S. A. KANNEWASSER ZN. S. COLTOF SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. In verband met den Hemelvaartsdag worden de wasschen Zaterdag 31 Mei gehaald en bezorgd. KANAALWEG Nr. 6812. EERSTE BLAD WOENSDAG 28 MEI 1930 58ste JAARGANG Mussolini nogmaals aan het woord. - Hoe de Fransche z^d^S^oK^erïSTit-sShïï pers reageert op de woorden van de Duce. - Een allerminst ook maar een voorloopige be- Naar een constitutioneele regeering in Spanje. - De ten van Nanking paradeerden, i Ir, rkm. T°en <ie vijandelijkheden uitbraken, burgeroorlog in Lhina. stond er een „onafhankelijk" leger ten De nationalistische beweging in Britsch-lndië. Stoomwasscherij van S. KROM. Komt Tobralco aan het stuk zien gemakkelijk te wasschen moeilijk te verslijten iii! VOLLEDIGE GAR^NTIEl! Oost-lndië. p. g. WODEHOUSE. Onze winkels zijn Donderdag den geheeien dag HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE ROER JR- Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 doch al gelooft men er maar de helft van, dan toch ziet de toestand er nog donker genoeg uit. „rncticr o-rensincident aan Hp Dnct Prniskrhp nrenc slissing gebracht, hoewel de Zuidelijken e.nstig grensincident aan ae uost-l ruisiscne grens. met vijfduizend gevangenen door de stra- Noorden van den Jangtse dat voornemens was, de partij die het .aflegde, aan te val- het huidige Fransch-Italiaansche conflict, len, 'op dezelfde manier ais de Arabieren Het Poolsche regeeringsblad „Gazeta dit vroeger in Mesopotamië hebben ge- Polska" doet met opgewonden commen- daan. Maar daar Tsjiang Kei-sjek, de pre- taren mededeeling van een bericht uit sident en aanvoerder der Zuidelijken, lang Thorn, waarin beweerd wordt, dat aan de met het begin van een offensief was blijven Oost-Pruisische grens bij Münsterwalde, talmen, voegden deze onafhankelijken (of Zaterdagavond tegen elf uur een Poolsche „grijzen", zooals zij in de wandeling hee- patrouille is beschoten. Voorts zijn, vol- ten) zich ten slotte bü de Noordelijken, gens dit bericht, twee Poolsche officieren Dezen plaatsten hen in de voorste linie en van de grenstroepen over de grens naar j daar moesten de grijzen zwichten voor tien Marienwerder gesleept. aanval met moderne wapens. De hoofd- Het Duitsche blad de „Weichselzeitung" I macht van de Noordelijken bleef buiten heeft van de Duitsche grenswacht de vol-dezen strijd. gende lezing van het geval gekregen. Twee I Toch acht men het waarschijnlijk dat Poolsche politie-ambtenaren hebben Za- Tsjiang Kei-sjek er spoedig in zal slagen, terdagavond onbevoegd de grens over-1 met steekpenningen en vergiftige gassen schreden bij het grensgebouw te Neuhö- °ver zijn Noordelijke 'tegenstanders haas fen. Toen men hen wilde arresteeren, i worden en hen binnen de grenzen van maakten de Polen van hun wapens ge- Sjensa en Kansoe terug te drijven. Mussolini, de Europeesche onruststo ker, heeft zijn redevoeringen te Florence en Livorno gehouden, nog overtroffen met die hij Zaterdag te Milaan hield, en waar van wij een en ander hebben meegedeeld in ons nummer van gisteren. Zaterdag waé het immers de verjaardag van Italië's intrede in den oorlog en ver wacht werd dus, dat Mussolini's speech nog vlammender zou zijn dan zijn vorige en in deze verwachting is men niet be schaamd uitgekomen. Mussolini sprak op het kathedraalplein te Milaan, waar niet minder dan 300.000 menschen waren. Hij verzekerde, dat zijn vorige redevoeringen te Florence en Livorno weloverdacht wa ren. Nu zeide hij, volgens een Exchange- telegram, dat Italië gereed moest zijn voor „alle verrassingen van morgen". Er waren menschen, die nog altijd verlangden naar een eerste-minister in den ouden stijl, die alleen spraken na banketten om den druk op hun maag te verlichten. Die menschen moesten beseffen, dat Italië niet langer een ministerie was, maar onder een régi me stond, dat geboren was uit de „ontbin ding van het parlementair knoeispel" en door den bloedigen strijd van de zwart- hemden. „Wij zijn", vervolgde Mussolini, bereidt en over den geest die onze buren „voldoende ingelicht over hetgeen men aan den anderen kant van de grens voor- bezielt". „Men kan het den Franschen niet euvel duiden", schrijft de „Nw. Rott. Crt." „als zij na de redevoeringen hoogst sceptisch blijven in de verwachting dat de onderhandelingen die „kundige diploma ten", volgens Briand's woorden, thans zul len beginnen om de verschillen van mee ning tusschen Frankrijk en Italië te effenen, tot vruchtbare uitkomsten zullen leiden. Een minister-president die zulke dingen zegt, wendt zich steeds meer af van den nieuwen geest van Genève. Ook de openbare meening in Engeland, dat zooveel belang bij' de verzoening v&n de Fransch-Italiaansche tegenstellingen heeft, wordt er pijnlijk door getroffen. Pertinax wijdt in de „Echo de Paris" een artikel aan de jongste redevoering van Mussolini hij oordeelt, dat Frankrijk het niet zonder meer kan accepteeren, wan neer Mussolini zich openlijk tegen Frank rijk keert en dit land met de Italiaansche wraak bedreigt. Op het oogenblik zijn de twee jaar geleden begonnen Fransch-Ita liaansche besprekingen, waardoor urgente problemen zouden worden opgelost, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Een poging tot verzoening met een regeering, die be sloten is, met machtsmiddelen te nemen, wat zü door diplomatie niet krijgen kan, is doelloos. Het is voor Frankrijk van groote betee- kenis, dat het Italiaansche volk zich op zettelijk op den oorlog instelt. De Londen- sche Vlootconferentie en de weigering om den Italiaanschen eisch van vlootpariteit met Frankrijk in te willigen, zijn de voor naamste oorzaken van Mussolini's woede. In den afgeloopen herfst hebben Hen- derson en MacDonald de 'besprekingen tusschen Frankrijk en Italië niet begrepen en ze onbewust bedorven. Pertinax stelt Henderson en MacDonald, evenals de ver- tegenwoordigers van de Vereenigde Sta ten, in hooge mate verantwoordelijk voor FEUILLETON Uit het Engelsch- door bruik. Het gevolg was, dat een Duitsoh en een Poolsch ambtenaar kwetsuren heb ben opgeloopen. Direct daarop trachtten andere Poolsche ambtenaren hun kame raden te bevrijden. Zij gingen over de grens en losten een groot aantal schoten op het grensgebouw en de Duitschers. Een grooter gevaar voor de regeering te Nanking is misschien de hernieuwde roerigheid der communisten, die in een grooter gebied van China de macht in han den zouden hebben dan de centrale re geering. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. De Daily Telegraph verneemt dat MacDonald het voorzitterschap over een commissie uit 'het kabinet over het vraag stuk der werkloosheid op zich genomen heeft. Men acht dit in politieke kringen een aanwijzing dat de regeering nu zelve van de zwakheid van haar positie in verband met dit vraagstuk overtuigd is. MacDonald zou ook den wensoh te ken nen hebben gegeven, om met Lloyd Geor- ge over de zaak overleg te houden. De botsingen te Bombay. Bij ernstige botsingen tusschen de politie en de Mohammedanen zijn te Bom bay twee menschen gedood en 19 gewond. Te Decca telt men 24 gewonde Hindoe's en Mohammedanen en zes dooden. Een aantal winkels zijn geplunderd. De stad Rangoou leek gisterenochtend uitgestorven. Er was geen verkeer op straat en geen handel. Alleen waren patrouilles van de politie De Madrileensche correspondent van de „Daily News" seint aan zijn blad, dat de censuur den Spaansohen bladen heeft toe gestaan, het bericht te publioeeren, dat er een formule gevonden is om koning Al- fonso in staat te stellen een uitweg op de politieke moeilijkheden te vinden. Volgens deze formule zou de koning eenige zijner prerogatieven inzake het bij eenroepen en ontbinden van het Parle ment, en zelfs ten aanzien van de benoe ming van nieuwe ministers, aan het parle ment overdragen. De oud-minister San tiago Alba, die zich nog steeds in vrijwil lige ballingschap in Parijs bevindt, zou in October generaal Berenguer als premier opvolgen. Deze zou dan algemeene ver kiezingen uitschrijven, ten einde een vreedzamen overgang van de dictatuur naar de constitutioneele monarchie te ver zekeren en een republikeinschen opstand te vermijden. Graaf Romanones en de markies van Alhucemas zouden aan deze besluiten hun stem verleenen door resp. voorzitter van Kamer en Senaat te wor den, en hun persoonlijke vrienden in het kabinet te plaatsen. Aan Catalonië zou „home rule" worden gegeven. De Spaansche bladen schijnen zelf wat P soMaten tp 7lftn sceptisch tegenover deze plannen te staan, Piketten soldaten te zien, want ze zeggen, dat dit alles heel mooi is! JE-"®*. een ™nnen lemming heer- „tenzij het door onvoorziene omstandig heden in duigen valt!" De strijd in China begint er met den dag ongunstiger uit te zien. Nu moet men de berichten wel met eenige reserve lezen, De politie vuurt op Mohamine- daneii. Bij de botsingen, die te Daoca, zijn voor gekomen, blijken 6 menschen in het zie kenhuis gestorven. De politie is genoodzaakt geweest op een menigte Mohammedanen te vuren, die haar gesteenigd had. Er werden 21 men schen gewond, waarvan 2 later stierven. De onlusten te Rangoon. In Britsch-lndië is het heden in ver schillende steden wederom tot ernstige botsingen gekomen, waarbij volgens de tot dusver ontvangen "berichten 16 men schen gedood en ongeveer 300 gewond werden. Te Rangoon hadden urenlange straat gevechten plaats tusschen stakende haven arbeiders en onderkruipers, die uit ande re streken gerequireerd waren. Bereden polite die de menigte trachtte uiteen te drijven, werd met steenen bekogeld, waar door verscheidene agenten gewond' wer den. Het verkeer werd gestremd. Alle win kels werden gesloten. Tal van omnibus sen werden door de menigte beschadigd en huizen werden met steenen bekogeld. Te Rangoon is reeds militaire verster king ontboden, terwijl men rekening houdt met de mogelijkheid van 'het afkondigen van den staat van beleg. Te Bombay is de toestand zoo ernstig, dat er over gedacht wordt den staat van beleg af te kondigen. Kleine oorzaken Uit nadere berichten blijkt, dat de ern stige onlusten, die gistermiddag in de Muzelmansche wijk te Bombay uitgebro ken zijn, feitelijk niets met de opstandige beweging te maken hebben, ofschoon zij wel aanduiden hoe gespannen de alge meene toestand is. Een Indisch politieman liet zijn hond uit, die door een Muzelman zonder eenige reden geschopt werd, de agent zette den man achterna en arresteerde he-m, waarop hij geloofsgenooten te hulp riep, die den agent en zijn hond begonnen te steenigen. De agent floot eveneens om hulp en bin nen een kwartier was een regelrechte veldslag aan den gang tusschen 5000 muzelmannen en 200 man politietroepen. Er zijn 4 muzelmannen gedood en 36 ge wond; van dé politietroepen zijn er 12 man naar een ziekenhuis vervoerd. Te Rangoon. Te Rangoon blijft de toestand ook nog zeer gespannen, maar hier gaat het tus schen Birmanen en andere Indiërs en spelen ook oeconomische oorzaken een rol. Het geheele verkeer in de stad van een half miljoen'inwoners heeft gisteren stil gestaan. Er reed geen tram, noch een ander voertuig en alle winkels en bazars "waren gesloten. Op de meest bedreigde punten zijn troepen met machinegeweren opgesteld, terwijl de politie in groepen van 10 of 12 man door de stad patrouil leert. Onlusten te Lucknow. Gsitermiddag laat is het tot ernstige onlusten gekomen te Lucknow in Ben galen, waar een groote menigte Congres- vrijwilligers in het Ahmenabad-park een der drukste punten der stad bij eengekomen was. Na eenige opruiende redevoeringen ging de menigte spoedig tot daden over en de politie werd gestee nigd;. Deze heeft toen geschoten en het park doen ontruimen. De vrijwilligers hebben zich daarop in kleine groepen ver- eenigd, die protesteerend en molesteerend door de stad trokken. Een paar huizen zijn in brand gestoken en twee bazars zijn vernield. Het aantal gewonden is nog niet bekend, maar de politie heeft meer dan 300 raddraaiers gearresteerd. DE TOESTAND IN CHINA. D© gevaarlijk© zóne; De Engelsche autoriteiten hebben heel Honan bezuiden de Gele Rivier en de pro vincies Hoepeh en Kiangsi tot gevaar- TOBRALCO let alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij lijk© zónes verklaard, waar 't voor vreem delingen gevaarlijk wonen is vanwege het gevaar van luchtaanvallen en banditisme. Er is echter geen bepaald bevel tot eva cuatie gegeven, daar het reizen welhaast even gevaarlijk is als het ter plaatse ver toeven. De verklaring heeft geen betrek king op Hankou. 14) „Neen. Handen omhoog houden, alstu blieft. Sam zuchtte. „L zoudt mij niet zoo onvriendelijk toe spreken", zeide hij, „als u wist wat ik al had doorgemaakt. Ik ben vannacht een voudig vervolgd". „Nu, u hoort ook niet in te breken", zeide Claire koeltjes. „U bent natuurlijk op een dwaalspoor", zeide Sam. „Ik heb heelemaai niet in de allerliefste villa ingebroken. Mijn tegen woordigheid hier, mevrouw Braddock, hoe vreemd het ook schijnen moge, is gemak kelijk te verklaren". „Wie .noemt u eigenlijk Mevrouw Brad dock?" „Bent u dan Mevrouw Braddock niet?" „Neen". „Bent u dan niet met den heer Brad dock getrouwd?' „Ik ben de keukenmeid". „O", zeide Sam verlicht. „Dat verklaart alles". „Verklaart wat?" „Nu, ziet u, ik vond het een oogenblik vreemd, dat u hier om dezen tijd rónd dartelde met kruipennen in uw haar en uw Leve witte enkeltjes uitglurende on der een peignoir". „Och", zeide Claire een beetje ver legen, en ze trok haar peignoir wat af. „Maar als u nu de keukenmeid van mijnheer Braddock bent. „Wie heeft toch gezegd, dat ik de keu kenmeid van mijnheer Braddock ben?" „U zelf'. „Niets van aan. Ik ben de keukenmeid van mijnheer Wrenn." „Mijnheer wie?" „Mijnheer Wrenn." Dat was nu een verwikkeling, die Sam niet voorzien had, „Laten we het er nu even over eens worden," zeide hij. „Moet ik nu begrij pen, dat dit huis niet van mijnheer Brad dock is?" „Juist, het is van mijnheer Wrenn." „Maar mijnheer Braddock heeft een huissleutel." „Hü logeert hier." „Zoo." „Wat bedoelt u met zoo." „Ik bedoelde, dat de zaken dan nog niet zoo slecht zijn, als ik dacht. Ik was een oogenblik bang, dat ik het verkeerde huis was binnen gegaan. Maar het is in orde. Ziet u, ik heb den heer Braddock zoo juist ontmoet en hij heeft me hier gebracht om vannacht te slapen." „Och kom?" zeide Claire. „Deed hü dat. Zoo. Werkelijk." ttij Sam keek haar angstig aan. Hij vond haar manier van doen niet aanmoedigend. „U gelooft me toch wel?" „Neen, heelemaai niet." „Ja, maar heusch...." „Als mijnheer Braddock u dan hier ge bracht heeft, dan zal hij er nog wel zijn. OLIFANTENBLAAG OP KARANG INOUE IN ATJEH. Medan, 24 Mei. 1930. Twintig olifanten hebben op de onderneming Karang Inoue van de Dutoh-Borneo Rubber Industry Company Ltd. in het Peureulasche in Oost-Atjeh duizenden oliepalmen ver woest. Veldpolitie is er heen. DE MODDERSTROOM VAN DE TELEMOJO Nog werking. Nadat Vrijdagochtend een nieuw ge rommel was gehoord, kwam wederom een modderstroom opdagen, ditmaal van niet noemenswaardigen omvang. „Neen, hij is weggegaan. Tot mijn spijt moet ik zeggen, dat hij nogal overhaast alles deed. Onmiddellijk, nadat hij mij had binnengelaten, sloeg hij de deur achter zich dicht." „Dat zal wel." „Ja, maar luister nu toch eens, mijn lieve meisje „Een beetje minder, alstublieft," zeide Claire gestrengelijk. „Het is toch wel een beetje kras, dat een meisje geen inbreker zou kunnen vangen, zonder dat hij onmid dellijk met haar aan het flirten gaat" „U doet mij onrecht," zeide Sam. „U doet mij onrecht! Ik. zeide alleen maar...." „Nu, zeg het dan maar niet." „Ja, maar dat is toch al te gek. Gebruik je verstand nu eens even! Als ik de waar heid niet sprak, hoe zou ik dan iets van mijnheer Braddock hebben kunnen weten." „Dat kan je gemakkelijk gevraagd heb ben. Ik beweer dan maar, dat als het met jou heelemaai in den haak was, dan Zou je niet in zoo'n smerig pakje rondistappen. Je ziet er uit als een landlooper." „Nu, ik ben ook net van een reis op een vrachtboot terug. Je moet niet zoo naar den uiterlijken schijn oordeelen. Ik dacht, dat ze je dat toch wel op school zouden geleerd hebben." „Het gaat je niets aan, wat ze mij op school hebben geleerd." „Je ziet me heelemaai verkeerd. Ik ben millionair of liever, dat is mijn oom." „O ja, de mijne is Shah van Perzië." „En een paar weken geleden heeft hij mij naar Etngeland gezondten, met passage op de „Mauretania". Maar dat beteeken- de, dat ik onder geleide van een zekeren Lord' Tilbury zou reizen en dat lokte mij niet aan. Ik liet dat schip dus vertrekken en monsterde op een vrachtboot". Hij' zweeg even en had het onaange name gevoel, dat zijn verhaal niet heel geloofwaardig klonk. Hij ging het nog eens in gedachten na. Juist, niet heel ge loofwaardig. En aan de gelaatsuitdrukking der jonge dame was ook zeer duidelijk te merken, dat ze deze meening deelde. Ze trok haar neusje minachtend op, en toen ze daaimee klaar was, snoof ze eens. „Daar geloof ik geen woord' van", kwam ze. „Daarvoor was ik wel bang", zeide Sam. „Je hebt groot gelijk, het klinkt gek. Om dit verhaal te slikken, zou je Lord Tilbury moeten kennen. Als je het twijfelachtige genoegen had om dien vervelendste aller vervelende stervelingen persoonlijk te kennen, zou je begrijpen, dat ik niet an ders had kunnen handelen. Maar als het er zoo niet bij je in wil, dan zullen we het eens over een anderen boeg gooien. Do groote moeilijkheid schijnt in mijn kleeren te schuilen, ik zal je dus een royaal voor stel doen. Let daar nu niet verder op, schenk me je vrouwelijk vertrouwen en laat mij voor vaiiiacht op de sofa van de zitkamer slapen en dan zullen niet alleen alle zegeningen je deelachtig worden, maar ik beloof.,je op handslag dat ik binnen twee dagen hier een bezoek zal afsteken en jij mij zal aanschouwen in de fijnste uitrusting, die ooit een man droeg. Denk je even in. Een spikspllnter nieuw coistuum, aangemeten, zijde gevoerd, met do hand! genaaid, schelpjes geborduurd aan de zak overslagen en daarinik! Willen we eens wedden?" „Neen, dat willen we niet". „Denk nu eens goed na. Als je dat cos- tuum voor het eerst ziet, zal je bij je zelf denken, dat de jas niet heelemaai goed van snit is. En daar heb je dan gelijk in. Die jas zit dan ook niet 'heelemaai goed. En waarom niet? Omdat er in den zijzak een groote doos met de allerfijnste bon bons zit, een cadeau voor een lief meisje. Toe nu! Het gebruik van de zitkamer voor die paar uren vannacht. Dat is toch niet te veel gevergd". Claire was niet te vermurwen. „Ik denk er niet aan, om dat te wagen", zeide ze. „Als ik deed, wat ik moest doen, dan liet ik je voor me uitloopen naar het eerste het beste politiebureau". „En dan zouden de agenten je met je kruipennetjes in je haar zien, neen toch!" „Wat mankeert er aan mijn kruipen nen", wilde Claire woedend weten. „Niets, niets", zeide Sam haastig. „Ik vind ze beeldig. Het was maar een voor uitgaande gedachte". „Maar ik zal dat niet doen, omdat ik veel te gevoelig ben, en ik eenvoudig niet zoo hard kan zijn". „Dat is een houding, die ik kan waar- deeren", zeide Sam. „En ik wou, dat er vannacht meer zulke hartelijke menschen in Londen hadden rondgeloopen". „Dus maak dat je weg komt en kom niet meer onder mijn oogen. Verdwijn, dat is het eenige, wat ik van je vraag. En gauw wat, want ik heb slaap". „Ik heb mij met de chocolaadjes ver gist", zeide Sam. „Dat was ook een stom me vergissing. In mijn zak zit natuurlijk een prachtige diamanten broche". „En een auto en een robijnen ring en een nieuwe jurk en een villa, dat zal wel. 1 En nu er uit!" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1