Een zeiljacht voor de Adelborsten. VAN OONDEROAB 22 MEI 1930. TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS Zondag in ons land. BEGRAFENIS VAN PIET JONKER. OPENBARE TIJDREDE PROF. WISSE AANBESTEDING. NEDERL. REISVEREENIGING. Afdeeling Den Heldler. BOOTTOCHT. Naar die Zuiderzeewerken en Harlingen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, GEMEENTERAAD. GEMENGD NIEUWS Inbraak te Haarlem. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Donderdag 22 Mei 21.26 uur. Vrijdag 23 21.26 In 't Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort, slaagde voor 't examen Krankzin- nigen-verpleging, onze vroegere stadge- noote, Zr. L. Noot. Op de in Amsterdam gehouden foto tentoonstelling met daaraan verbonden wedstrijd voor vakfotograaf en, uitge schreven door de Ned. Fot. Patroons- Vereen., werd de inzending van Jac. de Boer, fotograaf, alhier, bestaande uit negatieven en atelierportretten, bekroond met de groote plaquette voor verdienste lijk fotowerk. DE INDISCHE MAIL. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het s.s. „Koningin der Nederlanden" zal Zaterdagmorgen 24 Mei te 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aankomst Zondagmorgen 216 Mei 10 u. 48 te Amsterdam C.S. en 11 u. 4,8 te Rotter dam-Maas. HELDERS FANFARE CORPS, Oonoert, te geven door het Helders Fanfare Oorps (Dir. Th. O. Lugtenburg), op Vrijdag 28 Mei, des avonds 8.80 uur, in de muziektent in het Plantsoen. 1. Marche de Radetzky. Joh. Strauss 2. Myriam Ouverture par E. Gaudefroy 3. Op een Perzische Markt. Intermezzo scène Alb. W. Ketelby 4. Roses aus dem Suden. Grande Valse Joh. Strauss 5. Suite Oriëntale -Prancia Popy 1. Les bayaderes. 2. Au bord du Gangee. 3. Les Almées. 4. Patroulle. 6. Bondslied van den Alg. Ned. Bouwarb. Bond Hugo de Groot arr. Th. C. Lugtenburg 7. Marsch Populair Joh. Wierts. Eén van de oude redders, wier aantal langzaam maar zeker aan het afnemen is, Piet Jonker, is gisterenmiddag naar zijn laatste rustplaats gebracht. Op het R.K. kerkhof, waar de zeewind, Clan Jonker in al zijn kracht heeft gekend, om zijn graf waait, is hij ter aarde besteld. Jonker heeft nu den leeftijd van 80 jaar bereikt en heeft vele tochten met de reddingboot medegemaakt. De begrafenis geschiedde door de Ver- eeniging „Moed, Volharding on Zelfopof fering" vanuit het sterfhuis in de Brou werstraat. Voor de begraafplaats werd even stil gehouden, waar de voorzitter van M.V.Z., de heer van Dok een korte toespraak hield, waarin hij: ongeveer het volgende zei Familie, vrienden en aanwezigen, als voorzitter van de vereenlging „Moed, Volharding en 'Zelfopoffering", wil ik nog een enkel woord van afscheid spreken. Wij staan hier geschaard om het stoffe lijk overschot van onzen vriend Piet Jon* ker, het overschot dat straks ten grave zal dalen en imet hem is er weer een van onze helden der zee heengegaan. Jonker was één van die mannen door eenvoud groot, die wanneer de stormwind loeide en kinderen verliet hij en stelde zijn leven schipbreukeling om' hulp riep, zich on versaagd: in de reddingboot begaf. Vrouw en kinderen verliet hij en stede zijn leven in de waagschaal om1 dat van zijn mede- mensch te redden. Zoo is htt eens, in 1882, toen de reddingboot omgeslagen was met een lijn naar den wal gezwommen en neeft zoodoende verbinding tot .stand ge- i bracht. Jonker gaf het nooit op en wan neer er weer om hulp werd gevraagd, was hij een van de eersten die In de redding boot stapten, tot hij door ouderdom ge dwongen werd) het op te geven. Zoo heeft nij medegeholpen om 113 menschen aan hunne verwanten terug te geven. Jonkers naam zal dan ook voor altijd geschreven staan in het groote boek van onze helden de.r zee. Ook bij ons zal zijn naam steeds in hooge eere blijven. Namens de Ver- ?iTg^"Moed' Volharding en Zelfopof fering breng ik u een laatsten groet, goeden vriend. Rust zacht. Op Zaterdag 31 Mei a.s. hoopt prof. G. w isse van Apeldoorn, in de Chr. Geref. fan de Steengracht, een openbare Ulurede te houden over het onderwerp: net naderend wereldonweder (in verband de vervolging in Rusland). De bijeenkomst vangt aan om half acht en de toegang tot de kerk is vrij. Voor '«zonderheden verwijzen we naar de ad vertentie, die volgende week in ons blad zal worden opgenomen. Door den architect J. J. Sohoeffelen- werd gisterenmorgen 11 uur, in het Degel huis, aanbesteed het bouwen van een Woon- en Winkelhuis, annex Bak- kery, gelegen aan de Van Galenstraat, hoek Krugerstraat. Ingeschreven werd hiervoor door: Minneboo Walboom 9700; Gebr. Boot 9560; O. Bot 9500; O. Goes 9850; W. A. Ran 9800; A. Dienaar f 8996. NAAR DE BOLLENVELDEN. Velen onzer lezers en lezeressen leven in de veronderstelling dat een bezoek aan de bollenvelden te Breezand de moeite van den tocht niet meer waard is. Niets is echter minder waar dan dat. De Darwin- tulpen staan nog alle in bloei en op hun lange stelen vormen zij juist een prach tig kleurrijk bloementapijt dat het oog bekoort. Ook kan men op het oogenblik, voor een appel en een ei, een flinke boa tulpen uit het bollenland mee naar huia dragen, omdat de z.g. dwalingen nu afgesneden worden. Op een zonnigen dag zal men dus gerust geen spijt hebben van een een tochtje naar Breezand en durven wij dit dan ook gerust met warmte aanbe velen. Op Donderdag 29 Mei a.s., wordt door de E.S.O.N.A. een boottocht georgani seerd naar de Zuiderzeewerken, langs het opgespoten Breezand en Kornwerder- zand. Et bestaat gelegenheid te Harlin- gen een paar uur te verblijven. De tooht zal onder geleide van een Loods geschieden per Stoomboot „Am sterdam", vastliggend en gebouwd voor de Zuiderzee. Buffet aan 'boord. Vertrek van Den Helder (Havenhoofd) 7.80 uur 's morgens, terugkomst 8 uur 's avonds. Passage 1.25 per persoon voor leden van de Reisvereeniging, op vertoon van lidmaatschapskaart. Kaarten ver krijgbaar bij den heer W. Velthuis, Hoofdgracht 68, en aan het kantoor der E.S.O.N.A., Binnenhaven, tot en met 28 Mei. Ter kennis van de leden wordt gebracht dat insignes der Vereeniging a 30 cent per stuk, verkrijgbaar zijn in 8 soorten, bij den Secretaris, Loodsgraóht 68, des middags van 12V»2 uur. F. v. W. Naarmate het maken van den afsluit dijk zijn voltooing nadert, groeit de be langstelling voor het grootsche water bouwkundige werk, dat tot ver buiten onze landsgrenzen 'bewondering afdwingt. Regelmatig komen buitenlanders de wer ken bezichtigen en de directie der Neder- landsche Spoorwegen organiseert Trein- boottochten om gelegenheid te geven de voortgang van 'het werk in oogenschouw te nemen. Van' verschillende zijden werd ons reedB gevraagd of vanuit Den Helder die gelegenheid niet bestond en het lijkt ons daarom eeni goede gedachte van de directie der „Esona" om van hier uit een boottocht te organiseeren, ongeveer op de wijze als ini 1928 ook is geschied. Wij ver nemen, dat het de bedoeling is zoo spoedig mogelijk den dijk nabij Wieringen op te zoeken en langs het opgespoten eiland Breezand en Kornwerderzamd te stoomen. Op deze wijze zal men een goeden indruk krijgen van de vorderingen van het werk. Er zal in Harlingen een kleine 2 uur ver toefd worden (in verband met het tij kan dit niet langer) en omstreeks 8 uur zal men in Den Helder terug zijn. Een loods zorgt voor de veilige navi gatie, terwijl men aan boord' een goed voorzien buffet zal vinden, waar men tegen billijken prijs dranken en spijzen zal kunnen bekomen. Wij gelooven, waar wij het grootsche gebeuren zoo van nabij meemaken en er toch zoo weinig van zien, dat velen deze gelegenheid zullen aangrijpen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. In de maand April werd de Leeszaal bezocht door 1357 mannen en 127 vrou wen, totaal 1484 personen. Uitgeleend werden 1792 romans, 2287 kinderboeken en 542 studieboeken, totaal 4571 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Auerbach: Op de hoogte; Blerens de Haan: De strijd tusschen idealisme en naturalisme in de negentiende eeuw; van Eckeren: Het troostend verleden; Herzog: De avonturier; Kooy: Maak het zelf, 2 dln.; Lagerloef: Het meisje van de Veen- hoeve; Lombroso: De vrouw in het leven; de Man: Arbeidsvreugde; van Schendel: Der liefde bloesems; Soott: Rooie Rob; Speyer: De katten van Maineweh; Stro bos: Waar de stilte spreekt; Swarth: Mor genrood; Wagnef: SSmtliche Schriften und Dichtungen, 12 dln.; Zola: Jacht naar fortuin; id.: Het fortuin der Rougons; Troelstra: Gedenkschriften, dl. 8, Bran ding. Ten geschenke ontvangen: Allanco: Spaarsystemen in Nederland; Beth: Beknopt leerboek der cosmographie; Bowen: Because of these things; van Drooge: Leerboek der Mechanica; Confe rentie van het Antonia Wilhelmina fonds; Gonggrijp Lepoeta: Beknopt leerboek der beschrijvende meetkunde; Gybland— Oosterhof f: Het communisme tegenover de gekleurde rassen; ld.: Indrukken van Suriname; Heil inga—Zwart: Een uur van onbedachtzaamheid; Hocking: Tommy; Jansonius: Third reader; Laagland Jan sen: Begrip van projectie en doorsnede; van Neck: A concise history of english literature; van Oordt: Van crisis tot obr- log; Prof. Dx. J. van Rees dankbaar her dacht; Schmidt: Zijne majesteit het kind; Staatsmijnen in Limburg, jaarverslag over het jaar 1929; Statistiek van den loop der bevolking van Nederland over het jaar 1928; Statistiek van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood over het jaar 1928; Stern: Novellen und Erzfth- lungen; Temple—Thurston: The antago- nists; van Wijk: Vier nieuwe jaren van de Arend; Dertiende internationale Ar- beidsconferentie gehouden te Genève, 1929. Hoewel de meeste lezers van de „HelL dersche Courant" wel de artikelen over de Leeszaal gelezen hebben, waren er slechts enkelen, die hun contributie in deze maand verhoogden of een extra bijdrage schon ken. Aan hen hartelijk dank. Moge dit goede voorbeeld deze maand navolging vinden! POST- EN TELEGRAAFKANTOOR TE DEN HELDER. Onbestelbare brieven en briefkaarten waarvan de afzenders onbekend zijn. Ie helft Mei 1980: Brieven Binnenland: Leeger, H., Den Helder. Maas, 's-Gravenhage. Stel, Hengelo. Vries, de Chr., Amsterdam. Briefkaarten Binnenland: Derksen, D., Utrecht. Jukoor, P., Vreeswijk. Leeuw, J., Amsterdam. Nijhakker, G. J., Amsterdam. Port Givet, Rotterdam. Vorstman, W. J. C., Willemsoord. Briefkaarten Buitenland: Jakobi-Linser, Frankfurt Main. Voorschuin, P., Karlsfuhe. Wentink, H., Ruhort. Herziening plannen van uitbreiding. „Oost" en „West". Verschenen is Bijlage 69 betreffende herziening der uitbreidingsplannen voor het oostelijk en het westelijk stadsdeel der gemeente. Ingevolge de woningwet moeten deze om de 10 jaar herzien worden. De plannen kunnen zonder wijziging van beteekenis opnieuw worden vastgesteld, zeggen B. en W. in hunprae-advies aan den Raad; er zijn natuurlijk enkele wijzi gingen aangebracht in de grenzen van Eerceelen, de nummering van huizen enz. •oor den heer D. H. Grunwald, eigenaar van een in het plan West gelegen perceel, is tegen het uitbreidingsplan bezwaar gemaakt op grond van het feit, dat z. i. ruim een derde deel van de oppervlakte van dat perceel is geprojecteerd als open bare weg en plein, alsmede doordat de verbreeding van den Middenweg ter plaatse niet in overstemming is met het overige gedeelte van den weg en naar het oordeel van den heer Grunwald wel kan worden verlegd naar het aangren zende, aan de gemeente behoorende per ceel, zoodat zij hiet behoeft te geschieden ten koste van zijn perceel. Uitvoerig zetten B.en W de ongegrond heid van dit bezwaar uiteen;zij meenen, dat adressant niet onbillijk getroffen wordt, daar tengevolge van het uitbrei dingsplan de hem behoorende grond zeer in waarde is gestegen, omdat het perceel aan twee zijden wordt begrensd door hoofdstraten. B. en W. voegen er nog bij, dat door hen eenige malen tevergeefs voor ditperceel een som is geboden, welke zeer zeker de waarde, die degrondvóór het uitbreidingsplan bezat, overtrof en die ook belangrijk hooger is dan de tegen woordige cultuurwaarde. B. en W. zouden thans nog bereid zijn een voorstel tot aankoop van dit perceel te doen, indien door den eigenaar een redelijke prijs daarvoor werd bedongen. Het hier bedoelde perceel is gelegen aan den Middenweg tegenover de Vak school voor Meisjes. Men zal zich her inneren, dat langs den Polderweg een gedeelte straat belangrijk smaller is dan de rest, daar hierin juist het aan den heer Grunwald behoorend pereeel is gelegen. Voor het overige verwijzen wij belangstellenden naar bijlage 69. Binnenland. Ongeveer 7000 gestolen. Maandagnacht is Ingebroken ln de kan toren van de coöperatie De Eendracht aan het Donkere Spaarne te Haarlem. Uit een brandkast is een bedbag van ongeveer 7000 gestolen. Vermoedelijk hebben de Inbrekers zich overdag laten Insluiten. Zij moeten zich hebben verborgen ln een der lokalen, misschien wel in een ongeibruik- ten bakkerswagen of tusschen zakken meel en kisten. Beschermd door het nachtelijke duister hebben zij: zich met loopers tot de kanto ren toegang verschaft. Daarna hebben zij de brandkast op hoogst vakkundige wijze door het slot uit te boren geopend. In hun haast hebben zij vergeten, zich een bak met zilvergeld, die onder hun bereik stond toe te eigenen. Wel hebben zij; een anderen bak met zil ver meegenomen en daarna de brandkast weer op slot gedaan, maar zij moeten ver volgens in hun werk zijn gestoord, of de zaak niet al te zeer hebben vertrouwd. Om 8 uur heeft een nachtwaker nog zijn ronde gedaan en niets1 verdachts bespeurd. (De recherche heeft Dinsdagmorgen vingerafdrukken genomen. DE BRAND IN EEN POSTAUTO. Beslist is, dat voor de aangeteekende stukken en brieven met aangegeven waar de, welke door den brand ln den postauto Amsterdam-HEimmerlk in dén nacht van 28 op 24 April ji. verloren zijn gegaan, schadeloosstelling zal worden toegekend, overeenkomstig de bepalingen van het In ternationaal Postbesluit. In verband met de omstandigheid, dat vele brieven, die slechts gedeeltelijk ver brand waren, later nog zijn doorgezonden, (moet evenwel vooraf nog woraen nage gaan, of de aanvankelijk vermiste stuk ken wellicht op een of andere wijze in han den van de rechthebbenden zijn gekomen. Dit onderzoek is begonnen en wordt zoo veel mogelijk bespoedigd. DE WERELDREIZIGER WEER THUIS De 12-jarige scholier De C., die Zondag met een flets en 10 gulden „de wereld ln" was gegaan, zooals hij dat noemde in een thuis achter gelaten briefje, is Maandag nacht 12 uur de ouderlijke woning ln de Nieuwe Parklaan in Den Haag weer bin nengestapt. De wereld was hem allerminst meegevallen en hij had zeer goed aan den lijve ondervonden het verschil tusschen fantasie en werkelijkheid'. Intusschen had bij het toch nog gebracht tot Antwerpen. Daar heeft hiji zijn fiets verkocht om aan geld te komen voor de terugreis naar Den Haag per trein. Maandagavond was de politie reeds op de hoogte gesteld door reizigers, die den jongen in den trein ontmoet hadden. Men wag dus thuis ook op zijn komst voorbe reid. Of hij daar ontvangen is met luid gejuich of een pak voor zijn broek, ver meldt de historie niet. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Bij den onbewaakten overweg aan den Haarweg onder Gorincheim' is een inwo ner van Gorcum, M. T., door een trein gegrepen en gedood. MET DANK TERUG. Bij het Bureau voor Maatschappelijken Steun aan de Regullersdwar&straat te Am sterdam, is eenige dagen geleden door een vrouw, die weigerde haar naam te noemen een oouvert afgegeven met els inhoud zes biljetten van f100. Achter op het couvert, dat met een zegel was gesloten, was ge schreven: met dank terug. SCHAKING VAN EEN MINDERJARIG MEISJE. Voor de rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag terecht gestaan E. J., mijnwer ker te Bochholtz, ter zake van schaking van de minderjarige Maria O., aldaar. Samen zijn zij van daar naar Gemmenich (B.) vertrokken, tegen den wil van de ouders. Het O. M. eischte wegens overtreding van art. 284, onttrekking van een minder jarige aan het over haar gestelde gezag, 6 maanden gevangenisstraf, met bevel tot gevangenneming. DIENSTWEIGERING. Ter zake van dienstweigering is de 20- jarige dienstplichtige D. H. de V., van de kust-artillerie in Den Helder, Dinsdag door den krijgsraad te 's-Hertogenbosoh veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf, met ontslag uit den dienst. GEARRESTEERD. In October van het vorige jaar ver dween plotseling uit de gemeente Sneek een bankbediende, die later bleek 2500 te hebben verduisterd. Het door de poli tie ingestelde onderzoek, met behulp van Het geschenk van dé Heldersche burgert]. Toen het vorig Jaar het Kon. Instituut voor de Marine zijn 75-jarig bestaan vier de, heeft een comité uit de burgerij gel den ingezameld om bet jubileerende korps adelborsten een blijvend geschenk aan te bieden, als een bewijs van dé sympathie der Heldersche burgerij', met de Marine. De gelden zijn afgedragen aan het co mité der Reuniefeesten, dat besloten heeft er een zeiljacht voor aan te schaffen, waarmee de jonkers zich practisch kun nen bekwamen in de zeilsport en waar door zij een groote mate van zelfstandig heid zullen krijgen in het omgaan met kleine jachten» Dinsdagmorgen had in tegenwoordig heid van eenige leden van het college van B. en W., den burgemeester, den secre taris en wethouder Smvs, en eenige ledén van het comité uit de burgerij, de heeren Feyting van Walsuim en M. A. Grunwald, de officieeie ingebruikname plaats. Voorts merkten wij op den commandant van het Kon. Instituut, kapt. ter zee F. J. Heeris, de le off. van het Kon. Instituut, luit. ter zee der le kl. R. P. v. d. Wete ring de Rooy, overste H. J. Bolding (bui ten dienst), luit. ter zee der le kl. der Mar.resvere, J. C. Koolhaas en off. van adfln. der le kl. Kruys, administrateur van het Kon. Instituut. Kolonel Heeris heette de aanwezigen hartelijk welkom en zeide dat toen in Sep tember van het vorige jaar het prachtige geschenk van de burgerij werd aangebo den hij zich met de comité-leden het eerst heeft afgevraagd, wat daarvoor als een cadeau van blijvende waarde, voor de ad- spirant zee-officieren, kon worden aan gekocht. Besloten is toen een of ander zeiljacht, dat geschikt zou zijn om de adelborsten het zeilen bij de brengen, aan te koopen. Den heeren Boldingh en Koolhaas brengt spr. hartelijke woorden van dank voor hun bemoeiingen bij den aankoop. Zij: zijn er in geslaagd in Warmond een solied' zeiljacht te koopen, dat aan alle eischen voldeed. Het jacht is in den af- geloopen winter gereed gemaakt voor zijn taak. Toen restte nog de kwestie van den naam, die de herinnering wakker zou houden aan de 'gevers van bet jacht. Het licht van Kijkduin zoo zeidé spr. is bij den zeeman bizonder in tel en aanzien en daarom hebben we gemeend het jacht den naam „Kijkduin" te moeten geven en spr. hoopt, dat het zeilvaartuig bij de adelborsten ln even hoog aanzien zal staan als het licht Kflkdun. Het jacht heeft zijn zeewaardigheid reeds getoond in een proefvaart van een week, op de Zuiderzee, anet taanélijk slecht weer. Namens het Kon. Instituut van de Ma rine en alle adelborsten brengt spr. nog maals een woord van hartelijken dank yoor het prachtige geschenk en hoopt dat het nog lange jaren zal varen. Hierna wordt de eerewljn rondgediend en geklonken op een gelukkige vaart van het jacht „Kijkduin". De burgemeester daarna het woord verkrijgend zegt met genoegen voldaan te hebben aan de uitnoodiging om het cadeau te mogen inwijden. Het is bekend, dat de Heldersche burgerij' met de Marine meeleeft en bet doet spr. buitengewoon veel genoegen dat het jacht, als een her innering aan de gemeente, den naam „Kijkduin" draagt. Hij spreekt den wensch uit dat het nog tal van jaren een gelukkige vaart zal hebben. De bezoekers krijgen dan gelegenheid om het vaartuig van meer nabij te bezien en ook bet inwendige te bewonderen. Luit. ter zee Koolhaas1 leidde het gezel schap rond en gaf uitleg van de verschil lende onderdeden, die de leeken onder onze lezers minder zullen interesseeren, waarom wij ze niet vermelden. Het jacht behoort tot de z.g. B-klasse, dat zijn de grootere zeilvaartuigen. Het ls geen nardlooper en zal dan ook zeker niet in wedstrijden uitkomen, doch is zeer zee waardig. Het zal dienst doen als toerjacht voor de adelborsten met het brevet van schipper, die in hun verloftijd er tochten mee zullen maken. Er zijn zes slaap plaatsen en zooals wij boven reeds zeiden is er tamelijk veel bergruimte. Er zijn een betrekkelijk ruime voor- en achterkajuit en een kombuisje met een z.g. honden- kooi. In de achterkajuit is een zilveren plaatje aangebracht, waarop de volgende woor den zijn gegrift: Zeiljacht Kijkduin. Geschenk van Getm. Bestuur en in gezetenen van Den Helder. Ter gelegenheid van het 75 jarig bestaan van het Koninklijk Instituut voor de Marine. 20 September 1929. Ook bevindt zich in dezelfde kajuit een merkwaardige foto van Hr. Ms. de Ko ningin, ln adelborsten uniform'. Wat betreft de zeewaardigheid van het jacht zeide de heer Koolhaas er wel een reis naar Amerika mee te durven maken. Tegen dien tijd hopen wij hem nog wel te Interviewen. Nadat de fotograaf nog een foto had genomen, toen de zeilen waren geheschen en de wind ze bol blies, was de plechtig heid afgedoopen. De officieeie overname van het Jacht „Kijkduin". Op den voorgrond o.m. de commandant van het Kon. Instituut, kapt. ter zee F. J. Heeris, en burgemeester Driessen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5