HEL0ERSC1E C0Ü8ANÏ Thuringer Bloedworst Tweede Blad GEMENGD NIEUWS. Eerste Hulp. 4" In de Rotterdamsche diergaarde heeft een struisvogel twaalf eieren gelegd. Het struispaar is natuurlijk zeer trotsch op deze prestatie, en vindt dat ze de grootste eieren hebben. VAN ZATERDAG 17 MEI 1930. Binnenland. EEN RIJNAAK ALS JEUGDHERBERG 'De Amsterdamscbe Maatschappij1 voor Jongemannen is bij het vaststellen van haar plannen voor den komenden zomer op de gedachte gekomen, voor een 60-tal leden, die gezamenlijk een voetreis of een fietstocht langs den Rijn willen maken, haar eigen Jeugdherberg mee te nemen, in den vorm van een daartoe ingerichte Rijnaak, d)ie zich dagelijks verplaatst, naarmate de tocht vordert, 's Ochtends verlaat men te voet of per fiets zijn „mee reizende herberg" om er 's avonds voor den hoofdmaaltijd en de nachtrust in terug te keeren. De A. M. V. J. is daardoor in staat om haar leden (de directie wil ook een aantal plaatsen voor niet-leden reserveeren) voor 40, alles inbegrepen, een reis van 10 dagen (van 81 Mei tot 9 Juni) langs den Rijn te laten maken. De zware brand te Krimpen aan den IJsel. Eén korenmolen met opslag plaats in die asch gelegd. Opnieuw is Krimpen aan den IJssel door een zwaren brand geteisterd; het vorige jaar is een groote rietopslagplaats in vlammen opgegaan en Woensdagnacht wij hebben in het nummer van Don derdag reeds een en ander hierover ge meld is de laatste korenmolen aan het vuur ten offer gevallen. Deze molen staat aan denzelfden dijk waaraan de inmiddels herbouwde rietopslagplaats ligt, maar een heel eind verder van het veer af. Omstreeks twaalf uur is de brand uit gebroken; men vermoedt, dat kortsluiting de oorzaak is geweest. Dadelijk na het ontdekken van den brand werd de brand weer gealarmeerd, maar men kon niet zoo spoedig met de motorspuit water geven, doordat men niet gemakkelijk dicht bij den molen kon komen, inmiddels brandde het in den molen al zóó fel, dat aan blussohen bijna niet te denken viel. Ook de loods, die als opslag plaats was ingericht, brandde spoedig hevig. De brandweer heeft zich dan ook in de eerste plaats toegelegd op het j nat houden van de perceelen in de nabij- j heid, waarop geregeld vonken vielen en die dprdoor telkens groot gevaar liepen. Men is er in geslaagd, deze panden te be houden. De brandende molen leverde een fan tastisch schouwspel op, vooral toen ge durende korten tijd de brandende wieken gingen draaien. Tot ver in den omtrek waren de vlammen te zien en het was zoo helder licht, dat men op den toren kon zien hoe laat het was. Kort nadat de wie ken waren gaan draaien, zijn zij onder groot geraas neergeploft Zij zijn terecht gekomen op de z.g.n. zelling, zooals een stuk aangeslibte grond, dat bij laag water droog komt in deze streek wordt gendemd. Wat later is de kap ingestort. In den* molen was niet veel graan aan wezig. In het pakhuis, dat grootendeels is ingestort, lagen een partij van ongeveer 40.000 K.G. oliezaadkoeken, 20.000 K.G. balen grondnoten, wat gerst, een partijtje mais en enkele zakken rijst. Dit alles is totaal verloren gegaan. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt, DE SCHATGRAVERS VAN ZAANDAM Eten boor gerequlrecrd. Het goud, dat volgens de aanwijzingen van Madame Sylvia op de oude begraaf plaats moet zijn verborgen, laat lang op zich wachten. De Duitsche expeditie blijft echter vol moed haar onderzoekingswerk voortzetten. Intusschen is gebleken, dat moderne werktuigen noodig zijn om tot het doel te geraken. Nadat twee dagen waren besteed met de versterking van de bekisting, heeft Donderdagmorgen de firma J. Lankelma en Zoon uit Purmerend een boor geplaatst, waarmee thans de bodem wordt onder zocht. Zooals dezer dagen werd bericht, meent de heer Langhirt, dat nog twee meter grond moet worden verwerkt om den schat te kunnen blootleggen. Met de boor, waarmee thans gewerkt wordt, Is het verwerken van deze hoeveelheid aarde slechts een kwestie van een paar uur, en het zal nu spoedig moeten blijken, of men op de juiste plaats ia DE „GELRIA" VASTGELOOPEN. Oorzaak. Men schrijft aan de Nw. Rott. Ort. uit IJmuiden: Dat Woensdagmiddag het stoomschip „Gelria", van den Kon. Holl. Lloyd, bij het vertrek naar Zuid-Amerika in de bui tenhaven te IJmuiden is vastgeloopen, was een gevolg van een zeer eigenaardige situatie. De „Gelria" en het stoomschip „Madoera", van de Mij. Nederland, dat leeg naar Hamburg ging, waren tegelijk door de nieuwe Noordersluis geschut. De „Gelria" lag vooraan en vertrok dus het eerst. Daar dit schip diep geladen was, ging het niet door de nieuwe vaargeul be noorden het fort, maar koos het den ouden weg bezuiden daarvan. Kort na de „Gelria" vertrok ook de „Madoera" uit de sluis. Beide schepen werden getrokken De schatgravers. Nog steeds ls men in Zaandam aan 't graven naar de schat welke daar verborgen zou moeten zijn. De geruchten liepen, dat do schat nu spoedig gevonden zou worden, maar bij geruchten is het gebleven. Een kijkje op de werkzaamheden In de S Meter diepe kuil. Het groote standbeeld voor wijlen dr. P. J. Cuypera is in tegenwoordigheid van den ontwerper, den heer Aug. Falize uit Wageningen, op zijn voetstuk geplaatst. De onthulling zal op 10 Juni a.s. door Z.K.H. Prins Hendrik plaats hebben. door een sleepboot van Wijsmuller. De „Madoera" liep zeer vlug op, en de kapi tein van dit schip koos wel de nieuwe vaar geul. Tenslotte liepen beide schepen ge lijk op, echter elk aan een kant van het fort De kapitein van de „Gelria" be greep evenwel blijkbaar heel goed, dat de beide groote schepen niet tegelijk de haven kenden uitloopen, waarom hij zijn schip zachtjes aan liet varen. De „Ma- dioen" is toen het eerst naar buiten ge gaan, doch ondertusschen was de „Gelria" nabij; den Zuiderstrekdam vastgeloopen. De positie van het schip was tijdens het varen zeer moeilijk, daar een sterke Noordwestenwind het juist naar den Zuid- wal dreef. Twee sleepbooten van Wijsmuller heb ben de „Gelria" weer slaags kunnen krij gen en naar zee gesleept. De zaak zal zeker voor den Raad voor de Steheepvaart komen ,en dan zal de kapi tein van de „Madoera" wel niet vrij uit gaan. Hij toch had de „Gelria" als eerst vertrekkende schip en dan nog wel een mailboot met passagiers en emigranten aan boord, gelegenheid moeten geven Moeders en Vaders, om in Uw gezin aan groot eu klein, altijd dadelijk hulp te kun nen verleenen bij brand-, val-, stoot of snlj- wonden.is het zoo veilig en gewenscht thuis altijd een doos of tube Purol te hebben. veilig de haven te verlaten. Door het vlug ge opstoomeri van de „Madoera" werd de kapitein van de „Gelria" bang voor moei lijkheden en hield dus vaart in, met het gevolg, dat het schip naar den wal werd gedreven. Een ander feit is, dat de „Madoera" te spoedig na de „Gelria" de sluis heeft ver laten, Als het groote, leege vrachtschip nog 5 minuten was vastgehouden, was de moeilijke situatie niet gekomen. Uit het gebeurde is gebleken, dat twee groote schepen niet gelijktijdig de haven kunnen verlaten. Gevolg. Kort na middernacht is de „Gelria" te IJmuiden teruggekeerd. Het schip 'had schade aan de schroef opgeloopen door het vastraken en moet in het dok worden opgenomen. Het oponthoud zal eenige dagen duren, met al de gevolgen daaraan verbonden. Het vaarplan wordt gewijzigd, en in de buitenlandsche havens wachten ook passagiers en emigranten, terwijl alles precies afgemeten was, daar het schip, na terugkeer uit Zuid-Amerika, een toeris- tenreis naar Spanje moet maken. Van andere zijde meldt men: Vier bladen van de bakboordscihroel van de „Gelria" zijn ernstig beschadigd, zoodat deze schroef door een nieuwe zal moeten worden vervangen. De reparatie zal vermoedelijk anderhalven dag of twee dagen duren. KONIJN'S SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 Onder voorzitterschap van Z.K.H. Prins Hendrik is Woensdag te Gouda de vergadering gehoudenvan het Ned. Roode Kruis. Z. K. H. bracht bij deze gelegenheid een bezoek aan eenige Goudsche industrieën. De prins neemt een kijkje in de Plateelfabriek „Zuid Holland" te Gouda. Op het terrein der Oranje Nassau kazerne te Amster dam hebben door militaire en brand weerautoriteiten demon straties plaats gehad met een nieuw soort gasmasker, waarbij de drager groote vrijheid van ademhalen behoudt. De militairen probeeren de gasmaskers. »-♦ Nlr. P. J. Troelstra is te Scheveningen in den ouderdom van ruim 70 jaar overleden.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5