s. a. Randwasser zn. I SAM EN ZIJN SCHAT Buiteniandsch overzicht. BINNENLAND. Nr. 6802. EERSTE BLAD DINSDAG 6 MEI 1930 58ste JAARGANG Hoe gereageerd wordt op het Italiaansche vlootpro- gramma. - Hen redevoering van den Franschen president. - De burgeroorlog in China. - Tegen-pro- paganda in Britsch-lndië noodzakelijk geacht. - Gandhi in hechtenis genomen. FE UILLETON Komt fobralco aan het tuk zien GLMAKKIELIJK TE WASSCliLN MOEILIJK IE VEkSLIJTEN 111 Een Europeaan doodgeschoten. Communistische opstanden in Zuid-China? Wi| BREIEN!!!!!!'!!! De nationalistische beweging in Britsch-indië. VOLLHÜIUE GARANTIE!! Wapening der Europeanen te Bombay. wD5 gT0<3te, mond van den heer Todhun- ei toonde een sarcastischen grijns. „ais je het leven zoo kent als ik," zeide thee *'e ^ever een k°P lekkere FOSTER'S MAAGPILLEN 110.000 dollar van de Rockefeller Foundaton. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 CHE Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Het was te voorzien, dat de openbaar making van het ltaiiaansche vlootpro- qramma het noodige commentaar zou uit lokken. Was het ook niet als een soort uitdaging zoo kort na de vlootconferentie een minachting voor alle overeenkomsten, door de groote zeemogendheden gesloten en van alle waarachtig streven naar ont wapening? Neen, we hebben niet te veel gezegd, toen we Italië in ons laatste overzicht een gevaar voor den wereldvrede noemden, en zelfs een Roomsch blad als de „Osservatore Romano" steekt zijn ongerustheid niet onder stoelen of banken. In een artikel merkt zij op, dat blijkens de. berichten uit twee werelddeelen de openbare meening over de geheele wereld zeer geschokt is door de jongste activiteit van Italië op vlootgebied. Het roomsche blad voegt hieraan toe, dat allen het recht van de Italiaansche regeering erkennen om de veiligheid des lands te verzekeren op de manier, die haar het beste voorkomt. Het blad constateert met droefheid, dat de aan vankelijke middelen voor den vrede schij nen te loopen op een nieuwe wapening en besluit met een beroep op het hoofd van staat om het toekomstige gevaar voor den vrede te bezweren. Wat de bezorgdheid betreft in andere landen, waarvan de Osservatore gewag maakt, zij opgemerkt, dat de „Daily Tele- graph" dezer dagen verklaarde, dat de aan bouw van een groep van 22 duikbooten tegelijk een ongeëvenaarde gebeurtenis is in vredestijd. Het blad sprak de vrees uit voor een reactie van Franschen kant, welke weer Engeland zou kunnen nopen gebruik te maken van de vrijheid, die het op de conferentie te Londen bedongen heeft, om het percentage van kleine sche pen, voorzien in het verdrag van Londen te verhoogen. De „Morning Post" verwacht ook stel lig, dat Frankrijks antwoord op dit Ita liaansche besluit niet zal uitblijven en wijst er op, dat beide landen zich nu welis waar tegen elkaar schijnen te wapenen, maar dat zij zich ook wel eens zouden kun nen vereenigen en dat Engeland zich in dat geval zou kunnen geplaatst zien tegen over een gecombineerde macht van duik booten in de Engelsche wateren en in de Middellandsche Zee, waartegen het geen voldoende bescherming bezit. Do Italiaansche pers geeft natuurlijk een faaien draai aan de zaak. Er is bij het nieuwe Italiaansche vlootprogram geens zins sprake van een wedstrijd in wapening met andere volken, maar eenvoudig van de uitvoering van een zuiver defensief pro gram strekkende tot bewaring van het evenwicht tusschen de internationale strijdkrachten. „Men kan voorzien" zegt de Nw. Rott. Crt, „hoe Frankrijk hierop reageeren zal: Het zal zich niet meer houden aan de cijfers die het te Londen als minimum voor zijn behoeften heeft voorgelegd en de wedstrijd in de Middellandsche Zee zal beginnen. De Fransche politiek heeft van het beginsel van veiligheid een hoekpijler gemaakt en Parijs ziet nog andere veront rustende teekenen dan het nieuwe Italiaan sche program in de ontwikkeling van de hooge politiek. Voor den Franschen marinestaf is nu een nieuwe toestand geschapen. Men is daar reeds bezig met plannen voor linie schepen, die een tegen- en een overwicht tegenover de Duitsohe linie-schepen „in zakformaat" moeten vormen en het is waarschijnlijk, dat Frankrijk ook binnen kort Europa met een herzien ambitieus bouwprogram bekend zal maken (zeker niet: verrassen). In verband hiermee zal waarschijnlijk ook de redevoerinq van den Franschen president Doumerque moeten worden ge lezen. Op weg naar Algiers kwam hij Za terdagmorgen te Toulon aan, waar de ge meenteraad en de algeineene raad van het departement hem een noenmaal aanboden. Doumergue hield een toespraak, waarin hij het bewonderenswaardige werk, dat in Algiers gewrocht is, prees en het voor name aandeel uiteenzette van de Fransche marine by het werk der kolonisatie en beschaving in Afrika. Evenals in het ver leden zal zij ook verder, zei de president, op alle zeeën, die het groote koloniale rijk van Frankrijk omspoelen, de Fransche vlag vertoonen en daarmee alle stammen van het rijk den vereischten indruk geven, dat het beschavingsgezinde, menschlie- vende en broederlijk gezinde Frankrijk hen vereenigt en steunt. De marine is een belangrijk element van de bedrijvigheid des volks en een kostbare waarborg voor den vrede. Zij levert voor niemand een be dreiging op. Men weet, er is waar.... burqeroorloq in China. Te Sjanghai was Vrijdagavond bericht ontvangen, dat de lang verwachte botsing tusschen de troepen van Noord- West-óhina en het leger van de regeering te Nanking eindelijk beeft plaats gevon den. Langs de spoorlijn TientsinPoekou en den Iceghai-spoorweg zijn gevechten in grooten omvang begonnen. Twee vlieg tuigen wierpen in de nabijheid van Toe- ginsjen ten westen van Sjanntoeng de Gele rivier wilden oversteken. Verscheidene pontonbruggen, die waren geslagen voor het troepentransport en voor het transport van munitievoorraden, wer den vernield. De nieuwe luchtvloot, waar over de regeering van Nanking thans de beschikking heeft, toont zich ook in an dere deelen van het rijk, aan de grens van Honan en Sjensi, actief. De troepen van Nanking ten westen van Sjantoeng zijn belangrijk versterkt, aangezien men vooral op dit front den aanval der tegenstanders verwacht. De onrust in Britsch-lndië wordt er niet minder op. De afdeeling van het Euro- peesch verbond te Bombay heeft aan den gouverneur een brief geschreven, waarin het er bü de regeering op aandringt krachtiger te werk te gaan bij de hand having van wet en orde en alle wetsover treders in hechtenis te nemen. De tegen woordige politiek wordt als zwakheid van de regeering uitgelegd en de wet wordt tot een aanfluiting. Tegen-propaganda wordt noodzakelijk geacht en aan de re geering verzocht, van tijd tot tijd een com muniqué uit te geven, wuaruit de werke lijke toestand blijkt. De regeering moet ook de politie de hand flink boven het hoofd houden. Een extranummer van de staatsoourant, Zaterdag te Simla verschenen, kondigt de toepassing van de wet ter voorkoming van opruiende vergaderingen af voor het dis trict Peshawar en de Noord-Westelijke grensprovincie. Een telegram van gisterenochtend uit Bombay meldt dat Gandhi te Jalalpur in hechtenis genomen is. Hij zal, „zoolang het de regeering be haagt" gevangen gehouden worden. Hij werd uit Jalalpur met den trein naar Borivli bij Bombay gebracht en van daar onder geleide naar een onbekende be stemming gevoerd. De regeering te Bombay was, in over leg met de centrale Indische regeering tot het besluit gekomen dat het niet meer mogelijk ,was Gandhi in vrijheid te laten zonder dat dit ernstig gevaar voor 's lands rust meebracht. Voor Gandhi's gezondheid en gemak tijdens zijn opsluiting zijn alle voorzor gen getroffen. Gandhi is na zijn inhechtenisneming in Gujerat met den posttrein naar Poona en vervolgens met een auto naar de centrale gevangenis bij de stad overgebracht. Het departement van Indië te Londen verklaart dat Gandhi meer geïnterneerd dan gevangen gehouden zal worden. Mevrouw Gandhi heeft op een vraag geantwoord dat zij hoopte, dat Indië een strijdbaar antwoord zou geven op de on gerechtvaardigde handeling van de re geering. Te Bombay werd met een luid klokgelui door Congres-vrijwilligers kond gedaan van Gandhi's inhechtenisneming. Zij wek ten de bevolking op een dag van diepen rouw te houden en 's avonds een open bare bijeenkomst bij te wonen. In de boodschap, welke Gandhi voor zijn aanhouding gedicteerd' heeft, beveelt hij' zijn medewerkers dringend aan den strijd voort te zetten, want het is onmo gelijk de onafhankelijkheid zonder offers te verkrijgen. De atmotsfeer te Karachi is gespannen. Belangrijke gebouwen en hoofdverkeers wegen worden door Europeesohe en Indi sche soldaten bewaakt en op de strategi sche punten is politie met machinegewe ren geposteerd. Abdas Tyatoji, die door Gandhi aange wezen is om de leiding over de vrijwilli gers over te nemen, voor het geval van zijn arrestatie, heeft zijn functie aanvaard TOBRALCO I De Europeesche beambten der banken en groote firma's hebben wapens oan in geval van nood te gebruiken. Van Indische zijde worden pogingen in het werk gesteld om te Bombay een alge- meene staking te laten uitbreken en in andere steden demonstraties te houden. Een Europeesch ingenieur van den spoorweg is te Chittagong bij ongeluk door een schildwacht doodgeschoten. Volgens berichten in de Chineesche bladen zou in de havenstad Swatou een communistische opstand zijn uitgebroken en zouden de regeeringstroepen tot nog toe niet in staat zijn geweest, de beweging te onderdrukken. In de provincies Kwantoeng en Iloepei zouden de opstandelingen hebben ge tracht, de macht aan zich te trekken en een communistische Raden dictatuur in te stellen. De Chineesche Kamers van Koophandel in Zuid-China zouden daar tegenover besloten hebben, een burger lijke dictatuur in te stellen teneinde dep strijd tegen het communisme beter te kun nen voeren. Uit hst Engelwh door T. G. WODEHOUSE. WOLLEN BADPAKKEN, TENNISSOKKEN, SPORT- en WANDELKOUSEN. Wij BREIEN en REPAREEREN ;«lle soorten wollen Kleeding, Kousen en ->okken) 'ook de allerfijnste. JAaP SNOR, Zuidstmat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. De toestand in de Noordweste lijke grensprovincie. Met het oog op den gespannen politie- ken toestand en de bedreigingen van dé- genen die burgerongehoorzaamheid predi ken, heeft de politie allen schietvoorraad uit de plaatselijke opslagplaatsen naar het Tuighuis overgebracht. De politie en soldaten hebben huiszoe- king gedaan op de kantoren van het plaatselijk congresbestuur te Peshawar 1 en van andere organisaties. Er werden vele stukken in beslag en zeventien lie den in hechtenis genomen. Uit een briefwisseling van het congres- bestuur hier met den Hadzji van Tarang- zai (een Muzelmansch hoofd aan den over kant van de grens) bleek dat deze aange nomen had, een leger van 100.000 man te lichten. In werkelijkheid verscheen de Hadzji slechts met 400 mannen van zijn iet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij stam aan de grens en gaven de Muzel mannen aan zijn oproeping geen gevolg. De strijdkrachten der Afridi's (een grensstam) werken met de politie samen voor de handhaving van de orde. Het verkeer tusschen Kaboel en Pesha war is afgebroken. De Kaiberspoorweg is op verschillende plaatsen beschadigd. Volgens nog niet bevestigde berichten, heeft een eensgezind comité van Moha- medanen, Hindoe's en Sikh's de leiding der oproerige beweging en hebben de op- standigen een der sterkste forten van Peshawar bezet. In de stad zouden hevige straatgevechten gaande zijn. Agenten van politie en troepen der Sikhs zouden naar de opstandelingen overgeloop^n zijn. De oproerige beweging vindt weer klank bij de onafhankelijke stammen langs de grens. Na de arrestatie van Gandhi zijn te Bombay sterke afdee,lin,gen Britsche troe pen en politie geconcentreerd om even- tueele opstandige bewegingen onmid dellijk in de kiem te smoren. 4) waaruiT'rb^i m} ^n' dat opspoor, E7IS Phot<> is gescheurd en dan te lezen °P®°ek om hot onderschrift hif^ï meende Snert. Blijkbaar had m nu genoeg van dit onderwerp. J f*a!Fde dr°omerig naar 't portret, zou lï £f ln de kin, Snert. Wat ttdnieisje graag zien lachen!" zuchttp. T< 1$ document weer weg en Snert"' i8 hee* wonderlijk, HOOFDSTUK I. Kay van Valley Fields. J>e ongenoemde, die de zoo zeer door '-arn snotter bewonderde photo had ultge- d d'^' zooal8 we reeds mede- ueeiden, eenigszins slordig gedaan. In dien hij een weinig zorgvuldiger te werk was gegaan zou de door de liefde gekwel de Samuel als onderschrift hebben kun nen lezen: „Isay Derrick, dochter van kolonel Eustace Derrick, Midways Hall, Wilts". En als hij toevallig op een middag, een week of drie na zijn gesprek met Snert Todhunter, ln Plocadilly Circus had ge wandeld, zou hij mejuffrouw Derrick in levenden lijve hebben aanschouwd. Want zij stond daar op een vluchtheuvel op een omnibus van lijn drie te wachten. Al hij haar zoo gezien had, zou zijn eerste indruk ongetwijfeld zijn geweest, dat ze veel knapper was dan naar portret. Er waren sinds die photo genomen was vier jaren verstreken en tusschen achttien en twee-en-twintig worden de meeste meisjes een heeleboel mooier. En dat was zeker het geval met Kay Derrick. Dan zou hij ook hebben opgemerst, dat hh een juist oordeel over haar uiterlijk had ge had. Haar oogen waren blauw, zooals hij voorspeld had een warm diep blauw zooals de hemel ln een zomernacht en heur haar, voor zoover het onder een allerliefst klein hoedje uitkwam, was zacht goudbruin. Maar ten derde zou hij heb ben gezien, dat ze er moe uitzag. En ze was doodop. Het behoorde tot haar dage- lijksche bezigheden om te verschijnen ten huize van een zekere mevrouw Winning- ton-Bates, in Thurloe Square, South Ken- sington, om die dame voor te lezen en haar uitgebreide correspondentie te be antwoorden. En niemand, die mevrouw Winnington-Bates intiem kende, zou een meisje het recht willen betwisten om er zoo moe uit te zien als ze maar wou. De omnibus reed aan en Kay klom naar boven. De conducteur verscheen om de kaartjes te knippen. „Ver?" „Valley Fields", zelde Kay. „Blieft", zelde de conducteur. Hij vertoonde geen spoor van opge wondenheid, toen hij haar het kaartje overhandigde, geen zier van die angstige bezorgdheid van hen, die den jongen man tegenkwamen met de banier, waarop de vreemde zinspreuk Excelsior stond; want de dagen, dat het een gewaagd avontuur scheen om naar Valley-Fields te reizen, lagen ver ln het verleden. Twee honderd jaar geleden, toen struikroovers West Kensington onveilig maakten en er ln Regent Street snippen werden geschoten, was dit vriendelijke voorstadje ln de wijk S. E. 21 een afgelegen plekje, waar afge matte jongelieden en ondernemende vrijers heen reden om uit te rusten aan den boezem der Natuur. Maar nu heeft die zee van straatsteenen en asphalt, die Londen heet, ook dat plekje verzwolgen. Het hedendaagsohe Valley Fields is een compacte hulzenmassa, en het ls niet slechts met een omnibus, maar zelfs per trein en tram te bereiken. Het plaatsje was Kay nu zeer ver trouwd, zoodat ze bij tild en wijle meende, dat ze er haar heele leven gewoond had; en toch waren er pas een paar maanden verloopen sinds ze op dien oever als een stukje drijfhout was komen aanspoelen; of om de feiten nuchterder te omschrij ven, sinds Mr. Wrenn van San Rafael Burberry Road na den dood van haar ouders bij haar gekomen was om haar een tehuis aan te bieden. Die mijnheer Wrenn was de slechte oom Matthlas, die in het duister verleden zoo omstreeks 1905 een zwarte vlek op het Derrick- als gevolg van slechte 8 djs- verterir.g wijkt onmiddellijk bij gebruik van Foster's Maag- pillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per - flacon. UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. De zevende partijraadvergadering. De zevende vergadering van den Partij raad der R.-K. Staatspartij zal, naar de katholieke bladen melden, te Utrecht wor den gehouden op Vrijdag 23 Mei en Za terdag 24 Mei. BELANGRIJKE SCHENKING VOOR DE LEIDSCHE STERREWACHT. De bekende Rockefeller Foundation in Amerika heeft aan de Leidsche Universi teit een schenking gedaan van 110.000 dollar, ten einde de Leidsche Sterrewacht in staat te stellen een kijker te doen bou wen, opstellen en gedeeltelijk exploltee- ren in Johannesburg (Zuld-Afrika). Van de zijde der Nederlandsche regee ring en particulieren is een jaarlijksch bedrag toegezegd, overeenkomende met de rente van bovengenoemde som voor de exploitatie en bediening van dit instru ment. OVEREENSTEMMING IN ZAKE DEN STADSSCHOUWBURG. Evenredige bespeling door belde sollicitanten. Amsterdam, 4 Mei. Ten aanzien van de voorstellen, welke door wethouder Polak aan de beide groepen die naar den Stads schouwburg hebben gedongen de Kon. Ver. Ket Nederlandsch Tooneel en het Amsterdamsch Tooneel zijn gedaan, heeft, naar De Telegr. verneemt, het on derling overleg tusschen de sollicitanten tot overeenstemming geleid ten opzichte van een evenredige bespeling van den Stadsschouwburg, met dien verstande, dat dus aan alle richtingen der tooneel- speelkunst welke in de sollicitatiebrieven der beide gezelschappen werden genoemd, gelijke rechten zullen wedervaren. blazoen had geworpen door weg te loopen met Kay's tante Enid. Kay was toen een kleuter van twee jaar en vóór haar achtsten verjaardag had ze niets van deze geschiedenis ver nomen, maar toen werd haar dit mede gedeeld door den jeugdigen Willoughby Braddock, den dikken jongen, die met behulp van een voogd het groote huis en bijbehoorend terrein, grenzend aan Mid ways, in eigendom had. Het was een romantische geschiedenis van een jon gen man, die naar Midways was gekomen om het huis te teekenen en te beschrijven voor „Onze Patricische Huizen-serie", die toen verscheen in een nieuw tijd schrift „Pyke's Huisvriend"; die ge durende deze bezigheden had kennis ge maakt met de zuster van den eigenaar; en die een paar weken later haar had be wogen om met hem weg te loopen en hem te trouwen, op deze manier volgens haar bloedverwanten althans al haar i kansen ln dit leven te niet doende. Twintig jaar lang was Matthlas Wrenn het zwarte schaap ln de familie geweest, maar nu was de vergelding gekomen. De dood van kolonel Derrick, die spoedig volgde op het overlijden van zijn vrouw, braoht aan het licht, dat hi1 behalve Nor- mandisch bloed ook het kinderlijk ver trouwen bezat, wat de dichter zooveel hooger aanslaat en dit uitte zich ln het vertrouwen van prospectussen, die nog geen kind misleid zouden hebben en het trachten om door speculaties aan te vul len, wat hij verloor door de snel ln waarde verminderde landerijen, speculaties, waarvan de eene nog gewaagder was dan de andere. Zijn kapitaal was naar de vier windstreken verspreid, Midways was tot den nok verhypothekeerd en Kay, die door een meevoelenden rechtsgeleerde omtrent deze feiten was ingelicht, had zich naar den heer Matthias Wrenn be geven, die nu al jaren lang hoofdredac teur was van denzelfden „Huisvriend", dien hij eertijds alleen maar vertegen woordigde. De omnibus stopte op den hoek van Burberry Road en Kay stapte uit en wandelde naar San Rafael. Burberry Road behoort niet tot de aanzienlijkste en meest luxueuse wijken van Valley Fields, en de meeste villa's zijn twee on der één dak. San Rafael behoorde ook tot die soort en was als een gepleisterde Siameesche tweeling met onverbrekelij- ken band verbonden aan zijn buurman Mon Repos. Er voor lag een scheepje grint ,twee bloembedden, die zich schenen te verontschuldigen over hun daar zijn met klimop er omheen en een heining en In de heining een hekje, dat vijf dwarslatten had, net als de hekken in de weilanden. Uit dit hek kwam, toen Kay naderde, een wat oudachtig heer met grijs haar en een gebogen rug. „Goeien middag, schat. Waar gaat dat heen?", zeide Kay. Ze kuste haar oom hartelijk, want ze was in de maanden, dat ze bij hem was, heel veel van hem gaan houden. „Ik loop even bi) Cornelius aan", zelde de heer Wrenn. „Ik dacht dat ik mis schien een spelletje schaak zou kunnen doen". {Wwdt TtFMÖfi.l

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1