chantage van een hollander te londen. de aanslag op den italiaan- schen kroonprins. hevige ontploffing in een dynamietfabriek. de arbeidsonlusten te gjövik. een fascist vermoord. groote brand te boston. mijnongelukken. de brand te pokrofsk. uitgebreide correspondentie. jean tharaud vrijgesproken. Julianadorp. ver. tot bevordering van getrouw schoolbezoek. Callantsoog. Breezand. bloembollenveiling te breezand. 87, 7, openstelling post- en telegraafkantoor. Wieringen. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. het mond- en klauwzeer. Anna Paulowna. LUCHTVAART. ooncours-hippique en springconcours. Een Oceaanvlucht. Een nieuw Engelsch luchtschip. Buitenland. Hans Kuik, een Hollandsch artist te Londen, wien een poging tot afdreiging tegen een Hollandsch zakenman ten laBte gelegd was, ia aldaar tot 6 Jaar tuchthuis straf veroordeeld. De naam van zijn slachtoffer werd niet onthuld. In het pro ces heette hij „mx. X". Kuit'p vrouw, die van medeplichtigneia beschuldigd was, is van rechtsvervolging ontslagen. De Rosa, de man, die te Brussel den aanslag op den Italaanschen kroonprins heeft gepleegd, is wegens poging tot moord naar het hof van gezworenen van Brabant verwezen. Twee dooden, tien gewonden. Te Avigliana bij Turijn heeft in een dynamietfabriek een ontploffing plaats gehad, die aan 2 menschen het leven heeft gekost, terwijl er 10 gewond werden. De explosie had plaats voor den aanvang van het werk, toen zich slechts weinig menschen in de fabriek bevonden. De materieele schade is zeer groot. De ernstige arbeidsonlusten te Gjövik, waarvan wij in ons blad' van Zaterdag melding maakten, zijn een gevolg van een staking onder de arbeiders, werkzaam bij het houtvlotten. De boscheigenaars had den werkwilligen in dienst genomen doch ue stakers zijn er .n geslaagd de macht in handen te krijgen. Een werkwillige werd door een roep van 50 stakers aangeval len en ernstig gewond. Andere werkwil ligen werden gedwongen hun gereed schap te vernielen en te verbranden. Twee werkwilligen wilden niet gehoorzamen en vluchtten in een loods, waar zij zich ver schansten. De stakers gooiden met steenen het dak stuk en stootten de deur kapot, waarna de werkwilligen zich overgaven. Vele stakers zijn de bosschen ingegaan om andere werkwilligen eveneens te dwingen het werk neer te leggen. Men vreest nog meer relletjes. Vele stakers zijn ge wapend. De boscheigenaren hebben be sloten hulp van militairen in te roepen. De „Impero" meldt, dat te San Doringo nabij Triëst eenige individuen een restau rant zijn binnengedrongen, en den eige naar, die voorzitter was van de plaatse lijke fascio, vermoordden. Zijn vrouw werd bewusteloos geslagen en een der gasten werd gewond. In verband met dezen aan val zijn tal van lieden aangehouden. Een schade van vflf mülioen gulden. Uit Boston in Massachusetts wordt ge meld, dat daar brand had gewoed in de fa briek van sportartikelen van Spalt ng Bros. De vlammen grepen geweldig om zich heen. Een raffinaderij, aan de fabriek toebehoorende, een gebouw van drie ver diepingen, werd geheel vernield. In dat gebouw bevonden zich achtduizend gal lons nafta en tweeduizend gallons aceton. Ook de rest van de fagriek werd door het vuur bedreigd. De brandweer doet haar uiterste best om de vlammen verwijderd te houden- van een ondergrondsch reser voir, met een inhoud van 10.000 gallons nafta. De schade tot dusver geleden, met inbegrip van die veroorzaakt door de stremming van den verkoop, wordt op boven de 2.000.000 geraamd. In de mijn Sosnitza te Gleiwitz zijn gis teren drie mijnwerkers door het breken van een pijler bedolven. Van een hunner is het lijk gevonden, de beide anderen zijn nog zoek. In de mijn Concordia is een ma chinist door vergiftige gassen om het leven gekomen. Eerst Dinsdagavond is men er inge- slaagd te Pokrofsk, tot zijn haard te be perken. Van regeeringswege is een commissie benoemd, die de hulpactie voor de ge- teisterden zal leiden en een onderzoek zal nstellen naar de oorzaak van den brand. De bewoners der afgebrande huizen zijn in openbare gebouwen ondergebracht en worden door de gemeente van voedsel voorzien. Van slachtoffers wordt niet ge rept. De National Broadcasting Cy., de groot ste Amerikaansche omroepmaatschappij heeft gedurende de maand Januari 209.954 brieven van luisteraars ontvan gen. Dit is het grootste aantal brieven dat ooit in een maand bij deze omroep- vereeniging binnenkwam. Een groot gedeelte der apporten had be trekking op de programma's van bet sta tion WEAF, waarover 100.51 brieven bin nenkwamen. Over dezelfde maand in 1929 was het aantal voor dit station 59.088, ter wijl in Januari 1928 betreffende WEAF 66.862 rapporten werden ontvangen. Een ander station, de omroepzender WJZ, kreeg 109.303 brieven van luis teraars. Het kantoorpersoneel der Na tional Broadcasting Cy. kon de geweldige hoeveelheid brieven bijna niet verwerken; er waien dagen, dat er meer dan 22.000 rapporten inkwamen! Den 6en Februari heeft de ook in ons land bekende romanschrijver Jean Tha- raud te Parijs den dichter Auguste Dor- chain met zijn auto overreden. Denzelf den avond overleed Dorohain in het zie kenhuis. Tharaud, beschuldigd van het veroorzaken van den dood door onvoor zichtigheid, heeft zich Maandag voor den rechter moeten verantwoorden. Begrijpe lijkerwijze heeft deze zaak, in het bijzon der in letterkundige kringen te Parijs zeer de aandacht getrokken. Tharaud, die zeer bewogen was, sprak zijn diepen spijt erover uit, dat hij den dood had veroorzaakt van een man, wiens groote talent hij bovendien bewonderde en voor wien hij de grootste achting koes terde. Hij zocht echter de oorzaak van het ongeluk bij de onvoorzichtigheid van het slachtoffer. Dorchain toch was zoo plot seling de straat overgestoken, dat Tharaud zelfs den tijd niet had gehad te remmen. Getuigen hebben deze uitlating van Tha raud bevestigd en de rechtbank sprak den beklaagde vrij. »Slaap je liefje?* >Ja, mammie, en de dokter heeft ge zegd, dat wanneer ik sliep, u me niet wakker moest maken om mij mijn drankje te geven.* (Table Talk, Melbourae.) Woensdagavond werd de qjgemeene vergadering gehouden van de Vereeni ging tot Bevordering van Getrouw School bezoek in het café >Prins Hendrik* van den heer H. J. Beuneman. Aanwezig waren 19 belangstellenden, waaronder ook eenige dames. De voorzitter, de heer P. Pluister, heet allen welkom op deze bijeenkomst, en vertrouwt dat de kinder feesten, zooals wij dat gewoon zijn, zullen worden georganiseerd en opent hier mede de vergadering en verzopkt den secretaris, den heer L. Tigchelaar, de notulen te lez- n, welke onveiandero en met dank worden vastgesteld. Volgt de rekening en verantwoording over 1929. De voorzitter deelt mede, dat door het vertrek van den heer L. A. I. Smelik, die penningmeester was, die functie zoo lang door den secretaris is waargenomen. De bescheiden worden vervolgens na gezien door den heer J. Hoogschagen Az. en mej. D. van Mansum en door eerstgenoemde gerapporteerd, dat alles in goede orde is bevonden. De ont vangsten hebben bedragen f 791.56, de uitgaven f 507.29, zoodat er een goed slot is van f 284.27. De vergadering hecht hieraan haar goedkeuring en de voorz. zegt de commissie dank voor hunne moeite. Volgt Bestuursverkiezing. Aftredend (periodiek; de heer J. de Graaf en niet herkiesbaar en vervulling van de vacature door het vertrek van den heer Smelik ontstaan. Ter vervulling van de eerste plaats worden 3 stemmingen gehouden en gekozen mej. T. Bakker, die deze be noeming aanneemt. Voor bezetting vafi de tweede plaats worden 2 stemmingen gehouden en gekozen de heer L. M. F. Rudes, die eveneens de benoeming accep teert. Daarna is aan de orde de bespreking van het Schoolfeest. De volgende voor stellen worden hieromtrent gedaan 1. Boottocht vanaf de Blauwe Keet naar Schoorldam, daarvandaan over Schoorl naar Bergen, voorts met auto bussen naar Alkmaar en daar vandaan per boot weer naar huis terug. Voorts wat muziek aan boord en daarbij een 10-tal jonge dames om de kinderen bezig te houden. 2. Ongeveer hetzelfde voorstel, alle kinderen, behalve het le leerjaar, met de boottocht mede, en met die kinderen naar Huisduinen. 3. De vier hoogste klassen per auto naar Amsterdam, bezoek aan Artis, boot tocht door de havens, en op den terug weg een speeltuin aandoen om de kinde ren daar eenigen tijd gezellig bezig te houden. 4. Ongeveer hetzelfde voorstel, doch zonder boottocht. 5. Naar Haarlem, bezoek aan den St. Bavo enz., daar in de buurt wandelen enz. Een boottocht wordt door meerderen ontraden, en uitbreiding van het gewone aantal geleiders met een tiental jonge dames eveneens. Het voorstel Amsterdam met of zonder boottocht wordt langdurig besproken. De auto's zullen ook niet zoo goed meer te krijgen zijn, er wordt in over weging gegeven nu eens met den trein naar Amsterdam te gaan, maar dan is een bezoek aan Schoorl en Bergen uitgesloten. Ten aanzien van het beschikbaar stellen van auto's wordt opgemerkt, dat dit wel geen noemenswaardige bezwaren op zal leveren, ook wordt nog gesproken de reis met autobussen te maken. Tenslotte komt men echter tot de vol gende resultaten dat de 4 hoogste klassen per auto naar Amsterdam zullen gaan, bezoek atyi Artis, indien mogelijk boot tocht door de havens (dit laatste hangt van den beschikbaren tijd af) dan over Bergen en Schoorl en daar verpoozen in een speeltuin, en dan naar huis. Na al deze besprekingen besliste de stemming, dat 16 personen hiervoor wa ren en slechts 3 voor een boottocht naar Schoorldam. Als datum voor deze reis werd vastgesteld Vrijdag 6 Juni, terwijl de drie laagste klassen weer naar Huis duinen zullen gaan en op het dorp eenige spelletjes zullen uitvoeren. Dit zal plaats hebben op Vrijdag 13 Juni as. Bjj de rondvraag wordt de vraag ge steld om de kinderen wat royaler en uniform te onthalen, hetwelk het bestuur zal onderzoeken. Daarna worden de wijf- ken voor de diverse lijsten opgesteld, want oontanten kunnen niet gemist wor den om een en ander tot uti voering te brengen. Met dank voor de aangename besprekin gen, en een goede uitslag van het op gestelde program, sluit daarna de voor zitter de vergadering. Dat het zomerseizoen in aantocht is, blijkt ook hier alweer uit het feit, dat de heeren Thomasz en Ten Bockel hun groote oonsumptietent op het strand reeds opbouwen. Als het weer mooi en warm wordt, is de opening met eenige weken te verwachten. Dindag 13 Mei des voorin. 11 uur hield de Ooöp. Bloembollenveilingver. „Bree zand' '(G.A.) een groene veiling van flinke partijen groen te veld staande tul pen, irissen en narcissen. De handel was vlug. Prijzen goed. Enkele vroege tulpen: 577* bed La Reine 497 257, Crimson Queen 278 407, Crani. Brillant 330 10 99 99 78 10 99 99 80 10 99 99 72 127, 99 99 94 257* Prins v. Oostenrijk 270 157* 99 99 225 10 Gele Prins 126 Enkele late tulpen, bedden van 68 regels. 2 bed Gens. Lutea 7 6 Gesn. Rosea 29 97, Inglesc. Scarlet 70 10 99 99 70 10 99 99 64 8 99 99 30 107, Inglesc. Yellow 90 10 99 99 90 10 99 99 78 2 99 99 12 32 99 9l 500 137, Inglesc. Pink 68 4 Miss Ellen Wilmot 25 3 Picötee 16 3 Oranje £ing 20; 667, Laurensz. Koster 792 Darwin tulpen: 437a bed Bartigon 721 Caliope 46: 40 La Candeur 207, 697* Will Copland 514 317* Mad. Krelage 307 4 99 99 26 177, 99 >9 97 337* Will Pitt 708 147a Prof. Rauwenhoff 217 23 Pride of Haarlem 173 12 Orion 87 97, 99 99 72 7 Glow 63 6 Prinses Elisabeth 40 Sultan 4 3 Medea 17 127, Will Pitt 80 77, Witte Duc Max 25 Met ingang van Maandag 19 Mel wordt het post- en telegraafkantoor alhier een uur langer opengesteld voor den telefoon dienst, zoodat men dan van 8 uur voo tot 9 uur nam. kan telefoneeren. POLITIE. Gevonden: een bruin lederen por- temonnaie met eenig geld; ee"7*} Vfels armband en een paar blauwe Aankomen vliegen een paar P^tnven gemerkt 108, Holland, n.b. 29 en e 339, en de andere W. 174—6—2 29- Inlichtingen te bekomen bij den ge- meentebode-ooncierge te Hippolytushoef. FEESTAVOND „NOOIT GEDACHT'. Naar wij vernemen zal vanwege de kaas- fabriek „Nooit Gedacht" te Hippolytus hoef op Maandag 19 Mei a.s. in „Concor dia", van den heer Jb. Bruul, ter herden king van het 25-jarig bestaan dier fabriek een feestavond worden georganiseerd. Behalve declamatie, zang en muziek zal ook een toepasselijke film worden afge draaid, zoodat de vennooten, losse leveran ciers en genoodigden een gezellige avond staat te wachten. EEN DURE DAG. Een steenzetter op Breezand nabij den Oever vermiste zijn portemonnaie met on geveer 300.en hoe hij ook zocht, alles was spoorloos verdwenen. Een op hetzelf de moment vertrokken persoon, wiens identiteit bekend is, verdenkt men als den vermoedelijken vinder en is men bezig hem op te sporen om te ondervragen. TEN K*THOLT KT SCHOOL. Naast de openbare lag ".e au de christe lijke lagere school zal alhier een katholie ke lagere school verrijzen. Van hooger hand is bij de parochie bericht binnen ge komen, dat de noodige stappen dienen te worden gedaan voor de stichting van een katholieke school. tel» mannetje aan mannetje, doch zoo, dat rt. wortelhalien even hoog komen te liggen. Wo tel», die wat lang iMn, worden van ondertl Ingesneden. I» de kuil volgezet, dan wordt» de wortels met een laag aarde bedekt van 2o «o cM. De kropvorming begint vrij spoedig deze kan bevorderd worden door de aard° bovendien nog te bedekken met een flinke ]Z bladen. Na korter of langer tijd kan de oogs, beginnen. Men ontgrave daartoe een gedeelte, dat men noodig heeft. Ook kan men de wortel» onder koud gla. zetten, waar zij natuurlijk ook met aarde be- dekt worden. Door bovendien nog aan8e. brachte kunstmatige bodemverwarming kan de oogst zeer vervroegd worden. Ook in kelders of schuren kan de kropvorming plaats hebben Men krijgt dan zonder aardebedekking ]0sse kroppen, die echter zeer goed te gebruiken zijn. Men lette er steeds op, dat bij het inkuilen de wortels geen last kunnen hebben Van gr\VatWde bladbedekking betreft, door deze ge- leidelijk te verplaatsen kan men ook geleide lijk oogsten. Hoewel witlof geen hooge eischen aan de bemesting stelt, mag deze toch niet achter wege blijven. Toch moet mem niet te zwaar bemesten, omdat de ondervinding heeft ge. leerd, dat de middel zware wortels beter krop. pen 'leveren dan de zwaarste wortels. Men geve per are 6 K.G. Chilisalpeter, 8 K.G. Patentkali en 8 K.G. Slakkenmeel of Super fosfaat. Ruige mest werkt het vertakken van de wortels in de hand. P. Breeder tulpen: 37, bed Yellow Perfection 1*11 Juane d'Oeuf 1 Bronzen Queen 177* Clio B iji gewassen: 4 bed HolL Iris Yellow Queen 4 i, 87, 6 0 6 57* 10 11 27 1 115 35 347, DE LANDBOUWCRISIS. Het Tweede Kamerlid Braat heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vraag gesteld: Is de regeering bereid mede te deelen, of het haar voornemen is om wetsvoorstel len aan de Kaïmer voor te leggen, welke nog vóór het -a.s. zomerreces der Kamer behandeld kunnen worden, welker inhoud zal zijn: steun of bescherming, in welken vorm ook, aan de landbouwers ter ophef fing of vermindering van de thans be staande landbouwcrisis? Verboden veevervoer naar Friesland. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft: A. met ingang van 15 Mei het vervoe ren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden naar een kring, omvattende de provincie Friesland; B. bepaald, dat, wanneer bijzondere commissaris der Koningin in Friesland, onder de door den inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Leeuwar den aan te geven voorwaarden. (St.ct.) 56 (Deze maatregel is natuurlijk genomen, 18 om insluiping van het gevreesde mond- 6en klauwzeer tegen te gaan, teekent het 97 Hbl. hierbij aan.) HolL Iris Poggenbeek Iris Fil Imperator 160 160 160 102 96 90 40 ONZE GROENTEN. Brusselsch lof of Witlof. Holl. Iris Imperator Sp. Iris Belle Chinoix E. N. Sir Watkin bedden E. N. Emperator van 17, R R 210 Bedden van 3 R R 330 Politie Anna Paulowna. Verloren: een sleutel en een vulpenhou der. Gevonden: een belastingplaatje, 2 sohroefsleutels, een zwart lederen porte monnaie met eenig geld. Inlichtingen ter secretarie. Aan den heer Chr. de Vries, te Bree zand, is ingevolge de Hinderwet, vergun ning verleend tot het oprichten van een bakkerij, waarin een heeteluchtoven en een electromotor van 17, P.K. zullen wor den gebezigd. De naam Brusselsch lof wijst er op, dat deze groente afkomstig is uit België, althans daar (en ook in Frankrijk) in groote hoeveelheden geteeld wordt. In de latere jaren heeft de teelt 68 van witlof zich ook in ons land enorm uitge- 64 breid. Ofschoon er menschen zijn, die de voor- 213 keur geven aan het Belgische product, (over 5 den smaak valt niet te twisten) valt niet te 558 ontkennen, dat het Hollandsche witlof zich in een goede afname mag verheugen. De zaaitijd breekt nu zoo langzamerhand aah; de tweede helft van Mei wordt het zaad meestal aan den grond toevertrouwd. Men zaait liefst op regels op 20 a 25 cM. afstand en dunt later de planten uit op ongeveer 15 cM. afstand. Verplanten moet beslist afgeraden worden, omdat de wortels en1 daarom is het voor- ■oopig te doen zich vertakken, wat onge- wenscht is. Men kan ook breedwerpig zaaien, mits men zorg draagt, dat de planten later worden uit gedund op ouderlingen afstand van 15 a 20 cM. Voorloopig behoeft er niet veel zorg aan het veld te worden besteed en bepaalt zich de ar beid tot het goed schoonhouden van den akker. Onkruid is ook hier uit den booze. De bodem moet goed bewerkt worden en vrij diep los gemaakt. Een min of meer stijve of kluiterige bodem geeft aanleiding tot ver takken der wortels. Indien hieraan is voldaan kan witlof op eiken grond worden geteeld. Van groot belang is het goed zaad te ge bruiken, dat planten levert met witte bladner ven. Die met rood-bruine nerven zijn minder goed. De landelijke rijvereeniging „Anna De Fransche vlieger Mermoz is Dins dagochtend 8 u. 10 (Greenwich-tijd), na het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan overvlogen te hebben, te Port Natal in Brazilië geland. Mermoz had bij St Louis (Senegambië) h 't astelano van Ai'rika verlaten en ,g nu „i.uufinacht uver het eiland l euaando Norcnha. i. e St. Louis had Merinoz de voor Zmd- Airika bestemde post overgenomen, die daar door de Fransche vliegers Emler en Margillet Maandagochtend uit Frankrijk was aangebracht Dit is de eerste poging om een lucht postdienst tusschen Europa en Zuid- Amerika in te stellen. Mermoz verbetert een wereld record voor watervliegtuigen. De grootste merkwaardigheid van dezen stouten tocht is, dat hij werd volbracht met een normaal postvliegtuig van de Compagnie Générale Aéropostale, de be kende Fransche maatschappij, die o. a. de luchtvaartverbinding met Zuid-Amerika onderhoudt. De machine, van een nieuw model, zooals zij in serie voor deze maat schappij ontworpen is, heeft hiermede be wezen niet onder te doen voor die der voor groote tochten ontworpen toestellen. Aangezien Mermoz de eerste vlieger is, die een zuiver commercieele trans-Atlan tische verbinding tot stand heeft gebracht, verdient hij in ruimeren kring de belang stelling. Men kan deze eerste postvlucht dus ook een niet te onderschatten sportieve beteekenis. Immers door zonder onderbre king een afstand van 3180 K.M. met een watervliegtuig te hebben afgelegd, heeft Mermoz het wereldrecord voor dit $ype van vliegmachines op zyni naam gebracht. De houders van dit record waren sedert 1 September 1925 de Amerikanen Rodgers en Byron Connell met 2963 K.M. Ten slotte moet nog in het hijzonder de aandacht gevestigd worden op de onbe rispelijke wijze, waarop de radio-instal latie van het vliegtoestel gewerkt heeft. Van het begin van den tocht af tot aan het einde werden de radioberichten gere geld door het Parijsche hoofdbureau van de Aéropostale ontvangen. DE VLIEGTOCHT VAN AMY JOHNSON. Een ongelukje bü Itangoon. Mej. Johnson, die gistermorgen uit Cal- cutta vertrokken is, heeft goed weer ge troffen tot Akyab maar op het laatste ge deelte van haar voorgenomen tocht naar Rangoon trof zij slecht weer met 'hevige windstooten en dikken mist, zoodat ze tot 3600 M. moest stijgen. Toen ze meende in de buurt van Rangoon te moeten zijn, is zij voorzichtig gedaald, tot ze een terrein onder zich zag, dat ze voor de renbaan te Rangoon hield; toen ze er evenwel vlak bij was, zag ze dat het niet aansloot bij de stad die slechts even verder ligt en dat het te klein was om te landen. Ze is toen weer hooger gaan vliegen, maar door den mist en den invallenden schemer heeft ze Rangoon gemist en daar haar benzine op begon te raken, is zij' naar het terrein teruggekeerd, dat ze eerst gezien had en waar ze een uitmuntende landing heeft uitgevoerd. Bij het uitloopen van de machine geraakte deze in een sloot en de P^Peller en beide vleugels werden be schadigd. Mej. Johnson bleef volkomen ongedeerd en heeft onmiddellijk naar Ran goon getelefoneerd om meohaniciens om de schade te herstellen. Zij is neerge komen op een speelveld voor kinderen ifl een stadje, dat 15 K.M. ten N. van Ran- goon ligt en aangezien ze 2 volle dagen op Gert Hmckler voor is, mag ze eventueel één dag met reparaties verspelen. Njet Mleen beroepskweekers doch ook lief- hebbers van tuinen kunnen zonder veel mnpitp t\«. t\ m j witlof telen. Wij spreken uit ondervinding' hiP® H,erald meldt> dat Engeland meermalen hebben wij uitstekend witlof ae- nenk<>rt zal beginnen met den bOUW - t6^d- van den nieuw groot luchtschip, dat in Paulowna heeft tegen 22 Juni een groot M*n laat <*e planten voorloopig stil door- Sro°Lte, snelheid en navigatie-mogelijk- concours-hippique en springconcours uit- poeien om in September—November de plan- heid alle thans bestaande luchtsohepen geschreven, waaraan o.a. door clubs uit Nuwordt het lof (de bladen) Z{d overtreffen. Bovendien zou de regee- Heiloo, Purmerland en Schagerbrug za) te een paar dViln u en H* me,n de wor- rin* voornemens zijn te Cardington een worden deelgenomen. wordt verplaatsbaren landinssmast te bouwen, ■te 1.20 m. breedte. Hierin plaatst mei'! waardoor de landlngskosten voor lucM" Plaatst men de wor- schepen belangrijk verminderd zouden

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10