostle «eest vlnekte»., waar 09 dat MR. P. J. TROELSTRA ZEVENTIG JAAR. Geen openbare huldiging we gens zijn lichameliJken toestand. Mr. P. J. Troelstra, die, zooals wij ver meld' hebben, op Eersten Paaschdag zijn zeventigsten verjaardag heeft gevierd, ontving van verschillende zijden tallooze blijken van sympathie. Van openlijk huldebetoon was afgezien wegens den lichamelijken toestand van den jarige, die overigens een goede gezondheid ge niet. Prlnse© Juliana verrlaht de plechtigheid. Gisterenmiddag heeft, in tegenwoordig heid van de Koningin en de Koningin- Moeder, de plechtige onthulling door Prinses Juliana van het gedenkteeken, opgericht voor Juliana van Stolberg op het Louise de Colignyplein in Den Haag plaats gehad. Nadat de Koningin, de Koningin- Moeder en Prinses Juliana naar de voor haar bestemde loge waren geleid, beklom de voorzitter van het Nationaal Comité, luit.-generaal b.d. Weber, het spreekge stoelte. TOBRALCO Niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij oogenblik de „Iris" voor anker lag. Onder een of ander voorwendsel Het hij Woodroffe in het studeervertrek al leen en waarschuwde daarop mijn moeder en mij, ons op een overhaast vertrek voor te bereiden. Terwijl wij onze bagage pak ten, kwam Chater, die door den huis knecht in de studeerkamer werd gelaten of Hever, die zelf daar was binnenge treden, daar hij goed bekend was met de inriohting van het huis, tegenover Woodroffe, thans zijn meest verbitterden vijand!, te staan. Een woordenwisseling, gevolgd door een strijd van man tegen man, schijnt daarop plaats te hebben gehad. Chater werd overweldigd, bewusteloos gemaakt en ln een kast verborgen. Toen mijn vader opnieuw de studeer kamer binnentrad, trof hij, evenals bij zijn vertrek, Woodroffe alleen in de kamer aan. Hij wist dus niet wat in zijn afwezigheid had plaats gevonden. Na een gesprek van eenlge minuten verliet mijn vader het vertrek opnieuw. Daarop vluchtten wij naar OarUsle en van daar naar Newcastle. Den volgenden morgen bevonden wij ons met het jacht in de Noordzee en gingen te Rotterdam aan wal Dit zijn in het kort de feiten, zooals mijn arme vader ze mij heeft medege deeld". „En wat ls er nu met Elma met haar geheim? Wanneer zal lk haar eindelijk zien?" vroeg lk verlangend. „Dadelijk, mijnheer", antwoordde Olin to. „Een bediende van prinses Zurloff he^i't haar vanmiddag tot Londen bege leid en ik heb haar zooeven van het station gehaald. Zij bevindt zich in de kamer hiernaast, niet wetend evenwel, dat u zich hier bevindt". Zonder hem te antwoorden sprong ik verheugd op en rukte de suite-deuren open, die enkel mij van mijn ongelukkige, do of-stomme geliefde scheidden. Bede lalt-generaal Weber. Luit.-generaal Weber sprak een wel komstwoord, waarin hij er aan herinnerde dat het comité bij: zijn oprichting als grondbeginsel bad aangenomen om alle Nederlanders, waar ook op de wereld ge vestigd, in de gelegenheid te stellen van hun medeleven te doen blijken. Spr. gaf hierna weer welk gedachte de beeldhouwer Ingen Housz ten grondslag had gelegd aan zijn ontwerp. De plechtigheid- Na de rede van generaal Weber had de eigenlijke plechtigheid der onthulling plaats. Terwijl de Koninklijke Militaire Kapel het „Wilhelmus" inzette en de klokken uit den toren van de Wilhelminakerk, welke aan het Louise de Colignyplein staat, hun zware klanken over de menigte deden galmen, verbet Prinses Juliana de konin klijke loge en schreed naar het monu ment Het hulsel viel af en het grootsche ge denkteeken vertoonde zich aan aller oog. Prinses Juliana legde een krans neer, namens de geheele koninklijke famüle. De linten, welke aan deze krans bevestigd waren, droegen het opschrift: „Van de nakomelingen" met de initialen: W. EL H. J. Daarna werd een krans gelegd aan den voet van het standbeeld namens bet Dage- lijksoh Bestuur van het comité, versierd met linten in de nationale kleuren. Vervolgens betrad oud-minister dr. J. Th. de Visser het spreekgestoelte om de feestrede uit te spreken. HOOFDSTUK XXXVIL Ik vatte haar hand ln de mijne; onze oogen ontmoetten; en die blik zei mij meer dan duizend woorden hadden kun nen doen. Muriel kwam naar ons toe en omhelsde haar, terwijl tranen haar in de oogen sprongen. „Ik heb deze verrassing voor u voor bereid", zei zij tot mij, door haar tranen heenlachend. „Olinto had mij gezegd wan neer Elma te Londen zou aankomen; ik stuurde hem uit, haar hierheen te bren gen. Heeft de prinses deze aangelegen heid niet tot een prachtig eind'e ge bracht?" „Zeer zeker", antwoordde lk. „God dank 1 Nu is zij vrij. Thans moet zij ons alles tot in bijzonderheden mededeelen". Muriel ontdeed haar van den zwaren mantel, een kostbaar kleedingstuk met sabelbont gevoerd, en nadat zij Jack en Olinto had begroet, nam zij in een fauteuil* plaats. Ik nam een blaadje papier en sohreef er met potlood op: „Ik heb alles vernomen omtrent Leith court en zijn schurkachtige vrienden. Jack en Muriel hebben mij alles uitge legd. Ik weet ook lieveling want zoo mag ik je nu wel noemen, niet waar hoezeer jij geleden hebt. Leithcourt is dood. Hij deed1 het jacht in de lucht vlie gen, doch werd' zelf mede in de diepte ge zogen". Zij volgde belangstellend hetgeen ik neerschreef en was uitermate verbaasd en verschrikt toen zij de woorden las. Daarop vulde ik het geschrev ne aan met: „Wij zijn met ons vieren vast besloten de schuldigen te straffen en de mishan deling welke jij hebt ondergaan te wreken. Wees dus niet bang, maar deel ons alles uitvoerig mede; niets kan ons meer deren".

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1