S. A. KANNEWASSER ZN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. IHEEREN-RAAI GEMENGD NIEUWS W aarschu wingen Rugpijn Nieren Pillen Nr. 6807. EERSTE BLAD ZATERDAG 17 MEI 1930 58ste JAARGANG De diplomatieke betrekkingen tusschen Bolivië en Paraguay hersteld. - Het rapport van de arbitrage en veiligheidscommissie. - De zitting van den volkenbonds raad gesloten. - Mac Donald over het resultaat der vlootconferentie. - Mislukking der Fransch- Italiaansche besprekingen. - De ontruiming van het Rijnland. Komt Tobral co aan het stuk zien VOLLEDIGE QARANTIEII HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3-20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70. ft. Modeblad resp. f 0.93, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Poat-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIES: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaation tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 et. Het is alweer bijna anderhalf jaar ge leden, dat er dioor een grensincident tus schen Bolivië en Paraguay een gespannen verhouding kwam tusschen de beide Zud-Amerikaansche .Staten, zóó ge spannen zelfs dat de Volkenbond er bij te pas moest komen. Bij den aanvang van de bijeenkomst van den Volkenbondsraad, Donderdagmorgen, werd nu mededeeling gedaan van ontvangen telegrammen van de zijde van de regeering van Bolivië en Paraguay, waarin verklaard werd' dat de diplomatieke betrekkingen tuscben deze beide landen zijn hersteld en dat het in cident van December 1928 «hans dus de finitief als gesloten kam worden be schouwd De voorzitter van dien Volkenbonds raad, Marinkovitsj uitte zijn voldoening over deze mededeelingen en wees erop, dat dit een geval is geweest waarin ge bleken is dat de Volkenbond, zonder di rect tot regeling van geschillen te wordlen geroepen, toch nuttig werkzaam kan zijn in het belang van den vrede. De Volkenbondsraad heeft Donderdag, de laatste zittingsdag van de 59ste zitting, ook besloten het rapport met de verschil- lendle voorstellen en ontwerp- conventies van de arbitrage- en veiligheidscommissie aan de Volkenbondsvergadering van Septem ber ter behandeling toe te zenden. De Finsohe minister van buitenland- sche zaken Procope sprak hierbij, het ver trouwen uit, dat na de zeer grondige voor bereiding van het ontwerp-oonventie voor waarborging van den financieelen bij stand aan een aangevallen staat, dit vraagstuk thans inderdaad als rijp voor een beslissing ban worden beschouwd en dat de Volkenbondsvergadering van Sep tember de tekst der conventie definitief zal vaststellen. Het sluiten van een zoo danige oonventle zal, zeide Procope, een daad zijn van internationale solidariteit. Bovendien zal de oonventle een nuttig element worden in de gebeele internatio nale organisatie voor het behoud van den vrede en het vermijden van oorlog. Nadat ook Curtius zijn instemming met het Finsohe plan tot financieelen bijstand aan een aangevallen staat had uitgespro ken, besloot de Volkenbordsraad dit ont werp-oonventie en de andere ontwerp - oonventie over de bevoegdheid van den ECHTE FRIB5CHE 20-soarr*» Volkenbondsraad in crisistijden op de agenda van de 11e Volken bondsvergade ring te plaatsen. Vlak voor het sluiten van de zitting heeft de Volkenbondsraad nog met groote dankbaarheid aanvaard een nieuwe schenking van de Rockereller-stichting van 19000 dolars gedurende drie jaren terwilie van de werkzaamheden van de oommissie voor fiscale kwesties. De laat ste beslissing was om op 5 September de 60ste zitting van den Volkenbondsraad te openen, waarna op 10 September de Vol kenbondsvergadering zal worden ge opend. MaoDonald heeft Donderdag in het Engelsche Lagerhuis een debat ingeleid over de resultaten der vl oot- conferentie. De premier zeide dat men te veel over een vlootconferentie gesproken bad en te weinig er aan gedacht, dat de bedoeling was geweest een eersten positieven stap te zetten op den weg der ontwapening. Natuurlijk zouden ook beperkingen der land- en luchtstrijdkrachten moeten' vod gen, wilde men het doel eindelijk nader komen, maar men was met een vlootover- eenkomst begonnen, omdat hier een accoord tusschen slechts vijf mogend heden voldoende scheen en omdat in elk geval een einde moest komen aan den dreigenden wedloop in bewapening tus schen de Amerikaansche, Engelsche en Japansche vloten. Het tuschen de drie grootste vlootmo- gendheden bereikte accoord was dus daarom zoo belangrijk, omdat het aan dien wedijver een einde had gemaakt en omdat de beide andere mogendheden toch in elk geval door de publieke opinie ln de we reld en in hun landen gedwongen zouden worden hun eigen geschillen onder de oogen te zien en op den duur tot een soortgelijke overeenstemming te komen. Dat dit accoord niet onmiddellijk tot alle vijf deelnemers had kunnen uitgestrekt worden, was te wijten aan de oude vrees, het onderling wantrouwen en het gevoel van onveiligheid dat in het algemeen nog overheerschte. Spr. had echter een vast vertrouwen dat deze gevoelens in de toe komst zouden verdwijnen. Behalve de ideëele voordeelen van een voorbeeld voor de geheele wereld van vredelievende gezindheid, gaf de overeen komst een materieele bezuiniging van 50 millioen pond aan kruisers en linie schepen en 13 millioen aan onderzeeboo ten, torpedojagers, enz. in de eerste 5 jaar en met het oog op den oeconomischen wereldtoestand was dit resultaat ook zeer belangrijk. Ten slotte merkte MacDonald op dat het werk der conferentie niet als afgesloten mocht beschouwd worden, maar dat het integendeel slechts het begin was van een ernstige en doeltreffende poging om de zaak der ontwapening, die weer de zaak des vredes was, nader bij de oplossing te brengen. Ohurchil die daarna, namens de con servatieve oppositie sprak, zeide, dat de uiterst ernstige bezorgdheid van de con servatieven over de in het verdrag opge nomen voorstellen door de heldere rede van den premier, niet was weggenomen. Sir George Lambert sprak namens de liberalen een kort slotwoord-, waarin hij zeide dat als zijn partij iets op het verdrag had aan te merken, dat niet was dat En geland of een der andere mogendheden reeds te veel hadden gedaan voor den vrede, maar integendeel allen nog veel te j weinig. Van ganscher harte kon spr. de I meening van den premier onderschrijven, dat dit tractaat slechts de eerste schrede i op den weg naar ontwapening beteeken- de, zonder welke Europa moest ten onder gaan. De Geneefsche correspondent Van de Daily Telegraph meldt, dat bij' de be- sprekingen tusschen Briand enGandhidie ook werden bijgewoond door de wederzijdsohe juridische deskun digen, geen enkele vooruitgang is be reikt. Men zou daarom besloten hebben, verdere besprekingen te Genève op te geven. Tot de Assemblée van September zal getracht worden door directe onder handelingen tusschen Rome en Parijs, zoo noodig met bemiddeling van Londen, de huidige moeilijkheden te overwinnen Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat de Fransche bezettingsautoriteiten reeds een begin hebben gemaakt met de ontrui- mingvandederdezone. De muni tie-depóts en het excercitieveld van Kehl z;in reeds vrij. Het kamp van Griesheim bij Darmstadt en het warendepót bi! Ludurgwickel zuilen dezer dagen volgen. Buitenland. FEUILLETON Uit het Engslsoh door P. G. WODEHOU8E. TROEBELEN IN NICARAGUA. „Bandieten" neergelegd. Uit Managua wordt gemeld, dat de com mandant van de Amerikaansche mari niers en nationale gardes in Nicaragua heeft bekend gemaakt, dat in zes gevech ten, geleverd in de periode van 5 tot 12 Mei, zestien bandieten zijn neergelegd. Te San Juan deden op zeven Mei hon derd mannen een aanval op een patrouille van de maritieme politie. De aanvallers TOBRALCO QEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN!!!! gewond, tegen 251 dooden en 9205 gewon den in het overeenkomstige tijdvak van 1929. ONMENSCHELIJKE DAAD. Len man van vijf-enderfig jaar te Lau- re (departement der Aude) heeft zijn dochtei-tje van een half jaar in haar badje verdronken omdat de moeder van het kind, zijn minnares, hem de leelijkheid van het kind verweet. De man heeft de vlucht genomen. ERNSTIG MOTORONGELUK. Woensdagnacht zijn voor de kazerne poort te Schwerin een onderofficier en een infanterist met hun motor verongè- lukt. De infanterist was op slag dood, de onderofficier is met een zware schedel breuk en andere kwetsuren naar het hos pitaal gebracht. EEN ARRESTATIE OP ZEE Uit Assens (Ftlnen) wordt gemeld, dat de rijkspolitie Woensdagnacht in de Kleine Belt een Duitsche sleepboot en twee schoeners heeft opgebracht. De kapitein van de sleepboot had zich te Aarhus aan oplichting schuldig gemaakt. Toen de politie aan boord kwam sloot 'bij let alleen voor kleur, maarook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij kwamen van vier kanten opzetten doch werden afgeslagen na vier nationale gar des te hebben gedood en er twee te heb ben verwond. DE ONTPLOFFING TE AVIGLIANA. Bij de ontploffing te Avigliana is een magazijn met 600 K.G. ontplof bare stoffen in de lucht gevlogen. Zooals men weet zijn er twee werklieden omgekomen en vijftien gewond. De stof felijke schade is natuurlijk ook zeer groot. De prins van Piemont heeft gisteren dadelijk een bezoek aan het terrein van de ramp gebracht en vervolgens de ge wonden opgezocht. VERKEERSONGELUKKEN TE LONDEN. Schrikbarende toeneming. In de drie eerste maanden van dit jaar zijn ten gevolge van verkeersongelukken te Londen 320 personen gedood en 11.441 VthAaddi 7btöee, Het was al te laat. Hun derde kameraad was al bij hen, en nadat hij hen eerst bijna voorbljgeloopen had, stond hij stil en gluurde naar hen van onder den rand van dien afgrijselijiken hoed, met iblikken als dolken, zooals men doet, als men zich half vergeten ceziohten wil te binnen brengen. ,3ates en Tresidder," riep hjj eindelijk uit. „Wel allemenachen." „Hallo," zeide de eerste uitverkorene. „Hallo," zeide de tweede. -Zoo, zoo," zeide Sam. En toen volgde er een pijnlijk stilzwij gen, zooals dat zoo dikwijls het geval is, als schoolkameraden elkaar voor het eerst na langen tijd ontmoeten. De beide keu- rigen vroegen zich angstig af, wanneer de onvermijdelijke aanraking komen zou, en het schoot Sam opeens weer te binnen, dat njj dit edele tweetal altijd bijzonder on aangenaam had gevonden in zijn gulden jongenstijd. Maar desniettegenstaande verlangde de etiquette, dat er even een gesprek zou worden gevoerd. „Wat hebben jullie uitgevoerd?" vroeg Sam. „Je ziet er zoo feestelijk uit." „Gedineerd," zeide de eerste uitverko rene. „Reünisten-diner," zeide de tweede. „Och ja, natuurlijk. Altijd om dezen tijd van het jaar, ia het niet? Een heele- boel lui, zeker?" „O ja!" „Een goed diner?" „Gaat nogal," zeide de eerste uitver korene. „Niet slecht," zeide de tweede. ,J3eroerde speeches." „Ellendig!" „Ik weet niet, waar ze die idioten van daan halen." „Neen." „Die vent Braddock." „Verschrikkelijk." ,Je meent toch niet, dat die ouwe Br ad een speech heeft afgestoken!" zeide Sam verheugd). „Was het erg beroerd?" „Beroerdste van allemaal" „Absoluut." „Dat verhaal over dien Ier." „Beneden peil!" „En al dien onzin over de goede, oude school." „Bar!" „Als je het mij vraagt," zeide de eerste keurige gestreng, „dan was hij zoo dron ken ale een meeuw." „Absoluut," meende nummer twee. „Ik heb heim onder het diner voortdu rend geobserveerd, hij dronk champagne als water." Een zwijgen. „Kom," zeide de eerste, wat onrustig. „We moeten eens verder." „We moeten er van door!" zeide de tweede keurige. „Soupeeren in de Pikante Kaas." „Waarin?" vroeg Sam. „Pikante Kaas Nieuwe nachtkroeg ln Panton Street. Ik zie Je nog wel eens." „O ja," zei Sam. Er dreigde weer een stilzwijgen, toen een taxi langzaam kwam aanrijden en de twee keurigen wipten er verheugd in. „Vreeselijk om zoo ten onder te gaan," zeide de eerste. „Afgrijselijk," zeide de tweede. „Gelukkig, dat we ontsnapt zijn." .Ja-" „Hij, was van plan om iets te vragen," zei de eerste uitverkorene. „Ik zag h,et aankomen," meende de tweede. Sam1 drentelde verder. Ofschoon de heeren Bates en Tresidder nooit gunste lingen van hem geweest waren, behoor de ze toch tot wat de heer Braddock ge noemd zou hebben en die benaming had hij wel elf keer ln zijn speech ge bezigd de goeie, ouweschool, en de ont moeting had hem aangename gewaarwor dingen gegeven. Zijn gevoel van de heer te zijn, die zijn bezittingen bezoekt, werd al sterker, toen hij zich een weg door de menigte baande. Hij keek de voorbijgan gers eens met een gullen gemoedelijken, zorgeloozen lach aan en wenschte, dat bij ze goed genoeg mocht kennen, om ze eens fideel op den rug te slaan. En toen hij den hoek van Wellington-Street bereikte en op een haveloozen straatzanger stuitte, die zijn droevig lied uitgalmde, voelde hij het als een persoonlijke beloedigirig, dat zooiets op zijn gebied voorkwam. Iïij was zich bewust, dat hij. persoonlijk verant woordelijk was voor den treurigen toe stand van dien armen kerel, en die toe stand deed een beroep op zijn edelmoe digheid. Toen hij dien avond op weg ging, had Sam zijn geld, in tweeën verdeeld. Zijn bagage was met zijn kredietbrief met de „Mauretania" naar Europa gekomen; en Let er op of uw urine te donker of te licht van kleur ia, of gij zeer vaak of zees weinig aandrang tot loozing hebt, of uw water bewolkt ia, bezinksel of zand bevat, en een branderige pijn veroorzaakt. Ook rug pijn, hoofdpijn, duizeligheid, rheuma- tische pijnen ea een gejaagd, vermoeid gevoel kunnen u waarschuwen. Het zijn waarschuwingen der na tuur, dat er iets niet in orde is, en dat uw nieren en blaas verzwakt kunnen zijn. Beproef zonder uitstel Poster's Rugpijn Nieren Pillen, die uw verzwakte organen blijkens de ervaring van zoovelen weder kunnen versterken en uw leven weder tot een lust kunnen maken. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. daar het wel een- heelen dag duren, kon, eer hij met dit-schip in verbinding kwam, had hij, voorzichtigheidshalve het mee- rendeel van zijn contanten ln zijn porte feuille geborgen, het bestemmend om nieuwe kleeren te koopen en andere be- noodigdheden, teneinde een behoorlijk entrée in Tilbury House te kunnen ma ken. De rest, die voldoende was voor de avondfeestelijkheden, had hjj, in zijn broekzak gestopt. Hij grabbelde nu in zijn rechterbroek- zak. Zijn vingers tastten om een halve kroon. Hij liet die meteen weer los. Hij voelde zich wel grand seingneur, maar toch niet zoo sinjeurlijk en hij zocht naar een paar stuivers. Tot zijn verbazing ont dekte hjj', dat zijn zak leeg was, behalve dan die daalder. Hij zoet ln zijn anderen zak, die was ook leeg. De verklaring was natuurlijk dat plel- zlertjes veel geld kosten. Je kunt jezelf en een gulzigen scheepskok niet te goed doen ln restaurants, bussen nemen en undergrounds door heel Londen en in een biosooop eindigen, zonder je kapitaal aan te spreken. Sam kwam aarzelend tot het besluit, dat die overgebleven daalder zijn eenig klein geld was. Dientengevolge was hij op het punt om dan maar niet edel moedig te zijn en verder te gaan, toen de zanger, die zich gewerkt had door „Het meissie, dat men nooit vergeet", een po pulaire balade aanhief, die getiteld was: „Zeelui malen er niet om". En zonder twijfel was het de wensch'om de reputatie van de groote broederschap, waarvan hij kunstlievend lid was van blaaifn te zuive ren, dat Sam besloot om gul te zijn. De daalder ging in andere handen over. Sam wandelde weer verder. Om kwart over elven 's avonds is er maar weinig otm om den drentelaar ten Oosten van Wel- lingtonstreet te vermaken, hij, stak dus den weg over en zette koers naar hot Westen. En hij had nog geen twee stap pen gedaan of hij stond voor het winkel raam van een klein restaurant, dat zich scheen te speclaliseeren in schaaldieren. De toonbank voor het raam was eenvou dig geplaveid met do verleidelijkste oes ters. Heelemaal ontdaan bleef Sam stok stijf staan. Er is iets in een oester, lokkend in de schelp, die in de uren, nadat de schouw burgen gesloten zijn en Londen zich gaat overgeven aan nachtelijke vermaken, wel denkende menschen prikkelt als een stoot op de jachthoorn. Opeens voeldïe Sam een knagend verlangen naar voedsel. Oesters met bruin brood en stout was nu juist wat bij op dezen heerlijken avond verlangde, hls een behoorlijke climax. Hij haalde zijn portefeuile te voorschijn. Zelfs al zou dat nu morgen een veel min der mooi kostuum beteekenen, toch zou een van de bankbiljetten op staanden voet ln het etablissement gewisseld moe ten worden. Het scheen Sam wel toe, als hij later aan dit oogen,blik terugdacht, dat rijn portefeuille hem allerakeligst dun was voorgekomen. Zij leek de gezellige dikte verloren te hebben, als was ze door een sloopende kwaal aangetast. En toen hij haar opende, maakte ze inderdaad dep indruk van leeg te zijn. (Wordt vervolgd''

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1