Illï DE ME WEIEED Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT, VOOR DE VROUWEN van ZATERDAG 24 MEI 1930 435. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN). HET LEVEN VAN EEN self MADE MAN. De grondlegger van Canada. Voor eenige jaren is in Engeland in hoogen ouderdom overleden eeii man, die van den Laagsten maatschap pelijken stand tot den allerhoogste wist te klimmen. En kel door noeste vlijt en onafgebroken ar- beid. Deze man was de beroemde Lord Strath- cona, die mag worden genoemd de eigon- lajke grondlegger van het tegenwoordige machtige land Canada. Als jongen van zeventien jaar verliet de toekomstige lord, die toen nog Donald Alexander Smith heette zijn vaderland en emigreerde naar het hooge Noorden van Amerika, om werkzaam te zijn op de houthandels/werkplaats van een oom, die aldaar gevestigd was. Jarenlang verbleef hij in het Hooge Noorden, onder India nen, ver van de beschaafde wereld verwij derd. Op sneeuwsohoenen moesit hij naar zijn bestemming reizen. Hij woonde zoo ver, dat hij.eens per jaar en brief ontving. Op zekeren dag overviel hem echter op zijn onherbergzame standplaats het gevaar van een ziekte, die hem in het ergste ge val met volslagen blindheid bedreigde n.1. sneeuwblindheid! Om het gevaar van deze noodlottigheid te ontkomen moest hij een geneesheer gaan bezoeken, die meer dan negenhonderd kilometer ver woonde te Montreal in Canada. Hij' deed de reis met twee Indianen, waarvan er een onder weg aan ontberingen stierf. Eenmaal te Montreal keerde hij niet weer naar zijn standplaats in het Noorden terug, doch bleef in de stad werken. Hier werkte hij zich steeds hooger op tot hij in 1869 zelfs gouverneur van de Hudson baai werd. Tijdens een opstand der Fran- schen werd hjj gevangen genonien en met de doodstraf bedreigd. Hij wist echter met een zware gevangenisstraf van twee maan den, vrij te komen. Hierna bego n pas de groote levenstaak. Want Donald Smith kreeg op een gegeven oogenblik de idee een reusachtige spoor lijn aan te leggen dwars door Canada van zee tot zee. Trots zeer veel tegenwer king wist hij een maatschappij te stichten en de noodige gelden, bijeen te brengen. Na vele en moeilijke jaren kwam de spoor weg werkelijk tot stand en vormt nu in den vorm van de wereldbekende Canadian Pacific Line een van de machtigste spoor wegtrajecten der wereld. In, het jaar 1896 kwam Smith voor de eerste maal terug in zijn vaderland, maar nu als vertegenwoordiger van den Staat Canada om te beraadslagen over de groote Dominion-kwestie, zooals in onze jaren Ierland die kent Een jaar na zijn aankomst na de succesvolle beëindiging der onderhande lingen werd hjj in den hoogen adel stand verheven en kreeg den naam Lord Strathcona. Inmiddels bleef hij tot aan zijn dood onafgebroken werken.... en niet op de manier van een departementsklerk. De acht-urige werkdag was hem vreemd en zoo hij zo gekend had, zou hij deze ver moedelijk hoogehjk afgekeurd hebben. Iedieren morgen kon men hem al heel vroeg naar zijn kantoor zien gaan en hier bleef hij doorwerken tot 's avonds klokke acht uur. Toen hem op zijn negentigste jaar door den geneesheer een rustiger ltyen werd voorgeschreven, volgde hjj dit advies op door in het vervolg inplaats van cm 8 uur om..,, kwart vóór acht naar EEN PAK TUTJE BRIDGE. Novelle uit het Engelsuh door D. W. Bl H. gedurende eenige minuten was het onheilspellend stil in do rijk gemeubi leerde salon. Toen stond het kleine vrouwtje langzaam overeind on kwum od haar onverbidJdelijken rechter toe. Doe bot! vooral niot, Jack - - sprak ze, Dood me liever op staanden voet. Anders zal ik toch stervon van schaamte. •Jin. W L21011 tegen hem aan «£nn rio° Qr, aimen 0111 hein heen te «aan Hjj weerde haar echter al en rijn ■tam klonk ijskoud, huis te gaan. Ten slotte is hfl als een beroemd man in zijn geboorteland gestorven en met meer dan vorstelijke praal begraven. Zonderlinge lotgevallen in het Dagelijksch leven Do vrome wenseh! De vrouw behoort eigenlek to zijn een goed soldaat d.w.z. evenals deze voor- bestemd om te gehoorzamen zonder mop peren. (Georges PouroelX Gevaarltfk goed! Nationaal go voel is een bijzonder goed bezit maar evenals ieder ander bezit, kan het gemakkelijk worden misbruikt. (World Dominion.) Aan het adres der Professoren. De vader of de moeder, die consciën tieus alles leest wat er over do opvoeding van de kinderen geschreven wordt, zou in minder dan geen tijd tot wanhoop komen. (Mra Oosgrave.) Gebrek aan opvoeding! Van de negen mannen, die tegenwoor dig het groote Rusland regeeren, hebben er zes of zeven nimmer school gegaan! (Oorr. De „Sun".) De goede opvoeding. I TOB NOOIT HOEKJE Het la een levenskwestie voor onze Jonge vrouwen en mannen terdege to be grijpen, dat ze met een goede opvoeding het toegangskaartje krijgen tot alle glorie, welke hot loven Meden kan. (Lloyd Gworge). Hat risten van dan weg. In hot afge/loopen Jaar werden in TBn- n" id htfna driemaal meer monsohen go door verkeersongelukken op den weg dan in de geheele Engelsohe indu strie. De mijnwerkers-ongelukken mee gerekend (Sir Joh. Htóks.) De oude leuse placht te zijn: „Het grootste geluk voor het grootste aantal menschen". Die leuze is tegenwoordig veranderd, in: De grootst mogelijke ge zondheid voor het grootste aantal men schen. Het wachtwoord van heden is: Zorg voor de gezondheid en het geluk zal voor zichzelf zorgen! (Prof. D. Fraser in Daily Mail) na» De Konijnenliefhebber. Een man uit de stad wandelde door een dorp en zag buiten op het erf van een boerenhofstede een kist staan met konij nen er in. Hij was een groot liefhebber van antiquiteiten, en daarom waren het niet zoozeer de konijnen, die zijn aan dacht trokken, maar de kist. Want hjj zag met een oogopslag de kist was een antiek meubel van zepr zuiver maaksel. Hij wilde de kist graag hebben, maar op de hoogte als hij/ meende te zijn met het koopen van antiek bij 'boeren, begreep hij 'n list te baat te moeten nemen. Hij stapte op het erf en besteedde al z'n aandacht aan de konijnen. JongeJonge begon hij tot den naderbij getreden boer wat een pracht van 'n konijnenzeker echte wyandot- tes, niet? Ja net zei de boer, terwijl hij zachtjes lachteechte wyandottes. 2$ijn die te koop? Dat benne ze zei de boer. En hij noemde 'n prijs, 'n hooge prijs. Ik koop ze! besloot de bezoeker. Ik ben reuze-liefhebber. Da ken antwoordde de boer. En de liefhebber van Wyandottes kocht het stel konijnen en betaalde den hoogen prijs. Stuur ze maar in dat kistje zei hü nog, schijnbaar achteloos. Twee dagen later ontving de kooper prompt de zending Wyandotte-konjjnen. Hii ontving ze echter in een doodgewoon stijf, selkistje. Verontwaardigd en Vol spijt sprong hij op de fiets en reed nog denzelfden middag naar het dorp en de 'boerenhofstede. Hij schreeuwde bijna tegen den boer. Waarom heb je me die konijnen niet gestuurd in de kist waarin ze zaten Wel antwoordde de boer doodbe daard.... omdat we dan gien konijnen meer verkoope zouwenWant weet je wai verkoope juust zooveul kenjjnen zoo merakels veul van die heeste, omdat ze in dat kissie benne.We hebbe d'r nou al weer nieuwe in. BABBELUURTJE OVER MODE. Slank kleedende modellen. Afgezien van het feit, dat we aan ver schillende vormen van de nieuwe mode nog dienen te wennen, is deze voor de meer corpulente figuren niet erg genadig. 't Is nu meer dan ooit erg moeilijk om trotsch de mollige figuur er slank en fief uit te zien. De strak gespannen lijfjes aecentueeren het figuur te veel, de ruime klokrok maakt breed, de hooge taillelijn doet ons korter toonen. Het eenige wat de slanke lijn ten goede komt, dat is de veel langere rok, maar die is meer bedoeld voor avond- en gekleede middag-dracht. Toch is er nog voor de meer corpulente figuren een kansje gelaten om een keurig geheel te vertoornen. Er zijn eenige mo dellen in de moderne keuroollectie die be slist een slankmakend effect teweeg bren gen. Modellen met naar beneden gerichte lijnen, die de forschheid van het figuur breken, 'k Zou haast willen zeggen^ die de aandacht van het te veel afleiden. HOE ZIET DE WERELD ER TEGENWOORDIG UIT? Nog zoo slecht niet Een dokter, die zich in zijn vak specia- liseeren wil, moet in de betrokken afdee- lingen van een of ander ziekenhuis zijn praetische kennis opdoen door onderzoek en behandeling van all'erlei uiteen'loopen- de gevallen. Hij kan onmogelijk volstaan met zoo eens af an toe door de zieken zalen te wandelen met een of meer con fraters. Zoo moest nu de toekomstige strafrech ter feitelijk practisch eenigen tijd in de gevangenis doorbrengen. Ais ambtenaar dan nog m/aar. Bijvoorbeeld op het bureau van de inrichting en aldus in voortdurend contact met de gehoede bevolking, van het gesticht. Hij zou er door leeren begrijpen hoe een geveld vonnis eigenlijk geëxe- cuteerd werd. Hij zou weten hoe de straf werd aangemeten en hoe ze door den veroordeelde werd ondergaan. (De Telegraaf.) De zwart zijden mantel (No. 1) b.v. is er een buitengewoon mooi voorbeeld van. Dit model bestaat heelemaal uit smalle reepen,, die de laatste 30 cM. naar onder toe wat breeder uitloopen, waardóór de onderkant der jas zacht klokkend valt. In de taille mag dit model rondom even aan sluiten, maar overigens valt de mantel recht langs het lichaam heen Zoodoende is eigenlijk de vroegere rechte vorm ge handhaafd, maar is gecombineerd met de eigenschappen der nieuwe mode. Dat is ook min of meer 'het geval met dJe beide manteljaponnen. Het eerste model is van marineblauwe fijne serge gegarneerd met zwart tres en ivoorkleurige manchetten, smalle shawl kraag en een smalle reep, welke de slui ting garneert. Het is een even in de taille aansluitend maar overigens recht modeL De laag afloopende schuine coupe-lijn is Schaamte?.Wou je werkelijk be weren dat je dat gevoel nog bezat? Doe het niet, Jack herhaalde zij wat' zal ik moeten beginnen 1 Plotseling viel ze neer aan zijn voeten en omklemde zijn knieën. Onzacht bijna ruw trok hij haar op. Ik ben van plan jo van nu af buiten alle verleiding te houden sprak hij. Ik zal zorgen dat je noch bij mevrouw Martin noch bij leunand anders ooit weer ge vraagd zult worden om Bridge te «polen. Wat betreft den diefstal hoop ik dat alles nog in het reine kan worden gebracht ten opzichte van een eventueel valBoh be schuldigde. Stel je eens voor dat de schuld van deze diefstal op een van de meisjes van /mevrouw Martin gevallen Ijs! Daar over schijn jij in 't geheel niet te hebben nagedacht! Maar ik wel. De jonge vrouw antwoordde niet. De man ging verder. Dus ik breng morgenochtend zoo vroeg mogelijk den armband aan hot be wuste adres terug. Als ik niet wil liegen en dat wil ik niet kan ik er nlot /aan ontkomen te vertellen op welke wijze het sieraad ln jouw bezit gekomen is. Dat zal voldoende zijn om de deur van die gevaar lijke woning voorgoed voor je gesloten te houden. Nog meer vroeg ze zacht. Van jou verlang ik, dat je me van- avondi nog versta goed.vanavond nog 'n volledige lijst -geeft van alle schulden. Ik zal deze nog betalen, maar ik zal er voor zorgen dat het ook de laatsten geweest zijn! Ik wou dat Ik het geld maar aange nomen had van Majoor Day sprak de vrouw zacht voor zich heen. Er klonk iets hulpdoos-kinderlijks in de stem, dat do uitdrukking van zijn ge zicht weor zacht mankte. Per slot van re kening was ze. toch nog maar 'n groot kind. Ze zag er zoo bang en en zoo klein uit. 'n Oogenblik voelde hij neiging haar ln z'n armen te sluiten en haar te laten uitsnikken aan zijn schouder. Maar hij, wilde flink zijn. Ga nu naai bed zeide hij. Mor- grnoohtend zorg je dat de lijst klaar ligt. Ze stond langzaam op en ging naar de deur. De tranen hingen nog aan de don kere wimpers en haar zachte wangen wa ren donker getint. Hij de deur gekomen keerde zij zich om en er kwam 'n vreem de, onnatuurlijke koude uitdrukking op haar gezicht. Ais je maar weet dat ik zeker bij jou noodt meer o/m medeleden zal komen vra gen zei ze toen. geaccentueerd door het smal zijden tres. De moderne vorm wordt aangegeven door aan den lagen kant der rok een ruime klokval te maken. Het eenvoudige gedistingeerde model zal een/ wat breedere figuur heel goed kleeden. Ook het andere toilet, wat door z'n lichte kleurcombinatie voor de warme dagen kan dienen, kleedt keurig slank. Het is van een, deux-pieces stof ge maakt, waarvan/ het fijne patroontje ge bruikt is voor het 'bovengedeelte en het grootere patroon voor den rok. De kleur combinatie is in beige met donkerbruin. Hoewel dit een meer zomersche dracht is, dient men toch te bedenken, dat deze japon ln één kleur altijd nog slanker kleedt. Ook de mantel van zwart travers-stof is een slank kleedend stuk. Door z'n nervu- res in punt-vorm onderverdeeld ze het fi guur en 'doet dit daardoor smaller toonen. Men kan deze lijn-effeeten verkrijgen door dikke stiksels in dien vorm te geven of smalle tresjes op te naaien of smalle koordjes te stikken. Maar hoe men hem ook bewerkt, het effect is slank, modern en elegant en meer kan men toch al niet verlangen. PARUSCHE MODEBRIEF. Het bruldjo van 1930. Er is één costuum dat er bij de ver andering der imiode zeer op vooruit is ge gaan, dat is het bruid soostuum. Want, al probeerden we nu wel het korte, witte japonnetje, dat vele bruidjes bij de huwe lijksplechtigheid droegen, mooi te vinden een echt bruidstoiletje was het toch niet. Het was veel te vlug en te sportief om bij zoo'n plechtige gelegenheid te dienen. Het bruidje van 1930 daarentegen schrijdt weer langzaam en deftig voort in een statig, lang bruidsgewaad. Ondanks de meerdere ruimte worden de moderne bruidsjaponnen zoo gemaakt, dat ze de draagster rank en slank maken als een bloemstengel. Yele dezer toiletten zijn mooi en edel van lijn. Ze hebben geen ceintuur. De stof volgt soepel het lichaam der draagster, zonder te veel aan te dui ten. Eerst ver beneden de heupen, soms De deur viel hard achter haar dicht. De man bleef in den stoel bij den haard zitten tot de dag aanbrak. Toen nam hij een bad, kleedde zich en ging naar de kamer van zijn vrouw. Hjj vond de lijst van haar schulden op de tafel hij haar bed liggen, geschreven in haar eigenaardig kinderlijk hand schrift De Inkt was gevlekt alsof er tra nen op waren gevallen. Maar Gwennie zelf sliep. HM boog zich over haar heen en zBg hoe het toere lichaam als van angst nog telkens schokte. Hij voelde 'n prop La zijn keel en wondde, bijna met geweld, zijn blikken van haar af. Hij kon het wonderlijke raadsel van deze jonge, teere, onschuldig uitziende vrouw die geraffineerd en onbekommerd speelsohulden maakte, niet oplossen. Wat zat daar toch achter! Tot hij ineen» de waarheid besefte. Vastberaden liep hij de deur uit niet meer omziende naar de jonge vrouw Ln bet bod;. Hjj ging in de buurt van zJjn woning 'n restaurant binnen, dronk 'n kiop koffie, zonder meer. Toon ging hij op weg naar het huis van mevrouw Martin. Een dienstbode liet heon binnen in de kamer waar de bridge-tafels nog «tonden, die er den vorlgen avond gebruikt gewor den waren. Na eenig wachten kwaim 'n HÜPELOOZF GEVALLEN. Iemand zegt: „hc* 1» oen hopeloo» go- ra!". Onmiddellijk nwrnrn wij dit klakke loos pan. Met wlhgeerlg, mistroostige go- ■inhton besproken we, hoe hopeloos hot geval 1», hoe Jammer hot 1» dat hot hope- loos is, en boo aardig hot zou zijn go» woest, als het nu toevallig niet hopeloos wss geweoei En niemand denkt er ge woonlijk aan, om eens te ptrobecaren of het geval wel werkelijk volkomen hope loos Is, of er op geen enkele manier meer iets aan te doen la De eenige manier om in het leven vooruit te kamen is, om ho- peiooze gevallen- te negeer en, dw.z. ze te behandelen alsof ze volstrekt niet ho peloos waren. Ik heb een geval bijgewoond van een meisje, die geopereerd was voor een ver waarloosde buikvliesontsteking. De to laat geconsulteerde chirurg zei: „ik vrees, dat er geen hoop is, maar wij zul len alle mogelijke zorg aan het geval be steden, juist alsof er nog een kansrje was". Door de uitstekende zorgen en wie weet? door de hoopvolle gedachten van den behandelenden geneesheer was de zieke tien dagen later buiten gevaar. Een ander hopeloos geval uit mijn ervaring was dat van een hond, die door een /motorrijder was aangereden en een schedelbreuk had. De -motorrijder (n.b. een dierenarts) zei: „leg dien hond maar opzij van den weg, die is toch zóó dood". Maar de eigenaar voelde daar niet veel voor, nam het dier mee naar huis en slaagde erin, het met behulp van een an deren dierenarts in leven te houden. Dan weet ik nog het hopelooze geval van een oude seringenstruik, die ver plaatst was en die -men niet ruim genoeg had uitgegraven. De tuinman schudde zijn hoofd, en de sering stond inderdaad heel kwijnend! Maar, iemand was op die sering gesteld en zorgde ervoor, en drie lentes later stond de oude struik zóó mooi in bloei als nooit te voren! Veel te dikwijls verklaren wij uit gemakzucht dat iets hopeloos is, of nemen het klakkeloos van een ander aan. Want dan kunnen we immers met een gerust geweten ophou den ons ervoor in te spannen, en volstaan met lauwtjes te zeggen: „het is jammer". Ja, een beetje meer inspanning en een beetje minder ge-,jammer", dan was de wereld er beter aan toe. De toewijding voor iemand of iejfcs waar men van houdt, kent geen hopelooze ge vallen anaar houdt vol, zoolang er leven is! Dr. JOH DE OOOK- Nadruk vosbodaaX Voor de lezers van dit hlad geeft tas Psychologische medewerker Dr. Jos. de Oock, van Merlenstraat 120, Den Haag. gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen ver- i'risschén en hun wilskracht en energie kurtnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoor dingen te uitvoerig worden, dan direct zelfs beneden- de knieën, is de eigenlijke, in plooien en ruimte vallende rok aange zet. De garneering is heel spaarzaam, zoo al niet geheel afwezig. Wel »telt men statige grijze dame binnen. Zonder eenige verontschuldiging voor het vroege uur van zijn bezoek, begon de man onmiddellijk: Mijn naam is Ferras, mevrouw en ik geloof dat mijn vrouw gisterenavond onder uw gasten behoorde. Is deze arm band misschien van u of van een van uw kennissen? De dame Maakte 'n kreet van blijde ver rassing. O! gelukkig dat hij gevonden 1». We hebben zoo'n angst uitgestaan. Me vrouw Oolford had hem pas van haar man gekregen, ztet u, en ze was bang dat hij zou donken dat ze heon' verkocht had of zooiets. En uw vrouw vond hem? Maar dat is heerlijk! Hoe ontzettend aardig van u om zoo vroeg .in den imorgon. Ferras viel <le dame in de rede en zijn woorden, klonken ijskoud door het vertrek. Mijn vrouw vond den armband niet, /mevrouw. Hij lag op den grond ln do kloeclknmer on zie maakite van de gelegen heid. gebruik en stol hem. Stal hem! riep mevrouw Martin uit, terwijl ze onwillekeurig 'n stap ach teruit week. U ima-akt tooh zeker maar gekheid? Zij stal hem.herhaalde de bezoe ker uiterst langznani sprekend. Inderdaad, maar zij stad hem om de sohulden te kun- 't Juffertje B. Corry Brem.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 11