S. I. KANNEWASSER111 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. Nr. 6803. EERSTE BLAD DONDERDAG 8 MFI 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. 1 De voorbereidende ontwapeningsconferentie. - De En- gelsch-Egyptische onderhandelingen. - Het Italiaansche en Fransche vlootprogramma. - De onrustige politieke toestand 111 Spanje. - De nationalistische beweging in Britsch-Indië. Op een spoedige bij eenroeping van de voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconfe rentie, waarvan, zooals men weet on ze gezant te Parijs, Jhr. Loudon voor zitter is, behoeft men niet te rekenen, Jhr. Loudon is Maandagavond te Genève aangekomen en heeft Dinsdagmorgen tal van besprekingen gevoerd over den da tum van de eerstvolgende zitting. Aan vankelijk had men gehoopt de conferentie te kunnen Houden vóór de dit jaar te hou den Volkenbondsvergadering, doch na de besprekingen van den heer Loudon, heeit deze aan de persvertegenwoordigers mee gedeeld, dat het gevaarlijk zou zijn voor het succes der werkzaamheden, om de conferentie voor de olkenb'ondsvergad 0- ring te houden. Volgens het B. T. A. zeide de heer Lou don nog, dat het z.i. tot niets zou dienen de conferentie bijeen te roepen, daar zij, wegens het ontbreken eener voldoende diplomatieke voorbereiding, zou uitloopen op eenzelfde mislukking als vele andere internationale conferenties van den laat- sten tijd. De vooruitzichten der besprekin gen tusschen Engeland en Egypte worden, nadat Maandagmid dag een belangrijke zitting is gehouden, in sommige kringen vrij pessimistisch be oordeeld. Na den terugkeer van den koerier uit Kaïro zou zijn gebleken, dat niet alleen de kwestie van Goedan, maar ook twee* andere punten, die tot nog toe een onder geschikte rol hebben gespeeld, op den tegenstand der Egyptische regeering stui ten. De Egyptische delegatie tracht daar om te bereiken, dat de geheele conferentie voor een jaar zal worden uitgesteld. De Times weet zelfs te melden dat de Egyptenaren zelfs niet bereid zouden zijn tot voorloopige aanvaarding van den poii- tieken status quo voor Soedan, die in het ontworpen tractaat is vastgesteld. Reuter meldt uit Kaïro, dat daar pessi misme heersoht. Men hoopt echter nog dat de onderhandelingen een gunstig resul taat zullen hebben. Dit wordt echter alleen mogelijk geacht, indien de kwestie van den Soedan wordt aangehouden. Naar aanleiding van het commentaar in een groot deel der Fransche pers over hetltaliaansche vlootprogram wordt in Italiaansche vlootkringen opge merkt, dat deze commentaren geen reke ning schijnen te houden met den werke- Iijken toestand, die blijkt uit vergelijking van den vluotbouw van de twee landen in 1 de aigeloopen 7 jaar. Van 1924 af is de vlootbouw in de 2 lan den als volgt geweest: In 1924 bouwde Italië 19.105 ton, Frankrijk 21.370; in 1925 waren deze cijfers resp. 20.815 en 32.690; iri 1926 12.950 en 12.700; in 1927 50.300 en 38.325; in 1928 30.500 en 32.845: in 1929, 89.200 en 42.425; in 1930 43.000 en 43.200; in totaal 205.870 en 223.055. Uit deze cij- iers blijkt, dat de vlootbouw in de beide landen, afgezien van onvermijdelijke schommelingen ongeveer gelijk is ge weest. De Italiaansche marine volgt den zei I den weg als de Fransche en dus ook dit jaar heeft hetzelfde karakter als de vorige. In deze omstandigheden vraagt men zich in Italiaansche marinekringen af, of de „klaarblijkelijke tendenz van Italië naar een politiek van uitbreiding van de strijdkrachten ter zee", waarover zekere bladen spreken, niet een voorwend sel is voor zekere politieke stroomingen aan gene zijde van de Alpen om de argu menten van uitbreiding der bewapening politiek te rechtvaardigen. Wie denkt hier niet aan het bekende spreekwoord1 „De pot verwijt den ketel dat hij zwart is". Het aftreden van Primo de Rivera heeft geen rust gebracht in het Spaansche rijk. Wij hebben er indertijd al op ge wezen dat er een sterk republikeinsch streven was, temeer omdat men met den tegenwoordigen vorst, koning Alfonsus XIII weinig op heeft en aan hem toe schrijft de geweldige nederlaag in Spaansch-Marokko en de instelling van de dictatuur. Een van de felste tegenstanders van koning Alfonsus is de Spaansche profes sor Unamuno, die deze week oorzaak was, door eenige redevoeringen die hij hield, dat er ernstige relletjes uitbraken, die wij in ons nummer van Dinsdag vermeldden. In een gesprek met den correspondent van de „Voss. Ztg." te Madrid heeft prol'. Unamuno verteld, dat de Spaansche regeering 'hem verzocht had zijn reis naar Madrid' en het houden van zijn politieke redevoeringen uit te stellen, omdat de at mosfeer in 't land te gespannen 'is. Tijdens zijn reis naar de hoofdstad bereikte hem het ihalf-officieele verzoek om een station vóór Madrid uit te stappen en de reis per auto te vervolgen. Hij was daarop niet in gegaan, omdat hij wist dat duizenden hem opwachtten. Unamuno gaf vqorts te kennen, dat het in Spanje meer om een beweging tegen koning Alfonsus gaat, dan tegen het koningschap. „De tegenwoordige toestand", zeide hij, ,.kan niet lang duren. De koning, die ach ter alles staat, heeft zijn hoofd verloren. De koning is ervan overtuigd, dat men hem niet zal wegjagen, maar ook Primo meende dat, en toch heeft hij het niet kun nen hooiden. Nu de arrestatie van Gandhi een feit is, heeft men zich natuurlijk niet zonder bezorgdheid afgevraagd hoe Indië daarop zou reageeren. Zal, nu alle' lei ders van de nationalistische beweging in hechtenis zijn genomen, deze doodbloeden of zal er een revolutie uitbreken? Ashmead-Bartlett, de correspondent van de Daily Telegraph, is te Borivili aan wezig geweest bij de overbrenging van' Gandhi uit den trein naar een auto en heeit hem toen even gesproken. „Voelt gij u bitter of grimmig gestemd tegen iemand?" vroeg hij aan Gandhi. „Niet in het minst; ik heb lang ver wacht dat ik in hechtenis genomen zou worden", was het antwoord. „Denkt gij, dat uw inhechtenisneming tot groote rustverstoring in 'heel Indië zal leiden?" „Neen. In elk geval kan ik eerlijk zeg gen, dat ik alle mogelijke voorzorgen heb getroffen om rustverstoring te voor komen". „Dus verwacht u geen onlusten?" De mahatma weifelde een oogenblik en toen zeide hij: „Ik hoop van niet; ik heb mijn best gedaan om ze te-voorkomen". De Londensche bladen, op de Daily Herald na, beschouwen deze arrestatie ais onvermijdelijk. Voor bladen als de Mor- ning Post en de Daily Mail is zij een be- wijs dat er nu weer eens krachtig inge grepen wordt en zij betreuren enkel dat men er zoo lang mede gewacht heeft. Vol gens de Times, behoeit de arrestatie in het geheel geen rechtvaardiging. Zij zoo wel als de Daily Telegraph stellen Gandhi rechtstreeks verantwoordelijk voor alle troebelen en onlusten, die reeds gebeurd zijn. De Daily Herald vraagt welk nut de ar restatie van Gandhi hebben kan. Ierland, Amerika, Oostenrijk hebben bewezen, dat dwang altijd l'aalt. Door de arrestatie is de Indische kwestie geen centimeter dich ter hij haar oplosssing gebracht. Het blad heeft er bezwaar tegen dat Gandhi niet voor den reohter gevoerd zal worden, maar enkel geïnterneerd wordt, en dat hij geïnterneerd zal blijven zoo lang de re geering de wet moet opleggen en dat Gandhi wanneer hij de wet gebroken heeft, daarvoor terechtstaat, maar niet, dat hij om reden van staat wel vastgehou den wordt en niet berecht zal worden. Dit keurt het af. Juist om die redenen van staat houdt de Daily Herald met nadruk vol dat door de dwangmethode de Indi sche vraagstukken niet kunnen worden opgelost. Als gevolg van de arrestatie kunnen de relletjes te Delhi b..«iiouwd worden, die men hieronder vindt opgenomen, evenais andere gemengde berichten uit Britsch- Indië. FEUILLETON Uit hst Engelseh door P. G. WODEHOUSE. 5) eigenaardige, jonge man. Ik heb een uur lang geprobeerd om. met hem te praten, maar hij blijft mij aankijken als een goud- visoh." „Als een goudvisch?" „Ja, met starende oogen en bewegende lippen, waaruit geen geluid komt." Kay lachte. J)at is zijn speech. Ik heb u dat vergaten te zeggen. Die arme stakkerd onoet van avond een speech houden bij het jaarlijk- sche diner van de reünisten van zijn school. En zoo Iets is hem nog nooit eer- In werkelijkheid was Matthlas Wrenn fZTSS d"en "indraP ,6rsohrikke- «2t"J5 r&m„"vrt,dslK ï>e hier Wrann keek heelverlicht, als „De Huisvriend", hij zag er'veel ouder "9; dat wist ik niet. Eerlijk gezegd, uit. Hij had een zacht, wat droomerla ge- WlldJe' dacht lk-dat hiJ een geestelijke af zicht en het was heel moeilijk om zfcli wijking had." Hij keek op zijn horloge, hem als „de veroveraar" te denker? Kav »Nu, als jij Je met hem denkt te kunnen veronderstelde zoo, dat de enerale en bezig houden, dan ga ik nu imaar verder, het vuur, die de beroemde schaking ten De heer Wrenn liep weer door; en Kay gevolge hadden, voornamelijk van den deed het hekje open, liep het grintpaadje kant van de dame moesten zijn gekomen, op zij van het huis langs en kwam in den „Zorgt u maar, dat u op tijd bent voor tuin. het eten", zeide ze. „Is Willoughby thuis?" Net als alle andere tuinen In de buurt „Ik heb hem in den tuin achtergelaten-" deed deze zijn eigenaar eer aan hij was de heer Wrenn aarzelde. „Een zonder- een beetje klein, maar heel groen en keu- linge jonge man, Kay". rj„ onderhouden en vriendelijk. Het feit, „Het is schandelijk, dat u met heon be- dat Valley Fields, ofschoon het vdg.e- zocht wordt, engel", zeide Kay, „Zijn bouwd is nog iets van zijn landelijk kar:ik- huishoud ster heeft heim het huis uitgezet, ter behouden heeft, is te danken aan den ziet u. Zij wou eens grondig schoon- noesten ijver en toewijding van de arna- maken. En hij heeft zoo het land aan teur-tuinbouwkundigen. Want in dat cluibs en hotels, en ik heb hem mijn heele voorstadje worden jaarlijks meer zaden leven gekend, en toen vroeg hij oim onder- verkocht, meer grasmachines voortbewo- dak en.toen kwam het vanzelf. Maar gen, meer slakken vernietigd, meer blad- draagt het nu maar, het is maar voor één luis bespoten met onfeilbare verdelgings nacht." middelen dan in eenige andere plaats aan „Kindje, Je weet, dat iedere vriend van den Surfrey-kant van de Thames. Brixton jou bij ons welkom is. Maar dit is soo'n kan bogen op zijn Bon-Marché en Syden- J.GRUNO's ECHTE FRIESCME ,BAAI-TABAIS ham op zijn Crystal-Palace, maar als het gaat om pensées, rozen, tulpen, stokrozen en O.-I. kers, dan draagt Valley Fields den eereprijs weg. Behalve nog andere bloemrijke aantrek kelijkheden bevatte de tuin van San Rafael op dit oogenblik een rozigen, dik ken ernstigen jongen man in een bruin pak, die het grasperk op en neer beende met glazig starende oogen. „Goelen middag, Willoughby," zeide Kay. De jonge man ontwaakte uit zijn droom toestand met een hevigen schok. „O, goelen middag, Kay." Hij liep haar achterna over het gras veld naar de theetafel, die onder een imoolen boom stond. Want ln deze uitge zochte plaats komen zoowel boomen als bloemen voor. „Thee, Willoughby?" zeide Kay, terwijl ze dankbaar ln een dakstoel zonk. „Of heb Je al gehad?" „Ja, ik heb.ik geloof.De heer Braddook overwoog de zaak ernstig. „Ja. ja, ik heb al een kopje gehad." Kay schonk zich ln en begon behagelijk kleine slokjes te nemen. „Bah, wat ben lk moe," zeide ze. „Een drukken dag gehad?" „Och, zooals gewoonlijk." „Was anevrouw B. niet erg toeschiete lijk?" „Niet har. En ongelukkigerwijze was de eenige zoon en erfgenaam de toeschiete lijkheid zelf." De heer Braddook knikte. „Nogal een beproeving, die knaap." „Nogal." „Moest een pak voor zijn broek hebben." „Dat heeft hij hard noodig." De nationalistische beweging in Britsch-Indië. Ernstige opstootjes te Delhi. De deelnemers aan een optocht te Delhi ter lengte van 800 M. 'hebben een auto van een inspecteur van politie vernield en hemzelf aangevallen. De politie, die met vier vrachtauto's toe snelde, verdreef het volk. Tal van men schen moeten gekwetst zijn. Bij een andere vechtpartij met de politie werden. 30 menschen gewond, onder wie vrouwen die voor slijterijen postten. Britsche ruiterij en voetvolk patrouil- leeren in de wijk- De politie te Delhi heeft tien minuten lang geschoten op een menigte die voor het bureau was samengeschoold1 en wei gerde uiteen te gaan. Verscheidene men schen zijn gewond. Twee gekwetsten bij de opstootjes zijn bezweken. Het hoofd der politie heeft samen scholing van meer dan vijf menschen ver boden. De houding der Muzelmannen. Simla, 6 Mei. (Reuter). Een telegram uit Amroha zegt dat de meening onder de Muzelmansche godgeleerden over de be weging van Gandhi verdeeld is. Een groep oelema's (priesters) is ondub belzinnig ertegen gekant, aangezien zij begonnen is zonder de politieke rechten der Moslims vastgesteld te hebben. Een andere groèp Muzelmannen die hiertegenover staat, overweegt de kwes tie nog. Nog meer relletjes. Een opgewonden menigte van Indiërs, heeft getracht den geregelden dienst van buurttreinen bij Howra te beletten. De politie werd gesteenigd en schoot na een laatste waarschuwing. Er werden vijftien Indiërs gekwetst. Vijftig gewonden. Vijftig slachtoffers van de ongeregeld heden, die vandaag zijn voorgevallen, zijn naar het ziekenhuis gebracht. De meesten zijn zwaargewond. Rouwbetoon over Gandhl's Inhechtenisneming. In de voornaamste steden van Boven- Indië wordt een volledige hartal (rouw dag) gehouden. De zaken en het verkeer staan er stil. De akademies en scholen zijn gesloten. Onrust ln Punjab. Uit Lahore wordt- geimeld dat ln de geheele provincie (Punjab) betoogingen worden gehouden. Te Jullundhur (Punjab) heeft de poli tie een charge moeten doen. Dertig per sonen werden gekwetst, twee van hen ernstig. De gebeurtenissen te Peshawar. Maandagavond is te Londen een com muniqué van de Indische regeering he kend gemaakt over hetgeen er te Pas hawar is gebeurd. Hieruit blijkt het vol gende: Al eenige maanden hadden de Congres partij en de Naujawan Bharat Sabha getracht onrust in de provincie te verwekken. Ofschoon de Congres-partij in Kay rilde eens van afschuw. Theoretisch was ze aangenomen op Thurloe Square om de brieven van mevrouw Winnington Bates te lezen en te beantwoorden, maai practlsch scheen ze voornamelijk te zijn aangenomen om als een soort geestelijken zandzak (oefenizak bij boksers) voor haar werkgeefster diienst te doen. Vandaag was die dame al 'buitengewoon lastig geweest. Haar zoon daarentegen, die pas terugge keerd was van een mislukte poging om in Sussex het kippenbedrijf te leeren en nu een beetje rondlummelde zonder be paalde bezigheid, was, zoodra hij er maar de gelegenheid toe kreeg, buitengewoon galant. Wat haar leven gemakkelijker ma ken zou, voelde Kate, was dat mevrouw Bates haar wat meer en Glaude Bates haar wat minder zou bewonderen. „Ik ken hem nog van school," zeide de heer Braddook. „Een wurm." „Was hij met jou op school?" „Ja. Een hoop jonger. Een ellendig kereltje, die zich volpropte met lekkers, op de kachels kroop en doodsbang was voor sport. Ik herinner me, dat Sam Shotter hem eens een pak ransel gaf, om- stal uit den schoolwihkel. komt hierheen. Ik heb bericht dat hij taartjes O ja, Sam kom Komt Tobral co aan het ttuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN I111 van h,em. „Zoo? En wie is dat eigenlijk? Ik heb je zijn naam nog nooit hooren noemen." Sam en ik hadden samen een stu deerkamer. Dien kerel kan ik benijden. Hij heeft de heele wereld rondgereisd en van allerlei uitgehaald. Den eenen dag zat hij ln Amerika en dan was hij, weer op eens in Australië en even later in Afrika. „Een vlot heerschap!" „In zijn voorlaatsten brief sohreef hij, dat bij bij zijn oom op kantoor was ln VOLLEDIGE GARANTIE!! In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij de centrale wetgevende vergadering de Sarda-wet (tot beperking van kinderhu welijken) geestdriftig gestemd heeft, heb ben de propagandisten van deze partij aan de grens alle mogelijke moeite gedaan om deze wet averechts voort te stellen en haar als een vêrdrukkingsmaatregel af te schilderen. Ten gevolge van deze agitatie besloot de plaatselijke regeering de lei ders ln hechtenis te nemen. Na de daarop uitgebroken onlusten op 23 April te Pes hawar beschreven te hebben, vervolgt het oommuniqué: De plaatsvervangende com missaris waagde, uit verlangen om de noodzakelijkheid om te schieten te ver mijden, zijn leven door te trachten de vij andige, en opgewonden menigte over te halen uiteen te gaan. Het eerste schot werd gelost uit een revolver door een van de manschappen van een gepantserde auto, enkel uit zelfverweer, toen hij het slacht offer van een moorddadigen aanval was. Het bevel om van de gepantserde auto af te schieten, werd pas gegeven nadat een Britsch soldaat gedood was en een tweede gepantserde auto in brand gestoken was en de manschappen erin aangevallen waren. Het is onwaar, zooals een boosaardig ge rucht beweert, dat een aantal oproerlin gen in koelen bloede moedwillig neerge schoten werden. Sedert 23 April is te Pes hawar niet geschoten. Het communiqué beschrijft dan verder de reeds gemelde vruchtelooze pogingen van den hadzjd van Turan Gzai om de grensstammen tegen Peshawar in bewe ging te brengen. New York, maar in dezen brief meldt hij, dat hij hierheen komt en ln Tilbury- House een betrekking heeft." „Tilbury-House? Heusch? Zou oom hem dan ontmoeten?" „Vindt je het geen goed plan om hem te dlneeren te vragen, dan kan hij met een paar van die lui kennis maken? Jij en je oom, natuurlijk en als ik Tilbury dan nog te pakken kon krijgen. „O ja; soms bridge ik met hem in de club. En hij heeft verleden jaar mijn jacht gepacht.* „Wanneer komt die mijnheer Shotter?" „Dat weet ik niet. Hij kon het niet pre cies zeggen. Zie je, hij komt met een vrachtboot." „Een vrachtboot? Waarom?" „Dat is net iets voor hem. Ik zou het ook leuk vinden." „Jij?" zeide Kay verbaasd. Willoughby Braddook had haar altijd Iemand toege schenen, die het absoluut niet stellen kon zonder zekere verfijndheden des degelijk- schen levens zonder luxe. Tot haar vroegste herinneringen behoorde, dat zij in een boom zat en hem hinderlijke belee- digingen toevoegde, omdat het haar langs betrouwbaren weg ter oore was gekomen, dat hjj gewoonlijk si aapsokken droeg. „Wat een onzin, Willoughby. Je houdt zoo van Je gemak." „Dat is niet waar," zeide de heer Br ad doek stoutweg. „Ik ben dol op avonturen." „Nu, waarom doe je er dan niet aan? Je hebt geld genoeg. Je zou best zeer00ver kunnen worden op de Spaansche kust bij voorbeeld." (Wordt vsrvolgd.) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Helderache Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen 1.65; binnenland fa.—, Ned. O. en W. Indië p, zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, fo.70, fo.70. f 1.— Modeblad resp. 0.95, 1.25, f i,2j( f j 3j L0lge nog 4 ct fr p p 5 ct Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte al* redastion tekst) dubbele orijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijeno. 4 et. Een spannend boek voor jou. Die fraaie pijp voor my, Wie BAAI-TABAK van CRUNO rookt Die krijgt ze er gratis bij! leb buitengewoons tegen teerlagenpryy TOBRALCO let alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit „Ken je Lord Tilbury?"

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1