Wi' den heerlijken smaak. men over Eü OP EN OM HET BINNENHOF. pepermunt goedj^ej AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ziriii tn TtJn kajuit op «n dreigde elkeen eenlgen tijd geledon in Belg.8 werd gear- neer te schieten, die binnen vilde drin- resteerd, waarbij, na ook in JSederlnnd, gen. Tenslotte Is de kapitein echter toch overmeesterd en geboeid ln de motorboot naar de gevangenis te Aarhus gebracht. De drie schepen vilde men in de haven van Aarhus laten sleepen, doch de beman ning liet plotseling de ankers vallen, waarop men het plan moest opgeven. Een sterke politiemacht bevindt zich thans op de schepen. STAKING VAN HET P.P.T.- FERSONEEL TE PARIJS. Voornamelijk een demonstratie staking van eenlge uren. Dé beambten van den dienst der P.T.T. te Parijs, die Donderdagmorgen om 11 uur op hun werk kwamen zijn tot sta king overgegaan. Zij bleven met de armen over elkaar op hun plaatsen zitten. De telefoondienst werd hierdoor vrij wel dadelijk zoo gedesorganiseerd, dat het in verschillende wijken der stad on mogelijk was verbinding te krijgen. Een aantal stakers heeft verklaard, dat het alleen om een salariskwestie ging, dat de staing vrijwillig beperkt zou blij ven en dat het geregelde verkeer waar schijnlijk in den aanvang van den mid dag hervat zou worden. Olm 13 uur werd de dienst op de Parij- sche kantoren, waar men staakte, hervat. Tengevolge van de staking van het telegraaf- en telefoonpersoneel, heeft de ministerraad besloten om alle noodige maatregelen te nemen, teneinde een her haling van de staking te voorkomen. Er zullen straffen worden uitgevaardigd tegen de beambten, die tegen de orders van- hun chefs in, den arbeid hebben neergelegd. Ook in eenige groote provinciesteden, zooals Marseille, Lyon en Rijsel is ge staakt INTERNATIONALE SCHILDERIJEN- DIEF VEROORDEELD. De schilderijen-dief, M'aurice Sainte Croix, geboren te Montevideo in 1905, die Zwitserland en Noord-Frankrijk uit ver. sohillende musea doeken van oude mees. tere te hebben ontvreemd, ook te Meohe. len, Kortrijk en Vervlers schilderijen haft gestolen, is voor de boetstraffelijke recht bank te Brussel verschenen. Hij werd wegens de in België gepleegde feiten tot 2 jaar en 9 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. VISSCHERS DIE NIET KUNNEN ZWEMMEN. Bij de schouwing van het lijk van een over boord geslagen matroos te Yarmouth vroeg men aan den schipper, of de man had kunnen zwemmen. Hij dacht van niet want maar heel weinig visschers, zeide hij, kunnen zwem men. De reeder van het schip verklaarde, dat geen vijf percent van de visschers te Yar mouth de kunst verstaan. De superintendent van de koopvaardij die het onderzoek leidde, zeide dat som mige visschers weigerden om te leeren zwemmen, aangezien hun doodstrijd bij het verdrinken er maar door verlengd zoü worden. DE COCAINEVERGIFTIGING. Een winstgevend bedrijf. Weer heeft dé Brusselscbe politie in verhand met de zaak Lamnoy twee per sonen gearresteerd, verdacht van ia het bezit te zjjn van cocaïne. Dat de oocaïne-handel zeer winst gevend is bewijzen de volgende cijfers: Te Darmstadt, in Duitschland, het groote productiecentrum, is de productie prijs 700 fr. per kilogram. Maar zij kost den „groothandelaar" te Brussel onge veer 10.000 fr. De verkoop in het klein gebeurt per gram tegen 40 tot 100 fr. Echter wordt van één gram zuivere cocaïne gewoonlijk twee tot drie gram gemaakt, door toevoeging van imeel. We-e&kronlefci, In Mcmoriam-mr. Troelstra. Dreigement Van de Gemeentewet. Den Haag, 15 Mei. „Burgermoeders". Toen de Tweede Kamer Dinsdagochtend j.L 13 Mei bijeenkwam, was de tijding ont vangen, die men reeds zoo lang verwacht had, het droeve bericht van mr. Troel stra's overlijden. Vijf jaren lang was de eenmaal zoo krachtige, vurige strijder genoodzaakt zich huiten den kamp te hou den. Wijlen Troelstra heeft teveel van zijn krachten gevergd. Zijn uiterst gevoe lige natuur0was niet opgewassen tegen de geweldige inspanning, waartoe hij zich ondanks herhaalde waarschuwingen van zijn artsen en van zijn vrienden, dwong. Vooral de oorlogstijd en hetgeen in 1918, toen de vrede eindelijk bereikt werd voorviel in de gelederen van zijn partij genooten, hebben hem zooals hij zelf toegaf, den genadeslag gegeven. Hoe duidelijk herinner ik me nog dat ontroerende moment, toen mr. Troelstra in de Tweede Kamer zijn laatste rede uit sprak. Hij was toen reeds' een lichamelijk gebroken man. Besefte, dat hij niet meer meêkon. De slotwoorden van zijn toen uitgesproken rede luidden: „In gewone omstandigheden zou dit een „dïsoours- ministre" zijn geweest, nu is 't mijn politiek testament!" En de ontroering overmande den genialen man, die zooals president mr. Van Schaïk 't terecht heeft gezegd in de reder Dinsdag door den Voorzitter van ons Lagerhuis gewijd aan mr. Troelstra's nagedachtenis, de S.D.A.P., wier leider hij zoo lang was, groot heeft gemaakt. De overleden staatsman was ook dichter. Zijn woord bezielde de massa, had machtigen invloed op de Kamer. De No- vember-rede van wijlen Troelstra, bij de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting, het dusgenaamde groot- politiek debat was een „gebeurtenis". Men verlangde er naar, óók in de ge lederen van de politieke tegenstanders. Ook zij, die lijnrecht in wereldbeschou wing en economisch inzicht vlak-tegen- over Troelstra stonden, luisterden naar zijne groote redevoeringen in gespannen aandacht. Hij was een der laatste waarachtig- groote parlementaire figuren. Toen Dins dag j.1. eerst door den Kamer-president, vervolgens' door den premier aan de na gedachtenis van den op 7O-jarigen leeftijd uit zijn schrikkelijk lichaamslijden einde lijk verlosten staatsman eerbiedige hulde werd gebracht, voelde men, dat de Kamer in haar geheel met die woorden instem de, diep onder den indruk was van de rouwtijding. Eten woord van weemoedige erkentelijkheid komt ook toe aan de gade, die zich jaren achtereen met volle toe wijding, voortreffelijke en geboren verpleegster, gelijk mevr. De Vries Bruins haar nog pas in het hoofdorgaan van. de soc.-dem. partij heeft genoemd, heeft gewijd aan de verzorging van den doodzieken echtgenoot. Over de Tweede Kamerzitting van Don derdag 8 Mei (de 9de van Bloeimaand werd aan Afdeelingsonderzoek besteed) nog een enkel woord. Mijn „profetie", dat den communist L. de Visser, zijne interpellatie over „de actie tegen de geloofsvervolging in Rusland" zou worden geweigerd, zij is in -vervul ling gegaan. Er was „geen speld te steken" tusschen de overwegingen van den Voorzitter, dewelke leidden tot de conclusie: er bestond geen reden om buiten verband met de Begrooting van Buitenl. Zaken, eene interpellatie als deze toe te staan. De geheele Kamer ging met mr. Van Schalk's voorstel meê. Natuurlijk tot gloeiende verontwaardi ging van den communist, die wees op het internationale gevaar. z.L schuilend in de - 'e tegen Rusland. Voort» dreigde de man-van-Moskou met obstructie, dus: met belemmering van den gang der zaken in de Kamer, als men 't mocht aandurven, zijn verzoek tot interpelleeren af te wijzen. Zoo ergens, dan geldt 'hier wel het oude, wijze woord: Vrees is een slechte raad geefster. De Kamer liet zich niet overbluffen. En de „officieele" communist moet nu zijn spellebrekers-plannen maar zien uit te voeren, 't Zal vermoedelijk zoo'n vaart niet loopen. Voor de behandeling der wijziging van de Gemeentewet kan ik eigenlijk verder verwijzen naar de verslagen. Uitzondering maak ik echter voor het zeer pijnlijke échec, op 8 Mei geleden door minister Ruys de Beerenbrouok t.a. van de veelbesproken kwestie: „Kan in Neder land eene vrouwi tot burgemeester wor- „den benoemd?" Men weet, in 1923 heeft minister Ruys de bepaling van het ontwerp-Oppenheim, de benoembaarheid van vrouwen, te on zent tot „burgermoeders" naast de bur gervaders van gemeenten voorgedragen aan bet Parlement. Zijn opvolger, mi nis- ter Kan, handhaafde haar in zijn be knopte wetsvoordracht. Nu bleek mr. Ruys de Beerenbrouok eensklaps op 't hier be doelde stuk „bekeerd" te zijn!.... Thans bleek Z.Exo. de overweging, dat het de leiding moeten nemen b.v. bij groote bran den, alsook in gevallen, waarbij de politie zich moet laten gelden, voor eene vrouw ganschelijk ongeschikt is. 't Is zeer begrij pelijk, dat de vraag rees: beeft minister Ruys allicht „argumenten" gezocht om af te komen van het gevaar, dat in de Recht sche gelederen in 't bijzonder wat de Cmvfiist. betreft, oppositie tegen het geheele wetsontwerp zou ontstaan, bijal dien de benoembaarheid van vrouwen voor het burgemeesterschap zou worden gehandhaafd? In de Katholieke Kamerclub was ver deeldheid over de zaak. Mr. Kortenhorst bestreed bet amendement-Boon, dat tegen over het Regeeringsvoorstel de benoem baarheid, hier bedoeld, in de wet wilde vastleggen. Maar.... dr. Nolens, de zoo invloedrijke leider van de Katholieke Kamer-fractie, bleek het amend.-Boon te steunen! Stond i.c. dus ook tegenover zijn partijgenoot, den minister van Binnen l. Zaken!.... De zeven dames-afgevaardig den sloten zich mej. mr. Katz, de Chr.- Historische Vertegenwoordigster inbe grepen! aaneen tot het met geestdrift en kracht steunen van het voorstel-Boon. Minister Ruys deed z'n uiterste best om de zaak te redden. Met 45—35 werd de be noembaarheid der vrouw tot burgemeester uitgesproken. Van de Katholieken stemden mej. Meyer en de h.h. Suring, Van Poll, Aal- berse, Bongaerts, Nolens en president Van Schaik voor. I"pr deuren over verschillende onderwerpen geen beslissing mag vallen en ook niet worden beraadslaagd. De Regeering nu bad voorgesteld, voortaan het beraad slagen over de aangeduide onderwerpen in comité-generaal mogelijk te doen wor den. Zelfs: behandeling van eene Begroo ting met gesloten deuren! Zonder stemming nu is Dinsdag j.L aan genomen een amend.-Ketelaar c.s., waarbij wordt verboden èn beslissing èn het be raadslagen in geheime vergadering over: D.w.z., men hoede zich voor de eerste schrede op een ongewenschten weg. Air. De Wilde vreest, dat men aldus zal terecht komen op het einddoel der feministen. Hij zou de Regeering dus in deze steu nen. Minister Ruys de Beerenbrouck gaf toe, dat hier de teerling reeds was gewor pen. Toch gaf Z.Exc. er voorkeur aan, het amendement te bestrijden. Het amendement is ten slotte aange nomen met 5129. De anti-revolutionnairen, Staatkundig toelating van leden; invoering, wijziging j Gereformeerden, Chr.-Hist. (behalve mej. of' afschaffing van plaatselijke belastingen en het aanleggen en opheffen van inrich tingen van openbaar nut. Communist Wijnkoop kwam „in 't ge weer" door een voorgestelde bepaling, volgens welke de Raad, op voorstel van den burgemeester leden van het college, die den behoorlijken gang der zaken trachten te verstoren, eerst voor een maal, bij herhaling voor hoogstens vijf vergaderingen de toegang zal kunnen be let worden. Natuurlijk zijn dergelijke, in onzen tijd helaas onmisbaar geworden bepalin gen den heer Wijnkoop een gruwel. Hij acht ze in strijd met elk gezond begrip van democratie. De Kamer liet hem den 13en „heelemaal alleen" staan in zijne opvatting. En de heer L. de Visser was afwezig. Verder nam niemand in de vergadering 't voor den heer Wijnkoop op. De Kajner nam zich den tijd om allerlei amendementen rustigjes te wikken en te wegen. De agenda zal eenige uitbreiding onder gaan. Er liggen weet men interpel- latiën in 't zout. De Arbeidsbemiddeling moet o.m. vóór het zomer-rèces worden af gedaan. De crisis in den land- en tuin bouw de heer Braat kwam met vragen, waarop de Regeering zoo kort na de in- terpellatie-v. d. Heuvel zeer bezwaarlijk „iets nieuws" zal kunnen zeggen! zal nog wel enkele uren vorderen, 't Is ech ter niet waarschijnlijk, dat ons Lagerhuis tot diep in de Junimaand zal bijeenbLijven ditmaal. Het eerste jaar van een parlemen tair tijdvak is nu eenmaal voornamelijk: periode van voorbereiding. In de zitting van Woensdag 14 Mei is vastgelegd, dat de vrouw te onzent ook benoembaar zal zijn voor het ambt van gemeente-secretaris. Feitelijk was daartoe door de meerderheid der Kamer reeds be sloten toen het votum viel t.o. van de be noembaarheid tot burgemeester, hier boven genoemd. Zelfs de anti-revolutionnair mr. De Wilde bleek geneigd, hier meê te gaan met het amendement, dat vrouwelijke ge meente-secretarissen gedoogde. Maar: toch gold voor hem en zijne fractiege- nooten het sterkst: „principiis obsta!" mr. Katz en de heer Snoeck Henkemans) de Plattelander Braat, alsmede oe Katholieken Van Hellenberg Hubar, Her mans, Lookefeer, Van Vuuren, Kuiper, Teulings, Feber, v. d. Bilt, Kortenhorst, Schaepman en Engels stemden tegen. Nogmaals, voor de Regeering betee- kende de aanneming der amendementen, de benoembaarheid der vrouw tot burge meester en gem.-secretaris vastleggend, een pijnlijke nederlaag. Minister Ruys heeft doen begrijpen: het ontwerp zal niet worden teruggenomen. Wat niet belet, dat indien de anti- revolutionnairen inderdaad gevolg geven aan bun dreigement, tegen het ontwerp te zullen stemmen, de positie van het njet gepleit voor damsche Jongemannen Vereen bjj het Leidsche boschje) en nu deze lente zijn we al weer toe aan de eerste steenlegging van het tweede Sportfondsenbad, dat aan het begin van den Admiraal de Ruyter- weg, in West, verrijzen zal. Deze Sportfondsen-zweminrichtingen, die aan den Heiligenweg, het Zui- cierbad verder de niet overdekte ge meentelijke dito's aan den Zeeburgerdijk, aan den Schinkel, daarbij nog liet voort durend toenemend aantal gemeentelijke badhuizen voor kuip- en douohebaden, waarlijk, hier in de hoofdstad beginnen we nu toch langzamerhand de oude nationale reputatie te vei liezen, dat we een volk zijn uiterst zindelijk op puien en stoepen die Betje de keukenmeid met harsttocht tot in het overdrevene boent en met water overplast, maar uiterst waterschuw voor zoover het onze eigen, lichamelijke pui betreft!.... We behoeven nu waarlijk niet meer te vreezen dat de door de hitte gekwelde stadgenoot in het warme seizoen, bij ge brek aan een andere gelegenheid ter af koeling in het grachtwater zal springen, zooals dat blijkbaar een goede honderd jaar geleden nog dikwijls, in zomersche dagen voorkwam; heeft men toch destijds het instellen van zee- Kabinet-Ruys IV daardoor (aldus de be- baden in het IJ als „middel tegen de kende Haagsohe Briefschrijver van „De Tijd"), zeer wankel zou worden!.... Immers, de band tusschen de Rechtsche partijen wordt aldus ganschelijk ver broken! De Regeering en de Rechtsche partijen (zegt deze gezaghebbende politicus), zullen goed doen, het overleg, destijds „opzettelijk en welbewust" achterwege gelaten, „op dit late, maar nog niet te late uur, er zijn nog geen wetten van groote politieke beteekenis door dit Kabi net ingediend, even opzettelijk en wel bewust te plegen".... Het Katholieke Dagblad „Ons Noorden" merkt, evenals de zooeven genoemde Briefschrijver, op, hoe „een Kabinet, dat steeds duidelijk beeft verklaard te willen stednen op de partijen van Rechts, - zich niet kan laten drijven in een rich ting, welke met deze opvatting totaal in strijd is, zonder zelf aanmerkelijk te ver zwakken". Het gebeurde heeft, hoe men de zake ook beschouwt, de positie van het zittend Kabinet dus allerminst krachtiger gemaakt!.. In de afgeloopen week heeft de Senaat de Indsiche Begrooting-1930. en die van Suriname afgedaan en voor de Koninklij ke bekrachtiging rijp gemaakt. Voor de deliberatiën, welke aan deze beslissingen voorafgingen, verwijs ik naar de ver slagen. Mr. ANTONIO. Een nieuwe lente en nieuw geluld. Een oudte reputatie verloren. Stadsreiniging. Rodin-tentoonstelling. Zomertijd.... en tegelijkertijd, nu de ijsheiligen ons blijkbaar eindelijk aan het verlaten zijn, opnieuw: de lente. Ook was er dit keer bij deze nieuwe lente het bij- behoorende nieuwe geluid in den vorm van de ministerieele stem uit den Haag die inzake onze verbinding met den Rijn nu eens niet het oude bekende geluid deed hooren waarbij klanken opgingen als „nog overwogen", „rapport afwachten", „in studie", enz., maai* waarbij nu ten laatste met een kort en krachtig: „Voor Wijk bij Duurstede" aan de Amsterdam sche verlangens die sinds lang het nieuwe Rijnkanaal via genoemde plaats wensch- ten, werd voldaan. Minister Reijmer heqjt woord gehouden: reeds aan het feestdiner op den dag van de opening der nieuwe IJmuidersluis had hij laten doorscheme ren, dat hij persoonlijk het hoofdstedelijk standpunt t.a.v. de Rijnverbinding onder schreef en dat hij binnenkort in dien zin een beslissing zou nemen. Gezien echter het feit, dat men feestelijke tafelspeechen niet altijd naar de letter kan nemen en gezien ook de ervaring dat het woord „binnenkort" op de Haagsche departe menten meestal een aanzienlijk langpr tijdsbestek aanduidt dan het dit waar ook elders doet, had men deze toezegging niet al te ernstig genomen en had men er in alle geval niet op gerekend dat de zaak dan toch nog zoo spoedig voor elkaar zoü komen. Zoodat dit geluid inderdaad als nieuw aandeed en als een blijde lentever rassing het Amsterdamsche milieu bin nenviel ■p. p Bij het nieuwe, en het 'blijde dat de lente j ,y® Beerenbrouck heeft i brengt, mengt zich voor velen ook altijd m den loop der jaren in ons Parlement J!- zóóveel nederlagen te verduren gehad, dat hij gaandeweg wel „gehard" zal zijn ge worden tegen dergelijke toch altijd pijn lijke stootjes. Het échec van Donderdag 8 Mei was extra-onprettig. En gaf ook blijk van eene verdeeldheid in de Katholieke fractie, welke tot heel wat bespiegelingen stof gaf, en: nog aanleiding'daartoe zal verschaffen. De Kamerzitting van Dinsdag 13 dezer was een zeer-rustige, op 't kantje van saai- worden toe. De .tocht door het ontwerp- Gemeentewet werd voortgezet. De nog altijd zoo kranige vrijz.kiem. veteraan Ketelaar mocht een succesje boeken. Art. 44 Gemeentewet bepaalt, dat in eene Raadsvergadering met gesloten iets weemoedigs. En zoo was er ook naast dit eerste blijde bericht uit den Haag, dat andere, dat van het overlijden van Tfoelstra wat in vele Amsterdamsche har ten weemoed wekte. In vele buurten waaien roode vlaggen halfstok en groot zal ongetwijfeld het aantal Amsterdam sche „partijgenooten" zijn dat Vrijdag de laatste eer in den Haag aan hun leider brengen gaat. Wél hebben en behouden zy, hier, in eigen stad hun leiders, hun V ibaut, hun Polak, hun de Miranda, maar de oude Pieter Jelles was toch altijd gebleven de leider, het symbool, ook al was bij dan de laatste jaren voor het prao- tische leven verloren en trad hij hier al lang niet meer op.... En bewust of on bewust wordt gevoeld, dat er in de roode gelederen geen enkele figuur is die ook maar voor een deel de thans voor-goed opengevallen plaats kan innemen.... Het nieuwe geluid inzake den Stads schouwburgkwestie is nog wel niet ge sproken, maar het zweeft, om zoo te zeg gen B. en W. reeds op de lippen: het nieuwe geluid, dat wij trouwens reeds da delijk na den negatieven uitslag der stem ming inzake benoeming van een vasten bespeler voorspelden en waarbij gedecre teerd zal worden dat het Leidsche plein voorloopig half om half bespeeld zal wor den door de twee solliciteerende partijen: het Amsterdamsch en de Kon. Ver. Het Ned. Tooneel. De 'besprekingen zijn thans al zoo ver, dat een dezer dagen deze nieu we voordracht in het gemeenteblad ver schijnen zal, een voordracht, die, als niet alle teekenen bedriegen, er in dén Raad wel door zal komen. Zoo zal er dan een voorloopige oplossing komen met allerlei nadeelen, in de eerste plaats1 voor de beide „spelende partijen" die, gezien de toch al niet zoo bijster vriendschappelijke verstandhouding, elkaar in de gangen en kleedkamers van 't door beiden te gebrui ken gebouw, nog wel eens leelijk in den weg zullen loopen, maar althans met dit eene voordeel, dat het publiek waar schijnlijk enkele maanden lang een uiterst gevarieerd tooneelprogramma te aan schouwen zal krijgen. Er zal artistiek ge sproken, ongetwijfeld zwaar geconcur reerd worden nu de kans op den maar schalksstaf van alleenheerscher in Neer- lanos eerste schouwburg aan het einde uf-w i Y001"100^^6 Periode nog altijd blijft lokken Voor Amsterdam geldt overigens niet alleen het oude „een nieuwe lente, een nieuw geluid", maar welhaast ook het nieuwe.... „een nieuwe lente en een nieuw... bad!" Bad- en zweminrichtin- Lfïü1-' gemeentelijke als particuliere, schieten de laatste jaren als paddestoelen uit den grond, zou men kunnen zeggen als het met de beeldspraak die hier lich telijk ernaast is, op een accoordje wordt gegooid De vörige lente beleefden we de openstelling van een nieuw groot zwem bad, bet z.g. Sportfondsenbad in de oude gebouwen van de Oostergasfabriek aan de Lmnaeusstraat (nadat we nog maar kort daarvoor ons mochten verheugen in d© aanwinst van het fraaie, modem p zwembassin in het gebouw der Ster- schandelijke gewoonten van onbeschaamd, geheel naakt in de stadsgrachten te zwemmen", zooals de oude kronieken ver halen? Wie zal heden ten dage het toch altijd min-smakelijke grachtwater verkiezen boven bet op alle mogelijke manieren ge zuiverde en gecontroleerde van genoem de, te kust en te keur staande inrichtin gen?.. Dat, niettegenstaande de rioleering, niettegenstaande een beter spui-systeem, niettegenstaande allerlei verbodsbepalin gen onze grachten, naar ik reeds aanstip te, nog altijd niet zoo heel zindelijk zijn, wat het water betreft, ligt voor een deel wel aan het feit, dat het straatvuil enz. nog altijd voor een groot deel ver voerd wordt in open houten schuiten, wel ke niet afgedekt kunnen worden. Onze stedelijke Reinigingsdienst moge in veel .opzichten te loven vallen, hier, met dit vervoer dat geschiedt met materiaal dat gedeeltelijk meer dan 50 jaar in gebruik is, kan zij met recht nog achterlijk heeten. Wat de vuilverwerking aangaat is de dienst zeer zeker „bij" en lofwaardig modern: al het opgezamelde vuil toch gaat sinds 1913 naar de Inrichting voor Vuilverbranding benoorden het IJ waar bij duizenden kilo's tegelijk het afval ia de roodgloeiende vuurmonden verdwijnt. De saamgekoekte massa, die daar ln den oven achter blijft, wordt gebruikt voor het maken van geluiddempende wegbedek- kingen die in zoo snel tempo de geheele binnenstad en de hoofdwegen daarbuiten aan het vervoeren zijn en waar we met recht trotsch op zijn. Met het vuilvervoer zijn we er daarentegen nog niet.Wél gebruikt men de laatste jaren ook al, speciaal voor het vervoer van huisvuil, ge sloten vuilniswagens (motorische zelfs!) met afneembare gesloten bak die door middel van een kraan in een schuit wordt overgezet; maar of de gemeente nu al op die gesloten schuiten de opvoedende woorden laat schilderen: „werp geen vuil op straat of in de gracht", het zal niet veel helpen als zij zelf met haar andere, open vuil-schuiten, waar veel van afvalt en afwaait, het slechte voorbeeld blijft geven. Gelukkig zal nu aan dezen toestand een eind komen. B. en W. hebben n.1. den Gemeenteraad voorgesteld om een belang rijk gedeelte van het drijvend materiaal der Stadsreiniging te vernieuwen, waar door dan ook de open houten schuiten worden vervangen door ijzeren schuiten van grooten inhoud, welke afgedekt en beter gereinigd kunnen worden. Aangeschaft zullen worden 44 ijzeren beunschuiten, 50 ijzeren schuiten, be nevens 5 motorsloep booten. Daarmede zal de vloot van onze Reiniging aanzienlijk zijn uitgebreid en gemoderniseerd en zal ook deze dienst in vrijwel alle opzichten „model" zijn en tot voorbeeld voor andere gemeenten kunnen strekken. Het nieuwe geluid in het rijk der beel dende kunsten werd, om dan toch maar weer met dit geluid te eindigen, deze lente niet gesproken door onze moderne schilders, die voor een deel hun nieuwste werken in het Stedelijk Museum laten zien door middel van een voorjaarsten toonstelling van de „Onafhankelijken", ™aar door den Franschen beeldhou wer Rodin. Men heeft in enkele zalen van genoemd museum een aantal van zijn wer- n 111 °rigineel en afgietsel, afkomstig uit het musée-Rodin te Parijs, bijeenge bracht en alhoewel deze kunstenaar al weer tot een vorig geslacht behoort, alhoewel ook vele van zijn stukken, zooals b.v. Le Penseur (De Denker) uit ontel bare reproducties ook hier te lande over bekend mogen heeten en als zoodanig den titel oud" eigenlijk konden dragen, Z1>in deze beelden, deze portret-busten enz. zoo „levend", zoo geladen als het ware met geniale scheppingsmacht, dat zij' een ieder die er voor komt als volkomen „nieuw" aandoen, nieuw pakken en ont roeren..Een „groote" tentoonstelling is het in alle opzichten en voor wie nu eens wil zien wat beeldhouwkunst, een kunst die in ons land eenigszins achter aan komt, of althans kwam, eigenlijk i* eB kan.doen, ga dit zien!

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2