smaakvol degelijk billijk M0T0RKLEEDING HERMAN NYPELS van Willigen StTSer, doohte wi" LUCHTVAART. De 3 eigenschappen 2«. het afdammen van het verbindinga- kanaal en het malcen van een gedeelte van de aarden baan van den weg langs het Balgxandkanaal, nabö de Van Enrijcks- sluis met bijkomende werken, Laagste inschrijver was de heer O. Klos, te Baarn, met 61.000. Spr. schetste eerst de stammoeder der Oranjes als vrouw, daarna als moeder, als christen, maar bovenal als heldin des geloofs. De Koningin aan het woord. Na de rede van dr. De Visser nam de Koningin het woord. Zij sprak als volgt: Met enkele woorden wensch ik uiting te geven aan de vreugde, die mij vervult bij de onthulling van dit monument. Een vreugde, die bovenal haar grond vindt in de overtuiging, dat de nagedachtenis van Juliana van Stolberg zegenend en bevrij dend kan werken ook in onze dagen. De moeiten en zorgen waarvoor zij stond waren andere dan de onze. Maar haar eenvoudig geloof en innerlijke vrijheid waren dezelfde, als waarmee in alle tijden moeiten en zorgen overwonnen kunnen worden en het leven zoowel van den en keling als van de volken glans en inhoud kan verkrijgen. De gedachte aan deze hoog-begenadig- de Vrouw kan ons dan ook méér zijn dan een schoone herinnering; zij kan ons een kracht zijn in het heden en een wegwijzer voor de toekomst. Ik moge den wensch uitspreken, dat in dien zin inspiratie van dit schoone kunst werk zal uitgaan; dat het velen zal hel pen, aan hun leven vastheid en rijkdom te geven en dat het tot het verre nage slacht zal spreken van de rust en zeker heid en daadkracht die het deel waren van haar, die in bewogen tijd op vasten bodem stond. Juliana van Stolberg la de goede genius geweest van haar gezin, haar omgeving en ons land eenige eeuwen geleden. Zij kan de goede genius blijven die ons Heden schraagt en onze Toekomst bouwt, indien wij het lichtend voorbeeld, dat zij gesteld heeft, getrouwelijk volgen. Beide burgemeester Patffn. De burgemeester, mr. J. A. N. Patijn, aanvaardde het monument met een rede, waarin hij verklaarde dat het het gemeen tebestuur aangenaam was zijn medewer king bij de totstandkoming te verleenen. Het monument Het monument, dat de Prinses dan vanmiddag heeft onthuld, is het werk van den beeldhouwer Ingenhoesz. Architect was ir. D. Roosenburg; de heer H. M. Hagedoorn, bijgestaan door den heer J. W. Evers, heeft zich met de uitvoering van het werk belast. Over zijn oompositie deelde de heer In genhoesz o.a. het volgende mede: De fi: guur van Juliana van Stolberg is hief voorgesteld, omringd door haar vijf zonen. Zij heeft de armen uitgestrekt, als omjrat zij de omgeving, waarin haar zonen zijn geplaatst. Zij beheerscht de compositie, zooals zij haar omgeving beheerschte. Haar hooge levensopvatting, haar groot plichtsbesef, werden als het ware door haar zonen in daden omgezet. Men kan zeggen: zij uitte zich door haar zonen. Zij was de ziel van en de inspiratie voor de groote daden, door dezen voor de zaak der Nederlanden volbracht, waarvoor er vier ten offer vielen. Onder haar rechterhand is geplaatst Willem van Oranje, de den ker en zwijger, gehuld in reismantel en gelaarsd, als om zijn rusteloos bestaan aan te geven. Aan de linkerhand Lode- wijk, met den bevelhebbersstaf in de hand, de groote leidersfiguur in het veld; op de hoeken de jeugdfiguren Adolf en Hen drik, in wapenrusting, waarin zij voor de Nederlanden streden en gevallen zijn. 'Jan de Oude, de stadhouder en de man van de Unie van Utrecht, neemt het mid den der achterzijde in. Boven, tusschen de figuren, zijn de wapens aangebracht van Nassau en Stolberg. Op het gedenkteeken staat het volgen de opschrift te lezen: Juliana, gravin van Stolberg, stammoeder- van het Huis Oranje-Nassau, geb. 1606 overl. 1680 en haar zonen. AANBESTEDINGEN ZUIDERZEEWERKEN. De directeur-generaal der Zuiderzee werken heeft gisteren te Den Haag aan besteed: le. bet verhoogen en gedeeltelijk ver zwaren van den Frieschen zeedijk tus schen Harlingen en de Roptazijl, met bij komende werken. Laagste inschrijver was de heer H. W. Klos, te Baarn, met 100.000; ln het gebouw »Bellevue« te Amsterdam is gistermorgen de algemeene vergadering van de Christelijk-Historische Unie be gonnen. De zeer druk bezochte vergade ring werd geopend met een uitvoerige rede van den voorzitter, mr. J. Schokking. Aan deze rede is het volgende ontleend: Spr. zeide, dat het eerste gemeenschap pelijke ontmoeten van elkander na de gehouden verkiezingscampagne aan deze vergadering een eigen beteekenis geeft en een daarmee verband houdende stem ming wekt. Deze behoeft, aldus spr., ge lukkig niet gedrukt te zijn; want ook verhoudingsgewijs zijn wij, ehristelijk- historischen, bij de vorige verkiezingen vergeleken, in stemmenaantal vooruitge gaan. Met kracht wees spr. vervolgens de van buitenaf nog steeds gegeven voorstelling van de hand, dat de christe- lijk-historischen niet anders zouden zijn dan een conservatieve heerenpartij; in tegendeel, aldus spr., vinden de beginse len der partij den meesten weerklank bij hen, die tot de breede lagen des volks behooren. Uitvoerig betoogde hij voorts de noodzakelijkheid van een voortgezette werkzaamheid, in verband waarmede hij de taak der kiesvereenigingen besprak. Aan het slot van zijn met krachtig applaus beloonde rede zeide spr.: De kracht van het Christelijk beginsel heb ben wij noodig bij de verdere behandeling van onze agenda, waarop voorstellen voorkomen, die vermoedelijk tot verschil van gevoelen zullen aanleiding geven. Dit hindert niet, wanneer slechts op den voorgond blijft staan het gemeenschap pelijk streven, om in ernstig onderling overleg te zoeken naar datgene, wat onze Christelijk-Historische Unie te beter aan haar doel kan doen beantwoorden. Nieuwe bezieling ga er daartoe onder ons uit, die niet nalaten kan zich mee te deelen aan anderen, en land en volk ten goede moet komen. Medegedeeld werd nog, dat de af tredende hoofdbestuursleden, de heeren J. R. Snoeck Henkemans en H. W. Tilanus, herkozen zijn en dat gekozen is in de vneature-dr. J. Th. de Visser dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De vergadering is hierna ruim 6 uur met dankgebed gesloten. db graf zeppelin. Naar den Rijn, Het luchtschip Graf Zeppelin is Dins dagmorgen even vóór acht uur te Fried- richshafen voor een tocht over het Rijn en Saargebied opgestegen, onder leiding van kapitein Lehmann. Aan boord bevin den zich zestien passagiers. De reis ging eerst over Karlsruhe en Saarbrücken. Tegen 1 uur werd de Zeppelin boven Bonn verwacht, waar een1 tusschenlan- ding zal worden gedaan. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is Dins dagavond om 7.45 na volbrachte Rijnvaart behouden geland. DE TOCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN NAAR ZUID-AMERIKA. Tot 18 Mei uitgesteld. Volgens een verklaring van den ver tegenwoordiger te New-York van de werf te Friedrichshafen is de tocht van het luchtschip Graf Zeppelin naar Zuid- Amerika uitgesteld tot 18 Mei. Oorspron kelijk zou men op 10 Mei vertrekken. Het uitstel is te wijten aan het feit, dat eenige landen in Amerika nog niet ge reed zjjn met de tankstations, die noodig zijn. Bovendien zijn de onderhandelingen over de mee te nemen post met de ver schillende staten nog niet geëindigd. Op 19 Mei zal het luchtschip 's morgens te Sevilla aankomen om 's avonds voor den tocht over den Oceaan op te stijgen. LINDBERGH MAAKT EEN VLIEG RECORD. De V. St van West naar Oost. Lindbergh, en mevr. Lindbergh, zijn ,per vliegtuig te'New York (stad) aange- i komen na vertrokken te zijn uit Glendale in Californië. Zij hadden slechts 14 uur 22 m. voor dezen tocht noodig. Zoodoen de sloeg Lindbergh het bestaande record dat stond op 17 u. 43 m. Een Deenseh vliegtuig verongelukt. Twee doodeu. Bij nachtvluchten tusschen Warne- münde en Kopenhagen, ter voorbereiding van een nachtdienst voor postvervoer, zijn twee Deensche vliegers om het leven gekomen. Daar het Deensche vliegtuig, dat Dinsdagavond van Warnemtinde was vertrokken, niet te Kopenhagen was aan gekomen, heeft men gisterenochtend vroeg een onderzoek naar de verdwijning van bet vliegtuig ingesteld. Men vond het toestel 10 K.M. van Warnemünde verwijderd. Vermoedelijk hebben de vlie gers in volle zee een noodlanding moeten doen, aarbij het toestel met zulk een kracht op het water is gekomen, dat het geheel v-rnield werd. De vliegers zijn omgekomen. Het lijk ran één der vliegers, kapitein luitenant Jensen, is vlak bH het wrak van het vliegtuig gevonden. Naar het lijk van den ander wordt naarstig gezocht, o.a. ook door eenige Deensche duikbooten en door de loodsboot van Warnemünde. Een ééndekker, die van Detroit naar New-York onderweg was, os in den mist bij Attica (staat New-York) tegen een heuvel opgevlogen. De 3 inzittenden zjjn aangekomen. Onder hen bevond zich de luchtvaart-ingenieur van de Packard Motor Company, de uitvinder van de Packard- Diessel-vliegtuigmotor. Woolson. Bij drie andere vliegtuigongelukken in Pennsylvanië, Virginië en Canada zijn gisteren vijf mensdhen omgekomen. GEMENGD NIEUWS Een Italiaansch schip vergaan. 20 man verdronken. Te Pyrgos op een van de Cycladen zijn drie mannen aangekomen, die ver teld hebben de eenige overlevenden te zijn van de bemanning van 23 koppen van het ltaliaansche stoomschip Frede- rico Carolo, dat Zaterdag tusschen Zante en Cephalonia vergaan is tengevolge van het springen van den ketel. VERKEERSONGEVALLEN TE PARIJS Tijdens de Paaschdagen. Te Parijs heeft de Paaschdrukte tal van ongevallen veroorzaakt. Zes men- schen zijn om het leven gekomen; deftig liepen er kwetsuren op. WOLVENJACHT OP EEN PARIJSCHEN BOULEVARD. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat een baantje bij de politie in een wereld stad een mensch in wonderlijke parket ten kan brengen. Men zal zich echter niet zoo gemakkelijk voorstellen, dat het een politie-agent te Parijs op een der boulevards kan overkomen door een wolf te worden gebeten. Toch is dat Maandag het geval geweest. Een uit een beesten spel ontsnapte wolf heeft een der op een der groote boulevards op post staande agenten aangevallen en gebeten. Twee andere oplitie-agenten hebben het dier met revolverschoten afgemaakt. EEN KANONNEERBOOT GEZONKEN. De Britsche kanonneerboot „Peterel" is bij Tsjangsjau op de rotsen geloopen en gezonken'. Zij was op weg van Itsjang naar Tsjoengkiang. BIJ BERG BEKLIMMLVG VERONGELUKT. Een doodle, een zwaargewonde. Bij een uitstapje in het gebergte, dat eenige jongelieden van Grenoble uit on dernamen, viel een Tsjech van een hoog-, te van meer dan 80 M. Hij was onmiddel lijk dood. Bij de pogingen om het lijk te bergen, verloor een gendarme het evenwicht en viel eveneens naar beneden. Hij werd ernstig gewond. NIEUWE VERGIFTIGINGEN OP HET HONGAARSCHE PLATTELAND. Op grond van anonyime brieven heeft men in het Hangaarsche dorp Fajsiz ver schillende lijken geëxhumeerd. In een ge val heeft het Instituut voor gerechtelijke chemie reeds arsenicumvergiftiging ge constateerd. DE RELLETJES TE LEIPZIG. De dader(s) van de doodslagen neg niet bekend. Het bloedige incident, dat op eersten Paasohdag te Leipzig heeft plaats gehad, heeft daar veel opschudding veroorzaakt. De autoriteiten hebben nog niet kunnen vaststellen, wie kapitein Gaile en een agent van de Schutzpolizei hebben gedood Men acht het echter niet uitgesloten, dat een betooger, die door een kogel van een agent werd gedood en wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, het schot heeft gelost. Een groot aantal lieden is in verband met de botsingen in hechtenis genomen. In tal van steden zijn Zondag de uit Leipzig terugkeerende 'betoogers gefouil leerd. Een paar wapens werden hierbij in beslag genomen. BRANDSTICHTING NA MOORD. Te Königsweisen bij Linz a. d. Dortau heeft Dinsdag een brand: gewoed, die blijkbaar was gesticht om een moord te verbergen. In het huis waar de brand ont stond, heeft men n.1. een sterk verkoolde ramp gevonden. De handen, de heehen en het hoofd ontbreken. Bij het onderzoek is gebleken dat het 't lijk was van den 64- jarigen rentenier Preumer. De gendar merie heeft den slager Eduard Glinser ge vangen genomen, die verdacht wordt van den moord. Hij was Preuimer een groot bedrag schuldig. Behalve het huis van P. zijn nog dlrie andere huizen in vlaimmen opgegaan. DE MUITERIJ IN DE GEVANGENIS TE PROVIDENCE. V. ST. In het nummer van Dinsdag hebben wjj melding gemaakt van de muiterij hi de Howard-gevangenis te Providence, Uit Tokio wordt gemeld, dat 860 huizen door brand zijn vernield Naar beweerd wordt zouden stakende employé's van de tram den brand hebben gesticht. rampen op zee. Bij duikbootmanoeuvres ln de nabijheid van Formosa heeft zich een ernstig on geluk voorgedaan. De commandant \an een duikboot werd door een stortzee ot er boord gespoeld en verdronk. Men trachtte hem nog op te sporen en ging op onder zoek uit met sloepen en met eenige ma rine-vliegtuigen. Daarbij viel door on bekende oorzaak een vliegtuig. Het ver dween, met de bemanning in de golven. de hevige sneeuwval in het zwarte woud. De sneeuwstormen der laatste dagen hebben in het Zwarte woud heel wat scha de berokkend. Op tal van plaatsen ligt de sneeuw een meter hoog; dit is den heelen winter nog niet gebeurd. Voortdurend bleven auto's in de sneeuw steken. Dui zenden boomen zijn omgevallen en hier door is een schade van millioenen berok kend. In verband met den sterken sneeuw val stijgt ook het water van de beken voortdurend. verdronken. Zondag is bij Aschaffenburg een ern stig ongeluk gebeurd. Een jonge man en een meisje uit Frankfort waren met een opvouwbare boot op de rivier. Zij voeren op een sluis toe, de boot sloeg plotseling om en de jongelieden verdronken. Tot nu toe heeft men hun lijken niet kunnen ber gen. zijn eigen vrouw ontvoerd. Bfj haar haren uit een café gesleurd. Op zeldzaam brutale wijze heeft Zondag te Kassei een dertigjarige arbeider zijn vijf jaar jongere vrouw, die hem onlangs had verlaten, ontvoerd. Hij had vernomen, dat de vrouw met een kennis in een café zat. Hij huurde een taxi en begaf zich naar het lokaal. Met een revolver in de hand trad hij het zeer volle café binnen. Hij be dreigde den herbergier met zijn wapen, stapte op zijn vrouw toe en sleurde haar bij de haren 't lokaal uit Op straat poog den de waard en een paar kellners hem nog tegen te houden, maar hij dreigde hen te zullen neerschieten, zoodat ze hun pogingen om de luid om hulp roepende vrouw te bevrijden, wel mOesten staken. De politie is er nog niet in geslaagd het echtpaar terug te vinden. het spoorwegongeluk te parijs. Volgens een nadere mededeeUng om trent het spoorweg-ongeluk op den Metro is het aantal gewonden zestig, van wie er dertien naar de ziekenhuizen zijn vervoerd. Drie gekwetsten verkeeren in levensgevaar. groote brand in het klooster der capucijnen te ehren breitstein. Gisterennacht, kort na vier uur, brak een groote brand uit in het Capucijner- klooster te Ehrenbreitstein. De vlammen grepen snel om zich heen en tastten de daken aan van de kloosterhal en van de kloosterkerk. De strijd tegen het vuur werd ten zeerste bemoeilijkt doordat groote lengten slang eerst uitgelegd moesten worden. Ondanks het harde werken der brandweer brandde het dak van de kloosterhal geheel uit. Bovendien verbrandde het gedeelte van het dak van de kloosterkerk boven de altaarruimte De kerk moest wegens het gevaar van in storting gesloten worden. een bioscoop bestolen. De dieven hebben een vetten bult. vwrVen h1!bib^ d6Jkas van de bioscoop Tivola aan het Strand te Londen gestolen Er waren eenige duizenden ponden ster- ciafem' ontvangsteQ van de Paaseh- de oudste vrouw van zweden verbrand. een brand op een boerderij in Jamt- land in Zweden is de eigenares, Maria Person, die 101 jaar oud en de ouÏÏe wouw van Zweden we®, in de vlammen communisten in litauen. onzer meubelen zijn Weststraat Een actie tegen 1 Mei. Het communistische oentrum alhier is door de politie opgelicht. Vele personen werden m hechtenis genomen, zoo ook in de provincie. Bij de gehouden huiszoe kingen is een commissaris van politie door Uit d?f? K6T°nd' De dader ontkomen, uit de in beslag genomen papieren bleek, dat de communisten tegen 1 Mei een groote actie op touw gezet hadden. AANSLAG OP DEN WURTTEM- BERGSCHEN MINISTER VAN JUSTITIE. Men meldde Dinsdagavond uit Beriibv Dr. Beierle, de Wurtemibergsche mi nister van justitie, ontving uLxkg b£ zoek van een koopman, die hem een ver zoek om gratie voor zijn onlangs veroor deelde vrouw wilde overhandigen. De mi nister weigerde echter dit verzoek in ont vangst te nemen, waarop de koopman plot seling een dolk trok en den minister te lijf ring Deze slaagde er met hulp van een beambte in zich te verdedigen tegen den aanrander. De minister en de beambte werden echter licht gewond. De koopman ging er van door en is nog niet ontdekt kunnen worden. Podmore, de man over wiens al of niet •begenadiging zooveel te doen was ge- weest is Dinsdagochtend om acht uur in de gevangenis te Winchester terechtge steld. Naar de Popoio di Roma meldt, heeft de politie twee troepen bankbiljettenver- valschers aangehouden. I)e eene werkte te Verona. Aan het hoofd stond een Ar gentijn, die te Buenos Aires woonde. De andere troep was te Brindisi gevestigd. Men heeft de noodige werktuigen en een groot aantal valsche biljetten van 50 en 100 lire in beslag genomen. In totaal zjjn vijftien verdachten in hechtenis gesteld. In het proces tegen de leden van de Vereeniging ter bevrijding van de Oekraïne zjjn 45 beklaagden tot gevan genisstraffen van langeren duur (de hoofdbeklaagde het maximum van 10 jaar) en 33 anderen tot lagere straffen veroordeeld. Men weet, dat het openbaar ministerie op grond van het berouw der beklaagden en de kracht van den sowjet- staat aan zijn eisch van den hoogsten maatregel van sociale zelfverdediging tegen de vijf voornaamste beklaagden zijn strengheid reeds ontnomen had, door te zeggen, dat hij zich bij een veroordee ling tot een vrijheidsstraf zou neerleg gen. hoe twee inbrekers in den val liepen. Men schrijft uit Kopenhagen Door een automobielongeluk zijn eea paar gevaarlijke Duitscho inbrekers in handen van de politie gevallen. Zondag nacht kwamen twee auto's in de buurt van Kopenhagen in botsing. In den eenen auto zaten 6 menschen, in de andere twee Duitschers, van wie later bleek dat zij na een geslaagden rooftocht op weg naar huis waren. Door de botsing werden allen gewond en naar een hospitaal ge bracht. De Duitsche autobestuurder Nauendorff, ofschoon tamelijk ernstig aaD 't hoofd gewond, weigerde beslist in het hospitaal te blijven en men liet hem dan ook naar huis gaan. Den vol genden dag bleek, waarom hij zoo'n haast had weg te komen, toen men in zijn auto allerlei inbrekerswerktüigen, als mede in een paar sokken door hem en zijn vriend gestolen pasmunt vond. Het papiergeld had hij in zjjn zak en hij is daarmee naar Zweden gevlucht om ech ter reeds te Trelleborg, toen hij naar Sassnitz wilde oversteken, aangehouden te worden. Doordat hij een groot ver band om het hoofd droeg, was hij ua- tuurlijk dadelijk te herkennen. Het on geluk heeft hij te wijten aan het feit, dat hij aan het stuur in slaap gevallen was. Nauendorff, vroeger een berucht dranksmokkelaar, zal later door Zweden worden uitgeleverd; eerst zal hij daar zijn straf moeten ondergaan, omdat hem het verblijf in Zweden eenige jaren ge leden verboden was en hij nu het ver bod heeft overtreden. Legerberichten. HRISTEL1JK-H18TORISCHE UNIE, Algemeene vergadering, mr. Schokklna. Rede ci/cnf goedkoop en sterk. Kleedingmagazljnen DEN HELDER. VLIEGTUIGONGELUKKEN IN DE VER. STATEN. welke de staatsgevangenisJs van Island. Het blijkt nu achteraf, dat muiterij - die onderdnikt werd - één bewaker het leven heeft gekost, ar wijl een tweede zwaar gekwetst is. BRAND TE TOKIO. Buitenland. PODMORE TERECHTGESTELD. BANKBILJETTEN VER VALS CHERS AANGEHOUDEN. HET PROCES TE CHARKOF. Geen doodvonnissen. Het commando over het vendedigingswerk e JJmuiden, welk verdedigingswerk va'n 25 April—<?i Mei a.s. wordt beziet dbor het regi ment kust-artillerie is opgedragen aan den ka pitein-adjudant J. D. W. Kalkman. De reserve 2e luitenant A. C. Kroonen- Derg, en de reserve-sergeanten G. J. van Da- he.t regiment kust-artillerie komen an 28 April tot en met 21 Mei a.s. voor her halingsoefeningen onder de wapenen. - De ad'judant-onderoffirier-instrncteur J- ereq Van het regiment kust-artillerie wordt hfl ^an A-Pril a.s. gedetacheerd op het verdedigingswerk te IJmuiden. a-s- komen bij het regiment -artillerie de dienstplichtige onder-offi- eren van de lichtin® 1924 voor herhalings- e eninigen onder de wapenen te IJmuiden. ya*1 yerkan'd met het bepaalde in art. 4, eerste UO der Dienstplichtwet is de dienstplichtige ri- J. van Daalen van het reg. kust-art. in Ne- erlandsch-Indië aan den dienstplicht onder worpen, en zijn zoolang hij in Ncderlandsch- lnhie verblijft, de bepalingen der Nederland- sche Dienstplichtwet niet op hem van1 toe passing. j

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2