NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA JK's S. I. KAHNEWASSER S IN. NederlanUe Middenstandsbank SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. GEMENGD NIEUWS Nr. 6800. EERSTE BLAD DONDERDAG 15 MEI 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. De zitting van den Volkenbondsraad. - De Ver. Staten van Europa - Een aanval van Sauerwein op de Engelsche politiek. - De nationalistische beweging in Britsch-Indië. Dinsdagmorgen i® de Volken- bondsraad voor zijn tweede zitting bijeengekomen. Op de agenda staan slechts twee punten van zuiver formeel karakter. Henderson, Briand en Grandi hebben 's middags over de Fransch-Italiaansche vlootbeperkingsmOeilijikheden gesproken en deze besprekingen schijnen de hoop te hebben gewekt, dat misschien tusschen nu en September zoowel Frankrijk en Italië als Frankrijk en Duitschland over eenstemming zullen kunnen bereiken over de kwesties, die bet onderwerp der be spreking waren. Ook Briand en Curtius hebben een on derhoud met elkaar gehad over de Fransch-Duitsche beperkingen en over de ontruiming van het Rijnland en de Saar-kwestie. Ten aanzien van beide pun ten scheen Curtius bevredigende verkla ringen van Briand te hebben ontvangen. Het moet de bedoeling zijn, dat de Saar- besprekingen te Parijs zoo snel worden voortgezet, dat Frankrijk en Duitschland de getroffen regeling reeds in September aan den Volkenbondsraad ter goedkeu ring kunnen voorleggen. Dat deze rege ling niet slechts van oeoonwnisch belang zal zijn, doch ook een politieke zijde zal hebben, doordat het Saar-gebied reeds thans tot het Duitsohe rijk zal terugkee- ren, zonder dat daarvoor de Volksstem ming van 1935 behoeft te worden afge wacht, neemt men in Duitsohe kringen na het onderhoud vol vertrouwen aan. De besprekingen tusschen Briand en Curtius moeten ook van zuiver persoonlijk stand punt tot wederzijdsche voldoening aan leiding hebben gegeven. Een der moeilijkste vraagstukken voor den Volkenbondsraad, de Opper-Silezi- sche minderheden-kwestie, is na een on derhoud tusischen Curtius en Zaleski zoo ver geregeld, dat de Raad zich daarmee in deze zitting niet meer behoeft bezig te houden. Door een juist gepubliceerd Poolsch decreet is ook volgens de te Genève vertoevende vertegenwoordigers van minderheden een zoodanige wending ingetreden, dat men de beste verwachtin gen mag hébben. Briand heeft aan de te Genève ver zamelde ministers medegedeeld, dat hij de vragenlijsten over een nauwere samen werking van do Europeesche landen voor de voorbereiding van een Europee- sohen statenbond volgende week aan de regeering hoopt toe te zenden. Hij SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 hoopt in Juli in het bezit van de antwoor den te zijn, waarover hij een rapport zal uitwerken, dat dan in September, tijdens de volkenbondsvergadering besproken kan worden. De bekende Fransdhe journalist Sauer wein, die verbonden is aan de „Matin", en die op bet oogenblik voor zijn blad te Bazel vertoeft voor de vergaderingen van de Internationale Bank, schrijft vandaar een zeer scherp artikel tegen de politiek van Engeland in deze kwestie. Volgens hem wil Londen verhinderen, dat die bank te belangrijk wordt en tracht het daarom haar tot een minimum te beperken, evenals de Fran- sohe vloot tot een minimum beperkt moest worden, Sïnowden heeft blijkbaar met Montague Norman, die Engeland te Bazel vertegen woordigt, gepraat en hem opgedragen de zaak zooveel mogelijk te saboteeren. Een bank, die in Bazel in plaats van in Lon den is gevestigd, die door een Fransohman geleid wordt met 'n Amerikaan als presi dent-commissaris, in bet kapitaal waarvan Frankrijk en Amerika elk voor een be langrijk bedrag deelnemen en waarin bo vendien, behalve Duitschland en Italië, ook nog de ex-neutralen zitten, dreigt Londen een groot dJeel van zijn financieel prestige te ontnemen. Dus moet de finan cieel© gedelegeerde van Engeland zooveel mogelijk spaken in bet wiel steken en bovendien er voor zijn land, evenals in Den Haag, nog zooveel mogelijk geld uit zien te kloppen. Daarom -y zoo beweert Sauerwein stoken de Engelschen in Bazel zoowel de Amerikanen als de Duitschers op en pro- beeren zij dit zelfs bij de Italianen. Bij de laatsten hebben zij echter geen succes, want Italië verwacht van de Internatio nale Bank een verbetering van zijn moei lijken financieelen toestand tegen dat aan het eind van het jaar de milliarden schatkistbons, die uitstaan, komen te ver vallen. De red. van het Hbl. teekent hierbij aan: Dit artikel van den fel-nationalistisohen heer Sauerwein, is wel een mooie inlei ding voor de vriendschappelijke bespre kingen te Genève tusschen de Britscho en Fransche ministers van buitenlandsohe zaken en voor het overleg, dat Briand zich voorstelt over zijn plannen in het belang der Europeesche „solidariteit" in de Volkenbondsstad te voeren. De toestand aan de Indische Noordgrens blijft gespannen. Parti culiere berichten melden, in tegenstelling met de verklaringen van den staatssecre taris voor lndië in het Engelsche Lager huis, dat de voor Peshawar afgekondig de bizondere maatregelen tegen oproe- rige handelingen thans gelden voor de j geheele noordwestelijke provincie. De onderkoning van Britsch-Indië, lord Irwin, heeft aan de Engelsche regee ring een verklaring afgelegd betreffen de den toestand in Britsoh-Indië en de gang van zaken aldaar. Hij herinnert in deze verklaring aan zijn vroegere mede- deeling, dat de vertegenwoordigers van de verschillende partijen en belangen in Britsch-Indië en van de Br. Indische sta ten zouden worden uitgenoodigd, om af zonderlijk of gezamenlijk, zooals de toe standen wenschelijk zouden maken, bij een te komen, teneinde de vraagstukken te bespreken, zoowel wat Br. lndië in zijn geheel betreft, als voor interne toestan den. Gandhi had door dit aanbod te verwer pen een in de Indische geschiedenis on gekende gelegenheid voorbij laten gaan en een unieke kans laten verloopen om een constructieve rol te spelen. De Onderkoning vervolgt: Tot haaf spijt, maar onvermijdelijk met het oog op de toenemende bedreiging is mijn regee ring genoodzaakt geweest zich te wape nen en de noodige maatregelen te nemen. Hoewel wij door d'e omstandigheden en door de actie van anderen tot deze stap pen waren gedwongen, wensdh ik toch duidelijk te maken, dat ons doel onver anderd blijft en noch de Indische regee ring, noch de Engelsche regeering zullen van haar besluit afgebracht worden om de politiek voort te zetten, die op 1 No vember was aangekondigd. DUIZENDEN KROPPEN SLA OP DE VUILNISBELT. Oe prijzen te laag geacht In verband met de.lage prijzen, welke de laatste dagen van de vorige week op de Delftsche veiling voor de sla werden gemaakt, besloten vele tuinders hun waar op de vuilnisbelt te werpen. Vele duizen den kroppen werden daardoor aan de consumptie onttrokken. De leden van de veiling hebben het besluit genomen om alle sla, die minder dan 30 ct. per krop opbrengt, te vernietigen. Maandag waren de prijzen weer iets opgekropen, zoodat de geheele aanvoer werd verkocht. FRAUDE BIJ DE MIJ. VOOB SCHEEPSCREDIET. De procuratiehouder bekent De' procuratiehouder van de te Botter dam gevestigde Maatschappij voor Scheepscrediet bij, welke maatschappij, zooals wij reeds meldden, na uitgebreid boekenonderzoek een fraude is ontdekt, die circa 70.000 beloopt heeft zich Dinsdagmiddag bij de politie aan het bureau Groote Paauwensteeg te Rotter dam aangemeld. Het is de 40-jarige H. L. H. I., reeds eerder in verband met de malversaties door de directie ontslagen. L was niet door de politie ontboden, doch vervoegde zich daar uit eigen beweging. Hij: be kende 'Zich aan fraude te hebben schuldig Komt To bral co aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN tli! VOLLEDIGE GARANTIE II In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij FEUILLETON Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. „Nou," zedde Claire eenvoudige „nou bent u boos op mij." En zonder eenige voorbereiding barstte ze in een tranen vloed los. Deze overgevoeligheid maakte het voor de jonge chatelaine van San Rafael zoo moeilijk om op te treden tegen haar per soneel. Kay had 'n warm hart en kan nooit volkomen rustig en gelukkig zijn als ze keukenmeiden aan het huilen maakt. Het kostte haar tien minuten van hartelijke liefkoozingen, eer ze de gevoelige juf frouw Lippett weer in haar gewone vroo- lijke stemming had gebracht. „Ik zal voortaan alleen nog maar tegen dien vent fluisteren", kondigde ze berouw vol aan na dit tijdsverloop. „In ieder geval. Maar Kay koesterde niet den minsten wensch om weer over de zaak Braddock te beginnen. „Goed, goed, Claire. Wat ik je eigenlijk kwam zeggen, was, dat je de voordeur niet op het nachtslot moet doen, want dat mijn heer Braddock wel laat zal zijin. Maar hjj, zal wel heel stil binnen komen en je niet storen." „Dat zal hij wel uit zijn hoofd laten," zeide mejuffrouw Lippett barsoh. „Ik heb een revolver." „Een revolver." „01" Claire boog zloh over. haar soep pot. „Je weet nooit, of er geen inbrekers in dit afgelegen gedeelte zullen komen, Het meisje van Pontresina verderop heeft me verteld, dat er gisteren nog. een paar melkkannen van haar stoep zijn gestolen. En ik zal u nog eens wat zeggen, juffrouw Kay. Ik geloof vast dat ze ingebroken hebben in Mon Repos." „Wat zouden ze daar nu aan hebben? Het is leeg." „Maar gisterenavond was het niet leeg. Ik keek uit het raam, omdat ik weer zoo'n zenuwehoofdpijn had, 't moet zoowat tusschen twee en drie zijn geweest en er gingen geheimzinnige lichten langs de trappen." „Och, dat heb je je verbeeld." „Neem me niet kwalijk, juffrouw Kay, ik heb bet me niet verbeeld. Het was net zoo duidelijk I Het zal wel zoo'n electrlsche lantaarn zijn geweest, zooals de misdadi gers meestal gebruiken. Als u bet precies weten wilt, juffrouw Kay, dan vind ik Mon Repos een geheimzinnige villa, en Ik zal er niet rouwig om zijn als er een fat soenlijk mensch komt wonen. Zooals het n-ou gaat, kennen we bestop een morgen vermoord wakker worden." „Je moet niet zoo bang zijn." „Bang?" antwoordde Claire verontwaar digd. „Bang. Ik ben niet bang voor tien inbrekers. Ik wil maar zeggen, dat ik voorbereid ben." „Nu schiet maar niet op mijnheer Brad dock." „Dat," zeide mejuffrouw Lippett, die zich niet binden wilde, „gaat als het gaan moet." gemaakt en' in een tijdsverloop van on geveer tien jaar 70.000 verduisterd te hebben. Deze bekentenis was Voor den betrokken inspecteur voldoende aanlei ding om den man voorloopig aan het bureau in bewaring te houden. DE SCHATGRAVERS VAN ZAANDAM Het graafwerk op de oude begraaf plaats te Zaandam, waar volgens mevr. Sylvia groote schatten verborgen moeten zitten, vordert deJaatste dagen zeer lang zaam. Nog twee meter dieper, luidde in het begin van deze week de bemoedigende mededeeling van den leider van de Duit sohe expeditie, doch in de afgeloopen dagen is men er met hard werken in ge slaagd de kuil niet meer dan 1 meter diepter te maken. Groote moeilijkheden vormen het drijfzand en het grondwater. Met emmers wordt het water uit de put gehaald. Dinsdag heeft men eenigen tijd zoek gemaakt met het verzwaren van de bekisting. Vandaag hoopt men weer een stuk dichter tot het doel te komen. INBRAAK IN EEN GOUDSMIDS WINKEL. Bfjl den horlogemaker L. Constance aan de Voorstraat te Spijkenisse heeft Maan dagnacht een brutale inbraak plaats ge had. Een nieuw ingezette ruit is van de stopverf ontdaan en weggenomen. Gesto len zijn ongeveer 30 gouden ringen met en zonder zegelsteenen, eenige zilveren horlogekettings, 40 zilveren horloges, 10 gouden dasspelden, 40 doublé blousespel- den, 10 stuks doublé dameskettingen, 15 paar goud op zilver manohetknoopen, enz., alles ter waarde van 400 a 500. De eigenaar was niet tegen inbraak ver zekerd. Het speuren van een politiehond gaf weinig resultaat. Er zijn vingeraf drukken gevonden. WAARSCHUWING. De burgemeester van Asseji geeft het publiek in overweging om, alvorens han delsrelaties aan te knoopen met het Inter nationaal Premie Obligatie- en Spaarkan- toor te Assen, directeur Tj. Broersma, wonende aan den Weg door de Zand- gaten no. 9 aldaar, inlichtingen in te win nen bü den hoofdinspecteur van politie te Assen. OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagavond is op den weg tusschen St. Oedenrode en Best een fietser door een auto overreden en gedood. De be stuurder van den auto reed door. BRANDSTICHTING. Zondagavond brak brand uit bij V. aan het Kerkpad te Soest. Bij de komst van de politie vond men het huis gesloten. Nadat de deur was ingetrapt, bleek, dat de brand op den zolder was ontstaan. On middellijk vermoedde de politie, dat het hier een geval van brandstichting betrof, aangezien een stapel brandbare stoffen- op den zolder was bijeengebracht, die men blijkbaar had aangestoken. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist den brand tot het bovenhuis te beperken. V. werd op gesloten, doch bleef alle schuld ontken nen. Gisteren echter ontdekte de politie, dat V, eenige waardepapieren had verbor gen in een school, waarvan 'hem het schoonhouden was opgedragen. V., daar op nogmaals ondervraagd, bekende dat hij den brand had gesticht. Gisteren ls hij ter beschikking van do justitie te Utrecht gesteld'. DRANKSMOKKELARIJ. Uit IJmuiden wordt aan de Nw. Rott. Ort. gemeld: Omtrent de smokkelgesdhied'enis van den stoomtreiler Adriatio Ym. 18 verne men wij nog, dat de eigenlijke aanstich ter van de zaak was een dame te Ham burg, die do adressen levert van de firma's in Noorwegen, welke spiritus binnen smokkelen. Eén handelaar in scheeps victualiën te IJmuiden heeft als bemid delaar gediend. Ben firma te Haarlem moet do benoodigde 5000 hebben ver schaft, om den spiritus te koopen. Daar op werden 15.000 liter spiritus gekocht bij de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, welke te Schiedam werden inge- j ladon. HOOFDSTUK IH. Zeelui malen er niet om. Een uur of vijf nadat Willoughby Brad dock van San Rafael vertrokken was, kwam een jonge man door de Villiers Street en sloeg de Strand in om langzaam oostwaarts te drentelen. De Strand was op dit uur, dat de theaters leeg liepen, een kolkende menschen- en voertuigenzee, en deze jonge man keek met vriendelijke blikken naar al deze drukte en dit gewoel, als vond hij1 het Londensohe lawaai iets nieuws en prettigs. Het was een knappe jonge man, maar toch merkte men het allereerst zijn sjofelheid op. Door zijn Bohoenen staken zijn teenen zijn handen hield hij in de zakken van een morsige, versleten blauwe broek, en hij keek uit van onder den rand van een vilten hoed, die zonder bezwaar door een vogelver schrikker kon worden gedragen. Zijn verschijning was zoo buitengewoon, dat twee elegante jongelingen, die uit het Savoy Hotel kramen en even op, het trot toir moesten wachten, hem pijnlijk afkeu rend bekeken, toen hjj naderbij kwam, en een schok van verwondering ging plotse ling door hen heen. „Goeie genade", zeide de eerste ele gant. „Goeie help", meende de tweede. „Zie je, wie dat is?" ,3- P. ShotterI Was vroeger bij ons op school." „Captain van ons voetbalteam in imiijn laatste jaar." „Ja maar, dat kan toch niet. Zoo toege takeld, bedoel ik." „Hij is toch." „Goeie help". „Goeie genade." KONINGSTRAAT 108a Handelscredieten Rekening-Courant Deze beide jongelingen stelden tamelijk hooge eischen aan toilet. Zij kleedden zich zelf altijd onberispelijk, en oordeelden scherp over anderen. Maar zelfs de meest zachtmoedige criticus zou zich niet heb ben kunnen weerhouden om zijn hoofd te sohudden over het schouwspel, dat Bam Shotter bood, toen hij: dien avond door de Strand kuierde. Het is nu eenmaal een lelt, dat het voor een jongen man, die levendig en avon tuurlijk van aard is, niet gemakkelijk blijkt om zijn uiterlijk te blijven verzor gen op een reis met een vrachtboot. De „Araminta", die juist bij het Millwaj.1 Doek had aangelegd, had veertien dagen noo- dig gehad om den Atlantisohen Oceaan over te steken, en gedurende die veertien dagen had Bam een vrij werkzaam aan deel genomen in het scheep,sleven. Hij, had een groot gedeelte van zijn tijd door gebracht ln de smerige machinekamer; hij! had den bootsman geholpen met ver ven; hij, had den eersten machinist verge zeld op een1 tocht door de kolenbergplaat sen en had meer dan eens het hart van de stakers gestolen door hun schoppen te nemen en een beetje dilettanterig mee te gaan doen. Nu kan je onmogelijk al deze dingen doen en een fat blijven. Tooh zou hij verbaasd hebben gestaan, als hij had geweten, dat er misprijzend over zijn voorkomen gedacht werd', want hij was in dien gelukkigen geestestoe stand, waarin mannen vergeten, dat ze een voorkomen hebben. Hij, had lekker gege ten, met zijn ouden vriend Snert Todhun- ter als gast. Hij was in een cinema ge weest en had daar veel vrouwelijk schoon gezien. En nu had hij Snert op een tram gedeponeerd, die zich oostwaarts spoedde en hij, zelf voelde zich uitermate plelzierig gestemd; de wereld vond hij nog zoo kwaad niet. In plaats van zich dus niet op zijn gemak te voelen door zijn onverzorgd uiterlijk, meende Bam een koning der menschen te zijn, toen hij langs de Strand kuierde. Hij had een gevoel, alsof hij; de landheer was, die na jaren van afzijn, zijin vriendelijk dorpje weer eens opzoekt. Evenmin voelde hij, zich gedrukt door zijn eenzaamheid, ofschoon hij een gezel- ligen aard had en érg op andere menschen gesteld was. Hoe graag hij Snert Todhun-' ter ook mocht, tooh betreurde bij het niet, dat hij. thans zijn gezelschap moest der ven. Ofschoon hij; «gewoonlijk heel onder houdend was, had hij' Snert vanavond wel een beetje saai gevonden, doordat deze heer niet af te brengen was geweest van één bepaald onderwerp van gesprek, n.1. een hond, die aan ©en kroegbaas-vriend toebehoorde en die den volgenden dag in een honden-race zou meeloopen te Hack- ney-Marsh. Het scheen, dat Snert al zijn spaarduiten op het dier gezet had, en daar mede was hij nog niet tevreden, want hij zeurde, dat Sam wat deze in zijn zak had ook nog bij deze belegging voegen zou. En ofschoon het Sam niet de minste moeite had gekost om standvastig te blijven, toch was het altijd vervelend om neen te moe ten zeggen. D© beid© keurige jongelingen keken elkaar eens onderzoekend aan. „Doorroeien, eer bij ons aanraakt, zèg?" zeide de eerste. „Absoluut doorroeien!" (Wordt vsrvelgd.) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2. Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, fo.70, f r.— Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 30 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIES: 20 ct p. regel (galjard). Ingez, meded. (kolombreedte als reéaatlon tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)r. 11lm 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres.: Bureau v, d. blad en met br. onder no. 10 at. p. adv. extra). Bewijsno. 4 at. Binnenland. TOBRALCO let alleen voor kleur, maarookvoor kwaliteit KANTOOR DEN HELDER

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1