GEMENGD NIEUWS luchtvaart. Schagen. MARKTO VERZICHT Uit de Land- en Tuin bouwwereld Stoomvaartberiohten. Legerberichten. Visscherijberichten. Vleeschvergiftiging. Enorme brand te Bergen. De vliegtocht van Amy Johson. De tocht van de Zeppelin naar Zuid-Amerika. algemeen nog niet die kennis van leerstof en bronnen in verband met de vredesbe weging als wel wensohelijk geoordeeld mag worden. Hier zullen de universiteiten de toekomstige opvoeders in belangrijke mate te hulp moeten komen. Doch deze wetenschappelijke bezwaren zijn de grootste niet. Belangrijker is, dat ook de opvoeders niet geheel kunnen ont komen aan de nationale voorstellingen van hun eigen milieu. Internationaal con tact mag hierbij daarom van veel belang worden geacht. Doch ai zijn de moeilijkheden groot, de teekenen van kentering zijn niettemin al in ruime mate gekomen. In meer dan één land organiseeren de opvoeders zich om de leerboeken van oorlogszuchtige en nationalistische smetten te zuiveren en be langrijke resultaten zijn vooral de laatste jaren geboekt. Met deze negatieve propa ganda gaat de positieve voor den V olken- bond hand aan hand. Het is een goed denkbeeld geweest één dag in het jaar aan de herdenking van den Volkenbond te wijden. Al moge er ook op het terrein van opvoeding en onder wijs nog veel te wenschen overblijven, van één ding kan men zeker zijn, n.1. dat de 18 Mei wederom duizenden opvoeders en leerlingen, zoo niet over alle, dan toch over vele deelen van de wereld vereenigd zal vinden in het geloof, dat eenmaal een betere samenleving voor de menschheid zal aanbreken. L. O. BUURVELD. DE MARKT VAN 2# MEI. Een dag vervroegd. Omdat de markt te Schagen op Donder dag 29 Mei (Hemelvaartsdag) valt, wordt zij op Woensdag 28 Mei gehouden. van Donderdag 15 Mei. We kunnen in den aanvoer van de melkkoeien een geringen aanvoer con- stateeren, zoo ook voor de geldekoeien. Men raakt langzamerhand voorzien, zoo dat de handel ook niet zoo druk meer is en de prijzen een tikje dalen, van een goedkoope markt kunnen we echter nog niet spreken, we zitten eenmaal met duur vee, want zie nu alleen het verschil maar van pinken van dit jaar of verleden jaar, de prijzen loopen immers ver uit elkaar. Hoogste markt voor geldekoeien f 360, melkkoeien f 430, pinken f 190. Voor het slachtvee een dure markt, eerder iets duurder dan goedkooper dan vorige week; wij hebben dan ook in geruimen tijd geen f 500 als hoogste markt geboekt. Dat er geen stieren meer vermeld worden den laatsten tijd, komt doordat de stieren, die aangevoerd worden, nog tot de pinken worden gerekend, de hoogste markt van deze pinkstiertjes was dan ook pl.m. f 190. Voor de nuchtere kalveren ook een mooie vlugge handel, hoogste markt f 34. In den wolveehandel een matige handel met dure prijzen, die niet ieder van zin is te geven, hoogste markt overhouders f 43. De vette varkens waren iets gestegen in prijs, sinds vorige week, men kreeg nu als hoogste markt 35 ct. per pond; als het spek weer wat meer waard wordt krijgen we straks wel weer hoegere prij zen. De biggen en magere varkenshandel is goed, met hooge prijzen. De bigGen- teelt is op 't moment best rendeerend. Hoogste markt voor de magere varkens f 58.— en de biggen f 84.—. VERNIETIGING VAN GROENTEN, Vragen van het Kamerlid Duys. Het Tweede Kamerlid Duys heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat, ter wijl duizenden in ons land nog groote be hoefte hebben aan behoorlijk voedsel, doch, door economische omstandigheden, waarin zij verkeeren, niet in staat zijn, dit voor zich en hun kinderen aan te schaf fen, op verschillende plaatsen in ons land groote hoeveelheden waardevolle groente, als: spinazie, sla, enz. als veevoeder wor den gebruikt, ja zelfs in slooten, op vuil nisbelten en dergelijke niet daarvoor be stemde plaatsen worden geworpen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze, met alle redelijkheid in strijd zijnde, handelingen, de gevolgen zijn van een productie-stelsel, dat gebaseerd is, niet op de belangen der gemeenschap en de be hoeften der menschen, maar uitsluitend op het belang van de winst van enkelen? 3. Is de minister bereid terstond in te grijpen, ten einde te voorkomen, dat nog langer deze vernietiging op groote schaal van voor de menschheid kostbare produc ten voortgang vinde, en is hij bereid mede te deelen, welke maatregelen hij voorstelt te nemen, ten einde te voorkomen, dat ook in de toekomst dergelijke vernietiging op groote schaal van waardevol voedsel zich niet zal herhalen? TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN „De Stad Amsterdam" van 16 Mei heeft een mooi portret van Troelstra op haar titelpagina, terwijl de beide volgende pagina's gewijd zijn aan Artia, dat in dezen tijd ook de ver jongingskuur ondergaat, die de lente mensch, dier en plant aandoet. Aan de te Amsterdam gehouden tentoonstelling van Auguste Rodln, den Franschen beeldhouwer, is een kort arti kel gewijd met eenige reproducties van dezen meester. Verder een aantal oudjes van het thans verdwijnende Armenhuis, d.w.z. het tehuis van de stichting voor Onbehuisden. Mooi is een opname van de K.L.M. „Langs de Zaan". Een nieuwe prijsvraag, waaraan als prijzen drie rijwielen verbonden zijn, is in dit nummer opgenomen. Stoomvaart Mij. Nadarland. Borneo, t., i! Mei v. Port Said. Koningin der Nederlanden, t., pass. IS Mei Perim. Madoera, 18 Mei te Huil. Poelau Lsut, t., 15 Mei te Belawan. Roepat, u., 15 Mei v. Suez. Van Oldenbarnevelt, u., 16 Mei te Genua. Kambangan, t., pass. 15 Mei Ouessant. Poelau Roebia, u., pass. 15 Mei Gibraltar. Christiaaa Huygens, u., i.6 Mei v. Colombo. Kangean, 15 Mei v. Padang. P. C. Hooft, t., 16 Mei v. Southampton. Riouw, t., 16 Mei te Marseille. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Achilles, pass. 15 Mei Finisterre. Barneveld, 14 Mei v. Pisagua. Brielle, 16 Mei te A'dam. Brion, 16 Miei v. R'dam. Comrnewijne, 15 Mei te Havre. Doros, 15 Mei te A'dam. Fauna, 12 Mei v. Kingston (Ja). Haarlem, u., 13 Mei v. Callao. Orijjieus, 15 Mei v. A'dam. Ariadne, 16 Mei te Tarragon. Baarn, u., pass. 14 Mei S. Michel. Crijnssen, 15 Mei te A'dam. Hebe, 16 Mei te A'dam. Helder, 15 Mei te A'dam. Irene, 15 Mei v. Paiermo. Iris, 15 Mei v. Vigo. Merope, 13 Mei v. P. au Prince. Nereus, 16 Mei te Stettin. Odysseus, 13 Mei v. Danzig. Stuyvesant, 14 Mei v. Barbados. Vulcamrs, 14 Mei v. Burriana. Ajax, 15 Mei v. Alicante. Ariandne, 16 Mei te Tarragon. Breda, t., 14 Mei v. Curagao. Clio, 15 Mei v. Lissabon. Euterpe, 15 Mei v. Kopenhagen. Odysseus, 15 Mei te Stettin. Poseidon, 15 Mei v. Salonica. Prins Frederik Hendrik, 15 Mei v. Paramaribo. Tellus, 16 Mei te R'dam. Vulcanus, 15 Mei v. Castellon. Agamemnon, 16 Mei te Alexandrië. Alkmaar, 16 Mei v. Duinkerken. Atlas, 16 Mei te New-York. Bennekom, 16 Mti v. R'dam. Ceres, t., i£ Mei te Sharpness. Comrnewijne, t., 16 Mei v. Havre. Cottica, u., 16 Mei v. Madeira. Erato, 16 Mei v. A'dam. Nero, 16 Mei v. A'dam. Pluto, 16 Mei te Hamburg. Stella, 16 Mei v. A'dam. Theseus, 16 Mei v. A'dam. Titus, 16 Mei v. A'dam. Kon. Holl. Lloyd. Delfland, u., 15 Mei te Pernambuco Orania, u., 15 Mei v. Pernambuco. Flandria, t., 17 Mei te IJmuiden verwacht. Kennemeriand, u., 14 Mei v. Hamburg. Salland, u., 15 Mei te Hamburg. Gelria, u., pass. 16 Mei Dungeness. Gratia, t., 16 Mei v. Las Palmas. Zeelandia, t., 16 Mei v. Bahia. Kon. Paketvaartmaatschappij. Tidore, 14 Mei v. Suez. Tohiti, u., 15 Mei te Port Said. Tosari, 14 Mei te Port Said. Flandria, t., 18 Mei te IJmuiden verwacht. Gelria, 16 Mei v. A'dam. Kennemeriand, 16 Mei te A'dam. Tomohon, pass. 15. Mei Kaap Finisterre. HollandAfrika Lijn. Radfontein, u., 15 Mei te Beira. Aldabi, 16 Mei te R'dam. Grijpskerk, 15 Mei te A'dam. Meliskerk, t., 14 Mei v. Port Elisabeth. Rij'perkerk, 14 Mei v. R'dam. Nieuwkerk, u., 15 Mei v. Mosselbaai. Bflliton, t., 15 Mei te Kilindini. Giekerk, t., 14 Mei v. Beira. Klipfontein, u., 16 Mei te Zanzibar. Nieuwkerk, u., 16 Mei v. Algoabaai. HollandWest-Afrika Lijn. Maaskerk, t„ pass. 14 Mei Finisterre. Pollux, u., 15 Mei te Dakar. HollandAmerika Lijn. Lochmonar, pass. 14 Mei Dover. Moerdijk, 12 Mei v. San José. Narenta, 15 Mei v. Cristobal. Nebraska, 15 Mei v. Londen. Nictheroy, 15 Mei v. Cristobal. Drechtdijk, 14 Mei te Seattle. Grootendijk, 15 Mei te Hamburg. Delfdijk, t., 15 Mei v. Liverpool. Bilderdijk, 15 Mei v. Newport-News. Dinteldijk, 15 Mei te San Francisco. Lochkatrine, 16 Mei v. Kingston (Ja). Nieuw-Amsterdam, 15 Mei v. New-York. Spaarndam, 15 Mei v. Havana. Veendam, 16 Mei v. Vigo. Eemdijk, 16 Mei v. Antwerpen. HollandBritsch-Indië Lijn. Koudekerk, 15 Mei te R'dam. Ridderkerk, u., 15 Mei te Madras. Vechtdijk, t., 14 Mei v. Colombo. Meerkerk, u., pass. 15 Mei Dungeness. Hoogkerk, u., pass. 16 Mei Gibraltar. HollandAustralië Lijn. Statendam, pass. 15 Mei Cape Race. Almkerk, t., 15 Mei te Antwerpen. Arendskerk, u., 15 Mei v. Messina. Krakatau, t., 14 Mei v. Sydïiey. HollandO.-Azië Lijn. Alderamin, u., pass. 15 Mei Gibraltar. Ouderkerk, u., 15 Mei Penang. JavaNew-York Lijn. Boschdijk, 14 Mei v. Singapore. Tosari, pass. 15 Mei Poimt de Galle. Karimoen, 16 Mei te Batavia. Sembilan, pass. 16 Mei Perim. JavaChinaJapan Lijn. Tjileboet, 13 Mei te Batavia. Tjisalak, 13 Mei v. Hongkong. Tjibesar, 14 Mei v. Shanghai. JavaBengalen Lijn. Medan, 14 Mei te Java. Java Pacific Lijn. Modjokerto, pass. 14 Mei Midway. Rotterdamsche Lloyd. Indrapoera, t., 15 Mei v. Colombo. Kota Boeroe, 15 Mei te Bremen. Slamat, u., 15 Mei te Southampton. Tapanoeli, 14 Mei v. R'dam. Djambi, u., pass. 14 Mei Finisterre. Sibajak, t., 12 Mei v. Gibraltar. Texel, is Mei te R'dam. Tjerimal, u., 14 M'ei v. Suez. Baloeran, 16 Mei te Batavia. Djambi, u„ .pass. 16 Mei Gibraltar. Kertosono, u., pass. 15 Mei Kaap Bon. Kota Gede, u., pass. 15 Mei Point de Galle. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcor, u., pass. 15 Mei Dungeness/ Alcyone, u., pass. 14 Mei Finisterre. Alphard, u., 13 Mei te Santos. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Agamemnon, pass. 14 Mei Gibraltar. Autolycus, 16 Mei te Belawan. Automedon, pass. 15 Mei Perim. Eurymedon, 14 Mei te Port Said. Eumaeus, 13 Mei v. Kobe. Laertes, 15 Mei te Suez. Menelau», 15 Mei v. R'dam. Merione», 15 Mei te A'dam. Polydorus, pass. 14 Mei Southend. Sarpedon, 13 Mei te Marseille. Perseus, 15 Mei te Denstin. Prometheus, 12 Mei te Batavia. Sarpedon, pass. 16 Mei Gibraltar. Titan, pass. 16 Mei Gibraltar. Medan, 14 Mei v. Padang. Emsetco Lijn. Jonge Elisabeth, 14 Mei v. Castellon. Jonge Johanna, pass. 14 Mei Gibraltar. Jonge Anthony, pass. 14 MW Fiuisterre. Bij de schermwedstrijden van den K. O. S. behaalde de 2e luit. D. W. v. d. Bosch in de personeele wedstrijden sabel den 2en prijs. De kap.-adjudan-t J. D. W.Kalkman van het reg. kust-art. wordt met ingang van 21 dezer ontheven van zijn commando over het verdedigingswerk te IJmuiden en zal op dien datum naar zijn garnizoen* Den Helder terug keeren. De res. ie luit. A. G. M. de Bont en re». 2e luit. A. C. Kroonenberg van het reg. kust—art. worden met ingang van 21 Mei a.s. in het ge not van groot verlof gesteld. Aan den serg. P. A. van IJsseldijk van het reg. kust-art. is met ingang van 4 Juni 1930 de bronzen medaille voor trouwen dienst toege kend. De dienstplichtigen van de lichting 1924 van het reg. kust-art. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen op het verdedigingswerk te IJmuiden worden op 21 dezer in het genot van groot verlof gesteld. Aan den dienstplichtige J. H. C. Muijzert van het reg. kust-art. is bij beschikking van het D. v. D. d.d. 13 Mei 1930 Vlle Afd. No. 214 T. uitstel van opkomst onder de wapenen voor herhalingsoefeningen verleend tot I93ï. De dienstplichtige M. C. van Hoepen van het reg. kust-art. is op 1 Mei 1930 overgegaan als vrijwilliger bij het korps marechaussee met een erbintenis voor zes jaren als marechaussee te voet. De dienstplichtige A. Spaans van het reg. kust-art. is gedurende zijn verblijf in Ned.- Indië onderworpen aan den dienstplicht aldaar en zijn de verplichtingen van de Nederlandsche dienstplicht niet op hem van toepassing. 15 Mei. Aangebracht door haringvisschers: 1297 tal haring p. tal 3.300.60 41 tal geep „30.00-17.50 4955 kg. ansjovis p. kg. 0.27—0.25 16 Mei. Aangebracht door korders: 580 tongen p. st. 0.450.38 300 kleine tongen 0.150.10 24 kisten schol p. k. 8.704.00 3 kisten schar 2.50—2.00 Door haringvisschers: 628 tal haring p. tal 1.350.25 49 tal geep „25.00—9.50 21061 kg. ansjovis p. kg. 0.260.20 Binnenland. DE „GELRIA" KIEST WEER TViF: Gisterennacht te 1.15 uur is het mail schip „Gelria" van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd, na geheel te zijn her steld, opnieuw naar Zuid-Amerika ver trokken. MOTORONGELUK. Een doode. Woensdagavond omstreeks half twaali is de 24-jarige ongehuwde T. Granser uit Eindhoven met den 18-jarigen O. Stnul- ders, eveneens' uit Eindhoven, op den Aalsterweg met zijn motorfiets in volle vaart achter tegen een met paard bespan nen kar gereden. De motorrijder/ kreeg een zoodanige verwonding, dat hij kort daarna is overleden. Smulders kreeg lich te verwondingen en is door den auto van dr. Van Gils naar zijn woning overge bracht. Het ongeluk moet voornamelijk te wijten zijn aan slecht 4>cht op het motor rijwiel. DE SCHATGRAVERS VAN ZAANDAM Het gaat nog niet goed'. De onderzoekingen met behulp van het boor-apparaat hebben evenmin tot eenig resultaat geleid. Men is tot een diepte van elf meter gekomen, doch geen enkel spoor van de gezochte millioenen is gevonden. De heer Langwirt heeft nu op een an dere plek, namelijk op het voormalige terrein van den stalhouder Ros, het on derzoek voortgezet. Dit zal geschieden op aanwijzing van den heer Ros, die thans op zijn beurt beweert, de juiste plaats te ken nen, waar de schatten verborgen liggen. Alleen te Nieuw-Vennep pl.m. veertig personen ongesteld. Zondagmiddag traden bij tal van per sonen te Nieuw-Vennep onder de ge meente Haarlemmermeer, verschijnselen van vergiftiging op. In korten tijd lagen ln deze plaats niet minder dan veertig per sonen met hooge koorts te bed. Spoedig bleek, dat de vergiftiging het gevolg was van het gebruik van vleesch, afkomstig uit een slagerij aan deon Hillegommerdjjk. Bij een nader onderzoek door den direc teur van het abattoir te Haarlem, onder wien de Vleeschkeuringsdlenst in de Haarlemmermeer ressorteert, bleek, dat het vleesch afkomstig was van een koe. die te Broek in Waterland was gekeurd en daar een goed stempel had ontvangen. In twee stukken was het beest uit het Waterlandsch dorpje afgeleverd: het eene stuk aan den slager te Nieuw-Vennep, het andere aan een slager te Hnarleiu, in wel ke laatste gemeente ook bij tal van perso nen r ergiftigingsverschijnselen na ge bruik optraden. (Men zie het desbetreffend bericht hieronder. Rod. Held. Oft.) Maandagmiddag werd het vleosohte Nieuw-Vennep in beslag genomen, Woens dagmiddag gelukte het der politie, te Haarlem de ondeugdelijke waar op te spo ren. Een en ander werd naar het oentraai laboratorium te Utrecht opgezonden, waar na onderzoek bleek, dat het vleesch met para-typhus was besmet. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nader verneemt het ,,Hbl." nog, dat ook te Hillegom enkele personen van het vleesch gebruikt hebben en thans ziek te bed liggen. Direct levensgevaar bestaat er echter niet. Gevallen te Haarlem. In eenige gezinnen aan den Hillegoon- merdijk en den Venreperweg te Haarlem komen vergiftigingsverschijnselen voor. Alle patiënten zijn onder dokters behan deling. Het vermoeden is dat het vleesch vergiftiging is, diaar het alleen voorkomt in. De patiënten lijden hevige pijnen en hadden betrokken Het vleesch was goed gekeurd. Dt politie stelt een onderzoek in. De pati6nten lijden hevige pijnen en er zijn er bij* wier toestand zorgwek kend is. INBREKERS GEARRESTEERD. Gisterenmorgen 11 uur heeft de bur gemeester van Spijkenisse, geassisteerd door den gemeenteveldwachter en Schie- damsche politie, gearresteerd in hun vasr- tuigin de Voorhaven te Schiedam den 27-j. J. van L. te Rotterdam, machinaal houtbewerker, en den 20-jarigen I. de H. van Oud-Beijerland, welke personen zich de laatste weken hebben schuldig ge maakt aan eenige inbraken met diefstal in de gemeenten Spijkenisse,Zuidland enz. De burgemeester en de politie hebben in de roef in beslag genomen verschei dene gouden en zilveren|voorwerpen, af komstig van een inbraak in een goud en zilverwinkel te Spijkenisse. De ver dachten zijn op het hoofdbureau van po litie te Schiedam verhoord en ter be schikking van de justitie te Rotterdam gesteld. Buitenland. DE STAKING VAN HET PARIJSCHE POSTPERSONEEL. De maatregelen van de regeering De postambtenaren hebben in een Don derdagavond gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin, volgens Belga, de wil wordt te kennen gegeven, de actie voor salaris-verbetering tot volledige vol doening toe voort te zetten. Zij besloten onmiddellijk in alle takken van dienst een strijdoommissie in het leven te roepen om ten spoedigste een algemeene staking van 24 uur voor te bereiden. Daar de eerste dezer strijd-comité's niet voor Maandag kunnen zijn gevormd, kan er van een onmiddellijk intredende alge meene staking geen sprake zijn. EEN MIJNGASONTPLOFFTNG IN DE VER. STATEN. Zeventien dooden. Washington, 15 Mei. (Reuter). In Penn- sylvania heeft een mijngasontploffing plaats gehad in een mijn, waar 400 arbei ders werkten. Naar verluidt zijn er 17 dooden. DE ZIEKTEGEVALLEN TE LÜBECK. Gisterennacht is te Lübeck het negende "kind gestorven door de verkeerde toepas sing- van de methode van Calmette. Boven dien zijn er nog drie zieke kinderen bij gekomen, zoodat, naar de Berliner Zeitung meldt, het aantal ziektegevallen thans 25 bedraagt. Al deze kinderen zijn in levens gevaar. PEST IN EGYPTE. 35 menschen gestorven. In een dorp in Egypte is de pest uitge broken. Tot nu toe zouden 35 menschen aan de ziekte bezweken zijn. De regeering zal alle maatregelen treffen om een uit breiding der ziekte te verhoeden. Ongeveer 3000 personen zullen worden ingeënt en de pestlijders zullen worden geïsoleerd. Eenige wijken ln vlammen op gegaan. In de Noorsche stad Bergen woedt een hevige brand en het is niet buitenge sloten, dat deze dezelfde afmetingen zal aannemen als die welke verscheidene jaren geleden Bergen teisterde. De brand brak Vrijdagmiddag om 14'/2 uur uit in een- aan de haven staand pakhuis, sloeg over op eenige in de nabijheid liggende kolenopslagplaatsen en breidde zich met groote snelheid uit langs de uit hout opgetrokken gebouwencomplexen. Er zijn reeds enkele stadsdeelen in vlammen opgegaan. In weelwil van het krachtig optreden van alle brandweerbrigades te Bergen en. omliggende plaatsen woedt de brand nog steeds onverminderd voort. Meer dan 50 hulzen ln de asch gelegd. Naar Wolff nader meldt, zijn bij den grooten brand te Bergen meer dan 50 huizen in de asch gelegd. De schade is nog niet vastgditeld, maar wordt op 4 millioen kronen geschat. Men meent het vuur nu meester te zijn. VAN EEN WISSEN DOOD GERED. Volgens een bericht uit Honoloeloe is de stoomboot Hawaii er In geslaagd acht militaire vliegers op te pikken, die ge dwongen waren geweest op zee neer te dalen tusschen de eilanden Maui en Hawaii, waar het wemelt van haaien. DE ROOVERAANVAL BIJ BOEKAREST. De dader» gearresteerd. De vijf roovere, die tien dagen geleden de auto van gravin Szembek, de vrouw van den Poolsohen gezant te Boekarest, hebben aangehouden en de gravin en dc heeren Dewey en Davila, die haar verge zelden, hebben uitgeschud, zijn Woens dagnacht aangehouden. Het zijn allen re cidivisten en zij hebben een volledige be kentenis afgelegd. Een deel van de ge- stolen voorwerpen is eveneens terugge vonden. Amy Johnson, de jonge Engelsche vliegster, heeft eindelijk, nadat haar vlieg tuig hersteld was, haar tocht kunnen her vatten. Gisterenochtend is zij uit Rangoon naar Bangkok vertrokken. Bij haar vertrek uit Rangoon heeft Amy Johnson er niet tegen opgezien om een tropischen regen te trotseeren. Gisteren was het de twaalfde dag sedert zij uit Engeland vertrokken is. Hinkler, die den tocht naar Australië in vijftien en een halven dag heeft gedaan, bereikte Rangoon op den elfden dag na zijn ver trek Amy blijft er haar zinnen op zetten, niet alleen de eerste vrouw te zijn die naar Australië vliegt, maar Hinkler's record te verbeteren. Lord Wakefield, een vriend van het vliegwezen, heeft met zijn financieelen steun haar onderneming mogelijk ge maakt. Te Bangkok. Mej. Johnson is gistermiddag na een moeilijke tocht van zeven uur te Bang kok aangekomen. Merkwaardige vlucht van een 22-jarlg meisje. Wat zij tot nu toe volbracht Het is wel een merkwaardige vliegtocht, waarmee de 22-jarige Engelsche vliegster miss Amy Johnson op het oogenblik bezig is: een poging niet meer of minder dan om alleen in een klein sportvliegtuigje te trachten van Londen naar Australië te vliegen. Amy Johnson heeft haar opleiding tot vliegster genoten in de London Airplane Club, waar zij in September van 1928 kwam binnenvallen met de mededeeling, dat zij wilde leeren vliegen. Capt Matthews, die haar de eerste les sen gaf, was al dadelijk in de wolken over haaf vliegerseigenschappen. Maar niet alleen met het vliegen zelf heeft zij zich bezig gehouden, de motor had eveneens haar volle belangstelling en de kennis daarvan, in dien eersten tijd opgedaan, komt baar thans op haar wereldreis bfj- fnder goed te pas. Het koene vliegstertje heeft niu op een afstand van een 25 K.M. van Rangoon een landing gemaakt, waardoor haar machine eenigszins is beschadigd, maar het schijnt niet zoo erg te zijn, zoodat er kans bestaat, dat zü al heel gauw voort kan gaan op haar merkwaardigen tocht. Om in Rangoon te komen heeft zij maar negen dagen noodig gehad Hinkler, die van Engeland naar Australië vloog, kwam in dienzelfden tijd tot Calcutta en zij 'heeft dus in die negen dagen 6150 mijlen afgelegd. Een daggemiddelde dus van een kleine 700 mijlen (om precies te zijn 683.88 mijl, dat is krap 1100 K.M.). Een heele prestatie reeds voor iemand, die voor deze vlucht als langste op eenen dag afgeleg- den afstand slechts LondenHuil, niet meer dan 190 miilen vloog. Het moeilijkste stuk van het reeds afge legde gedeelte is de vlucht van Calcutta naar Rangoon geweest, omdat de weg on geveer 200 mijlen lang over de open zee voert. Zij kon wel een omweg maken en aan de kust blijven, maar dan werd de vlucht een honderd mijlen langer en miss Johnson besloot derhalve maar regelrecht te vliegen. Geen wonder, dat men in En geland enthousiast is. De ondernemende jonge dame heeft nu nog een goede 3600 mijlen tegoed aleer zij haar toestel neer kan zetten op Australi- schen bodeml Zij wil van Rangoon naar Singapore het kleinigheidje van 1200 mijlen en dan over ons Indië naar Timor, vanwaar de zij „hop" naar Port Darwin hoopt te maken. Dat laatste is wel het meest gevaarlijke: een vlucht over open zee van een kleine 1200 kilometer. Er bestaat voor de vlucht van Amy Jchnson een meer dan gewone belangstel ling, die groeiende is, naarmate zij Aus- tralie nadert. Onder de vrouwen van Aus- tralie is reeds een inschrijving geopend, ten einde in staat te zijn, Amy bij haar komst daar op een bijzondere wijze te ont vangen. Zondag het vertrek. *Öraf Zeppelin» zal Zondag haar ersten tocht voor postvervoer naar Zuid- au°Lndernernen- Het luchtschip zal leanchshafen des avonds verlaten en men hoopt Sevilla den volgenden avond e bereiken. Daar zullen een aantal pas- agiers van boord gaan en andere worden 'Pgenomen. Men zal hier de voor Spanje bestemde post afgeven en er zal nog een vnegtuig met nagekomen zendingen en expresse-brieven uit Berlijn te Sevilla aankomen. Na aankomst van dit vliegtuig zal het luchtschip vermoedelijk Dinsdag ochtend naar Rio de Janelro vertrekken. Rij gunstig weer wordt de post onmid dellijk naar beneden geworpen. Het luchtschip zal daarna zijn reis voort-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 12