T Badpaviljoen Hotel-Pension VIERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS VAN ZATERDAG 17 NIFI 1930 Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Mei. Z 18 M 19 D 20 W 21 D 22 V 23 Z 24. opond. 1.55 9.07 2.20 10.19 2.39 11.33 2?52 12.40 3.05 13.59 3.14 15.12 3.25 16.27 op: ond: 5.01 20.50 20.51 5.00 4.58 4.57 4.50 4.55 4.53 20.58 20.54 20.55 20.50 20.58 13.09 1.82 13.50 2.22 14.61 8.28 15.59 4.37 17.16 5.51 18.22 0.49 19.12 Zomertijd. - Zaterdag 17 Mei 21.18 uur. Zondag 18 21.20 Maandag 19 21.21 Onze vroegere plaatsgenoote Mej. Annie Heiligenberg slaagde 10 Mei j.L in het Provinciaal ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum voor het einddiploma k.z. ver pleging. LUTHERSCHE KEREL Aangemoedigd door het succes van den eersten jeugddienst in dit kerkgebouw is voor morgen weder een jeugddienst vast gesteld, waarin Ds. P. H. Borgers hoopt te spreken over het onderwerp „In 's Levens Lente1". De dienst vangt om1 half elf aan, terwijl ook nu weer de organiste, mej. A. Kamp, op het fraaie kerkorgel een solo hoopt te geven. christendom en militairisme. Lezing van Ds. v. d. Poel. Wij willen de aandacht vestigen op een openbare bijeenkomst van de Vereeniging „Kerk en Vrede" op Donderdag 22 Mei a.s., 's avonds half negen, in U.S.O., waar Ds. F. W. J. v. d. Poel zal spreken over: „Christendom en Militarisme". De Ver eeniging „Kerk en1 Vrede", die de sterke tegenstelling tusschen Christendom en Militarisme naar voren brengt, en hierin gesteund wordt door leden van verschil lende christelijke kerkgenootschappen, mag zich verheugen in de belangstelling en sympathie van zeer veel, zoowel kerke lijke als buitenkerkelijke, mensche®. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertenties in deze courant, de toegang is vrij. vereeniging van huisvrouwen Afdeeling Den Helder. Donderdagmiddag hield de afdeeling Den Helder van de Ver. van Huisvrouwen wederom een harer ledenbijeenkomsten in U.S.O. Door een tweetal sprekers werd daar het woord gevoerd ter aanbeveling van verpakte kruiderijen (peper, saffraan, foelie, e.d.), en de bekende Maggi-artike- len. Laatstgenoemde werden den dames in den vorm van een kopje bouillon en een proefje van de nieuwe soepen ter kennis making voorgezet. Maandag 2 Juni gaat de afdeeling op reis, niet, zooals aanvankelijk de bedoeling was, ter bezichtiging van een bijenstand te Santpoort en een schip van de maat schappij „Nederland". Dit is wat al te ver moeiend, en het bestuur heeft dan ook ge> meend in plaats van het bezoek aan Sant' poort een rondvaart te moeten organisee- ren door de Amsterdamsohe grachten. Daarna wordt een schip bezichtigd; hier voor kunnen hoogstens 100 dames mee, wie later komt, wordt onherroepelijk teruggewezen. Men kan natuurlijk van het gezamenlijk billet tegen gereduceer- den trelnprijs ook gebruik maken door dien dag bij familie of kennissen door te brengen. een-en-twintig-duizend k.g. ansjovis. Vrijdag was niet minder dan 21.000 K.G. ansjovis aan den afslag: een recordcijfer, aat misschien wed eens eerder behaald ls, maar zeer zeker nimmer overtroffen is in do geschiedenis van den Helderschen viscnafslag. En ondanks dezen grooten aanvoer, waren de prijzen volstrekt niet oei18?W00n' laa* t,e noemen, n.1. van 20 tot 26 ct. per K.G. Ze waren zelfs nog iets nooger dan van het bekende jaar 1920, toen de aanvoer ook buitengewoon groot was. Dat een en ander een ongekende be- dlijvigheid meebracht, ligt voor de hand. engelsch kolenboot je in de noorderhaaksgronden gestrand. Op eigen kracht vlotgekomien. Donderdagavond is het Engelsche koleiv bootje „Foynes" in de Noorderbaaksgron- den vastgeloopen. Om elf uur 's avonds ls de sleepboot „Groningen" van de Mij. w ijsmüller, uitgevaren. Gisterenmorgen om half negen vertrok de reddingboot ..Dorus Rijkers" van hier, om zoo noodig assistentie te verleenen. Do sleepboot, zoowel als de reddingboot, konden echter onverrlchterzake terugkeeren, daar de „roynes" op eigen kracht is vlotgekomen. EEN FEESTAVOND IN DEN R. K. VOLKSBOND. Evenals vorige jaren wordt ook thans weer overal herdacht de uitvaardiging van de Encycliek >Rerum Novarum« door Paus Leo XIII in 1891. Donderdagavond had het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond hiervoor een feestavond belegd, in het gebouw aan de de Molengracht, waarvoor medewerking werd verleend door mej. Anny Hoogen- bosch (piano) en den heer Tj. Dito (viool) en het zangkoor »Canhemus Dominura*, onder leiding van den heer N. Bouchier, terwijl als spreker optrad de heer Havers, secretaris van Herwonnen Levenskracht. De voorzitter, de heer D. j. Snol, die de vergadering opende, sprak er zijn spijt over uit, dat er niet meerderen waren opgekomen om dezen avond mee te vieren, temeer daar wij medewerking hebben kunnen verkrijgen van personen, die een uitstekenden naam hebben. Spr. gaf een uiteenzetting van de motieven, die jaar lijks tot deze avonden leidden en sprak er zijn verwondering over uit, dat er nog zoovelen zijn, die nog niet handelen naar de wenschen, in dezen zendbrief van Paus Leo XIII uitgesproken, ja, dat er zelfs nog patroons zijn, die het hun werk lieden euvel duiden, dat ze zich durven organiseeren in hdn resp. organisaties. Na dit openingswoord kregen we aller eerst een drietal muzieknummers te hooren van den heer Tj. Dito, begeleid door mej. Anny Hoogenbosch, waarna het woord was aan den heer Havers. Deze begon met te zeggen, dat het thans 39 jaar geleden was, dat de Ency cliek »Rerum Novarum* door Paus Leo XIII de wereld werd ingezonden. Zoo er ooit een schok door de wereld ging, dan was het wel bij het verschijnen van dezen zendbrief, waarin op zoo'n duidelijke wijze de vinger werd gelegd op de toestanden in de toen heerschende maatschappelijke samenleving. Deze zendbrief was niet anders dan een wijzen op de christelijke rechtvaar digheid en naastenliefde. Wordt dat door ons wel in alle deele nageleefd als Katho lieke arbeiders, vraagt spr. Maar er zijn veel lichtpunten van naastenliefde aan te wijzen, als daar zijn zoo vele Katho lieke instellingen; een van de voornaamste is wel Herwonnen Levenskracht. Deze vereeniging ls geboren uit het feit, dat men daartoe gedwongen werd. Kunnen wij thans wijzen op verheugende cijfers, zoo is het niet altijd geweest. In 1914 zijn er 14000 gestorven aan t.b.c., in 1921 bedroeg dat aantal nog 8500, terwijl bet laagst bekende cijfer thans is 6400. Van die 6400 slachtoffers van de witte pest kunnen wij er .nog velen van redden, daarom moet de strijd onverzwakt worden voortgezet. Er zijn nog te veel arbeiders, die het slachtoffer worden van de t.b o. wegens slechte voeding, huisvesting, enz. Nog 1200 vrouwen, mannen en kinderen van onze vak- en standsorganieaties zijn lij dende aan deze ziekte, en die moeten ook geholpen worden. Wij kunnen er trots bp zijn, dat wij de eersten zijn geweest met het stichten van een sanatorium. Onze arbeiders brengen aan del-cents contributie op een bedrag van f 60.000 's jaars. Sinds het bestaan van Berg en Bosch is aan verpleeggelden uitgegeven f 1.200.000, waarvoor wij meer dan 2700 patiënten hebben verpleegd in onze sana- toria's. Maar toch moeten wij ons afvragen, doen wij wel genoeg? Spr. heeft aan den lijve kunnen ondervinden de zegen van herwonnen levenskracht. Maar ge weet ook wat het zeggen wil, als de patiënt, nadat zijn aanvraag voor verpleging, is goedgekeurd, op de wachtlijst moet wor den geplaatst, en soms wordt die wacht lijst een doodenlijst: Weet ge dat we met die f 60.000 nog geen 100 patiënten een half jaar kunnen verplegen. Begrijpt ge nu, dat we steeds naar andere middelen moeten uitzien zooals loterijen en bloemendagen om de middelen te ver- hoogen. De vrije stuiversactie brengt thans op f 50.000 's jaars, maar nog lang niet allen getroosten zich dat kleine offer van naastenliefde. Er mag straks geen enkele patiënt meer wachten. Spr. brak nog een lans voor het nieuw te bouwen sanatorium te Bjlthoven. In 1928 kregen we van de gemeente Apel doorn bericht, dat we moesten verdwijnen, maar door de bemoeiingen van de Re- gooring mochten we nog blijven. Maar in 1988 zullen we eon atidor sanatorium ge reed moeten hebben. In Bilthoven la thans oen stuk grond gekocht van 40 H.A. groot. Er zal daar moeten komen een monument van de Roomsche arbeiders, uit de offers van de Roomsche arbeiders. Daar moeten ook aan medehelpen de Roomsche vrou wen, omdat de vrouwen weten wat het zeggen wil, als de man moet worden uit gezonden. Dat nieuwe gebouw kost een millioen. Ons arbeiderslegér is 150.000 man sterk en als ieder één gulden geeft, dan zullen we bouwen. Ge hebt hier in Den Helder ook wel van ons sanatorium gehoord en spr. hoopt, dat Den Helder niet zal achterblijven en en dat de patiënten straks ook dankbaar zullen zijn voor de mooie daad, in Den Helder verricht, Na een kleine pauze werd de weleerw. heer Heemskerk, die in de plaats van den weleerw. heer de Groot was benoemd als geestelijk adviseur, met eenige toepasse lijke woorden geïnstalleerd door den heer P. A. Smits, lid van het Centraal Bestuur en tevens bestuurslid der afdeeling. Nog een drietal muzieknummers werden door den heer Dito en mej. Hoogenbosch op de|bekende wijze ten gehoore gebracht, door den voorzitter werd mej.Hoogenbosch als uiting van dankbaarheid voor beider prestaties gehuldigd met bloemen. Door het zangkoor „C.antamus Domi- num'' werden tenslotte nog een drietal nummers op verdienstelijke wijze gezon gen, waarna deze goed geslaagde feest avond na het zingen van «Aan U, o Koning der eeuwen" onder dank aan allen voor ZONDAG VAN 3-6 UUR Menu van Zondag 18 Mei f 2.- Tomatensöfep Vleeschpasteitje Biefstuk van de haas Spercieboonen Aardappelen Coupe-ananas Vruchten Dessert hun medewerking door den Voorzitter werd gesloten. MAXIMUM AANTAL VERGUNNINGEN. Door het Centraal Comité voor Drank bestrijding „Helder" is het volgende ver zoek aan den Gemeenteraad verzonden: „Geeft met verschuldigde® eerbied te kennen het Centraal Comité voor Drank bestrijding „Helder"; dat zii kennis heeft genomen van een door de afdeeling Den Helder van den Bond van Koffiehuishouders en Slijters bii u ingekomen adres, om aan de Konin gin te verzoeken, het aantal vergunningen voor deze gemeente te bepalen op 45; overwegende, dat bet uit maatschappe lijk oogpunt nog steeds gewenscht is, dat het aantal drinkgelegenheden vermindert, in stede dan dat het aantal zekeren tijd op een hoogte blijft; van oordeel, dat het thans voor deze ge meente geldende vergunningsstelsel, waarbij het aantal vergunningen geleide lijk vermindert, te verkiezen is boven het door adressant bedoelde; verzoekt Uw Edelachtbaar College, om genoemde redenen, het bovenbedoelde adres niet aan te nemen." Ter toelichting wordt nader medege deeld: Vy'f jaren geleden heeft de gemeente raad het besluit genomen, voor deze ge meente het z.g. Amsterdamsche stelsel in te voeren, waarbij geen nieuwe vergunnin gen meer zullen worden verleend en' aldus het aantal geleidelijk afneemt. De afdeeling Den Helder van den Bond van Vergunninghouders en Slijters wil, zooals uit hun verzoek blijkt, dit stelsel doen verdwijnen om plaats te maken voor het stelsel, waarbij een maximum aantal bepaald wordt, n.1. 45. B;j inwilliging van dit verzoek zal dus het aantal, wat op het oogenblik 48 bedraagt, tot 45 dalen en daarop blijven staan. W;j geven daarom de voorkeur aan het tegenwoordige stelsel. Wanneer eenmaal de Plaatselijke Keuze in de wet is vastge legd, en de meerderheid spreekt zich uit voor een algeheele verdwijning der ver gunningen, is dit tegenwoordige stelsel bovendien een practische overgangs methode. En dat deze uitspraak niet denk beeldig is, bewijst de algemeene sympa thie, welke de drankbestrijders van de bur gerij mogen ondervinden, getuige het groot aantal kranten en brochures, welke jaarlijks van de drankbestrijders worden gekocht. Wij bevelen ons verzoek in Uw zeer gewaardeerde belangstelling aan en hopen, dat u mede zult werken, om het tegenwoordige stelsel te handhaven. ZOMERTIJD EN ZOMER TIJD. Vormen samen zomerseb'e tijd. Zóó, toen we de klok verzet hadden woei het volgende versje ons raam binnen: ODE AAN DEN ZOMERAVOND. Nog zie ik ons 's avonds door d'avondstond dwalend, Door bosschen en velden, niet achtend den tijd; Weer zie ik het plekje, in zomertooi pralend, Waar wij ons vermoeid hebben neder- gevleid. Het maanlicht zacht stralend op donkere hoornen, Het landschap verzonken in vredige rust, Heb ik jou voor het eerst in mijn armen genomen, Voor d'eerste maal teeder je lippen gekust. Met de onderteekening „Bob", 't ls eigenlijk meer een ode aan de onbekende sohoone voor wie dit bestemd is. Dat deze Bob met zoo'n mooien Meidag dichterlijk is geworden, nadat-ie eerst verliefd is ge raakt, pleit voor hem, en het is te hopen, dat de dame in kwestie het weet te waar- deeren. En zou een mensch dan ook, niet zoo veel fraai zomerweer, niet in een ver heven stemming komen? Het is alsof de Meimaand gewacht heeft op den zomertijd en nu eerst al, haar schatten begint ten toon te spreiden. De natuur ia in deze maand op haar mooist; het jonge groen van boom en struik is nog frisch en fleu rig en, hoewel, behalve tulpen en narcis sen, nog weinig bloemen te vinden zijn, ls het uitloopen en het van dag tot dag ont luiken van al deze zomerschoonheid al een genot. Wie meent, dat we hier ter plaatse geen bloeiende vruchtboomen be zitten, heeft nooit goed rondgezien; men vindt ze op verschillénde erven, soms meerdere bijeen, en het is waarlijk niet noodig ervoor naar de Streek te gaan. Op dezen eersten zomertijd-avond, toen eerst te half tien de duisternis inviel, was de zee van een groote bekoring. Bladstil was het, hetgeen niet wegnam, dat de eeuwig-onrustige zee ook nu deinend haar golven langs den dijk spoelde, waar groote steenhoopen getuigen van de verwoec- ting, die zij in de onrustiger tijden van den winter en het voorjaar aan dien dijk heeft verricht Rustig lag daar de zee; geen meeuwen scheerden haar oppervlak en de zon was, op dit late uur, al ln haar bed verzonken. Maar nog wat late gloed bescheen het water en tengevolge van de grillige wolkenmassa's ontstonden er won dere effecten op het water. Op hun vaste plaatsjes langs den dijk stonden en zaten de visschers. Bulten de zee en haar wijde horizonten kunnen zij niet, en eiken dag weer opnieuw moeten zij haar zien en er onbewust de bekorfhg van ondergaan. En eindeloos was het ge' tal fietsers, wandelaars en automobilisten, dat van den fraaien avond profiteerde. Maar nog is het geen zomer, en als de zon verdwenen is, treedt een sterke al koeling in, die ons in huis jaagt. EEN MELKWAGEN MET PAARD TE WATER. Gisterenmorgen is de melkwagen, be spannen met een paard, van den melk- slijter J. Visser, op de Westgracht te water geraakt. Doordat het paard schrok steigerde het achteruit en reed de wagen van den walkant, het paard meetrekkend De heer v. d. Eyok, die het ongeval zag, sneed onmiddellijk de strengen door, waarmee het dier aan den wagen was ver bonden en daardoor werd heit paard van een wissen dood gered, daar het op den wal werd getrokken. De 'melkwagen werd daarna op het droge getrokken en de schade bepaalt zich dus uitsluitend tot het verlies van den inhoud der melkbussen en eenige melkmaatjes, die verloren zijn geraakt. steiger ingezakt. Door te zware belasting is gisterenmor gen de steiger, voor het kantoor van de Alkmaar Paoket, aan de Westgracht, in gezakt. Doordat de steiger naar binnen' zakte vielen de goederen niet te water en konden worden weggehaald. Volkenbond en onderwijs. Eenige jaren geleden las de schrijver van dit artikel in een blad eene beschou wing, waarin de meening verkondigd werd, dat zoo er maar een internationale regeling werd getroffen, waarbij in een toekomstigen oorlog de staatslieden, de generaals en de journalisten vóór aan het front zouden worden gezet en te allen tijde de zwaarste slagen zouden dienen op te vangen, de wereldvrede voor goed op aarde gevestigd zou zijn. Deze idee staat niet op zichzelf. Het geloof, dat met name de staatslieden den vrede maken en breken is ook thans nog l® breede kringen ver spreid. Nu zal de schrijver dezes den grooten invloed dien staatslieden, generaals en journalisten vermogen uit te oefenen, al lerminst ontkennen. Maar onbillijk is een oordeel als het bovengenoemde in hooge mate en gevaarlijk tevens. Want wil men de ziekte afdoend bestrijden, dan dient men allereerst haar oorzaken te kennen, wil men den vrede bevorderen, dan dient men door te dringen tot de oorsprongen van het kwaad. Zoo komen wij terecht bii de mentaliteit van de massa zelve. Al moge het zijn en soms ook lijken dat de staatslieden de volken leiden, op hun beurt worden deze weer opgenomen door hetgeen er onder hun volken leeft en zij drukken zonder het zich misschien zelf bewust te zijn de resultante van de krachten uit, die zich in de massa doen gelden. Van bovenaangeduid misverstand is ook de Volkenbond nog in hooge mate dupe. Zelfs bij universitair gevormde menschen heeft schrijver dezes een zekeren weer zin aangetroffen tegen de verbreiding der volkenbondsgedachten op grond van het feit, dat men te Genève nog zoo weinig zou hebben gepresteerd. In hun oordeel nam de Volkenbond de gedaante aan van een soort van reohtbank, die slechts on billijke vonnissen vermocht te vellen en machteloos was daar, waar zij het recht moest dienen. Het besef, dat de Volken bond slechts de afspiegeling ls van wat de volken willen, en dat het geen organisme is, dat apart naast hen staat, drong tot deze critici niet door. De volken zelf moeten dus rijp gemaakt worden voor eene betere samenleving; is men eenmaal zoover, dan volgen de staats lieden vanzelf. Meerdere elementen nu kunnen hier bij dienen: de pers, de kerk en de school. Van deze is misschien de school de in stelling, die het minst in het openbaar werkt, haar invloed is echter voor de toe komst niet het geringste. Zoowel buiten als binnen de school ln het laatste ge val dus onder de opvoeding zelve is men zich haar macht in deze nog niet ten volle bewust. Deze sceptici mag nogmaals in herinnering worden gebracht het overi gens bekende feit, dat de .school denkbeel den en gevoelens bijbrengt op een leeftijd, waarop het aangeleerde zich het diepst in hart en geheugen prent en dat de kennis ln de jeugd verworven veelal van grooten invloed is voor het latere leven. Leiders van het geestelijk leven hebben dit ook in het verleden reeds begrepen. In den tild der Oontra-Reformatie toch hebben de Jezuiten hun werk voor een belangrijk deel gewijd aan de opvoeding der jeugd en er hun successen mee geboekt; onze eigen vaderlandsche geschiedenis is voor meer dan een halve eeuw beheerscht door een strijd om de school en in het tijdvak, PREDIKBEURTEN DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek van Hippoiytushoef Geref. Kerk (Spoorstraat). Morgens 10 uur, Ds. E. N. v. Loo, van Wons (Fr.) 's Avonds 6.80 uur, nog niet bekend Geref. Kerk (Hulpkerkd. Chr. Mll. Tehuis) 's Morgens 10 uur, nog niet bekend 's Avonds 6.30 uur, Ds. E. N. v. Loo Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 'smiddags 5.80 u., de heer N. v. d. Kraats. Chr Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 6 uur, leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weez®nstr-) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Jeugddienst Onderwerp: »In 's levens lente* 's Avonds 6.30 uur, Ds. P. H. Borgers Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. O. W. J. Hoek Leger des Heils. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u., Heiligingsmeeting 's Middags 3 uur, Openluchtsamen komst (in 't Plantsoen) 's Avonds 8 uur, Verlossingsbijeenkomst. Leider der samenkomsten Ensingn Leik, uit Amsterdam. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarssitraat 8. 's Morgens 9.80 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. Geen dienst wegens vacature Zendlngsgebcuw „Ster der Hope". 's Avonds 8 uur, de heer A. Donker van Zaandijk. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon ANNA PAULOWNA, Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.30 uur, Ds.Vaandrager Geref. Kerk. 's Morgens 10 u. en 's middags 2.80 u., Ds. J. van der Leek van Zaltbommel WIERINGEN. Ned. Herv. Gem. (Hippoiytushoef). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., E.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Gebouw „Land ln zicht" (Den Oever), 'sMorgens 10 uur, in de Kapel, J. K. Lofvers, Cand. t. d. H. D. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 u. en 's middags 8 u., dienst. dat aan den wereldoorlog vooraf ging en ook in dat wat daarop volgde, is de school herhaaldelijk, zij het veelal onbewust, misbruikt voor een in wezen misdadige propaganda. De bakens dienen thans naar de over zijde te worden verzet. Tegenover de mee ning, dat de school er niet is om propa ganda te maken een oordeel, dat dik wijls in kringen van leeraren en onder wijzers wordt vernomen mag naar voren worden gebracht, dat de school er aller eerst is voor opvoeding. En daarbij be hoort zeer zeker het besef, dat de geschil len tusschen de volken niet door ijzer en bloed, maar langs den weg van het recht tot oplossing dienen te worden gebracht. Wat daarbij en dit geldt meer spe ciaal voor het onderwijs aan leerlingen boven de twaalf jaar vooral gedaan moet worden, dat is het bijbrengen van in zicht ln de .moeilijkheden, waarmee de huidige wereld en ook nog wel de toekom stige zal te worstelen hebben. Werkt men te zeer op het gemoed en te weinig op het verstand, dan kweekt men IJveraars, die misschien gedurende 'n korte periode een groote kracht kunnen ontwikkelen, doch blijft de verwachte vooruitgang uit of treedt tijdelijke teruggang in, dan gaan zulke soms voor goed voor de vredesbe weging verloren en doen haar sohade. De vredesbeweging is het meest gebaat met aanhangers, die weten, dat de af te leggen weg nog lang is, die begrijpen, dat de hin dernissen bij massa's liggen opgestapeld en dat alleen een stadige, hardnekkige arbeid uitkomst kan brengen. Wat de school aan de meergevorderden dus moet bijbrengen, dat ls allereerst In zicht in de moeilijkheden, die de volken verdeeld houden. Vraagstukken als arbi trage, veiligheid en ontwapening, de tol muren, die aan de grenzen zijn opgetrok ken, het nationaliteitenprobleem, zooals zich dat met name in Midden-Europa voor doet, mogen niet oppervlakkig worden be handeld. Het geheele geschiedenisonder wijs dient bovendien op andere grond slagen te worden opgetrokken. Dit is geen vraagstuk voor één land alleen, maar is een probleem voor de opvoeders van alle volken. Ook hier moet men zioh de moei lijkheden, die aan eene verandering vast zitten, niet ontveinzen, zij het reeds ln wetenschappelijk opzicht. De huidige leer krachten, dus ook de schrijvers van de leerboeken, zijn nog te veel ln een bepaal de richting geschoold en men heeft in het Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor alle voertuigen: Kapelmeester: André Hoppenbrouwer ZONDAG 18 MEI

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 11