ONVERSCHILLIG f 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65.°° en hooger MtfTl ERMAN HYPELS SAM EN ZIJN SCHAT OP EN ON! HET BINNENHOF. FE UILLETON welk model CJ verlangt, of welke kleur Cl werischiof welke maat (J heeft, bij ONS slaagt CJ zeker} Onze fopteepfng te 200 groot dat wfj tei elk opzicht aan alle gestelde efecha kunneq voldoen, bovendien zijn onze ppyzenzoo als bekend, steeds de laagste. Mr', De Wilde, de Ilungsohe antl-revolu- Ingezonden. 3?j5L-la de stKffldl nog met een kere" {Wordt vervolgd). ■iiti urn Vitkkieaiiki Den Haag, 22 MeL Lang mmer-recès. Van de ,L V. K. O. Al te optimistisch! - De wijziging der Gemeente-wet Vreemde redtneering. 't staat nu wel vast, dat de Tweede Ka mer na Pinksteren behoudens zeer bui tengewone omstandigheden in 1930 niet in openbare zitting zal terugkeer en vóór den sluitingsdag in September, den vermaarden Zaterdag, als wanneer mini at Ar Ruys de B eerenbro uck zyn tocht zal hebben te maken van koninklijk paleis naar Binnenhof, vice-versa, met het be kende doel Als „finale" krijgen we dan de interpellatie-Boon over de beslissing van minister Reymer t, o. der yerdeeling van den Radio-Zendtijd. De A.\ .R.O. en wig haar miskend achten laten niets on beproefd om een uitspraak van het Par lement te verkrijgen, waarmee dan de Regeering rekening zou moeten houden. Er zijn sommigen misschien: velen, in den lande, die zich in ernst voorstellen* dat deze actie door succes zal worden be kroond. Ik onthoud mij hier van eerug oordeel over de kwesties, welke 't hier betreft. Wel waarschuw ik tegen al te optimis tische bespiegelingen omtrent den te wachten loop der dingen in deze. Men heeft hier te doen met een „res judicate een gedane zaak, welke dus „geen keer zal nemen". Natuurlijk heeft men zich voor te bereiden op enkele extra- warme uren in ons Lagerhuis. Dat er geen meerderheid zal worden gevonden voor iets als een „afkeurend votum" of een „zeer duidelijke vingerwijzing", hoe men 't noemen wil, het behoeft immers geen toelichting! Noch de actie tegen de beslissing inzake de zendtijd-verdeeling noch die, welke thans in gang is en beoogt: de verwerping door de Eerste Kamer van het ontwerp- Winkelsluiting zal iets baten. Wat niet belet, dat beide ^bewegingen" bij de eerst volgende Kamerverkiezingen dus in 1933 weer uit bet „kiezerij-arsenaal" zullen worden te-voorschijn gebaald, ten einde dan als kostelijke „machines de guerre", wapen, ter bekamping van den politieken vijand te worden gebruikt. De Tweede Kamer zal dus dit jaar van een groot zomer-recès kunnen genieten. Om in bet seizoen 1930—'31 de „schaê in te balen".... Men verzekert, dat de na- jaars-campagne zeer vroeg zal beginnen, terwijl de Kamer genoopt zal zijn, ook kort na Kerst de werkzaamheden te her vatten. Vooral het Departem. van Arbeid, H. en N. zal ervoor zorgen, dat de hoog edelgestrenge dames en beeren volop „wetgevende bezigheid zullen vinden.... Met groote bedachtzaamheid en in het trage „tempo", dat eene Kamer zich kan veroorloven, die over rijkdom aan tijd be schikt, werd bet ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet verder behandeld. Ik zou voor de bijzonderheden gevoegelijk naar uwe verslagen kunnen verwijzen. Slechts enkele kantteekeningen. Vrijwel de geheele zitting van Donder dag 15 Mei jX wexd ingenomen door de bespreking der kwesties van de verant woordelijkheid van B. en W. tegenover den Gemeenteraad. Over de amendementen-Marchaint zal ik het niet hebben. Ze zijn weet men van de parlementaire vlakte verdwenen. Deels via de intrekking en voor 't verdere door verwerping. De kwestie is ongetwij feld zeer belangrijk, biedt „dankbare stof" voor een proefschrift, te scheppen door doctorandus in de Staatswetenschap. Men dient haar te ontwijken dagblad- leotuur leverend of wel: zeer uitvoerig uit te pluizen. Dit laatste zal de Redactie vermoedelijk i. c. niet verlangen of wen- echen. Na uren-lange discussie kwam mr. Oud, de adjunct-leider van de vrüjz.-demo- cratische Kamerclub bij ontstentenis van mr. Marohant, met een rauwelijks in bet debat geworpen amendement. Ge lukkig is 't gebruik geworden om voor Uit bet Engelach door P. G. WODEHOUSE. 12)' Er waren niet oever-matig veel klanten. Eigenlijk maar drie. Een man in uniform, die blijkbaar de straten had geveegd en nog twee beeren, die niets te doen sche nen te hebben. Ze leunden genoeglijk tegen de toonbank en aten harde eieren. Sam keek hen minachtend aan. Dit was was nu weer een vorm van een zelfzuch tig epicurisme, dat de kanker was, die keizerrijken aanvrat. En toen de man in uniform genoeg had van eieren en waar achtig nog zoo gulzig was om een stuk koek met karwij te begeeren, bad hij een gevoel alsof hij de bacbanaliën bij woonde, die aan den val van Babyion voorafgin gen. Met glinsterende oogen kwam bij een stap naderbij en werd zoo in staat gesteld om het gesprek tusschen deze Sybarieten af te luisteren. Zooals alle klanten van koffiestalletjes hadden ze het over de koninklijke familie, en gedurende korten tijd scheen het, dat er een absolute harmonie tusschen de gas ten zou blijven heerschen. Toen waagde de man in uniform zich aan de bewering, dat de Hertog van York een snor bad en de leegloopende heeren schaarden zich eensgezind om de opopsitle. „Hij het geen snor," zei de een. „'t Lijkt er niet naar," meende de ander stellen van diepgaande strekking aldus aanhangig te maken, dat Regeering en Kamer behoorlijk tijd hebben, ze te overzien. Donderdag jJ. kwam dr. Nolens nog eens protesteeren tegen het overhaast- indienen van voorstellen, waarover men onmogelijk kan beslissen zonder rustig wikken en wegen. De Kamer bleek de juistheid van dezen wenk te erkennen. Zeer lang is bespiegeld ook over een amendement van den Vrijheidsbond er dr. Vos, strekkend om te handhaven de commissie uit de ingezetenen van, gemeen ten, wanneer er voorstellen zijn gedaan tot grenswijziging of samenvoeging. Ten slotte vroeg en verkreeg de heer Vos ver lof, zijn voorstel nog eens rustig te be- kjjkfvn. Vrijdag 16 Mei ware misschien beter uitgeschakeld geweest van openbare ver gadering der Kamer. Toen werd het stof felijk overschot van den grooten sociaal- democratischen staatsman Troelstra ter- aarde besteld. Natuurlijk was de geheele fractie der SHJl.P. afwezig. Terwijl.— weet men ook verschillende leden van andere fractiën zich naar den doodenakker hadden hegeven om een laatste hulde te brengen aan de nagedachtenis van den diep-betreurden oud-collega. Er kon dies in de Kamer niet gestemd worden zonder dat het ontbreken van het „quorum", het minimum van 51 zou zijn gebleken. Bovendien was ook mr. Van den Bergh, de soc.-democraat, absent. Hij, eerste- onderteekenaar van een reeks amende menten op het ontwarp-Gemeentewet, riskeerde aldus, dat in zijn afwezigheid over zijn voorstellen door de Kamer zou worden beslist? Waar de reden dier absentie volkomen verklaarbaar was, ont hield de Kamer zich van het aanvatten ervan. Doch een en ander berokkende, dat men het debat op dien 16en Mei eigenlijk moei zaam voortsleepte zonder wezenlijke vor deringen te maken. Tot een beslissing over het hierboven aangeduide voorstel-dr. Vos betreffende den „dubbelen Raad" bij voorstellen van annexatie of grenswijziging kwam 't ook den 16en niet. Uitermate-gerekte beschouwingen wer den gevoerd over het nieuwe art 135 Ge meentewet, door minister Ruys voorge dragen, en luidend: „De Raad maakt de verordeningen, die hij in het belang van de gemeente noodig oordeelt". Terwijl het thans van kracht zijnd arti kel luidt: „Aan den Raad behoort het maken van de verordeningen, die in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden vereischt en van an dere 'betreffende de huishouding der ge meente." Van alle kanten werd het ontwerp-art. 135 bestreden, 't Onttrekken aan het toet- singsrecht van den rechter vond zeer ern stige bezwaren in de Kamer. Er was slechts één afgevaardigde, die in het krijt trad voor het Regeerings- voorstel. En wel, de oud-minister mr. Aalberse. En dit nu bracht minister Ruys de Bee- renbrouck ertoe te verklaren, dat Z. Exc. op het punt had gestaan het artikel terug te nemen, maar dit zou nalaten, nu mr. Aalberse 't in verdediging had genomen! De minister heeft verduidelijkte hjj, dusdanigen eerbied voor de Kamer en voor het recht van ieder harer leden om ten volle van zijn of haar inzicht te doen blijken, dat Z. Exc. er niet toe kon ge raken om mr. Aalberse door het terug nemen van het artikel, te beletten zijn „voor!" te laten hooren. Mag, zal menigeen vragen, dan een minister zijn eigen opinie niet plaat sen en doen gelden tegenover die van een Volksvertegenwoordiger? Werd 't niet steeds als iets zeer-gewoons beschouwd, en volkomen terecht im JU HEEREN-en KINDERKLECDING'MACAZUNEN „Hoe," informeerde de eerste leegloo pende heer, „heb je het in je stommen kop gekregen, dat hij een «nor zou heb ben?" „Hij heeft een tandenborstel-snor," zeide de man in uniform ferm, „Je zegt, dat hij, een tandenborst elsnor heeft?" „Ja, een tandenborstelsnor." „Nou," zeide de leider der oppositie, imet de houding van iemand, die bij een kruisverhoor een getuige vernuftig in de val heeft gelokt. „Daar heb je het nou mis. Want hij heeft geen tandenborstelsnor." Het scheen Sam toe, dat een beetje handige diplomatie nu zijn belang zou zijn. Hij had niet het genoegen oin den hertog te kennen, en was dus niet in staat om als deskundige op te treden, maar hij besloot toch den man in uniform te steu nen. De welwillendheid van iemand van diens redenaarstalent was niet te ver smaden. In een oogenblik van overdreven optimisme scheen het hem toe, dat een hard gekookt ei en een kop koffie de ge ringste belooning was, die een eerlijk supporter kon verwachten. Hij trad naar voren in het licht van een olielamp en sprak met groote beslistheid. „Deze heer heeft gelijk," zeide hij. „De hertog van York heeft een kort geknipt ^snorretje." Deze interruptie viel te midden der drie debaters als een bom. Ze werkte op hen, precies zooals die ongevraagde meening van een jong en nieuw lid op een groep bisschoppen en generaals in de rookka mer van de Athenaeum Club. Een oogen blik heerachte er een afkeurend stil zwijgen, toen sprak de man in uniform. „Waar steek jij je leeljjken vetten kop in?" vroeg hij koeltjes. Shakeapeare, die te veel wist o» rioh mers!, als de Regeering, begrijpend dat de oppositie tegen eenig voorstel in de Kamer over een geweldige meerderheid kon beschikken, voorkeur gaf aan in trekking boven verwerping?.... Heeft ooit iemand in zulk terugnemen verkor ting van de rechten van een afgevaardigde gezien?.... 't Is een zonderlingn redeneering, welke minister Ruys er den 16en Mei toe bracht, zijn art. 135 Gemeentewet te handhaven! Tot de „onbegrijpelijkheden" van het geval behoort ook nog, dat 'blijkens het Voorl. Verslag het bewuste, zoo hevig aangevallen artikel, in de afdeelingen „algemeen werd toegejuicht"!?.... In de zitting van Dinsdag 20 Mei j.1. is het artikel ter-aarde besteld met 4239. Toen bleek de minderheid, welke 't toch wilde steunen, veel gxobter dan de dis cussie had doen vermoeden. Elf katholieken onder wie dr. Nolens, de vrijz.- en soc.-democraten, alsmede de heeren Wijnkoop en Floris Vos schon ken er hun stem aan. En eindelijk viel den 20en de beslissing over het voorstel-dr. Vos tot behoud van den „dubbelen Raad". 'Het is aangenomen met 5231. Mejuffr. Westerman beleefde succes met haar amendement, strekkend om de vrouw benoembaar te maken tot ambte naar van den 'burgerlijken stand. 't Is Dinsdag zonder stemming goedge keurd 1 Een beslissing, welke niet kon uitblij ven nadat de meerderheid der Kamer den weg gebaand had voor de vrouw tot de ambten van burgemeester en van gemeen tesecretaris. Maar de anti-feminist mr. Beumer kon 't toch van zich verkrijgen, mej. Wester man te doen zegevieren zonder dat hij even 'had „aangestipt", dat hij en zijne anti-revolutionnaire vrienden ook tegen dit voorstel zijn en blijven. Telkens werden minister Ruys neder laagjes toegebracht bij het wetsontwerp. En met althans uiterlijke opgewekt heid bleef Z. Exc. de taak der verdediging van het wetsvoorstel vervullen. Dat heeft geduurd tot in den namiddag van Woensdag 21 Mei, toen de Tweede Kamer de behandeling van het wetsont werp tot wijziging der Gemeentewet ach ter den rug had. De eindstemming is bepaald op Dinsdag a.s. 27 MeL Zooals de zaken nu staan, verrassin gen blijven steeds mogelijk, maar weinig waarschijnlijk, gaat het Lagerhuis reeds op Woensdag a.s. 28 Mei met zomer-recès. Over dezen laatsten dag, aan de wijzi ging der Gemeentewet door de Tweede Kamer gewijd, noteer ik nog, dat zon der stemming en met instemming van mi nister Ruys de Beerenbrouck, werd goedgekeurd een soc.-democratisch amen dement, de strekking hebbend om in som mige gevallen de mogelijkheid te openen, de uitvoering van bepalingen, in Raads besluiten vervat, op te dragen aan ge meente-ambtenaren. De heer Ter Laan wilde, dat de politie-beambten niet door den 'burgemeester, maar door den Raad zullen worden benoemd. Daartegen is Woensdag j.1. door mr. De Wilde aangevoerd, dat de burgemeester als hoofd der politie een zeer verantwoor delijke taak heeft te vervullen, waarin hy niet door derden mag worden bemoei lijkt. De katholiek Guit steunde het soc.-de- mocratische voorstel, hij was de eenige van zijn fractie, die het steunde bij de stemming, en betoogde, dat de Raad invloed moet hebben op de reohtspositie van het personeel, vooral inzake het ge organiseerd overleg en het scheidsgerecht. Met 50—18 verwierp de Kamer den 21 en j.1. 'het amend.-Ter Laan. Evenzeer leed de soc.-democratische af gevaardigde nederlaag met zijn voorstel (3823), strekkend om in politie-aan- gelegenheden den burgemeester verent- woording op te leggen tegenover den Raad Desnoods in comité-generaal, tlonnalre wethouder, onderstreepte, dat de burgemeester als hoofd der politie zijn, gezag aan de Kroon ontleent. Een soort van Parlement is de gemeenteraad niet. Voor wat er verder nog over het slot der bespreking van het ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet valt te vermelden, kan ik naar uw verslag verwijzen. Sterk was ook nu de houding van den minister niet. Wei gaf Z. Exc. blijk van sympathieken zin tot samenwerking met de Kamer. Dat het ontwerp den 27en zal worden goedgekeurd, staat wel vast. In de zitting van Donderdag 22 Mei moest minister Verschuur aan de groene tafel verschijnen voor de verdediging der ontwerpen wijziging der Ongevallenwet- 1921 en wijziging der Land- en Tuinbouw- ongevallenwet-1922. Reeds begint de ver maarde recès-stemming voorscherp-op. merkenden waarneembaar te worden! Mr. ANTONIO. i ooit te verbazen over des menschen on dankbaarheid, zou deze laatste getuigenis waarschijnlijk met groote kalante geac cepteerd hebben'. Het bracht Sam abso luut van de wijs. Wat onvriendelijkheid van de zijde der twee leegloopende hee ren had hjji verwacht, maar dat zijn mee gevoel en steun op deze wijze door den man in uniform zou ontvangen worden, was eenvoudig verbijsterendl Het scheen dezen nacht wel zijn noodlot om het mis noegen van menschen in uniform op te wekken. „Ja," stemde de leider der oppositie toe, „Wie het je wat gevraagd?" „Steekt zijn smerigen neus er in!" min achtte de man in uniform. Alle drie de deelnemers aan het souper keken hem met duidelijke afkeuring aan. De eigenaar van het stalletje, een stille, bedaarde man, zeide niets: maar ook hij wierp een killen blik in Sam's richting. Er scheen iets te dreigen. „Ik zeide alleen.begon Sam» „En wie vroeg je wat," gaf de man ln uniform terug. De toestand werd moeilijk. Op dit be slissende oogenblik echter klonk er een geratel', een geluid van remmen en een taxi hield stil bij den trottoirrand en de lieer Willoughby Braddock sprong er uit. „Een kop koffie", merkte de heer Brad dock verklarend in het algemeen op. HOOFDSTUK VL Een vriend in nood. Het is niet gemakkelijk te schrijven over de hoogtepunten van het leven. De banale verteller, wier gaven meer liggen in de richting van gebeurtenissen ver- meidien, zonder ze te ontleden, wordt er door van streek gebracht Om nu te zeg gen, dat Sam Shotter verlicht was door het plotseling w.eder-verschijnen van zijn ouden vriend, zou werkelijk een te zwakke omschrijving zijn. Het is echter moeilijk woorden te vinden, die bij dit geval pas sen. Mischien is het maar het eenvou digste te zeggen, dat zijn gevoel het meeste overeenkwam met het gevoel, dat een garnizoen heeft op een film, als het door wilden belegerd wordt in de aller laatste acte van zoo'n prachtding, als er op het witte doek verschijnt: [jloera. Daar zijn de Amerikaansche Jantjes!" En bijna verstikt door zijn overgroote vreugde kwam onmiddellijk de gedachte by hem op, dat hij die visoh nu voorgoed aan den haak moest slaan. „Zeg eens", zeide de heer Braddock die zich bewust werd, dat een hand dé mouw van zijn jas vastgreep. „Beste Brad, oude jongen,'"' zeide Sam. „Ik ben het inwiar. „Wie?" „Wie ben je?" „Sam Shotter." wDie bij mij op school was?" „Ja* „Ja, maar dat ben je," zeide de heer Braddock nu geheel overtuigd. Hij legde do grootste vreugde over deze herinne ring aan den dag. „Allergekste samenloop van omstandig- td jj' allerzonderlingst", zeide 1 raddock, terwijl hij Sam hartelijk in zijn schouder kneep. „Een uurtje geleden „Waarachtig Brad, ouwe jongen?" „Ja, afschuwelijke kerel. Ik ii0D tegen hem op, hè en hij draaide zich om en het «er*, vat hj rei TO: Sm Den Burg, Texel, 20 Mei '80. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik een plaatsje voor onderstaande, dit ter rechtzetting van het geschrevene onder „Zeemacht"-nleuw» in uw blad van Dinsdag. Zooals de Z.-verslaggever schreef, was de verhouding der spelers onderling goed, maar dat door Z. de scheidsrechter steeds werd becritiseerd en elke beslissing werd tegengesproken, zoodat hij het juist moest verstaan, demonstreert m. i. duidelijk, dat hun sportieve opvattingen nu juist niet zoo heel hoog stonden. Toen de scheids rechter een buitenspeldoelpunt voor T, annuleerde, had hij zeker juist gezien ten minste, hoorbare protesten bleven uit, dat, alhoewel het eenige malen een T.-inworp moest rijn* toch door Z. zou worden inge- gooid, en de scheidsrechter juist liet in gooien; dat bij sportieve menschen wan neer dat noodig is zelf al wordt gezegd of het een corner is, hetgeen Z. naliet, daar wordt niet over gesproken. Toch waren deze vriendelijkheden voor den scheid», rechter aanleiding den Z.-aanvoerder op te dragen, dat hij er voor moest zorgen, dat op- of aanmerkingen moesten worden nagelaten, daar hij anders den wedstrijd zou eindigen. Toen tenslotte een doelpunt in buitenspelpositie gemaakt, werd ge annuleerd, werden hevige protesten naar den arbiter geslingerd en, om den lieven vrede wille, besloot deze dan ook maar dit doelpunt bij wijze van cadeautje toe te kennen, hetgeen één der Z.-spelers, die intusschen met groote stappen was komen aanstormen, besloot met: „O, dat dacht ik ook". Toen was de maat vol en de scheids rechter floot af als protest tegen de onge manierde uitingen van menschen van wie men mag verwachten, dat ze zich weten te beheerschen. Nadat den Z.-aanvoerder, op diens vraag, was duidelijk gemaakt, dat het zóó niet langer ging en hij z'n excuus had aangeboden, werd de wedstrijd op verzoek der beide captains uitgespeeld. Wat verder over het Texelsch publiek 'wordt geschreven, nemen we niet au se- rieux. We zijn in Den Helder genoeg be kend, dus commentaar overbodig. Dat het bestuur van Zeemacht zich wel zal bedenken, alvorens zij een van haar elftallen naar T. zal zenden, heeft zij gelijk in, want, de aanvoerder uitgesloten, kan hier van een sportief stel menschen niet worden gesproken en het zijn juist goede sportman, die de voetbalgemeenschap, en dus ook de S.V. Texel, noodig heeft Met vriendelijken dank voor plaatsing, verblijf ik, Hoogachtend, D. DAPPER, Den Burg, Texel. ter ook?" En hij vertelde (mij allerlei bij zonderheden over je allerlei leuke dingen, zèg. Ik weet ze nou niet oneer, hé, maar je begrijpt me wel." „Ik kan je best volgen, Brad. Waar heb je je hoed gelaten?" Een trek van verlichting kwam crp Wil loughby BraddocVs gelaat >3eb jij (mijn hoed? Waar is die dan?" „Ik heb je hoed niet!" „En je zei, dat je mijn hoed hadt „Weineen." „O," zeide de heer Braddock teleurge- steld. „Laten we dan maar een kop koffie gaan drinken." Saan Shotter kwam achter de toonbank met het gevoel van een reiziger, die na lange^omzwervingen, na lang naar het beloofde land getuurd te hebben, einde lijk thuiskomt. De twee leegloopende hee- ren waren in de duisternis verdwenen* maar de anftn in uniform bleef met een zekeren bravoure koek eten. H«">f vriend van je, Baan?" vroeg „Waarachtig niet," zeide (Saan vol af- schuw. „Verbeeld je, hü denkt, dat de heeft^ Vön een tandenborstelsnoï afkeer501* 26100 de heer Eraddook vo! „Heusoh waar." »Wat een stomme ezeL* Wvt£ï"eena wi(* °p "k®*®11 we maar niet meer op hom let- meende de heer Braddock vertrou- 'yk op zeer luiden toon.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2