HELDERE MUIT M Zeebad Huisduinen Badpaviljoen Hötei-Pension ■Ila TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS IJUB THÉ DANSANT VAN WOENSDAG 28 MEI 1930. Ta JIk-j eei.violon-cello en niet als een- GEMEENTERAAD. DONDERDAG 29 MEI VAN 3 6 UUR Ensemble Hoppenbrouwer Menu f 2. Russische Eieren Groentensoep RoaStbeef Spercieboonen Aardappelen Pêche Melba Vruchten Dessert PREDIKBEURTEN DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). Pronktijd. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Donderdag 29 Mei 21.34 uur. Vrijdag 30 21.35 Ds. Damsté, Ned. Herv. predikant te Huisduinen en Julianad-orp, heeft be dankt voor het beroep naar Oolijnsplaat. Gisteren slaagde aan de Gemeente- lijke Universiteit te Amsterdam, onze stadgenoot, de heer H. J. de Ruiter, voor het candidaatsexamen in de Handels- vetenschappen. TOONKUNST. Directeur: A. J. Leewens. Bovengenoemde af deeling geeft op Ensdag 3 Juni het 2e concert in Casino. Door omstandigheden, verband hou- dade met het optreden van het nieuwe betuur en de daarmede gepaard gaande stfjnatie .der repetities, is het vorig enwordt ook dit concert wat eerder dan gewoonlijk gegeven, wat evenwel niet uit- slut dat groote zorg aan de afwerking van het programma is besteed. G) dit 2e concert zullen als solisten op- treèn: Mej. Emma Kwast, Utreoht (so- praai), en de heer Jaap Stroomenbergh, Amterdam (bariton), terwijl aan den vleufel zullen plaatsnemen: Mevrouw O. S. QieReeders, Utrecht en Mej. Gien Beuiing, Den Helder. De heer G. Veen- stra, alhier, zal de orgelpartij vertolken. Befeleiding der te zingen koorwerken ,Das Singenthal" van Brandts Buijs en Schtn Ellen" van Max Bruch geschiedt oor het strijkorkest der afdeeling, piano n orgel. Buten de solo's in genoemde koorwer- Bn zullen de solisten ook een groep lie- ïren voordragen. - Het programma zal worden besloten tor de „Zigeunerlieder" van Brahms voor lor en klavierbegeleiding. Het "Mannborg„-or,gel is welwillend be- öiikbaar gesteld door de firma Tielrooij, ngazijn van muziekinstrmenten, West- s'aat alhier. EERSTE ZOMERCON GERT. Door Heldler's Ff^iarecorps. (ver het eerste zomerooncert van Hel den Fanfarecorps zendt men ons van de-kundige zijde een verslagje, waarvoor wijalsnog gaarne plaatsruimte afstaan, o-m-at de opbouwende critiek, op dit co-n- cer geleverd, niet anders dan het corps ten goede kan- komen. Ook van de nog te gevn zo-mer-concerten in de muziektent in iet Plantsoen, zullen we dergelijke kort, critische verslagen opnemen, die zekff door het muziekminnend publiek en m betrokken muziekcorpsen ten zeer ste killen worden gewaardeerd, omdat een objectieve beschouwing van het ten ge- hooiB gebrachte niet anders dan de mu ziek zelve ten goede kan komen. Immers, iet is een goed vriend die ons onze routen oont. Het spreekt vanzelf dat wij geen olemiek op deze verslagen kunnen toe- laan. En nu -het verslag: Het was over het alge-meen een goed Oreert van een corps dat in de afdeeling Tfmuntendheid speelt. Ove> nr. 1, Marche d Radetzky van Joh. Strauss, een paar operkingen. Er staat een korte vo-or- sk, doch deze heeft ge-en waarde en da-voor werden valsche triolen gemaakt. E%as een pracht-baS, -maar hij doml- nede te veel. Het nummer werd overi- gei goed uitgevoerd. A 2. Myriam, overture door E. Gaude- jrojDe bas in de pp. prachtig, in ff. veel te zaar, de trombone's waren mooi van toonde piston in de melodie niet altijd de tusschenslagen te log. 't Z-ijn geennelodie-noten, maar versiering. Ove- zeer goed1 uitgevoerd. Pp een Perzische ma'rkt. Inter- oiezpscêne, van Alb. W. Ketelby, was :er pooi nummertje en werd goed slogwerk was flink in regise? piston even te la0g 111 'het lage Poses aus dem Suden, grande „„j"1 Joh. Strauss. Een mooie inzet f imSoU yertolking. Niet te lang wachten makeinummers en rail niet te erg Nr^i' iu'te Oriëntale, van Fr. Popy. ,(e sectolen loopjes kwamen goed re5ht. Nr. 2 doet erg denken aan ~fUe ruist, het crescendo en decres- oenao noehn ze allemaal maken, dat moet oe bas net alleen opknappen. Bij nr. 3 vr o r u0rtl foorslag te zwaar, die moet G botter qjn. In nr. 4 mankeerde de P 011 v,°r tet pp. Over het geheel werd g°ed uitgevoerd. De saxo- pnons tobbe te weinig mollige toon, zij te smraè, gewensoht is dat er veel kiinv noPn RWazen worden. Zij moéten Tnt ax' 'ees maar eens wat Max raK er oror sorjjft. BniM- 6'i Ppn.dfed van den AJg. Ned. llouwvakarbeide^ond, van Hugo (Ie Zo ar- Th. OLuchtenburg. Een liedje zonder pretenties 'P' nr-haddeiiwe den -tocht naar -huis reeds ondernomen. DE UITVOERING VAN DE VLEESCH- KEURINGSWET. Van officieele zijde wordt ons medege deeld, dat onder dagteekening van 7 Mei 1930 'door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de volgende brief werd gericht aan de Gementebesturen in deze provincie. Ingevolge een daartoe strekkend ver zoek van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid werd bij ons schrijven van 19 Januari 1927, No. 119, de aandacht er op gevestigd, dat de overgangstermijn van vijf jaren, bedoeld in artikel 47 der Vleeschkeuringswet (Stbl. 1919, No. 524) op 31 Mei 1927 zou eindigen. Voornoemde Minister heeft ons thans medegedeeld, dat volgens een beslissing van den Hoogen Raad niet op 31 Mei 1927, doch op 24 September 1931 alle in richtingen, genoemd in Artikel 19 der Vleeschkeuringswet, aan de daaraan ge stelde eischen moeten voldoen. Nu zoo vele jaren van overgang zijn gelaten, en desniettegenstaande nog vele niet-toe- laatbare toestanden voorkomen, zullen, zoo verzoekt de Minister ons te Uwer kennis te brengen, de wettelijke voor schriften met ingang van bedoelden datum ten volle moeten worden nageleefd en zal, zoo noodig, zonder verder uitstel tot vervolging moeten worden overge gaan. KANTONGERECHT DEN HELDER. Zitting van Dlnsdlag 27 Mei 1930. Deze zitting werd gekenmerkt door een programma van kleine zaakjes d-ie, waren er grootere zaken geweest, onder de ru briek „Klein Goed" zouden kunnen ko men, edoch bij gebrek aan deze groote wereldschokkende gebeurtenissen moeten wij extra op den redactioneelen duim zui gen om déze kleine zaakjes te verslaan. Daar gaat ie. Mej. K. had het stoute feit durven be staan in haar melange 4 pet. te weinig natuurboter te doen, welke aanslag op het mensohelljk lichaam en verhemelte door dr. Mol was geconstateerd. Volgens hem trachtte (Je juffrouw dit nog een -beetje goed te praten. De ambtenaar die lang niet voor de poes is, eisohte hiervoor een b-oe-te van 80 gulden of 80 dagen hechtenis, -doch de kantonrechter, rekening houden de mqt het feit dat dit de eerste overtre ding was, veroordeelde de juffrouw tot 50 gulden of 10 -dagen, welk feit de juffrouw, die niet verschenen was, wel ter oore zal worden gebracht. We willen maar zeggen, dat ze die vijf tig piek heter had kunnen besteden om beste boter te koop-en. Verkeersovertredingen. De adj.-inspecteur getuigde tegen L. die ook niet verschenen was, inzake het links van -den weg rijden. L. werd veroordeeld tot 5 gulden of 2 -dagen. Ten gerieve van den inspecteur werden de zaakjes waar hij nog verder in moest getuigen, maar even afgeraffeld. Het eer ste betrof een tweetal staaksters, die vol gens den inspecteur, geheel onnoodig links van den weg hadden gereden. De dames komen lachende binnen, de réchter lacht ook en verzoekt ze het geval te ver-tellen. Eten der meisjes -doet hot ver haal hoe ze daar met een hoop meiden reden. Wat, zegt de rechter, je bedoelt zeker dames, waarop de term door de jonkvrouw gecorrigeerd wordt tot meis jes Na eenig haal over en zet over wor den de -dames verzoent om maar eens terug te komen en dan getuigen mee te brengen. Zij kunnen er wel twintig mede- nemen -zeggen ze, waarop de rechter be ducht voor zooveel dames, (misschien was hij wel bang dat hij dan tegen het flux de bouohe niet opkon) zeide, dat twee ook wel genoeg Waren. N. die op de aanmaning van -den inspec teur niet doorgeloopen was ook in verband met eenige staaksters, hoorde 10 gulden of 2 dagen tegen zich eischen en kreeg ook nog de mededeeling op zijn -boter ham, dat hij nu met zijn mond vol tanden stond, terwijl hij tegenover den inspecteur het grootste woord had. Hij bewandelt echter den weg van hooger beroep, daar het geval hem nog een pak ook had ge kost. Hoe, was ons niet recht duidelijk. Overtreding der Zondagswet J. H., te Callantsoo-g, had op Zondag ge werkt. Hij gaf -dit feit volmondig toe en zeide dat het feitelijk uit domheid gegaan was. Hij hoorde zich vero-ordeelen tot 2 gulden of 1 dag, waarna hij 'beloofde het nooit meer te zullen doen. Overtreding der Leerplichtwet Mej. S. had haar dochtertje niet naar school gestuurd en verdedigde zich door te zeggen, dat dit op medisch advies was geschied. De kantonrechter vond evenwel dat de tijd, waarop -dit medisch advies verstrekt was, wel wat l-ang geleden was en dat de juffrouw nog wel eens had kun nen inf ormeeren. Het kind had in den tus- schentijd wel op straat geloopen, was zelfs naar de bioscoop geiweest, reden waarom de juffrouw werd veroordeeld tot 3 -gulden of 2 dagen. Een oud euvel. Mej. M. geb. R. had in -haar café een meisje, dat volgens de politie -daar als lok vogel -dienst deed. De politie, die eens was komen kijken, had tengevolge van hun komst het meisje zeer zenuwachtig zien doen, en het was bovendien bekend dat marineschepelingen wel eens grapjes met haar verkochten. De juffrouw die een en ander ten sterkste ontkende werd ech ter door het trommelvuur van den amb tenaar volkomen tot zwijgen gebracht en aanvaardde kalm haar lot van 25 gul-den boete of 10 dagen. Die losloopendie honden toch. Aan C. M. van Wieringen werd op bar- sohen toon gevraagd waarom hij zijn hond had laten losloopen, waarop M. antwoord de dat hij den hond niet had loopen laten, maar Fikkie was zoo ondeugend geweest zijn kersepit door den halsband te wrin gen. De rechter zei hem dat hij dan maar een nauwere halsband moest koopen daar de honden een groot gevaar opleveren voor de schapen in de wei. „Hij bijt geen schapen" zei M. ,t Gaf niks, 8 gulden boete. De openbare weg ls geen stapelplaats. Aannemer van O. had tweemaal in de Prins Hendriklaan een aantal steenen opgetast, voor welk feit hij1 heden terecht stond, daar hij -hier geen vergunning voor had. Van O. beweerde dat dit grond van de N. S. was en de gemeente er dus niets over te zeggen had. Dat deed volgens het tribunaal niets af aan het feit dat het een openbare weg is en er dus vergunning voor moet worden gevraagd. Van O. werd veroordeeld tot twee maal 10 gulden 'boe te, waarmede hij niet content was. „Ga dan maar in hooger beroep", zei de kan tonrechter". „Dat komt iu orde", zei Van O. en af was de kous. Een ongeboren mensch gedagvaard K. S. was gedagvaard omdat hij zonder licht gereden had, waarop Klaas opmerk te dat hij wel een lantaarn had maar dat deze niet aan zijn fiets was bevestigd. Verder deed hij de reusachtige mededee ling dat hij niet geboren was. In zijn dagvaarding stond dat hij op 30 Augus tus 1930 was geboren. „Dat is schitterend", zei de kantonrech ter, „en -daarom kom je er dan ook af met 3 gulden". J. P. die een vergunning voor twee dagen had.om op Wieringen met goede ren aan de huizen te venten, doch dit -ook een derden -dag had gedaan, 'hoorde 1 gul den of 1 dag tegen zich eischen. Het kleine van bet kleine goed. N. J. K., overtreding van de nieuwe verkeersregeling van de noordelijkste stad op het vaste land van Noord-Holland, daar waar geen land' meer achter is en de trein niet verder rijdt, 5 gulden of 2 d. B., eenzelfde overtreding 3 gulden. „Kan ik dat hier betalen?" vroeg -hij, „nee, ge lukkig niet", antwoordde de kantonrech ter. N-og zoo'n zondaar kwam er gelukkig a,f, daar er een fout in de dagvaarding ge slopen was en deze dus vernietigd moest worden. v. d. W. en G. de J., verkeersovertredin gen, resp. vrijspraak en 15 gulden of 8 dagen. v. d. M. dronkenschap 2 gulden of 1 dag. N. M., zonder licht gereden 2 gulden of 1 dag. Doek valt voor de besloten zitting, waar de persmug niet bij mag zijn. Het is ons -opgevallen, dat hoewel de menschen in den tempel van vrouwe Justitia zijn, zij toch niet kunnen nalaten iets daaruit mee te nemen wat hun niet toekomt. Wanneer men namelijk naar de zaal gaat, waar de boosdoeners en bo-os- do-eneressen worden gevonnist, moet men langs een muur en deze is nog eenvou dig. gewit. Nu tooit men zich wanneer men daar langs loopt bijna altijd met de kleur der onschuld, -doch wij gelooven niet dat dit iets geeft, ten opzichte van het vonnis! Voorstel tot het huren van een perceel grond van die N.V. Houthandlel v.h. J. Oortgitlzen en Zoon. B. en W. schrijven aan den Raad: In uwe vergadering van 20 Januari j.1. werd ons voorstel tot het huren van een perceel grond van de N.V. Houthandel v/h J.Oortgijzen en Zoon aangehouden, omdat de gevraagde huurprijs door ver schillende leden, die over dit voorstel het woord voerden, te hoog werd geacht. Door het lid van ons College, dat meer in bet bijzonder belast is met de zaken Publieke Werken betreffende, is hierna de huur prijs nog eens 'besproken met de eigenares van den grond, met gevolg, dat deze thans bereid is -het bedrag der buur vast te stel len op 250 per jaar. Wij willen hieraan nog toevoegen, en dat kan dan tevens gelden als aanvulling op ons hier boven genoemd voorstel, dat het in onze bedoeling ligt om een gedeelte van het. vrijkomend terrein aan de Vlsch- markt te bestemmen voor woningbouw, waarvoor de grond dan verkocht kan wor den of in erfpacht worden uitgegeven. Het overblijvende deel kan dan als erf bij de school getrokken worden. Een verzoek om een gedeelte van dit terrein is reeds bij ons in behandeling. Het komt ons voor, dat, nu de kosten van het huren van een- nieuw opslagter- rein voldoende worden gecompenseerd door de te ontvangen koopsom of erf pachtscanon voor den grond, die tot nu toe als opslagterrein gebruikt werd, door u thans zonder bezwaar kan worden be sloten om bedoeld perceel grond te huren voor den prijs van 250 per jaar, wes halve wij u voorstellen zulks te doen. Overdracht van de 3e Emmadwarsstraat. Bij schrijven van 1 Januari 1930 wordt namens alle eigenaren van de 3e Emma dwarsstraat, in verband met de afwijzende beslissing op -hun verzoek om vrijstelling van de betaling van wegenbelasting, het verzoek gedaan deze straat zonder bijko mende kosten over te nemen. B. en W. hebben dit schrijven in handen gesteld van den Directeur van Gemeente werken. In- diens advies wordt medege deeld, dat het hier gaat om 13 verschillende perceelen, tezamen behoorende aan 12 eigenaren. Op één na, bestaan alle percee len uit voortuinen. Er is één perceel bij, groot 240 M2., dat de eigenlijke straat vormt. De Commissie van bijstand voor Pu blieke Werken -deelt mede, dat zij er geen bezwaren tegen beeft, dat de 8e Emma dwarsstraat door de gemeente in eigendom wordt overgenomen. Z;j heeft er echter wel bezwaar tegen, dat van de zich in die straat bevindende voortuintjes ten behoeve van straatverbreeding strooken zullen worden afgenomen. De straatverbrteding acht zij ter plaatse absoluut niet urgent en zou aan het aesthetisoh aanzien -der straat zeer veel schade doen. Alzoo zou enkel maar het perceel waar over de straat loopt, door de gemeente zijn over te nemen. Met de meen-ing van de Commissie kun nen B. en W. zich vereenigen. De eigenaar heeft zich op een door B. en W. nader gestelde vraag bereid ver klaard om de straat gratis aan de ge meente in eigendom af te staan. B. en W. stellen voor het volgen-de be sluit te nemen: 1. van C. de Wijn te Den Helder, om niet te aanvaarden een perceel grond (straat) kadastraal bekend sectie E no. 4737, groot 240 cA.; 2. de kosten van overdracht voor reke ning der gemeente te nemen. Voorstel tot uitgifte van grond1 in erfpacht aan W. A. Ran en N. Schutte. W. A. Ran en N. Schutte-, alhier, ver zoeken van -de gemeente in voortdurende erfpacht te mogen ontvangen een terrein gelegen aan den Ruijghweg, ter grootte van ongeveer 909 M2., voor den houw van 5 woningen. Voor den gevraagden grond behoort een j aarlij ksche canon te worden betaald van 0.25 per M'2. In overeenstemming met het advies der Oo-mmissie voor het Grondbedrijf en" on der verwijzing naar de voor U ter inzage gelegde stukken, stellen B. en W. voor om, onder voorbehoud van storting der vereischte waarborgsom, den bedoelden grond in voortdurende erfpacht uit te geven en daartoe een desbetreffend be sluit te nemen. Verlenging dienstverband pensioenge rechtigde ambtenaren en werklieden. B. en W. schrijven aan dten Raad: Ingevolge- 'het bepaalde bij art. 24 A. R. en art. 25 W. R. wordt o.m. ontslag ver leend aan ambtenaren en werklieden we gens het bereiken van den leeftijd, waar op de betrokkene gerechtigd is in het ge not van pensioen te worden gesteld, met dien verstande, dat het dienstverband van den ambtenaar of werkman geduren de ten hoogste vijf maal, uitsluitend op grond van het dienstbelang, bij' besluit van den Gemeenteraad met één jaar kan worden verlengd. Deze bepaling is van bijzondere betee- kenis voor hen, -die recht hebben op z.g. „vervroegd1 ouderdomspensioen", welk recht reeds ingaat bij het bereiken van den 55-jarigten leeftijd, en, behoudens een overgangsbepaling voor hen, die op 1 Juli 1925 den 55-jarigen leeftijd reeds hadden bereikt, bij een diensttijd van ten minste 10 jaren en -bij ontslag niet op eigen verzoek. Dit pensioenrecht bestaat alleen v.oor hen, die een bepaalde, bij al- geme-enen maatregel van bestuur aange wezen betrekking hebben bekleed. Op grond van deze bepalingen hebben de navolgende personen in dienst dezer gemeente aanspraak op pensioen bü ont slag op of nè den achter el-ken naam ge noemden datum: Mevr. A. M. MetzelaarDenker Hiine- man, vroedvrouw, 16 April 1930. K. Blokfaoff, voorman-straatmaker ge meentewerken, 18 Januari 1930. J. P. Kos, gasstoker aan de gasfabriek, 1 Maart 1930. Wij hebben aan de betrokken Hoofden van Dienst gevraagd, in hoeverre het dienstbelang verlenging van het dienst verband van de genoemde personen noo dig maakte. Op grond van de verkregen antwoor-* -den stellen wij' U voor te besluiten -het dienstverband van alle drie genoemde personen te verlengen met één jqar, dus tot resp. 16 April, 18 Januari en 1 Maart 1931. Voorstel tot uitgifte van grond In erfpacht aan F. Wormsbecher. F. Wormsbecher, te Heemstede, ver zoekt van de gemeente in voortdurende Donderdag 29 Mei (Hemelvaartsdag) Geen dienst. Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar Geen hulpdienst Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u., de heer N. v.d. Kraats Chc Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur, leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Leger des Heils. Geen dienst. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.30 il., Ds. E. R. Damsté Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Avonds 8 uur, de beer J. Sevensma van Amsterdam. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon ANNA PAÜLOWNA Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur, Leesdienst. 'irfp-acht te mogen ontvangen een terrein gelegen aan den Singel, ter grootte van ongeveer 1740 M2., ten behoeve van den bouw van 8 woningen. Voor den gevraagden grond behoort een jaarlijksche canon te worden betaald van 0.70 p-er M2., voor zooveel betreft een- oppervlakte van ongeveer 1210 M2. en van 0.25 per Ma. voor zooveel be treft een oppervlakte van ongeveer 530 M2. In overeenstemming met het advies der Commissie van Bijstand voor het Grond bedrijf, stellen B. en W. v-oor om, onder voorbehoud van storting -der vereischte waarborgsom, den bedoelden -grond in voortdurende erfpacht uit te geven en daartoe een desbetreffende besluit te nemen. Ze staan klaar om te pronken. Hun vlaggen hebben ze -nog opgerold aan den stok, maar aanstonds als de zoele luchten zullen stro-omen langs en over de zandige heuvels zullen zij hun vlaggen wijd uit laten wapperen en in zoo'n -groot aantal, dat zij- hun eigen stempel zetten op het geheele duinlandschap. De duinroosjes staan gereed -om groe ten luister hij' te zetten aan het soms zoo grauw lijkende duingebied. Maar er is een poos, dat ook daar de kleur hoogtij viert en dat is:, in hoofdzaak, als de -duinhellingen getooid staan met de duizenden en duizenden witte bloemetjes met -hun gele hartjes. Welk een feestelijken aanblik! Het koor van vogels zingt en fluit en gorgelt daarbij haar blijcio liederen, en het is of de aarde slechts één vreugdige feest roes omgeeft. En niet genoeg te waarde-eren valt het, dat ons duinlandschap nog vrijelijk toe gankelijk is, zoodat we nog volop kunnen profiteeren van al -het uitbundige leven, dat dat landschap in zich omsluit Talrijke koekoeken, die daar hun jacht terreinen -hebben en het de kleinere vogel tjes lastig maken met het verontrusten hunner nesten om ook gelegenheid te vinden het koekoekenras te -doen voort bestaan, kan men daar van dichtbij waar nemen en niet alleen aan hun roepen mer ken dat ze in de omgeving zijn. Als men rustig tegen ee-n duintje zich laat koesteren, vliegen ze telkens over je heen en kun je hun fijngest,reepte -borst- veeren bewonderen. De bonte pieten of te wel scholeksters houden ook over het duinlandschap hun dartele rondegangen, door in een wijden kring rond te jakkeren en daarbij bun fel „piet, piet" uit te sto-oten. Voor onze ooren klinkt dat nie-t vroolijk, eer klagelijk, maar het is een onmiskenbaar teeken, dat ze in de beste stemming verkoeren. De grutto's jodelen hoog in de lucht en als je geduld hebt hen te volgen, zul je ten slotte zien, dat ze hun grutto, grutto- groep langzamerhand beëndigen en snel gaan dalen, hetgeen ze doen met hoog hun vleugels o-p te heffen, de pooten te strekken en.... daar staan ze. Dat mo ment van staan gaan is een buitenge woon schitteren gezicht. Evenals het in de lucht klepperen van de houtduiven, die zich in- eens omhoog gooien-, de wieken tegen elkaar laten klap pen en dan, in een groote boog, zich I-aten suizen door de lucht. Ook dat is in -het duinlandschap waar te nemen. Het gezoem en Kie-vit, Kievit-geroep van de Kievit, het tuut tuut van de tureluur, de schreeuw van den kiekendief, bet gekwinkeleer van de lee-uweriken, het gefluit van -talrijke kleinere vogeltjes; al dat blijde gejubel en d-at gewemel in de lucht houdt je aandacht strak gespannen. Het is een uitbundige uitbarsting van levenskracht en levensjubel, die je on weerstaanbaar meesleept, zoo je nog vat baar bent voor alles wat de natuur aan schoons en verheven oplevert. Het is è-1 leven en kleur in dezen tijd en al is er geen wedijver in -hun levens-brui- sing, toch is er ook geen tempering van

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5