HELDEISCHECOURANT Naar de Haaks DERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS. VAN DONDEROAG 15 MEI 1930 Versche Buitenlandsche Kaassoort J. *J. v. d. PLAAT, Een groote brand in Krimpen a. d. IJsel. Het stoomschip Gelria. C. DE BOER JR Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Donderdag 15 Mei 21.15 uur. Vrijdag 16 21-16 Voor het te Amsterdam gehouden examen voor Apothekersassistente slaag den onze stadgenooten mej. M. C. A. Den ker en EL C. van der Laag. UITZENDING NAAR NED.-INDIE VAN PERSONEEL DIENENDE AAN BOORD HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Z.Exo. vice-admiraal Quant, heeft van den Minister van Defensie het volgende schrijven ontvangen: A Ik heb de eer U mede te deelen, dat ik het billijk acht om personeel, dat door langdurige plaatsing a.b. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" geruimen tijd buiten Nederland diende, indien dit op grond van de toer- beurtvoorsohriften binnen pl.m. een halt' jaar na de a.s. b innenkomst van dien bodem in aanmerking zou komen voor uitzending naar Ned.-Indië, niet derwaarts uit te zenden vóór het einde van Novem ber 1930, tenzij ingeval de betrokkene eerdere uitzending mocht verzoeken. GOODWILL DAG. Op Zondag 18 Mei a.s. des namiddags tusschen 33.30 u. zal door het Goodwill Dag-Comité een vredesboodschap worden uitgezonden. De uitzending zal door de A.V.R.O. ge schieden. De boodschap wordt ook in het Esperanto uitgesproken. DE VOLKENBONDSDAG. Ter gelegenheid van de viering van den Volkenbondsdag zal op Zaterdag a.s. in Casino een openbare samenkomst worden gehouden. De bezoekers zullen gelegen heid hebben mét het doel en werk der ver- eeniging kennis te maken, hetgeen in korte toespraken door de sprekers zal worden naar voren gebracht. De Vredes boodschap aan de jeugd van alle landen der wereld zal worden gelezen en toege licht. Een koor van 60 kinderen zal vredes liederen zingen, terwijl een mooi tableau symbolisch den toekomstigen vredestoe stand zal schilderen. Men zie verder de advertf .üe in dit blad. Deze Vredesboodschap zal op 18 Mei tus schen 3 u. en 3.30 n.m. door den A.V.R.O. wor den uitgezonden in vijf talen. SPEELTUIN VEREENIGING TUINDORP. Wij1 verwijzen naar een advertentie in dit blad, waarin z& die lid willen worden van de Speeltuinvereeniging Tuindorp zich tot 15 Juni op kunnen geven. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Den Helder hebben Dinsdag 13 dezer aanbe steed het aanleggen en rioleeren van straten, aansluitend aan den Brakkeveld- weg en de Rozenstraat te Den Helder. In geschreven was door de firma de Moei Herdes te Alkmaar voor 60978.zon der den speeltuin 57190.F. D. Dienaar Dankbaar maakte ik gebruik van de ge legenheid mij geboden om met de loods boot een tochtje te maken naar het licht schip Haaks" om ververschingen en post aan de opvarenden te brengen. Ih tegenstelling met den vorigen dag toen het flink winderig was, was het dien dag zóó stil, dat de rook der booten op 1 exelstroom en in de haven van Oude- schild' recht omhoog ging. Het vlak der zee was spiegelglad; er „lag" zelfs geen zuchtje wind, zoodat de vletten aan hun zeiltje niets hadden en het „kneppelen" was geblazen. Gelukkig ontfermde zich een torpedobootje over een paar dezer zeebouwers, zoodat ze lak konden hebben aan de windstilte. De talrijke garnalenvissohers op Texel- stroom hadden niet veel aan hun zeiltjes, nie als slappe vaatdoeken" aan den mast bungelden en zij alleen de stoomkracht tot hun beschikking hadden om den kor toch nog over den bodem te doen voort zeulen. Een vriendelijk gezicht was het vanuit zee op Den Helder, nu de zon vroolijk scheen en het frissohe groen vreugdige lijnen trok door de oogenschijnlijk pas schoongeboende huizen, die, in warreli- gen vorm, aan elkaar gereid stonden. Aan den dijk lag een zolderschuit zijn voorraad plompsteenen overboord te smijten aan den voet van den dijk om te trachten daarmede het aanvreten der zee te beteugelen. Van de hooge brug, zeker een meter of zes boven het zeevlak, konden we duide lijk de betonning van het Kaap- en Molen gat waarnemen, die pas verlegd is, in ver band met het zich vormen van een nieuwe geul, die dicht onder het Texelsche strand loopt Den Helder 62990—, zonder den speel tuin 59224.—. Verder werd aanbesteed het aanleggen van een gedeelte weg tusschen den Mid- denvliet en de Doggersvaart te Koegras. Hiervoor was ingeschreven door: A. Hart man, Den Helder 8338.—, de Moei Hermes, Alkmaar 10978.W. Veen- stra, Den Helder 10980.—, P. Lebbe, Den Helder 16000.—. REVUE BOELENS. Wij herinneren aan de tweede opvoe ring, welke Zondag a.s. plaats heeft van de nieuwe revue van het gezelschap Boe lens, „Nou moet je ophouwe!" waarbij de cabaretzanger J. van Wieringen mede werking verleent in eenige scènes. De vorige maal hebben de vele aanwezigen zeer genoten van de vele geestige scènes en grappen. Dat ze over den grond rol den, is wat veel gelegd, maar er is onbe daarlijk gelachen. En er is dan ook geen enkele reden waarom a.& Zondag niet weder een zaal vol menschen zich zal amuseeren. Zorgt u dus voor tijdige be spreking, anders is er Zondag geen plaats meer onbezet EEN TWEETAL NOODLANDINGEN. Een tweetal vliegtuigen van Soester- berg, tijdelijk gedetacheerd op het vlieg kamp „De Kooy", hebben Dinsdagmiddag een noodlanding gemaakt op „Onrust". Het vliegtuig Nr. 612 was 't eerste slacht offer, doch volbracht de landing uit stekend en kon later weer opstijgen. De 539 kwam er minder goed af. Het vlieg tuig zakte met de wielen in het zand en kwam daardoor op den kop te staan. Toen het om zes uur weer recht getrokken werd bleek dat het schroefblad gebroken was, benevens de krukas. Persoonlijke ongelukken kwamen bij beide noodlandingen niet voor. WINKELNIEUW9. De heer P. Oolpa, die sinds eenige maanden een winkel in huish. artikelen heeft gedreven in de KL Duitstraat, heeft zich genoodzaakt gezien, door behoefte aan meer ruimte, zijn zaak te verplaatsen. In perceel Sluisdijkstraat 115 is giste ren de nieuwe winkel geopend. Dit per ceel geeft een betere gelegenheid om de artikelen, die voor iedere huisvrouw on misbaar zijn, uit te stallen en daardoor zullen zü zeker meer de aandacht en koopsters trekken. De heer Colpa vervaardigt zelf zijn houtwaren en daardoor is men verzekerd van solied werk. Raamhorren en zonne schermen, in de komende maanden on misbaar, worden, op maat gemaakt, ge leverd. VAN HET DAK GEVALLEN. Een bewoner van de Diaconiestraat was Dinsdagmiddag op het dak van zijn woning toen hij uitgteed en op het dak van zijn keuken viel. Hij trachtte zioh in zijn val nog vast te houden aan het dak van het naastgelegen perceel, doch dit bleek ook niet al te soliede, daar de steenen afbrokkelden en hij naar be neden tuimelde. Een geluk was dat de man op de keuken terecht kwam, in het andere geval had het zijn leven kunnen kosten. Emmenthaler Gruyère (volvet), Crème de Gruyère in doosjes, Bel Paese (Fijnsteltaliaansche Roomkaas), Camembert, Gervais, Roquefort, Limburger Roomkaasjes. SPOORSTRAAT 53. Telef. 420. Friesche Roomboter, 't fljuste, „Kruiwagen" verpakt f 0.90 uitgewogen f 0.85 Hollandsche Roomboter per pond 78 Het Texelsche strand lag als een licht gele streep den zuidelijken omtrek van het eiland te formeeren en Onrust lag als een vredige wachter dommelend daar tegen aan en scheen zijn zebragestreepte pyama te hebben aangetrokken. Alleen op de Razende Bol stond de zee wat knobbelig en was er wat branding. De mast van het wrak stond, hoewel wat scheef gezakt door het lange waken, nog altijd, als een soort vogelverschrikker, ter waarschuwing, niet te dicht te naderen. Aan bakboord lag de „Neptunus" op den Zwemimer schelpen vanaf den zee bodem over te hevelen in een langszij- liggende tjalk. Het Huisduinensche strand lag stil en verlaten en verkeerde in de gelukkige stemming van straks een fleurigen tijd tegemoet te gaan. Steilgetrokken duin richels en uitloopende steenendammen zoomden de zee af en de duinenrij golfde tot aan den gezichtseinder voort, waar ze versmolt in het wat wazige verschiet. Het Westgat uitstoomende begon de loodsboot zachtkens te deinen op de be roering, die nog heerschte onder het zee vlak als de laatste stuiptrekking van den gestorven storm. Over het zeevlak niets te zien dan de oneindigheid, die afgebakend scheen daar waar lucht en kim samen vloeide. Dan schijnt men verlaten, maar wat een teere kleurschakeeringen liggen er over het water, van diepblauw tot licht groen, aangevend óf groote diepte óf wel overgang van de eene stroomrichting in de andere óf het verschil in stroomsnel heid, Daarover koepelt de wat gefloerste lucht, waardoorheen dartelen nu en dan de koesterende zonnestralen, die dan een davering van lichteffecten strooien over de zacht bewogen zee. Een feest van kleu ren en tinten! Zeeduikers, her en der verspreid, dui ken nu en dan onder en dazen voort in EEN ONVOORZICHTIG FIETSRIJDER Dinsdagavond was een jongen in de Breewaterstraat, op zijn fiets een beetje aan het rondrijden, waardoor hij het pas- seerende fietsrijders moeilijk maakte om voorbij te rijden. Tegen een juffrouw, die op haar rijwiel passeerde reed de jongen aan, met gevolg dat de betrokkene tegen den grond werd geslagen. De jongen koos het hazenpad. De juffrouw werd spoedig op de been geholpen en behoudens een kleine bescha diging van de fiets, bleek dit ongeluk goed te zijn afgeloopen. HET NIEUWE SPOORBOEKJE EN DE ZOMERDIENST. Het raadplegen ls er niet ge makkelijker op geworden. Het spoorboekje is een verbruiksartikel, dat dagelijks door vele duizenden Neder landers wordt geraadpleegd. Dientenge volge mag als eerste eisch worden gesteld, dat het naast geringen prijs een groote practische bruikbaarheid bezit. De dag bladen hebben ons reeds de mededeeling gebracht, dat het nieuwe spoorboekje geheel afwijkt van de vroegere modellen. Weliswaar is het aanmerkelijk goedkoo- per geworden,j maar dat is gegaan ten koste van de practische bruikbaarheid. Daartegenover staat, dat het oude model spoorboekje is blijven bestaan, dateven wel aanmerkelijk duurder is geworden. Bij raadpleging van het goedkoope boekje, dat thans 15 cent kost, blijkt dat dit geheel is ingericht uitsluitend op buurtverkeer. In plaats van, zooals tot nu toe, een tabel »Den HelderAlkmaar Amsterdam* vinden wij deze lijn verdeeld over twee tabellen. Weliswaar zijn de spoorlijnen in het bijgevoegde kaartje weder van met het boekje correspondee- rende nummers voorzien, maar men kan ze niet zonder meer raadplegen, want vele dezer tabellen in het boekje zijn onderverdeeld in a en b. In het oude boekje kon men volstaan met de tabel »Den Helder—Amsterdam* op te zoeken; in het nieuwe moet men raadplegen eerst tabel 66b»Hoorn en Den HelderAlkmaar*, daarna tabel 66a: AlkmaarZaandamUitgeestAmster dam» om de verbinding met Amsterdam te vinden. Voor Haarlem wordt het nog ingewikkelder, want dit station is weer onder tabel 64 ondergebracht: »Uitgeest en IJmuidenHaarlem*. Reizigers van Den Helder naar Haarlem en Velsen(en die zijn er velen hier) moeten dus met het goedkoope boekje drie tabellen raad plegen. De uren van aankomst voor Amsterdam, Uitgeest en Zaandam staan weliswaar onder de tabellen «Den Helder- Alkmaar* vermeld, maar voor tussehen- stations als Castricum, Wormerveer, e.d. moet toch in ieder geval tabel 66a ge raadpleegd worden. Verder zijn alle teekens veranderde Onze spoorboekjes hebben altijd gekrioeld van allerlei mogelijke en onmogelijke teekens, aanduidingen, verwijzingen, enz., en men moet nu weer eeft geheel nieuw stel daarvan in het geheugen prenten, wil men uit het abracadabra wijs worden. Zoo is de uitdrukking »niet op Zon- en feestdagen* veranderd in »de trein rijdt op alle werkdagen*, hetgeen ons geen goede ruil lijkt. Een trein rijdt als regel dagelijks, ook des Zondags; uitzonderin gen, dus wanneer niet op Zondag gereden wordt, dienen te worden aangegeven. Nu wordt bij niet zeer nauwkeurig lezende lezers en wie van het doorsnee-publiek doet dat? de indruk gewekt, dat de trein «dagelijks* rijdt en zal men er zoo gauw niet aan denken, dat met de uit drukking «rijdt op alle werkdagen* juist bedoeld is te zeggen, dat hij 's Zondags niet rijdt. Het is dus terdege uitkijken met het nieuwe spoorboekje en wij vree zen, dat menigeen gedupeerd zal worden, die verkeerd leest of er niet uit wijs kan worden. Het is dan ook te hópen, dat men van de dwalingen zijns weegs terug keert, en ons weer de oude beproefde methode terug geeft. hun oogenschijnlijk vreugdeloos bestaan; zwarte zee-eenden jakkeren als een onge breidelde horde voort en strijken ergens in de wijdheid der zee neer. Heel sporadisch is een rugvin van een bruinvisch even boven het vlak te zien. Aan den einder doemen de contouren van een vaartuig op; de kijker wordt voor den dag gehaald: en het schip wordt ge ïdentificeerd als een logger. Al meer schepen worden zichtbaar; rookpluimen, masten, schoorsteenen en rampen worden getild uit het waas der onbegrensdheid en krijgen al duidelijker vormen, zoodat ze even daarna met het bloote oog duidelijk zijn te onderkennen. Er komt bedrijvigheid op zee en daar aan kan men merken, dat men de route nadert, die een brug vormt tusschen de Noordelijke landen en het Kanaal en onze havens. Eindelijk ligt het lichtschip Haaks in vage omlijning vóór ons, maar de ken- nersoogen aan boord hebben het onder kend. Om het lichtschip heen zwermen, als om er een zekere buurtschap te vormen, eenige loggers, die, met hun zeilen op, aan het vischnet liggen. Booten komen van Zuid en Noord, wor den duidelijker van omtrek en verdwij nen langzamerhand weer in het wazige niet of doemen daar uit op. In den kijker worden de letters „Haaks" op het lichtschip nu zichtbaar. Wat een nietig scheepke in de onmetelijk heid der zee! En welk een belangrijk punt van concentratie-richting der tal- looze schepen, wier wel en wee voor een deel ook afhangt van dat nietig schijnen de wezen in de wereldbedrijvigheid. Men had ons daar aan boord natuurlijk al lang in de gaten gehad en had reeds een sloep gestreken om, zoo gauw moge lijk, naar ons toe te roeien. Naast deze kleine, op buurtverkeer in gerichte, uitgave, bestaat er, zooals wij zeiden, de groote uitgave, welke ook de buitenlandsche aansluitingen bevat. In den treinenloop is overigens, wat onze plaats betreft, niet veel verandering gekomen. De belangrijkste is wel het inlasschen van een trein, welke van 29 Juni tot 31 Aug. alleen des Zondags loopt. Vertrek 8.52 van Amsterdam, aankomst 10.27 Den Helder (voormiddag). Deze trein is dus voor hen, die in de zomer maanden onze badplaats willen bezoeken, van belang, omdat bij den winterdienst de eerste trein des Zondags pas om half twaalf hier aankwam. Verder is een Zondagstrein ingelascht voor de hier boven genoemde drie maanden, die te 16.55 van hier vertrekt. In de week is dit de boemeltrein van 16.20, welke nu des Zondags sneltrein is geworden en aansluiting geeft op Amsterdam, Haar lem, enz. (aankomst Amsterdam 18.32). Tenslotte is de Zondagsche trein van kwart over zes aankomst alhier 9 min. verlaat en komt deze dus te 6.21 nam. hier aan. Binnenland. •DOODGEREDEN. Dinsdagmiddag 5 uur is een zesjarig kind van d. K. op het Piuspleln te Tilburg onder een boerenkar geraakt en dood gereden. INDRINGERS IN HET KONINKLIJK PAT,ETS TE AMSTERDAM. De senaat van het Delftsche Studenten corps heeft zich genoodzaakt gezien twee leden van het corps, in verband met het gebeurde te Amsterdam op J.L Zondag, te schorsen voor den imaximalen wettelijken termijn. OPLICHTING. De Utrechtsche rechtbank heeft Dins dag den 42-jarigen P. F. G., zioh noemen de directeur van een wetenschappelijk instituut in de Bli'lt, wegens oplichting veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van een maand voorloopige hech tenis1. De veroordeelde exploiteerde een in richting voor het verzenden van schrif telijke cursussen. Hij stelde in verschei dene plaatsen vertegenwoordigers aan tegen een borgstelling van 500, van welke zij niets terug ontvingen. Te middernacht is een brand van grooten omvang uitgebroken bij Krimpen a. d. IJssel. De groote korenmolen van den heer W. van Schelven stond op het oogenblik van afzending van dit bericht in lichte laaie. De nevengebouwen met graanvoorraden staan eveneens in brand. Aan den grond geloopen. Heeft averij aan dé schroef. Gistermiddag is het stoomschip „Gelria" van den Kon. Holl. Lloyd bij bet uitvaren van IJmuiden naar zee nabij ton 4 uit zijn roer geloopen en aan den grond geraakt. Twee sleepbooten hebben na betrekkelijk korten tijd het schip vlot gesleept, waarna het de reis kon voortzetten. Gebleken is, dat het schip daarbij averij: beeft opge- loopen aan de schroef. Van het schip is n.1. uit zee bericht, dat het naar Amsterdam terugkeert ter repa ratie. Vannacht om ongeveer 12 uur zou het schip aldaar worden verwacht. De „Gelria" was met passagiers op de uitreis naar Zuid-Amerika. De passagiers zou- Op het zacht deinende zeetje was het voor de geoefende mannen kinderspel de sloep naar de loodsboot te roeien. Glunderende gezichten riepen ons vroolijk toe en de opgewekte woorden klonken over en weer. In het sleurleven was deze „verver- sching" een zeer welkome afleiding. Kistjes en pakjes werden over en weer overgenomen, daarna werd de sloep tot bij het lichtschip gesleept en een breeden groet gewisseld met de mannen aan boord, die het bezoek wel als een vreug devol moment zullen beschouwen. Hoe eentonig het leven aan boord mag schijnen, en wellicht ook zal zijn, toch is er nog de afwisseling van het groot aan tal schepen, dat langs trekt en soms zelfs heel dichtbij langstrekt, zooals we op dat moment konden constateeren.' Maar het zal misschien de afwisseling zijn, die de eenzame wandelaar onder gaat op een weg te midden van de onein digheid der weiden, waar hem in suizen de vaart de auto's passeeren en de fiet sers hem voorbij trappen, doch hij' zelf niet in dien stroom voelt opgenomen en daardoor het drukkende van de einde- looze uitgestrektheid ondergaat. En dan doet het goed als iemand een moment bij je stil houdt en even een groet wisselt en een praatje maakt over het weer. Je gedachten gaan dan een oogenblik een anderen kant heen en, zooals op het lichtschip, is er even een nieuw onder werp van gesprek. En het bundeltje post vindt grage han den, die de correspondentie napluizen en oogen die zich verzadigden aan de kran ten, die de macht hebben aan de gedach ten afleiding te bezorgen en het vermo gen de geesten te scherpen en de tongen los te maken. Dan laten we die waakzame wachters Mrs. Dobbs: «De dokter keek naar mijn tong en zei dat ik alleen een opwekkend middel noodig had.* Mr. Dobbs: «Lieve help, maar dan toch zeker niet voor je tong?* (Bulletin, Sydney.) den om 6 uur worden ontscheept en zou den wat de tweede en derde klas passa giers betreft in het Lloyd-hotel worden ondergebracht en de eerste klas passa giers in eenige hotels te Amsterdam. EEN AGENT VAN POLITIE IN BENARDE POSITIE. De 22-jarige bankwerker O. M. uit de Delftsohestraat te Rotterdam maakte zich Dinsdag in die straat san ergerlijke bal dadigheid schuldig. Toen een agent hem deswege wilde aanhouden, liep M. weg en hij vluchtte zijn woning binnen. De agent bleef in de buurt op wacht staan. Een tijdje later wilde M. weer naar buiten ko men, maar de agent was bem nu voor en greep hem 'beet. Hierna ontstond .*en worsteling, waarbij beiden in het portaal achter de 'straatdeur terecht kwamen. De deur viel dicht en de agent kon er niet meer uit. Inmiddels waren op het gerucht de huisgenooten van M. afgekomen en met zijn zessen ging men den agent te lijf. Op dat oogenblik kwamen juist een paar agenten langs het huis en en zij hoorden roepen: Rijg hem aan je mes! Zij forceer den' de buitendeur,, ontzetten hun collega en even later waren de 6 vechten Ier., onder wie twee vrouwen, gearresteerd. Het ble ken de 24-jarige juffrouw J. H. M.—B., de 46-jarige juffrouw H. G. I. M., de 23- jarige klinker A. A. B., de 29-jarige gla- zenwasscher J. S. uit Schiedam, de 23- jarige loopknecht T. P. W. en 1? reeds genoemde C. M. te zijn. Enveloppen, briefpapier, briefkaarten, berichtkaarten, rekeningen, kwitantiën, circulaires, monster- en loonzakjes, prijscouranten, al het benoodigde drukwerk voor handel en nijverheid kunt u bij ons bestellen Ons technisch geschoold personeel stelt ons in staa het drukwerk smaakvol en verzorgd aan u te leveren. Gaarne komen wij even ten uwent mèt modellen. N.V. Drukkerij voorheen Koningstraat, Den Helder. weer aan bun lot over. Een breeden zwaai van talrijke handen en langzaam maar zeker worden de lijnen van het lichtschip weer vager. Iets meer schommelend op de wat groo- tere deining koersen we landwaarts. Het is zóó stil, dat de rook van twee tegenliggende schepen in verschillende richting zioh beweegt en het schijnt als of, op kleine distantie, twee windrichtin gen heenschen. Het aspect van de zee is hetzelfde. De contouren der schepen vervagen en de omtrekken van de duinenrij, met lange Jaap daar boven-tronend, doemen weer op. We gaan Schulpengat door naar bin nen, -waar de eb zwaar tegen staat. Dicht bij Kaaphoofd is de kleur van het water al zeer bijzonder en als we daar stoomen is het water over een zeer groot gedeelte bezwangerd met zand, dat van de banken, of van waar dan ook, moet zijn meegenomen. Dan krijg je een denkbeeld welk een geweldige krachten er in onze zeegaten rondspoken. Krachten, die het zand uit slijpen en meesleepen en het hier of daar weer deponeeren, waar de zandbanken worden gevormd of vergroot. Als een puur schilderij lag daar weer voor ons Texel en de Texelsche reè met haar prachtige stoffeering van schuiten, vletten, motor- en stoombooten. Een schil derij met altijd variëerende beelden en altijd variëerende kleuren. Niet lang daarna koersten we de haven van Nieuwediep binnen en het heerlijke reisje, dat in dank was genoten, was ach ter den rug. M.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9