Pasvisa. Ingezonden. Nieuwe Uitgaven. Marine-berichten Legerberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder Stoomvaartberlchten. Visscherij berichten. Sport. VOETBAL. kumen worden. De teekeningen en plan ner zouden reeds gereed zijn, maair nog doe de regeering gekeurd moeten wor- der Iaze verplaatsbare landingsmast zou hetmogelljk maken het luchtsdhip reiéds te inkeren, terwijl het nog langzaam in beveging ia. De mast zal gemonteerd wox- der op reusachtige wielen en door een trator verplaatst kunnen worden. iet nieuwe luchtschip zou voornamelijk becbeld zijn voor het instellen van een diest op Indië. PROEFVLUCHT VAN DE D. 2000. Het grootste landvliegtuig ter wereld. lessau, 14 Mei. (V. D.). Het Junker- vliejtuig D. 2000, typ© D. 38, naar 'bekend het grootste landvliegtuig der wereld, is gisteren morgen tegen zes uur opgestegen tot het maken van een proefvlucht van lanceren duur. Het weer boven West- en N<xrd-West Duitsohland was regenachtig, zool at de oorspronkelijk voorgenomen roue gewijzigd werd. Over Brunswyk en Oeiisfelde koerste het vliegtuig in de rich- tinj van de Rijkshoofdstad en verscheen tegn halftien boven Berlijn. E1N DRAMA BOVEN DE WOLKEN. iew-York, 11 Mei. In een passagiers- vligtuig is het op 3000 M. hoogte (de plaits bleef onvermeld. Red.) tot een vreselijk gevecht gekomen tusschen den besuurder en een dronken passagier, die hen het stuurrad wilde ontrukken. Het gelikte den bestuurder echter, den dronk- aad door een slag buiten gevecht te stel len Onder de passagiers heerschte ge- dupnde den strijd een paniek. VLIEGONGELUK. "Nolgens berichten uit Porto Limon (Catarica) is de bekwame officier-vlieger, kolmel Pablo Sidar, uit het Mexicaan se!» leger, met zijn. vliegtuig in zee ge- valfen, toen hij tijdens een storm tever- geës trachtte te landen. ken vreest, dat de kolonel en de waar- neneer omgekomen zijn. Sidar was van plai om Buenos 'Aires zonder tusschen- landng te bereiken. Volgens een nader bericht heeft men het lijk van den vlieger in zee gevonden. V»or toelating en tijdelijk verblijf in het buitenland moeten Nederlandsche staats- burjers voorzien zijn van een geldig pasport, al of niet voorzien van een visun; voor sommige landen is inplaats van een paspoort een bewijs van Neder- iandrschap voldoende. Welke landen wel en geen visum eisclen en welke bepalingen over het al- geuren van belang zijn vindt men in ondrstaand© lijst vermeld. D. kosten van een paspoort bedragen 2.- voor Nederlanders en 3.voor buitenlanders. Geldigheidsduur twee jaar. Vor man, vrouw en kinderen (niet oude dan 15 jaar) worden familiepassen uitgireikt, die eveneens 2.50 kosten. Het familiepaspoort is in vrijwel alle landn erkend. Vor landgenooten, die van Nederland uit inet een Nederlandsche boot naar Nod.- Indii reizen is geen paspoort noodig, doch wel {ewensoht, wijl men anders onderweg de bot niet kan verlaten. In plaats van pasport, is ook een bewijs van Nederlau- dershap te gebruiken. Vor toelating in de verschillende lan den s noodig: Bdgië: geen visuan; in plaats van pas- poor, is ook een bewijs van Nedertander- schaj geldig. Kinderen niet ouder dan 15 jaar mogen reizen op een faimiliepaspoort, voor,i en van een, door heit gemeentebe- stuu: der woonplaats gestempelde, foto der tuders. De geldigheidsduur is vijf jaar. Dcemarken: geen visuan. Diltschland: geen visum. Voor reizi gersnaar Duitsohland gelden nog deze bepaingen: kinderen, die den leeftijd van 15 jren nog niet bereikt hebben, hebben geer. paspoort noodig doch kunnen vol staan met een verklaring, opgemaakt door den burgemeester der plaats van inwo ning of door den oamimissaris der Ko- ningn, waarin naam, ouderdom, staats- burgrschap en woonplaats worden ver meld. Voor kinderen, oud-er dan tien jaren moet op deze verklaring ©en pas foto worden opgeplakt, afgestempeld door genoemden overheidspersoon. Fmkrtjk: paspoort geldig zonder visum. Gnot-Brlttannlg en Ierland: geen vi sum. Voor de Britsche dominions en de meese Britsche bezittingen is evenmin een vsum noodig. Italë: geen visuan. Nederlandsche vreer.delingenpaspoorten, moeten voor zien Torden van een visum. Kosten 5. Lu:emburg: zelfde als België. Ncwwegen: geen visum. Zwden: geen visum. Voor faimiliepas poort kinderen niet ouder dan 16 jaar. Zwtserland: geen visum. Koiten van vernieuwing (voor alle lan den) 1.50. In een plattelands-gemeente bestrafte de oiderwijzer twee ondeugende jongens door hen een langen weg te laten afwan deler, terwijl zij erwten in hun schoenen moesen stoppen. He tweetal onderwierp zich aan de straf maar onderweg sprak de een zijn verbzing uit, dat de ander zijn pijnlijke straf zoo gelaten en welgemoed onder ging „lat komt", luidde het antwoord, „om dat k de erwten eerst gekookt heb, eer ik ii in m'n schoenen deed". DE MOBILISATIE-INVALIDEN. Het bestuur van den Bond van Mobili satie-Invaliden en van hunne Nabestaan den te Drachten schrijft ons: Herhaaldelijk blijkt ons, dat er nog heel wat slachtoffers van de mobilisatie in den lande zijn, of nabestaanden, als weduwen en weezen, die in aanmerking kunnen worden gebracht voor financieelen steun van rijkswege, ingevolge de bestaande be palingen. Door verschillende oorzaken gaan zij echter hieraan dikwijls voorbij, hoewel zij vaak dringend steun behoeven. Zoo is aan velen in 1921 ingevolge de motie-Staalman een uitkeering toegekend, doch later niet weer. Dit komt, doordat hen destijds officieel is medegedeeld, dat het hen toegekende bedrag een© uitkee ring „voor ééns" was. Deze mededeeling blijkt achteraf niet juist te zijn, waar de regeering op haar eerst ingenomen standpunt is teruggeko men. Dit is echter niemand medegedeeld, zoodat de „beshheidenen" hiervan wel de dupe moesten worden. Anderen zijn destijds afgewezen op grond, dat steunverleening ten opzichte van hen, volgens ambtsberichten (rappor ten van politie-agenten of armenbezoekers) niet noodzakelijk geacht werd, gezien hun maatschappelijkpe omstandigheden, als mede die van ouders en andere familie. Afgezien, of de rapporten destijds op deskundige wijze zijn samengesteld, blijkt ons thans vaak, dat de toestand en maat schappelijke omstandigheden van velen sinds lang zoo zeer gewijzigd en verslech terd zijn, dat de afwijzende motieven van destijds thans niet meer kunnen gelden. Weer anderen hebben bij hun ontslag uit den dienst een verklaring geteekend, waarin zij te kennen hebben gegeven, dat de oorzaak van hun ziekten en lichaams gebreken niet in en door den militairen dienst zou zijn ontstaan. Zij meenen om deze redenen niet in aan merking te kunnen komen, wat niet juist is. Een vierde groep is afgewezen op grond, dat hen officieel is medegedeeld, dat geen gelden voor dit doel op de begrooting zou den zijn aangebracht, terwijl een vijfde groep gedupeerd is, doordat in verschil lende gemeenten geen bekendheid is ge geven aan de mogelijkheid van steunrver- ieening, of enkel door aanplakking op het gemeentelijke aanplakbord, bij het ge meentehuis, waar nimmer iemand vóór blijft staan. Al deze factoren hébben in de hand ge werkt, dat velen ernstig schade lijden. Ook de wet van 13 Mei 1927 en waar door ietwat meer stabiliteit in het toeken nen van schade-uitkeeringen is aange bracht, blijkt anders niet afgekondigd te zijn dan in het Staatsblad1 Nr. 161. Nu kan ieder Nederlander wel geacht worden de wet te kennen, maar ©enige meerdere publiciteit zou zeker het doel van de wet ten goede zijn gekomen: Het moet dan ook bepaald als een ver zuim aangemerkt worden, dat de wijze van bekendmaking in zake de mogelijkheid van steunverleening aan mobilisatie-slacht offers niet doeltreffender heeft plaats ge vonden. Nu is de toestand zóó, dat zij die dik wijls het eerst 'geholpen moesten worden, niets krijgen, hoewel zij voortdurend met bittere armoede hebben te kampen. Het valt dan ook zeer te betreuren, dat de regeering de afgekeurden en de niet- valide naar huis gezonden militairen niet direct persoonlijk heeft bericht, zooals met de opkomst onder de wapenen het geval was dat de mogelijkheid bestond om voor een schadevergoeding te worden in aanmerking gebracht of voor een jaar geld. Vooral in het Zuiden van het land blij ken de menschen erg onwetend te zjjn en niet voldoende voorgelicht, waardoor zfl het meest gedupeerd zijn, alsmede dege nen, die krachtens hun beginsel zich zoo lang mogelijk zelf trachten te helpen en niet konden voorzien, dat hunne in den dienst opgedane ziekten van zoo ernstigen aard zouden zijn, dat zfj vaak levenslang volslagen invalide zouden'worden. Wij vertrouwen, dat u door opname van dit schrijven zult willen bevorderen de aandacht te vestigen op de mogelijkheid van steunverleening. Ons bestuur is gaarne bereid leder de noodige inlichtingen te versohaffen. Het Bestuur van den Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hunne Nabestaanden, P. DE BOER, Voorzitter. Drachten, 13 Mei 1930. Verschenen bij de N.V .Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek te Delft: een gedenkschrift: „De Ontwikkeling der Onderneming in zestig jaren 18701930". De viering van het zestig jarig bestaan dezer groote onderneming heeft plaats gehad 9 Mei 1.1. De oprichter der fabriek Jacob Cornelis van Marken, was de eerste candidaat, die in 1867 het nieuw ingestelde diploma van technoloog behaalde. Hij hoort vertellen van een nieuwe bereidingswijze van gist in Oostenrijk, volgt den raad op van den directeur eener.broodfa briek hier te lande een moderne gist-industrie op te richten, neemt het onderwerp in studie in Oostenrijk zelf en richt een vennootschap op, waarvan hij zelf directeur wordt. Een fa briek wordt gebouwd en 24 April 1870 wordt de eerste gist drooggeperst. De technische resultaten overtreffen al dadelijk de stoutste verwachtingen, financieel zijn de resultiten aanvankelijk niet zoo mooi, doch in 1875 wordt voor het eerst een winst van S.2 aan de aan deelhouders uitgekeerd. De productie stijgt, het dividend eveneens en er wordt uitgebreid, wat even een terugslag geeft, die het bedrijf echter spoedig weer te boven komt. Later wordt een eigen bedrijf te Brugge op gericht, als België invoerrechten gaat heffen op gist. In den verderen tekst van het gedenkboek wordt allerlei verteld overden gr» van de fa brieken, over directeuren, technologen en ander personeel en over het interessante bedrijf «elf. Op elke pagina vinden we een of meer foto's in verband met het bedrijf. Het laatste hoofd stuk is gewijd aan „De belangen van het per soneel", die in deze groote en grootsehs onder neming op buitengewone wijze behartigd wor den. Het Agneta-park, waar het personeel woont, waar hun kinderen schoolgaan, sportbeoefenen, waar groot en klein ontspanning kan vinden. Een prachtig werk. Het gedenkboek is typografisch keurig ver zorgd. De omslag is uitgevoerd in blauw, rood, goud en zwart op crème kleurig fond, naar een ontwerp van Romein. Verschenen bij Van Holkema en Warendorfs Uitg. Mij. te Amsterdam: het eerste nummer van den 25en jaargang van „De Vrouw en haar Huis". Het tijdschrift opent met een viertal arti kelen, waarvan één met portret „die opgeno men zijn buiten verantwoordelijkheid en mede weten der redactie". Natuurlijk, want in die artikelen wordt de lof gezongen van de jubi- leerende redactrice Elis. M. Rogge. Dan herdenkt de redactrice zelf de achter haar liggende 25 jaren, haar eigen heerlijke frissche dagtaak, die ons wel geheel opeischt, maar ook ruimschoots levensgeluk medebrengt. Ze herdenkt den uitgebreiden kring van trouwe medewerkers, die reikt tot in Amerika, Nederl. Oost-Indië en andere Landen. Dan vinden we tal van artikelen, waarvan we o.a. noemen wil len dat van Wijnands-Francken-Dyse- rinck over Edward W. Bok en The Ladies' Home Journal; „Een bijzondere Tuin" door J. Nan Dresselhuis, met prachtige foto's; „Toe gepaste grafische kunst" door Johan Bchwencke met grappige verhuis-, uitnoodi- gings- en geboortekaarten; „Een nieuw en een oud Boek" door Cl. Bienfait, waarin een onge veer gelijk gegeven op verschillende wijze be licht wordt. Bij de afdeeling kleeding vinden we een mooie kleurplaat door B. Midderigih Blokhorst. Verder nog wat handwerken en patronen daar van. Een mooi nummer. De omslag vertoont een mooi kleur- en lijnenspel door zeer ondui delijke letters. Onderwerp Corrie Formijne. Off. van gez. ie kl. der zeemacht M. Kupe- rus, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 30 April met het s.s. Koningin der Nederlanden van Tandjong-Priok vertrokken. Officier van administratie 2e kl. H. C. van 't Hof keert binnenkort, uit Oost-Indië van zijn detacheering aldaar, in Nederland terug. 26 Mei: serg.-vliegtuigmaker J. van Ommen van de Mok naar de Kooij. 19 Mei: serg. der mars A. Voss van Afd. Mars. Rotterdam naar Mar.kaz. Amsterdam; id. J. W. H. Jore van id. naar id.; id. H. Zaal berg van Mar.kaz. Amsterdam naar de Kooij; id. C. T. Sloots van de Kooij naar Afd. Mars. Rotterdam. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OM STANDIGHEDEN is aan ondervolgende per sonen vergunning verleend naar Nederland terug te keeren: Per s.s. P. C. Hooft, 16 April van Priok: Mar. ie kl. T. J. H. M. Schuite. Per s.s. Grotius, 24 April vami Priok: Serg.-ziekenverpl. C. Janse, korp.-zieken- verpl. M. H. F. Schumacher, marinier ie kl. J. P. v. d. Brand, id. M. J. Pabst, id. W. E. H. Hillers, id. J. A. van de Wetering, id. J. Bos- ma, id. W. R. H. Onsteijn, id. J. de Boer, id. 2e kl. F. Mentzij, id. C. R. de Lang: matr. 2e kl. M. P. T. Fonteijn, mar. ie kl. L. M. D. Beek, id. G. D. Ommen, id. K. Vos. Per s.s. Prins der Nederlanden, 28 Mei van Priok: Serg.-maj. der mars. J. Klaucke. Van onderstaande personen is de aanwijzing om naar Nederland terug te keeren ingetrok ken1: Per s.s. P. C. Hooft, 16 April van Priok: Mjarinier ie kl. J. A. van de Wetering, id. K. Vos, id. J. Bosma, id. W. R. H. Onsteijn, id. 2e kl. C. R. de Lang. Per s.s. Sibajak, 23 April van Priok: Marinier ie kl. J. P. van de Brand, id. M. J. Pabst, id 2e kl. F. Mentzij. Per s.s. Koningin der Nederlanden, 30 April van Priok: Marinier ie kl. J. de Boer. Per s.s. Baloeran, 4 Juni van Priok: Marinier ie kl. T. J. H. M. Sdhuite. Met ontslag uit den zeedienst: 15 Mei: korp.-kok G. van Leeuwen. 2 Juni: mar. ie kl. A. C. J. Muis. 5 Juni: matroos 2e kl. J. H. Clavan, mam 2e kl. H. A. Hutten. OOST-INDIE. Vergund om te repatrieeren aan den off. van adm. iste kl. Kon. Marine W. Baars. Overgeplaatst: naar Sumatra de id. G. J. Jöbsis; naar de Kweeksch. v. Inl.Schepelingen te Makassar de id. F. A. Kuhn. Op 30 Mei a.s. zal alhier aankomen een deta chement leerlingen van de school voor reserve officieren der onbereden artillerie tot het hou den van oefeningen in de stelling van Den Helder. De dienstplichtigen korporaals-tit. H. W. Feijen, L. Hartog, H. N. Nooij, W. J. v. Spen- gen, K. Tentij, J. Ch. v. d. Water, A. v. Essen, G. J. Pater, K. v. d. Kooij, Ch. J. C. Boot, J. Reinigert en K. C. Constandse van het reg. kust-artillerie zijn met ingang van 16 Mei a.s. bevorderd tot korporaal. De magazijnknecht der artillerie A. Maas als zoodanig werkzaam bij het reg. kust-art. wordt overgeplaatst bij het algemeen verdedi gingspark te Zaandam. van 18 en 14 Mei 1980. ONDERTROUWD: G. J. Klabbers en R. Pierlot; C. P. Koorn en P. Revier; J. L. Maurits en N. van Gijtenbeek, BEVALLEN: A. Venema-IJsenbrand, d.; A. Weijland-v. Zweden, z.; P. W. Ko- ning-Kuster, z.; J. Sweep-Swart, d.; J. R. Gcimes-v. Dam, z.; M. M. T. J. Auden- aerde-Wiering, z.; M. 0. v. d. Steen-v. d. Plujjim, z. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Kambangan, t., pass. ia Mei Gibralta». Grotius, t., 13 Mei v. Port Said. Johan v. Oldenbarnevelt, u., pass. 13 Mei Gi braltar. Poel au Tello, 13 Mei te A'dam. Poelau Roebiah, u., I3 Mei v. Soutbamptcm. Borneo, t„ 13 Mei te Soes. Madoera, 14 Mei v. A'dam. J. P. Coen, 14 Mei v. Batavia. P. C. Hooft, 17 Mei te A'dam verwacht. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Bennekom, t., vertr. 13 Mei v, Havre. Clio, 12 Mei te Lissabon. Crijmssen, t., 15 Mei te A'dam verwacht. Irene, 13 Mei te Catania. Odysseus, 12 Mei te Danzi». Titus, 13 Mei te A'dam. Proteus, 13 Mei te A'dam. Erato, 14 Mei te A'dam. Ares, 13 Mei v. Curacao. Ariadne, 13 Mei v. Alicante. Benrekom, 14 Mei te R'dam. Berenice, 14 Mei te Patras. Ganymedes, 13 Mei v. Curaqao. Ilos, 13 Mei v. Catania. L.ochmouar 13 Mei v. Londen. Nereus, 11 Mei te Aarhus. Orestes, 14 Mei te Varna. Poseidon, 13 Mei v. Piraeus. Zeus, 13 Mei v. Lipari. Barneveld, t., 12 Mei te Pisagua. Commewijne, t., 16 Mei te A'dam verwacht. Nickerie, 11 Mei v. Barbados. Fauna, n Mei te Kingston (Ja). Merope, io Mei v. Kinston. Pluto, 14 Mei v. A'dam. Kon. HoU. Lioyd. Waterland, u., 11 Mei te B. Ayrcs. Gelria, 14 Mei v. A'dam. Drecfeterland, u., 9 Mei te Santos. Flandria, t., 13 Mei v. Lissabon, valland, 13 Mei v. A'dam. Zeelandia, t., 13 Mei v. Rio Jauei. Kon. Paketvaartmaat&chappij- N. Holland, 9 Mei te Singapore. Togian, pass. 12 Mei de Maladiven. iomonon, pass. 12 Mei Cherbourg. Halcyon Lijn. otad Arnhem, pass. 11 Mei Dungeness. iobelo, 13 Mei te Port Said. HollandAfrika Lijn. Allabi, t., pass. 14 Mei Vlissingen. Billiton, t., 12 Mei te Tanga. Jagersfontein, u., 11 Mei te Port Natal. Meliskerk, t., 12 Mei te East London. Nias, u., pass. 11 Mei Maleira. Rijperkerk, 14 Mei v. R'dam. Springfontein, t.( 13 Mei te Suez. Stad Dordrecht, 13 Mei te B. Ayres. Grijpskerk, 15 Mei te A'dam. Randfontein, u., 13 Mei v. Mozambique. Nieuwkerk, 14 Mei v. Kaapstad. HollandWest-Afrik» Lijn. Amstelkerk, 11 Mei v. Freetown. Drechtstroom, t., 10 Mei v. Freetown. Gaasterland, u., 9 Mei te Takoradi. IJstroom, t., 12 Mei v. Duala. Texelstroom, u., 12 Mei v. Duala. Ki-lstroom, t., pass. 11 Mei Madeira. HollandAmerika Lijn. Bilderdijk, 13 Mei te Newport News. Eemdijk, 14 Mei te Antwerpen. Lochgoil, 11 Mei te San Francisco. Moerdijk, 9 Mei v. Panama. Delfdijk, 12 Mei te Liverpool. Kinderdijk, 12 Mei te Portland (O.). Leerdam, 14 Mei v. New Orleans. Springfontein, t., 13 Mei v. Port Said. Dinteldijk, 13 Mei te Los Angeles. Edam, 13 Mei te Vera Cruz. Lochmonar, 13 Mei v. Londen. Lochkatrine, 13 Mei v. Kingston (Ja). HollandBritsch-lndië Lijs. Bovenkerk, t., 12 Mei v. Karachi. Ridderkerk, u., 12 Mei v. Colombo. Sohiekerk, 14 Mei te R'dam. IJselkenk, u., 14 Mei v. Suez. HollandAustralië LU*. Almkerk, t, pass. 12 Mei Ouessant. Aagterkerk, t., pass. 13 Mei Perim. Krakatau, 14 Mei v. Sydney. HollandO.-Azië Lijn. Zosma, t., 13 Mei v. Shanghai. JavaNew-York LU* Antilochus, 10 Mei v. New York. Karimoen, 11 Mei v. Sabang. Tosari, 11 Mei v. Sabang. Polyphenjus, pass. 10 Mei Perim. Deli, pass. 13 Mei Pantellaria. Saleier, pass. 13 Mei Gibraltar. JavaBengalen LU* Medan, 10 Mei v. Belawan. JavaChinaJapan Lij* Tjisalak, 10 Mei te Hongkong. Tjibesar, 10 Mei te Shanghai. Tjikarang, 12 Mei v. Hongkong. Tjimanoek, 10 Mei v. Chinwangtao. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, u., 13 Mei te Belawan. Djambi, u., pass. 13 Mei Ouessant. Kertosono, u., 13 M'ei v. Gibraltar. Kota Tjandi, t., pass. 13 Mei Perim. Sibajak, t., 14 Mei te Marseille. Texel, 14 Mei v. Rangoon. Djember, 14 Mei v. R'dam. Tjerimai, u., 14 Mei v. Port Said. Palembang, u., 11 Mei te Soerabaja. Slamat, 14 Mei v. R'dam. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alphard, u., 12 Mei v. Rio Janeiro. Algorab, t., 12 Mei v. Monevideo. Alwaki, 14 Mei te R'dam. StoomvaartmaatschappU Oceaan. Menelaus, 14 Mei v. Yokohama. Autolycus, 13 Mei v. Singapore. Knight Companion, 12 Mei te Singapore. Euryades, pass. 12 Mei Perim. Patroclus, 13 Mei v. Hongkong. Emzatco Lijn. Jonge Elisabeth, 9 Mei v. Sete. Jonge Johanna, pass. 12 Mei Finlsterre. Jonge Ahthony, 14 Mei te Tunis. Jonge Jacobus, 14 Mei te Tunis. 13 Mei. Aangebracht door haringvisschers: 1369 tal haring p. tal S.2J0.90 35 tal geep „31.50--21.00 5512 kg. ansjovis p. kg. 0.310.25 14 Mei. Aangebracht door haringvisschers: 660 tal haring p. tal 4.80—0.90 53 tal geep 29.00--19.00 3433 kg. ansjovis p. kg. 0.240.20 BELGIENEDERLAND. Uitverkocht. Het beetuur va» dn K.N.V.B. deelt mede, dat voor dezen wedstrijd, op a.s. Zondag te spelen, geen kaarten meer beschikbaar «ijn. daar alle plaatsen verkocht zijn. De match neemt om 4.20 een aanvang. Van Kol «peelt me* Het gerucht liep, dat Van Kol Zondag niet in het Ned. elftal zou uitkomen, daar een bloeding in een spier hem dat onmogelijk maakte. Dat is intusschen in zooverre ver beterd, dat prof. Snapper hem gezegd heeft dat hij Zondag gerust kan spelen. DE KAMPIOENSCOMPETITIH. Voor a.s. Zondag is alleen vastgesteld Blauw WitVelocitas, te spelen in het Stadion te Amsterdam. Verder moet nog gespeeld worden: Go AheadBlauw Wit, Willem II.Velocitas, Ajax—Willem II, VelocitasGo Ahead en AjaxBlauw Wit. HET PROTEST VAN „HAARLEM". Het profest, door Haarlem ingediend, inzake de match K.F.C.Haarlem, betreft het derde Koogsche doelpunt. Naar verluidt ontving een der Koogsche spelers in buitenspelpositie den bal, waarvoor een der neutrale grensrechters onmiddellijk appelleerde, doch wat den scheids rechter ontging of welk inzicht hij niet deelde. De Protestcommissie heeft het geval reeds in behandeling en nu ligt het er aan hoe de heer Van Moorsel, de scheidsrechter, er over zal denken. „K.F.C." Het elftal dat Zondag j.1. den ie klasse-titel behaalde, zag er als volgt uit: K. van 't Hof, Jb. Veen, W. Mol, J. Veen, P. Nieuwenhuis, P. Timmer, Fr. van Wlensveen, P. Bouthoorn, Jb. Hol, Jb. van 't Kaar, J. Kruiver. Van dit elftal begonnen 8 spelers als adspi- rant hun loopbaan in K.F.C. Het grootste deel van h.en kwam het vorige seizoen in het ie elftal uit. De doelpunten in den beslissenden kamp werden gescoord door v. 't Kaar, Bouthoorn en Jb. Mol. Rust trad in met 1—O voor de rood- broeken, die uit een penalty scoorden. Ook in de 2e helft heeft H. een poosje de leiding gehad (12)tot een kwartier voor tijd, toen K.F.C. gelijk maakte. Drie min. voor het einde bezorgde Mol met een schitterend schot zijn club dus het ie klasse-schap. DEN HAAG—BRUSSEL. Deze stedeniwedstrijd wordt Zondag op het V.U.C.-terrein in Den Haag gespeeld. De Hage naars komen met een sterke ploeg uit, al ont breken dan ook de internationaals Denis, Tap( Breitner en v. d. Wildt. De D.H.C.-er Bout bezet de middenvoorplaats. Helder-nieuwa. Helder-comb.M.L.D. Hedenavond speelt een Helder-comb. tegen M.L.D. Aanvang, half 7, terrein Bolweg. Helder Ioud-S.V.S. (Sparta). Vrijdagavond om half 7 zal Helder haar zomerwedstrijden openen met een wedstrijd tegen oud-SVS. Terrein Bolweg. HELDER II—VRONE I 4— Voor de kampioenscompetitie van de eerste klas N.-Hi. V. B. kreeg Helder 2 Zondag j.1. bezoek van Vrone uit St. Pancras. Helder 2 staat in deze competitie met 6 punten uit 3 gespeeld worden tegen Vrone, en de witjakken behoeven slechts gelijk te spelen om als kam- gespeeld worden tegen Vrone, en behoeven de witjakken slechts gelijk te spelen om als kam pioen van dien N.-H. V. B. uit deze competitie te eindigen. Door een misverstand was er aan dezen wedstrijd geen voldoende bekendheid gegeven, wat wel afbreuk heeft gedaan aan de publieke belangstelling. Het was een pittige en sportief gespeelde wedstrijd. Wanneer de scheidsrechter, de heer Koor stra, om half drie het sein tot beginnen geeft, heeft de Helder-aanvoerder eerst een bloem stuk in ontvangst te nemen van den V.-aan- voerder en bedankt de H.-aanvoerder hiervoor met eenige welgekozen woorden. Daar de Helder-aanvoerder den toss heeft gewonnen, brengt de V.-midvoor den bal 'aan het rollen, doch de aanval wordt door de H.-backs onderbroken, die hun voornoede aan het werk zetten. Het eerste kwartier golft het spel heen en weer, doch weten de verdedigin gen aan beide kanten stand te houden. Bij een schermutseling voor het V.-doel slaat één der backs, den. bal met de hand weg, wat den scheidsrechter blijkbaar ontgaat. De witjakken blijven in den aanval, de r.bnnen probeert het met verre schoten, waar de V.-keeper geen moeite mee heeft. Als er ongeveer 20 minuten is gespeeld, krijgt de H.-r.binnen op den rand van het strafschopgebied een vrijen schop te nemen, welke goed wordt genomen; de V.- backs belemmeren den keeper het uitzicht en de bal verdwijnt in het net, waarmede de wit jakken de score hebben geopend. De H.-aanval behoudt de overhand, doch daar het spel van het witte binnentrio te doorzichtig is, kunnen de robuste V.-backs steeds ingrijpen. De wei nige tegenaanvallen van den V.-aanval, die niet van gevaar ontbloot zijn, stranden op het hechte backstel Schottingv. d. Wal, die een schitterenden wedstrijd spelen, waardoor de H.-keeper geen moeilijk werk krijgt. De H.- aanval ziet in, dat met open spel meer te be reiken is, waardoor steeda met lange centera de vleugel spel era aan het werk worden gezet. Uit een voorzet van links ontstaat een scher mutseling voor het V.-doel, waaraan de mid- voor een einde maakt door onhoudbaar te scoren, en de stand is na 35 minuten spelen 2o voor H. Goed gesteund door de midden- linie bestookt de aan H.-aanval steeds het doel der bezoekers. Er wordt in deze periode schit terend door de witte voorhoede gecombineerd. Nadat eerst een fraaie kopbal, uit een voorzet van den r.buiten, beter lot had verdiend, daar deze rakelings werd overgekopt door den r.-binnen, heeft deze speler vlak hierna meer succea; al» de 1.buiten goed voorzet, maakt de r.binnen met een fraaien kopbal 3—0, met welken stand de rust ingaat. Na de thee, die de gasten bepaald goed heeft gesmaakt, zijn deze eenigszin» in de meerder heid, doch brengen het niet verder dan de H.-backs, doch wanneer de l.-buiten goed doorbreekt denken wij dezen speler te rien doelpunten, doch op het juiste moment weet de l.back, door corner te trappen, redding te brengen. Toch broeit er een doelpunt, want wanneer er 20 minuten gespeeld Is, weet de

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 11