MAGAZIJN „INSULINDE" Radio-Programma. UITZETTEN INDIË UITRUSTINGEN voor SPOORSTRAAT. 87 Uit het huis met de blauwe trap. Al tv ff«uw betoonde dapperheid. LUCHTVAART. De tocht van de Zeppelin naar Z.-Amerika. Nieuwe Uitgaven. KONIJN'S Sachsen Smeerworst SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 DE REGELS VOOR DEM WEG. SHMBaai KN Taf»l- en Servetgoederen Lakene en Sloopen GOED en NIET DUUR a<LiL rsar vroeger in bloei zijn te brengen- We noe men in dit verband slechts de z-g. Men- deltulpen, kruisingen tusschen de Duc van Tholltulpen met Darwintulpen. Ook door kruisingen van vroege tulpen onder ling zijn betere broeitulpen ontstaan. Deze proeven en kruisingen worden nog elk jaar voortgezet, zoodat de tijd niet ver meer is, dat de in Holland van het vrye veld gesneden hyacinthen en tulpen geen concurrentie aan de geforceerde bloemen in het buitenland kunnen aandoen, voor al niet, omdat het plantgoed in onze schuren een andere behandeling krijgt dan het leverbaar, waardoor het sterker wordt, maar waardoor het opkomen en bloeien vrij sterk wordt verlaat Door de verschillende schuurbehandeling en het winnen van nieuwe vroegere variëteiten is dus langs den weg der tuinbouww eten- schap en dien der cultuur het hyacinthen- zoowel als het tulpeneontract overbodig geworden. Momenteel hebben het narcis sen- en het gladiolencontract nog het meeste bestaansrecht Een gladiool heeft zoo'n langen stengel, dai het voor een gladiolenkweeker zoo goed als geen schade beteekent, wanneer hij de bloem met een behoorlijken steel afsnijdt. Worden die op de binnen- en buitenlandsche markten geworpen, dan beteekent dit natuurlijk concurrentie voor de gladiolen, die door de afnemers der knollen worden gesneden en dat die daar over niet bijster gesticht zijn, laat zich begrijpen. Voor narcissen geldt dit in nog sterker mate, omdat die in het geheel geen blade ren aan den stengel hebben. We kunnen de bloemen hiervan dus zoo lang mogelijk plukken zonder dat de plant er hoege naamd onder lijdt. Zeker, we maken won den bij het snijden of plukken en op die wonden wil zich de vuurzwam graag nes telen om na het doode het levende weefsel te verwoesten. Aan het snijden en plukken van bloemen is dus altijd eenig risico ver bonden, maar wanneer de kweeker meent, dat tegenover dit risico een ruim finan cieel voordeel staat, dat de bloemen hem bezorgen, zal hij blijven snijden en pluk ken, tenzij het hem verboden wordt. Heeft hij de contracten onderteekend, dan eischf "de eerlijkheid, dat hij geen afgesneden bloemen verkoopt. Doet hij het toch, dan is hij in overtreding en moet zich maar voor de gevolgen wachten. Toch gelooven wij, dat in de toekomst het narcissen- zoowel als het gladiolen- contract ook overbodig zal zijn. Wanneer we er onze lezers slechts op wijzen, dat wij reeds einde Maart bloeiende gladiolen hebben gezien, voelt men wel, wat wij be doelen. Deze gladiolen had men in een verwarmd warenhuis, waarin de knollen in den vollen grond waren geplant, in bloei weten te brengen. Welnu, dien kant moet het op. Een bloem heeft met vele andere zaken dit gemeen, dat haar waarde voor een groot deel bepaald wordt door haar zeldzaamheid. Een langstelige tulp heeft in December meer waarde dan in Januari en nog veel meer dan in Mei. Bloeiende gladiolen in April zijn een evenement en wie ze dan wenscht te koopen, moet diep in den bui del tasten; in Augustus daarentegen wordt er zoo goed als niet naar omge keken. Wil men dus in de toekomst afzetge bieden zoeken voor de talrijke gladiolen- knollen, dan dient het streven er op ge richt te zijn, vroege variëteiten te ver krijgen of de bestaande een zoodanige behandeling te geven, dat ze vroeg in bloei zijn te brengen. Ten opzichte van de narcissen geldt dit in niet mindere mate. Het aantal narcissenvariëteiten is gewel dig groot en elk jaar komen er tientallen variëteiten bij. Het is niet om bij te hou den, vooral niet, omdat de verschillen zoo uiterst gering zijn. De meeste van deze narcissen leenen zich evenwel slechts voor buitenbeplanting en deze vorm van gebruik vraagt maar weinig plant- materiaai. Het moet met de narcissen gaan als met de hyacinthen en tulpen. Men moet variëteiten zien te krijgen, die zich leenen om vroeg in bloei getrokken te worden. Er zijn enkele soorten, die deze eigenschap bezitten en deze soorten wor den, alhoewel ze dikwijls niet mooi van vorm en van kleur zijn, duur betaald. Bij het opstelen van het narcissenoon tract heeft men niet kunnen vermoeden, dat men nog eens voor eigenaardige om standigheden zou worden geplaatst. De laatste jaren verrijzen de warenhuizen als paddestoelen uit den grond. In de bollen streek worden deze kassen natuurlijk be plant met bolgewassen, waaronder nar cissen. In het narcissensnijcontract 'wordt VOOB DIN POLTTIBBBCHTEB. Zitting van Maandag 28 ApriL Ijverig werkend lid van Eigen Hulp. De geaohte verdachte, aangewezen ooi deze zitting in te leiden, was de 31-jarige heer Jan Hendrik Sch., arbeider te Texel, welke heer, die een actief voorstander is van den stelregel gemak dient een mensch", op 6 October 1929 van een rijwiel, dat bij een kerk onbeheerd was achtergelaten, de lantaarn afgeschroefd en op zijn fiets bevestigd, met bet doel er een gepast gebruik van te maken. Gepast was nu juist het rechte woord niet, wat de vrijpostige heer S., toen hij heden wegens diefstal, subsidiair verduistering, terecht stond, tot zijn nadeel aan de weet kwam. Hij had namelijk de lantaarn, toen hij niet kon ontdekken, wie feitelijk de recht matige eigenaar was, maar ais zijn eigen dom bescchouwd en werd nu veroordeeld tot 2 maanden gev. met 2 proefjaren en gesteld onder toezicht dier R.C. reclassee- ring, die wel zal zorgen, dat zijn belang stelling voor rijwiellantaarns binnen de perken van het geoorloofde blijft. 1 Aangename en gezellige buitenlandsche Commensaal. Een 28-jarige, te Stekene in België ge boren arbeider, thans wonende te Texel, met name Sebastiaan Leonardus S., had zijn intrek genomen als kostganger in het gezin van den arbeider Spigt, die echter weldra alle reden had de aanwezigheid van dezen Belg te betreuren. Deze toch gedroeg zich ten opzichte van mej. Spigt, die een baby wachtende was, niet als een gentleman en toen Spigt hem daarover op 14 Maart eens onderhield!, en ook mej. Spigt zich in het debat mengde, ging hij deze te lijf, stompte haar in het gelaat, dat zij bloedend werd verwpnd en op den grond viel, waarop hij de ontstelde vrouw kwaadaardig bij de haren trok. De heer Spigt, die lichamelijk tegen den forschen Belg niet veel van beteekenis kon uit richten, moest lijdelijk toezien, dat zijn vrouw werd afgedroogd. Maar gelukkig zijn er nog rechters in Alkmaar en heden werd dan ook behoorlijk met den Belg, wiens beroep op zelfverdediging als waardeloos ter zijde werd gelegd, afge rekend en dat onridderlijk heerschap ver oordeeld tot 40 boete of 40 dagen. Als de politie gelast om af te stappen, heext u dit maar niet aan uw laars te lappen. De Spoorstraat te Den Helder is in het belang van de verkeersveiligheid tegen woordig afgesloten voor rijwielverkeer, een verbod, waarvan bet nut blijkbaar nog niet tot eiken fietsrijder of rijdster schijnt te zijn doorgedrongen. Althans sloeg op 9 Maart zekere mej. Jannetje geen acht op de bepaling en wat nog er ger was, evenmin op de vordering van den agent Stam om van haar rijwiel af te stappen. Deze nonchalance bezorgde de dame een strafproces voor den politie rechter en werd zij deswege beden bij verstek, daar zij niet ter plaatse was verschenen, veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen. De eiseh was zelfs 25 boete of 25 dagen, een bewijs dat men hier met zuike gijntjes geen gekheid maakt. Een veehouder, die de capaciteit van zijn koeien tot het gewenschte peil trachtte te brengen. Omdat de 3 ongelukkige koeien van den heer Pieter H. 'n klein veehoudertje te Texel, geen kans zagen de vereischte 12 liter, die hij aan den melkslijter Bruin moest afleveren, te produceeren, meende vader P. 'n handje te moeten helpen en bracht hij de pomp in werking. De 12 liter waren nu present, maar veel voor deel gaf het den genialen veehouder niet, daar de keuringsdienst de truuk in de ga ten kreeg en met duvelsche slimheid uit rekende, dat Piet op de 100 liter 11 deelen water had gemengd. Heden ter zake die vervalsching terecht staande, raakte hij heelemaal in de lappenmand verzeild, daar hij, ondanks zijn met tranen in de stem uitgebrachte belijdenis, dat hij een dergelijk bedrag onmogelijk kon opbren gen, werd veroordeeld tot 80 boete of 80 dagen. Het ware wel te wenschen, dat iedere veeboer dit rijmpje in zijn stal aan den wand spijkerde: Een zindelijke boer, die gaarne boent en plast, Moet zorgen dat in z'n ijver hij óók de melk niet wascht, Want krijgt hij de keurmeester dan te gast, De heer 81mon M., rioh presonteorende als koopman en voorheen te Den Helden doch thans onder de gemeente Purmerend wonende, 1b bij de Alkmaarsche recht bank niet geheel onbekend, vanwege zon niet overmatig ontwikkeld eerlijkheids gevoel, doch als kampioen knokker gaf hij heden de eerste voorstelling. Hij was namelijk op 22 Maart te JuLianadorp in een kwestie gewikkeld met een assistent metselaar over een schuld van 4.00. waarin zich ook de patroon van bedoelden opperman, wien het arbeidsvertragend geleuter begon te vervelen, zich ook be moeide en den opperman, de Boer ge naamd, aanspoorde, liever het werk voort te zetten, dan zich langer door die vent op te laten houden. Simon, beleedigd, schold den metselaar Evert Meeuwsen toen uit voor suffert, waarop deze, niet •minder slagvaardig hem toeriep: je ouwe moer! Dit deed bij Simon de maat overioopen en gaven hem motief den met selaar voor den grond te schoppen en hem op zijn fisele fasie te trommelen. Aan Simon werd heden de prix d'exel- lence uitgereikt in den vorm van 10 boete of 10 dagen. Hij was het blijkbaar nog niet met zich zelf eens of hij de on derscheiding direct zou aanvaarden. VRIJDAO MEI. Hilveraum, 298 M. Na 6 ut»: 1071 M. 10.00— ïo.15 Morgenwijding. 12.00—a.oo Concert. AVRO-Kwintet j.05a.45 Uitz. voor scholen. 3,453.00 Grammorfoopl. 3.00—4.00 M aak-het-zelfCursus. 4 305.00 Grammofoonpl 5.00—530 Lezing. 5 306.00 Dinermuziek uit care „Moderne te Amsterdam. 6.00 Tijdsein. 6.01 Voortz. Dinermuziek 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6.457.15 Spaansch: Beginners. 7.157.45 Radio-cursus vanwego het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart. 7.45—8.00 Grammofoonpl. 8.00—9.00 Guido-Gezelle herdenking in het Concertgebouw te Amsterdam. Knapenkoor „Scola Cantorum", Orgelspel, Declamatie. 9.00 Concert. Het Omroeporkest, het Brus- selsch Strijkkwartet. 9.50—iio.20 Strijkkwartet. 10.20 Persber. 10.30 Voortz. concert. 11.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. 10.30 NCRV. Ziekendienst. 11.30 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.00 KRO. Orkestconcert. 12.151.15 KRO. Concert. KRO-Tria. 1.152.00 KRO. Grammofoon. 2.003.15 KRO Grammofoon. 3.15—5.00 KRO. Guido Gezelle herdenking i. d. Gem. Universiteit Amsterdam. 5.006.30 NCRV. Concert. Amsterdamsch vocaal kwartet. 6.307.00 KRO. Grammofoon. 7.007.30 KRO. Tuinbouwpraatje. 7.30 VPRO. Concert. L. Klein, viool. Lezingen door Dr. N. A. Bruining, Prof. Dr. Heering en mej. I. Dillen. ZATERDAG 3 MEI. Hilversum, 298 M. Na 1 uur: 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.0012.00 Concert. AVRO-Kwintet. 2.002.30 Filmpraatje door Max. Tak. 2.304.00 Aansl. van het Tuschin ski-Theater te Amsterdam. Vrouw: »John, we zijn vandaag 25 jaar 4'ü^4R^Modepraatje door mevr- dc L"uw 4.305.00 Sportpraatje door H. Hollander. 5.005.30 Gezondheidshalfuurtje. 5.306.00 Duitisch: Gevorderden en conver satie. 6.00 Tijdsein. Daarna: Concert door het Om roeporkest. Stella Fontainc. 7.207.40 Internat. Cabaret-ensemble in zak formaat. Conférence: James Yoland. 7408.00 Voortz. Concert. 8.00 VARA-Varia. 8.10 Concert. VARA-Orkest, klein Gemengd Koor „Con Brio", Mej. Hans Gruijs (alt), Harry van Os (bas), F. de Nobel (piano). 10.00 Persber. Daarna: Optreden van Kees Pruis. 10.40 ca. „Vergeten foxtrots" uitgevoerd door VARA-Orkest. 11.00 ca. Grammofoonpl. getrouwd, .we moeten iets doen om dat te vieren.* Man: »Ja, laat ons vandaag dan gaan wandelen.* (»Everybody's Weekly*, Londen.) TWEEDAAGSCHE LUCHTVERBEVDLN G TUSSCHEN ENGELAND EN CANADA. Kolonel Ralston, de Canadeesche minis ter voor de nationale verdediging, beeft, teruggekeerd van de vlootconferentie te Londen, aan een banket verklaard, dat de mogelijkheid om een tweedaagschen vlieg- dienst tusschen Engeland en Winnipeg in te stellen door de autoriteiten op lucht vaartgebied wordt onderzocht. De route zou gaan over Schotland, de Faroër, IJsland, Groenland en de Hudsom baai. Gedurende de eerstvolgende twaalf maanden zal men zich bezig houden met het zoeken naar bruikbare landingster reinen op deze route en bet bestudeeren van de meteorologische gesteldheid. Dr. Hugo Eckener heeft Maandag avond te Friedrichshafen imet dé persver tegenwoordigers een onderhoud gehad, waarin hij het volgende mededeelde. De tocht van de Graf Zeppelin naar Zuid-Amerika, welke ongeveer drie we ken zal duren, zal op 18 Mei beginnen. De route gaat over Bazel-Djjon naar de Spaansche en Portugeesche Westkust. Te Sevilla wordt geland teneinde post en passagiers uit te laten en op te nemen. Van deze gelegenheid zal tevens gebruik gemaakt worden om gas bij. te vullen. De Lufthansa za'1 inet een vliegtuig de post voor Zuid-Amerika uit Berlijn brengen. Na dit korte oponthoud te Sevilla wordt de tocht naar Pernambuco over de Cana- rische en Kaapverdische eilanden voort gezet. Langs deze route zal het lucht schip den eequator passeeren. Te Per nambuco blijft het luchtschip ongeveer twee dagen om gas op te nemen en post en passagiers te wisselen. Tijdens dit op onthoud wordt het luchtschip aan de ankertmast gemeerd. Van een landing te Rio de Janeiro Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-uitz. 8.159-30 Grammofoon. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het KRO-Trio. 1.152.00 Grammofoon. 2.00—3.15 Kinderuurtje. 4.005.00 Grammofoon. 5.005.20 Debutanten. Jongens Harmonie. 5.206.00 Grammofoon. 6.006.15 Reiscauserie: Weserbergland. 6.156.55 Jongensharmonie. 6 557.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.1517-45 Lezing: Krui9 en halve Maan in Noord-Afrika. 8.00 Radio-revue „Naar de maan". KRÖ- orkest, Sylvian Poons, Roosje Köhler en Piet Köhler. 1. Bij de K.L.M. a. Tusschen hemel en aarde. 3. Op de maan. 4. Bij Koning Manus. 5. In de Managrotten. 6. Oost, West. Daarna populair orkestconcert. gr»wt« *Un voeten om lenen te ginltt»n •n reinheid, menachenllefdt en innige omgang me» God, Aldu» vertelt Raghavananda ln zi)n inleiding tot dit werkje. De heer Meee vertelt van ilin geboorte, dat xijn vader kort te vore» «n visioen had gehad, waarbij hem de boorte van een goddelijken zoon werd aang». kondigd. Ook de moeder had verschillende vreemde visioenen, waarover de omgeving zich ongerust maakt. Het was een buitengewoo» kind, dat reeds zeer jong toestanden van geest verrukking1 had. t, Ter kenschetsing van Kamakrihna siteeren we hier een paar zijner leeringen: Een werkelijk godsdienst!» mensch be hóórt te denken, dat andere godsdiensten ook "wegen zijn naar de waarheid. We behooren "altijd een houding van achting aan te nemen "jegens andere godsdiensten." Debatteert niet. Zooals ge stevig rust »p „uw eigen geloof en meening, moet ge anderen "gelijke vrijheid toestaan om zich te houden "aan het hunne. Alleen door redeneeren zult ge "er nooit in slagen een ander van zijn verkeer- "de inzicht te overtuigen. Wanneer de genade ^van God neerdaalt, begrijpt ieder zijn eigen vergissingen." P. H. van der Velde, Uit de wereld der onzienlike Dingen. N.V. Servire, Den Haag. De schrijver heeft getracht in dit geschrift, dat als een persoonlijk getuigenis van de vrucht van vele jaren van onderzoek en studie mag gelden, in groote omtrekken het vraag stuk van het toekomstig leven en wat daar mede meer of min onmiddellijk samenhangt te bespreken in verband met het meta- of para- psychisch onderzoek. Behandeld worden in een negental hoofdstukken: Geloof en Weten schap. Psychisch monisme. Evolutie, Energie, Ether. Subjectieve Verschijnselen. Objectieve Verschijnselen. Beteekenis en Stand van het Onderzoek. Etherisch Li chaam. Individualiteit een Persoonlijkheid. Onsterfelijkheid. In het hoofdstuk „Geloof en Wetenschap", zegt de schr. ,JDe geheele wereld is in gisting, de Christe lijke zoowel als de niet christelijke. Op gees telijk en sociaal gebied wordt in steeds krach tiger uitingen en in steeds grooter bewust wording de behoefte vernomen naar een ver nieuwde uitstorting van heiligen geest. Voor „de vervulling harer geestelijke nooden zoekt „de menschheid naar nieuwe vormen en nieuwe „wegen, waarop allen, die het wel meenen met „ons geslacht elkaar kunnen vinden in gemeen schappelijk samengaan en onderlinge toe nadering." Onder de subjectieve verschijnselen rekent de schr. automatisch schrift, telepathie, ver dubbeling, verschijning aan stervenden, mani festaties van gestorvenen, clairvoyance, inspi ratie, trauce. Objective zijn de materialisaties, telekinesis (beweging van voorwerpen zonder contact), de directe stem, supernorma»é photo- graphie. Hij acht het een hoopvol teeken, dat de jongere generatie van geleerden begint te beseffen, dat een nieuw hoofdstuk aan onze kennis staat te worden toegevoegd en dat het psychisch element in onze natuur niet ontdekt kan worden in de chemische laboratoria. Schr. beschouwingen zijn aan het einde van dit geschrift samengevat in eep aantal stellin gen. U Wij hebben schr. vereenvoudigde spelling overgebracht in die van de Vries en te Winkel. Photographieëa van Baarn. G. van Agtmaal map, inhoudende 't Kost hem 'n reuze boete of.hij gaat ™?e^en! v afzienomdat daar geen gun- in dekast! stlge landingsplaats te vinden is en de [meteorologische omstandigheden niet vol- De koe met de loozen speen bleef troef.1 boende bekend zijn. Evenals de Deutsche Lufthansa naar Sevilla, zal het Zuid-Ame rikaansohe Condor-Syndicaat de post voor Rio de Janeiro en Pernaimhuoo verzorgen, Havanna gaat de reis over Florid'a naar Lakehurst, waar men eveness twee dagen zal blijven. Op de terugreis naar Fried richshafen wordt te Sevilla weer een tus- schenlanding gedaan. Een geregeld verkeer met Zeppelins Ook de heer Dirk de L., een 5?-jarig melkveehouder te Koegras, mag zich bo- metg'een enkel'woord"'gerept"van "deze venstaande waarschuwing, onverschillig De volgende étappe gaat over Kaap San kassen, omdat ze bij het opstellen van hét of of heelemaal niks op heeft met Roca naar Cuba, waar bij gunstige weers- contract er niet waren vaderlandsche dichters, wel in het geheu- omstandigheden te Havana eveneens een In deze kassen nu worden de nieuwegen Prenten- Hij toch stond eveneens tusschenlanding zal worden gedaan. Van narcissensoorten geteeld, terwijl men on- ^recht als gevolg van het bewarende gestraft bloemen mag snijden en verkoo- ^v!' aan den melkrijder Piet pen. De narcissen-politieverordening zal ®n te Den Helder had afgeleverd dus met een artikel moeten worden aan- mel.k< l>estenid voor de zuivelfabriek gevuld, om te voorkomen, dat de beter «Hollandiadie na onderzoek bleek 11 gesitueerde kweekers, die zich de weelde deel<?n "water op de 100 deelen melk te be- kunnen veroorloven kassen te bouwen va^en. De veehouder erkende dan ook kan naar alle waarschijnlijkheid de eerst en duurdere soorten te koopen en te het emmerspoelsel bij de melk te hebben volgende drie jaren nog niet verwacht kweeken, profiteeren van iets, wat den gevoegd, hoewel hij zich niet kon inden- worden, vollegrondskweekers is verboden. We ge- ken> dat dit spoelsel een zoo groot kwan- looven echter niet, dat voor zulk een aan- tum uitmaakte. Hoe het zij, Dirk kwam vulling een meerderheid gevonden zal er met 50 pop boete of 50 dagen nog lang worden. We zien liever, dat de ontwikke- n.iet slecht af en was dan ook zoo best in ling van de cultuur het narcissenoontract rijn sas met dit vonnis, dat hij direct ge in aijn geheel overbodig maakt. noegen nam en onmiddellijk imet zijn duimkruid op de toonbank kwam. De griffier had vandaag 'n beste dag. Het i» niet onmogelijk, dat de griffier room horens heeft getrakteerd. Bij den photograaf A. Baarn is verschenen een photokaarten van Baarn, vervaardigd in z.g. „pantone druk", en bestemd om bij officieele gelegenheden (congressen enz.) aarf de deel nemers te worden aangeboden. De 12 photo kaarten geven wel een denkbeeld van de schoonheid van dit Gooische dorp, door groote aantallen toeristen des zomers bezocht. Bij M. J. H. Kessels te Tilburg is versche nen: „Kermis-marsch" uit de operette Walram, door M. J. H. Kessels. Het is een vroolijke marsch, zooals bij de kermisstemming trou- j wens past, en de woorden passen zich aan bij de muziek. De marsch is verkrijgbaar voor piano (60 cents), harmonie of fanfare 1.25), orkest of jazzband 1.—en mandoline-' orkest 0.60)terwijl afzonderlijke zang stemmen eveneens in den handel zijn. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Verschenen is het April-nummer van „De Delver", uitgave van de Ver. „Kunstkring Delft". Het bevat gedichten van Aug. Heyting, Herman Middendorp, een bespreking van de Wereldliteratuur, geschiedenis der letteren doof S. W. F. Margadant, van de hand van Aug. Heyting, alsmede een tweetal andere boekbe sprekingen van K. L. „Het Tooneel", April 1930, bevat beschou wingen omtrent Jen strijd om den Amsterdam- schen stadsschouwburg. „De laatste Route" betitelt de redactie ze; het zijn de meeningen o.a. van Dirk Verbeek, Ed. Verkade, Louis Saalborn, e. a. Het Dramatisch overzicht is gewijd aan een nieuw stuk van Shaw, „de Keizer van Amerika", door het Rotterdamse!) Hofstad-tooneel opgevoerd. Marg. Kalff wijdt een beschouwing aan G. B. Shaw zeiven. Al heel jong was hij een uiterst zelfstandige geest. Muziekrecensent bij een weekblad, richtte hij zoodanige slachting aan onder de componisten, zangers en andere artisten, dat de circulatie van 't blad begon af te nemen en de redacteur hem mededeelde, dat zijn diensten overbodig waren. Niet minder dan 5 romans werden door de uitgevers steeds teruggestuurd, en hij wist soms niet waar hij de sixpence vandaan moest halen voor porto om weer naar een ander te gaan. Het was een vrouw, n.1. de directrice van een schouwburg in Manchester, die hem voor het eerst de gelegenheid bood met een stuk voor het voetlicht te komen. Dat was „Arms and the Man''. Het nummer bevat voorts een overzicht van wat in de Eerste Kamer over tooneelkwesties is gesproken, een bespreking van „Nebo" van dr. Gerversman, door P. Verdoes, een aantal mooie opnamen, portretten, allerlei tooneel- nieuws, enz. Fransche badplaatsen. Verschenen is een lijst der indicaties van eenige der voornaamste Fransche badplaatsen met algemeene classificatie der hotels en der omstreken, een lijst van sanatoria voor long- tuberculose en van plaatsen, geschikt voor uchtkuur, winter-, vacantieverblijf en voor kinderen samengesteld door Dr. J. van der Hoeven Leonard. Zij is o.a. te krijgen bij den samensteller, Roemer Visscherstraat 2, Am sterdam. De Boodschap van Sri Ramakrishna, door G. H. Mees M. A. N.V. Servire, Den Haag, 1.50, geb. 2.25. Dit werkje^ maakt deel uit van een serie monographieën, gewijd aan de geestelijke lei ders der menschheid. Ramakrishna was een Hindoe-heilige, die in 1886 op 50-jarigen leef tijd overleed. Zijn leven en zijn leer is bekend gemaakt aan de Engelsch-sprekende wereld i door Prof. Max Muller; ook een Britsch-In-1 dtsch .schrijver heeft over hem geschreven. Komain Rolland heeft eenige studiën over hem gepubliceerd in het tijdschrift „Europe" e studies zullen binnenkort in boekvorm verschijnen. Ramakrishna was een kind van arme ouders Hoewel hij nauwelijks eenige schoolopvoeding had genoten, ontdekte hij de diepste w,m- ■eden d«r relegie en de knapste koppen van Indie met universitaire •pleiding zaten met I VOOR DEN VOETGANGER: 1. Loop niet noodeloos op den rijweg. Het trottoir is voor den voetganger. 2. Loop rechts op het trottoir. 3. Sta niet stil op het trottoir, indien ge daardoor den doorgang voor andere voetgangers belemmert, of deze tot betreding van den rijweg dwingt. 4. Sta nimmer op den rijweg stiL 5. Steek een rijweg loodrecht over. 6. Kyk eerst links, daarna rechts, goed uit en steek dan pas over als de weg veilig is. 1. Loop niet op het trottoir met een rij wiel aan de hand. 8. V andel niet op rijwielpaden, deze zij» voor de wielrijders. 9- Wees voorzichtig voor Uzelf en anderen. 10. V aarschuw anderen voor dreigend gevaar. erk steeds mede ter bevordering van een veilig verkeer.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10