TWEEDE BLAD BUITENLAND. HERMAN NYPELS, VAN DONDERDAG 15 ME11930. Spanning tusschen Duitschland en Sowjet-Rusland De Duitsche bladen hebben by den terugkeer van v. Dircksen, den ambas sadeur te Moskou, meegedeeld dat deze nieuwe instructies had gekregen ter voortzetting van de onderhandelingen met de Sowjets. üe lswestia heelt daarop ge reageerd met een ietwat geprikkeld be toog, waarin stond dat van onderhande lingen slechts sprake zou kunnen zijn als er een nieuwe overeenkomst werd aan gedaan. Dat was echter niet het geval en de lswestia noemde het daarom onjuist, v. Dircksen's terugkeer daarmee in ver band te brengen. De Vossische Ztg. teekent hierbij aan dat de lswestia blijkbaar tracht de be- teekenis der besprekingen, te Berlijn tusschen Krestinski en dr. Curtius, te Moskou tusschen von Dircksen en Litwi- nof gehouden, te verkleinen. 'Politieke onderhandelingen worden echter niet slechts gevoerd om een verdrag of over eenkomst tot stand te brengen, maar ook om de opzegging van bestaande overeen komsten te verhoeden. »De Duitsche bedenkingen tegen Mos kou zijn bekend. Zij betreffen twee punten le. de inmenging van Sowjet-autoriteiten in aangelegenheden van Duitsche binnen- landsche politiek (o. a. door $e betrek kingen tot den rooden frontstrijaersbond), 2e. Russische inbreuken op economische verdragsbepalingen (in Rusland worden den Duitschen concessionnarissen moei lijkheden in den weg gelegd bijvoor beeld tracht men hun bezit te onteigenen door willekeurige belastingverhoogingen en ook het transito-verkeer ondervindt van Russischen kant moeilijkheden). •Daarenboven loopen de onderhande lingen over de werkzaamheid der Russi sche handelsvertegenwoordigers in Duitch- land, die zich niet altijd tot behartiging der hun toevertrouwde belangen beper ken». FRIDTJOF NANSEN. De bekende Noordrpoolonderzoeker dr. Fridtjof Nansen is Dinsdag in den ouder dom van 69 jaar te Oslo overleden. Met Nansen is een der bekendste Pool- onderzoekers van onzen tijd heengegaan. De rouw In Noorwegen, Het overlijden van Nansen kwam zeer onverwacht. Hij: is aan een hartverlam ming overleden. Nansen was eenigen tijd ziek geweest maar was reeds aan de betere hand en kon Maandag het bed ver laten. Dinsdagmorgen had hij nog een ge sprek met zijn broeder wien niets bijzon ders is opgevallen. Alle bladen zijn met een rouwrand ver sohenen. Het Storting zal morgen in een speciale zitting bijeenkomen, waarbij de president een herdenkingsrede zal uit spreken. Mohwinckel, de minister-president heeft gezegd: Noorwegen heeft zijn besten zoon, de wereld een goed burger verloren. Een onverwachte dood. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Berlijn meldt nog over den dood van Nansen, dat deze nog slechts enkele mi nuten voor zijn sterven zijn voldoening erover had betuigd zich weder geheel in orde te gevoelen en weldra weder in staat te zullen zijn, 'met volle kracht te kunnen arbeiden. Toen de dood hem verraste be vond Nansen zich alleen in zijn studeer kamer. DE VOLKENBONDSRAAD. De herdenking van Nansen. Bij de opening van de vergadering van den Volkenbondsraad heeft de voorzitter Marinkowitsj gjsterenochtend een herden kingsrede uitgesproken, gewijd aan den grooten doode Nansen. Marinkowitsj wees er op, dat een der grootste figuren van den Volkenbond was heengegaan. Op het oogenlblik van de stichting van den Vol kenbond was de naam van Nansen reeds in de geheele wereld beroemd. De verhalen van zijn reizen en onderzoekingstochten te land en ter zee waren bekend en bemind in alle landen van de wereld. Nansen was een prachtig levend voorbeeld van dien geest van onverschrokkenheid en volhar ding, die essentieel is voor allen mensche- lijken vooruitgang. De stichting van den Volkenbond heeft nieuwe wegen voor Nansen geopend. De volkeren er toe te brengen hun oude twis ten en veeten te vergeten en hun krachten te vereenigen om gemeenschappelijk te werken voor het belang van allen, was voor hem niet alleen een eenvoudig ver langen, maar een deel van zijn dagelyk- sche taak. Nansen maakte deel uit van de eerste Volkenbondsvergadering en is van het begin af geworden een der schitte rendste figuren van deze Volkenbonds vergadering evenals van alle andere die gevolgd zijn. Hierna gaf Marinkowitsj het bekende overzicht van Nansen's verdiensten op humanitair gebied, voor de redding van krijgsgevangenen en vluchtelingen. Op voorstel van Marinkowitsj besloot de Volkeaibondsraad een telegram van deel neming aan de familie van Nansen en de Noorsche regeering te verzenden, waarin diep leedwezen wordt uitgedrukt over het verscheiden van een persoonlijkheid, die nimmer zal kunnen vervangen worden en wiens handelingen voor altijd zullen ver bonden blijven aan de geschiedenis van den Volkenbond. Vorming van een anti-monar chistisch blok in Spanje. De organisatie-commissie van die socda- listisch-radicale party is Dinsdag te Ma drid bijeengekomen om te beraadslagen over de voorstellen van het republikein- ache verbond om tot samensmelting van beide groepen te komen. De voordellen werden aangenomen. De nieuwe bond zal zich thans wenden tot de socialistische party, de vakvereenigingen van commu nistische richting en den algemeenen ar beidersbond om te trachten een anti-mo narchistisch blok te vormen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Op 5 Mei j.1. waren er 1.712.000 steun trekkende werkloozen in Engeland, en dit getal was 579.295 meer dan een jaar ge leden. Terwyi het getal werkloozen vroe ger lang om en by het millioen is geble ven, begint het dus nu bedenkelyke nei ging te vertoonen om langzaam in de richting van de 2 millioen te stijgen en dit nog wel in het gunstige seizoen. DE VER. STATEN EN DE VLOOT- OVEREENKOMST. Pariteit tusschen Engeland en de Ver. Staten, behalve in slag schepen. Een N.T.A.-herioht uit Washington, d.d. Dinsdag meldt, dat de Londensche vlootovereenkomst in de commissie voor de buitenlandsche zaken uit den Senaat is besproken. Enkele leden der commissie stelden aan minister Stimson de vraag of er thans vol komen gelijkheid bestaat tusschen de Amerikaansche en de Engelsche vloot. Stimson antwoordde dat er wat betreft de linieschepen, torpedojagers en duik- booten gelijkheid bestaat en dat alleen de tegenwoordige verhouding van de slag schepen is gehandhaafd. De onrust in Britsch-lndië. Een gevecht met bijlen. Baji een gevecht met bijlen tusschen Mohammedaansche boeren in het dorp Kakiri in het district Hyderabad zijn viér lieden gedood en twaalf zwaar gekwetst. De toestand te Sholapur. Uit Bombay wordt aan de Daily Mail geseind dat de heele stad Sholapur Maan dag nog in handen van de opstandelingen was. Naar Reuter uit Sholapur meldt is de poging om zelfbestuur toe te passen daar van korten duur geweest. Onmiddellyk na de afkondiging van den staat van be leg hebben de militaire autoriteiten het stadsbestuur geheel overgenomen. Op strategische punten zijn machinegeweren opgesteld en barricaden opgeworpen. Zes inwoners zijn gearresteerd. Met ingang van Dinsdagavond is voor geschreven dat vuur en licht tusschen 7 uur 's avonds en 6 uur 's ochtends ge doofd' moeten zijn. Het dragen van wa pens, met inbegrip van knuppels, is ver boden; samenscholingen van meer dan vier menschen eveneens, In de plaatselijke bureaux van de con- grespartij is een huiszoeking gehouden. Alle gevonden papieren zijn er in beslag genomen. De ernstige botsing te Digboi. By; de ernstige botsingen tijdens een Mohammedaansche plechtigheid te Dig boi, blijken drie personen gedood en tien zwaar gewond. Een honderdtal personen liep lichtere verwondingen op. Abas Tyabji, de Maandag in hechtenis genomen opvolger van Gandhi, is, vol gens een telegram uit Bombay, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Amritsar is dr. Kitchlew, een van Gandhi's voornaamste aanhangers, tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. An dere partijgangers van hem kregen acht tien maanden. Allen stonden terecht wegens ophitsing tot oproer. De aanval op een zoutopslagplaats. De eerste aanval op een zoutopslag plaats In Britsoh-Indië is Maandag te Shiroda gepleegd. Twee afdeelingen van 75 vrijwilligers elk drongen Maandagochtend de Opslag plaats binnen en gingen hun gang tot de politie na een half uur pas verscheen. De aanvoerders en twintig vrywilligers wer den toen in hechtenis genomen. Intus- schen kwam een nieuwe groep vrywilli gers en haalde groote hoeveelheden zout Ten slotte verscheen het districtshoofd van de politie met den districtsmagistraat en daarop zyn nog 65 vrywilligers inge rekend. Weer een aanval op de zoutop slagplaats te Shiroda. Tweehonderd vrijwilligers hebben gis terenochtend, volgens een telegram uit Bombay, weer een aanval op de zoutpak huizen te Shiroda gedaan. De politie stelde zich te weer. Er werden 158 lieden in hechtenis ge nomen en zestien gewond. prijzen I90, 260, 350, 450, 600, ZEER MOOIE KLEUREN, GOED PASSENDE MODELLEN. Heerenmodemagazijn DEN HELDER. Voedselwelgeraars. Talrijke gevangenen in de gevangenis te Sabarmati weigeren, naar uit Ahme- dabad gemeld wordt, alle voedsel. Onder hen is de bekende leider Vallabhai Patel. Abbas Tyabji. Het is nog de vermelding waard dat Abbas Tyabji, de tot zes maanden gevan genisstraf veroordeelde nationalistische leider die Gandhi opgevolgd was, tachtig jaar oud is. Zelfbestuur ln praktijk gebracht. De boeren in het district Bardoli hebben besloten swaraj (zelfregeering) in prak tijk te brengen door hun eigen gerechts hoven te verkiezen en in te stellen. zy zyn voorts besloten geen grondlasten te betalen en de regeeringsambtenaren te boycotten. BOTSING TUSSCHEN HINDOES EN MOHAMMEDANEN. Naar Reuter uit Shilling in Assam meldt, heeft Vrijdag te Digboi een bot sing plaats gehad tusschen Hindoes en Mohammedanen wegens het offeren door Mohammedanen van een rund, dat een heilig dier is voor de Hindoes. Er werden drie menschen gedood en tien ernstig ge wond. De burgeroorlog in China. Een overwinning van die regeerlngstroepen. Het jongste bericht over den burger oorlog in China vermeldt „een beslissende overwinning", door de regeeringstroepen behaald op de opstandelingen ia Zuid- Ghina. De regeeringstroepen namen, na een verwoed gevecht, waarin vele dooden en gewonden vielen, de stad Soentsjou, 400 K.M. ten Westen van Kanton. Het was een belangrijk steunpunt van de Zuid-Chineesche opstandelingen. De regeeringstroepen hadden assistentie van twee kannonneerbooten. Bü dit bericht zij evenwel aangeteekend, dat deze beslissing toch zeker niet beslis send kan zijn. Het groote gevaar, dat Kan ton dreigt loert niet uit het Zuiden of Zuidwesten, maar uit bet Noorden. De legers van Jen en Feng opereeren langs den Poekou-Tientsin-spoorweg en den Loenghai-spoorweg en hebben met de actie uit het Zuiden en Zuidwesten niets gemeen. En, naar men zich herinnert, waren de laatste berichten juist, dat die troepen van Jen1 en Feng, uit het Noorden opdringend, de troepen van Kanton „beslissend" had den geslagen: Echter laat het begrip „beslissend" in China' altyd nog een achterdeurtje open. 00ST-INDIË. LONGPEST TE GAROET. De Indslche arts Mas Slamet Atmossoedlroi aan longpest over leden. Te Garoet is Maandagavond aan long- pest overleden de Gouvts. Indisch arts le 'klasse Mas Clamet Atmosoedlro, ver bonden aan het provinciaal ziekenhuis, die verscheidene met pest besmette pa tiënten had opgezochtt. Ook in kampong Tjiledoek te Garoet zyn enkele gevallen van longpest gecon stateerd. DE MODE. »De haren en de rokken van de vrouwen zyn korter gemaakt, maar hun tongen niet.« (Pages Gales Yverdon.) MR. P. J. TROELSTRA. t De begrafenis. Omtrent de begrafenis van mr. P. J. Troelstra wordt gemeld, dat deze Vrijdag vanwege het partijbestuur der S.D.A.P. zal plaats hebben op de algemeene begraaf plaats te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling, dat de stoet '«middags 1 uur zal vertrekken van het sterfhuis in de Leuvensche straat. Op de begraafplaats wordt de kist opgesteld en zal een défilé van de deelnemende corporaties en per sonen plaats hebben. Na dit défilé, dat vermoedeiyk geruimen tijd in beslag zal nemen, gaan de deelnemenden naar een zaal, waar een afscheidsplechtigheid zal plaats vinden. Daarna zal het stoffelijk overschot worden ter-aarde-besteld'. By deze plechtigheid zal niet meer worden ge sproken. Draadlooze uitzending van de herdenklngsbyeenkomst De herdenkingsbyeenkomst, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen mr. P. J. Troelstra, welke Vrijdag na de begrafe nis zal worden gehouden in het Gebouw van kunsten en wetenschappen te 's-Gra- venhage, wordt uitgezonden door de V.A.R.A. Het programma van de A.V.R.O. op Vrijdagmiddag 16 Mei van 86 uur zal hierdoor komen te vervallen. AMSTERDAM—BOVEN-RIJN. Het wetsontwerp Is gereed. Het wetsontwerp over de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn en de ver betering van de binnenscheepvaart heeft, naar het Volk verneemt, gisteren het departement van waterstaat verlaten. Verbinding vla Utrecht—Wijk bij Duurstede. Thans zyn wy in staat schrijft het Hbld, te berichten, dat de minister zich inderdaad heeft uitgesproken ten gunste van de route AmsterdamUtrechtWijk by Duurstede. Men herinnert zich, dat er sprake was van vier mogelykheden, n.L een verbin ding met den Rijn via Vreeswy'k, een vaarweg via Wijk bij Duurstede met twee kanaalpanden, een kanaal door de Gelder- sohe Vallei en het gewyzigde project Wyk by Duurstede, door ir. A. A. Mussert, waarby slechts één kanaalpand werd ont worpen. De vorige minister van Waterstaat mr. Van der Vegte, had reeds den vaarweg Vreeswyk opgegeven, doch zich een voor stander betoond van het Vallei-plan. Hier tegen hebben zoowel de hoofdstad ais Utrecht zich krachtig verzet. Daar thans minister Reymer heeft ver klaard met de wenschen van Amsterdam rekening te houden, ligt het voor de hand, dat hij één der projecten via Utrecht Wyk by Duurstede tot het zyne heeft ge maakt Dit nu is ons zoo juist met stelligheid en uit gezaghebbende bron bevestigd. Deze keuze, waaraan thans geen twyfel meer bestaat, zal stellig door alle belang hebbenden met vreugde worden begroet. NA DEN STUDENTENWEDSTRIJD. Rumoer in den trein. Het Tweede Kamerlid de heer Brauti- gam heeft aan de ministers van water staat en van justitie de volgende vragen gesteld I. Is het den ministers bekend a. dat Zondagavond 11 Mei enkele tien tallen studenten, blijkbaar onder den in vloed van sterken drank, in den laatsten trein van Amsterdam naar Rotterdam groot misbaar hebben gemaakt en door middel van de noodrem, den trein tus schen Amsterdam en Haarlem éénmaal en tusschen Haarlem en Leiden enkele malen tot stilstand hebben gebracht b. dat deze studenten zich zeer hinder- lyk en ongepast tegenover hun mede reizigers gedroegen en enkele der reizi gers, die op het gedrag der studenten aanmerking maakten, mishandeld zyn en letsel hebben opgeloopen c. dat deze studenten ten slotte wegens wangedrag te Leiden door de politie uit den trein zyn verwyderd d. dat ten gevolge van een en ander de trein met 40 minuten vertraging te Rotterdam is gearriveerd, op eentydstip, toen trams en andere vervoermiddelen waren ingerukt, waardoor een aantal rei zigers, waaronder vrouwen en kinderen, behalve de doorgestane angst tijdens het onbehooriyk optreden der studenten, ge dwongen werd in den nacht te voet huis waarts te gaan, waarby sommigen af standen van ruim 6 kilometer moesten afleggen II. Kunnen de ministers mededeelen, waarom vorenbedoelde studenten, die reeds te Amsterdam in opgewonden staat verkeerden, tot vervoer zyn toegelaten en, toen dit eenmaal was geschied, er te Haarlem geen maatregelen zijn getroffen om hen uit den trein te verwyderen, dan wel, dat de verdere reis onder geleide van politiemacht plaats had III. Kunnen de ministers mededeelen of de justitioneele macht voornemens is tegen deze baldadige jongelieden een vervolging in te stellen en of tegen hen disciplinaire maatregelen worden getrof fen? EEN GEDENKSTEEN OP JAN MAYEN-EILAND. Het ligt in het voornemen van den minister van defensie, om in Augustus de nieuwe vissohery.politiekruiser Hr. Ms. „Nautilus" een reis te doen maken naar Jan Mayeneiland in de Noordeiyke IJszee tot het plaatsen van een steen op het graf van zeven Hollandsche zeevaarders, die in 1634 by een poging, om op dit onher bergzame eiland te overwinteren, zyn om gekomen. In 1912 heeft het Kon. Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap dezen steen doen vervaardigen. Hi1 draagt het op schrift: „Outgert Jaoobsz. van Grootebroek en zijne 6 Hollandsche makkers zijn in April 1634 hier bezweken bil een poging tot overwintering". Reeds in 1912 is gepoogd, om den ge denksteen naar het eiland over te bren gen. Dit is toen mislukt, daar juist dien zomer abnormaal veel ys om Jan Mayen eiland heen lag. MOTORRIJTUIGEN BIJ ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Do maximum-snelheid verhoogd van 10 tot 20 K.M. By Kon. besluit van 28 April, St.bl. no. 151, is de grootste snelheid, waarmede met voertuigen, motorrijtuigen daaronder begrepen, de overwegen van spoorwegen mogen worden genaderd, van 1020 K.M. per uur verhoogd. Vermoedeiyk is hier toe overgegaan in verband met het ge vaar, dat juist een geringe snelheid wel eens by onbewaakte overwegen opleverde. Toegevoegd is echter de volgende be paling De bestuurder is verplicht bij het nade ren van een overweg, totdat hij zekerheid verkregen heeft, dat 'hij dien overweg zonder gevaar over kan rijden, met geen grootere snelheid te rijden dan die toe laat het motorrijtuig nog vóór den over weg tot stilstand te brengen. GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND. Het Verbond der Goddeloozen offcleel gesteund. Het Ned. Chr. persbureau meldt: Den eersten Mei heeft de Russische re geering een nieuwen aanval op de kerken geopend. Het centraal bestuur van de communisten-partij gaf op dezen dag een proclamatie uit, die 65 punten bevat. Hoe de geest dezer proclamatie is, kan men opmerken uit punt 4 o.a., dat luidt, „De paus en de overige kerkvorsten provocee- ren een veldtocht van het kapitaal tegen de Sovjet-unie. Weg met den paus en alle tegen-revolutionnaire kerkmannen." Punt 56 luidt: „Arbeiders en arbeidsters! op tegen het drinken, het anti-seimitisme en den papen en sectenrotmmel!" Het 15-jarig bestaan van het verbond der goddeloozen in Moskou feesteiyk ge vierd gaf een nieuwe aanleiding tot aan vallen. Het tydschrift der „Goddeloozen" publiceerde by deze gelegenheid de ge- lukwenschen van zeer vele leden der re- geering, o.a. van den volkscommissaris van onderwys Bubnow. Deze verklaarde dat by aan alle onderwijzers de opdracht gegeven had, het verbond der godde loozen te ondersteunen. Korten tyd ge leden heeft de regeering nog verklaard, dat het verbond der goddeloozen een private organisatie was. Thans steunt ze dezen bond officieel. De Zuiderzeewerken. De verbinding met dten afsluitdijk. Ingediend is een onteigenings-ontwerp, ten behoeve van aanleg van een spoorweg verbinding van den staatsspoorweg Am sterdamDen Helder met den ontworpen afsluitdyk door de Zuiderzee en van een :yksweg langs een gedeelte van die spoor wegverbinding. Het is n.1. wenschelyk geoordeeld een verbinding tot stand te brengen van den ontworpen afsluitdyk met het spoorweg net in Noord-Holland, ten einde na het ge reed komen van den afsluitdyk den aan leg van een doorgaande spoorwegverbin ding tusschen Noord-Holland en Fries land te kunnen bevorderen. De ontworpen spoorweg zal aldus nog de Memorie van Toelichting het station Anna Pau- lowna met het oosteinde van Wieringen verbinden. In de onteigening worden be grepen de gronden noodig voor den aan leg van het gedeelte van den op het rijks- wegenplan voorkomenden weg Alkmaar— NieuwediepDen Oever, voor zooveel ge legen tusschen den afsluitdyk door het Amsteldiep en den Oever aan de Zuidzyde van den ontworpen spoorweg. EERSTE KAMER Vergadering van Dinsdag 18 Mei Nadat een reeks kleine wetsontwerpen zyn aangenomen, wordt de behandeling van de Indische begrooting met de replie ken voortgezet. De heer M end els <s.-d.) constateert, dat de heer Fock als gouverneur-generaal de toezegging van den heer Van Limburg Stirum inzake afschaffing van de poenale sanctie heeft te niet gedaan. Spr. geeft een opsomming van de slechte arbeidstoestanden in Indlë en zegt, dat de staking te Soerabaja volstrekt geen com munistisch relletje was. De heer De Savornin Lobman (c.-h.) handhaaft ziin bezwaren tegen de wy,ze van behandelen der Indische arbei dersaangelegenheden door den heer Ku- pers te Genève. De heer Fock (lib.) verdedigt zich te gen de critieken van den heer Mendels. De heer Kranenburg (v.-d.) betwist dat wy auteursrechten op Indië hebben. Minister D e G r a a f antwoordt, dat het ten aanzien van de poenale sanctie alleen gaat om de vraag, in welk tempo zy moet worden afgelost. De hegrooting wordt z. h. s. goedge keurd. Woensdag ls aan de orde de Surlnaam- sche begrooting. W0g. tkU-t JCniyAar»

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5