T TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS RAPID-PAN. GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 13 MEI 1930 uitvoering „morgenrood". een nieuw soort kookpan. De Bank van Wisselink. Ernstig auto-ongeval te Roermond. De schatgravers van Zaandam. Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 13 Mei 20.12 uur. Woensdag 14 20.13 Ds. Damsté, Ne<L Herv. predikant te Huisduinen-Julianadorp, ontving een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Colijnsplaat (Noord-Beveland). Bij het 7 Mei jl. te Hilversum ge houden, examen 2e knecht bloemisterij slaagden onize stadgenooten A. v. d. Sloot en K. de Wit, beide leerlingen van den heer J. Groen. Onderafdeellng en Kinderkoor. Men schrijft ons: Waar de Lagere School in haar veelom vattende taak ook het zingen tot een hooger plan tracht op te voeren, doch door omstandigheden haar eischen nog dient te beperken, verheugt het ons zoozeer, dat ook buiten t schoolgebouw de noodzake lijkheid van goed zangonderwijs wordt in gezien. In dit verband mag speciaal de aa- dacht worden gevestigd op 't Kinderkoor onzer gemengde Zangvereeniging „Mor genrood", dat Zaterdagavond j.1. neel Ca sino door zijn succesvol optreden heeft weten te veroveren. ■De verraste luistervinken, die voor een avond eens hun radiotoestellen hadden af gezet en de natuurlijke kinderklanken prefereerden boven de technische aether- trillingen, zullen dan ook wel geen spijt hebben gehad van hun gang naar den schouwburg. Na ieder nummer uitten zich hun dank baar genieten en ruim waardeeren in een daverend applaus, dat telkens weer als verdiende belooning gold voor de gelever de prestaties. Naast populaire schoolversjes bevatte het keurig verzorgde programma zelfs en kele vrij lastige nummers, waarvoor ern stige voorbereiding zeer zeker noodig bleek. Onder de deskundige leiding van den directeur, den heer F. v. d. Me;j, beloofde ook dit echter al heel spoedig een uitbun dig succes te worden voor de onderafdee- Hng. Tot tweemaal toe wist de diligent ons met zijn iongere leerlingen te leiden in het rijk der ongekunstelde kinderfantasie, waarin vlijtige dwergjes en schoone water nimfjes hun scepter zwaaiden. Vol levens- blijheid in het onbesmette zieltje en vrij van eiken band, die de kleeding haar kan opleggen, begeleidde de jeugd hier haar eigen spel, getooid in luchtige, frissche costumes. Na de pauze werd meer speciaal een beroep gedaan op die lachspieren der aan wezigen, die door de vlotte vertolking van het blijspel „De doove erftante" meerma len zwaar op de proef werden gesteld. Een zevental jonge dames der onder- afdeeling fungeerden in dit verband als veelbelovende dilettant-actrices. En hoe wel ook tijdens 't bal het jeugdelement sterk vertegenwoordigd bleef en zelfs haar werkzaam aandeel slechts noode prijsgaf, werd nog geruimen tijd in een geani meerde feeststemming geprofiteerd van de gelegenheid tot dansen, ook door de ouderen. Met dit waardige slot sloot „Morgen rood" één harer meest productieve en dankbare feestavonden af. Na dergelijke triomfen achten wij een speciale opwek- hing, om zich te scharen onder de banier van dit geschoolde zangerscorps, absoluut onnoodig. Rest ons alleen te melden, dat öe vijf liederen, door de Onderafdeellng gezongen, tot aller tevredenheid met de .p'ano werden begeleid door Mej. Corry Dol. Een drievoudige bloemenhulde ver noegd© tenslotte nog het aspect van deze onvergetelijke uitvoering. Het middagmaal in één pan. JMaandagmiddag in de geJe- genneia n demonstratie bij' te wonen met e snelkookpan „Rapid", waarmee (men esveriangd groenten en aardappelen te- c u- ki bereiden. Deze bereiding ge- door middel van stoom; het ge- igde proces waarborgt een bezuinging op het gasverbruik van minstens 80%. J?an' ie een gewoon model pan, welke wordt afgesloten door een ring van fibre. Het deksel is van staal, voorzien van beugel', extra veiligheidsklep en fluit, die waarschuwt als de pan met stoom is ge vuld. Voorts is een sohaalverdeeling aan gebracht, voor het instellen der verlangde kooktijden. Wanneer men aardappelen tegelijk met groenten kookt, worden ze door een in de pan liggend rooster afgescheiden. Opzet ten met slechts weinig water, en er zout en wat men verder weaischt aan toevoegen. In onze tegenwoordigheid werden o.a. wortels gekookt met een ul erbij, zonder dat de spijzen de onaangename uilucht kregen. De goed afgesloten pan wordt opgezet en waarschuwt na enkele minuten door een fluitsignaal. Het gas wordt dan afgesloten en de pan' met inhoud moet nog circa even lang blijven staan om geheel gaar te stoomen. Door middel van een veiligheidsklep kan worden geconstateerd of er geen stoom meer aanwezig is in de pan. Het proces verloopt als volgt: de zich in de pan ontwikkelende stoom doordringt alle poriën der groenten en stoomt deze gaar. Het gevolg hiervan is, dat men ge rust groenten, die korten tijd noodig heb ben om gaar te worden, kan opzetten tege lijk met zulke, die een langeren tijd be hoeven, omdat, wanneer de eerste eenmaal doortrokken zijn van den stoom, deze van zelf in de andere, nog rauwe groente door dringt. Mits de pan goed gesloten is en niet wordt opengemaakt, kan zij uren lang staan zonder dat de warmte teloor gaat. Practdsoh gesproken is dus met het bereiden en opzetten der groente het ko ken afgeloopen: de pan waarschuwt van zelf als men den gastoevoer moet afslui ten qn men behoeft er niet naar om te zien Capucijners, welke in gewone om standigheden minstens IA tot 2 uur kook tijd vragen op gas, werden hier gedurende 11 minuten op het gastoestel geplaatst. Soep vereisohte 21 minuten. In dezelfde pan van de capucijners waren uien en wortelen. Vereischt wordt slechts dat men weet op welken warmtegraad de pan moet worden gesteld, doch dit is iets, dat de practijk leert en bovendien krijgt men bü elke pan een handleiding. Behalve een enorme besparing aan gas of andere brandstof, zijn er de volgende voordeelen aan verbonden: geen kook lucht, geen inkoken, geen overkoken, geen aanbranden. De prijs is uit den aard der zaak niet goedkoop, maar zooals de demon- streerende meneer zei: het is net als met een stofzuiger: ook deze zijn d*uur (en veel duurder dan' zoo'n pan!) en geen enkele huisvrouw zou ze vergelijken met een ge woon stoffer en blik, hoewel ze toch het zelfde werk doen. Zoo is het met deze pan ook en als men meer bizonderheden weten wil, dan ls de firma Zoetelief, die de ver tegenwoordiging eiwan heeft, gaarne be reid die te verschaffen. De pan is in drie grootten verkrijgbaar. Er was onder de aanwezige dames Maandagmiddag groote belangstelling voor deze nieuwe kookmethode door mid del van stoom. Woensdag wordt de demonstratie her haald. (Zie advertentie). ERNSTIGE MISHANDELING. Van een vierjarig meisje. Zaterdagavond is het vierjarig dochter tje van de wed!, v, T., wonende in de Ko^ ningdwarsstraat, op ernstig© en lafhar tige wijze door een kostganger, zekere B. R., mishandeld. De iman heeft het kindje, toen de moeder niet thuis was, uit bed getrokken en overal bont en blauw gesla gen. Het kind schreeuwde erbarmelijk en dit trok die aandacht van voorbijgangers, die door de geopende gordijnen, die de man had vergeten te sluiten, het droevige schouwspel konden zien, en de politie waarschuwden. Er was in minder dan geen tijd een ge weldige massa publiek voor de woning, en luide gaf men zijn diepe afkeuring over de mishandeling te kennen. Toen R, be merkte dat zijn handelwijze van buiten af gezien werd, draaide hij het licht uit en ging naar boven. De politie heeft hem later uit de woning gehaald en proces verbaal van een en ander opgemaakt. AANGEREDEN. Zaterdagavond te ongeveer half acht werd de 12-jarige Louise van Schalk, op den Kanaalweg, voor Casino, door het spatbord van een vrachtauto gegrepen en tegen den 'grond geslingerd, waar het kind bewusteloos ibleef liggen. Het meisje werd binnengedragen in de woning van den heer waar het spoedig bij kennis kwam. Het bleek dat dit ongeluk nog bi zonder goed was afgeloopen, daar het meisje alleen een wond aan haar knie had. De chauffeur van de vrachtauto treft geen schuld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoren over de maand April 1930. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 56.283,97 en terug betaald f 90.954,26 derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 84.670,28 Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 86. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 500.en afgeschreven f 2600.Derhalve minder in- dan afge schreven f 2000.Het aantal nieuw uitgegeven etaatsschuldboekjes bedroeg 0. NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand April 1930. Op spaarbank boekjes werd in den loop der maand ingelegd f 177.086,80 en terugbetaald f 169.752,42. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 7.334,38. Gedurende het tijdvak 1 Januari—30 April van dit jaar werd in het geheel ingelegd f 746.829,43 en terugbetaald f 683.662,18, zoodat in dit tijdperk meer werd ingelegd dan terugbetaald f 63.167,25. Het aan spaarders verschuldigde kapi taal, bij den aanvang van dit jaar f 1.534,83 klom dientengevolge tot f 1.597.846,08. Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand April 94. In het tijdperk 1 Januari30 April van dit jaar werden totaal 507 nieuwe spaar boekjes uitgegeven. De lediging in den loop van April van spaarbusjes leverde een bedrag op van f 2.963,10 In het tijdvak 1 Januari80 April van dit jaar werd totaal in de busjes f 11.827,18 bespaard. Het gesprek van den dag is de (Zie adv. pag. 8 le blad). Bevredigende uitkomst Gun stige liquiditeit. Regelmatige reserve vorming. De Bank van Wisselink kan terugzien op een gunstig jaar. De balanstelling geeft een stijging aan van ongeveer 600.000 per ulto 1929, waaruit een vooruit gang van de positie van de Bank valt te constateeren. Ook de deposito's en crediteuren zijn toegenomen met ruim 400.000, terwijl deze grootere uitzetting slechts weinig invloed heeft gehad op de vastlegging in debiteuren. A deposito was geplaatst op ulto 1929 1928 1927 (in duizenden guldens) Voor 1 jaar 963 790 749 1 maand 339 324 333 1 dag 419 395 386 Crediteuren 1.721 2.010 1.509 1.798 1.468 1.505 Hieronder laten wij de balansen volgen van de laatste jaren. BALANSEN per ulto 1929 1928 1927 1926 (in duizenden guldens) Passiva: Kapitaal1.000 1.000 1.000 1.000 Reservefonds. 420 400 375 350 Eigen midd. 1.020 1.400 1.375 1.350 Reserve in pet. v/h. kapitaal 42 40 87 i 35 Deposito's en crediteuren 8.732 3.302 2.974 2.868 Bankiers 407 267 369 373 Diverse reken. 1 4 Vr. gelden. .4.139 3.670 3.347 3.241 In pet. d. eigen middelen291 255 243 240 Effecten Leen- depöt 495 495 530 530 Netto winst 143 140 122 129 Activa: Kassa, munten enz. 176 125 167 211 Tegoed bij kas siers 185 63 51 41 Wissels en promessen 1.883 1.738 1.572 1.474 Liquid. midd. le orde 2.244 1.921 1.790 1.726 In pet. van de vr. gelden 64.2 53.8 53.5 63.2 Effecten245 64 47 65 Eff. in Leen- depöt 495 495 530 530 Liquid. midd. le en 2e orde 2.984 In pet. van de vr. gelden 72.1 2.480 2.367 2.321 69.4 70.7 71.6 2.904 2.771 2.675 220 235 Debiteuren 2.997 Gebouwen eu safes 209 220 235 245 Diverse reken. 6 8 Onder de liquide middelen der le orde valt een stijging te constateeren in de wisselportefeuille en bij bet tegoed kas siers. De debiteuren vormen een belangrijke post op deze balansen. Het jaarverslag 1929 vermeldt daaromtrent, dat het crediet als volgt was verdeeld: (in duizenden guldens in °/0) tegen effectenonderpand 1.268 82.8 crediethypotheek 1.246 82.8 borgstelling 919 28.8 diverse dekkingen 228 5.9 In blanco 3.662 201 94.8 5.2 3.863 100 In het afgeloopen jaar werden volgens het jaarverslag op de credieten geen verliezen geleden, terwijl de Bank reser veering voor mogelijk verlies niet noodig acht, zoodat hieruit blijkt, dat hierin zeer weinig risico wordt beloopen. Uit het balansoverzicht valt te consta teeren, dat de liquiditeits-positie is ver beterd. De grootere omzetten demonstreeren zich dan ook in toename van de winsten. Verlies- en Winstrekeningen. 1929 1928 1927 1926 (in duizenden guldens) Bruto winsten285 280 254 267 Verliezen Onkosten reken., salarissen, afschr. 142 140 132 138 Netto winst 143 140 122 129 In pet. v. de bruto winsten. 50.2 50 48 48 Aanwending netto winsten: Reserve 20 20 25 25 Tantièmes, diverse belast, enz. 53 60 32 69 Dividend 70 70 65 65 In procenten 7 7 6i 6è Rentabiliteit. Het aandeelenkapitaal bedraagt 1.000.000 De totale eigen middelen 1.420.000 De netto winst is f 148.349.19, dit is dus van het aandeelenkapitaal 14.88 °/0 en van de eigen middelen 10.09 Van de winst wordt per ulto 1929 14.33 °/0 uitgekeerd aan aandeelhouders 7 7.33 °/0 bestemd v. reservefonds 2 en aan tantièmes, belasting enz. 5-33 Uit een elders in ons blad opgenomen bericht blijkt, dat dit het laatste verslag wel van de Bank van Wisselink zal zijn, daar het bedrijf is overgegaan aan de Twensche Bank. De provinciale instelling verdwijnt dus om over te gaan in de rij der grootbanken. Binnenland. Wielrijder zwaar gewond. Zondagmiddag heeft op den Maastrich terweg te Roermond een ernstig auto- ongeval plaats gehad. De 68-jarige land bouwer G. Timmermans uit Lerop (L.), die per rijwiel rechts van den weg in de richting Linne reed, stak plotseling zon der eenig teeken te geven, den weg over. De bestuurder van een hem met groote snelheid achterop rijdenden auto, de heer J. Witteveen uit Heerlen, poogde door krachtig remmen een aanrijding te voor komen, hetgeen echter niet gelukte. Tim mermans werd van zijn rijwiel geslingerd, terwijl daarna de auto tegen een boom botste en geheel werd vernield. T. bekwam' ernstige hoofdwonden en werd in hoogst zorgwekkender toestand naar het ziekenhuis te Roermond over gebracht. De drie inzittenden van den auto, de heer Witteveen uit Heerlen, de heer M. Manasse en mej. Bertha Samtihl uit Ber lijn bekwamen alen verwondingen, doch konden na in het ziekenhuis te zijn ver bonden de reis naar Heeriem per taxi voortzetten. VERKEERSONGEVAL BIJ BLOEMENDAAL. Motorrijder en passagiere zwaar gewond. Zaterdagmidadg heeft böj Bloemendaal een ernstig ongeval plaats genadi. De 23- jarige chauffeur M. de V. uit Haarlem wilde per motor, op de duo-zitting waar van de 22-jarige Mej. G. B. had plaats genomen, de laan van de villa Konings hof aan den Duinlustweg afrijden." Mede doordat hier een helling is, had hij een vrij gsoote vaart terwijl zijn motor in beslag scheen te worden genomen. Toen hij nl de bocht omkwam botste hij vol gens ooggetuigen recht tegen een van de groote autobussen van den B. A. D.-dienst. De motorrijder werd tegen den grond geslingerd, terwijl de duo-rijdster eenige meters verder terechtkwam. Beiden ble ven 'bewusteloos en hevig bloedend lig gen. Een ijlings ontboden geneesheer verleende de eerste hulp, waarop beiden naar het Diaconessenhuis te Haarlem zijn overgebracht. Hier constateerde men dat M. de V. een gecompliceerde beenbreuk had bekomen en mej. G. B. een hersen schudding benevens inwendige verwon dingen. Haar toestand is zorgwekkend. De politien stelt een onderzoek in. (De Telegr.) De ontgraving herval Vrijdagmorgen zijn de Duitsche schat gravers teruggekeerd en is liet werk her vat. Men is bezig den reeds gedichten kuil in den Zuidoosthoek van het kerkhof, waar de oude eik en sporen van het ge teerde vat waren gevonden, .weer open te maken. Met 6 man, die opnieuw door den heer Langhirt zijn aangenomen, is het werk begonnen. Naar de heer Langhirt mededeelde, zijn de benoodigde werktuigen spoedig te ver wachten. Later wordt gemeld: De opgravingen worden thans op veel grooter schaal en op meer deskundige wijze voortgezet. Er wordt met kracht ge arbeid. De helderziende Madame Sylvia is eveneens teruggekeerd. De onderneming schijnt aanstekelijk te werken, want een kruidenier in den om trek heeft het plan, in samenwerking met den heer Langhirt eveneens 'Opgravingen te doen op een terrein bij zijn huis, waar men bij het maken van fundeeringen op oude muren is gesuit. Voor hij daartoe overgaat, wil hij eerst Madame Sylvia raadplegen Hoop doet graven. Gisteren werd gemeld: De Duitsche expeditie zet haar onder zoekingswerk naar de verborgen schat ten van Weibenon onvermoeid voort. Na dat de werklieden Zaterdag tot zes uur 's avonds in overuren hadden gearbeid, heeft de ingenieur Friedensdorff Zondag morgen opnieuw de ligging van het goud met zijn instrumenten vastgesteld. Ruim 2 uur heeft deze 70-jarige in den bijna zes meter diepen kuil vertoefd. Onderwijl wachtten de overige leden van de expe ditie met spanning het resultaat van die onderzoekingen af. Met groote stelligheid verzekerde de Duitscher den wachtenden, dat het goud nog in den grond verborgen zit. Indien de arbeiders er vandaag in slagen den kuil nog twee meter dieper te maken, kunnen de staven goud naar boven worden gebracht De slappe leeemmassa maakt het echter moeilijk op te schieten. Vanmorgen te elf uur was men tot op 6 a 61/, meter diepte gevorderd. Volgens de berekeningen ligt onder deze leem een laag zand, dat, in dien dit juist blijkt te zijn, het werk zal bespoedigen. De publieke belangstelling neemt, vooral nu zoo koortsachtig ge- werïrt wordt, gaandeweg toe. Ook de il lustratiepers is in afwachting van de vondst der milhoenen bij den kuil ver tegenwoordigd. HUISELIJKE TWIST. Een 15-jarige jongen steekt zQn vader. Zaterdagavond heeft de 15-jarige P. R. te Hilversum zijn vader, den 47-jarigen J. J. H, R., bdj; een huiselijke twist met een mes in den hals gestoken, waardoor een gevaarlijke wond is ontstaan. Het slacht offer ls naar het dlaoonessenhuls ge bracht, waar de wond is gehecht. De vader, voortdurend werkloos, scheen de steungelden der gemeente te verdrin ken en dikwijls in beschonken toestand verkeerend met zijn huisgenooten twist te zoeken en dezen ook wel te bedreigen. De dader heeft zich bij de politie aan gemeld, die het mes ln beslag heeft ge nomen. INDRINGERS IN HET KON. PALEIS TE AMSTERDAM. Een verregaande studentengrap. Zondagavond omstreeks 7 uur zijn een paar Delftsche studenten, die, in verband met de studenten-roeiwedstrijden te Am sterdam vertoefden en onder den invloed van sterkedrank verkeerden, het Kon. Paleis op den Dam binnengedrongen. Zij belden aan den achteringang op den N. Z. Voorburgwal, drongen den verrasten por tier op zijde en snelden, voor deze het kon beletten, het gebouw in. Eierst stormden zij omhoog, naar den entre-sol, waar zij een ruit braken, maar gelukkig geen ver dere schade aanrichtten, evenmin elders in het Paleis. Daarna liepen zij weer de trappen af naar de hoofdverdieping en bezochten o.a. de Burgerzaal en de Troon zaal. Nadat het personeel onmiddellijk de militaire politie in de hoofdwacht aan de Damzijde had getelefoneerd, die ook de gemeentepolitie van het geval in kennis stelde, nam een agent de twee jongeljti mee naar het politieposthuis aan de Mol- steeg. Daar werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt wegens huisvredebreuk. DRANKSMOKKELARIJ. Te Schiedam is teruggekeerd de IJmui- der stoomtreiler „Adriatie IJm. 18", welk schip gecharterd is geweest voor een vrachtreis naar Noorwegen. Het schip heeft te Schiedam 1500 blikken geladen: elk inhoudende 10 liter sterkedrank en is daarmee vertrokken naar de Noorsche kust. Daar kwam een motorspits buiten langszij van de „Adriatie", waarna men begon met het losen van de lading. Spoe dig echter kwam een Noorsche politie- boot in zicht, waarop de „Adriatie" er vandoor ging. Het schip is toen naar Schiedam teruggekeerd, waar de lading is gelost. De bemanning was aangenomen voor een reis, geldende naar een besomming van 5000. Aan boord van het sohip waren een IJmuider handelaar in scheepsvictualiën, een Duitscher en een Zweed, de vermoe delijke verschepers van de lading. De opvarenden van het schip zijn te IJmuiden aangekomen en werden giste renmiddag ten kantore der reederij ver wacht om hun gage in ontvangst te nemen. ONDER HET ZAND BEDOLVEN. Door zijn zoontje gered. De landbouwer J. Kok te Lemselo bij Oldenzaal was bezig met zand te delven uit een ongeveer drie meter dliepe kuil, toen plotseling een groote massa aarde omlaag stortte, waaronder K. geheel be dolven* werd. Een 14-jarig zoontje van k. stond naast den1 kuil, toen het ongeluk gebeurde. De jongen kon eerst geen spoor van zijn levend begraven vader ontdek ken, doch bij nauwkeurig toekijken zag hij wat hoofdhaar uit het zand steken. Direct begon de jongen nu zijn reddings werk en het imooht hem gelukken zijn va der, die reeds bewusteloos was, te red den. Toen het bewustzijn terugkeerde, kon de man naar huis worden vervoerd. Hij had een gebroken heupbeen opge- loopen. TEGEN EEN STOOMTRAM AANGEREDEN. Zaterdagmiddag ls op den Sdhljndel- sohen weg tusschen St. Oedenrode en Schijndel een fietser van Zandvoort tegen den juist passeerenden stoomtram (aan gereden. De man die een vrouw en vijf kinderen achterlaat, was onmiddellijk dood. EEN OLIE-GOKJE. Door de olie ln den put Twee Bussumsche families, die een kaartclubje vormden, wilden wel eens een grooter gokje maken. Een der vrienden zei in een oliecombinatie te ritten, waar mede groote winsten te behalen waren. Hij wist den ander over te hale® om met 13.000 deel te nemen. Het contract van drie handteekeningen met klinkende na men voorziend, werd oveigelegd en in goed vertrouwen de 13.000 gestort. De geld schieter kwam achteraf op het idee om eens te informeeren en nu bleek, dat de stellers van de z.g. handteekeningen van niets wisten. De oliespeculant, ter verant woording geroepen, gaf onmiddellijk toe, dat de heele affaire gefingeerd was. Van de 13.400 was reeds 5000 opgemaakt. De gedupeerde deed aangifte bü de politie en op last van de justitie is de oplichter gisteren naar Amsterdam overgebracht.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5